#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/03/2013 08:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ υλοποιείται στην Κύπρο!



Προφανείς είναι οι συνειρμοί από την αιφνιδιαστική φορολόγηση των καταθέσεων (διάβαζε: δήμευση) στην Κύπρο: παρόμοια μέτρα, με διαφορετικούς αριθμούς και κάπως ψηλότερο «πήχυ», είχε προτείνει επισήμως ο ΣΥΡΙΖΑ, στα πλαίσια της «τιμωρίας των πλουσίων». Οι οποίοι πλούσιοι όμως, αφού δεν έβγαιναν οι αριθμοί λόγω αδήλωτων εισοδημάτων και φοροδιαφυγής, απεδείχθησαν... όχι και τόσο πλούσιοι, με τον Μανώλη Γλέζο να θέτει ζήτημα κατάσχεσης μέρους των καταθέσεων άνω των... 20.000 Ευρώ.

 

Λοιπόν, κάτι το πολύ, πολύ, πολύ παρόμοιο λαμβάνει αυτήν την στιγμή χώρα στην Κύπρο, με τον συνεπαγόμενο σάλο που όλοι γνωρίζουμε. Κατάσχεση («φορολόγηση») του 9,9% και του 6,7% των καταθέσεων αντίστοιχα, αχρήστευση του τραπεζικού συστήματος της Κύπρου στην πράξη

 

Αν θέλετε μια εικόνα της εφαρμογής του κυβερνητικού προγράμματος του ΣΥΡΙΖΑ, δεν έχετε παρά να κοιτάξετε την σημερινή κατάσταση στην Κύπρο. Όλα αυτά που φοβόμασταν στις πιο επισφαλείς μέρες τις ελληνικής κρίσης, το να μη δίνουν τα ΑΤΜ χρήματα και να «κουρεύονται» οι καταθέσεις σε μια νύχτα ερήμην των καταθετών, τα βλέπουμε πλέον μπροστά μας...

Σ.Μ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aristarxos avatar
    aristarxos 17/03/2013 08:38:52

    Για ποιο λογο δεν φορολογουνται οι καταθεσεις στη χωρα μας αλλα μονο ο τοκος;
    Δεν ειναι περιουσια οπως τα ακινητα;

    Μηπως οι Κυπριοι θα μας βαλουν τα γυαλια και σε αυτο;

  2. John d. Carnessiotis avatar
    John d. Carnessiotis 17/03/2013 09:04:28

    Προφανώς αστειεύεσθε - και το χειρότερο είναι ότι το κάνετε εις βάρος ενός πολύπαθου τμήματος του Ελληνικού λαού, του Κυπριακού Ελληνισμού!
    Είναι τουλάχιστον ντροπή να εκμεταλλεύεσθε την οικονομική τούτη την φορά τραγωδία, που με την "αιδήμονα" σιγή της Ελλάδας, έπληξε την Κύπρο, για να κάνετε φθηνή προπαγάνδα κατά του ΣΥΡΙΖΑ ή οποιουδήποτε άλλου Κόμματος τυχαίνει να αμφισβητεί το οικονομικό πρόγραμμα της Τρόικας...
    Η πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ - ατυχής και άκαιρη, ενδεχομένως - αναφερόταν σε υποχρεωτική επένδυση μέρους των καταθέσεων, που φυλάσσονταν στις Ελληνικές Τράπεζες και όχι σε εφ' άπαξ κατάσχεση μέρους αυτών υπέρ των Τραπεζών ή του Κρατικού προϋπολογισμού.

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ John d. Carnessiotis 17/03/2013 09:11:19

      Mr Carnessiotis, μπορείς να εξηγήσεις το "υποχρεωτική επένδυση"; Με τί χρονικό ορίζοντα, τι επιτόκιο, και πότε θα επιστρέφονται τα χρήματα της "επένδυσης";

      • John d. Carnessiotis avatar
        John d. Carnessiotis @ Νίκος 17/03/2013 09:18:37

        Δεν εκπροσωπώ τον ΣΥΡΙΖΑ ούτε και συμφωνώ, όπως διαφαίνεται, με την πρόταση εκείνη, ώστε να μιλήσω εκ μέρους τους. Απλώς θεωρώ απολύτως ατυχή τον παραλληλισμό...

        • **Mara** avatar
          **Mara** @ John d. Carnessiotis 17/03/2013 09:36:10

          E... όχι κύριε Γιάννη. Ε... όχι...
          Το βίντεο εδώ
          http://www.youtube.com/watch?v=HPHrz42bFwI
          τί το διαφορετικό λέει απ΄αυτό που εφαρμόστηκε στην Κύπρο μας εν μία νυχτί....
          Όταν τα λένε... να ξέρουνε τί λένε....
          Όχι να πετάνε τις αηδίες τους και μετά να τρυποχώνονται.... γιατί δεν ξέρουν τί να πούν.
          Και αυτά περί εκμετάλλευσης της καταστάσης που βιώνουν τα αδέλφια μας οι Κύπριοι, να πάς να τα πείς στους ανθέλληνες ακροαριστερούς του Σύριζα που θέλουν μπουρλότο τα πάντα....

          • John d. Carnessiotis avatar
            John d. Carnessiotis @ **Mara** 17/03/2013 10:07:15

            Όπως είπα ήδη, δεν βρίσκω λόγο να επιχειρηματολογήσω υπέρ μιας πρότασης τουλάχιστον αμφιλεγόμενης... Επισημαίνω απλώς ότι δεν αφορούσε ούτε το σύνολο των καταθέσεων, χωρίς minimum, ούτε αποσκοπούσε στην σωτηρία των Τραπεζών, με χρήματα των καταθετών.
            Σ' ό,τι αφορά την στάση της Ελλάδος στο EUROGROUP, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η στάση της επίσημης Ελλάδας ήταν εχθρική για την Κύπρο. Αν έχετε άλλη άποψη ή πληροφόρηση, θα χαρώ να ανακαλέσω...
            http://cyprusnews.eu/onlycy-oikonomia/1028032-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CF%84%CE%BF-%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BE%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B3%CE%BF-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B5-%E2%80%93-%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BF%CE%BD-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1.html

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ John d. Carnessiotis 17/03/2013 13:22:44

            Μονο το Λουξεμβούργο ήταν αντίθετο, έ...
            Ο άλλος τραπεζικός παράδεισος για "μαύρους".
            Και στα δικά τους.

          • Μπούμστος avatar
            Μπούμστος @ **Mara** 17/03/2013 10:40:27

            Για εξηγήστε μας όμως γιατί έχει δωθεί αποκλειστικά στις τράπεζες το δικαίωμα να διαχειρίζονται και να "επενδύουν" όπως αυτές κρίνουν και θέλουν ,το δικό μας χρήμα χωρίς την δική μας έγκριση ;
            Και το εξωφρενικό να μας φορτώνουν μετά με το έτσι θέλω και την χασούρα τους ;
            Μήπως η μοναδική πλέον λύση είναι οι πολιτείες και τα κράτη να παρέμβουν στην ασυδοσία τους και να κάνουν αυτό που οφείλουν ,να προστατέψουν τα συμφέροντα των πολιτών καταθετών τους και όχι των τραπεζιτών- αεριτζήδων ;
            Ποιος ελέγχει τα διάφορα κερδοσκοπικά "προϊόντα" τους και τις πράξεις τους ;Αυτές οι κεντρικές τράπεζες τι ρόλο παίζουν ;
            Ας μην συνεχίσουμε ,ας καταλήξω πως οφείλει για το καλό της ανθρωπότητας η εξουσία να ξαναγυρίσει στους πολιτικούς, από τις τράπεζες και τους μετόχους της .

