#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2011 14:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σας έλειψαν οι ειδήσεις;






Μέχρι το 2009, αγόραζα δυο εφημερίδες καθημερινά και 4-5 την Κυριακή.  Ειδικά την ανάγνωση των Κυριακάτικων εφημερίδων, την είχα αναγάγει σε τελετουργία.

Σταδιακά τις περιόρισα και πριν περίπου ένα χρόνο, σταμάτησα να αγοράζω εφημερίδες. Εντελώς!

Δεν μου λείπουν καθόλου!

Έκανα μάλιστα και ….αναδιάρθρωση δαπανών!

Με τα χρήματα που ξόδευα για τις εφημερίδες,  πληρώνω το μηνιαίο parking, ενώ καλύπτω και τις ανάγκες  του γάτου μου!

Παρακολουθούσα κάθε βράδυ το δελτίο ειδήσεων του κ. Χατζηνικολάου

Ανελλιπώς! Και τον ακολουθούσα σε  όποιο κανάλι πήγαινε.

Η άλλη πηγή ενημέρωσης ήταν το δελτίο του  MEGA.

Ότι και να γινόταν, στις 8 έπρεπε να στηθώ μπροστά από κάποια τηλεόραση.

Σταμάτησα να βλέπω το δελτίο του  κ. Χατζηνικολάου όταν έγινε επιχειρηματίας,  ο κ. Τράγκας  ντυνόταν  με το τεράστιο σήμα γνωστής εταιρείας και η κα Μακρή δεν μπορούσε να ξεχωρίσει τις κομματικές της προτιμήσεις,  από  τις ειδήσεις.

Έκοψα και το MEGA, με αφορμή εκείνο το επεισόδιο με τον κ. Τζαβάρα.

Η αλήθεια είναι ότι πολύ  ενωρίτερα είχα αρχίσει να δυσανασχετώ με την επιλεκτική ειδησεογραφία τους. Με ενοχλούσε αφόρητα και το ύφος τους..

Από τότε, 8-9 σερφάρω στο διαδίκτυο.

Συνειδητοποίησα, μάλιστα,  ότι όχι μόνο δεν χάνω κάτι ουσιαστικό από την επικαιρότητα, αλλά μαθαίνω και περισσότερα!

Δεν μου λείπει κανένας τους.

Αραιά και που, όταν  ο φίλος μου o Γιώργος μου λέει να δώ κάτι στις ειδήσεις  αισθάνομαι ότι με ταλαιπωρεί, αλλά είναι φίλος και τον συγχωρώ.

Έτσι, λοιπόν,  αυτές τις μέρες που είχαν απεργία οι δημοσιογράφοι πέρασε σχεδόν απαρατήρητη.

Όμως,  δεν είναι  αυτό το γεγονός.

Σε  μια παρέα που βρέθηκα την Κυριακή το μεσημέρι,  οι παρευρισκόμενοι δήλωσαν ανακουφισμένοι από την έλλειψη των δελτίων ειδήσεων!

«Επί τέλους να γλιτώσουμε  απ’ αυτό το κλίμα καταστροφολογίας που καλλιεργούν καθημερινά», είπε  ένα φίλος. Είπαν και άλλα πολλά, που δεν  είναι της παρούσης.

Το σύστημα ενημέρωσης στη Ελλάδα είναι προβληματικό, εδώ και δεκαετίες.

Οι ειδήσεις εδώ και πολλά χρόνια έπαψαν  να είναι ειδήσεις. Έγιναν προϊον  και διαφημίζονται!

Και  διαφημίζονται με τέτοιο τρόπο, ώστε να προκαλέσουν τον υποψήφιο τηλεθεατή, αναγνώστη, ακροατή! Και τις πιο πολλές φορές, δεν είναι όπως μας τις διαφημίζουν!

Πολλοί δημοσιογράφοι, από καιρό, έπαψαν να είναι ….δημοσιογράφοι! Άλλοι έγιναν επιχειρηματίες, κάποιοι άλλοι σύμβουλοι πρωθυπουργών,  υπουργών  και …τραπεζών. Και κάποιοι απλώς TV personas!

Οι ειδήσεις και τα σχόλια τους  εξυπηρετούν προφανείς σκοπιμότητες!

