#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2011 10:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελεσίγραφο της Ιεράς Συνόδου στην κυβέρνηση



Αύριο, Τετάρτη αναμένεται να ενημερώσει την δωδεκαμελή ιερά  Σύνοδο ο Υπουργός Οικονομικών Ευ. Βενιζέλος για τις προθέσεις της κυβέρνησης όσον αφορά στην αξιοποίηση της εκκλησιαστικής ακίνητης περιουσίας.

Η Ιερά Σύνοδος ήδη βρίσκεται σε «επαγρύπνηση» καθώς τα μηνύματα δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά μετά και από την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου, όπου προβλέπεται η αξιοποίηση της περιουσίας των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου που ανήκει και η περιουσία της εκκλησίας. Πάντως, η Ιερά Σύνοδος έχει στείλει τελεσίγραφο, και προειδοποιεί πως μόνο εκείνη έχει το δικαίωμα να διαχειριστεί την περιουσία της και είναι μάλιστα αποφασισμένη να φτάσει έως τα άκρα. Ουσιαστικά η Εκκλησία ζητά την εξαίρεσή της από το μεσοπρόθεσμο και τον εφαρμοστικό.

Στον εφαρμοστικό αναφέρεται ότι η περιουσία όλων των ΝΠΔΔ (δηλαδή και της εκκλησίας της Ελλάδος) θα είναι περιουσιακό στοιχείο του ταμείου αξιοποίησης της δημόσιας περιουσίας. Αυτό το είδαν οι ιεράρχες με τους δικηγόρους τους και τρελάθηκαν. Ακολούθησε αναταραχή, απειλές και προς τον Ιερώνυμο και τελικά ο Βενιζέλος μίλησε με τον Ιερώνυμο και τον διαβεβαίωσε ότι η ρύθμιση αυτή δεν θα αφορά την εκκλησία.

Η κυβέρνηση  και η Εκκλησία αναμένεται να λύσουν τις διαφορές τους την Τετάρτη. Η συνεδρίαση της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου γίνεται επειδή το ήθελαν όλες οι εκκλησιαστικές πλευρές (και οι φίλοι του Ιερώνυμου και οι Άνθιμοι, Αμβρόσιοι κ.λπ.).Ουσιαστικά η ΔΙΣ θέλει να ακούσει (άρα και να δεσμεύσει) τον Ιερώνυμο για το τι του είπε ο Βενιζέλος. Και το κάνουν επειδή και σε άλλες περιπτώσεις (όπως οι προσλήψεις 20 ιερέων κάθε χρόνο που είχε υποσχεθεί ο Ραγκούσης), βλέπουν ότι η κυβέρνηση άλλα λέει και άλλα κάνει.

Από την άλλη πλευρά η κυβέρνηση φέρεται αποφασισμένη να «αρπάξει» (αξιοποιήσει) τα «φιλέτα» που ανήκουν στην εκκλησία, με ότι κόστος και αν υπάρξει…

Σημείωση: Ανάλογο θέμα, όπως αυτό με την εκκλησιαστική περιουσία, προέκυψε και με τα διαθέσιμα της εκκλησίας, που πρέπει να περάσουν στην Τράπεζα της Ελλάδος. Ο Προβόπουλος διαβεβαίωσε τον Ιερώνυμο ότι δεν αφορά την εκκλησία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 05/07/2011 10:56:05

    Οι τάφοι μας θα θεωρούνται κι αυτοί "αξιοποιήσιμοι;"

    • καποιος avatar
      καποιος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 05/07/2011 11:31:30

      ++

  2. noldor avatar
    noldor 05/07/2011 11:02:00

    Δώστε και τις εκκλησίες να γίνουνε τζαμιά.

  3. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 05/07/2011 11:25:10

    .Εμ έτσι είναι δεσποτάδες μου...Οταν μπλέκεται τα πολιτικά σας φρονήματα με τίς Θρησκευτικές σας υποχρεώσεις..καλά να πάθετε!
    Φάτε λοιπόν και σείς το Μεσοπρόθεσμο τού ..εκλεκτού σας παιδιού!!!
    Αμ πώς;;;;;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 05/07/2011 11:58:12

      δες απο κατω !!!!

      ΠΠ

  4. στράτος avatar
    στράτος 05/07/2011 11:36:55

    Ακριβώς έτσι. Αυτοί ζήτησαν να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι, δεν το ζητήσαμε εμείς. Τα δικά μας δικά τους και τα δικά τους δικά τους; Δεν νομίζω τάκη...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ στράτος 05/07/2011 11:42:10

      Ας είχαν αφήσει στην Εκκλησία την περιουσία της να μην είχε ανάγκη το κράτος να πληρώνει τους μισθούς.
      Εμείς όμως, και το κράτος να κόψει τη μισθοδοσία, τους καλούς παπάδες δεν θα τους αφήσουμε να πεινάσουν. Εσείς που θα δείτε την εκκλησιαστική περιουσία να μοιράζεται σε "ακτήμονες" "επενδυτές" για να σπείρουν μαιζονέτες και βίλες, θα μείνετε με την χαιρεκακία σας.

      • Dora avatar
        Dora @ ΒΙΣ 05/07/2011 14:54:47

        ++++++++++

        • Dora avatar
          Dora @ Dora 05/07/2011 14:55:50

          Στον ΒΙΣ,το σχολιο!

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Dora 05/07/2011 20:36:35

          +1 στον ΒΙΣ κι από μένα!

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/07/2011 11:39:38

    Συγγώμη, αλλά διάφοροι συριζοαριστεροκουκουέδες αυτό δεν έλεγαν τόσο καιρό; Να αξιοποιηθεί η εκκλησιαστική περιουσία, να δημευθεί η εκκλησιαστική περιουσία.
    Τώρα λοιπόν που έφτασε η ώρα της "αξιοποίησης" και της δήμευσης, δεν χαίρονται; Μόνο που τα χρήματα θα πάνε στη χοάνη του δημόσιου χρέους και στους ξένους πιστωτές μας, χαχα.
    Δεν θέλατε την περιουσία να την είχε η Εκκλησία, όπως είχε κάθε δικαίωμα (όση της απόμεινε, τέλος πάντων); Τώρα, ας την πάρει λοιπόν το προτεκτοράτο, συγγνώμη το "Κράτος" ήθελα να πω, να χαρείτε κουφιοκεφαλάκηδες.

  6. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 05/07/2011 11:43:29

    Από ότι θυμάμαι αυτός ήταν ένας από τους όρους για να γίνουν οι ιερείς δημόσιοι υπάλληλοι.
    Και από ότι γνωρίζω υπήρχε κάποιος όρος που θα επικυρούταν η απόφαση από την Διαρκή Ιερά Σύνοδο ο οποίος έκτοτε δεν έχει εφαρμοστεί με διάφορες αιτιολογίες.
    Έτσι είναι ή είμαι λάθος;

    Γιατί κάπου μου φαίνεται ότι η εκκλησία εν προκειμένω είναι ασυνεπής.

    Κάπου έχει γίνει δηλαδή και «η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος».

    Αν γνωρίζει κανείς κάτι περί αυτού ας μας ενημερώσει.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κεφαλλονίτης 05/07/2011 12:42:20

      O όρος για να γίνουν οι ιερείς δημόσιοι υπάλληλοι ήταν να πάρει το κράτος το μεγαλύτερο μέρος της εκκλησιαστικης περιουσίας, όση είχε απομείνει απο τις διαδοχικές δημεύσεις. Αυτό έγινε μεταπολεμικά, τέλος 50-αρχές 60, αν δεν απατώμαι. Δεν αφορά στην εναπομείνασα εκκλησιαστική περιουσία, κάπου το 4% της αρχικής, και η οποία είναι δεσμευμένη, έτσι και αλλιώς, στο μεγαλύτερο μέρος της.

