#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/05/2010 21:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάλι κακά πληροφορημένο είναι το ΒΗΜΑ



Δεν ξέρω αν πρέπει να στενοχωρηθώ ή να χαρώ που το ΒΗΜΑ προβάλει τον  κύκλο των «γαλάζιων» οικονομολόγων

Αλλά θεωρώ μεγάλη παράλειψη που δεν κατατάσσει σε αυτόν και τους δικούς μας  «Αρχαιοπτέρυγα», «Ροδινό» και «Επώνυμο»

Άσε που η «Νέα Μεταπολίτευση» δεν γίνεται χωρίς αυτούς...

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/05/2010 21:23:51

    χαχαχαχα! Και οι εικονιζόμενοι καλοί είναι πάντως. Να χαρείς. Άσε μας εμάς στα βαθειά και ήσυχα νερά...

  2. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 09/05/2010 21:42:47

    Oι τρεις τους είναι οι πρωτοκαπετάνιοι της οικονομικής σελίδας του Αντινιούζ. Αλλά έχουν και τα καλύτερα πρωτοπαλίκαρα! (για παράδειγμα σήμερα ο "έτσι περνά η δόξα του κόσμου" μας προετοίμασε άριστα για την σημερινή και μεθύστερη άμυνα της Ευρώπης -αφού απαλλάχθηκε από τον βραχνά της Ελλάδας στέλνοντάς την στο ΔΝΤ, αυτό για το οποίο πάλεψε με δύναμη ο Σαμαράς, αλλά το μήνυμα της Μέρκελ ήταν ωμό -για την οποία μάλλον τα πράγματα άλλα δηλούν, εάν οι συντρόφοι της Ευρωπαίοι ήθελαν να την στηρίξουν να μη χάσει τις εκλογές τον μηχανισμό θα τον αποφάσιζαν εχθές...)

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Β.Κ.Σ. 10/05/2010 14:35:49

      Ευχαριστώ Β.Κ.Σ., η παλαιότερη διαβίωσή μου ως εργαζόμενου μετανάστη στου Μπέρτολντ Μπρέχτ τη χώρα (και οι εκεί φίλοι, που διατήρησα), με βοήθησαν να προβλέψω που θα κατέληγε το "παιχνίδι". Η κα Μέρκελ, όπως φερόταν αρχικά, πατούσε σε οικονομικό και πολιτικό σάπιο σανίδι. Άργησε, μετεστράφη πολύ αργά, η αρχική της καιροσκοπική - "επικοινωνιακή" στάση, έκανε πολλή ζημιά σε όλους (και στη Γερμανία). Όσο για τις εκλογές στη Β.Ρηνανία-Βεστφαλία, έπαθε πολύ μεγάλη ζημιά, όλα ήταν λάθος. Ορισμένοι συντρόφοι της Λαικοί Ευρωπαίοι - και ιδιαίτερα ο Σαρκοζύ - ήξεραν από την αρχή ότι κάνει λάθος, δεν την "συνέτισαν" όμως έγκαιρα. Ήδη πριν 10 - 15 μέρες έγινε φανερό ότι η εκλογική ήττα της είναι αναπόφευκτη, τότε υποχώρησε και συμφωνήθηκε ο μηχανισμός για την Ελλάδα. Τα άλλα τα χθεσινά, είναι πολύ μεγαλύτερης εμβέλειας κίνηση αποτροπής κινδύνου για το ευρώ, υπερβαίνει κατά πολύ όλα τα "εκλογικά".

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Β.Κ.Σ. 10/05/2010 17:01:10

      Εγώ, ο Μπέρτολτ Μπρεχτ, είμαι από τα Μαύρα Δάση.
      Η μάνα μου στις πολιτείες με κουβάλησε
      σαν ήμουν ακόμα στην κοιλιά της. Και των δασών η παγωνιά
      μέσα μου θα ʽναι ως το θάνατό μου.
      ................
      Καθόμασταν μια ελαφρόμυαλη γενιά
      σε σπίτια που λογίζονταν αγκρέμιστα
      (έτσι χτίσαμε τα μακριά σπίτια της νήσου Μανχάταν
      και τις λεπτές κεραίες που στηρίζουν τον Ατλαντικό.)

      Απʼ αυτές τις πολιτείες θʼ απομείνει
      εκείνος που διάβηκε από μέσα τους: Ο άνεμος!
      Δίνει χαρά το σπίτι σʼ αυτόν που τρώει: Τʼ αδειάζει.
      Ξέρουμε ότι είμαστε περαστικοί
      κι ότι μετά από μας τίποτα αξιόλογο δε θα ʽρθει.