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ Μπούμστος 17/03/2013 11:13:13

            Μα δεν συνεργαζονται στο φαγοποτι;

          • **Mara** avatar
            **Mara** @ **Mara** 17/03/2013 12:31:03

            κ. Γιάννη, η πρόταση Γλέζου δεν ήταν καθόλου αμφιλεγόμενη.
            Ήταν ξε-κά-θα-ρη.
            Πιό ξεκάθαρη δεν γίνεται.
            Γι΄αυτό και δεν επιχειρηματολογείτε, γιατί δεν μπορείτε.

            Όσο για το "...σύμφωνα με πληροφορίες... η στάση της Ελλάδας ήταν εχθρική....." του cyprusnews και του κάθε... cyprusnews που παρουσιάζετε, ξέρετε πόσα "....σύμφωνα με πληροφορίες..." μπορεί να γράψει ο καθένας από εμάς???

            Λοιπόν, άν γνωρίζετε από επίσημες ανακοινώσεις ότι, η Ελλάδα τάχθηκε υπέρ αυτού που έγινε στην Κύπρο, να μας τις κάνετε γνωστές να τις μάθουμε και εμείς και να κρίνουμε αναλόγως....
            Αλλιώς.... αφήστε το καλύτερα γιατί δεν σας βγαίνει.....

          • mara avatar
            mara @ **Mara** 17/03/2013 13:41:00

            ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ ΓΛΕΖΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ
            "Εθελοντικό δανειο στα φτωχότερα στρώματα και υποχρεωτικό δάνειο ως προς τους υψηλοεισοδηματίες πανω απο 20.000 ευρω πχ 100 ευρώ."
            Βλέπουμε το ίδιο ή ο καθένας βλέπει ότι θέλει

          • **Mara** avatar
            **Mara** @ mara 17/03/2013 14:52:45

            Δεν μου λές βρέ συνονόματη.
            Είδες κανέναν εκπρόσωπο του Σύριζα να κατακρίνει τις δηλώσεις του Γλέζου???
            Το αντίθετο μάλιστα έκαναν. Επικροτούσαν αυτά που έλεγε.
            Μάταια προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.
            Και μάταια προσπαθείτε κάποιοι από χθές, να κουκουλώσετε... τις ανεκδιήγητες δηλώσεις Γλέζου, που για κακή σας τύχη έφαρμόστηκαν εν μία νυχτί... από αυτούς που δήθεν διαφωνείτε, προβάλλοντας... την δήθεν προδοτική ελληνική στάση εναντίον της Κύπρου ΜΑΣ.
            Οι ΑΝΑΝΙΣΤΕΣ καλή μου συνονόματη και οι εχθροί της Κύπρου βρίσκονται στους κόλπους του κόμματος που στηρίζεις.
            Ανέτρεξε λίγο... στο 2004 για να φρεσκάρεις την μνήμη σου.

          • mara avatar
            mara @ **Mara** 17/03/2013 15:58:34

            Το ότι κάνατε κεντρώους ψηφοφόρους να στηρίζουν το ΣΥΡΙΖΑ είναι δημιούργημα του κόμματος που εσύ στηρίζεις και στήριξα κι εγώ στις εκλογές.
            1. Δες ξανά το βίντεο.
            2 Το 2004 και ο Καραμανλής είχε στηρίξει το σχέδιο ΑΝΑΝ έστω και με μουδιασμένο ΝΑΙ πάντως ΟΧΙ δεν είπε.

          • **Mara** avatar
            **Mara** @ **Mara** 17/03/2013 16:47:28

            Όχι κυρία μου.
            Θα λές οι κεντρώοι ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ ψηφοφόροι του πασόκ ψηφίζουν Σύριζα.
            Αυτοί που δεν τους καίγεται καρφάκι το 1,5 εκατομμύριο άνεργοι του ιδιωτικού τομέα και δεν τους καιγότανε ποτέ.
            Αυτοί που θεωρούνε εργασία μόνο την δημόσια και ανεργία όσοι απολυθούν από αυτό.
            Έτσι για να εξηγούμαστε...
            (... να σου πώ..., πές πές... θα πείστεις στο τέλος ότι ψήφισες και Ν.Δ. στις εκλογές)
            Τώρα για το βίντεο..., είναι γελοίο να συζητάμε για ξεκάθαρες δηλώσεις.
            Όσο για την στάση του Καραμανλή το 2004, δεν θα σου πώ τίποτα απολύτως..., γιατί προφανώς δεν....
            Προβληματίσου τουλάχιστον με την δημόσια ένθερμη ευχαρίστηση του αείμνηστου Τάσσου Παπαδόπουλου, πρός τον τότε πρωθυπουργό για την στάση του, που τα λέει όλα.....

            Καλή Σαρακοστή!!!

          • mara avatar
            mara @ **Mara** 17/03/2013 20:45:31

            Καλύτερα να αφήσεις του υπαλληλους του ιδιωτικού τομέα και τους άνεργους να σου πουν τι στηρίζουν και γιατί. Εργάζομαι 27 χρόνια στο ιδιωτικό τομέα και ο άντρας μου είναι άνεργος απο το Σεμπτέμβριο. Δεν θα σου απαντήσω στο ίδιο ίδιο ύφος γιατί προσβάλλει εμένα κατ'αρχήν αλλά θα σου δώσω μια συβουλή: O φανατισμός είναι κακός συμβουλος

          • Nikos avatar
            Nikos @ **Mara** 18/03/2013 11:20:05

            Καμιά σχέση αυτό που έγινε στην Κύπρο με αυτό που είπε ο Γλέζος. Και για να μην μακρυγορήσω μία από τις τεράστιες διαφορές είναι : που πάνε τα χρήματα των καταθετών.Γιατί εδώ στην Ελλάδα διπλασιαστηκε το χρέος σε δις ,περικόπτεται ακόμη και το ταμείο ανέργων και ακόμη και το τελευταίο ευρώ πηγαίνει σε τοκοχρεολύσια,για χρέη που έχουν πληρωθεί 500 φορές ως τώρα.

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ John d. Carnessiotis 17/03/2013 10:15:29

      Κ. Καρνεσιώτη,

      Σας απάντησε αρμοδίως η Μάρα.

      Και στην Κύπρο "υποχρεωτική επένδυση" έγινε...

      • John d. Carnessiotis avatar
        John d. Carnessiotis @ Σωτ Μητραλ 17/03/2013 12:19:11

        Εννοείτε, λοιπόν, ότι πράγματι το EUROGROUP υιοθετεί, τελικά, την πρόταση εκείνη του ΣΥΡΙΖΑ... η οποία, ως φαίνεται, δεν ήταν τόσο εκτός πραγματικότητος - κι ας διαφωνώ, προσωπικά!
        Το ζήτημα, πάντως, παραμένει σε σχέση με την στάση της Ελληνικής Κυβέρνησης.

        • ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
          ΑΚΤΗΜΩΝ @ John d. Carnessiotis 17/03/2013 14:06:23

          Σας απαντησε η Μαρα και για τη σταση της Ελληνικης Κυβερνησης, το δε giriki201 επεσημανε την ομοιοτητα την συμπλευση ΣΥΡΙΖΑ τροικας. Και ναι φαινεται οτι δεν ηταν εκτος πραγματικοτητας, αλλα ποιας πραγματικοτητας; Της ταυτισης ΣΥΡΙΖΑ και δανειστων.