  7. Αννίτα avatar
    Αννίτα 05/07/2011 11:48:10

    Εχω αναφερθεί πολλές φορές στο θέμα αυτό, της εκκλησίας. Να αξιοποιηθεί σωστά χωρίς να πουληθεί η περιουσία της έναντι πινακίου φακής δεκτό. Αλλά να υφαρπαχθεί κ να ξεκοκαλιστεί άδικα ποτέ!. Αξιοποίηση θα ήταν και μια καλή φορολόγησή της, οχι μόνο στα λόγια κ τα χαρτιά αλλά στην πραγματικότητα. Αξιοποίηση θα ήταν κ μια επισης επικοδομητική ενοικίαση των φιλέτων της, όπου τα εισοδήματα κ στις δύο [2] περιπτώσεις θα πήγαιναν υπέρ της σωτηρίας του υπερχρεωμένου κράτους μας.
    Η θρησκεία μας πρέπει να ομολογήσω οτι είναι η καλλίτερη για εναν λόγο που ποτέ κανείς δεν μας είπε. Και αυτό για να έχουν τον έλεγχο του μυαλού μας.Είναι, λοιπόν καθαρά μεταφυσική. Εχει μεταφυσικό περιεχόμενο.
    Με την ευκαιρία αυτή να πω οτι ο Θεός ποτέ δεν ανάγκασε δεν επέβαλε αν θέλετε σε κανέναν να πιστέψει κ τι να πιστέψει!!.Αυτά τα πρέπει κ μη, τα δημιούργησαν οι άνθρωποι για να υπάρχει ο πλήρης έλεγχος μας. Ο Θεός μας άφησε ελεύθερους να αποφασίζουμε.!
    Οσοι λοιπόν Τον εκπροσωπούν ας αφήσουν κατά μέρος πολιτικές ιδεολογίες αλλά και αυτιστικά σύνδρομα και να ενωθούν για την σωτηρία της χώρας μας.
    Περισώζωντας βέβαια την εκκλησιαστική τους περιουσία!!!!! ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗ δε για την σωτηρία της ΕΛΛΑΔΑΣ.
    Οταν υπάρχουν πολλοί τρόποι να σωθούμε απορώ γιατί κανείς δεν μπαίνει μπροστά να γίνει αυτό και να ακολουθήσουμε ως Εθνος την δική μας πορεία, οχι ΥΠΟΒΑΣΤΑΖΟΜΕΝΟΙ από τους υποτιθέμενους φίλους.!!
    Εχω χιλιάδες ερωτήματα για το συγκεκριμένο θέμα, όμως δεν θα μπω στο τρυπάκι.... τις απαντήσεις, όπως και ο καθένας από μας θα τις έχουμε εν ενθέτω χρόνο.

  8. Αννίτα avatar
    Αννίτα 05/07/2011 11:52:15

    Κεφαλλονίτη χτύπησες "αχίλλειο πτέρνα". Ετσι είναι, τα περί σκύλου κ πίττας. Ψάξου λίγο περισσότερο κ θα βρείς πολλές αλήθειες!!!!

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:57:28

    δλδ οι Δεσποταδες ΔΙΑΒΑΣΑΝ τον Εφαρμοπστικο και τις ΑΛΛΑΓΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΓΗΣ σε Εκκλησιαστικα Ακινητα ?? χαχαχαχαχχαχααχααααααααα

    Για τις αλλαγες στα παρακατω τοι εχουν να πουν ???

    Β. Γενικές χρήσεις γης
    Τα δημόσια ακίνητα που προβλέπονται στο προηγούμενο άρθρο και τα οποία βρίσκονται σε περιοχές εκτός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων και εκτός ορίων οικισμών προ του 1923 ή κάτω των 2.000 κατοίκων ( ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΒΑΛΕ Ο ΠΑΜΠΟΥΚΗΣ - ΣΤΟΙΧΗΜΑ !! ) μπορούν να υπάγονται, σύμφωνα με το γενικό προορισμό ανάπτυξης και αξιοποίησής τους, στις ακόλουθες γενικές κατηγορίες χρήσεων γης:

    ( Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΗ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ )

    1. Τουρισμός – Αναψυχή
    Στα ακίνητα που έχουν ως γενικό προορισμό τον τουρισμό - αναψυχή, επιτρέπονται:
    α) Τουριστικά καταλύματα (κύρια και μη κύρια, σύνθετα τουριστικά καταλύματα κλπ)
    β) Ειδικές τουριστικές υποδομές και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις (συνεδριακά κέντρα, γήπεδα γκόλφ, υδροθεραπευτήρια κλπ)
    γ) Τουριστικοί λιμένες - μαρίνες
    δ) Κατοικία ( ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΕΙΣ )
    ε) Εμπορικά καταστήματα, καταστήματα παροχής υπηρεσιών ( ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΕΙΣ )
    στ) Καζίνα
    ζ) Κοινωνική πρόνοια ( ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΕΙΣ )
    η) Αθλητικές εγκαταστάσεις ( ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΕΙΣ )
    θ) Πολιτιστικές εγκαταστάσεις ( ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΕΙΣ )
    ι) Θρησκευτικοί χώροι ( ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΕΙΣ - ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΓΕΛΙΟ !!!)
    ια) Περίθαλψη ( ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΕΙΣ )
    ιβ) Χώροι συνάθροισης κοινού ( ΚΑΦΕΝΕΙΑ???? χαχαχαα)
    ιγ) Εστίαση ( ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΕΙΣ )
    ιδ) Αναψυκτήρια ( ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΕΙΣ )
    ιε) Κέντρα διασκέδασης, αναψυχής ( ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΕΙΣ )
    ιστ) Στάθμευση (κτίρια – γήπεδα) ( ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΕΙΣ )
    ιζ) Εγκαταστάσεις εκθεσιακών χώρων ( ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΕΙΣ )
    ιη) Ελικοδρόμιο ( ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟ !!! )
    ιθ) Κάθε άλλη συναφής χρήση, η οποία δεν μεταβάλλει τον γενικό προορισμό του ακινήτου.
    2. Επιχειρηματικά Πάρκα ( ΤΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ !!!! )
    Στα ακίνητα που έχουν ως γενικό προορισμό τα επιχειρηματικά πάρκα, επιτρέπονται:
    KAI
    3. Θεματικά πάρκα – Εμπορικά κέντρα – Αναψυχή:
    Στα ακίνητα που έχουν ως γενικό προορισμό τα θεματικά πάρκα – εμπορικά κέντρα – αναψυχή, επιτρέπονται:

