09/12/2009 12:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι προληπτικές προσαγωγές είναι παράνομες, όπως και η εκτέλεση των πιθανών δολοφόνων



Επειδή πολλά έχουν ακουστεί τελευταία για την τεράστια επιτυχία της κυβέρνησης να μη γίνει η Αθήνα μπάχαλο, τον εντυπωσιακό σχεδιασμό του Μ. Χρυσοχοϊδη και άλλα τέτοια γλυκανάλατα από τα ντελίβερι του εκσυγχρονισμού που μόλις πρόσφατα αναστήθηκαν, θα πρέπει να πούμε ένα και μοναδικό γιατί αλλιώς θα πέσουμε και εμείς στη λούμπα της δήθεν δημοκρατίας.

Οι εκατοντάδες προληπτικές προσαγωγές είναι παράνομες, δεν στηρίζονται σε κανένα άρθρο του Συντάγματος, είναι πέραν κάθε έννοιας δημοκρατίας στο όνομα της οποίας ορκίζεται ο κάθε κ. Χρυσοχοϊδης. Οπως έγραψε χθες κάποιος γνωστός δικηγόρος (δεν έχει σημασία το όνομά του) οι συγκεκριμένες προσαγωγές που δεν στηρίζονται σε ενοχοποιητικά στοιχεία είναι εν δυνάμει απαγωγές πολιτών κι αν τις έκανε κάποιος άλλος πολίτης θα κατηγορούνταν για κακούργημα.

Τελεία και παύλα. Αν θέλουν οι σοσιαλιστές του γλυκού νερού να μας πείσουν ότι όλα τα έκαναν για χάρη της δημοκρατίας και για να προστατευθούν οι περιουσίες των πολιτών ας μας απαντήσουν στο εξής: Από τις 803 προσαγωγές που έγιναν περίπου 130 μετατράπηκαν σε συλλήψεις, βρέθηκαν δηλαδή ενοχοποιητικά στοιχεία για κάποιους νεαρούς ότι έκαιγαν, πέταγαν πέτρες ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να ισχύει ή να κατασκευάζει η Αστυνομία. Οι υπόλοιποι 580 κ. Χρυσοχοϊδη που αφέθηκαν ελεύθεροι έχουν δικαίωμα να σας κάνουν μήνυση και να διεκδικήσουν αποζημίωση για την ταλαιπωρία που υπέστησαν; Εχουν δικαίωμα να σας καταγγείλουν για απαγωγή, για εξευτελισμό της προσωπικότητας και καταπάτηση των ελευθεριών και δικαιωμάτων του πολίτη; Θα το φτιάξετε εκείνο το περίφημο γραφείο παραπόνων να πάει ο κόσμος να σας τα ψάλλει;

Επίσης, ο κ. Υπουργός που πάει για πρωθυπουργός πρέπει να μας απαντήσει αν όσοι προσάγονται προληπτικά φακελώνονται, αν δηλαδή τα στοιχεία τους κρατούνται εσαεί και για άλλες επετείους. Μήπως δηλαδή θα χρησιμοποιηθούν προληπτικά και θα παρακολουθούνται όλοι αυτοί σε κάποια άλλη περίπτωση διαμαρτυριών και συλλαλητηρίων.

Επιτέλους, έχουμε χάσει κάθε έννοια λογικής. Θεωρούμε αυτονόητο να παραβιάζονται θεμελιώδη δικαιώματά μας στο όνομα της δήθεν έννομης τάξης.

Να δώσουμε ορισμένες ιδέες στον κ. Χρυσοχοϊδη ώστε να ολοκληρώσει την υπέροχη κοινωνία που οραματίζεται. Να ευνουχίσει τους πιθανούς παιδεραστές αφού τους κάνει πρώτα τεστ προδιάθεσης, να σκοτώσει τους πιθανούς δολοφόνους, να βάλει βραχιολάκια στα πόδια σε όσους είναι ύποπτοι τέλεσης εγκλημάτων, να κόβει τα χέρια των κλεφτών, να γεμίσει τις αποθήκες με σφαίρες καουτσούκ και να βαρά με αυτές τους διαδηλωτές, να βάλει χαφιέδες έξω από τα σπίτια των... προληπτικά πάντα συλληφθέντων.