        • dim avatar
          dim @ John d. Carnessiotis 18/03/2013 00:54:21

          Η πρόταση Γλέζου είχε να κάνει με ένα τραπεζικό σύστημα (το ελληνικό) όπου ο λόγος καταθέσεων προς ΑΕΠ ήταν κάτω από 1 προς 1...

          Στη Κύπρο καλούνται να πληρώσουν αυτοί που απολάμβαναν επί χρόνια τεράστια επιτόκια, και που ο λόγος καταθέσεων προς ΑΕΠ είναι περίπου 6 προς 1 !!!!!!!!

          Ο Γλέζος και ο Στρατούλης (θα αξιοποιήσουμε τις καταθέσεις για ανάπτυξη!!) ήταν επομένως εκτός τόπου και χρόνου και ο λαός μας έδωσε την απάντηση του τον Ιούνη σε αυτές τις ανεκδιήγητες προτάσεις... Στη Κύπρο είναι διαφορετικό το θέμα... Πάντα, κάθε μέτρο είναι άδικο, αλλά μέσα στην ανάγκη να παρθούν κάποια άδικα μέτρα έτσι κι αλλιώς, κάποια μέτρα είναι πιο άδικα από κάποια άλλα, και εδώ ίσως αυτό που επελέγει να μην είναι τόσο άδικο (λόγω του λόγου 6 προς 1)....

      • mara avatar
        mara @ Σωτ Μητραλ 17/03/2013 13:57:33

        Aλλο "υποχρεωτική επένδυση'' κι άλλο εσωτερικός δανεισμός.

  3. lol avatar
    lol 17/03/2013 09:39:24

    Tα μορφώματα που καταστρεφουν την χώρα υπαρχουν λογω της υπαρξης του αντιπάλου, οπότε να περιμενουμε σε κανενα αρθρο για τον πετροκοτσυφα να τα βαζεις με τον συριζα, δεν πιανει πια το παραμυθακι σας.

  4. firiki2010 avatar
    firiki2010 17/03/2013 09:50:29

    Μr Carnessiotis
    Αν σκεφθείτε ότι το "κούρεμα" των Κυπριακών καταθέσεων "θα αντισταθμισθεί με μετοχές και άλλους τρόπους" ίσως αναγνωρίσετε ότι ο παραλληλισμός δεν είναι και τόσο ατυχής.
    Κι αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα είναι ότι στο συγκεκριμένο θέμα ο ΣΥΡΙΖΑ (άσχετα αν σκούζει) και τρόϊκα συμπλέουν. Και να το θυμηθείτε ότι αυτό που έγινε στην Κύπρο θα αποτελέσει άλλοθι για πολύ "ενδιαφέρουσες" απόψεις και ενδεχομένως πρακτικές.

    • Hans avatar
      Hans @ firiki2010 17/03/2013 10:13:58

      Καλά. Εδώ που τα λέμε, το κόστος των μέτρων που πήραν στην Ελλάδα είναι, ακόμη και αναλογικά, πολλαπλάσιο από της Κύπρου.

      Οπότε το να μεταπηδούμε στο υποθετικό "αν" του Σύριζα είναι παραπλανητικό μπροστά στο ιλιγγιώδες 30% της ανεργίας.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ Hans 17/03/2013 15:12:51

        Φοβάμαι ότι το συγκεκριμένο μέτρο που πάρθηκε για την Κύπρο θα έχει και άλλες μη προϋπολογισθείσες συνέπειες που θα κάνουν το τίμημα πολύ βαρύτερο.

  5. Eθνικοφρων avatar
    Eθνικοφρων 17/03/2013 09:51:09

    για αυτο που συμβαινει στην Κυπρο εχει τεραστια ευθυνη η Κυβερνηση

    μην ξεχναμε αλλωστε οτι η Ελλαδα ειναι εγγυητρια δυναμη της Κυπρου

  6. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 17/03/2013 10:00:08

    Υπάρχει άνθρωπος που ασχολείται σοβαρά με την πρόταση και το πρόγραμμα του Σύριζα? Είπαμε απελπισμένοι αλλά όχι κι έτσι!

  7. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 17/03/2013 10:13:18

    Σύμφωνα με τον Σ.Μ, ο Σύριζα φταίει και για τον κατακλυσμό. Αιδώς πια. Με τα Εθνικά δράματα, ΔΕΝ παίζουμε κύριε.

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Svart Drottning 17/03/2013 10:22:50

      ο παραλληλισμός είναι αληθής ή ψευδής; Αν ειναι αληθης, εξεγείρεστε που... Διατυπώνεται; Συγγνωμη δε θα παρω

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Svart Drottning 17/03/2013 11:45:43

      Είναι απόλυτα σωστός ο αρθρογράφος και συμπληρωματικά θα πω ότι,
      υπάρχουν Έλληνες καταθέτες Svart Drottning ,
      που ακριβώς εξαιτίας του φόβου που καλλιέργησε ο syriza προεκλογικά, για "υποχρεωτικό δανεισμό από τις τραπεζικές καταθέσεις τους", μετέφεραν τα κεφάλαιά τους σε τράπεζες της Κύπρου.
      Μετεκλογικά και όσο εδραιωνόταν ξανά στη χώρα,
      η ψυχολογία της ασφάλειας και σταθερότητας, από την κυβέρνηση Σαμαρά, κάποιοι επαναπάτρισαν τα κεφάλαια,
      αλλά όχι όλοι.
      Γι' αυτούς τους ζεματισμένους συμπολίτες μας, που τώρα χάνουν το 6,7 έως 9,9% των χρημάτων τους, φταίει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ο syriza,
      που σπέρνοντας την ανασφάλεια και το φόβο προεκλογικά,
      τους ανάγκασε να μεταφέρουν τα λεφτά τους έξω (αρκετοί επέλεξαν την Κύπρο).
      Άρα μόνο από την επιφανειακή, επιπόλαιη και ανεύθυνη προεκλογική του δράση, χωρίς να έχει κυβερνήσει ούτε για έναν δευτερόλεπτο,
      ο syriza ζημίωσε τον Ελληνικό λαό.

      • GY avatar
        GY @ roadrunner 17/03/2013 13:43:10

        Υποκλίνομαι στον συλλογισμό σου.
        Και το κούρεμα στην Κύπρο μάλλον δάκτυλος του ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να είναι. Γλίτωσαν από την Ελλάδα (προς το παρόν) αλλά δεν γλίτωσαν από το ΣΥΡΙΖΑ, θα τα κυνηγά σε όλο τον κόσμο. Γιατί νομίζεις γυρίζει το κόσμο ο Τσίπρας;

  8. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 17/03/2013 10:20:38

    Γκρινιάζετε γκρινιάζετε αγαπητοί αναγνώστες, αλλά ρωτώ και ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ: ο Σόϊμπλε και η Λαγκάρντ πού ήθελαν κούρεμα / φορολόγηση των καταθέσεων των πλουσίων (100.000+) με... 40%, ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΓΙΓΑΝΤΟΑΦΙΣΣΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΠΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ;;;; Προτείνουν τα ίδια, μόνο που ο Βόλφγκανγκ το πάει... Ακόμα παραπέρα.

