#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/01/2012 15:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην αναθέρμανση των σχέσεων με την Μόσχα αποσκοπεί η επίσκεψη Σαμαρά



Με στόχο την αναθέρμανση των ελληνορωσικών σχέσεων, οι οποίες βρίσκονται στον “πάγο” λόγω των χειρισμών της κυβέρνησης Παπανδρέου, θα πραγματοποιηθεί  η επίσκεψη Σαμαρά στην Μόσχα την ερχόμενη εβδομάδα. Στις κατ' ιδίαν συναντήσεις  που θα έχει ο κ. Σαμαράς με τον κ. Πούτιν θα συζητηθεί επίσης το θέμα των επενδύσεων στην Ελλάδα, για το οποίο η ρωσική πλευρά έχει επιδείξει ζωηρό ενδιαφέρον.

Οι δύο άντρες θα ανταλλάξουν εξάλλου απόψεις  για τις γεωπολιτικές εξελίξεις στην ευρύτερη περιοχή της Μεσογείου και της Μέσης Ανατολής, ενώ θα γίνει ιδιαίτερη αναφορά όσον αφορά την ΑΟΖ, την ενέργεια και τους αγωγούς.

« Με την επίσκεψή του στη Μόσχα, ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς προτάσσει πάνω απ’ όλα   το εθνικό συμφέρον, στέλνοντας παράλληλα ένα μήνυμα με πολλαπλούς αποδέκτες», είπε στο Αntinews, ο τομεάρχης  ΜΜΕ της ΝΔ Σίμος Κεδίκογλου, ο οποίος θα μετέχει στην αποστολή.

“Ωστόσο, η επίσκεψη Σαμαρά αποτελεί και το επιστέγασμα της συνεργασίας των κομμάτων της Νέας Δημοκρατίας και της Ενωμένης Ρωσίας. Γεγονός που αποτελεί προάγγελο για την εποικοδομητική συνεργασία των δύο πλευρών μόλις αναλάβει η ΝΔ την διακυβέρνηση της χώρας”, πρόσθεσε ο κ. Κεδίκογλου.

Υπενθυμίζουμε, ότι η συμφωνία συνεργασίας των δύο κομμάτων υπογράφτηκε τον Σεπτέμβριο από τον κ. Αβραμόπουλο,  ύστερα από πρωτοβουλία του Αντώνη Σαμαρά.

Έκτος από τον Βλαντιμίρ Πούτιν, ο πρόεδρος της ΝΔ θα συναντηθεί με την πρόεδρο της ρωσικής Γερουσίας Βαλεντίνα Ματβιγιένκο και τον επικεφαλής του γραφείου της ρωσικής προεδρίας και στενό συνεργάτη του Πούτιν, Σεργκέι Ιβανόφ. Σημειώνεται, ότι ο κ. Ιβανόφ, αποτελεί την επιτομή της εκτελεστικής εξουσίας στη Ρωσία.

Πάνος Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημητρης avatar
    δημητρης 21/01/2012 15:40:07

    ΣΕ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΗ (!) ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΣΕ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΟ EURONEWS MOΛΙΣ ΤΩΡΑ.!!!

    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ.

  2. factorx avatar
    factorx 21/01/2012 15:59:53

    Να μην βιάζεσαι και να σκέφτεσαι πριν σχολιάσεις. Αλλος Χριστοδουλου είναι αυτός:
    Nikos Christodoulou of Merit Securities

  3. Wolf avatar
    Wolf 21/01/2012 16:21:03

    Τίτλος άρθρου και φωτο ...σε απόλυτη αρμονία. Μπράβο Πάνο!!!

  4. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 21/01/2012 21:10:04

    Πάρα πολλοί Έλληνες προσδοκούν αυτήν την αναθέρμανση!
    Μακάρι να γίνη...!

  5. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 21/01/2012 21:18:00

    και οι σχεσεις μας θα αναθερμανθουν και τα πραγματα θα γινουν οπως πρεπει να ειναι......ελπιδα αδερφια , πιστη και υπομονη......επρεπε να το περασουμε και αυτο......εξαλου ριξτε μια ματια στην ιστορια μας......δοκιμασιες ,πικρες ,αγωνες .ποταμια αιματος,αλλα και χαρες, δοξες χαμογελα...............αυτο ειναι το πεπρωμενο μας συνελληνες αυτη ειναι η μοιρα μας........παντως για ενα ειμαι σιγουρος .......νικητες θα ειμαστε εμεις!!!!!!!!

