02/11/2008 14:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρακολουθώντας την ΝΔ να διαλύεται

Από τις αρχές του 2007 ήταν φανερό ότι η πρώτη τετραετία πήγε παντελώς χαμένη. Όμως επειδή το κόμμα όλα αυτά τα χρόνια ήταν αέρας κοπανιστός, άντε λέω, ευκαιρία είναι να πορευτούμε με τα σαράβαλα, να βγάλουμε τους νέους μπροστά, να προετοιμάσουμε την διαδοχή και να καταφέρουμε μέσα στις δύο τετραετίες που είχαμε, να φρεσκάρουμε ουσιαστικά το κόμμα, να κάνουμε κάποιο κυβερνητικό έργο και να μεριμνήσουμε για το μέλλον.

Ξέραμε τον Καραμανλή, αλλά είπαμε και γι αυτόν άντε να συγχωρέσουμε την βραδύτητα, το κυνήγι των μαγισσών και τον αντ΄ αυτού.

Τα φίδια μας ζώσανε κοντά στις εκλογές του 2007, όταν έχανε η μάννα το παιδί και το παιδί τη μάννα. Κανένα πρόγραμμα, καμία πολιτική, κανένα σχέδιο για το μέλλον... Αλλά ευτυχώς, μέσα στην δυστυχία της καταστροφής των πυρκαγιών ο φιλεύσπλαχνος ελληνικός λαός μας στέρησε μόνο 270.000 ψήφους και απετράπη η εκλογική μας συντριβή. Είπαμε τότε λοιπόν «τα καταφέραμε κι αυτή τη φορά, αλλά τώρα θα βάλει μυαλό και ο Καραμανλής και οι επιτόπου και θα πάμε καλύτερα». Αμ δε !

Μόλις καβαντζάρησε το σύστημα και στρογγυλοκάθισε πάλι, μας πρήξανε με τους τρεις σωτήρες που θα σώζανε την Ελλάδα (Χατζηεμμανουήλ, Φιλιππίδης, Κλαδάς) και τους επόμενους που θα ακολουθούσαν. Ήταν η κορυφή του στρατεύματος των κολλητών που θα καταλάμβανε κόμμα και κρατικό μηχανισμό με αρχιστράτηγο τον αντ΄ αυτού, που βλαξ δεν διετέλεσε ποτέ. Ήταν επομένως θέμα χρόνου πότε ο αντ΄ αυτού θα συνταξιοδοτούσε τους υπόλοιπους και θα τα μάζευε όλα. Ούτως ή άλλως στο Μαξίμου αυτός ήταν το αφεντικό.

Εκεί τα πήρε στο κεφάλι και ο κομματικός μηχανισμός, οι βαρόνοι, οι πρώην και οι επόμενοι, και δήλωσαν με έργα πλέον και προς πάσα κατεύθυνση ότι το έργο τελείωσε. Το Βατοπέδι γνωστό στους παρεπιδημούντες από το 2006, αποτέλεσε την αφορμή, αλλά όχι και το αίτιο. Τα όσα ακολούθησαν δεν αποτελούν έκπληξη.

Παρακολουθούμε πλέον την διάλυση της Νέας Δημοκρατίας και αναμένουμε την σκληρή ημέρα που στην βουλή θα χαθεί και επισήμως η δεδηλωμένη.

Η πρόβα που έγινε την Παρασκευή σημείωσε απόλυτη επιτυχία. Η κανονική παράσταση ακολουθεί συντόμως.

Το κέντρο βάρους των εξελίξεων έχει μετακινηθεί προ πολλού και οριστικά εκτός της κυβερνητικής παράταξης.

God saves the Queen.