    Να το πάρω απ την ανάποδη: αν έλεγε ο ΣΥΡΙΖΑ σήμερα αυτά που όντως είπε ο Σόϊμπλε στο Γιούρπγκρουπ, δε θα πέφταμε δικαίως να τον φάμε; Έλεος δηλαδη.

    Οπότε αφήστε τους φτηνούς εκνευρισμούς, διότι εδώ η άλήθεια... Ξεπερνα
    Τη φαντασία!

    • Tasos avatar
      Tasos @ Σωτ Μητραλ 17/03/2013 12:25:44

      Αν είναι εκφραστές του Σύριζα ο Σόϊμπλε και η Λαγκάρ τότε γιατί η στάση της Ελλάδας ήταν αυτή που ήταν? Γιατί δεν έχει βγεί ο Κεδίκογλου να δηλώσει ότι τέτοιες πολιτικές προτάσεις είναι καταστροφικές? Ααα.. ξέχασα εκεί δε μας χωράει να πούμε τίποτα γιατί είχαν ήδη εφαρμοστεί μέσα στη νύχτα!
      Γόρδιος δεσμός για τον Σαμαρά, αν πεί κάτι πάει σε ρίξη με τη τρόϊκα, αν δε πεί θα είναι αποδοχή αυτών που θα εφαρμοστούν και εδώ (και σε αυτό συμφωνώ με άλλους ότι δε θα περιοριστεί στη Κύπρο η πρακτική αυτή).

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Σωτ Μητραλ 17/03/2013 12:58:02

      Αγαπητέ Σωτήρη, άν περνούσε η πρόταση του Σόιμπλε και της Λαγκάρντ και "κούρευαν" τους τοκιστές και σουλατσαδόρους μας, δεν θα περνούσαν αυτά που περνούν οι χαμηλόμισθοι και μικροσυνταξιούχοι. Και πιθανότατα, δεν θα πλήρωνα χαράτσι για πρώτη κατοικία 70 τμ.
      Αλλά εδώ είμαστε παλαιόθεν μαζοχιστές, τι να κάνουμε...

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Uncle Stgm 17/03/2013 13:54:54

        Θείε.
        Δέν νομίζεις ότι η κοροϊδία πάει σύννεφο;
        Οι αγορές αφορολόγητες μέ έδρα τούς φορολογικούς παραδείσους.
        Οι Τράπεζες απολύτως ανεξέλεγκτες νά τζογάρουν σέ ότι κινείται καί πετάει.
        Τά Μπόνους από τά κέρδη κοπανιστού αέρα σέ δυσθεώρητα ύψη.
        Φόρος χρηματοπιστωτικών συναλλαγών μηδέν.
        Κάθε χρόνο μοιράζονται κέρδη κοπανιστού αέρα πού δέν υπάρχουν πραγματικά από τούς τραπεζίτες καί τήν ζημιά καλούνται νά τήν πληρώσουν οι ηλίθιοι υποτακτικοί.
        Ανεξέλεγκτα Hedge fonds. Τραπεζικά παράγωγα κοπανιστού αέρα εκατοντάδων τρισεκατομμυρίων.
        Καί εσύ προσπαθείς μέ κάθε τρόπο νά δικαιολογήσεις τούς πολυαγαπημένους σου γερμανούς πολιτικούς;

        Αφού πλάκα κάνει ο Schäuble καί οι άλλοι γερμανοί πολιτικοί, όπως καί οι αγαπημένοι σου πράσινοι οικολογικοί φασίστες καί οι σοσιαλοδημοκράτες πού ηγείται ο κλόουν Steinbrück δέν κάνουμε καί εμείς λίγη πλάκα στά πλαίσια τού συστήματος νά τούς ζητήσουμε τήν αποπλήρωση τού αναγκαστικού δανείου καί τών πολεμικών αποζημιώσεων μέ τόκους καί επιτόκια;
        Άν ζοριστούν δέ πολύ μπορούμε νά συναινέσουμε καί εμείς σέ ένα κούρεμα τής τάξης τού 9,9,%.

        • Νιόβη avatar
          Νιόβη @ Ιαπετός 17/03/2013 14:04:28

          Μαζί σας.

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ Ιαπετός 17/03/2013 14:06:23

          Στην Ολλανδια τι έγινε με την SNS; Κούρεμα γουλί...
          Κάτι ακούω για Λαρισαίους αγροτοεργολάβους με πολλές επιδοτήσεις και αποζημειώσεις λόγω πτώσης ...σοβάδων (και κανένα στρέμμα), που είχαν ακουμπήσει "όλα τα κιλά, όλα τα κοινοτικά" στο Ρόττερνταμ.
          Και τα χάσανε όλα.
          Βαρέθηκα να βλέπω τοκιστές και σουλατσαδόρους που προστατεύονται.

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ Uncle Stgm 17/03/2013 14:39:22

            Τοκιστές και σουλατσαδόροι γιά σένα αγαπητέ Θείε είναι η πλειοψηφία τών αποταμιευτών καί όχι η διεθνής τών Τραπεζών.
            Από όσο γνωρίζω οι αποταμιευτές τοκιστές και σουλατσαδόροι δέν είναι αυτοί πού δανείζουν, αλλά οι τράπεζες μέ μόχλευση τών καταθέσεων 5000% καί δανείζουν μέ επιτόκια πολύ μεγαλύτερα από αυτά πού δίνουν στά κορόϊδα αποταμιευτές, πού φορολογούνται καί επί πλέον μέ 15% στούς τόκους πού λαμβάνουν.
            Στήν Κύπρο τούς φορολογούν μέ εφάπαξ ένα 9,90% καί 25% στούς τόκους μελλοντικά.
            Αυτό είναι γιά σένα δίκαιο.
            Άν από Δευτέρα αρχίζουν νά αποσύρουν τίς αποταμιεύσεις τους καί σού επιβληθεί ένας κεφαλικός φόρος, μιά εφάπαξ εισφορά 10% στήν αντικειμενική αξία του διαμερίσματός σου καί ένα επιπλέον κούρεμα 20% στήν προσδοκόμενη (εκτός άν παίρνεις) σύνταξή σου, υποθέτω δέν θά σου πολυαρέσει.

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ Uncle Stgm 17/03/2013 15:01:03

            Ο κ. Μίχαλος έκανε τη βάφτιση, "τοκιστές και σουλατσαδόροι".
            Σουλάτσο μεταξύ Λουξεμβούργου, Τρίνιταντ, Κέιμαν, Βερμούδας, Σαιντ Μόριτς και Αγίας Νάπας...
            Περνάνε και από Οπάτια, για λιγο αρωμα Δαλματίας ("μαύρες" βούλες και γαβ-γαβ)...
            Και έχει έγκυρη εσωτερική πληροφόρηση νομίζω ο κ. Μίχαλος.

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ Ιαπετός 17/03/2013 14:20:10

          Ένα "κούρεμα" 30 - 40 % στα άνω των 100.000 assets καταθετες της (ήδη προβληματικής) Deutsche Bank και αντίστοιχα της Commerzbank, θα είχε την πολύ ένθερμη υποστήριξή μου.
          Όσο για την κρατικοποιημένη υποθηκοτράπεζα Hypovereinsbank, αυτή "σηκώνει" μόνον το Ολλανδικό μοντέλλο της SNS: Γουλί.
          Για τα Κέιμαν, Λετονίες, Λουξεμβούργα κτλ ήδη έγραψα αλλού.
          Δεν έχω τίποτε με τον Γερμανό εργαζόμενο. Αλλά με τους Γερμανούς "τοκιστές και σουλατσαδόρους", έχω ότι και με τους Έλληνες ή Μοντεκαρλέζους ταξικούς αδελφούς τους: Άν έχουν κότσια, άς βγούν "έξω απο την τραπεζική παράγκα", να επιχειρήσουν, σαν καπιταλιστές.
          Αλλοιώς, απαλλοτρίωση. Κι άς πιάσουν μετά μυστρί και πηλοφόρι για να ζήσουν.

