#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2011 19:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα περίεργα του Πόθεν Έσχες των πολιτικών



Τα κατάφεραν και πάλι κάποιοι βουλευτές και εξασφάλισαν το διήμερο της δημοσιότητας…

Ο Άκης Τσοχατζόπουλος πλήρωσε και πάλι τη νύφη (όχι βέβαια αδίκως) καθώς σύμφωνα με τον Πρόεδρο της επιτροπής Β. Αργύρη, «κρίθηκε ανειλικρινής μετά τον επανέλεγχο που διενεργήθηκε και την άρση τραπεζικού, φορολογικού και χρηματιστηριακού απορρήτου»…!

Αυτό όμως που προκαλεί πλέον το δημόσιο αίσθημα αλλά και η επιτροπή ελέγχου θα κάνει το καθήκον της (όπως πάλι δήλωσε ο Βαγγέλης Αργύρης) είναι ότι 11 εν ενεργεία βουλευτές είχαν το 2009, μείωση στις καταθέσεις τους.

Δεδομένου λοιπόν ότι ακούγεται (!!) πως κάποιοι καταθέτες έβγαλαν τα χρήματά τους στο εξωτερικό, που πάει το μυαλό σας;

Και δεν πρόκειται για 5.000 η 10.000 ευρώ, αλλά για 100.000 και 400.000 ευρώ.

Και τα περίεργα

 

- O Πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γ. Καρατζαφέρης δηλώνει εισόδημα 268.074 ευρώ, 150.000 ευρώ περισσότερα από πέρυσι. Όταν ρωτήθηκε, είπε πως προέρχονται  από την πώληση της τηλεοπτικής του εκπομπής σε τηλεοπτικό σταθμό της Κύπρου.

- Ποιος θα το πίστευε πως ο Πρόεδρος της ΝΔ Α. Σαμαράς θα παρέδιδε τις πινακίδες δυο αυτοκίνητων 1500κ.β και 2000κ.β

- Είναι γνωστό ότι ο Θ. Πάγκαλος δηλώνει 51 ακίνητα μαζί με τη σύζυγό του εκ των οποίων τα 20 από κληρονομιά. Αυτό όμως που δεν είναι, έχει να κάνει με χρήματα που φέρεται να διαθέτει αλλά δεν τα καταθέτει…

 Ενώ φέρεται να εκποίησε οικόπεδο στη Σαρωνίδα αντί του ποσού των 348.000 ευρώ και τριών ακόμη διαμερισμάτων στη Εύβοια έναντι 100.000 ευρώ (!) και ενώ το 2008 δήλωνε εισοδήματα με τη γυναίκα του ύψους 847.000 και το 2009 κοινά εισοδήματα 237.000 ευρώ, οι καταθέσεις του ανέρχονται μόλις στις 16.000 του ίδιου και στις 52.000 της γυναίκας του!!!

Που πήγαν τα λεφτά;

Ο Α. Λοβέρδος δηλώνει ότι αγόρασε οικία 98 τμ, εξ αδιαιρέτου με τη σύζυγο, στη Νέα Ερυθραία καταβάλοντας το ποσό των… 17.642 ευρώ.

Ο Γ. Ανατολάκης δηλώνει οικία 136 τετραγωνικών στη Βούλα η οποία έχει αποθήκη…197 τετραγωνικά.!

Η σύζυγός του του Γιάννη Ραγκούση δηλώνει εισόδημα 3.111 ευρώ, ως εισόδημα από επίδομα 3ου παιδιού.

Ο βουλευτής ΠΑΣΟΚ Ευτύχιος Δαμιανάκης έχει καταθέσεις περίπου 1,6 εκατ. ευρώ, συνολικά με τη σύζυγο. Εξ αυτών όμως το 1,5 εκατ. προήλθε από εκποίηση ακινήτων της συζύγου…(πάει η προίκα;)

Η Άννα Νταλάρα φέρεται να έχει καταθέσει 34.498 ευρώ στη Julius Baer που είναι ο μεγαλύτερος ιδιωτικός τραπεζικός όμιλος στην Ελβετία.

 Σύμφωνα με τους ελέγχους των πόθεν έσχες προκύπτει μεταξύ άλλων ότι:

-Δεν υπάρχει κανένας λογαριασμός σε Ελβετική Τράπεζα.

-Δεν υπάρχουν μεγάλα ποσά που να εμφανίζονται ότι έχουν κατατεθεί σε ξένες τράπεζες.