      Ελπίζω στους σεισμούς που μέλλονται να ʽρθουν,
      να μην αφήσω τη Βιρτζίνιά μου απʼ την πίκρα να μου σβήσει.
      Εγώ ο Μπέρτολτ Μπρεχτ από τα Μαύρα Δάση,
      ξερασμένος στις πολιτείες της ασφάλτου, μέσα στη μάνα μου,
      σε πρώιμη εποχή!

      (Για τον φτωχό Μπ .Μπ.)
      Εξαιρετικά επίκαιρο, με την διαχρονική ευαισθησία του.

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/05/2010 21:44:56

    Φάκτορα,
    μήπως θέλεις να απαλλαγείς από την παρουσία μου;

    • Factorx avatar
      Factorx @ Κώστας Ροδινός 10/05/2010 00:47:59

      Πόσον καιρό έχεις να γράψεις Ροδινέ; Λουφάρουμε;

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/05/2010 21:54:11

    Ευχαριστούμε παιδιά, ο έπαινος ανήκει σε όλους τους σχολιαστές του antinews, γιατί ακόμη και όσοι είμαστε λιγάκι πιο δραστήριοι, βασιζόμαστε πρώτα από όλα στη διαλεκτική που αναπτύσσει η μεγάλη και αγαπημένη κοινότητα των αντινέων, Φάκτορα και σχολιαστών.

    Διαβάζοντας όμως όλη την ανταπόκριση του Βήματος δεν μπορώ να μην τιναχτώ βλέποντας μερικά ονόματα από λαμόγια και ψώνια. Δεν μιλώ για αυτούς που αναφέρονται στο σχεδιάγραμμα που αναδημοσιεύει το antinews, αλλά για ορισμένους από αυτούς που αναφέρει το άρθρο.

    Και δεν έχω κανέναν δισταγμό να κάνω προσωπική αναφορά στον Καραμάνη, που ως πρόεδρος μιας νομοπαρασκευαστικής επιτροπής στο Υπουργείο Ανάπτυξης επί Σιούφα είχε σχεδόν κατορθώσει να πείσει τους πάντες να περάσουν ένα νομοσχέδιο που σκοπό είχε να εξαναγκάσει το σύνολο των επιχειρήσεων να υιοθετήσουν ένα λογιστικό σύστημα παρόμοιο με τα διεθνή λογιστικά πρότυπα - αλλά όχι τα ίδια τα διεθνή λογιστικά πρότυπα! Όσοι το είχαν διαβάσει εκείνο το νομοσχέδιο είχαν φρίξει. Σκοπός του ήταν, κατά πώς φαίνεται, να τα κονομήσουν αυτός και μια παρέα πέντε ανθρώπων, αφού κανένας δεν θα έβγαζε άκρη για το τι να κάνει και θα αναγκάζονταν όλοι να τους παίρνουν για συμβούλους. Σχεδόν τα είχε καταφέρει και τελικά το πράγμα κόλλησε τον Παπαθανασίου - είναι και αυτός ένας από τους λόγους που τον έχω σε εκτίμηση τον Παπαθανασίου - τότε υφυπουργό Εμπορίου.

    Οι αντιδράσεις ήταν βέβαια τεράστιες από όσους είχαν καταλάβει τι γίνεται, αλλά ο τύπος προωθούσε το σχέδιό του με θράσος χιλίων καρδιναλίων. Να βάλει σε όλη την οικονομία μπουρλότο για να τα κονομήσει αυτός και η παρέα του. Εδώ οι μεγάλες επιχειρήσεις (οι εισηγμένες) τα 'χουν παίξει με τα διεθνή λογιστικά πρότυπα, και αυτός ήθελε να τα επιβάλει παντού! Και ούτε καν τα ίδια τα ΔΛΠ, αλλά ένα ακαταλαβίστικο σύστημα που έμοιαζε με τα ΔΛΠ.

    Αν μαζέψει γύρω του τέτοιους τύπους ο Σαμαράς δεν θα πάει μακριά, λυπάμαι που το λέω. Θέλει πολλή προσοχή. Πάρα πολλή προσοχή. Το βασικό χαρακτηριστικό της Νέας Μεταπολίτευσης θα πρέπει να είναι να έχει αυτοματισμούς, ώστε να κάνει πέρα τα λαμόγια και τα ψώνια πριν κάνουν ζημιά.

