#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2008 13:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως η Ντόρα εγκλώβισε τον Καραμανλή

Η πρόταση που κατέθεσε ο ειδικός μεσολαβητής του ΟΗΕ συνιστά δυσμενή εξέλιξη για την Ελλάδα. Εκεί που και το Μαξίμου και το υπουργείο Εξωτερικών καλλιεργούσαν τις τελευταίες ημέρες την εντύπωση ότι τα Σκόπια πιέζονται να επιδείξουν πιο διαλλακτική στάση, η κυβέρνηση βρέθηκε αντιμέτωπη με μια πρόταση, την οποία καμία ελληνική κυβέρνηση δεν θα μπορούσε να δεχθεί. Όλες αυτές οι συνομιλίες, τα ταξίδια και οι συσκέψεις στα σαλόνια Αμερικανών πρέσβεων δεν είχαν ως αποτέλεσμα παρά μόνον την επαναφορά μιας πρότασης που είχε υποβληθεί ξανά και το 2005 και επιβραβεύει τα Σκόπια.

Και τίθεται αναπόφευκτα το ερώτημα: Τι διαπραγματεύσεις έκανε άραγε η ελληνική κυβέρνηση όλον αυτόν τον καιρό; Υπήρχε, ή δεν υπήρχε, η λεγόμενη κόκκινη γραμμή Καραμανλή – δηλαδή «μία ονομασία, με γεωγραφικό προσδιορισμό που θα ισχύει έναντι όλων»; Ήταν, ή δεν ήταν, αυτά τα τρία σημεία ένα μίνιμουμ διαπραγμάτευσης; Πως γίνεται την μια ημέρα και το Μαξίμου και το υπουργείο Εξωτερικών να καλλιεργούν (όπως γράψαμε επανειλημμένως) προσδοκίες περί μιας ονομασίας και περί «Άνω» και «Νέας Μακεδονίας» και την άλλη να παραλαμβάνουμε την χειρότερη δυνατή πρόταση από τις πέντε που κατέθεσε αρχικά ο κ. Νίμιτς; Μας προετοίμαζαν (όπως επίσης έχουμε γράψει) για το χειρότερο, ή απλώς δεν έκαναν καθόλου διαπραγματεύσεις και απλώς παρακολουθούσαν τον κ. Νίμιτς και τους Αμερικανούς πως θα μας αδειάσουν; Δεν πείθει δηλαδή η ελληνική διπλωματία; Είμαστε πλέον τόσο αδύναμοι που ούτε ένα μίνιμουμ εθνικών θέσεων δεν μπορούμε να περάσουμε απέναντι στα Σκόπια;

Η απάντηση είναι ίσως πιο τραγική. Για μια ακόμα φορά η εξωτερική πολιτική της Ελλάδας, οι χειρισμοί σε ένα εθνικό θέμα μεγίστης σημασίας, υποτάχθηκαν στις ανάγκες της εσωτερικής πολιτικής σκοπιμότητας. Είναι προφανές ότι η κ. Μπακογιάννη δεν διαπραγματεύτηκε και ότι κινήθηκε αποκλειστικά στο πλαίσιο που ακολούθησε από την πρώτη στιγμή. Να φανεί ευχάριστη στις ΗΠΑ και ότι είναι διαλλακτική και απόλυτα προσαρμοσμένη στις απαιτήσεις της Νέας Τάξης στα Βαλκάνια. Κατάφερε όμως έτσι να εγκλωβίσει και τον κ. Καραμανλή στην πολιτική της. Ο οποίος, αντί να παρέμβει προκειμένου να μην οδηγηθούν τα πράγματα μέχρις εδώ, άφηνε τη  Ντόρα να κάνει ότι θέλει. Έφτασε έτσι να έχει σήμερα διπλό πρόβλημα: στο μεν εσωτερικό της χώρας να εμφανίζεται «συναινετικός» με τα Σκόπια, στο δε εξωτερικό ως «αδιάλλακτος». Και βέβαια το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι έτσι εγκλωβίστηκε και η Ελλάδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. AnonymOs avatar
    AnonymOs 27/03/2008 13:48:17

    Ρεζίλι Ντόρα.
    Παγίδεψε τον Καραμανλή!