Η ιστορία για τους μικρότερους και η πραγματικότητα για τους πιο μεγάλους μας έμαθε ότι στη Χούντα όλα αυτά τα προληπτικά, τα ασφαλίτικα κόλπα, τις εξακριβώσεις στοιχείων και τις φιλικές επισκέψεις στην Ασφάλεια τα λένε φασισμό. Σήμερα τα λέμε νόμος και τάξη, ασφάλεια και... τζαμαρίες των καταστημάτων που μένουν ανέπαφες. Εύγε, το σοσιαλιστικό θαύμα σε όλο του μεγαλείο...

 Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ασήμαντος avatar
    ασήμαντος 09/12/2009 12:40:37

    Ουαί υμίν υποκριταί, Γραμματείς και Φαρισαίοι! (Και αριστεροί Ψάλται)

  2. Ψώνιο avatar
    Ψώνιο 09/12/2009 12:40:52

    Καλός ο νταλκάς σου φίλε ψάλτη για δικαιώματα και λοιπά, αλλά ξέρεις κανένα κομμουνιστικό καθεστώς που να άφηνε ελεύθερα τα σπασίματα και τις καταστροφές; Αν ναι, είσαι ο μόνος.

  3. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 09/12/2009 13:00:52

    Δεν μου φαίνονται και τόσο παράνομες. Κάνουν προσαγωγή σε όποιον πηγαίνει σε πορεία με σακκίδιο. Μου φαίνεται ένα μέτρο τήρησης της τάξης, διότι πρέπει να διερευνηθεί ένα το σακκίδιο περιέχει μολότωφ κλπ.

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 09/12/2009 13:04:07

    Μια ερωτηση: Θα τολμουσε κυβερνηση ΝΔ να κανει ομαδικες προσαγωγες σε τετοια εκταση;Και αν το εκανε τι θα ακουγε απο τα ΜΜΕ;
    Το θεμα για να καταλαβουν καποιοι δεν ειναι αν οι πρακτικες αυτες γινοντουσαν και σε καθεστωτα του υπαρκτου σοσιαλισμου.Το θεμα ειναι οτι εδω στην Ελλαδα εχουμε δυο μετρα και δυο σταθμα.Οταν κανει κατι η κυβερνηση ΝΔ γινεται ο κακος χαμος( θυμιζω τα γεγονοτα στο λιμανι με τους Κρητες αγροτες που ηρθαν στο Αστυ με αροτρα!)ενω οταν τα κανει το Πασοκ ολοι κανουν την παπια.Και ξερετε που εχουμε φθασει με αυτες τις πρακτικες:Να λεει ο μεροκαματιαρης και ο φουκαρας να βγει το Πασοκ για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.
    Γιατι δεν μπορει ο καθενας να συλλαβει με το μυαλο του τα παιχνιδια των εντυπωσεων που στηνουν οι διαφοροι μηχανισμοι.
    Οπως αυτο με την περσυνη καταληψη της ΕΡΤ απο αναρχικους.

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 09/12/2009 15:10:47

      Ο παυλόπουλος και Σια εκανε 1.600 προσαγωγές πέρσυ δηλ. διπλάσιες και κανείς δεν συγχίστηκε ούτε ο Τσιπρο-ΤΣΥΡΙΖΑ ούτε τα ΜΜΕ, ούτε κανείς αναφέρθηκε σε αυτές.
      Την "απορία" περί νομιμότητας των περσυνών προσαγωγών την έφαγε η μαρμάγκα γιατί ο στόχος επετεύχθει μπάχαλο έγινε η Αθήνα φέτος που δεν μπόρεσαν αρχισαν τα "δικονομικα" τους κόλπα.
      Δεν πειράζει ξυδάκι

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Lavazza 09/12/2009 15:30:28

        Mα φετος εγιναν 800 προσαγωγες στην Αθηνα και 600 στην υπολοιπη Ελλαδα.Δηλαδη 1400 σε ενα διημερο με το 1/10 των περυσινων γεγονοτων.
        Το ξυδι θα το πιει ο Goldfinger οταν θα τον μαυρισει στις εκλογες συσσωμη η αριστερα.