    Γενικώς στα οικονομικά, το επιτελείο Σαμαρά πάσχει. Πολύ αδύναμο απέναντι στο έγκλημα της (μεθοδευμένης ή όχι δεν έχει σημασία) υπαγωγής μας στο ΔΝΤ. Δυστυχώς το πρόβλημα είναι ευρύτερο, οι Έλληνες οικονομολόγοι δεν γνωρίζουν τα βασικά της οικονομικής επιστήμης. Όχι οι απλοί (οι περισσότεροι λογιστές, ας πούμε, δεν έχουν ιδέα από λογιστική), μιλάμε για τους καθηγητές Πανεπιστημίου. Και αλλού είναι τα πράγματα έτσι κι έτσι στα Πανεπιστήμια, αλλά πολύ φοβάμαι ότι οι οικονομολόγοι μας έχουν την αρνητική "πρωτιά". Ούτε τα βασικά...

    Πού να πάει μπροστά αυτή η δύσμοιρη χώρα μετά...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Επώνυμος 09/05/2010 22:03:08

      εγώ, τα περισσότερα τα έμαθα από τον Προφήτη (και ο άτακτος μου άνοιξε μια δυο φορές τα μάτια) :-)

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ archaeopteryx 09/05/2010 22:10:13

        έτσι Αρχαιοπτέρυγα! ο Προφήτης μαζί σας στους πρωτοκαπετάνιους! ο άτακτος νομίζω πως έχει αραιώσει γι΄ αυτό και τον τίτλο του τον απονέμεις εσύ που τον θυμάσαι από τα παληά, :). και φυσικά η Αλλενάκι και η Ντόνα που τιμάνε με σθένος την παράδοση των σπουδαίων ανώνυμων γυναικείων οικονομικών μυαλών!
        Σας ευχαριστούμε κι εμείς για την υποστήριξή σας στην αγωνιώδη μας προσπάθεια να κατανοήσουμε το τί γίνεται, όντας αδαείς εν πολλοίς στα οικονομικά πεδία.
        Νά ΄στε καλά παιδιά!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 09/05/2010 22:21:34

        νομίζω ότι τον άτακτο τον «ήξερα» πριν γίνει άτακτος, και τώρα, πάλι με άλλο τρόπο. Τακ τακ εσύ, τακ τακ εγώ.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ archaeopteryx 09/05/2010 22:22:42

        Βασιλική μπα, όχι, δε συγκρίνομαι εγώ με τους ανωτέρω έγκυρους, η DonaE ξέρει καλά οικονομικά, και εσύ, εγώ έχω σπουδές μισές τεχνικές μισές οικονομικές σε επίπεδο π.χ. οργάνωσης παραγωγής, από ενδιαφέρον περισσότερο ασχολούμαι, βέβαια τη δεκαετία του '90 τα ήξερα πολύ πιο καλά γιατί τα δούλευα συνέχεια, μετά άλλαξα κάπως ρότα, τώρα τελευταία με το Antinews τα φρεσκάρισα, πρώτα διαβάζοντας το Φακτορα και Αρχαιοπτέρυγα ο οποίος δίνει τη γραμμή και το συνολικό θεωρητικό πλαίσιο χωρίς να μπαίνει σε διαδικασία επιμέρους υπολογισμου των μεγεθών και μετά διαβάζοντας Επώνυμο και Ροδινό οι οποίοι δίνουν τα αριθμητικά παραδείγματα.
        Και φυσικά ο Ψυχραιμία γνωρίζει τη λειτουργία των δημόσιων
        οικονομικών πολύ καλά.
        Ο STGM ξέρει τα τραπεζικά.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Επώνυμος 09/05/2010 22:09:39

      και δημοσιονομικά από τον Ιθαγενή. (Και ψυχραιμία από τον Ψυχραιμία). Και όποτε πέφτω, με σώζει ο Π-Π. Για παραξενιές και μη γραμμικές καταστάσεις, ο Strange... Για προβοκάτσια και τσιγκλίσματα ο factorx. Στον τιραμόλα οφείλω την αφύπνισή μου: άκου να χλευάσει τον Δεύτερο Νόμο... ιεροσυλία.

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ archaeopteryx 09/05/2010 22:13:01

        έτσι, έτσι. και ο Ιθαγενής και ο Ψυχραιμίας και ο Πόρτα Πόρτα και ο Παράξενος, και άλλοι και άλλοι!
        Η ομάδα κερδίζει το πανελλήνιο πρωτάθλημα στο ελληνικό διαδίκτυο!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Επώνυμος 10/05/2010 13:28:16

      Aς αφήσει τους πολλούς καθηγητές και ας πιάσει ανθρώπους της αγοράς, όπως ο Κορκίδης. Από τους προφεσόρους έχει καεί η Ελλάδα.

