#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/03/2012 17:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπάρχουν Έλληνες που θα πάνε αύριο να αναστήσουν το νεκρό ΠΑΣΟΚ;



Φαντάζομαι ότι από τους αναγνώστες του antinews ούτε ένας δε θα πάει να ψηφίσει στις εκλογές – παρωδία του ΠΑΣΟΚ. Σίγουρα δεν είναι του… γούστου των αναγνωστών το κόμμα. Άλλωστε όλοι οι σοβαροί άνθρωποι δεν θα ήθελαν να συμμετάσχουν σε ένα δημοψήφισμα α λα Αζερμπαϊτζάν όπου ο μοναδικός υποψήφιος σίγουρα θα είναι και ο νικητής.

Ούτε φυσικά είναι τόσο ηλίθιοι στο ΠΑΣΟΚ ώστε να ανακοινώσουν την πραγματική συμμετοχή του κόσμου, τα λευκά και τα άκυρα. Διότι τότε είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι ο Βενιζέλος θα έβγαινε ... δεύτερος και καταϊδρωμένος.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι αυτοί που θα πάνε να ψηφίσουν Βενιζέλο είναι κάποιοι αμετανόητοι ΠΑΣΟΚοι που πιστεύουν ότι πάλι με χρόνους με καιρούς πάλι δικά τους θα’ ναι.

Το ερώτημα που είναι πιο σοβαρό είναι ένα: Ποιος θα πάει να ψηφίσει το Βενιζέλο και το ΠΑΣΟΚ στις εθνικές εκλογές; Και μαζί μ’ αυτόν και κάποιους όψιμους επαναστάτες και αντιμνημονιακούς όπως ο Καστανίδης και η Λούκα ή ακόμη οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που συμμαχούν με τον Κουβέλη σε μια δήθεν αντιμνημονιακή μπάντα.

Το ερώτημα γίνεται διότι κανείς δεν μπορεί να πιστέψει ότι κάποιοι ξέχασαν τα 2,5 χρόνια πίκρας και απογοήτευσης. Ποιοι μπορεί να ξέχασαν δηλαδή ότι αυτοί που ζητούν τώρα την ψήφο του ελληνικού λαού, είναι αυτοί που κρατούσαν την εξουσία στα χέρια τους και διέλυσαν την Ελλάδα.

Ο Βενιζέλος για παράδειγμα, ζητά να τον ψηφίσουν την Κυριακή αλλά και στις εθνικές εκλογές για να κάνει ένα νέο ξεκίνημα το ΠΑΣΟΚ. Με μια συγγνώμη και μια μεγάλη αγκαλιά πιστεύει ότι καθάρισε. Ακόμη και η Siemens εκτός από συγγνώμη έδωσε και καμιά 300αριά εκατομμύρια ευρώ για αποζημίωση. Τι πιστεύει ο Μπένι ότι έτσι εύκολα θα καθαρίσει;

Και με ποια πολιτική θα πάει να διεκδικήσει την ψήφο; Τις λέξεις επαναδιαπραγμάτευση και βελτίωση των όρων τις ακούει και βγάζει σπυράκια. Τι καλύτερο μπορεί να προσφέρει δηλαδή;

Βεβαίως δεν πρέπει να ξεχνάμε τη συμβολή του ίδιου στην κατάρρευση της χώρας. Ξέχασε ότι συμμετείχε επί 2,5 χρόνια στα υπουργικά συμβούλια; Ότι ψήφιζε τους σκληρούς κι αντιλαϊκούς νόμους, ότι ο ίδιος επέβαλε φόρους (χαράτσια στα ακίνητα π.χ. ή ΦΠΑ) που δεν τους χωράει ο ανθρώπινος νους. Ή ότι αυτός είναι που έχει κρυφά συμφωνήσει να γίνει η Ελλάδα… Κροατία; Με τι θράσος λοιπόν ξεκινά από αύριο την πορεία προς το λαό;

Ο Καστανίδης και η Λούκα από την άλλη, τι θέλουν; Να πάθουμε γενική αμνησία; Να ξεχάσουμε ότι η Λούκα ήταν υπεύθυνη της οικονομικής πολιτικής του ΠΑΣΟΚ; Ότι ο Καστανίδης ήταν κορυφαίος υπουργός ή ότι αυτός είχε τη φαεινή ιδέα του δημοψηφίσματος; Μήπως τόσο καιρό δεν ήξερε να διαβάζει όπως ο Χρυσοχοϊδης ή μήπως ήταν απασχολημένος στα του υπουργείου του και σε κάθε υπουργικό δεν ήξερε που έβαζε την υπογραφή του;

