04/01/2009 20:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ολοκληρώθηκαν τα αντιπολεμικά συλλαλητήρια

Ολοκληρώθηκαν και τα δύο αντιπολεμικά συλλαλητήρια που είχαν προγραμματιστεί την Κυριακή στην Αθήνα. Το ένα οργανώθηκε από το ΣΥΡΙΖΑ, το Ελληνικό Κοινωνικο Φόρουμ και Αραβικές οργανώσεις με τη συμμετοχή περίπου 5.000 διαδηλωτών που έκαψαν ισραηλινές και αμερικάνικες σημαίες όταν πέρασαν μπροστά από το κτίριο της αμερικάνικης πρεσβείας. Το άλλο οργανώθηκε από το ΚΚΕ και την ΚΝΕ με τη συμμετοχή περίπου 6.000 διαδηλωτών που όταν πέρασαν μπροστά από την αμερικάνικη πρεσβεία έκαψαν σημαίες των ΗΠΑ και του Ισραήλ καθώς και ομοιώματα του Τζορτζ Μπους και του Μπάρακ Ομπάμα. Αντιπολεμική πορεία και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης από το ΠΑΜΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μάρκος avatar
    Μάρκος 04/01/2009 21:13:27

    Shit happens... but Sarah Palin is a mounara!!!!!

  2. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 04/01/2009 21:18:22

    Ταυτόχρονα στο Παρίσι αντιπολεμικό συλλαλητήριο 12.000 κόσμος υπέρ της ανεξαρτησίας του Ισραήλ

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2009 21:31:36

    το είπε ο ανώνυμος 3, το λέω και ο ψευδώνυμος εγώ.

    δεν δέχομαι να καίνε σημαίες αλλών κρατών σε ελληνικό έδαφος ιδίως όταν οι πολίτες των άλλων κρατών το θεωρούν προσβολή. Προσβολή της ξένης σημαίας στη χώρα μου είναι προσβολή της χώρας μου. Ο πυρπολητές να πάνε να πολεμήσουν στην Γάζα άν έχουν ούμπαλα. Χαϊβάνια είναι, ούμπαλα δεν έχουν. Και αναφέρομαι στους «έλληνες» εξ αυτών.

    Φανταστείτε να έκαιγαν ελληνικές σημαίες στην Νέα Υόρκη τι θα λέγαμε.

    επαναστάτες εκ του ασφαλούς, αντιρρησίες του γλυκού νερού.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2009 21:32:53

    Πόλεμος είναι, λυπάμαι για τους άμαχους και για τα παιδιά, αλλά προπαγάνδα γίνεται με τα πεθαμένα παιδιά. Έτσι και στο Ιράκ, μέχρι που το πήραν χαμπάρι οι Ιρακινοί και έβαζαν τα γυναικόπαιδα μπροστά για να διαφημίζουν μάρτυρες.

  5. t avatar
    t 04/01/2009 21:45:45

    @5 archaeopteryx
    Σωστά δεν πρέπει να καίνε σημαίες αλλών κρατών σε ελληνικό έδαφος.

    @6 archaeopteryx

    Amos Harel, Yoav Stern and Yanir Yagana, are Haaretz Correspondents.
    Λες να κάνουν προπαγάνδα με τα πεθαμένα παιδιά ή λένε μια αλήθεια.

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 04/01/2009 21:56:52

    Ουδεις θελει να καιγονται σημαιες στην Ελλαδα.

    Ισως ειναι ομως απο τις λιγες φορες που ειναι αδυνατον να κανουν κατι ουσιαστικο οσοι νοιαζονται πραγματικα-και οχι για ιδιον οφελος οπως αρκετοι-για την Παλαιστινη.

    Δεν ειναι *τζαμπαμαγκισμος* να διαδηλωνεις χωρις να θελεις να πας στην Γαζα. Ελεος!

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2009 22:07:30

    τα παιδιά είναι πεθαμένα και δεν τα λυπάμαι λιγότερο από οποιονδήποτε. Ούτε μου αρέσει ο πόλεμος. Πόλεμος είναι. Έχει κανόνες; Κώδικα ηθικής και συμπεριφοράς; Αμφιβάλω.