- 9 βουλευτές αγόρασαν διαμερίσματα και οι 6 από αυτούς τα πήραν με δάνεια.

- 5 βουλευτές έκαναν ανέγερση κατοικίας.

- 1 βουλευτής αγόρασε οικόπεδο.

-6 βουλευτές αγόρασαν αγροτεμάχιο, οι πέντε από αυτούς αγόρασν μικρής αξίας και μόνο του ενός ήταν αξίας 100.000 ευρώ.

-3 ευρωβουλευτές αγόρασαν διαμέρισμα στις Βρυξέλες με χρήση δανείου.

-5 ευρωβουλευτές δείχνουν να έχουν μικρές μειώσεις εισοδημάτων ενώ 17 παρουσιάζουν μικρή αύξηση εισοδημάτων.

Για τον πρόεδρο της Επιτροπής Οικονομικού Ελέγχου της Βουλής θα ζητηθεί να αιτιολογήσουν τη μείωση των καταθέσεων τους.

“Κανένα πόθεν έσχες δεν έχει κλείσει μέχρι να γίνει η διασταύρωση των στοιχείων. Πολύ μεγαλύτερη αξία έχει να γίνει διασταύρωση στοιχείων αυτών που εμφανίζουν μειώσεις στις καταθέσεις τους παρά αυξήσεις”, υπογράμμισε χαρακτηριστικά.

Παράλληλα, επεσήμανε την ανάγκη τροποποίησης του νόμου καθώς όπως είπε “τα πόθεν έσχες ελέγχονται με ένα όμως δεδομένο. Βάσει την δήλωση του υπόχρεου και σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις αγοράς ακινήτου για παράδειγμα ποτέ δεν δηλώνεται η πραγματική αντικειμενική του αξία”.

 Αντικοινοβουλευτικός

 Αναλυτικά η λίστα εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/12/2011 12:52:22

    Σιγά.
    Δεν είναι πόθεν
    Δεν είναι έσχες
    Φωτογραφία είναι χωρίς έλεγχο.

    YG

    Στην Μ. Βρετανία δεν είχε παραιτηθεί για 10 λίρες; εδώ κάνουμε εξεταστικές....

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ Ο Ιθαγενής 21/12/2011 09:13:04

      ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΤΥΝΟΥΝ

  2. kakofonix avatar
    kakofonix 20/12/2011 13:49:18

    Στάχτη στα μάτια. Όλα σε εξωχώριες είναι, ηθικά και νόμιμα.

    • madprof avatar
      madprof @ kakofonix 21/12/2011 01:14:35

      Πες τα Kakofonix! Εις υγείαν ημών των κορόιδων! Δεν έχουν τσίπα ηθικής τα στελέχη της ΟΜΑ (Ομοσπονδία Μαφιόζικων Οργανώσεων) και του νόμου της Omerta! Αιδώς Αχρειότατοι της όποιας κοινωνίας μας καταντήσατε αλαλάζοντα κύμβαλα!

  3. Factorx avatar
    Factorx 20/12/2011 15:37:03

    Ειδικό κεφάλαιο για τον κ. Ακη Τσοχατζόπουλο αφιερώνουν στην έκθεσή τους προς την επιτροπή ελέγχου «πόθεν έσχες» της Βουλής οι ορκωτοί λογιστές που ξεσκόνισαν τις δηλώσεις περιουσιακής κατάστασης των ελλήνων πολιτικών.

    Συγκεκριμένα οι ερευνητές έκριναν «ανειλικρινή» την δήλωση του πρώην υπουργού για το έτος 2010 (χρήση 2009) μετά τον επανέλεγχο που διενεργήθηκε και την άρση τραπεζικού , φορολογικού και χρηματιστηριακού απορρήτου που απεφασίσθη από την Επιτροπή Ελέγχου. Η υπόθεση έχει παραπεμφθεί στον αρμόδιο Εισαγγελέα Εφετών, καθώς και στον Γενικό Επίτροπο Επικρατείας στο Ελεγκτικό Συνέδριο.