    α) Οι χρήσεις που ορίζονται στην παράγραφο 1 του άρθρου 43 του ν. 3982/2011 (Α΄ 143).
    β) Γραφεία, Τράπεζες, Ασφάλειες, Κοινωφελείς Οργανισμοί
    γ) Διοίκηση
    δ) Κατοικία
    ε) Εκπαίδευση
    στ) Εμπορικά καταστήματα, καταστήματα παροχής υπηρεσιών
    ζ) Αθλητικές εγκαταστάσεις
    η) Πολιτιστικές εγκαταστάσεις
    θ) Θρησκευτικοί χώροι
    ι) Περίθαλψη
    ια) Χώροι συνάθροισης κοινού
    ιβ) Εστίαση
    ιγ) Αναψυκτήρια
    ιδ) Κέντρα διασκέδασης, αναψυχής
    ιε) Στάθμευση (κτίρια – γήπεδα)
    ιστ) Εγκαταστάσεις εκθεσιακών χώρων
    ιζ) Τουριστικά καταλύματα και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις και υποδομές
    ιη) Ελικοδρόμιο
    ιθ) Κάθε άλλη συναφής χρήση γης, η οποία δεν μεταβάλλει τον γενικό προορισμό του ακινήτου.
    4. Μεταφορικές, τεχνικές, κοινωνικές και περιβαλλοντικές υποδομές και λειτουργίες. ( ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΟΤΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΛΕΕΙ )
    Στα ακίνητα που έχουν ως γενικό προορισμό μεταφορικές, τεχνικές, κοινωνικές και περιβαλλοντικές υποδομές και λειτουργίες, επιτρέπονται μία ή περισσότερες από τις ακόλουθες χρήσεις:
    α) Αεροδρόμια
    β) Ελικοδρόμια
    γ) Σιδηροδρομικοί σταθμοί
    δ) Λιμενικές ζώνες επιβατικής, εμπορικής, αλιευτικής και τουριστικής δραστηριότητας
    ε) Αμαξοστάσια, επισκευαστικές μονάδες και σταθμοί διαλογής
    στ) Χώροι στάθμευσης οχημάτων
    ζ) Κέντρα τεχνικής εξυπηρέτησης οχημάτων
    η) Εμπορευματικοί σταθμοί αυτοκινήτων
    θ) Μονάδες παραγωγής – διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, ύδρευσης, τηλεπικοινωνιών, διαχείρισης αποβλήτων, απορριμμάτων κλπ. και συναφείς εγκαταστάσεις.


    τι λενε στην Ιερα Συδονο ?? θα κανουν επιλεκτικα βετο στη λιστα ???? χαχαα
    τι ειναι η Πιατελα με το Σουσι???

    οπου τους ποναει ???

    ρε εχετε παρει χαμπαρι τι εχουν ψηφισει ???? ΟΧΙ εε....

    ΠΠ

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 12:18:08

      Μεγαλείο! ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΛΕΜΕ!!
      α! ρε Αλέφαντε ..Θα περάσεις στήν Ιστορία με την ατάκα σου!!!!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 05/07/2011 13:07:34

        ρε συ βγαινει πριν απο 15 λεπτα ο Πρωτοππαπας στο Ριαλ εφ εμ, στην Μακρη και λεει ... ( κ εσυ να το κατεβασεις τ απογευμα αν δε με πιστευεις ! )
        Αναφερομενος στη ΝΔ..
        " ΓΙΑΤΙ κανατε ένσταση? ΓΙΑΤΙ φωναζετε?? ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ? Ο Νομος ειναι ξεκαθαρος ! "
        Μπαμ και κατω τα μικροφωνα !!!

        Με λιγα λογια ο Πρωτοπαππας ΔΙΑΒΑΣΕ !! και αν γνωσει του Ψηφισε !

        Φταιει ο βιαστης μετα κυριε προεδρα μου ??

        ΠΠ

  10. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 05/07/2011 12:10:31

    Δεν είμαι χαιρέκακος πάνω απ΄όλα..αλλά ούτε και τυφλός!!!
    Και δεν έχω ποτέ μπερδέψει τόν Θεό ,στίς όποιες..... ανοησίες μου.
    Ούτε τα Πολιτικά α,αλλά ούτε και τα εκκλησιαστικά φέουδα με αντιπροσωπεύουν.
    Δεν είναι λοιπόν θέμα διαχειριστή,όταν πρόκειται για την Πατρίδα Μας.
    Είχαν την επιφοίτηση να διαλέξουν ποιόν προτιμούν ώς διαχειριστή τής περιουσίας τους ..Και να εκλέξουν!
    Ας πρόσεχαν λοιπόν!

    ΥΓ Για τούς απλού παπάδες,τούς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ, ουδείς ψόγος....

  11. parsifal avatar
    parsifal 05/07/2011 12:14:22

    Καιρός ηταν να τελειώνωμε και με την "εκκλησιαστική περιουσία" !
    Τα φιλέτα, τα τσιφλίκια και τα προνόμια που εκχώρησαν οι Τούρκοι στην εκκλησιαστική παραεξουσία εναντι της σωφροσύνης και της υποταγής που εξασφάλιζε...
    Πόσες "αρχιερατικές στολές" διατηρούσε ο συχωρεμένος Χριστόδουλος ? Πόσα εφαγε με τις "επενδύσεις" της "Αλληλεγγύης" ο Φουρλεμάδης ? Τι εγιναν τα 12,5 εκ. δολλάρια που "δανείσθηκε" η "Αλληλεγγύη" απο γνωστό εφοπλιστή ?Πόσο "σκότωσε" τα οικόπεδα της Βουλιαγμένης ο Ζαμπέλης γύρευε με τι "ιερό" αντάλλαγμα ?
    Business, λοβιτούρες, καλοπέραση "ανθρώπων της εκκλησίας" και ενας παρακρατικός μηχανισμός που απαιτεί να εχει λόγο για ολα, αυτή είναι η "αποστολή" της εκκλησιαστικής περιουσίας.
    Αρκετά ! Ενα απο τα βαρίδια αυτής της χώρας που την κρατούν αγκυρωμένη στην Ανατολή του μπαξισιού και της προσοδοθηρίας είναι και η "Ορθοδοξία", το παρα φύση ιδεολόγημα του "ελληνοχριστιανισμού" και οσες μπούρδες περί ορθόδοξων τόξων και ομόδοξων λαών εκπορεύονται απο αυτό.
    "Ακόμη τούτη η ανοιξη, τούτο το καλοκαίρι, οσο ν'άρθη ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι..." ελεγαν οι υπόδουλοι Ελληνες το 1700 με τον Ορλώφ ... Και ? Εγκατάλειψη, σφαγές...
    "Να στηριζόμεστε στις δικές μας δυνάμεις"ελεγε ο πρόεδρος Μάο, να "ανεβαίνωμε ενάντια στο ρεύμα". Η εκκλησία, ειδικά αυτό το ανατολιτικο εκδοχο της ηταν και είναι εμπόδιο.

  12. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 05/07/2011 12:20:39

    ...και τό φυλάκιο τού Τσολιά μπροστά τόν Αγνωστο ..ΛΕΜΕ!.
    ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑΑΑΑ.......!!!

  13. Tabachaniotika avatar
    Tabachaniotika 05/07/2011 12:35:10

    θα με τρελάνετε όλοι σας ή μήπως έχω ήδη τρελαθεί!!
    Ρε παληκάρια ποιός πληρώνει τους παπάδες , τούς δεσποτάδες και τους ηγουμένους; το κράτος τους πληρώνει ! έ όχι και να μην δώσουν τίποτα οι μάγκες !
    Το μόνο που φοβάμαι είναι οτι τα Πασοκια θα φάνε πολύ φαγητό και απο εκεί αλλοιώς είμαι υπέρ της πλήρους διάθεσης της εκκλησιαστικής περιουσίας για τις ανάγκες του λαού και τουχρέους !!!

  14. stefanos avatar
    stefanos 05/07/2011 12:36:49

    Η Εκκλησια της Ελλάδας τόσο κατά την διαρκεια του Β'παγκοσμίου πολέμου όσο και μετά τη μικρασιατική καταστροφή παραχώρησε το 95% της τότε περιουσίας της προς βοήθεια της Ελλάδας αλλά και των ακτημόνων. Ως αντάλλαγμα η ελληνική πολιτεία καθιερωσε να πληρώνονται οι ιερείς σαν" δημόσιοι υπάλληλοι". Η πολιτεία χρωσταει στην Εκκλησία και όχι το αντίθετο. Ευελπιστώ άμεσα σε διαχωρισμό Εκκλησίας-Πολιτείας (αφού εκει το πάνε) καινα δούμε μετα με τους παπαδες και τους αρχιερείς απασφαλισμένους και μακρυά από τον εξευτελιστικο εναγκάλισμό με το κράτος ποιος θα γελάσει καλύτερα. Διαχρονικό: Η Εκκλησία πολεμουμένη Νικά.