      Νομίζω πως η ποιοτική διαφορά μεταξύ του Παπαθανασίου με τον απερίγραπτο Αλογοσκούφη ήταν εμφανής.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/05/2010 22:22:03

    Αρχαίε, πως το είχε πει (νομίζω) ο Κέϋνς; Δεν με ενδιαφέρει η μακροοικονομία διότι μακροπρόθεσμα θα είμαι νεκρός...
    Έτσι και μένα δεν με πολυενδιαφέρει η οικονομία, διότι οικονομικά είμαι ήδη νεκρός!

  6. Monocultural avatar
    Monocultural 09/05/2010 22:30:29

    Ερώτηση προς Αρχαιοπτέρυγα! Γιατί μας ξενέρωσε ο Σαμαράς μιλώντας για ΑΠΕ κατά την ομιλία του στην Βουλή?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Monocultural 09/05/2010 22:36:08

      για να μένουμε ξενερωμένοι... Δεν το είδα. ΑΠΕ... Τώρα, με τέτοια οικονομική κατάσταση, αν θέλει και ο Σαμαράς να πληρώνω καπέλο 100 και 200 ευρώ στο ρεύμα τι να πώ... «Ευρώπη». Σε ένα άρθρο του, εδώ, ο Χρύσανθος Λ. είχε μια σωστή και μάλλον ισορροπημένη τοποθέτηση.

      Εγώ προτείνω ΑΠΕ στα κότερα! (και μια ντηζελομηχανή, καλού κακού χαχαχαχα!)

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 10/05/2010 14:46:08

        Κουπί, κουπί...
        Όπως παλιά στις γαλέρες. Αντί για Αγροτικές Φυλακές, κουπί. Για αναψυχή, αθερινόδιχτο και παραγάδι. Και τέρμα η κόκα, να φάμε επιτέλους και εμέις οι καταναλωτές κανένα ψάρι χωρίς επιβαλβείς ουσίες.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/05/2010 22:58:06

    http://press-gr.blogspot.com/2010/05/blog-post_7367.html

    Ο Πρωθυπουργός έχει πιο καλούς συμβούλους. Βρε ποιάς χώρας είναι Πρωθυπουργός ο ΓΑΠ;

  8. Monocultural avatar
    Monocultural 10/05/2010 00:09:20

    Μας έχεις κάνει και νιώθουμε ότι δεν είμαστε μόνοι στον αγώνα κατά της ιδεοληψίας και της μιζοληψίας των ΑΠΕ.Και ξαφνικά ακούμε Σαμαρά να κατηγορεί ΓΑΠ ότι καθυστερεί την έλευση των ΑΠΕ. Έχω διαβάσει και κομμάτι Λαζαρίδη που μέμφεται όσου θεωρούν ότι οι ΑΠΕ απλά ξεσκίζουν την πατρίδα. Αμα είναι να έχουμε τα ίδια επί Σαμαρά βράστα καλύτερα! Εμείς έχουμε την αίσθηση ότι ο Σαμαράς έχει μια άλλη αντίληψη για τα πράγματα! Πάλι θα ξεγελαστούμε μου φαίνεται.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Monocultural 10/05/2010 01:54:14

      ΑΠΕ από ΑΠΕ έχουν διαφορά. Νομίζω ότι εξ'αρχής είχε αναφερθεί σε χρήση ΑΠΕ στις πιο μακροπρόθεσμες αναπτυξιακές του προτάσεις, αλλά όχι αβίαστα, αγόγγυστα και στο χώρο σας με ένα τηλεφώνημα στο 0-800-ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ. Είχε αναφερθεί γενικώς στην μελέτη/έρευνα και ανάπτυξη της τεχνολογίας ΜΕΣΑ στην Ελλάδα, γιατί όχι και του υλικού, και φυσικά όχι ιδεοληπτικά με μία συγκεκριμένη μορφή. Μην ξεχνάμε ότι δεν έχουν μελετηθεί διεξοδικά αρκετές μορφές ακόμα, ενώ κάποιες μορφές όπως εκμεταλευση αστικών απορριμάτων έχω την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο αντι-οικονομικές. Σίγουρα ο αρχαιοπτέρυγας τα γνωρίζει καλύτερα, αλλά δε νομίζω ότι λόγω των ιδεοληψιών ΓΚΑΠ και των χαζολαμογίστικων πρακτικών Τίνας θα πετάξουμε τις ΑΠΕ εν τω συνόλω στον Καιάδα...