  2. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 27/03/2008 13:58:28

    ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΓΩΔΙΑ! ΠΟΙΟΣ ΚΥΒΕΡΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ?
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

  3. Swell avatar
    Swell 27/03/2008 14:08:33

    Ξέρετε πολλούς οσφυοκάμπτες να διαπραγματεύονται;

  4. plagal avatar
    plagal 27/03/2008 14:14:33

    Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος για τον οποιο πρεπει να πιστευουμε πως οντως υπαρχει διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα μεταξυ Ντορας και Καραμανλη?

    Τι μας λεει δηλαδη πως οσα καταλογιζεις στην Ντορα δεν εγιναν εν γνωσει και συναινεσει του Καραμανλη?

  5. mediaspotgr avatar
    mediaspotgr 27/03/2008 14:20:55

    Αχ, αυτή η πανούργα η Ντόρα...που εγκλώβισε τον Καραμανλή !!!
    Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

    Όταν η Ελλάδα συνομιλεί και διαβουλεύεται επί 17 χρόνια με τα Σκόπια για ένα όνομα , που στην ουσία είναι οι διεκδικήσεις που μεθοδεύουν, και ο αλυτρωτισμός της «γείτονας χώρας», τότε το πρόβλημα το έχουμε εμείς. Καμιά σοβαρή χώρα δεν θα δεχόταν να συζήτηση θέματα που θέτει μια άλλη χώρα, όταν αμφισβητεί κυριαρχικά της δικαιώματα.
    Όλες αυτές οι «σκληρές» διαπραγματεύσεις, οι ατελείωτες διαβουλεύσεις, τα ατέρμονα πάρε-δώσε είναι το μεθοδευμένο σενάριο που μας παίζουν τα ΜΜΕ, της «σκληρής» και «συνεχούς διαπραγμάτευσης» που κάνει η Ελλάδα και δημιουργεί εντυπώσεις και προετοιμάζει την κοινή γνώμη για να δεχτεί ευκολότερα την ατιμωτική συμφωνία που η ελληνική κυβέρνηση έχει ήδη δεχτεί.

  6. MOYRGOS avatar
    MOYRGOS 27/03/2008 14:26:38

    Γιατι οι διαπραγματευσεις δεν γινοντε ετσι που ολος ο κοσμος να βλεπει και να κρινει
    Δεν αφορα εμας?
    Εμεις θα πληροσουμε το μαρμαρο
    Ο κοσμακης δλδ
    Ολα αυτα ειναι αστεια και αστειοι εχουμε καταντισει οχι μονο εμεις εδω στην ελλαδα αλλα και ολοι αυτοι που χωρις να ψαξουνε αποφασιζουνε γιατι ετσι το επιβαλουν καπιοι δυνατοι
    Μιπως πεθανε η γνωση? η ιστορια?
    Αν ναι σιγα σιγα ...............

  7. Nikolas avatar
    Nikolas 27/03/2008 14:30:48

    Apo to blog tou AGIOY:

    ...Είναι βέβαιο ότι στο τέλος θα μας πλασάρουν μια διαφορετική κατ’ όνομα «λύση», made in USA, όπως εδώ και καιρό έχω γράψει, την οποία μετά την τρομακτική-πρόταση Νίμιτζ θα δεχθούμε ασθμαίνοντας και ευχαριστώντας τον κ. Μπούς για την κατανόηση. Έτσι πράττουν πάντα οι μοιραίοι!
    ......
    http://grbloopers.blogspot.com/2008/03/blog-post_27.html

  8. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 27/03/2008 14:52:19

    "ΠΟΙΟΣ ΚΥΒΕΡΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ?
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?"