    • Ανδρεας avatar
      Ανδρεας @ Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 22/01/2012 07:13:38

      Ευγε σου Γιανκουλα με εκανες και δακρυσα.

  6. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 21/01/2012 21:24:05

    «...στέλνοντας παράλληλα ένα μήνυμα με πολλαπλούς αποδέκτες» και ο νοών νοείτω

  7. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 21/01/2012 21:54:16

    Φίλε Φάκτορα που είσαι;
    Για κάλεσε των Τζον Λε Καρέ τώρα να γράψει ένα μυθιστορηματάκι.
    Ειδικά μετά τις εξελίξεις των τελευταίων 12 ωρών αυτά που είπα εγώ είναι παιδικό παραμύθι!!!
    Και επειδή εγώ είμαι ένα επαρχιώτης προπονητής του καφενείου, από το team περιμένουμε πράγματι ενημέρωση (έστω και με μισόλογα .... θα καταλάβουμε).

  8. parsifal avatar
    parsifal 21/01/2012 21:57:16

    Φρόνιμα ! Η θέση της χώρας είναι με τις δυνάμεις της θάλασσας !
    Εως την "αναθέρμανση" καλά αλλά ως εκεί. Η Ελλάδα ανήκει στον Δυτικό συνασπισμό και η Ρωσσία είτε Σοβιετική είτε του Πούτιν είναι ΑΛΛΟΣ ΠΟΛΟΣ.
    Σαφώς μας συμφέρει το "παίγνιο", οπως εξ' αλλου το αξιοποιούσε ο Ανδρέας, ακόμη και με ακρότητες οπως το Κορεάτικο Jumbo αλλά οι καιροί ού μενετοί, προσοχή. Η Ρωσσία ΔΕΝ είναι σε θέση να αντιπαρατεθεί σοβαρά για δευτερεύοντα ζητήματα, δεν το επραξε ούτε στην Λιβύη ούτε στην Γιουγκοσλαυία, οριακά κρατά τα μπόσικα στην Συρία γιατί εκεί εχει την μοναδική βάση της στην Μεσόγειο και το μοναδικό φιλικό Αραβικό καθεστώς κληρονομιά απο την ΕΣΣΔ και τον Νασσερο-Μπααθισμό.
    Δεν θα διακινδυνεύσει για εμάς και ούτως η αλλως ανήκομεν είς την Δύσιν ψυχή τε και σώματι. Διαφωνεί κανείς ? Εχομε τίποτε κοινό στον πολιτισμό και την κοινωνική συγκρότηση με την Ρωσσία Η ΘΕΛΟΜΕ να εχομε ?
    Η αρχουσα ελίτ (λέμε τώρα "ελίτ", οι απόγονοι δωσιλόγων, μαυραγοριτών, ταγματασφαλιτών και τα "νέα τζάκια" πρώην πρακτόρων κλπ. της μεταπολιτεύσεως) είναι δεδομένη στις ΗΠΑ και την Γερμανία. Δεν θα αφήσουν περιθώριο στον Σαμαρά για πειραματισμούς.
    Η μήπως θα εμφανισθούν νέες δυνάμεις ?

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ parsifal 21/01/2012 22:51:46

      H Ελλάδα ανήκει όπου είναι τα συμφέροντά της.
      Και για να αντιστρέψουμε την επιδερμική ρήση:Έχουμε τίποτα κοινό στον πολιτισμό και την κοινωνική συγκρότηση με τη Γερμανία(πχ) Η ΘΕΛΟΜΕ να έχομε;
      Θυμάμαι την ΔΟΛια άρχουσα ελίτ να σκυλιάζει επί ημερών Καραμανλή, με άρθρα και πρωτοσέλιδα για τα ανοίγματα στη Ρωσία...Μήπως αυτούς να ακούσουμε πάλι;

  9. Y. avatar
    Y. 21/01/2012 22:51:17

    Το πρωτεύον δεν είναι αν “.. ανήκουμε εις τη Δύση”, ή “…εις τη νέα Δυση’ (...το σίγουρο είναι ότι, δεν ανήκουμε στη “Δύση της κόρης του μπαμπά”), αλλά να ανήκουμε κατ’ αρχάς στην Ελλάδα. Από κει και πέρα, κατά περίπτωση, και αφού μπει σε λογαριασμό, το κόστος-όφελος