Απελπισμένος Κεντροδεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 02/11/2008 15:12:08

    το 2004, απελπισμένος από το χάλι του ΠΑΣΟΚ έλεγα πως το κακό ειν αι οτι η Δεξια δεν ειναι συγκροτημένη, δεν ξερει τι θέλει να κάνει ουτέ πως γίνεται. Φωναζε από τότε . Διαπαιδαγωγημενοι 20 χρόνια από φυλλάδες τύπου Ελευθερου τύπου και πολιτικούς του βεληνεκούς του Εβερτ και του Κεφαλογίαννη ειχαν πειστει οτι το να κυβερνας ειναι συνώνυμο του να κλέβεις να διοριζεις και να κορδώνεσαι. Ξεχασαν την ειλικρινή (αν και καραδεξια για τα γουστα μου) εκσυγχρονιστική προσπάθεια του παππου Καραμανλή. Χωρις ιδεολογικό μπουσουλα, χωρις οραμα και χωρις ηγέτη που να τραβάει μπροστά ανέβηκαν στην εξουσία αμήχανοι πολιτικά. Οποιος θυμάται, η πρώτη κυβερνητική πράξη, η διασκεψη για το Κυπριακό, ηταν χαρακτηριστική. Μη εχοντας κοινη αποψη και πρωθυπουργό που μπορει να παρει πρωτοβουλίες προτιμησαν την σιγή. Στα επόμενα χρόνια αυτό εγινε ο κανόνας. Απραξία ή αντικρουόμενες απόψεις, κενο εξουσίας δηλαδη. Τα υπόλοιπα, σκανδαλα ,καταστροφές και κυριαρχία των επιτηδειων ηταν απλώς ζητημα χρόνου.
    Μετά το 2007 όλοι κατάλαβαν πως άλλη τετραετία δεν εχει και εγινε της μουρλής. Καθως κανενας δεν ελέγχει κανέναν και οι περισσότεροι, σαν τον Βουλγαράκη, θεωρουν περιπου φυσιολογικό να πλουτιζουν εκμεταλευομενοι τη θέση τους εγινε "βουρ στον πατσα" χωρις αναστολές και προσχήματα.

  2. Αλέξης avatar
    Αλέξης 02/11/2008 15:30:36

    Πολύ καλό το σχόλιό σου, αλλά λείπει η άμεση κριτική στον Καραμανλή (τον Κωστάκη). Μου θύμισε κάτι από ΒΗΜΑ...
    Είμαι αντίθετος στη διάλυση της ΝΔ και υπέρ της εξάντλησης της κυβερνητικής της θητείας. Πρέπει επιτέλους να μάθουμε, ως Ελληνικός λαός, να πληρώνουμε απόλυτα το τίμημα για τις πολιτικές επιλογές που κάνουμε.

  3. Kwstas Andwniou avatar
    Kwstas Andwniou 02/11/2008 15:50:30

    Oloi kanoume onoira alla den ta dhmosieyoume kiolas. Opios pragmatika pisteyei ola ayta pou grafonde sto keimeno, h den gnwrizei thn prosfath politikh istoria h exei kondh mnhmh.
    Oles oi eklegmenes kyvernhseis prepei na exsadloun th 8hteia toys, an pragmatika san laos epi8imoume na pame mprosta.
    To paixnidi den exei teleiwsei. Twra arxizei. Ta paixnidia ta kerdizoun oi kaloi paixtes h estw oi paixtes, oxi oi anikanoi

  4. Μακρης  Κωνσταντινος avatar
    Μακρης Κωνσταντινος 02/11/2008 16:17:11

    @ Kwstas Andwniou
    Καλα τα λες για οκταετιες αλλα αυτο είναι βασισμενο στα παλια κλισε. Οποιος ανεβαινει θα κατεβαινει δυαλυμενος από εδώ και περα και αυτό για τους εξης απλους λογους: Η οικονομια δεν τους ανηκει πλεον και το συστημα είναι βασισμενο στις μοιρασιες και στις ψευδοπαροχες και ψευδοαναδιανομες. Το ελια ,ελια και Κωτσο Βασιλια, τζαμπα ταισμα εγινε μονο τοτε.
    Μετα ο καθενας ολο και κανενα κουκουτσι πεταγε και σε αφηνε να κλεψεις και ότι μπορεις, αλλα τωρα τελειωνουν αυτά, το Δημοσιο Χρεος πιανει ταβανι και ευκολο χρημα δεν βρισκουν ουτε οι Τραπεζιτες. Δεν πιστευω να ζεις με τις ψευδαισθησεις ότι οι υπηκοοι τους εχουν καμμια οραματικη ,ιδεολογια κτλ . Γαλαζιοι, Πρασινοι, και Πρασινοκοκκινοι ,αντε τσοντα και καποιοι γεροι που ζουν με τις ηρωικες στιγμες του Εμφυλιου. Αν δεν ανοιξη το πουγκι να δωσει κατι ,οι πρωτοι που θα τους τρωνε είναι οι πιστοι τους . Κυριε Ελεησον που λεει και ο Εφραιμ.