    Πάντως, σύμφωνα με το «πόθεν έσχες» ο κ. Τσοχατζόπουλος έχει συνολικό εισόδημα 250.955, 87 ευρώ τα 150.000 από τα οποία δικαιολογεί ως λήψη δύο δανείων (100.000 ευρώ από Eurobank και 50.000 ευρώ από Πειραιώς). Δεν έχει δηλώσει το σπίτι στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου ενώ παλιότερα περιουσιακά του στοιχεία δεν δικαιολογούνται με βάση τα εισοδήματα του.
    Έχει το 50% της επικαρπίας ένος αγροτεμάχιου στην Αμάρυνθο 1.276 και 745 τμ αντίστοιχα που αποκτήθηκαν το 1983 και 1986 , την επικαρπία του 50% σπιτιού στον Κόρφο Κορινθίας 147 τμ που αποκτήθηκε από αγορά το 1994, δύο διαμερίσματα 59 και 142 τμ στην Κόμνα Τράκα που το αγόρασε το 2004 , ενώ η σύζυγος του Βίκυ Σταμάτη έχει από γονική παροχή ένα διαμέρισμα στο Χαλάνδρι 130 τμ.

    Το ζεύγος δεν έχει καμία μετοχή ενώ ο ίδιος εμφανίζει να έχει μόνο 4297 ευρώ στην Εθνική τράπεζα , 7.000 ευρώ από δάνεια που έχει πάρει από Eurobank και Πειραιώς το πρώτο επισκευαστικό και το δεύτερο καταναλωτικό! Η δε σύζυγος φέρεται να διαθέτει όλα και όλα 225 ευρώ στην City Bank. Τι αυτοκίνητο δηλώνει; Ένα αυτοκίνητο 700 κυβικών που αγόρασε το 2007.

    protothema.gr

    • monson avatar
      monson @ Factorx 20/12/2011 21:00:39

      η κορη του ακη βρε παιδια....τι εχει κληρονομησει και τι εχει στην κατοχη της??? ποθεν???

  4. JOHN avatar
    JOHN 20/12/2011 18:21:39

    ¨Κορακας κορακου ματι δεν βγαζει¨Ολα τα υπολοιπα ειναι σταχτη για τα ματια των αφελων!

  5. Μίμης avatar
    Μίμης 20/12/2011 20:15:00

    Πόθεν έσχες...βουλευτική αποζημίωση...
    Κακομοίρη Έλληνα τους αποζημιώνεις βουλευτικά κι αυτοί σε ξεπέτσιασαν.

    Ένας μετά τον άλλο έχτισαν το δικό σου "ΔΕΝ πόθεν έσχες".

    Τους έστειλες στη βουλή για να κόψουν τον μισθό σου, την σύνταξή σου, να μειώσουν το επίδομα ανεργίας να...να.....αφού σε έπεισαν ότι τα φάγατε μαζί

    Κακόμοιρε Έλληνα πως σε κατάντησαν!
    Και τι Ελλάδα ονειρεύτηκαν οι "Πόθεν Αίσχος".

  6. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 20/12/2011 22:12:23

    ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ: Παπαδήμο να σου θυμίσω ότι ο Πάγκαλος είναι και αντιπρόεδρος της κυβερνήσεως σου. Ο αντιπρόεδρος σου λοιπόν έχει ένα κομπόδεμα 450.000 ευρώ το οποίο όμως δεν το καταθέτει στις τράπεζες. Κατάλαβες τώρα Παπαδήμο γιατί ο Πάγκαλος μας είπε και μαλάκες; Κατάλαβες τώρα Παπαδήμο γιατί έγινες και πρωθυπουργός μας;

  7. ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 20/12/2011 22:13:58

    ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΟΙ ΕΝΟΙΑ
    ΠΟΣ ΕΙΠΑΡΧΕΙ [ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ] ΣΤΗΝ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ?? ΑΛΛΑ
    ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΟΧΙ ΤΟ [ ΕΣΧΕΙΣ ] ΑΛΛΑ ΤΟ [ ΠΟΘΕΝ ]?ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΤΣΙ
    ΓΚΟΥΝΙΔΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΤΕ ΤΟ [ ΠΟΘΕΝ ] ΞΕΧΑΣΙΑΡΗΔΕΣ ????? ΜΗ
    ΠΩΣ ΜΑΣ ΤΟ ΦΥΛΑΤΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΗΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΤΩΧΡΩΝΙΑ ΓΙΑ
    ΔΩΡΟ ΜΑΛΟΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ
    ΘΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΑΜΦΗΖΒΗΤΕΙΣΗ ΤΗΝ
    ΣΑΣ ??????