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ Uncle Stgm 17/03/2013 17:41:03

            Μιά καί είναι καί η μέρα, άς τό πώ αποκριάτικα.
            http://www.youtube.com/watch?v=yuLcjb4p3kk

          • undercover gpr avatar
            undercover gpr @ Uncle Stgm 17/03/2013 21:49:47

            Θείο προπαγανδιζεις υπέρ Ολλανδού υπ.οικ για την SNS αλλα αποκρυβεις ότι εκεί κούρεψαν ομολογιουχους και ΟΧΙ καταθέτες.

            Κι επειδη είμαι σίγουρος ότι το γνωρίζεις δεν έχεις καμμιά δικαιολογια για την αποκρυψη

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ undercover gpr 18/03/2013 13:13:51

            Κούρεψαν περιουσιακά στοιχεία ιδιωτών, πραγματικών ιδιωτων, με μορφή τραπεζικών ομολόγων. ¨Οχι ομόλογα Δημοσίου στο χαρτοφυλάκιο τραπεζών (δηλαδή στη μετοχική τους σύνθεση) ή ασφαλιστικών ταμείων.
            Το κοινό μεταξύ SNS και Κυπριακών τραπεζών είναι ότι αποτελούν "αντεστραμμένο PSI". Στο Ελληνικό PSI κατέστρεψαν κυρίως χαρτοφυλάκια τραπεζών και ταμείων - στην πραγματικότητα έγινε ανακύκλωση κεφαλίων εντός του ευρύτερου Δημόσιου τομέα. Τώρα καταστρέφουν αμιγώς ιδιωτική ρευστότητα.
            Η Ευρωπαική πολιτική για την χρηματοπιστωτική κρίση μεταλλάσσεται, ταλαντεύεται. Αλλά είναι μεγάλη η σύγχυση, η αβεβαιότητα.
            Μεγάλο λάθος που παραβίασαν τα εγγυημένα 100.000 Ευρω. Κατά τα άλλα, μεταφέρουν λίγη πίεση απο φορολογουμένους και εργαζόμενους προς τα ανενεργά, πλεονάζοντα ιδιωτικά κεφάλαια. Με την έννοια αυτή γίνεται πιό δίκαιο, αλλά τώρα "παίζουν με τη φωτιά".

  9. Apostolos Vlahos avatar
    Apostolos Vlahos 17/03/2013 10:24:55

    Αγαπητέ Σ.Μ. αυτό που υλοποιείται στην Κύπρο είναι το πρόγραμμα της Ε.Ε., της Γερμανίας και της -εκεί- τρόικας. Όπως και εδώ. Εκεί εκτελεστικό όργανο είναι ο Αναστασιάδης, εδώ ο Σαμαράς. Τα περί προγράμματος ΣΥΡΙΖΑ και άλλα χαριτωμένα δείχνουν ότι εθελοτυφλείτε τουλάχιστον.

    • John d. Carnessiotis avatar
      John d. Carnessiotis @ Apostolos Vlahos 17/03/2013 10:43:11

      O κ. Σ.Μ., ο οποίος παίζει εν ου παικτοίς με τα εθνικά μας δράματα, θα μπορούσε, τέλος πάντων, αν επιμένει στο ιδιαίτερο εφηβικό του "χιούμορ", να κλείσει το άρθρο με την διαπίστωση ότι το EUROGROUP εφαρμόζει, τελικά, πολιτική ΣΥΡΙΖΑ...

      • **Mara** avatar
        **Mara** @ John d. Carnessiotis 17/03/2013 12:37:58

        ....αυτό σας βολεύει κ. Γιάννη???
        Μάλλον θα έπρεπε να κλείσει το άρθρο με το ότι ο Σύριζα έχει υιοθετήσει εδώ και καιρό τις πρακτικές των εγκεφάλων... του Εurogroup. Έ...???

  10. Beppe Grillo avatar
    Beppe Grillo 17/03/2013 10:56:37

    Μια αφελή ερώτηση : αν αυτά που συμβαίνουν στη Κύπρο τα εφαρμόσει στη Ελλάδα η "Κυβέρνηση Συνευθύνης" (ή τρόικα εσωτερικού) τι θα λέτε όλοι εσείς (και προεξάρχοντος του αρθρογράφου) που θεωρείτε ότι αυτό είναι το οικονομικό πρόγραμμα του ΣΥ.ΡΙΖ.Α ;;; Η πρόβλεψή μου : θα "σφυρίζετε αδιάφορα" !!!

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Beppe Grillo 17/03/2013 18:14:47

      Προφανώς η πρόβλεψή σου δεν εδράζεται σε ο,τι εχουμε κατά καιρούς γράψει. Για ρίξε μια ματιά...

  11. Eθνικοφρων avatar
    Eθνικοφρων 17/03/2013 11:32:13

    + απειρο

  12. πολίτης avatar
    πολίτης 17/03/2013 11:50:04

    Η Γερμανία εμμέσως πλην σαφώς βάζει χέρι στις καταθέσεις των λαών του Νότου (δεν είναι μόνο Ρώσοι ολιγάρχες οι καταθέτες), διότι τα κεφάλαια θα φύγουν για πιο ασφαλή μέρη (Γερμανία και αλλού).
    Πρόκειται για εχθρική πράξη μιας χώρας εναντίον άλλων χωρών.
    Η σύγκριση με το πρόγραμμα κόμματος είναι ατυχής.
    Προσωπικά με το συγκεκριμένο δεν συμφωνώ αν και ψηφοφόρος του.
    Κάποιοι σχολιαστές όμως είναι εξαιρετικά προσβλητικοί. Το να χαρακτηρίζετε το 30% περίπου των Ελλήνων ως ανθέλληνες, αδικεί πρώτα εσάς που κάνετε τους χαρακτηρισμούς.

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 17/03/2013 12:51:50

    Το κακό και άδικο με το Κυπριακό "κούρεμα" κινητών περιουσιων είναι ότι θίγει και τους μικροκαταθετες.
    Άν δεν προβλεπόταν εισφορά κάτω απο ένα όριο ανά καταθέτη (π.χ. 50.000 ή 30.000 ευρω), και άν για τα μεγάλα πορτοφόλια (π.χ. άν των 500.000 ευρω) η εισφορά ήταν σημαντικά μεγαλύτερη (π.χ. 30 ή 40 %), θα ήταν μέτρο για χειροκρότημα.
    Επιτέλους, κάτι για "να φύγει η μαγκιά" αυτής της πλουτοκρατίας. Που δεν επιχειρούν, δεν είναι κάν καπιταλιστές, αλλά "τοκιστές και σουλατσαδόροι", συχνά "μαύροι" σαν τον Μποκάσα (και πραγματικοί τοκογλύφοι, όχι πέτσινοι σαν τον "σούπερ Μάριο" Ντράγκι).
    Η ευχή μου: Να αντιμετωπισουν με ανάλογο τρόπο το Βρετανικό τραπεζικό και δημοσιονομικό πρόβλημα, δίνοντας βάρος στα ...υπερπόντια εδάφη (Κέιμαν, Παρθένες Νήσοι και Βερμουδα): Σήμερα σε δημοσκόπηση οι Labors 37 % , οι Tories 28 %.