  5. Μακρης  Κωνσταντινος avatar
    Μακρης Κωνσταντινος 02/11/2008 16:26:30

    Με συγχωρειται με την πεζοτητα των χαρακτηρισμων μου αλλα εάν κανης το λαθος να αναλυσεις την κατασταση, βαση ‘’ιδεολογικων συνισταμενων και υψηλων θεωριων’’ ξεφευγεις από την ουσια της πραγματικοτητας. Αντε να μιλησεις στον εμπορα στην γωνια της γειτονιας μου ,που από εκει που πουλαγε FERRARI, MASERATI, JEEPARES κτλ, τωρα το γεμισε με ματρακαδες και κρατει και σφενδονα. Λετε να παω να του αναλυσω περι καπιταλισμου ,σοσιαλδημοκρατιας ,κουμμουνισμου και αλλα ωραια;

  6. ANTIo avatar
    ANTIo 02/11/2008 16:33:13

    Ξέρετε ολοι τις συζητήσεις για εκλογές τον Μάρτιο και διπλές τον Ιούνιο.
    Αν συμβεί αυτό τότε ο γράφων του άρθρου θα χάσει τον ύπνο του για πολλές μέρες.
    Εντάξει καταλαβαίνω,υπάρχει η μπλογκάδικη ανωνυμία.

    Αλλοιώς η κυβέρνηση θα εξαντλήσει την τετραετία της.Χαλαρά,... χαλαρά.
    Είναι τόσοαπλά τα πράγματα.

  7. ANTIo avatar
    ANTIo 02/11/2008 16:35:54

    @Kwsta Andwniou
    Η πιο ήρεμη και πραγματιστική γραφή που έχω δει στο blog αυτό τους τελευτσίους 3 μήνες της Αντικαραμανλικής υστερίας.

  8. Νικόλας avatar
    Νικόλας 02/11/2008 17:45:45

    Αυτό που απαιτείται κύριοι είναι η αλλαγή του πολιτικού συστήματος.
    Το να υπάρχει απλά εναλλαγή των δυο κομμάτων στην εξουσία δε νομίζω ότι οδηγεί πουθενά. Βέβαια ωφελεί όλους τους βολεμένους και γι' αυτό και νομίζω ότι δε θα συμβεί.
    Το επιθυμώ όμως...

  9. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 02/11/2008 18:04:06

    έτσι είναι φίλε μου Απελπισμένε Κεντροδεξιέ. Κι εμείς που δεν ψηφίσαμε ΝΔ τέτοια ξεφτίλα δεν την περιμέναμε.
    Βρεθήκαμε όμως απέναντι στη χειρότερη διακυβέρνηση της Μεταπολίτευσης. Που συγκρίνεται μονάχα με την κυβέρνηση Ανδρουτσόπουλου σε ανικανότητα και χυδαιότητα. Αν τυχόν, λόγω ηλικίας, δεν έχεις ακούσει γι' αυτήν ήταν η τελευταία κυβέρνηση της Χούντας. Αυτή που προκάλεσε την τουρκική εισβολή στην Κύπρο

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 02/11/2008 18:06:58

    Επαρση και Αλαζονεια οι ασθενειες των αγοριων του ΚΚ.

    Κατηγορουσαν τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ και εγιναν χειροτεροι
    Ηθικα και Νομιμα.

    Ξεφτυλα.