    Υπάρχει κώδικας ότι δεν κρύβεις πολεμιστες σε εκκλησίες ή τζαμιά ή νοσοκομεία; Υπάρχει κώδικας που δεν επιτρέπει σε κάποιον που έχει σηκώσει λευκεί σημαία να κουβαλάει εκρηκτικά;

    Υπάρχει κανόνας που λέει ότι πάς για πόλεμο στο περίπου; Υπήρχε κανόνας που δεν επέτρεπε τις V1 και τις V2; Τις εμπρηστικές στη Δρέσδη;

    Οι χώρες χάνουν πολέμους όταν πάνε «στο περίπου» και με «κανόνες». Για αυτό έχασαν οι Αμερικανοί στο Βιετνάμ. Που ξανακούστηκε υγειονομικός πόλεμος ή «σωστός» πόλεμος με διάλειμμα.

    Μην μπερδεύουμε την απόλυτα ανθρώπινη αντίδραση του αποτροπιασμού με τον θάνατο παιδιών ή αμάχων με την άλλα αντίδραση, αυτή της μεθόδευσης των συναισθημάτων. Πέθαναν παιδιά. Και στον εμφύλιο πέθαναν, και στην κατοχή, και στου Βαλακνικούς, και στην Αφρική. Τι θέλετε; Να κλαίμε γοερά και να λέμε «θάνατο στο Ισραήλ» για να ρεφάρουμε;

    Οι χώρες χάνουν πολέμους όταν πάνε «στο περίπου» και με «κανόνες». Για αυτό έχασαν οι Αμερικανοί στο Βιετνάμ.

    Εκτός αν γίναμε όλοι ειρηνιστές και εγώ είμαι πολεμοκάπηλος.

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 04/01/2009 22:08:36

    Αφού έχουμε σύρραξη (πόλεμο ποιο σωστά) και η δυο χρησιμοποιούν την ακραία τους προπαγάνδα

  9. t avatar
    t 04/01/2009 22:09:56

    NYT

    Before the ground war began, hospital officials in Gaza City put the first week’s Palestinian death toll at more than 430, including 26 women, 74 children and an unknown number of male civilians. Three Israeli civilians and one soldier had been killed by rocket fire.

    nytimes.com/2009/01/05/world/middleeast/05mideast.html?pagewanted=2&_r=1&hp

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2009 22:13:05

    Γιατί διαδηλώνει κανείς; Αν αφαιρέσω τον χαβαλέ, διαδηλώνει για «μη θανατηφόρα» πολιτική πίεση. Και μετά πέθανε ο 15άχρονος και έγινε θανατηφόρα. Και τωρα διαδηλώνουμε για το συμβάν. και μεθαύριο τα ίδια.

    Και ποιός θα ορίζει ποιές διαδηλώσεςι είναι «αποδεκτές»; Κάποτε διαδηλώναμε για το «ΕΟΚ και ΝΆΤΟ». Αποδεκτό; Το αποτέλεσμα; Να διαδηλώσουμε για τις φάλαινες που σκοτώνονται από τους κακούς Ιάπωνες. Ίδρωσε το αυτί τους.

    Δεν θεωρώ «τζαμπαμαγκισμό» τις διαδηλώσεις... απεναντίας. Τις θεωρώ ολίγον ναρκισσιστικές, φιλάρεσκες, ψευδαίσθηση ότι έκανες κάτι καλό για τον κόσμο, και με ολίγη υποκρισία. «Αχ χρυσή μου μας έριξαν και δακρυγόνα»

  11. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 04/01/2009 22:37:15

    12

    Το αχ χρυση μου,δυστυχως...συμφωνω απολυτως!

    Οταν λεω ιδιον οφελος,ενοω ακομα και το να πας για να πεις οτι πηγες...ο

    Ειναι ομως τοσο ανιση η μαχη,τοσο πιο ανιση και απο το Βιετναμ ακομα λογω τεχνολογικης εξελιξης που λες γαμωτο!

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2009 22:41:49

    εντελώς άνιση, αλλά έτσι παίζεται, δυστυχώς για τα θύματα, και πιστεύω ότι παίζεται συνειδητά. Όσο πιο άνιση τόσο μεγαλύτερος ο πραγματικός πόλεμος που σε αυτήν την περίπτωση είναι πόλεμος δημοσίων σχέσεων και διεθνούς κοινής γνώμης.