  8. stanley@gr avatar
    stanley@gr 20/12/2011 22:14:39

    αντικονοβουλευτικε,
    αναδημοσιευω σχολιο απο αλλη αναρτηση που το βρηκα ακρως ενδιαφερον:
    h--p://www.antinews.gr/2011/12/20/139582/#comment-872830

    Αγαπητε κε. Δημαρη,
    και μονο οι δηλωσεις του κου. Νικολοπουλου εκ Πατρων εξοργιζουν για την υποκρισια τους.
    Ο αθεοφοβος εθνοπατερας με τα 50 ακίνητα (διαμερίσματα, οικίες, γραφεία, οικόπεδα και αγροτεμάχια κυρίως στην Πάτρα) κατα δηλωση του, ειχε την αυθαδεια να διεκδικει και βουλευτικα αναδρομικα!!
    Και μετα μου λετε για ευαισθησιες και μπραβο!
    Φαρισαιοι υποκριτες του χειριστου ειδους!!

    Κανω εκκληση στους Πατρινους την ωρα της καλπης να μην ξεχασουν!!
    Τετοιους εκπροσωπους δεν τους εχει αναγκη η ελληνικη βουλη!!!
    ουτε και η ΝΔ!!!
    Απάντηση

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ stanley@gr 20/12/2011 22:16:59

      πανω στη συγχυση γι' αυτα που διαβαζω λαλησε και το πληκτρολογιο!!!

    • Χρήστος Δημάρης avatar
      Χρήστος Δημάρης @ stanley@gr 20/12/2011 22:18:25

      ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: Αναδημοσιεύω και εγώ την απάντηση που έδωσα στο προηγούμενο σχόλιο:

      Αν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λέτε έχετε απόλυτο δίκιο. Εγώ έγραψα το μπράβο μου επειδή είμαι καλόπιστος. Πιό πολύ με ενδιαφέρει αυτό που λέτε για τα βουλευτικά αναδρομικά. Μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποιο λινκ για να το δω και με τα μάτια μου;

      • stanley@gr avatar
        stanley@gr @ Χρήστος Δημάρης 21/12/2011 01:42:17

        1.h==p://www.hellenicparliament.gr/userfiles/pothen/nikolopoylos_nikolaos_ioanni/index.html#/14/zoomed
        2. h==p://www.antinews.gr/2011/12/11/138064/

  9. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 20/12/2011 22:59:12

    ΕΥΚΑΙΡΙΟΠΑΣΟΚΟΙ: Μετά από τους αρχιπασόκους που είναι σαν τον Πάγκαλο, μετά από τους χρυσοπασόκους που είναι σαν τον Χρυσοχοίδη, τώρα βλέπουμε και τους ευκαιριοπασόκους που είναι σαν τον Λοβέρδο. Αυτοί λοιπόν οι ευκαιριοπασόκοι όπου βρούν ευκαιρία δεν χάνουν τον καιρό τους. Βρήκε ο Λοβέρδος ένα σπίτι 100 τετραγωνικών μέτρων στην τιμή των 17.000!!! Και το αγόρασε φυσικά. Εσείς τι θα κάνατε; Δεν θα το αγοράζατε;;; Λοβέρδο μόλις απέδειξες ότι κάνεις για αρχηγός του ΠΑΣΟΚ!!!

  10. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 20/12/2011 23:51:38

    ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΩΝΑΚΙ: Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους πλούσιους βουλευτές. Αν ο βουλευτής είναι υπηρέτης του λαού τότε ο οικονομικός του πλούτος θα είναι χρήσιμος και για τον λαό που υπηρετεί. Όμως τα κόμματα θα πρέπει να φροντίζουν ώστε να υπάρχει ποικιλία στους βουλευτές σε σχέση με την οικονομική τους κατάσταση. Γιατί οι πλούσιοι βουλευτές όσο και να προσπαθήσουν δεν μπορούν να καταλάβουν τον πόνο του κοσμάκη. Έτσι πρέπει τα κόμματα να φροντίζουν ώστε να υπάρχουν και βουλευτές που τα εισοδήματα τους να είναι κοντά στα εισοδήματα του λαού. Και δεν πρέπει ο οικονομικός πλούτος των βουλευτών να συνδυάζεται και με αυτά τα περίεργα που επισημαίνει και το antinews. Τέτοιοι βουλευτές δεν πρέπει να ξαναυπάρξουν. Και ο σχολιαστής που έγραψε για τον Νικολόπουλο έχει δίκιο. Δείτε και το antinews: http://www.antinews.gr/2011/12/11/138064/

  11. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/12/2011 00:27:19

    Για το Σοσιαλισμό αγωνιζόμαστε όλοι!

  12. konstantina avatar
    konstantina 21/12/2011 18:45:15

    den einai po8en oute esxes,,,einai aisxos