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Uncle Stgm 17/03/2013 14:08:27

      Θα αντιμετωπίσουν άραγε και το Γερμανικό τραπεζικό σύστημα με ανάλογο τρόπο, αγαπητέ Θείε; Διότι υπάρχει η περίεργη τάση από την ηθική Γερμανία να καλοδέχεται όλο το «μαύρο και αφορολόγητο» στις δικές τις Τράπεζες. Αυτό το ίδιο που υποτίθεται ότι προσπαθεί να τιθασσεύσει και να βάλει στο χέρι (για την πάταξη της διαφθοράς φυσικά!) αλλού.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Νιόβη 17/03/2013 14:11:27

        Δεν ξέρω...
        Δίπλα πάντως, στην επίσης ΑΑΑ Ολλανδία, τα subordinated ομόλογα της κρατικοποιημένης SNS τα κούρεψαν γουλί. Σαν τον Τζόρτζεβιτς, ένα πράμα, άν θυμάσαι.
        Και ήατν η τρίτη σε μεγεθος Ολλανδική τράπεζα.
        Μεταξύ άλλων την πάτησαν και Έλληνες "σουλατσαδόροι", ιδίως Κολονακιώτες.

        • Νιόβη avatar
          Νιόβη @ Uncle Stgm 17/03/2013 14:40:37

          Φρονώ ότι το κούρεμα των Ολλανδικών ομολόγων είναι κάτι που περισσότερο πρέπει να μας ανησυχεί παρά να μας καθησυχάζει επειδή δήθεν οι αλήτικες οικονομικές πολιτικές (κατ᾽ άλλους «νοικοκύρεμα») δεν εφαρμόζονται μόνο στον Νότο. Τι είναι η Ολλανδία για τη Γερμανία; Μήπως δεν εισέβαλε και σ᾽ αυτήν το 1940; Γιατί να την αφήσει απ᾽ έξω τώρα, στην χαραυγή του Δ᾽ Ράιχ;

          Όσο για τους Έλληνες «σουλατσαδόρους». Είστε (αν είστε ο παλιός σχολιαστής «Θείος») εξαιρετικά καταρτισμένος και, αν δεν κάνω λάθος, περισσότερο φίλα προσκείμενος προς το πείραμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης από ό,τι άλλοι σχολιαστές εδώ (εμού της ιδίας συμπεριλαμβανομένης). Γνωρίζετε σίγουρα ότι υπό το πρίσμα των Ευρωπαϊκών Συνθηκών, οι Ευρωπαίοι πολίτες-καταθέτες δεν θεωρούνται «σουλατσαδόροι». Το δικαίωμά τους στην ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων είναι θεμελιωμένο και θεωρείται ένας από τους «πυλώνες» της Ευρωζώνης και της Ευρωπαϊκής ενοποίησης. Αν δεν μας αρέσει γιατί στερεί από τις Τράπεζες των Κρατών-Μελών «εθνικούς» πόρους, τότε είναι η ίδια η Ευρωζώνη και οι Ευρωπαϊκές συνθήκες (ήτοι, ολόκληρο το τωρινό Ευρωπαϊκό οικοδόμημα) που θα πρέπει να επικρίνουμε (διότι από εκεί και μόνο πηγάζουν αυτά τα δικαιώματα) και όχι τους πολίτες που έχουν ενθαρρυνθεί τα μάλα για να ασκήσουν τα δικαιώματα αυτά. Οι πολίτες, μην ξεχνάτε, είναι «Ευρωπαίοι» (και έχει γίνει μεγάλος αγώνας προκειμένου να μην σκέφτονται ως πολίτες εθνικών κρατών, αλλά ως «Ευρωπαίοι»). Οι δε υποστηρικτές της Ευρωζώνης πρέπει να το καταλάβουν καλά ότι δεν γίνονται και τα δυο μαζί, και «εθνικά» κεφάλαια και Ευρωζώνη, ιδίως αν ευαγγελίζονται και την τραπεζική και οικονομική ενοποίηση. Το «εθνικός» ως προσδιορισμός των πόρων, είτε αυτοί είναι απλό ρευστό είτε ορυκτός πλούτος, θα πρέπει να σβήσει από τα λεξιλόγιά μας. :) Όπως και κάθε ίχνος λεκτικής ή άλλης μομφής γι αυτούς που...σουλατσάρουν. Χαιρετώ.

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ Νιόβη 17/03/2013 14:54:41

            Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση αγαπητή, και ευχαριστώ που το θίγεις έτσι.
            Προσωπικά, ναί είμαι φίλα διακείμενος προς το Ευρωπαικό εγχείρημα, για ένα κυρίως λόγο: Δεν θέλω να ζησουν τα παιδιά και τα εγγόνια μου όπως έζησαν οι γονείς και οι παππούδες μου, σε μια Ευρώπη-σφαγείο των αντιμαχόμενων Ευρωπαίων.
            Αλλά πιστεύω στην ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων μόνον υπό έναν απαράβατο όρο: Να είναι όντως κεφάλαια, δηλαδή ρευστό προς επένδυση. Να αναλαμβάνουν το ρίσκο που αρμόζει στο επιχειρείν. Το ρευστό του τοκιστή και σουλατσαδόρου, το παρκαρισμένο σε "ασφαλή" καταφύγια, δεν είναι πραγματικό κεφάλαιο είναι απλώς αδρανης πλούτος.
            Και όπως στην εποχή μας δεν υπάρχει "εθνικό" κεφάλαιο, έτσι ακριβώς δεν υπάρχει και "εθνικός" αδρανής πλούτος. Δεν τον συσσώρευσαν απο την εργασία τους εντός της χώρας. Δανεικούς πόρους ιδιοποιήθηκαν (οι κρατικοδίαιτοι), Κοινοτικές εισροές κτλ
            Για όσο θα υπάρχει στον πλανήτη καπιταλισμός (και θα υπάρχει για καιρό ακόμη, έστω και άρρωστος), οι έχοντες άς κάνουν τον καπιταλιστή, δηλαδή άς αναλάβουν και τα ρίσκα που συνεπάγεται το επιχειρείν.