  13. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 04/01/2009 22:42:39

    archaeopteryx-Για την φράσει σου «Οι χώρες χάνουν πολέμους όταν πάνε «στο περίπου» και με «κανόνες». Για αυτό έχασαν οι Αμερικανοί στο Βιετνάμ.» θα διαφονησω ,η χρηση για τρίτοι συνεχή φορά του Ναπάλμ (θυμάσαι την φωτ. Του καμένου μικρού κοριτσιού) ξεχείλισε την καρδάρα .
    Έτσι και εδώ δεν είμαι σε θέση να προβλέψω το αποτέλεσμα το «σφάλμα» τον Ισραηλινών είναι ότι άνοιξαν ουσιαστικά «θρησκευτικό πόλεμο» είδη η Αίγυπτος έλαβε σήμερα θέση .

  14. t avatar
    t 04/01/2009 23:03:00

    @ 14 Anonymous :

    Στις 20/1 ο Τζον Νεγκροπόντε... πάει στο σπίτι του.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2009 23:22:22

    βλέπουμε τον πόλεμο που βολεύει να βλεπουμε ή να μασ δείχνουν. Ο πραγματικός πόλεμος είναι με τους Ιρανούς και οι «Άραβες» δεν είναι «Ιρανοί» ή φιλοϊρανοί.

  16. t avatar
    t 04/01/2009 23:30:57

    @ archaeopteryx

    Ο πραγματικός πόλεμος με το Ιραν πότε αρχίζει???

  17. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 04/01/2009 23:33:27

    Όπως το λες έτσι είναι πάμε παρακάτω το Ιράκ πέτυχε διπλό στόχο έβανε τον λαγό(Χαμας) να τρώγεται με τον Τίγρη (στρατιωτικά) ,και μάζεψε την ουρά στα σκέλη του κερδίζοντας χρόνο(πυρηνικό) και χρήμα (πετρέλαιο) .

  18. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 04/01/2009 23:39:39

    μεσα

  19. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/01/2009 01:20:43

    1948- 2008: Ο "ΤΡΟΜΟΣ", ΩΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ

    «Ο ΤΡΟΜΟΣ υπήρξε πολιτικό όπλο των Ναζί. Αλλά οι Ναζί ποτέ δεν χρησιμοποίησαν τον τ ρ ό μ ο με τρόπο περισσότερο αναίσθητο και αχαλίνωτο των Ισραηλινών στην Kibya. Το επίσημο ανακοινωθέν του επιτηρητή της Παλαιστινιακής Εκεχειρίας εξαφάνισε κάθε πιθανή αμφιβολία, ότι οι Ισραηλινοί, στο μεγάλο μέρος τους πρόσφυγες οι ίδιοι από τον τρόμο του Χίτλερ, ήταν οι διαπράττοντες το αδίκημα- αμάρτημα αυτής της φρικτής σφαγής αθώων ανδρών, γυναικών και παιδιών. Αποκαλύπτεται, επίσης, ότι ήταν μια ΕΠΙΣΗΜΗ ενέργεια του Κράτους, που εκτελέστηκε από ένα επίσημο όργανό του, τον στρατό ..

    Το απόγευμα της 14ης Οκτωβρίου, ήταν όπως όλα τα άλλα για τους 1500 κατοίκους του φιλήσυχου χωριού, μέχρις ότου, στις 9:30΄, άνοιξαν οι πύλες της Κόλασης. Θανατηφόρες οβίδες του πυροβολικού άρχισαν να εκρήγνυνται, οι οποίες είχαν προσεχτικά σκποπευθεί από την μεριά του Ισραήλ, πριν πέσει το σκοτάδι. Αφού το χωριό είχε εν μέρει κατεδαφιστεί και πολλοί από τους κατοίκους του θαφτεί κάτω από τα ερείπια των σπιτιών, ή ανατιναχτεί σε κομμάτια από τις οβίδες, μισό τάγμα του κανονικού ισραηλινού στρατού εισέβαλε και κατέλαβε το χωριό, για να αποκλείσει την διαφυγή.

    Μετά, ακολούθησε ένα όργιο δολοφονιών, που θα ήταν απίστευτο, αν δεν είχε επαληθευτεί από αξιόπιστες ουδέτερες μαρτυρίες. Γυναίκες και παιδιά, όπως, επίσης, και άνδρες, δολοφονήθηκαν προμελετημένα, συστηματικά και εν ψυχρώ. Η μόνη αντίδραση που οι Ισραηλινοί έδειξαν απέναντι στον αποτροπιασμό του πολιτισμένου κόσμου, ήταν της περιφρόνησης, της απροκάλυπτης ανυπακοής και της αυτοδικαίωσης! Ο πρωθυπουργός David Ben-Gurion δικαιολόγησε τους δολοφόνους. Οι εφημερίδες του Ισραήλ ανοιχτά έδειξαν να επιχαίρουν για την πράξη ..