    - Όποιοι ε-μ-ε-ί-ς ψηφίζουμε!

    Κι εμείς, όπως γράφει και καταγγέλει ο -κολλητός του καταλληλότερου για δεύτερη συνεχή πρωθυπουργική θητεία και διανομέας του μαύρου χρήματος του ΟΠΑΠ- Ζαχόπουλος, ψηφίζουμε:

    "ευήκοα ΠΟΛΙΤΙΚΑ ώτα", που "βρίσκοντας την κατάλληλη ΠΟΛΙΤΙΚΗ αποδοχή", επιβάλουν "ασύδοτα φαινόμενα Ν Ε Ο-Φ Α Σ Ι Σ Μ Ο Υ"! -καλή μας Ομογένεια.

  9. Suhoi avatar
    Suhoi 27/03/2008 15:55:37

    Τελικά, θα βάλει βέτο ο Καρμανλής στο "Μακεδονία-Σκόπια". Γιατί άνθρωποι του μεγάρου Μαξίμου διοχετεύουν ότι οι επικοινωνιολόγοι (άραγε ποιοί;) λένε στον πρωθυπουργό ότι το τι θα γίνει με τα Σκόπια, δεν θα μετρήσει στην κοινή γνώμη; Αυτό σημαίνει πως καλλιεργούν κλίμα ότι δεν θα βάλει βέτο; Δεν πειράζει, αν δεν το κάνει (επειδή φοβάται τους Αμερικάνους, λένε οι κακές οι γλώσσες), θα δώσει μιά ώρα αρχίτερα την ηγεσία στην Ντόρα. Η οποία, σε τελική ανάλυυση, προώθησε τα αμερικάνικα συμφέροντα. Για μιά ακόμη φορά.

  10. wert01gf avatar
    wert01gf 27/03/2008 15:55:51

    Τρομερή φωτο!

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 27/03/2008 17:13:22

    Ο/Η 17N είπε...

    ...με την διάλυση της Ομόσπονδης Γιουγκοσλαβίας, έπρεπε πράγματι να έχουμε κάνει ντου με τους Σέρβους από βορά και νότο και να διαμελίσουμε το ανυπόστατο μπουρδελάκι πριν αποκτήσει κώλο και χέσει τον κόσμο όλο. Τότε και αυτοί οι γύφτοι και οι ενδιαφερόμενοι γείτονές τους Αλβανοί δεν είχαν όχι στρατό αλλά ούτε... ηλεκτρισμό και δρόμους! Αλλά η Ελλάδα είναι μία πολιτισμένη, ευρωπαϊκή χώρα του δικαίου και της διεθνούς νομιμότητας, βυθισμένη στον γκλαμουράτο ευδαιμονισμό της, και δεν ρισκάρει τέτοια κακά πράγματα. Αυτά τα κάνουν μόνο οι Ισραηλινοί στο Λίβανο και οι Τούρκοι στο Ιράκ. Εμείς ξεκινάμε πάντα με το σταυρό στο χέρι, και καταλήγουμε με την ψ*λή στον κώλο. Φάτε τώρα ισότιμους ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ εταίρους σε ΕΕ-ΝΑΤΟ.
    Κλίκ



    Το παραπάνω το βρήκα σε άλλο μπλογκ και λύθηκα στα γέλια. Δε σημαίνει ότι συμφωνώ αλλά το παραθέτω αυτούσιο.

  12. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 27/03/2008 18:05:17

    Τίτλος για τη φωτογραφία

    Το αληθινό πρόσωπο της Ντόρας στραμμένο προς τον Καραμανλή!