          • Νιόβη avatar
            Νιόβη @ Uncle Stgm 17/03/2013 16:58:19

            Θα προσπαθήσω να απαντήσω πολύ συνοπτικά γιατί διαφορετικά θα ήθελα δυο σελίδες του αντινιούζ για ο,τιδήποτε πιο πλατύ. Αρχικά, θα μου επιτρέψετε να σας πω ότι τους τσουβαλιάζετε όλους άδικα στο ίδιο σακί, κρατικοδίαιτους, απατεώνες, συνετούς αποταμιευτές, κλπ. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μας κάνει να πιστεύουμε ότι όποιος επιλέγει να στείλει τα χρήματά του στην Ελβετία το κάνει γιατί είναι πλυντήριο μαύρου χρήματος κι όχι επειδή η Ελβετία προσφέρει τις εξυπνότερες επενδυτικές λύσεις, ας πούμε. Πάει αυτό. Έπειτα, μιλάτε για αδρανή κεφάλαια. Μα, αυτά ακριβώς τα «αδρανή» κεφάλαια είναι που προσφέρουν ρευστότητα στις Τράπεζες και τους δίνουν την ευχέρεια να προσφέρουν τα προϊόντα τους στους πελάτες τους. Επίσης, αυτά τα «αδρανή» κεφάλαια είναι που προσελκύουν και άλλα κεφάλαια, είτε «έντιμα» είτε «ανέντιμα». Εσείς, αν θέλατε να ακουμπήσετε τις οικονομίες σας κάπου, τι θα επιλέγατε; Έναν τρανό κολοσσό ή μια τραπεζούλα-μπακάλικο με ισχνό κεφάλαιο που δεν θα ξέρατε αν θα υπήρχε καν την επόμενη μέρα; Τα δε «ανέντιμα» κεφάλαια, είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι αυτά που προσφέρουν τη μεγαλύτερη ρευστότητα στις Τράπεζες και όχι οι λιτές αποταμιεύσεις των εντίμων. Επιπλέον, σε τέτοιες Τράπεζες-κολοσσούς θα απευθυνθεί και η υγιής επιχείρηση που σέβεστε προκειμένου να δανειοδοτηθεί και να προβεί σε περαιτέρω επενδύσεις. Τέλος, μην ξεχνάτε ότι η Ευρώπη δεν κάνει διάκριση σε ενεργά ή αδρανή κεφάλαια. Τα κεφάλαια είναι κεφάλαια και όπως και να χαρακτηριστούν είναι δύναμη (ρευστότητας ή επενδυτική) όπως και να ᾽χει.

            Τέλος, καταλαβαίνω την επιθυμία σας για μια Ευρώπη ειρηνική. Αυτό άλλωστε ήταν το επιχείρημα πίσω από το πείραμα, ότι μια ενωμένη Ευρώπη δεν θα είναι ποτέ ξανά μια αιματοκυλισμένη Ευρώπη. Δυστυχώς, όμως, η Ευρώπη επέτρεψε στη Γερμανία να ξανασταθεί στα πόδια της και, συγχρόνως, σε ανόητους ή εντολοδόχους να κινούν τα νήματα σε βάρος των λαών της. Πάει πια ο κοινωνικός προσανατολισμός της Ευρώπης. Με τα συστατικά αυτά (ισχυρή Γερμανία και απάνθρωπες οικονομικές πολιτικές) δεν χτίζεται ειρήνη και δεν αρκεί μια «ένωση» Ευρωπαϊκών κρατών για να αποτρέψει τα χειρότερα. Ίσως μάλιστα και να τα επιταχύνει.

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 17/03/2013 13:51:30

    Τουλάχιστον στην Κύπρο η χρηματοπιστωτική κρίση αντιμετωπίζεται με όρους πάλης των τάξεων: "Κούρεψαν" τους τοκιστές, όχι τους εργαζόμενους κάτω των 18 ....
    Ενώ εδώ είχαμε πάλη των ταξί, πάλη των βυτιοφόρων, πάλη των φαρμακείων...
    Αλλά για τον εργαζόμενο του ιδιωτικού τομέα, τον δασκαλάκο, τον μικροσυνταξιούχο, τον μικροεπιχειρηματία, τσιμουδιά.
    Αλήθεια, τι προβλέπει το Κυπριακό μνημόνιο για τον κατώτερο μισθό εργαζόμενου του ιδιωτικού τομέα; Το ψάχνει κανείς;

  15. Μπάμπης Ηλιάκης avatar
    Μπάμπης Ηλιάκης 17/03/2013 13:51:42

    Προς Αρίσταρχος. Φορολογείται μόνο ο τόκος γιατί ο τόκος μόνο αποτελεί νέο εισόδημα. Το κεφάλαιο είναι εισόδημα που έχει ήδη φορολογηθεί (αν φυσικά έχει δηλωθεί στην εφορία.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Μπάμπης Ηλιάκης 17/03/2013 14:08:26

      Χε χε... Έχει φορολογηθεί όσο έχει δηλωθει στη εφορία...
      Και μετά, τρώμε "μαύρο μπακαλιάρο και μαύρο πεπόνι", που λέει ο Λουκιανός.

  16. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 17/03/2013 14:42:30

    Πάλι δεν καταλαβαίνω, τι "εκκρεμές" και αυτό: Τι είναι αυτός ο διάολος, ο ΣΥΡΙΖΑ, με τους Γερμανούς ή με τους Αμερικάνους;
    Με τον Ο' Μπάμια ή με τον "πυροβολημένο";
    Φάν του NBA ή μήπως της μπύρας, του γουρουνιού και του λουκάνικου;

  17. Zugzwang avatar
    Zugzwang 17/03/2013 15:13:51

    Λυπουμαι γιατι φαινεται οτι δεν καταλαβαμε τι συνεβη ακριβως στην Κυπρο. Με λιγα λογια, αυτο που εγινε ειναι η αρχη του τελους του Ευρω. Οτι εγινε στην Κυπρο μπορει να γινει σε οποιοδηποτε κρατος της Ευρωζωνης, ακομα και στην Γερμανια.
    Οι μη Ευρωπαιοι καταθετες στην Κυπρο (μεταξυ των οποιων ηταν και πολλοι Κινεζοι) δεν βλεπουν σημερα την Κυπρο. Βλεπουν την Ευρωζωνη και τις αναξιοπιστες τραπεζες της και κυριως το αναξιοπιστο νομισμα της.
    Πριν ειναι πολυ αργα, θα ελεγα σε οσους εχουν, ακομα, καταθεσεις να προσεξουν τις καταθεσεις τους σε τραπεζες της ΕΥΡΩΠΗΣ, σε οποιο νομισμα και να τις εχουν καθως και τις καταθεσεις τους σε Ευρω σε τραπεζες εκτος ΕΥΡΩΠΗΣ.
    Των φρονιμων ολιγα...

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Zugzwang 17/03/2013 16:45:15

      Δεν ξέρω αν είναι η αρχή του τέλους του ευρώ. Πάντως με κάτι τέτοια δυσκολεύεται πολύ η πορεία του.
      "....Ενα δεύτερο θέμα είναι η αβεβαιότητα που εγκαθιστά πανευρωπαϊκά αυτή η πρωτοφανής κίνηση. Αν σήμερα κουρεύτηκαν οι καταθέσεις των κυπριακών Τραπεζών σχεδόν 10%, γιατί σε 6 μήνες να μην κουρευτούν άλλο ένα 5%; Και σε άλλους 6 μήνες άλλο ένα 10%; (Κάπου άκουσα ότι η αρχική πρόταση ήταν για κούρεμα 40%!!!!) Γιατί κάποια Παρασκευή απόγευμα να μην εμφανισθεί και στα ΑΤΜ των Ελληνικών Τραπεζών ένα μήνυμα “Συγγνώμη, αλλά θα σας εξυπηρετήσουμε από Δευτέρα” ; Τι αποκλείει το μήνυμα να το αντικρύσουν κάποια στιγμή οι Ισπανοί, οι Ιταλοί, οι Γάλλοι ή ακόμα και οι Γερμανοί; Το “ταμπού” πως τουλάχιστον οι καταθέσεις σε ευρώ είναι προστατευμένες έχει καταρρεύσει. Και μια και το ταμπου έχει καταρρεύσει, πολύ “εύκολα” πλέον κάθε κυβέρνηση- χωρίς μάλιστα αναγκαστικά καποια πίεση της ΕΕ- θα μπορεί να βάζει το χέρι της στην τσέπη του κάθε καταθέτη για να “λύσει” τα όποια προβλήματα της. Εστω κι αν αυτό είναι η ανάγκη πρόσληψης 100.000 δημοσίων υπαλλήλων ή η ανάγκη βολέματος 100.000 ψηφοφόρων...."
      Από το σημερινό firiki2010