Υπάρχουν άνθρωποι, κόμματα , επιχειρήσεις και συμπεριφορές,  που είναι στο απυρόβλητο, ενώ  κάποιοι  αποτελούν  ….δημοφιλείς στόχους!

Πολλά ΜΜΕ, εδώ και χρόνια, έπαψαν να είναι αμιγώς εκδοτικές επιχειρήσεις! Είναι γενικώς και απλώς επιχειρήσεις! Και χρησιμοποιούν απροκάλυπτα τα ΜΜΕ για να προωθήσουν τα επιχειρηματικά τους συμφέροντα.

Αυτά είναι γνωστά. Δεν κομίζω γλαύκα.

Όλον αυτό τον καιρό υποτίμησαν  προκλητικά την λογική μας, προσέβαλλαν βάναυσα την αισθητική μας,  προσπάθησαν αμετροεπώς να καθοδηγήσουν τις επιλογές μας.

Πολλές φορές τα κατάφεραν!

Με τη  δύναμη της εικόνας,  της συνήθεις και της επανάληψης!

Και με την εγκληματική αμέλεια  όλων των κυβερνήσεων που δεν τόλμησαν να βάλλουν μια τάξη σ΄ αυτό το άναρχο τοπίο της ασυδοσίας.

Όμως, ο κόσμος τα αντιλαμβάνεται και σιγά – σιγά αποστασιοποιείται.

Τα μηνύματα είχαν αρχίσει να τα στέλνουν από καιρό, αλλά με την αλαζονεία που διακρίνει τους περισσότερους, (εκδότες και μεγαλο--δημοσιογράφους) θεώρησαν ότι το φαινόμενο ήταν παροδικό.  Είχαν και ανεξάντλητη εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους. Κάτι θα σκαρφιζόταν για να μας πείσουν.

Μετά ενέσκυψε η οικονομική κρίση.

Η οικονομική  κρίση  τους πλήττει όλους και πλήττει περισσότερο τους μέχρι χθές άτρωτους! Αρκεί κανένας να ρίξει μια ματιά στους ισολογισμούς τους για να  αντιληφθεί το μέγεθος του προβλήματος.

Όμως, η κρίση του ελληνικού τύπου (έντυπου και ηλεκτρονικού)  είναι μια κρίση δομική. Αφορά τα θεμέλια του. Αφορά και τη στρατηγική του. Δεν αντιμετωπίζεται με μερεμέτια! Και θα ερχόταν ούτως ή άλλως! Απλώς η οικονομική κρίση την επίσπευσε!

Τα παραδοσιακά ΜΜΕ  ήταν βαριά σχήματα. Δεινόσαυροι!  Επιπλέον, απέκτησαν  και έναν απρόβλεπτο, ευέλικτο και πρωτοποριακό  αντίπαλο: το διαδίκτυο!

Η μάχη φαίνεται άνιση!

Και από τη στιγμή που τα μεγάλα εκδοτικά συγκροτήματα μπήκαν στο χορό της διαδικτυακής ενημέρωσης, υποσκάπτουν τη βιωσιμότητα των έντυπων και ηλεκτρονικών τους εκδόσεων.

Σε  λίγο το κοινό που θα τους  ακολουθεί δεν θα έχει κανένα ενδιαφέρον για τους διαφημιστές! Αυτό θα συρρικνώσει περαιτέρω,  τα ήδη συρρικνωμένα διαφημιστικά τους έσοδα!

Με άλλα λόγια, η  κρίση τους τροφοδοτείται από τις επιλογές τους.

Το σημερινό τοπίο στα ΜΜΕ, αναμένεται να αλλάξει δραματικά τους μήνες που έρχονται. Δεν θα επιβιώσουν όλοι. Και όσοι καταφέρουν και επιβιώσουν δεν θα είναι όπως πρώτα…

Και  όπως είπε χαιρέκακα,   κάποιος από την παρέα :  «έχει και τα καλά της η κρίση!»