    ΠΠ

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/11/2008 19:02:27

    Ειναι γεγονος, οτι κι εγω, που δεν ψηφιζα ποτέ τη ΝΔ,οταν βγηκε το 04, ειπα,λες ρε να κανουν κατι, εστω και το ενα δεκατο απ αυτα που υποσχονται;
    Και να βγαλουν στη σεντρα τους Πασοκους, που επι 20 χρονια, γυριζανε γυρω γυρω, χωρις να κανουν τιποτα κι αυτοι, αλλο απο το να δανειζονται, για να δωσουν στο "λαο";
    Τελικα, δε χρειαστηκε να περιμενω πολυ, για να δω, τι σκατα ειχανε, μεσα στο μυαλο τους.
    Εκεινο που με διαολιζει, ειναι αυτοι οι μαλακες, που τους ψηφισαν, (γιατι μαλακες πρεπει να ειναι βεβαια),πως τους ανεχονται;
    Πως δε βγηκαν με τα γιαουρτια,(τουλαχιστον), για την υποδοχη;

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/11/2008 19:08:05

    Απελπισμένοι είναι όσοι νόμιζαν ότι με μεγάλο δημόσιο χρέος και τους όρους της ΟΝΕ μπορούσε να γίνει "έργο" παρόμοιο με του 1974.
    Αυτό ήταν ανέφικτο.Εκείνο που έγινε ήταν η συνέχιση της ανάπτυξης με 4% ρυθμό το χρόνο στα προηγούμενα πρότυπα.
    Για το κυπριακό δεν υπήρξε καμμία αμηχανία.Υπήρξε απόφαση να μη φορτωθεί η ΝΔ τη διχοτόμηση της Κύπρου από το Σημίτη που έκανε το κόλπο του Βενιζέλου το 1920 δραπετεύοντας από την εξουσία μόλις οι Τούρκοι δέχθηκαν το σχέδιο Ανάν.
    Από εκεί και πέρα όποιος περιμένει θαύματα μπορεί να ψηφίσει το παιδί της αλλαγής Γιώργο.

  13. καζινόβιος avatar
    καζινόβιος 02/11/2008 19:31:10

    anonymous 7:17

    δε λες καλύτερα "πληρωμένος ανώνυμος", νάσαι και μέσα στο θέμα?

  14. thanos avatar
    thanos 02/11/2008 20:03:31

    Εδω και εκει σαν να ακουω διαγγελματα οπως επι εποχης Παπαδολπουλου...δεν θυμαμαι πως τους ειχε αποκαλεσει εκεινος ο ανεκδιηγητος Αβερωφ...

  15. Υμνολόγος! avatar
    Υμνολόγος! 02/11/2008 22:53:39

    Το moto για τη Ν.Δ. είναι:

    God Saves my ass...

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/11/2008 23:25:10

    Κανείς δεν αναγκάζει κανένα να ασχοληθεί με τίποτε.
    Αν όμως κάποιοι έχουν παράπονο επειδή η ΝΔ δεν διόρισε αρκετούς, καλώς έκανε η ΝΔ.

  17. leon avatar
    leon 03/11/2008 12:56:08

    Ο κοσμος ψηφιζει για προσωπικο οφελος????
    Ειναι ευχαριστημενος αν το κομμα του κανει κατι θετικο για ολους?????
    Επειδη μεσα στους ολους ειναι και αυτος??????

    Συνεχισε ετσι Anonymous 10:56...

    Θα παμε ολοι μπροστα ετσι...

  18. guapospiro avatar
    guapospiro 03/11/2008 13:41:54

    Pragmatika oso xalia kai na ta pigainei i Nea Dimokratia,osa kai na exoun faei merika "eklekta" paidia tis,den mporo na fantasto pws kapoios stirizei tis elpides tou yia kati kalytero saytous pou yia 20 xronia koroideyontas kat'exakolouthisi tous eypistous kai anideous, kyvernousan xwris orama yia ayti ti xwra me xena lefta, ta opoia tha plironoume san kaloi malakes,oloi oi ellines,yia dyo zwes.

  19. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 03/11/2008 16:16:46

    Προς «Προβοκάτωρ»
    Γιατί ρε φιλαράκι διάλεξες το ίδιο ψευδώνυμο μ' εμένα; Πώς θα μας ξεχωρίζουν τώρα; ή μήπως νομίζεις ότι θα το ψιλολογάνε αν υπέγραψε το σχόλιο ο Προβοκάτωρ ή ο Προβοκάτορας; Στο ίδιο τσουβάλι θα μας βάζουν και θα χρεώνουνε στον ένα τα σχόλια του άλλου. Ποιος σου είπε ότι ταιριάζουν επακριβώς τα χνώτα μας;
    Δε θέλω να σκεφτώ ότι ως γνήσιος προβοκάτωρ το έκανες επίτηδες!