    Οι περισσότεροι από τους αναγνώστες μας γνωρίζουν την μέχρι σήμερα συμπεριφορά μας απέναντι στον Σιωνισμό. Δεν είμαστε αντι- Σημίτες, παρότι όποιος κριτικάρει το Ισραήλ κηλιδώνεται από αυτήν την μουτζούρα. Πολλές φορές έχουμε συνηγορήσει υπέρ της βοήθειας των καταδιωκωμένων Εβραίων και, επίσης, για την πολιτική της ανοιχτής-πόρτας στην μετανάστευσή τους στις ΗΠΑ.

    ΑΛΛΆ η Παλαιστίνη υπήρξε Αραβικό κράτος από τον 7ο αι. και είναι φρικτή αδικία να ληστευθούν οι Άραβες από την γη τους και να οδηγηθούν στην εξορία, με σκοπό να γίνει πατρίδα Εβραίων προσφύγων»,

    Δεκέμβριος 1953, πατήρ Ralph Gorman, εκδότης του "The Sign", Καθολικού περιοδικού των ΗΠΑ.

  20. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/01/2009 01:30:55

    21 t says

    Ο πολεμος με το Ιραν θα ειχε ηδη αρχισει,αν δεν υπηρχε η Ρωσσια και κυριως η αμεση και καταλυτικη απαντηση στο εγχειρημα της Γεωργιας!

    Εκει καταλαβε η Κοντολιζα και ο τσαγγαρης οτι...ασε τον Ομπαμα να συνεχισει το Θεαρεστο(ετσι το αποκαλουν!) εργο μας...

  21. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/01/2009 02:02:05

    "ΜΕΛΕΤΑΤΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ", (part II)

    «Κάθε goi = μη- Εβραίος, που μελετάει το Ταλμούδ και κάθε Εβραίος που τον βοηθάει, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ», Sanhedrin, 59a.

    @

    «Οι Ραββίνοι μας δίδαξαν: Εάν ένας Εβραίος συμβεί να συναντηθεί με έναν ειδωλολάτρη στον δρόμο .. και ο ειδωλολάτρης τον ρωτήσει προς τα πού πηγαίνει, ο Εβραίος πρέπει να πει προς ένα μέρος πέρα από τον πραγματικό του προορισμό, ακριβώς, όπως ο πατέρας μας Ιακώβ προσποιήθηκε στον αμαρτωλό Esau. γιατί η Γραφή λέει, “Μέχρι να φθάσω στον Κύριό μου στο Seir”, ενώ καταγράφει, “Και ο Ιακώβ ταξίδευε στο Succoth”, (: που ήταν πριν το Seir)», Adodah Zarah, 25b.
    @

    «Ο Rabbi Abba λέει: “Αν μόνο οι ειδωλολάτρες είχαν σεξουαλική συνεύρεση, ο κόσμος δεν θα συνέχιζε να υφίσταται”. Ως εκ τούτου, διδασκόμαστε ότι ένας Εβραίος δεν πρέπει να ‘δίνει χώρο’ σε αυτούς τους (“infamous”) ανήθικους- αισχρούς- άτιμους- επονείδιστους κλέφτες», Zohar, II, 64b.
    @
    “Οι «ευσεβείς» ορθόδοξοι Εβραίοι απαγγέλουν τις «Δεκαοχτώ Προσευχές», ή «Shemoneh Esreh», τρεις φορές τις καθημερινές και τέσσερις φορές τις γιορτές και τα Σάββατα, όπου η 7η και η 8η απ’ αυτές καταριούνται τους «Χριστιανούς» και τους μη- Εβραίους να πάνε στην Κόλαση και στο Αιώνιο Πυρ .. Σημειώστε όλες τις διαφοροποιήσεις των διπλών ερμηνειών που χρησιμοποιήθηκαν ανά τους αιώνες, για να συγκαλύψουν την αλήθεια σχετικά με το “Shemoneh Esreh” από τους μη- Εβραίους, οι οποίοι θα μπορούσαν να μην ήταν και τόσο φιλικοί με αυτούς που απαγγέλουν, 6 με 8 φορές την ημέρα, αυτή την ευσεβή λιτανεία «Αδελφικής Αγάπης»! ..