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Pl avatar
    Pl 11/04/2011 15:04:26

    Σας έλειψαν οι ειδήσεις
    ==
    Αληθεια σημερα θα ηθελα να βγω στα "πρωιναδικα" να δω τον Π.Ψωμιαδη.
    Ημουνα σιγουρος θα επαιζε πρωτη ειδηση,θα τσακωνοτανε μιλαμε ποιο καναλι να τον πρωτοκαλεσει.. Εχει το τροπο του ο τυπος..

    Τελικα ενω ζοριστηκα ειναι αληθεια,δεν ανοιξα μπουρδελοκαναλα..

    Ισως εχασα αλλα ειπαμε τα "μπουρδελοκαναλα τελος"..

    Δεν ξανανοιγω τιβι εκτος για κανενα ντοκυμαντερ η κανενα ποδοσφαιρο..

  2. manos avatar
    manos 11/04/2011 15:04:57

    Οχι,

  3. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 11/04/2011 15:07:57

    "Η άλλη πηγή ενημέρωσης ήταν το δελτίο του MEGA."
    Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ;

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/04/2011 15:09:09

    "Από τότε, 8-9 σερφάρω στο διαδίκτυο."

    Δεν θα μπορούσε να με εκφράζει κάτι άλλο, περισσότερο από αυτό.

    Ήδη οι εφημερίδες άρχισαν να "την ακούνε" και πλέον τη χρησιμότητά τους την είχε περιγράψει από πρόπερσι ο Προφήτης: θα κυκλοφορούν οσονούπω στην ψαραγορά, όχι στα περίπτερα.

  5. zio avatar
    zio 11/04/2011 15:13:19

    Τραπέζωμα σήμερα στο Χίλτον ο Πρετεντέρης με τον Παπ/νου!
    Αυτά που γίνονταν παλιά στα κρυφά, σήμερα με το καθεστώς δικτατορίας γίνονται απροκάλυπτα.
    Τα ΜΜΕ εδώ και καιρό δεν είναι απλά επιχείρηση ή Lifestyle, αλλά στυγνό παρακράτος. Δεν εκτελούν πια "συμβόλαια" αλλά πλέον δίνουν οι ίδιοι "συμβόλαια" στους πολιτικούς.
    Η όποια εκκαθάριση γίνει δεν θα είναι ούτε αυτή τη φορά για καλό μας. Απλά το καρτέλ μικραίνει σε πληθυσμό, αλλά παραμένει καρτέλ. Ακόμα πιό εύκολα διαχειρίσιμο.

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/04/2011 15:16:33

    ΟΤΑΝ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΌΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ (ΝΤΡΕΠΑΙ..ΝΤΕΡΗ )ΜΕ ΑΚΡΙΒΟ ΠΟΥΡΟ ΝΑ ΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ''ΛΑΜΟΓΙΩΝ'' ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ, ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΛΠ. ΚΛΠ.( ΤΟΝ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΟΝ ΟΡΟ ΑΥΤΟ ΠΙΑ..)...ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ, ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ, ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ ΜΕ ΚΑΛΑΣΝΙΚΟΦ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ...ΜΑΣ...

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/04/2011 15:36:36

    Εννοούσε "πληγή" αλλά έκανε λάθος στην πληκτρολόγηση!

    • Kώστας Ροδινός avatar
      Kώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/04/2011 15:37:54

      Εύστοχος!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/04/2011 16:31:41

      +1000

  8. Kώστας Ροδινός avatar
    Kώστας Ροδινός 11/04/2011 15:39:55

    Τα αποτελέσματα θα φανούν .....προσεχώς

    • Orestios avatar
      Orestios @ Kώστας Ροδινός 11/04/2011 16:32:24

      Απόψε δηλαδή

  9. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 11/04/2011 15:47:02

    Αλήθεια, σταμάτησαν τα δελτία και οι εφημερίδες; Τί χάσαμε;