    • Tabachaniotika avatar
      Tabachaniotika @ stefanos 05/07/2011 12:49:03

      και που την είχε βρεί την περιουσία που χάρισε στο κράτος ; ο απλός κόσμος την έδινε για να μην την πάρουν οι Τούρκοι , με την ελπίδα κάποτε που θα ελευθερωθεί από τον ζυγό να την πάρει πίσω .

  15. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 05/07/2011 12:51:09

    Όταν ο Ιερώνυμος πήγαινε και καθόταν στο υπουργικό συμβούλιο της καθεστωτικής κυβέρνησης ,παρέα με τον ΓΑΠ τότε ήταν όλα καλά.
    Τώρα που τον πληροφορούν ότι κι αυτός θα πληρώσει ή θα ξεπουλήσει ,άρχισαν να σφίγγουν τα πράγματα.
    Προς γνώση και συμμόρφωση και των υπολοίπων που επιμένουν να στηρίζουν τους πράσινους εθνοπροδότες.

  16. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 05/07/2011 13:03:50

    Θα τρελαθώ με αυτά που διαβάζω.. Κύριοι καταλαβαίνεται ότι απλά ξεπουλιούνται και αυτά στους τροϊκανούς; Είστε στα καλά σας όσοι καμώνεστε ότι χαίρεστε; Πάνε σε χέρια διεθνών κομπιναδόρων!

    Οι αρχιερείς καλά κάνουν και απαιτούν αλλαγή στάσης από τον Αρχιεπίσκοπο. Το έχουν ήδη ξαναζητήσει για το γενικότερο πρόβλημα κατάρρευσης και εξαθλίωσης της κοινωνίας, αλλά δε βρίσκουν ανταπόκριση. Μακάρι και οι πολιτικοί μας να ζητούσαν αλλαγή στάσης από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

    Δε βλέπω πάντως οι ανώτατες αρχές του τόπου, θρησκευτικές, πολιτικές, πολιτειακές, δικαστικές κ.α. να αλλάζουν στάση. Πουλημένοι, λίγοι, δειλοί, ανεπαρκείς, ότι θέλετε πείτε.. Είμαστε μόνοι μας.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ΝΙΚΟΛΑΣ 05/07/2011 18:34:37

      ΝΙΚΟΛΑ, όλοι αυτοί που κόπτονται γιά το ξεπούλημα της Εκκλησιαστικής Περιουσίας, δεν δείχνουν την ίδια «ευαισθησία» και γιά το Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο (Κ.Ι.Σ), υποκατάστημα του World Jewish Congress, το οποίο ουδέποτε πλήρωσε δεκάρα τσακιστή στο Ελληνικό Κράτος. Ούτε και οι πασίγνωστες βιομηχανίες εβραϊκών συμφερόντων στην Ελλάδα πληρώνουν φόρους!

      Βάσει του Π.Δ. 182/22-3-1978 (Κωνσταντίνος Τσάτσος, πρώτος Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας στη μεταπολίτευση, φιλόσοφος και μασώνος):
      «Το Κ.Ι.Σ, όντας Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου!!! Εχει και Ασκεί Δικαιώματα, τα οποία μόνο το Ελληνικό Κράτος κατέχει. Ειδικότερα το Κ.Ι.Σ., δικαιούται να εισπράττει φόρους και περιουσίες των εβραίων οι οποίοι ζουν στην Ελλάδα, αντικαθιστώντας το Ελληνικό Κράτος!

      Επιπλέον το Κ.Ι.Σ., βάσει εσωτερικού κανονισμού, έχει συγκροτήσει έναν αυτάρκη και αυτοδιοικούμενο οργανισμό ο οποίος επεκτείνεται σε όλους τους νομοθετικούς, αστυνομικούς, δικαστικούς, διοικητικούς, θρησκευτικούς, εκπαιδευτικούς, οικονομικούς, κ.α. τομείς, υποδομή η οποία απαιτείται για τη λειτουργία ενός ανεξάρτητου κράτους. Τα προνόμια τα οποία έχουν παραχωρηθεί από το ελληνικό κράτος στο Κ.Ι.Σ. είναι παράνομα και αντισυνταγματικά, αφού με τον συγκεκριμένο κανονισμό του Κ.Ι.Σ., αυτοβούλως έχει δημιουργηθεί ένα «κράτος εν κράτει» από την ελληνική εβραϊκή κοινότητα.» πηγή: «Aς Μιλήσουμε Επιτέλους» Tρίτη Μάρτιος 16, 2010

      Γι’αυτό το Εθνικό, Οικονομικό και όχι μόνον Εγκλημα κατά της Ελλάδος, ουδείς διαμαρτύρεται. Απαντες τηρούν σιγήν ιχθύος, αν και γνωρίζουν ότι με τον επί 10ετίες πακτωλό απλήρωτων Κ.Ι.Σ. φόρων, αποπληρώνονται άμεσα ΟΛΑ τα χολερικά χρέη που αυτοί δημιούργησαν και ταλανίζουν τη ζωή εκατομμυρίων Ελλήνων, οι οποίο μαζί τους «ΔΕΝ τα έφαγαν».

      Αντιθέτως, η Ορθόδοξη Εκκλησία, είναι το καρφί στο μάτι των μασώνων που κύκλωσαν την Ελλάδα. Τα κληροδοτήματα της εκκλησιαστικής περιουσίας και ο διαχωρισμός εκκλησίας–κράτους είναι τα θέματα τα οποία τους καίνε και τους πονούν.

      Γι’αυτό λυσσαλέα (τα αναμάρτητα) μασωνικά όρνεα πολεμούν την Εκκλησία και τους Ιεράρχες της. Εχουν τη ψευδαίσθηση, ότι μ’αυτό τον άθλιο τρόπο, θα μάς κάνουν να ξεχάσουμε τον καταλυτικό ρόλο της Εκκλησίας στην Απελευθέρωση του Ελληνικού Γένους. Ομως εμείς, Θυμόμαστε ότι πρώτα «Υπέρ Πίστεως!» και μετά «Υπέρ Πατρίδος!», το πολύτιμο αίμα τους έδωσαν και νίκησαν οι Αθάνατοι Ηρωές μας, στους οποίους σήμερα, οφείλουμε την ύπαρξή μας!..

      Ηρθε η ώρα να καταργηθεί και αυτό το ανθελληνικό Π.Δ. 182/22-3-1978.

  17. no name avatar
    no name 05/07/2011 13:09:09

    Για όσους έχουν λογαριασμό στο facebook, ενημερωθείτε με το παρακάτω.

    Οι Vodafone είναι ο χορηγός των Αγανακτισμένων? η GetDeals τους βοηθά να βγάλουν εύκολα λεφτά για να αυτοσυντηρούμαι?

    Μα φυσικά και ΌΧΙ!

    Ο ιδιοκτήτης του troktikoblog.blogspot έκανε το έξης "έξυπνο" αλλά και ταυτόχρονα αισχρή πράξη.
    Δημιούργησε μία ομάδα στο facebook με τίτλο "Αγανακτισμένοι Έλληνες", όπου ο απλός χρήστης μη γνωρίζοντας, γίνετε μέλος της ομάδας. Στην πραγματικότητα όμως είναι μία σελίδα του troktikoblog.blogspot με σκοπό να διαφήμιση το blog του, αλλά και τους "πελάτες" του αφού συχνά βλέπουμε διαφημίσεις προϊόντων ως αναρτήσεις, και φυσικά όλες οι πληροφορίες ενημερώσεις της ομάδας είναι μονό απο το blog του.