    Υπότιτλος

    Μία σπάνια στιγμή χωρίς το φορεμένο ψευτοχαμόγελο δυόμιση μέτρων που την έχουμε συνηθίσει

    Πάμε παρακάτω

    Από τη μία πράγματι, θα περιμέναμε καλύτερα αποτελέσματα από την ηγήτωρ της διπλωματίας μας. Τι στο καλό τους λέει τόσους μήνες και όλες οι προτάσεις είναι απαράδεκτες εις βάρος μας, ενώ δίνουν το 80% στους Σκοπιανούς που ζητούν το 100%. Το λάθος της είναι ότι από την πρώτη μέρα υποχώρησε στο 50%. Και οι άλλοι παρέμειναν στο 100%. Σε μία διαπραγμάτευση δεν υπάρχει χειρότερη στρατηγική από το να υποχωρήσεις πρώτος, στα μισά, χωρίς αντάλλαγμα και με την ελπίδα ότι θα κάνει και ο άλλος το ίδιο. Αν ήταν διαπραγμάτευση ανθρώπων, θα μπορούσε να δράσει το φιλότιμο, η προσωπικότητα, το κύρος του καθενός, και να δουλέψει η μέθοδος. Αλλά όταν κάποιος εκπροσωπεί τα συμφέροντα της χώρας του, αυτά δε μετράνε.

    Ο Καραμανλής, όπως και στην υπόθεση του βιβλίου Ιστορίας, αφήνει τους υπουργούς του να παίζουν μπάλα. Δεν παρεμβαίνει καθόλου. Κρατάει έτσι αφ' ενός το κύρος του στην κοινωνία - που δεν τον χρεώνει με τις κακές στιγμές, αφ' ετέρου όμως δε μαθαίνουμε το στίγμα του και μειώνεται η αξιοπιστία του σε όσους σκαλίζουν λίγο περισσότερο τα πράγματα. Τις λίγες φορές που μιλάει, δείχνει να πείθει και να ικανοποιεί, ανεξάρτητα αν ανήκεις στο χώρο του, αλλά δεν είναι αρκετό πάντα αυτό.

    Πάντως ο πόλεμος Μητσοτακικών-Καραμανλήδων μένεται. Προσέξατε τις ατάκες Μητσοτάκη στους νέους Φακέλους; Όλο τον Καραμανλή κατηγορούσε. Μέχρι και τον Σαμαρά έβγαλε λάδι και έλεγε ότι όχι αυτός, η τρόικα θα με έριχνε (Έβερτ, Κανελλόπουλος, Δήμας). Η οποία τρόικα δεν ήταν αυτόφωτη, αλλά έπαιρνε εντολές από τον Καραμανλή. Τι άλλο να πει ο άνθρωπος; Τα ίδια ακριβώς είπε και ο Γρυλλάκης στην εκπομπή του Μάκη.

    Επειδή οι πολιτικοί είναι πολιτικοί και σκέφτονται (πρώτα ίσως) την επιβίωσή τους και το μέλλον τους και μετά το καλό του τόπου, η υπόθεση και η εξέλιξη του Σκοπιανού σίγουρα δεν είναι άσχετη με την κόντρα που προανέφερα. Σε περίπτωση καθαρής σκληρής θέσης (βέτο), και οι δύο θα διεκδικήσουν επικοινωνιακά την πατρότητα της θέσης. Σε περίπτωση συμβιβασμού, και οι δύο θα επιχειρήσουν να χρεώσουν στον άλλον το κύριο μέρος της υποχώρησης. Διότι ο κόσμος δεν θα καταλάβει ποτέ την «ανάγκη» να λυθεί το θέμα τώρα. Ειδικά εφόσον ο κίνδυνος εσωτερικής τους διάλυσης γίνεται ολοένα και πιο υπαρκτός, αλλά και για συναισθηματικούς λόγους.

  13. nor avatar
    nor 27/03/2008 18:41:37

    Ποιά Ντόρα και ποιός Καραμανλής διαφωνούν! Αυτό το παραμύθι 4 χρόνια τώρα μας το σερβίρουν, πότε χολωμένος, πότε δυσαρεστημένος πότε εξοργισμένος. Απλά αν διαφωνεί, αν η Ντόρα είναι εκτός συμφωνημένης γραμμής, απλά... την απολύει. Αυτός είναι ο εκλεγμένος Πρωθυπουργός. Δεν μπορεί να κρύβεται εσαεί!