  10. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 11/04/2011 15:48:02

    Η ΝΔ καταγγέλει την ΕΡΤ για ακόμα μια φορά. Έπαιξαν σε επανάληψη ένα κατασκευασμένο επεισόδιο της εκπομπής ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ του Βαξεβάνη που άφηνε υπονοούμενα για συνεργασία του Κωνσταντίνου Καραμανλή με τους Γερμανούς! Στην πρώτη προβολή της εκπομπής είχαν σταλεί λεπτομερείς απαντήσεις από το ίδρυμα Καραμανλή που κατέρριπταν όλους τους ισχυρισμούς. Παρόλο αυτά η ΕΡΤ εξακολουθεί να σπιλώνει τη μνήμη του. Δεν πρέπει η ΝΔ να αρκεστεί σε μια ανακοίνωση. Να γίνει δημόσια καταγγελία από τον ίδιο το Σαμαρά και να κληθεί να παρέμβει στο θέμα και ο πρόεδρος της δημοκρατίας. Πληρώνουμε που πληρώνουμε τους κηφήνες της ΕΡΤ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ και την ΒΡΩΜΙΚΗ ΠΑΣΟΚΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ που θυμίζει Αυριανή του 80! Μήπως το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ να επεκταθεί και στο χαράτσι των κηφήνων της ΕΡΤ??

  11. SAGINI avatar
    SAGINI 11/04/2011 16:25:09

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ

  12. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2011 16:33:18

    Ο Σόρος ποιό κανάλι αγόρασε?

    • Kώστας Ροδινός avatar
      Kώστας Ροδινός @ Orestios 11/04/2011 17:05:22

      O Σόρος, με τις σημερινές τιμές, μπορει να τα αγοράσει όλα και να βάλει τον ....Γκρούεφσκι να λέει ειδήσεις!

  13. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 11/04/2011 17:01:37

    Δε μας λείψανε καθόλου,όντως έχει και τα καλά της η κρίση.Βλέποντας σήμερα το πρωι τους Καμπουράκηδες παρέα με τον υπόλοιπο συρφετό ( Λοβέρδος,Μητρόπουλος,Κοραή αυτή ντε που μιλαει με τη μύτη) να κρίνουνε τους πάντες με αυτή τους την αλαζονεία, πραγματικά τους λυπήθηκα.....

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/04/2011 17:03:12

    Τρείς μέρες τα παπαγαλάκια ήταν με φερμουάρ, σήμερα ξεσάλωσαν.
    Δευτέρα, είναι ανοιχτό και το Χρηματιστήριο....

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/04/2011 17:04:53

    Αλλά δύσκολα βγαίνει πιά το μεροκάματο.

    • Kώστας Ροδινός avatar
      Kώστας Ροδινός @ Ο Θείος 11/04/2011 17:06:06

      Θείε,
      εξαρτάται γιατί μεροκάματο μιλάς και από που ...βγαίνει!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 11/04/2011 17:10:31

      Για τα παπαγαλάκια λέω, του Αμαζονίου.
      Έχουν ψοφήσει ακόμα και τα πιράνχας.

      • Kώστας Ροδινός avatar
        Kώστας Ροδινός @ Ο Θείος 11/04/2011 17:13:04

        Ξεκλήρισμα...

  16. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 11/04/2011 18:11:17

    Αδέξιε Δεξιέ : Συμφωνω απόλυτα μαζί σου.

    Οχι μονον εκοψα τις εφημερίδες και δεν μου ελειψαν καθόλου,

    Οχι μονον εκοψα τους τηλεστέρες στις ειδήσεις-σαπουνόπερα και δεν με νοιάζει καν,

    Αλλά τις προηγουμενες ημέρες ΚΑΙ το Σαββατοκύριακο πέρασα πολύ ωραία χωρίς να σκέφτομαι την θεατρολογία και το συγκαλυμένο υβρεολόγιο και το ακατάσχετο νταβαντζιλίκι απο τα ΜΜΑ .

    ΜΑΚΑΡΙ να συνεχίσουν οι ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ των ΜΜΕ την ΑΠΕΡΓΙΑ !!!! Εμεις , το κοινό θα εχουμε ησυχάσει απο τις παπάρες.

    Υ.Γ. Ηταν υπέροχο που εβλεπα την αναμετάδωση των ποδοσφαιρικων αγωνων εχθές ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΑ και ΦΛΥΑΡΑ και ΒΛΑΚΩΔΗ και ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ του καθε κομπλεξικού "αθλητικογράφου" που ακουμε οταν περιγράφουν τους ποδοσφαιρικους αγωνες.