    μικρό το κακό θα μου πείτε, όμως αυτή η σελίδα αποτελεί πράξη δυσφημήσεις του κινήματος, και εκμετάλλευσης το ονόματος του γνωστού troktiko.blogspot.

    Το link του group είναι το παρακάτω, όσοι έχετε λογαριασμό προτείνω να διαγραφείτε, αν επιθυμητέ και ένα report ως απάτη απο το συγκεκριμένο group. ίσως τότε σοβαρευτεί και κάνει και σοβαρο group και σοβαρο blog.

    http://www.facebook.com/aganaktismenos.ellinas

  18. Τζώννυ Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννυ Μπη Γκουντ 05/07/2011 13:25:52

    Γράφει ο Στράτος "Ακριβώς έτσι. Αυτοί ζήτησαν να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι, δεν το ζητήσαμε εμείς. Τα δικά μας δικά τους και τα δικά τους δικά τους; Δεν νομίζω τάκη…"

    Κάνεις το γνωστό λάθος παρασυρόμενος από τον αντικληρικαλισμός της ηγεμονεύουσας αριστεράς. Πάμε ξανά.

    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ζήτησαν οι κληρικοί να "γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι".

    Αν με το δημόσιοι υπάλληλοι εννοείς το να μισθοδοτούνται από το κράτος, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ζήτησαν οι κληρικοί να μισθοδοτούνται από το κράτος

    Λες "δεν το ζητήσαμε εμείς".

    ΝΑΙ, το ΚΡΑΤΟΣ ΖΗΤΗΣΕ από τους κληρικούς να τους μισθοδοτεί.

    Πότε; Λίγα χρόνια μετά τον πόλεμο. Όταν το ΚΡΑΤΟΣ αποφάσισε ότι δεν είχε τα χρήματα να αποπληρώσει το χρέος της προς την Εκκλησία για την περιουσία που της είχε αρπάξει και πρότεινε ως αντάλλαγμα να τους μισθοδοτεί.

    • sanderson avatar
      sanderson @ Τζώννυ Μπη Γκουντ 05/07/2011 16:55:55

      Κάπως έτσι είναι δυστυχώς, ασχέτως αν πολλοί ηθελημένα αποσιωπούν και παρασιωπούν πράγματα. Τελευταία φορά που είχαμε διάφορες κορώνες πάνω στο θέμα, ο ιθύνων νους πήγε σπίτι του (τρίτσης, τον μάζεψε βέβαια και αυτόν η ΝΔ όπως πολλά άλλα σκουπίδια), η Ελλάδα τσίμπησε μια καταδίκη στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, και ο σιδερένιος την πρώτη πολιτική σφαλιάρα της ένδοξης δεκαετίας του... Καλό θα είναι όποιον τον πιάνει το αντικληρικό μένος, να ρίξει μια ματιά στην Σύμβαση του 1952.

  19. romios avatar
    romios 05/07/2011 13:29:24

    Τα περί εκκλησιαστικής περιουσίας είναι ένας ακόμη μύθος που καλλιεργεί η αριστερίζουσα ιδεολογία στην Ελλάδα. Χοντρό ψέμα, που με γκαιμπελικές τακτικές επαναλαμβάνεται και τελικά γίνεται πιστευτό. Κανείς δε λέει ότι αυτή την περιουσία ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ, αλλά ανήκει στις ενορίες, δηλ. τις κατά τόπους κοινότητες, δηλαδή σε όλους τους χριστιανούς.

    Εξηγούμαι: τα 50 στρέματα χωράφια που έχει η ενορία του χωριού μου ανήκουν στο χωριό, στην κοινότητα και σε κανέναν άλλον. Ούτε ο Μητροπολίτης της περιοχής, ούτε η Ιερά σύνοδος, ούτε και Οικουμενική Σύνοδος ακόμη (αν υποτεθεί ότι γινόταν) μπορεί να τα πειράξει. Και συνήθως η "εκκλησία", δηλαδή το χωριό, δηλαδή η κοινότητα, τα παραχωρεί (με απόφαση του εκκλησιαστικού συμβουλίου και όχι μόνο του ιερέα) σε ανθρώπους που έχουν πραγματικά ανάγκη (στην κοινότητα όλα γίνονται φανερά, και κανείς δεν μπορεί να κοροϊδέψει κανέναν) για να τα καλλιεργούν, με μηδαμινό τίμημα.

    Είναι ένα από τα λίγα κατάλοιπα της κοινοτικής μας οργάνωσης (αυτός που ρώτησε πού την βρήκε η Εκκλησία, θα πρέπει να έχει στο νου του, ότι για την εποχή εκείνη Εκκλησία με κοινότητα ταυτίζονταν απόλυτα) και θα έπρεπε όχι μόνο να διαφυλάξουμε ως κόρη οφθαλμού αλλά και να επεκτείνουμε τέτοιες πρακτικές, διορθώνοντας ακόμη τις όποιες στρεβλώσεις. Γιατί, να το πούμε κι αυτό, στις παλιές κοινότητες η συμμετοχή του λαού ήταν καταλυτική, ενώ ήμερα στα εκκλησιαστικά συμβούλια μετέχουν άνθρωποι των δεσποτάδων...
    Με λίγα λόγια, η περιουσία της "εκκλησίας" να παραμείνει εκεί που είναι, δηλ. στα χέρια των ενοριών, δηλ. των κοινοτήτων, με ενίσχυση του ρόλου του λαού στα διοικητικά της εκκλησίας.

  20. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 05/07/2011 14:43:36

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΗΡΕ ΘΕΣΗ ΚΑΙ Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ !
    ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΗΣΤΕΥΑΝ ΤΟ ΛΑΟ, ΠΑΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΧΕΡΙ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ. !(ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΟΣ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΙΕΡΩΜΕΝΩΝ, ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ, ΑΛΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ)!!!

  21. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 05/07/2011 15:01:36

    Αχ Χριστοδουλε εφυγες πολυ νωρις,τιποτα απ αυτα δεν θα ειχε γινει αν ησουν παρων,σιγα μην αφηνες αυτα τα αντιχριστα κορακια να συμπεριφερονται ετσι στο λαο σου και στην εκκλησια.

  22. Κοσμικός avatar
    Κοσμικός 05/07/2011 15:21:57

    ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΩΝΥΜΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΤΕΜΠΟΡΟΙ, ΕΙΤΕ ΕΒΡΑΙΟΕΜΠΟΡΟΙ, ΕΙΤΕ ΙΣΛΑΜΟΕΜΠΟΡΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ.

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚ@Τ@!!!

  23. Γιαννης Π. avatar
    Γιαννης Π. 05/07/2011 16:24:57

    Η εκκλησία μας φταίει τώρα;; Από εκεί θα σωθεί το κράτος;; Εντάξει να φορολογηθεί ως προς αυτό που της απέμεινε, δεκτό.Αλλά ανα τα δώσουν και αυτά για να ξεχρεωσουν τα δάνεια του μνημονίου πάει πολύ!!! Ο κόσμος με δωρεές έδωσε στην εκκλησία την περιουσία του γιατί αυτήν εμπιστευόταν.Αλλιώς θα τα άφηνε σε λαμόγια!!! Αν τολμούν ας κάνουν διαχωρισμό για να δούμε ποιος θα χάσει...... Αλλά να επιστρέψουν και αυτά που της άρπαξαν!!! Ως αφορά την κεφαλή της εκκλησίας έχει δίκιο ο φίλος που λέει: " Αχ Χριστόδουλε ποσο μας λείπεις". Επρεπε να τον αφήσουν να ζήσει λίγα χρόνια ακόμα για να δουν όλοι τον πραγματικό ρόλο και την πραγματική φωνη της Εκκλησίας σε περιόδους κρίσης!!! Και όσον αφορά τέλος τα άμφιά του που κάποιος άλλος υπαινίχθηκε για το πως τα απέκτησε, ήταν όλα δωρεές πιστων και όλα τα έδωσε σε πνευματικά του παιδιά. Μη ρίχνετε λοιπόν λάσπη στον ανεμιστήρα και όποιον πάρει ο...χάρος!!!!