  18. Η φαιδρά πορτοκαλέα avatar
    Η φαιδρά πορτοκαλέα 17/03/2013 17:47:54

    Ομολογώ ότι σήμερα με απογοητεύσατε κάπως, αγαπητέ Φάκτωρ. Η απόφαση περί "κουρέματος των καταθέσεων" (δημεύσεως στην ουσία, όπως ορθώς επισημαίνετε), που επιβλήθηκε στην Κύπρο, είναι πολύ πιο σκληρή από τις αντίστοιχες προτάσεις του Γλέζου -που, αν μη τι άλλο, μπορεί να επικαλεστεί και το ακαταλόγιστον.
    Σας θυμίζω ότι η πρόταση Γλέζου αφορούσε αναγκαστικό δάνειο, όχι δήμευση περιουσιακών στοιχείων. Αν υπάρχει κάποιος που προτείνει μια παραλλαγή της προτάσεως Γλέζου στην Κύπρο, αυτός είναι ο Αρχιεπίσκοπος Χρυσόστομος. Αντιγράφω από ρεπορτάζ του "Ε.Τ.": Ο Αρχιεπίσκοπος ανέφερε πως εδώ που έφθασαν τα πράγματα δεν υπάρχει επιστροφή, καλώντας ταυτόχρονα την κυβέρνηση να δώσει στους πολίτες που θα επηρεαστούν από το «κούρεμα» κρατικά ομόλογα διάρκειας πέντε μέχρι δέκα χρόνων.
    Κύπρος: Ο Αρχιεπίσκοπος Χρυσόστομος για την απόφαση του Eurogroup

    • dim avatar
      dim @ Η φαιδρά πορτοκαλέα 18/03/2013 03:29:20

      Αφου και στη Κύπρο θα τους δώσουν μετοχές και θα αναπληρωθούν οι χασούρες σε βάθος χρόνου... Άρα, σαν αναγκαστικό δάνειο είναι ...

      Είπαμε, η διαφορά είναι ότι Γλέζος και Στρατούλης τα προτείνανε αυτά στην ελληνική οικονομία που ο λόγος Καταθέσεις / ΑΕΠ = 1 προς 1, και οι αποδοσεις εδώ και πολλα χρόνια είναι μηδενικές, άρα εγκληματική πρόταση..

      Ενώ στη Κύπρο ο λόγος Καταθέσεις /ΑΕΠ = 6 προς 1, με τους καταθέτες να απολαμβάνουν υψηλά επιτόκια επί χρόνια, και άρα ισχύει ο κανόνας: υψηλές αποδόσεις = υψηλό ρίσκο...

  19. Εμπεδοκλής avatar
    Εμπεδοκλής 17/03/2013 18:19:36

    Μισό λεφτό να καταλάβω ....ο Δεξιός Αναστασιάδης στην Κυπρο συνεπικουρούμενος απο την ελληνική δεξιά του ΝΔ του κυρίου Σαμαρά πηρε αποφάσεις περίπου σαν αυτές που θα έπαιρνε ο "αριστερός Συριζα";;

    Ε τοτε είναι επικινδυνο κάθε δευτερολεπτο κυβερνησης απο την "αριστερά" ΝΔ και όσο ποιο γρηγορα φυγει απο την εξουσία τόσο το καλύτερο για τον τυπο εφόσον είναι εξίσου κακοί με τον ΣΥΡΙΖΑ !!

  20. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 17/03/2013 19:40:41

    Προς συνετούς και λοιπους αποταμιευτές:
    Έχω ήδη αναφέρει και το υπενθυμίζω, ότι από 1/1/2013 δεν είναι πιά αποταμιευτικός και φορολογικός παραδεισος ούτε τα νησιά Κέιμαν, υπερπόντιο έδαφος του Ηνωμένου Βασιλείοου.
    Υπόψη ότι την προηγουμένη, “βγάλανε στη φόρα” όλα τα mutual funds με έδρα στα Κέιμαν. Όλα στη φόρα. Εδώ, μπορείτε να το κατεβάσετε σε pdf (και οι κύριοι του ΣΔΟΕ, παρακαλώ έχετε προτεραιότητα!):
    http://www.cimoney.com.ky/WorkArea/DownloadAsset.aspx?id=3861
    Απομενουν βέβαια οι Παρθένες Νήσοι και η Μεγάλη Βερμούδα, αλλά με΄χρι πότε;

  21. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 17/03/2013 19:56:08

    Ο κ. Τσίπρας σήμερα διαφωνεί με τους κ. Μηλιό και Γλέζο, που είχαν προτείνει τρόπους συνεισφοράς των μεγαλοκαταθετών.
    Στη γραμμή του Economist: «Το κούρεμα καταθέσεων είναι ανεπίτρεπτο, απειλεί τη σταθερότητα της Ευρώπης" λέει.
    Τελικά ο κ. Τσίπρας δεν ειναι υποστηρικτής του κ. Σόιμπλε.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ, απίστευτη αίθουσα "προνηπιακής χαράς" στον σταθμό προσχολικής αγωγής "η Ωραία Ελλάς των Πολιτικών Κομμάτων".

  22. mara avatar
    mara 17/03/2013 20:03:29

    @*Mara*
    Καλύτερα ν'αφήσεις τους υπαλληλους του ΙΔ και τους άνεργους να σου πουν τι στηρίζουν και γιατί. Εργάζομαι 27 χρόνια στον ΙΔ τομέα και ο άντρας μου είναι άνεργος απ'τον Σεπτέμβριο. Δεν θα σου μιλήσω στο ίδιο υφος γιατί προσβάλει κατ'αρχήν εμένα αλλά θα σου δώσω μια συμβουλή ο φανατισμός είναι κακός σύμβουλος.

    • **Mara** avatar
      **Mara** @ mara 17/03/2013 20:23:01

      ...και η εθελοτυφλία επίσης....

  23. kalel avatar
    kalel 18/03/2013 03:12:28

    Μην ξεχνάτε και τον μεγάλο οικονομολόγο Στρατούλη: δήμευση καταθέσεων..

    • nice avatar
      nice @ kalel 19/03/2013 09:50:42

      Φαήλου Κρανιδιώτη

      «Θα μπορούσαμε να προχωρήσουμε σε δέσμευση, κλιμακωτά, από 10 έως 20% των ιδιωτικών καταθέσεων, δίνοντας έντοκα γραμμάτια του δημοσίου, ώστε να εξοικονομήσουμε με αυτό τον αναγκαστικό εσωτερικό δανεισμό τα δισεκατομμύρια που χρειάζονται, ώστε να έχουμε μπροστά μας ένα έτος, στο οποίο η κυβέρνηση να βρει λύσεις.
      Αυτό θα σήμαινε ότι θα έπρεπε να δανειστεί από αλλού, δηλαδή να πάει στην Ρωσία, την Κίνα ή όπου αλλού».

      Το κείμενο επιγράφεται «Καλές οι Θερμοπύλες αλλά ακόμη καλύτερες οι Πλαταιές» και πρωτοδημοσιεύθηκε στις 12 Φεβρουαρίου 2012