  17. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 11/04/2011 18:26:44

    Καθολου μα καθολου,το σερφαρισμα ειναι το καλυτερο ηρεμιστικο καλυτερο κι απο λεξοτανιλ[αληθεια γιατι εχει ελλειψη?]Αρκετα τοσα χρονια μας εκαναν τα νευρα μας σφεντονες λεγοντας το ασπρο μαυρο και το μπλε για κοκκινο.

  18. Kώστας Ροδινός avatar
    Kώστας Ροδινός 11/04/2011 18:33:26

    Από τον ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ

    "Ανάσα" για τον εμπορικό κόσμο, χαρακτηρίζει τις κινητοποιήσεις στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, ο Εμπορικός Σύλλογος Πειραιά.
    Σε ανακοίνωσή του αναφέρει ότι κατά τη διάρκεια της απεργίας των δημοσιογράφων αποφορτίστηκε το καταναλωτικό κοινό, αντιδρώντας θετικά και όπως τονίζει «μύρισαν» Άνοιξη τα «εξαντλημένα» ταμεία των καταστημάτων.
    Στην ανακοίνωση προστίθεται «ότι το να σιγάσουν τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, δεν είναι το καλύτερο, ούτε και η επιθυμία μας και σε κάθε περίπτωση συμμεριζόμαστε την αγωνία και τον προβληματισμό των συνεργατών δημοσιογράφων.
    Όμως, στο περιθώριο της δικής τους κινητοποίησης, μπορέσαμε να ξεκουράσουμε τα μυαλά μας, τα στομάχια και τις ψυχές μας, που έχουν γεμίσει με αγωνία στην αναμονή του οικονομικού Αρμαγεδώνα, που ζούμε κυριολεκτικά, αλλά και ψυχολογικά» τονίζεται στην ανακοίνωση.
    «Επιθυμία μας, είναι να συνεχίσουν το σπουδαίο έργο τους, με αποτύπωση των γεγονότων, χωρίς όμως περιττές και αψυχολόγητες υπερβολές, που δυστυχώς οδηγούν τους καταναλωτές σε απαισιοδοξία και συγκράτηση, κάτι που αποδεδειγμένα δεν ωφελεί κανέναν μας», αναφέρει τέλος ο Εμπορικός Σύλλογος.

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/04/2011 18:35:08

    Eκοψα οριστικα τις εφημεριδες το φθινοπωρο με χειμωνα του 2008 που αρχισαν την γενικη επιθεση κατα της κυβερνησης Καραμανλη με δηθεν σκανδαλα και τα δεκεμβριανα.
    Αλλωστε πλεον ημουν τακτικα στο διαδικτυο.Τα ψεματα τελειωσαν.Οι δηθεν στυλοβατες της δημοκρατιας δεν θα παρουν απο εμενα πια ευρω.

  20. A.M. avatar
    A.M. 11/04/2011 19:19:40

    Εγώ συνεχίζω να παίρνω εφημερίδα.
    Όταν μου την προσφέρουν δωρεάν στον δρόμο εννοώ, όχι και να πληρώσω!
    Σκέφτομαι να μην προσβάλω το παλληκάρι που τις δίνει, από ευγένεια.
    Μην του στερήσουμε και το μεροκάματο, δεν λέει εποχές που ζούμε.
    Το ίδιο κάνω και με τα κάθε είδους διαφημιστικά, τα δέχομαι για τον ίδιο λόγο.

    Αν πάντως είναι παρατημένες κάτω ή στις ειδικές θήκες στο μετρό και σε άλλα σημεία δεν σκύβω να τις πάρω.

    Τηλεόραση;
    Δύο που είχα τις χάρισα. Και ησύχασα.
    Έχω όμως ραδιόφωνο, και το ανοίγω κάποιες φορές.
    Ζώ εποχές πρό τιβί, κυριολεκτικά.
    Και μου αρέσει, έχω πραγματικά ησυχάσει απ αυτή την αηδία που είχαν καταντήσει τα κανάλια.

    Εντάξει, ξοδεύω περισσότερο χρόνο στο διαδίκτυο αλλά καμμία σχέση με πριν.