    Η «Παράκληση Εναντίον Εχθρών» (μη- Εβραίων) ονομάζεται «Αναθεματική Επίκληση». «Αναθεματική» σημαίνει, βέβαια, «έκκληση κακόβουλης (“evil”) βοήθειας, κατάρα», (Webster[: λεξικό])”, Elizabeth Dilling, κεφ. IV, www(.)come-and-hear(.)com.
    @

    «Ένας ειδωλολάτρης που αναπαύεται από την δουλειά του μία ημέρα, του αξίζει θάνατος .. a Master has said (= ένας θρησκευτικός δάσκαλος έχει δηλώσει): Η απαγόρευση επισύρει την ΘΑΝΑΤΙΚΗ τους καταδίκη», Sanhedrin, 58b.
    @

    «Όταν γίνεται αγωγή κατά ενός Ισραηλίτη από έναν ειδωλολάτρη, αν μπορείτε να δικαιολογήσετε τον πρώτο με τον μωσαϊκό Νόμο, δικαιολογήστε τον και πείτε: “Αυτός είναι ο Νόμος μας”. αν, επίσης, μπορείτε να τον δικαιολογήσετε με τους νόμους των ειδωλολατρών, κάντε το και πείτε του: “Αυτοί είναι οι νόμοι σας”. Αλλά, αν αυτά δεν μπορούν να γίνουν, χρησιμοποιούμε δ ό λ ο για να τον παρακάμψουμε, (supra, p. 211. n. 6)», Baba Kamma, 113a.
    @

    «Οι «Σοφοί», δεν ενοχλούνται καθόλου από την πιθανότητα να ε ι σ π ρ ά τ τ ο υ ν χρήματα από τους Ειδωλολάτρες- Goyyim- μη Εβραίους- Gentiles», Adodah Zara, 12a.
    @

    “A Master has said: “Όποιος χλευάζει- κοροϊδεύει τα λόγια των «Σοφών», (: “Sages” = Άγιων Αρχόντων Αρχιερέων, η ΑΑΑ, του Ισραήλ), τιμωρείται με …βρασμό σε καυτά …σκατά (!;!)”, Gittin, 57a.
    @

    ...ΖΕΣΤΑ ΣΚΑΤΑ, Ή ΚΑΥΤΟ ΣΠΕΡΜΑ;?;


    (α) “Τhe halakic assertion that Balaam (i.e., the prototype of Jesus) had no part of future life etc, etc, = «H ραββινική διαβεβαίωση ότι ο Balaam (δηλ., το πρωτότυπο του Ιησού) δεν έχει θέση στην «Άλλη Ζωή» κλπ., κλπ.…», “The Jews’ Encyclopedia”, λήμμα “Jesus”.

    (β) “Under the name of “Balaam” appear the most lewd Talmud passages concerning Jesus, .. the footnote explains: “Balaam is frequently used in the Talmud as a type for Jesus. and all the Balaam passages are anti-Christian in tendency, Balaam being used as an alias for Jesus”
    =
    «Υπό το όνομα “Βαλαάμ” εμφανίζονται τα πιο (“lewed”:) άσεμνα- λάγνα- ακόλαστα- απρεπή- αισχρά- πρόστυχα και αμαθή χωρία που αφορούν τον Χριστό .. η υποσημείωση εξηγεί: “το «Balaam» συχνά χρησιμοποιείται στο Ταλμούδ σαν ένας τύπος του «Ιησούς». και όλα τα χωρία περί «Βαλαάμ» είναι αντιχριστιανικής διάθεσης, του «Balaam» χρησιμοποιηθέντος σαν ψευδώνυμο του Jesus», (Elizabeth Dilling, “The Jewish Religion: Its influence today, κεφ. III: “The Talmud and Bible believers”, www(.)come-and-hear(.)com).