  10. Pluto avatar
    Pluto 21/01/2012 23:07:16

    Η Ελλάδα,κ Parsifal, οφείλει να κατοχυρώσει την κυριαρχία της ισσοροπώντας ανάμεσα στους δύο πόλους....
    Τά έχουν πεί από το 1945 αυτά.....
    Οξυδέρκεια ΑΑΑ΄,αφού δεν βλέπετε τίποτα κοινό στον πολιτισμό με την Ρωσία.Ντοστογιέφσκι (είτε σε μετάφραση Παπαδιαμάντη είτε σε μετάφραση Αρη Αλεξάνδρου,αριστουργηματικές αμφότερες) έχετε μήπως διαβάσει;;

  11. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 22/01/2012 00:01:24

    Αγαπητέ parsifal, αυτά που γράφεις περί θαλασσίων δυνάμεων ( η Ελλάς πάντοτε μεγαλουργούσε όταν συνέπραττε με τους φυσικούς συμμάχους της, ήτοι τις θαλάσσιες δυνάμεις) είναι ψιλά γράμματα για τους περισσότερους σχολιαστές. Αν και ενήλικοι, λατρεύουν ακόμα το παραμύθιασμα...Περιμένουν τον ξανθό πρίγκηπα Πούτιν να τους χαρίσει καμιά 50ρια δισ. ευρώ, καμιά εκατοστή αεροσκάφη Τ-50, και να διώξει τους κακούς Σιωνιστές, αμερικάνους Ναζί κτλ. Ολίγη από προπαγάνδα του ΚΚΕ με μπόλικη Λιακοπουλειάδα, δηλαδή .Αυτός ο Μόσχοβος παραμένει στο αιώνιο υποσυνείδητο του Έλληνα φαίνεται. Ακόμα τον περιμένει...Και θα τον περιμένει για πολύ πιθανότατα. Με τη Ρωσία θέλουμε καλές, ειλικρινείς και έντιμες σχέσεις, αλλά μέχρι εκεί. Ούτε να τους δουλεύουμε άγρια όπως ο ΓΑΠ, ούτε να κάνουμε ο,τι γουστάρουν , όπως ο ΚΚ. Το νέο ελληνικό κράτος ανήκει από τη γέννηση του στον δυτικό χώρο επιρροής. Πρώτα της Ην. Βασιλείου και μετά των ΗΠΑ. Μας αρέσει, δεν μας αρέσει αυτό διδάσκει η Ιστορία και Γεωπολιτική. Είναι νομοτέλεια.Έτσι απλά. Οποιοσδήποτε επιχειρεί να μας προσδέσει στο άρμα κάποιας ηπειρωτικής δύναμης ( είτε της Γερμανίας είτε της Ρωσίας) εκτός από άσχετος είναι και εθνικά επικίνδυνος.
    Τέλος, όπως έχω ξαναγράψει πολλάκις όλα δείχνουν ότι γκρίζα, απειλητικά σύννεφα μαζεύονται στη περιοχή της Αν.Μεσογείου-Μ.Ανατολής. Αργά ή γρήγορα οι ΗΠΑ θα συγκρουστούν ( με κάθε έννοια της λέξης) για το ζήτημα του Ιράν και της Συρίας. Η κυβέρνηση, όποια κι αν είναι τότε, θα υποχρεωθεί εκ των πραγμάτων να επιλέξει μεριά...Μέχρι τώρα έχουμε επιλέξει τη σωστή. Ο Σαμαράς πιστεύω θα κινηθεί περίπου στη γραμμή ΓΑΠ, απλά θα βελτιώσει κατά το δυνατόν τις σχέσεις με τη Ρωσία, μέχρι του σημείου να μην αισθάνεται απειλή η αμερικανική κυριαρχία στην περιοχή.
    Η σύγκρουση θα είναι ανηλεής και το ρητό " ουαί τοις ηττημένοις" δυστυχώς ακόμα ισχύει...