    Είχα πιάσει τον εαυτό μου να βγαίνει έξω απ τον .. εαυτό του με αυτά που άκουγα στα δελτία παραπληροφόρησης και προπαγάνδας.
    Και ευτυχώς πρόλαβα και χάρισα τις τηλεοράσεις πριν τις σπάσω.

    Δόξα τω Θεώ! που υπάρχει και το διαδίκτυο.

    Να μου έλειψαν οι ειδήσεις;

    Χά χά χά!

    Εγώ και πάρα πολλοί άλλοι σαν και μένα απ ότι διαβάζω έχουμε λείψει στις ειδήσεις και στους «δημοσιογράφους» και όχι αυτές και αυτοί σε μάς!
    Και που είσαι ακόμααα..!!!!
    Όταν θα πέφτει το ένα λουκέτο μετά απ τάλλο.
    Λυπάμαι μόνο τα νέα παιδιά, αυτούς που δούλευαν για ένα ξεροκόμματο και άν.
    Για τις φίρμες .. φράγκο δεν δίνω!
    Ας μείνουν και άνεργοι.
    Αρκετά κονόμησαν τόσα χρόνια... και όχι σαν δημοσιογράφοι.
    Μάλλον σαν κομματόσκυλα σε αποστολή τα κονόμησαν.

  21. vaggelis avatar
    vaggelis 11/04/2011 20:20:54

    με ενα dvd δωρο μια εφημεριδα (ανακυκλωση) τηλεωραση μονο champions league

  22. Αστος avatar
    Αστος 12/04/2011 00:43:10

    Δεν ξερω τι λετε οι υπολοιποι αλλα εγω την απεργια τους την ενοιωσα στο πετσι μου και στο πορτοφολι μου.

    Σαββατο 11-11:30 το πρω'ι' με μια προχτεσινη ζαμπον-κασερι που εφαγα για πρω'ι'νο και 2 καφεδες στο στομαχι και εψαχνα για τουαλετα,μην εχοντας αλλη ενναλακτικη περα του να κατεβασω τα σωβρακα πισω απο τον φοινικα στην μεση της πλατειας χαριζοντας του απλοχερα λιπασμα και να κερδιζοντας ταυτοχρονα τα 15 λεπτα μου στο youtube (ε,ολο και καποιος περαστικος με ενα κινητο θα τραβουσε βιντεο ας ηταν και γιαπωνεζος) καταφευγω σε δημοσια τουαλετα{!!!!!} . Το οποιο αποτελει την "φιναλ σολουσιον" κατ'εμε.
    Ως συνηθως μεριμνω απο μονος για χαρτι γιατι δεν περιμενω να βρω δημοσια τουαλετα εφοδιασμενη με χαρτι και το σαβουαρ βιβρ (και η ελλειψη του συγκεκριμενου προ'ι'οντος στο περιπτερο) δεν μου επετρεπει να ζητησω απο τον περιπτερα χαρτι υγειας.
    Ετσι καταφευγω στην ασφαλη λυση της εφημεριδας που αν ειναι και καμια Κυριακατικη με ενθετα φτανει και περισσευει !!!!! Που εκτος του οτι σε βοηθα να "φερεις εις περας την εργασιαν" χωρις να ζημιωθει το δημοσιο ιματζ σου τελοσπαντων, ειναι και φτηνη λυση ( 1 Eyros only) και εχεις και DVD του National Geographic να δεις μετα στο σπιτι.

    Ομως αυτη την φορα βρισκομαι προ δυσαρεστης εκπληξεως μιας και με την απεργια δεν εχει εφημεριδες και τα μονα εντυπα που υπαρχουν ειναι περιοδικα με ιλουστρασιον χαρτι, τα οποια εκτος το οτι ειναι κατα πολυ ακριβοτερα δεν εχουν και την ιδια αποροφητικοτητα οπως οι εφημεριδες στην αναλογη περιπτωση.

    Τελικα με τα περιθωρια χρονου να στενευουν αναγκαζομαι να καταφυγω στην λυση των χαρτομαντηλων που "οσμιζομενος" ο περιπτερας την αναγκη μου βρηκε την ευκαιρια να αισχροκερδισει εις βαρος της καταστασης μου λεγοντας οτι ειχε ξεμεινει και οτι τα μοναδικα που ειχε ηταν για προσωπικη χρηση και ετσι να ανανγκαστω να πληρωσω το αστρονομικο ποσο των 2,50 ευρω(μαυρα) για χαρτομαντηλα.