Οι δε βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που αίφνης ανακάλυψαν ότι το Μνημόνιο είναι κακή συνταγή μπορούν άραγε να διεκδικούν επανεκλογή;

Όλα αυτά είναι ερωτήματα που προκύπτουν από μια και μόνη παραδοχή. Ότι από τον Οκτώβριο του 2009 κάποιος κυβερνούσε αυτή τη χώρα. Έπαιρνε αποφάσεις, χάρασσε στρατηγικές, διαπραγματευόταν με τους ξένους. Αν λοιπόν το ΠΑΣΟΚ θέλει τώρα να αποκηρύξει το παρελθόν του, ας το κάνει. Το κοντέρ όμως έχει γράψει: 2,5 χρόνια στην Ελλάδα είχαμε είτε ακυβερνησία είτε κυβέρνηση ανίκανων. Πάρτε το όπως θέλετε όσοι πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να αναστήσετε το κόμμα του Ανδρέα και του Γιωργάκη.

Αλλά είπαμε: Λίγοι είναι πια τόσο ανόητοι σ’΄αυτή τη χώρα.

Όσο κι αν μας βομβαρδίζει με βερμπαλισμούς για να ξεχάσουμε ο Βενιζέλος πρέπει να καταλάβει ότι το Πασοκιστάν πέθανε.

Και είναι αυτό ένα καλό παράδειγμα για τον τρόπο που θέλει να κυβερνήσει η ΝΔ. Ας δει τα χάλια του ΠΑΣΟΚ για να παραδειγματιστεί και να αποφύγει τα λάθη του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 17/03/2012 17:23:57

    Υπάρχουν Έλληνες που θα πάνε αύριο να αναστήσουν το νεκρό ΠΑΣΟΚιστάν;
    ΟΧΙ!

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/03/2012 17:37:56

    Μην παίρνεις όρκο, μην παίρνεις όρκο..πρέπει να τους απαγορεύσουν με νόμο, ακόμα και για καφέ να βγαίνουν...δεν αντέχεται το υφάκι τους...

    • airman avatar
      airman @ ΕΥΑ 17/03/2012 18:57:15

      Όχι, να βγαίνουν υποχρεωτικά! Τι καλύτερο από ζωντανά παραδείγματα προς αποφυγή! Δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει άμα ξεχαστούν οι αλήστου μνήμης ''πασοκόφατσες''; Για τέτοια είμαστε!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ airman 17/03/2012 19:00:14

        Τώρα μπερδεύτηκα χαχα!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ΕΥΑ 17/03/2012 20:13:00

      Μα η ερώτηση αφορά Έλληνες , όχι?

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/03/2012 17:40:46

    Υπάρχουν. Άδοντες "υπάρχει καλύτερο Πασοκιστάν και το θέλουμε".

  4. Twins avatar
    Twins 17/03/2012 17:44:35

    Κατά δεκάδες θα αγοράζουν τα κουπόνια των €2 οι αφισοκολλητές μπας και ανεβάσουν την συμμετοχή ... γιατι αλλιως θα γελούσε και το παρδαλο κατσίκι

  5. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 17/03/2012 18:26:54

    Υπάρχουν και κυκλοφορούν ανάμεσά μας... Λιγότεροι από ποτέ μεν, αμετανόητοι πασόκοι δε. Κάτι πρώην τσομπάνηδες που έγιναν διευθυντές, κάτι διανοητικά ανάπηροι που μπήκαν σε ΔΕΗ, Ολυμπιακή και δεν συμμαζεύεται. Τέτοια πράγματα. Για αυτούς πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι. Δεν πα' να καταρρέει το σύμπαν, να μεταναστεύουν τα παιδιά τους και να δεκαπλοκλειδώνουνε του βράδυ διά των φόβον ληστειών, βιασμών και φόνων από τα καλόπαιδα της παγκοσμιοποίησης, αυτοί το μόνο που ΄μάθαν από τη ζωή είναι ότι το ΄80 ΄φάγαν ψωμί. Όχι κόπρος αλλά κατάπτυστοι κόπροι του Αυγεία...

    • juliet avatar
      juliet @ Τιγράνης 17/03/2012 18:38:02

      Φώναζε ο γειτονάς μου ο γιατρός στον απέναντι,θα πας Β.......να ψηφίσεις; τι να πάμε αφού ένας είναι ο υποψήφιος.Και απαντά ο άλλος ,για να μαζέψουν λεφτά το κάνουν ,δεν πάω πουθενά.Μιλάμε για στελέχη από τα καταπράσινα.