  12. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 22/01/2012 00:04:01

    Η σύγκρουση θα αφορά ΗΠΑ και Ρωσία ( παρέλειψα στο ανωτέρω σχόλιο να το αναφέρω καίτοι προφανές από τα συμφραζόμενα)

  13. parsifal avatar
    parsifal 22/01/2012 00:17:02

    Aπολύτως σύμφωνοι κ. Μεταρρυθμιστά. Οποιοι νοσταλγούν "τον Μόσκοβο που θα φέρει το σεφέρι" ας περιμένουν ...
    Και ας αφήσουν τον Ντοστογιέφσκι στην ησυχία του. Η λογοτεχνία δεν υποκαθιστά την Ιστορία και τα διδάγματα της.

    • jctergal avatar
      jctergal @ parsifal 22/01/2012 08:45:32

      Εσύ δηλαδη προτείνεις αποκλειστική συνεργασία με τους φίλους τους Γερμανούς που μας έστειλαν στο μνημόνιο; Κ οι οποίοι χρηματοδοτούν κ προστατεύουν τους Άκηδες, τους Χριστοφοράκους κ τους Παπακωνσταντίνου που μας οδήγησαν στη χρεοκοπία;

      Οι Κύπριοι που παίζουν σε όλα τα ταμπλό είναι χαζοί κ εμείς οι έξυπνοι;

      Δυστυχώς parsifal τα αποτελέσματα ΔΕΝ σε δικαιώνουν. Κάτι πρέπει να αλλάξει στην πολιτική της χώρας.

      Η Λιβύη σας παράδειγμα που φέρνεις είναι άσχετο, γιατί τα τελευταία 10 χρόνια στράφηκε προς τη Δύση.

  14. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 22/01/2012 00:24:42

    Parsifal, εύχομαι σύντομα να έχω τη χαρά να διαβάσω πάλι κάποιο άρθρο σου στο antinews. Είσαι εξαιρετικός αναλυτής στρατιωτικών-διπλωματικών θεμάτων και στην παρούσα ενδιαφέρουσα, αλλά και πολύ επικίνδυνη γεωπολιτική συγκυρία, οι σκέψεις και οι γνώσεις σου θα ήταν λίαν διαφωτιστικές για το κοινό του antinews.

  15. parsifal avatar
    parsifal 22/01/2012 01:16:30

    Eυχαριστώ για τα καλά σου λόγια, ευελπιστώ πώς θα επανακάμψω σύντομα.

  16. giannis avatar
    giannis 22/01/2012 07:32:25

    Ο κόσμος αλλάζει, όπως πρέπει να αλλάξει και το ανήκουμε εις την δύση η οποία μας ήθελε ως αποικία. Ελλάς - Ρωσία- Ορθοδοξία ως τρόπος ζωής.
    Το ελληνικό ένστικτο του Σαμαρά τον οδηγεί εκεί που πρέπει, και θα πρέπει να γνωρίζει ότι οι ηγέτες θυσιάζονται........(βλέπε Τάσο Παπαδόπουλο, Καραμανλή...)

  17. Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος avatar
    Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος 22/01/2012 08:52:33

    Μπράβο στον κύριο Σαμαρά για την πρωτοβουλία του αυτή. Ένας σύμμαχος ειρηνόφιλος αλλά και δυνατός μας έμεινε στην περιοχή και αυτός είναι οι Ρώσοι. Ζήτω η ελληνορωσική φιλία και οι ηγέτες της.

  18. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 22/01/2012 14:32:45

    Καλά είναι να προσπαθούμε για το καλύτερο για τη πατρίδα, και να τα έχουμε καλά με όλους. Ποτέ φανατισμοί και εξυπνάδες με την εξωτερική πολιτική. Όποιος παίζει με τη φωτιά μπορεί και να καεί, ιδιαίτερα αν είναι μικρά παιδιά και παίζουν με τα σπίρτα. Δεν λέω όλοι έχουμε το δικαίωμα της γνώμης μας αλλά πόσοι από εμάς έχουμε ιδέα από διπλωματία, ιστορία, και σύγχρονη γεωπολιτική.

  19. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/01/2012 18:15:54

    Με χάλασε λιγάκι η συνεργασία Ρωσίας-Τουρκίας..η καλύτερη τακτική είναι κι αυτή που περιγράφει ο Agrofylakas...προσέχεις τα πάντα και τους πάντες...

  20. ΑΡΚΑΣ avatar