  9. Κακοπληροφορημένος χωρικός avatar
    Κακοπληροφορημένος χωρικός 10/05/2010 01:14:25

    ευχαριστώ για τα ειρωνικά σας σχόλια για μια ακόμα φορά. διαπιστώνω ότι σχολιάζετε πολύ συχνά με αρνητικό ύφος ότι γράφω...Ας είναι έτσι, αφού θεωρείτε ότι έχετε την απόλυτη γνώση και πληροφόρηση. Ευχαριστώ. Καλή εβδομάδα. Ένας κακοπληροφορημένος χωρικός

  10. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 10/05/2010 13:56:58

    αλλενάκι ευχαριστώ, πάντως από τραπεζικά, λόγω επαγγελματικής διαστροφής ξέρω κάπως υποφερτά μόνον τα έχοντα σχέση με αγορά κατοικίας, ενυπόθηκες δανειοδοτήσεις, ομόλογα (σύν λίγη Τεχνική Ανάλυση στα επενδυτικά). Αυτό με βοήθησε να καταλάβω κάπως, τι έγινε στις ΗΠΑ με τα στεγαστικά και πώς μας χτυπάνε τώρα άσχημα τα "απόνερά" τους, επειδή είχαμε σάπιο καίκι και είμασταν επίσης "παραφουσκωμένοι" - όπως και οι Ιρλανδοί, π.χ..
    Κάτι ψιλά ξέρω μόνον από θεωρία (Κέυνς, Μάρξ, νεοκλασικούς, Σουμπέτερ, Γκάλμπραίηθ, Σικάγο). Επιπόλαια πράγματα. Οι καινούργιοι (Ρουμπίνι κτλ) δουλέυουν με πολύ περίπλοκκα μαθηματικά εργαλεία (Θεωρία Χάους, παράξενους ελκυστές - sorry κτλ), τα οποία ξέρω μόνον φιλολογικά.
    Νομίζω αυτοί που αναφέρεις ξέρουν το αντικείμενο. Ο Κώστας Ροδινός νομίζω είναι ο μόνος που γνωρίζει και από μαθηματικέε Χαοτικές διαδικασίες.
    Για να επανέλθω όμως στο σύνηθες αγγλοσαξωνικόν ύφος μου, θα επισημάνω μόνον ότι οι "λαμπράκηδες", μαζί με τον Αλογοσκούφη, ξέχασαν κυρίως τον Martin Feldstein, τέως βασικόν στέλεχος της AIG.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 10/05/2010 14:24:11

      Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το think tank της ΝΔ (όπως και όλων των άλλων κομμάτων), θα ήταν καλό να ενημερωθεί και για την Ιταλική οικονομική σχολή, με εξέχοντα "γενάρχη" τον Piero Sraffa (1898 – 1983). Πρόκειται για νεοκλασικό οικονομολόγο, νεο-ρικαρδιανό για την ακρίβεια, φίλο του Κέυνς, και κάπως παραδοσιακό (ίσως γι' αυτό τον συμπαθώ τόσο, άν και είμαι μετριοπαθής μαρξιστής). Κατά τη γνώμη μου, επίσης πολύ σύχρονο και επίκαιρο. Θ' αναφέρω τον ίδιο τον Νούριελ Ρουμπίνι, (Ιταλο-σπουδαγμένος είναι αυτός ο Κωνσταντινουπολίτης Πέρσης) και τον Lorenzo Bigi Smaggi, σημερινό Νο 2 της ΕΚΤ και στρατηγικό της νού, απ' ότι φαίνεται. Η Ιταλική Σχολή αναπτύχθηκε σε άμεση συνάφεια με το London School of Economics και το πανεπιστημιακό κλίμα του Cambridge.
      Δεν έρχεται το φώς πάντοτε από το Harvard, σε μερικά θέματα η ευρύτερη "καθ' ημάς Ανατολή", εννοώ ο Παλαιός Κόσμος, έχει την σοφία της "μακράς διάρκειας" που λείπει από το Νέο Κόσμο.
      Μη ξεχνάμε επίσης ότι ο ίδιος ο J. M. Keynes είχε την ευρύτατη, "αναγεννησιακή" παιδεία του Cambridge και του "κύκλου του Bloomsbury".