  14. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 27/03/2008 18:45:44

    δηλαδη : Η ντορα ειναι κακια , ανικανη, πουλημενη κτλ (κατα πασα πιθανότητα)
    Ο Καραμανλης εγλωβιστηκε, αναγκαστηκε, παγιδευτικε κτλ...ο αθωος πρωθυπουργός στα νυχια της ντορας
    ΠΟΙΟς ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ??

    Ο ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ???????

  15. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 27/03/2008 22:29:07

    Καλά, δεν έχετε πάρει χαμπάρι ακόοοοομα ότι, οι πολιτικοί μεταλλάχτηκαν σε ηθοποιούς και οι ηθοποιοί (Ανουσάκη, Καράς, "Σελήνη", Βασιλείου, Πάντζας κλπ) σε πολιτικούς;

  16. arispap avatar
    arispap 28/03/2008 05:04:26

    ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ.ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΗΤΑΝ ΣΤΑΘΕΡΟΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΗΠΑ
    ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΝ.ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΤΑΜΕ ΣΕ ΔΥΟ ΒΑΡΚΕΣ
    ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΧΑΜΕΝΟΙ.ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ
    ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΚΠΛΗΣΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.
    ΤΕΛΙΚΑ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ
    Ο ΠΡΩΗΝ ΥΠΕΞ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ
    ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ.
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΚΟΜΜΑΤΙΚΗ.

  17. Δούλος της αφέντρας Ντόρας avatar
    Δούλος της αφέντρας Ντόρας 28/03/2008 23:47:00

    Γεια σας. Η φαντασίωσή μου είναι femdom με την Ντόρα Μπακογιάννη! Τι θεϊκές ποδάρες! Να με ξάπλωνε στις μπουτάρες της και να με καταχέριζε στα οπίσθια. Η πιο βρώμικη φαντασίωσή μου. Μάλλον η πιο βρώμικη είναι femdom με Ντόρα και Κοντολίζα Ράις μαζί. Η Ντόρα η γυναικάρα η καθαρόαιμη φοράδα να με καταχερίσει, κι έχει και βαρύ χέρι..., και η black bitch Κοντολίζα να με μαστιγώσει αλύπητα. Αααααααχχχ...

    Εάν έχετε κι άλλες σέξυ φωτογραφίες της Ντόρας Μπακογιάννη ή της Κοντολίζας, παρακαλώ στείλτε μου. Ή εκείνο το βίντεο που έδειχνε ο Θέμος με την Ντόρα Δήμαρχο στο Σύνταγμα, που την έδειχνε σαν δράκουλα - την φανταζόμουν να με δαγκώνει και είχα χύσει δεν ξέρω πόσες φορές.

    Επίσης όποια αυταρχική κυρία θέλει να κάνουμε chat ή real life bdsm, αυτή να είναι η Ντόρα Μπακογιάννη, να την λέω "Κυρία Υπουργέ", "Κυρία Μπακογιάννη", και εγώ να κάνω τον υπάλληλό της, τον υπηρέτη της, την φιλιππινέζα της ακόμη, ας μου γράψει και θα κάνω ό,τι θέλει, ό,τι μου ζητήσει.

    Ευχαριστώ

    Μαυρίστε τον Κωστάκη Καραμανλή, να γίνει Αρχηγός η αφέντρα Ντόρα.

  18. trygos avatar
    trygos 21/09/2008 16:11:29

    Έλα Αλέκο…

    Τι εθνικότητας ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος?

    ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ???

    http://www.youtube.com/watch?v=ykwmS0ZUqq4

    Λυπάμαι πολύ!

    ΧΑΣΑΤΕ