      • tak avatar
        tak @ juliet 17/03/2012 18:44:20

        Δεν ανασταίνονται οι νεκροί
        μουδέ κι αποθαμένοι
        είναι το χώμα τους βαρύ
        κι είναι βαθιά χωμένοι!

        • juliet avatar
          juliet @ tak 17/03/2012 19:33:20

          Mε τούτα τα ονείρατα να ζης.
          Ψέμα θαρρείς τον κόσμο.
          Αλήθεια ,είναι ,οτι δεν μπόρεσε να δής
          γιατί το χώμα σούφραξε το δρόμο.

  6. KA avatar
    KA 17/03/2012 18:40:55

    Έχει απόλυτο δίκιο ο Τιγράνης. Υπάρχουν και ζούν ανάμεσά μας (και δυστυχώς δεν είναι οι Ελλοχιμ του Λιακόπουλου, ο τύπος του homo pasocus υπάρχει πραγματικά ....)

    Το θέμα είναι πόσοι πραγματικά είναι. Όχι ποσους θα ανακοινώσει η γκαιμπελική προπαγάνδα του γραφείου Βενιζέλου. Kαι πόσοι τελικά θα ψηφίσουν πασοκ στις επερχόμενες εκλογές (μέχρι να δω ημερομηνία και ΦΕΚ, δεν πείθομαι ...).

    Γιατί, αν το πασοκ πάρει στις εκλογές κανένα 20%, ποιός θα έχει αντίρρηση πως το αξίζουμε πιά ό,τι παθαίνουμε; Θα επιβεβαιωθεί ο Χρ. Γιανναράς πως η πασοκική 30ετία άλλαξε την γενετική πληροφορία στο DNA της ελληνικής κοινωνίας, με τρόπο μη αναστρέψιμο. Θα χρειαστούν γενιές για να αντιστραφεί η καταστροφή. Και η ευθύνη της ΝΔ, που από το 1985 ώς και το 2009 υπήρξε ένα "τραβεστί πασοκ" (και μένει να δούμε πού θα πάει εφεξής) είναι τεράστια.

    Ο Θεός ας μα φυλάξει. Να αξιωθούμε να δούμε αυτό το χυδαίο κόμμα με μονοψηφιο ποσοστό και τον θλιβερό αρχηγό του, στραπατσαρισμένο. Θα το δούμε όμως;

    • hellasatt avatar
      hellasatt @ KA 18/03/2012 12:00:58

      Δυστυχώς έχεις δίκαιο. Όσα λέγονται περί καταποντισμού του ΠΑΣΟΚ στις επόμενες εκλογές απηχούν υπεραισιόδοξες σκέψεις. Θα υποστεί μείωση των ποσοστών του αλλά θα παρεμείνει στη πρώτη γραμμή της πολιτικής ζωής του τόπου, αφού πλέον ο Ελληνικός λαός τελεί σε σύγχιση μετά το λήθαργο στον οποίο είχε πέσει επί μία 30ετία. Ο δρόμος είναι ανηφορικός και η ΝΔ να αποκτήσει, επί τέλους, σαφείς αρχές και να διώξει μακριά τα βαρίδια του παρελθόντος ώστε η 'πολυκατοικία' να ξαναγίνει μονοκατοικία (και χωρίς χαράτσια υπέρ ηγεμονίσκων του χώρου).

  7. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 17/03/2012 18:44:11

    Τα σημεία, όπου οι φίλοι & τα μέλη του ΠΑΣΟΚ μπορούν να ψηφίσουν τον μοναδικό υποψήφιο, τον Μπενίτο, υπάρχουν ΚΕΠ , δεκάδες ΚΑΠΗ των δήμων καθώς και το κτίριο της ΕΤ3 στην Καστοριά.
    Αποροία: (α) Ποιοί θα ανοίξουν Κυριακάτικα (ημέρα αργίας) δημάσια & δημοτικά κτίρια για να γίνει η ψηφοφορία των σοσιαΛΗΣΤΩΝ; (β)Ποιός θα πληρώσει αυτούς τους υπαλλήλους;(γ)Αφού ο υποψήφιος είναι ένας γιατί ψηφίζουν;Για να είναι σίγουροι ότι δεν θα έρθει δεύτερος;