    Αυτο για οσους λενε οτι οι εφημεριδες ειναι αχρηστες και οτι δεν υπαρχουν διαφορες μεταξυ εφημεριδων και τηλεορασης.
    Εχετε δοκιμασει να σκουπιστειτε με τηλεοραση κυριοι?
    Καντε το και μετα μιληστε...

    • Αστος avatar
      Αστος @ Αστος 12/04/2011 00:52:46

      Επισης αξιζει να αναφερω οτι εχω ενα καναρινι που αν δεν ειναι κυριακατικο το φυλλο της εφημεριδας στον πατο του κλουβιου εχει προβλημα με την αφοδευση, οπως και οτι επιστημονικες μελετες εχουν δειξει οτι η γευση των ψαριων εδω στην Ελλαδα αλλαζει αναλογα με το τι εφημεριδα χρησιμοποιει ο εμπορος για να τα τυλιξει στην ψαραγορα.

  23. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 12/04/2011 02:49:33

    Σε καλό σου ρε Αστέ, γελάσαμε και είναι έξω σκοτάδι βαθύ. Πάλι καλά που δεν βρήκες καμμιά συκιά να την πάθεις σαν τον άλλο που του έμεινε από τότε το κουσούρι. Η ευρηματικότητα πάντως του Έλληνα είναι αστείρευτη : μεγάλος σε ηλικία ιδιοκτήτης καφενείου, άνθρωπος από τους παλιούς με μια μουστάκλα να και μάτια που μόνιμα γελάνε, γέμισε το καφενείο του με παλιές τηλεοράσεις. Αφού έβγαλε από μέσα ό,τι είχαν και άφησε μόνο το περίβλημα με το γυαλί, τις μετέτρεψε σε γλάστρες βάζοντας μέσα βάζα με μαϊντανούς και άλλα φυτά.

  24. Κ avatar
    Κ 12/04/2011 13:30:22

    εντάξει όλα καλά! Εγώ είμαι ένας δημοσιογράφος με 15 χρόνια στην δουλειά...και αμείβομαι με την συλλογική σύμβαση εργασίας. αν ήταν στο χέρι μου θα πρότεινα να κάνουμε ένα μήνα (τουλάχιστον) απεργία. Μας πυροβολούν απο παντού (ρουφιάνου, διαπλεκόμενοι, καλύτερα χωρίς ειδήσεις κ.λ.π). Τώρα στην απεργία όλοι οι γνωστοί μου έλεγαν..."κάνετε απεργία επίτηδες για να περάσει η κυβέρνηση ότι γουστάρει...πουλημένοι!". Ολόκληρο βιβλίο μπορώ να γράψω...αλλά έτσι και αλλιώς θα με χλευάσετε (όχι ότι με νοιάζει, αφού η συνείδηση του καθενός "αποφασίζει"). Απλά...δεν μπορείτε να είστε και με τον χωροφύλακα και με τον κλέφτη. Μετά απο ένα μήνα απεργία είμαι βέβαιος ότι θα επιλέγατε την σημερινή "πολυφωνική προπαγάνδα" από την έλλειψη ενημέρωσης. Πριν γράψετε πάλι τα εξαιρετικά άρθρα σας (αλήθεια πόσα απο αυτά τα έχετε διασταυρώσει ή είναι έκθεση ιδεών;) Δεν τρέχει τίποτα...τις καμπούρες των άλλων πάντα να στηλιτεύετε!
    Εγώ θα συνεχίσω να σας διαβάζω...

  25. hasu avatar
    hasu 12/04/2011 20:45:50

    Σε αυτη την δεκαετία ο κόσμος ή θα ξυπνήσει και θα αλλάξουν τα πάντα ή θα γίνει το μυαλό μας εντελώς πουρές και το μέλλον μας και των παιδιών μας θα είναι αυτές οι "ουτοπικές" κοινωνίες που βλέπουμε στις ταινίες τα τελευταία 10 και παραπάνω χρόνια...καιρός είναι κιόλας δλδ δεν πάει άλλο....