    Kι έτσι, έχουμε:

    «R. Johansson said: Balaam (: Jesus) .. practiced enchainment by means of his membrum.. It was stated, Mar Zutra said: The view that he (: Balaam- Jesus) committed b e s t i a l i t y with his a s s [is because] here it is w-r-i-t-t-e-n
    =
    Ο R. Johansson είπε: O Balaam (Jesus) έκανε μάγια με την …«τσα-πού» του, (: δεν είμαστε καλά! [membrum = μεμβράνη, και -μεταφορικά- το ανδρικό «όργανο») ..

    Είναι καθορισμένο, ο Mar Zutra είπε: η άποψη ότι αυτός (ο Βααλάμ- «Χριστός») διέπραξε ΚΤΗΝΟΒΑΣΙΑ με τον …γάιδαρό του, είναι εδώ γ ρ α μ μ έ ν ο», Βαβυλωνιακό ΤΑΛΜΟΥΔ, Sanhedrin, 105a, (: τι βρομερο-σιχαμενο-χαμουρο-κουφάλες είναι τούτοι, ρεεεεε! Πω, πω, θα τρελαθούμε, αδερφέ!!! Και συνεχίζουν …απτόητοι, οι αγαπημένοι τού Γιαχ-[Μπλιαχ!]-βέ:).

    «He then went and raised Balaam (: Christ) by incantations. He then asked: “What is your punishment?”. He replied: “With boiling hot semen”. He then went .. and ask the sinners of Israel: “What is your punishment?”. They replied: “With boiling hot excrement”»
    =
    «μετά, πήγε (: ένας μάγος, ανιψιός, λέει!, του …Τίτου, που ήθελε να γίνει …Ιουδαίος στο θρήσκευμα!) κι ανέστησε τον Balaam (: Christ) με μάγια. Τότε, τον ρώτησε: “Ποια είναι η τιμωρία σου”; Απάντησε:

    “ΣΕ ΚΑΥΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΠΟΥ ΒΡΑΖΕΙ”, (;!;?;!;!?).

    Πήγε, ακολούθως, και ρώτησε τους “αμαρτωλούς του Ισραήλ” (: “Χριστιανούς”, στην προκειμένη περίπτωση, και, γενικά, “μη- Εβραίους”): “Ποια είναι η τιμωρία σας;”. Απάντησαν:

    “ΣΕ ΚΑΥΤΑ ΣΚΑΤΑ ΠΟΥ ΒΡΑΖΟΥΝ”, (*!*?*!*?*)»,

    Βαβυλωνιακό ΤΑΛΜΟΥΔ, Gittin, 57a.

  22. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 07:26:26

    Η γλώσσα είναι πολύτιμο εργαλείο:
    πέθανε, σκοτώθηκε, εκτελέστηκε, δολοφονήθηκε, εκτελέστηκε στο θάλαμο αερίων, σφάχτηκε, βομβαρδίστηκε.

    Δίκη της Νυρεμβέργης έγινε.
    Δίκη της Γάζας θα γίνει;
    Η Χάγη επιλεκτικά μόνο για το Μιλόσεβιτς και τον Κάρατζιτς;

  23. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 07:28:38

    @Νήπιε καλημέρα.
    Αν δεν ήταν τραγικό θα ήταν απλώς για γέλια.

  24. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/01/2009 14:47:01

    @KaryID: Καλημέρα! Είναι, απλώς, Αλήθεια. Και πρέπει να την διαδώσουμε. Χωρίς σχόλια. Ας γίνουν όλοι κοινωνοί της Αλήθειας, κι ας κρίνουν, μετά, μόνοι τους. Είμαστε κατά παράδοση Χριστιανοί, ΕΜΕΙΣ. Δεν έχουμε, δηλαδή, ακριβή γνώση τού "τι" όντως πιστεύουμε. Ήρθε η ώρα να μάθουμε. Κι αυτό είναι, κατά τη γνώμη μου, η υπέρτατη ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ του σήμερα.

    Παγκοσμίως, εννοείται! Γιατί και όλος ο Δυτικός Πολιτισμός είναι σαν και μας: Έλληνικός και Χριστιανικός μαζί. Μόνο, ΟΜΩΣ, εμείς έχουμε απ' όλους τους Χριστιανούς προ- Ιστορία που είναι ταυτόχρονη, ΑΛΛΑ και πολύ παλαιότερη, των Εβραίων, οπότε και συγκρίσιμη. Άρα, είναι δυνατό η σύγκριση και η κατάρριψη της εβραϊκής Βίβλου, (του "Συντάγματος", δηλαδή, των μονοθεϊστών). Οπότε, και της ιουδαιο-χριστιανο-μουσουλμανικής ιδεολογίας, ή του δόγματος εγκαθίδρυσης των "ΕΛΕΩ ΘΕΟΥ" δεσποτικών και ΘΕΟ- ΚΡΑΤΙΚΩΝ καθεστώτων.