  8. κωστας avatar
    κωστας 17/03/2012 19:00:02

    εγώ ξέρω από τη κυρία μαρία απέναντι που έχει το παντοπωλείο οτι αύριο θα πάει να ψηφίσει γιατί οπως μου είπε για ολα φταει ο καραμανλης αυτον τον ξεχασαμε τελειως;;;;;;;;;;;;

  9. chris avatar
    chris 17/03/2012 19:08:41

    Εαν κατεβουν να ψηφισουν πανω απο 10000 ατομα ( γιατι τοσος ειναι ο γραφειοκρατικος μηχανισμος του-τμηματαρχες προϊσταμενοι & διευθυντες δημ.υπηρεσιων , συνδικαλιστες, και τοποτηρητες σε εταιρειες του ιδιωτικου τομεα), νομιζω οτι θα εχουν τελειωσει ολα, και το μονο που θα μας μενει θα ειναι να αναμετρηθουμε στους δρομους.

  10. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 17/03/2012 19:11:47

    Οτι και να βγάλει η κάλπη τους αυτοί θα το μαγειρέψουν και το βράδυ θα βγεί ο απαίσιος στη όψη και στην θρέψη και θα ευχαριστήσει τα άθλια που τον τίμησαν αποκαλόντας τους και συντρόφους .Ο κύριος χαράτσης, ο μαλωμένος με την αλήθεια ,να τον χαίρονται.

  11. βασίλης avatar
    βασίλης 17/03/2012 19:28:25

    Ενα είναι σίγουρο οτι θα βρεθούν πολλοί οι οποίοι θα πάνε να ψηφίσουν, για έναν και μοναδικό λόγο, (να δείξουν στην ΝΔ οτι το ΠΑΣΟΚ υπάρχει άσχετα εάν το πειστεύουν η οχι). Ακόμη μήπως υπάρχει κάποια ανεξάρτητη επιτροπή η οποία
    θα βγάλει τα αποτελέσματα? Φυσικά και οχι οπότε τα αποτελέσματα θα τα
    ΜΑΓΥΡΕΨΟΥΝ σε τι ποσοστό δεν ξέρω αλλά είναι σίγουρο οτι θα υπάρξει
    αλλίωση υπέρ τους.

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 17/03/2012 20:10:29

    Τείχη
    Χωρίς περίσκεψιν, χωρίς λύπην, χωρίς αιδώ
    μεγάλα κ’ υψηλά τριγύρω μου έκτισαν τείχη.

    Και κάθομαι και απελπίζομαι τώρα εδώ.
    Aλλο δεν σκέπτομαι: τον νουν μου τρώγει αυτή η τύχη•

    διότι πράγματα πολλά έξω να κάμω είχον.
    A όταν έκτιζαν τα τείχη πώς να μην προσέξω.

    Aλλά δεν άκουσα ποτέ κρότον κτιστών ή ήχον.
    Aνεπαισθήτως μ’ έκλεισαν από τον κόσμον έξω.
    ~Κ.Π. Καβάφης

  13. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 17/03/2012 20:18:44

    Είναι πολύ μεγάλος ο κομματικός στρατός του ΠΑΣΟΚ και αύριο ένα ένα τα στρατιωτάκια - με κουκούλα για να μην αναγνωρίζονται ή χωρίς - θα καταφθάσουν στις κάλπες για να τιμήσουν το θείο Μπενίτο. Άλλωστε τόσα χρόνια εξασφάλισαν με μηδέν προσόντα τα 3χίλιαρα στις ΔΕΚΟ, τις πλασματικές υπερωρίες και αργομισθίες στα Υπουργεία, τις αδιαφανείς χρηματοδοτήσεις στις Ανεξάρτητες αρχές και στις Μ.Κ.Ο. Θα είναι τουλάχιστον έλλειψη φιλότιμου και σεβασμού να μην ανταποδώσουν τη χάρη στους ευεργέτες τους ! Εμπρός λοιπόν για νέους αγώνες !