  24. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 05/07/2011 17:08:15

    1 Τότε ὁ ᾿Ιησοῦς κατὰ ἕνα τρόπον ἐπίσημον καὶ ἔντονον ἐλάλησε πρὸς τὰ πλήθη τοῦ λαοῦ καὶ τοὺς μαθητὰς του
    2 λέγων· "εἰς τὴν διδασκαλικὴν ἔδραν τοῦ Μωϋσέως ἐκάθησαν οἱ Γραμματεῖς καὶ οἱ Φαρισαῖοι.
    3 ῞Οσα λοιπὸν ἂν σᾶς διδάσκουν νὰ τηρῆτε, τηρεῖτετα καὶ πράττετέ τα. Μὴ πράττετε ὅμως κατὰ τὰ ἔργα αὐτῶν, διότι λέγουν ἄλλα δὲν ἐφαρμόζουν ὅσα λέγουν.
    4 Διότι δένουν φορτία βαρειὰ καὶ δυσβάστακτα καὶ ἐπιβάλλουν αὐτὰ εἰς τοὺς ὤμους τῶν ἀνθρώπων, ἐνῶ οἱ ἴδιοι οὔτε μὲ τὸν δάκτυλον δὲν θέλουν να τὰ κινήσουν.
    5 ῞Ολα δὲ τὰ ἔργα των τὰ πράττουν, διὰ νὰ ἐπιδεικνύωνται καὶ δοξάζωνται ἀπὸ τοὺς ἀνθρώπους. Διότι δένουν καὶ κρεμοῦν ἀπὸ τὰ χέρια των πλατειὲς λωρίδες μὲ ρητὰ ἐκ τοῦ Νόμου καὶ κατασκευάζουν μεγαλύτερα τὰ κρόσσια γύρῳ ἀπὸ τὰ ἱμάτιά των, διὰ νὰ φανοῦν ἔτσι, ὅτι εἶναι εὐσεβεῖς καὶ διὰ νὰ κάμουν ἐντύπωσιν εἰς τοὺς ἀνθρώπους.
    6 ᾿Αγαποῦν δὲ νὰ καταλαμβάνουν τὰς πρώτας θέσεις εἰς τὰ δεῖπνα καὶ τὰ πρῶτα καθίσματα εἰς τὰς συναγωγὰς
    7 καὶ νὰ τοὺς χαιρετοῦν οἱ ἄνθρωποι μὲ βαθείας ὑποκλίσεις καὶ ἐκδηλώσεις σεβασμοῦ καὶ νὰ προσφωνοῦνται ἀπὸ τοὺς ἀνθρώπους: Διδάσκαλε, διδάσκαλε.
    8 ᾿Αλλὰ σεῖς μὴ ἐπιδιώκετε νὰ καλῆσθε διδάσκαλοι· διότι ἔνας εἶναι ὁ διδάσκαλος σας, ὁ Χριστός, ὅλοι δὲ σεῖς εἷσθε ἀδελφοὶ καὶ ἄρα ἴσοι μεταξὺ σας.
    9 Καὶ πατέρα, εἴτε σαρκικὸν εἴτε πνευματικόν, μὲ τὴν ἔννοιαν ὅτι αὐτὸς ἔχει ἀπόλυτον κῦρος ἀπέναντί σας καὶ ἀπεριόριστον ἐξουσίαν, μὴ καλέσετε κανένα ἐδῶ εἰς τὴν γῆν, διότι ἔνας εἶναι ὁ πατὴρ σας, ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς.
    10 Οὔτε νὰ ὀνομασθῆτε καθηγηταί, διότι ἔνας εἶναι ὁ μοναδικὸς καὶ τέλειος καθηγητὴς σας, ὁ Χριστός, (ὁ ὁποῖος καὶ μόνος διδάσκει ἀνόθευτον τὴν ἀλήθεια καὶ καθοδηγεῖ μὲ ἀσφάλειαν τοὺς ἀνθρώπους εἰς τὸν δύσκολον δρόμον τῆς σωτηρίας).
    11 Καὶ ἐκεῖνος, ποὺ εἶναι μεγαλύτερος μεταξὺ σας ὡς πρὸς τὴν γνῶσιν καὶ τὸ ἀξίωμα πρέπει μὲ ταπείνωσιν καὶ καλωσύνην νὰ ὑπηρετῇ τοὺς ἄλλους.
    12 ῞Οποιος δὲ ὑπερηφανευθῇ καὶ ὑψώσει τὸν εὐατὸν του ἀπέναντι τῶν ἄλλων θὰ ταπεινωθῇ καὶ ὅποιος μὲ χριστιανικὴν ἀγάπην καὶ συναίσθησιν ταπεινώσει τὸν ἑυατὸν του καὶ γίνῃ ὑπηρέτης τῶν ἄλλων, θὰ ἐξυψωθῇ καὶ δοξασθῇ ἀπὸ τὸν Θεόν.
    13 ᾿Αλλοίμονον δὲ εἰς σᾶς, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, διότι, ἄπληστοι καὶ πλεονέκται καθὼς εἷσθε, κατατρώγετε τὰς οἰκίας τῶν χηρῶν καὶ συγχρόνως μὲ τὸ πρόσχημα τῆς εὐλαβείας κάνετε μακρὰς προσευχάς· διὰ τοῦτο καὶ θὰ τιμωρηθῆτε ἀπὸ τὴν θείαν δικαιοσύνην πολὺ περισσότερο, παρ' ὅσον οἱ ἄλλοι ἅρπαγες καὶ κλέπται.
    14 ᾿Αλλοίμονό σας, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, διότι μὲ τὴν διεστραμμένην διδασκαλίαν σας, ποὺ τὴν παρουσιάζετε ὡς διδασκαλίαν τάχα τοῦ Θεοῦ, κλείετε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ ἐμπρὸς ἀπὸ τοὺς ἀνθρώπους. ῎Ετσι, καὶ σεῖς δὲν εἰσέρχεσθε, ἀλλὰ καὶ ἐκείνους ποὺ θέλουν νὰ εἰσέλθουν δὲν τοὺς ἀφήνετε
    15 ᾿Αλλοίμονόν σας, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, διότι γυρίζετε εἰς ὅλα τὰ μέρη, περιέρχεσθε τὴν θάλασσαν καὶ τὴν ξηράν, διὰ νὰ κάμετε ἕνα εἰδωλολάτρην προσήλυτον ᾿Ιουδαῖον. Καὶ ὅταν γίνῃ, τὸν ἐξωθεῖτε εἰς τὴν κακίαν καὶ τὴν πώρωσιν καὶ τὸν κάνετε γέννημα τῆς κολάσεως δυὸ φορὲς χειρότερον ἀπὸ σᾶς.
    16 ᾿Αλλοίμονό σας, ὁδηγοὶ τυφλοί, ποὺ λέγετε: ῍Αν τυχὸν ὁρκισθῇ κανεὶς εἰς τὸν ναόν, δὲν εἶναι τίποτε, ὅποιος ὅμως ὁρκισθῇ εἰς τὸ χρυσάφι τοῦ ναοῦ, ὀφείλει νὰ τηρήσῃ τὸν ὅρκον του.
    17 Εἷσθε μωροὶ καὶ τυφλοί! Διότι ποιὸς εἶναι μεγαλυτέρας τιμῆς ἄξιος καὶ σεβασμοῦ ὁ χρυσὸς ἢ ὁ ναὸς ποὺ ἁγιάζει τὸν χρυσόν;
    18 Καὶ πάλιν λέγετε· ὅποιος τυχὸν ὁρκισθῇ εἰς τὸ θυσιαστήριον, εἶναι σὰν νὰ μὴ ἔχῃ κάμει ὅρκον, ὅποιος ὅμως ὁρκισθῆ εἰς τὸ δῶρον, ποὺ ἔχει προσφερθῆ ἐπάνω εἰς τὸ θυσιαστήριον, ὀφείλει νὰ τηρήσῃ τὸν ὅρκον του,
    19 Μωροὶ καὶ τυφλοί! Τί εἶναι ἀνώτερον καὶ ἱερώτερον, τὸ δῶρον ἢ τὸ θυσιαστήριον ποὺ ἁγιάζει τὸ δῶρον;
    20 Μάθετε λοιπόν, ὅτι ἐκεῖνος ποὺ ὁρκίζεται εἰς τὸ θυσιαστήριον, ὁρκίζεται εἰς αὐτὸ καὶ εἰς ὅλα ὅσα ὑπάρχουν ἐπάνω εἰς αὐτό.
    21 Καὶ ἐκεῖνος ποὺ ὁρκίζεται εἰς τὸν ναόν, ὁρκίζεται ὄχι μόνον εἰς αὐτόν, ἀλλὰ καὶ εἰς τὸν Θεόν ποὺ τὸν ἔχει κάμει κατοικίαν του.
    22 Καὶ ἐκεῖνος ποὺ ὁρκίζεται εἰς τὸν οὐρανόν, ὁρκίζεται συγχρόνως εἰς τὸν θρόνον τοῦ Θεοῦ καὶ εἰς τὸν Θεόν, ποὺ κάθεται ἐπάνω εἰς αὐτόν.
    23 ᾿Αλλοίμονο σὲ σᾶς, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, διότι δίδετε εἰς τὸν ναὸν διὰ τοὺς ἱερεῖς τὸ δέκατον ἀπὸ τὸν δύοσμον καὶ τὸν ἄνηθον καὶ τὸ κύμινον, τηρεῖτε δηλαδὴ τὰς ἐπουσιώδεις διατάξεις τοῦ Νόμου, καὶ ἀφήσατε τὰ βαρύτερα καὶ σπουδαιότερα, δηλαδὴ τὴν δικαίαν κρίσιν καὶ τὴν εὐσπλαγχνίαν καὶ τὴν ἀληθινὴν πίστιν· καὶ αὐτὰ ἔπρεπε να ἐφαρμόσετε καὶ ἐκεῖνα δὲν ἔπρεπε νὰ ἀφίνετε.
    24 ῾Οδηγοὶ τυφλοί, ποὺ περνᾶτε ἀπὸ λεπτὸ σουρωτήρι τὸ κρασὶ καὶ τὸ νερό, μήπως καταπιῆτε κανένα κουνούπι, ἐνῶ καταπίνετε ὁλόκληρη γκαμήλα. (Τηρεῖτε τὰ μικρὰ καὶ ἀσήμαντα καὶ ἀδιαφορεῖτε διὰ τὰ μεγάλα καὶ σπουδαῖα).
    25 ᾿Αλλοίμονό σας, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, διότι καθαρίζετε τὸ ἔξω ἀπὸ τὸ ποτήρι καὶ τὸ πιάτο, μέσα δὲ αὐτὰ εἶναι γεμάτα ἀπὸ τροφάς, ποὺ προέρχονται ἀπὸ ἁρπαγές καὶ ἀδικίες.
    26 Φαρισαῖε τυφλέ, καθάρισε πρῶτα αὐτό ποὺ ὑπάρχει μέσα εἰς τὸ ποτήρι καὶ τὸ πιάτο, ὥστε νὰ μὴ προέρχεται ἀπὸ ἀδικίαν, ἀλλὰ ἀπὸ τὴν τιμίαν ἐργασίαν σου, διὰ νὰ γίνῃ καὶ τὸ ἀπ' ἔξω καθαρόν. (Μὴ προσπαθεῖτε, δηλαδή, ἐξωτερικῶς μόνον νὰ φαίνεσθε εὐσεβεῖς, ἀλλὰ προσπαθεῖτε νὰ ἀποκτήσετε καὶ τὴν ἐσωτερικὴν καθαρότητα καὶ ἁγιότητα).
    27 ᾿Αλλοίμονό σας, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, διότι ὁμοιάζετε μὲ τάφους ἀσβεστωμένους, οἱ ὁποῖοι ἐξωτερικῶς μὲν φαίνονται ὡραῖοι, ἐνῶ ἀπὸ μέσα εἶναι γεμᾶτοι μὲ κόκκαλα πεθαμένων καὶ μὲ κάθε ἀκαθαρσίαν.
    28 ῎Ετσι καὶ σεῖς, ἐξωτερικῶς μὲν φαίνεσθε εἰς τοὺς ἀνθρώπους δίκαιοι, ἐνῶ ἀπὸ μέσα εἷσθε γεμᾶτοι ἀπὸ ὑποκρισίαν καὶ κάθε παρανομίαν.