    Είπαμε: α) "ΑΝ ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΣΤΟ "ΑΝΕΛΠΙΣΤΟΝ", ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΡΕΙ"- Ηράκλειτος. Αλλά, και β) "Ιστορία" = Γνώση, (ρ. "οίδα" = γνωρίζω, ασθενές θέμα "ισ-", α΄, β΄ και γ΄ πληθυντικό οριστικής ενεστώτα: "ίσ-μεν, ίσ-τε, ίσ-ασι")

  25. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 15:18:20

    @Νήπιε: εγώ τα διαβάζω με προσοχή όσο μπορώ γιατί είναι πολλά, για τη σφαγή του μπεν γιασίν (;) κάτι έχω ακούσει. Πρώτη φορά έρχομαι αντιμέτωπη με τέτοια ζητήματα - ακούγαμε για σιωνισμό κλπ. και γελάγαμε ειρωνικά με τις "τρελλάρες", τα εργαλεία ήταν μαρξισμός, φασισμός, καπιταλισμός, κεφάλαιο, εποικοδόμημα, οικονομία της αγοράς, άντε και συνωμοσίες κάποιας στοάς, αλλά μέχρι εκεί.
    Στο λεξιλόγιο προστίθενται πλέον νέες λέξεις και στην εργαλειοθήκη νέα εργαλεία.

  26. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 08/01/2009 10:29:35

    @27

    Σε βλέπω άσχημα γέροντα. Μην προκαλείς το παρατηρητήριο του κ... και το ιππικό. Αυτά έλεγε και ο πατήρ Πλεύρης, τα έκανε βιβλίο και τον πάνε από μήνυση σε μήνυση και απο δίκη σε δίκη. Και κανείς δεν βλέπει τίποτε εκτός από το παρελθόν του.

    Επειδή υπάρχουν αρκετοί που ενοχλούνται από την αλήθεια και προσπαθούν με αστυνόμευση της σκέψης να την σκεπάσουν. Κατά τα άλλα η πηγή σου εξαιρετική και μη αμφισβητούμενη.

    Μικρή υποσημείωση για Φροϋδιστές. Όπως θα γνωρίζετε, ο άνθρωπός μας μιλά για το πρωκτικό στάδιο στην παιδική ηλικία.

    Για τον θρησκευόμενο Εβραίο Φρόυντ (σύμφωνα με τον εξίσου Εβραίο ψυχίατρο Τόμας Σζαζ (;)) είχε κάποιες διαφορές να λύσει με τους Χριστιανούς. Είχε όμως και δικά του σοβαρά προβλήματα να λύσει καθώς είχε φοβίες για τους ραββίνους. Τις εντολές των οποίων όσοι παραβαίνουν θα βράζουν επίσης σε καυτά σκατά. Έτσι μας έδωσε αυτή την πολύ ωραία θεωρία που προανέφερα που αξίζει το βάρος της σε νεράτζια. Αυτό βεβαίως για τους πιστούς δεν έχει καμία σημασία που πίνουν νερό στο ονομά διότι ο ιδρυτής όταν είχε γίνει με την κόκα που ρούφαγε έγραφε θεωρίες που αποκάλυπταν (σικ) την λειτουργία του ασυνείδητου και άλλες μπαρούφες.

    @31
    Ντέιρ Γιασίν εννοείτε.

    Όσο για τους μαρξισμούς και τα λοιπά δεν έχετε παρά να διαβάσετε ανάμεσα από τις γραμμές για να δείτε τι παίχτηκε στην χώρα του υπαρκτού πριν και μετά την "επανάσταση" και πόση δύναμη είχε ο μακαρίτης Σολζενίτσιν που στάθηκε όρθιος απέναντι του, μεταξύ άλλων. Μπορείτε επίσης να διαβάσετε και το σχόλιο στο Ριζοσπάστη σχετικά με τον θάνατο του για να καταλάβετε ότι το ΚΚΕ δεν πήρε τίποτα είδηση από το έργο αλλά ούτε και πρόκειται.