  14. Ραβινος avatar
    Ραβινος 17/03/2012 20:25:22

    Ετσι ακριβως !Ολοι μαζι ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ και πληρωνουμε εμεις τον λογαριασμο !Ακομη και σημερα τακτοποιουν τα δικα τους παιδια ασυδοτα ,ψυχρα ,μαφιοζικα ντοπαρουν τους μισθοφορους τους οτι παλι με χρονια με καιρους παλι δικα τους θαναι για τα εγγονια και δισεγγονα τους ! Στο χωριο μου λενε οτι αμα δεν κοψεις του φιδιου το κεφαλι με την τσαπα θα το βρεις ξανα στο χωραφι σου

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Ραβινος 18/03/2012 01:59:49

      Εγώ πάντως θέλω να τους ευχαριστήσω που με στείλανε στην ανεργία (όχι στην αεργία) και βρήκα επιτέλους χρόνο διάθεση και αφορμή να το "φιλοσοφίσω".
      Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τον ΓΑΠ που κατάφερε μέσα σε τόσο μικρό διάστημα να ξυπνήσει τους Έλληνες από τον λήθαργο τους, υλικό,τηλεοπτικό, και να θυμηθούν σε ποια πατρίδα ζουν και πόσο υπέροχη είναι.
      Τέλος να ευχαριστήσω και όλους τους "φίλους" μας, από άλλα κράτη, που κατέβασαν επιτέλους τις μάσκες τους και αντικρύσαμε το πολύ "λίγο" πρόσωπο τους.
      Ούτε στα Oscars δεν θα ευχαριστούσα τόσο κόσμο!

      • pinokio avatar
        pinokio @ daughter of mercy 18/03/2012 08:56:30

        Συμφωνω, σε μια κουβεντα χθες ελεγα οτι περα απο την εσχατη προδοσία που ειναι αδιαμφισβητητη, χρωσταμε χαρη στο "χαζο παιδι απο τη Μινεσσοτα" (Φαηλο το παρεφρασα ελαφρως) που θα γινει η αιτια να αλλαξουν καποια πραγματα .

  15. Ραβινος avatar
    Ραβινος 17/03/2012 20:30:47

    Τα ληγμενα πια διδονται απο τα παντοπωλεια !

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Ραβινος 17/03/2012 20:55:15

      Χύμα..ήξερε ο Αντρέας τι έκανε...

  16. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/03/2012 20:43:25

    Έγραψες!

  17. atheo avatar
    atheo 17/03/2012 20:51:18

    Οι πασοκοι ειναι ιδιαζουσα φυλη και υπακουν στους δικους τους νομους.
    Τωρα σας αφηνω παω να ξαναδιαβασω το πολιτικο μανιφεστο του ραγκουση και τις σκεψεις της αννουλας.
    Το νου σας στο απλο κοσμο, στις προσδοκιες του και στις αναγκες του.
    Τα γραφει και ο Φαηλος.

  18. kkpk avatar
    kkpk 17/03/2012 20:52:39

    Αληθεύει ότι αύριο είναι παγκόσμια μέρα των (πράσινων)ζώων ;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ kkpk 17/03/2012 21:51:45

      Αχ μπράβο..απόψε 12:01 να τους πούμε χρόνια πολλά...και με πολλά λευκά..

    • βαγγελης avatar
      βαγγελης @ kkpk 18/03/2012 10:31:14

      Του Πασοκοπήθικου κοινώς

  19. xenios avatar
    xenios 17/03/2012 21:07:30

    Μην υποτιμάτε το Πασοκιστάν.
    Επίσης μην υποτιμάτε, το πόσοι έχουν φάει από το ΠΑΣΟΚ.
    Τέλος μην υποτιμάτε, την ασθενή μνήμη των Ελλήνων.

  20. adanaklasi avatar
    adanaklasi 17/03/2012 21:37:05

    Και μην ξεχάσουμε: ΑΥΡΙΟ ΟΛΟΙ ΚΑΛΤΣΕΣ! ΑΡΧΙΖΟΥμπεεεεεεεε...
    http://adanaklasi.blogspot.com/2012/03/blog-post_3684.html

  21. spal avatar
    spal 18/03/2012 01:22:17

    θα πανε και θα πληρωσουν κι απο πανω!!!!!!!!!!!!!!!

  22. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 18/03/2012 03:13:36

    ""Φαντάζομαι ότι από τους αναγνώστες του antinews ούτε ένας δε θα πάει να ψηφίσει στις εκλογές – παρωδία του ΠΑΣΟΚ.""

    Κάνεις λάθος, ὅλο τὸ ἐπιτελεῖο τοῦ ΠΑΣΟΚ διαβάζει Antinews καὶ μάλιστα ἐξονυχιστικά (παρεμπιπτόντως: ἂν μὲ διαβάζεις, γειά σου Βαγγέλη! Καλὴ ἀποτυχία! Ἐλπίζω νὰ καταφέρεις νὰ βγεῖς πρῶτος αὔριο, ἀλλὰ καὶ δεύτερος δὲν πειράζει)