    29 ᾿Αλλοίμονο σὲ σᾶς, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, διότι οἰκοδομεῖτε τοὺς τάφους τῶν προφητῶν καὶ στολίζετε τὰ μνημεῖα τῶν δικαίων
    30 καὶ λέτε, ἐὰν ἐζούσαμε εἰς τὰς ἡμέρας τῶν προγόνων μας, δὲν θὰ συμμετείχαμε εἰς τὴν αἱματοχυσίαν καὶ τὸν ἄδικον θάνατον τῶν προφητῶν.
    31 ῞Ωστε σεῖς οἱ ἴδιοι βεβαιώνετε ὅτι εἷσθε γνήσιοι καὶ ἀντάξιοι ἀπόγονοι ἐκείνων, ποὺ ἐφόνευσαν τοὺς προφήτας.
    32 Λοιπὸν ὁλοκληρῶστε καὶ ἐσεῖς τὸ ἔργον τῶν πατέρων σας, κάμετε ὅσα ἐκεῖνοι δὲν ἔκαμαν, φονεύσατε τὸν Μεσσίαν, διὰ νὰ φθάσετε ἔτσι εἰς τὸ ἔσχατον ὅριον τῆς κακίας.
    33 Φίδια, ὀχιές, πῶς εἴνα δυνατὸν νὰ ἀποφύγετε τὴν δικαίαν καὶ τρομερὰν καταδίκην τῆς γέεννης;
    34 Διά νὰ σᾶς δώσω τὴν τελευταίαν πολύτιμον εὐκαιρίαν νὰ σωθῆτε, ἰδοὺ ἐγὼ στέλνω εἰς σᾶς προφήτας καὶ σοφοὺς καὶ δαδασκάλους τοῦ νόμου μου, τοὺς ᾿Αποστόλους μου. Σεῖς ὅμως ἄλλους ἀπὸ αὐτοὺς θὰ φονεύσετε καὶ θὰ σταυρώσετε καὶ ἄλλους θὰ τοὺς μαστιγώσετε εἰς τὰς συναγωγὰς σας καὶ θὰ τοὺς διώξετε ἀπὸ πόλιν εἰς πόλιν.
    35 Διὰ νὰ πέσῃ ἔτσι ἐπάνω σας τὸ ἀθῶον αἷμα ποὺ ἐχύθη ἄδικα εἰς τὴν γῆν, ἀπὸ τὸ αἷμα τοῦ δικαίου ῎Αβελ ἕως τὸ αἷμα τοῦ Ζαχαρίου, τοῦ υἱοῦ Βαραχίου, τὸν ὁποῖον ἐφονεύσατε μεταξὺ τοῦ ναοῦ καὶ τοῦ θυσιστηρίου, χωρὶς νὰ φοβηθῆτε οὔτε τοῦ τόπου τούτου τὴν ἱερότητα
    36 Σᾶς διαβεβαιώνω ὅτι ὅλα αὐτὰ θὰ ξεσπάσουν εἰς τὴν γενεὰν αὐτήν.
    37 ῾Ιερουσαλήμ, ῾Ιερουσαλήμ, σύ ποὺ φονεύεις τοὺς προφήτας καὶ λιθοβολεῖς ἐκείνους ποὺ ὁ Θεός σοῦ ἔχει στείλει! Πόσες καὶ πόσες φορὲς ἠθέλησα νὰ περιμαζεύσω τὰ παιδιά σου, ὅπως ἡ κλῶσσα συγκετρώνει τὰ μικρὰ πουλιὰ της κάτω ἀπό τις φτεροῦγες της, καὶ δὲν ἠθελήσατε.
    38 ᾿Ιδού, πρὸς τιμωρίαν τῆς κακίας σας καὶ καταστροφὴν σας ἀφίνεται ἔρημος καὶ ἀπροσταύτετος ἀπὸ τὸν Θεὸν ἡ πόλις σας καὶ ὁ ναός.
    39 Διότι σᾶς λέγω ὅτι δὲν θὰ μὲ δῆτε πλέον, ἕως ὅτου μετανοημένοι πῆτε: Εὐλογημένος εἶναι αὐτός, ποὺ ἔρχεται ἐν ὀνόματι τοῦ Κυρίου".

  25. pater avatar
    pater 05/07/2011 17:28:42

    Πως φαίνεται όχι πόσο λείπει ο Χριστόδουλος αλλά γιατί λείπει.. Θα συμφωνήσω με τον "romios". Η Εκκλησία της Ελλάδος εκτός από κολοβή καθώς δεν έχει την Κρήτη και οι λεγόμενες νέες Χώρες έχουν τον Βαρθολομαίο ανώτατο διοικητή δεν έχει ενιαία περιουσία. Δεν είναι Βατικανό η Ορθοδοξία εξάλλου να έχει έναν ηγέτη οπότε δεν υπάρχει θεμα εκκλησιαστικής περιουσίας. Στην Ελλάδα υπάρχουν επίσης και περιουσιακά στοιχεία από τα αρχαία Πατριαρχεία.
    Δηλαδή θα δημευθεί η περιουσία του Πατριαρχείου των Ιεροσολύμων;;; Θα κατάσχουν την περιουσία του Αγίου Όρους; Θα κατάσχουν μήπως τα τάματα της Παναγιάς της Τήνου; Και ποιος τους δίνει το δικαίωμα; Θα καταδικάσουν το Πατριαρχείο της Αλεξάνδρειας; Ή θα τολμήσουν να τα βάλουν με τον Βαρθολομαίο που ελέγχει την Κρήτη και το μισό Αιγαίο;;
    Οι Αρχιερείς ξέρουν καλά πως αυτό δεν θα γίνει. Απλώς επειδή ο Ιερώνυμος είναι σε προχωρημένη ηλικία και η κατάσταση της υγείας του σε λίγο καιρό δεν θα του επιτρέπει να ασκήσει τα καθήκοντά του, οι Μητροπολίτες κάνουν πρόβα για την κούρσα της διαδοχής.

  26. EYA avatar
    EYA 05/07/2011 18:07:01

    Έτσι όπως είναι τα πράγματα, δεν ξέρω τι συμφέρει στη χώρα μας...ανθρώπους- πνευματικούς ηγέτες τύπου Ιερώνυμου που κάνει τα στραβά μάτια σε ό,τι ανθελληνικό επιβάλλεται από το ΠΑΣΟΚ χωρίς να προστατεύει την Ορθοδοξία; Διαχωρισμό Κράτους-Εκκλησίας; τότε είναι που θα αλώσουν εντελώς την Ελλάδα...Νομίζω ότι χρειαζόμαστε πνευματικούς ΗΓΕΤΕΣ μέσα στο Κράτος κι όχι συνδικαλιστές Αρχιεπισκόπους

    • Κοσμικός avatar
      Κοσμικός @ EYA 05/07/2011 21:42:17

      Δηλαδή να γίνουμε Ιράν??

      • romios avatar
        romios @ Κοσμικός 05/07/2011 22:49:07

        Δηλαδή ήμασταν μέχρι σήμερα Ιράν;
        Μην παίζεις το παιχνίδι του άσπρου-μαύρου, γιατί μπορεί να προσφέρει επιχειρήματα εντυπωσιακά, αλλά στην πραγματικότητα ελάχιστα πειστικά...

  27. Αννίτα avatar
    Αννίτα 06/07/2011 09:39:45

    Η Ντίμι έθιξε ενα θέμα πολύ σοβαρό με το ΚΙΣ.Δεν το ήξερα, όπως κ.α σίγουρα δεν το ξέρουν όμως ας τα έχουμε αυτά τα απλά θεματάκια σε μια άκρη του μυαλού μας, έτσι για να μην μας θεωρούν κορόϊδα.Παιδιά όλες οι απόψεις είναι σωστές, η σχεδόν όλες όμως κοντά στην αλήθεια πολύ κοντά έπεσε ο parsifal, μόνο
    που σε ενα σημείο κάνει λάθος. Στο "παρά φύση ιδεολόγημα του ελληνοχριστιανισμού" όπως αποκαλεί την Ορθοδοξία.
    Θα μου επιτρέψει να τον διορθώσω λιγάκι και να του πω ότι: H θρησκεία μας είναι από τις καλλίτερες του κόσμου. Αυτοί που την εκπροσωπούν δεν είναι ΑΞΙΟΙ να την κατέχουν και να την υπερασπίζονται, τουλάχιστον οι περισσότεροι από αυτούς.
    Δεν είμαι ψώνιο, ούτε το παίζω θρήσκα, ούτε πηγαίνω στην εκκλησία, ούτε κάνω μεγάλους σταυρούς για να δείξω τι πιστεύω. Απλά έχω ασχοληθεί διάβασα, μπήκα σε site κλπ ενημερώθηκα και ενημερώνωμαι από πηγές, και επιτρεψέ μου να σου πω οτι σε αυτό το σημείο που σου ανέφερα είσαι λάθος.Σε όλα τα υπόλοιπα σε βρίσκω ο.k.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Αννίτα 08/07/2011 19:14:32

      Aννίτα, Ελληνίδες και Ελληνες είμαστε. Και Ορθόδοξοι Χριστιανοί είμαστε. Και συχνά εκκλησιαζόμαστε. Και εγγράμματοι είμαστε («οι προοδευτικές λινάτσες» υποστηρίζουν ότι «μόνον οι αγγράμματοι είναι Χριστιανοί») και τους άχρηστους, τους ληστές κι έσχατους προδότες της πολιτικής, ακάθεκτα στηλιτεύουμε, εφόσον με τις δικές μας αιματηρές οικονομίες, ΔΕΚΑ ΕΞΙ παχυλούς μισθούς ετησίως τους πληρώνουμε.

      «Το να ξέρουμε την Αλήθεια και να την κρύβουμε, είναι σαν να Θάβουμε το Χρυσάφι», είχε πει ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

      Ψηλά τις Καρδιές μας! Εφιάλτης είναι, θα περάσει.

  28. ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΣΚΟΠΕΛΙΤΟΥ avatar
    ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΣΚΟΠΕΛΙΤΟΥ 06/07/2011 13:28:55

    ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΣ ΑΕΙ ΦΟΡΟΑΠΑΛΑΓΗ ΤΗΣ ΕΒΡΑΪΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ - ΤΩΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΩΝ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ;;;;;


    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
    ΑΝΤΙΓΟΝΗ -και πάντως όχι αντιεβραία!