        • Lavazza avatar
          Lavazza @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 09/12/2009 15:55:04

          Και εσύ γιατί ακριβώς στεναχωριέσαι?

  5. Aggelos avatar
    Aggelos 09/12/2009 13:04:43

    ο πολυδωρας ειχε κανει προληπτικες προσαγωγες ,ειχε ψαξει μονο προληπτικα τις τσαντες διαδηλωτων?

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 09/12/2009 13:20:28

    Ενταξει "αριστερε" ψαλτη να τα δεχθουμε ολα αυτα. Και τι ειναι νομιμο; να εκμεταλλευονται οι αναρχοβλαμμενοι ειρηνικες διαδηλωσεις για να προωθουν τις στρατηγικες ξενων συμφεροντων; Αν δεν κανω λαθος, η αστυνομια στοχευε τους χρησιμους ηλιθιους των βορειων προ-αστειων. Αν συνελαβε και αθωους, ε αυτα διορθωνονται. Η κακως εννοουμενη "αριστερες" σας ευαισθησιες καλυπτουν με μαυρο ιδεολογικο πεπλο την ικανοτητα σας να λςιτουργειτε ορθολογικα. Αλλα τι λεμε, ορθολογισμος στην Ελλαδα;

  7. δεξιός ψάλτης avatar
    δεξιός ψάλτης 09/12/2009 13:37:33

    Αριστερέ ψάλτη, όλος ο κόσμος καίγετα, η χώρα αυτο-υπονομεύεται και υποβαθμίζεται διεθνώς,λ και συ ασχολείσαι με τα δικαιώματα αναρχοβλαμμένων, τα "λαϊκά κινήματα", τους απίθανους μαθητές και τους ψευδο-διδασκάλους τους. Χωνέψτε το δεν πρόκειται ποτέ να γίνει νέα ψευδο-επανασταση σαν το οκτωβριανό πραξικόπημα στην Ελλάδα...
    Συνεχίστε έτσι (με τετοιες αναρτήσεις και πρακτικές)και αργά (δυστυχώς...) αλλά σταθερά η ελληνική κοινωνία θα σας απομονώσει και μάλιστα χωρίς αναισθητικό και άλλα φληναφήματα χρυσοχοϊδη περί δημοκρατίας κλπ.

  8. kostas1212 avatar
    kostas1212 09/12/2009 13:56:12

    Σωστο το συγκεκριμενο αρθρο.
    Προς γνωση,λοιπον, προσθετω τα εξης:
    προσαγωγη συμφωνα με το Συνταγμα και τον Κωδικα Ποινικης δικονομιας ΔΕΝ επιτρεπεται.
    Επιτρεπεται η συλληψη καποιου για αξιοποινη πραξη που κατηγορειται η φερεται οτι εχει τελεση.
    Συμφωνα ομως με ενα Προεδρικο Διαταγμα καπου στις αρχες του 90, επιτρεπεται η εξακριβωση στοιχειων, παλι για τους ανωτερω λογους, δλδ οταν καποιος ειναι υποπτος για μια αξιοποινη πραξη που ΚΑΤΑΓΓΕΛΘΗΚΕ!!!
    Συμπερασμα: αν δεν εχει γινει καμια καταγγελια, η προσαγωγη επιτρεπεται ΜΟΝΟ οταν ο προσαγομενος ΔΕΝ φερει μαζι του καποιο εγγραφο που να βεβαιωνει την ταυτοτητα του.Αν για παραδειγμα εχει μαζι του ταυτοτητα δεν δικαιολογειται η προσαγωγη, παρα μονο αν πρεπει να συλληφθει ως κατηγορουμενος για κατι συγκεκριμενο (η για εκτελεση τυχον καταδικαστικης αποφασης σε βαρος του).

  9. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 09/12/2009 14:00:34

    Ωραία ακρότητα το κείμενο για να τσιμπήσουν οι αναγνώστες και ακολουθήσουν γύρω στα 200 σχόλια. Όσον με αφορά, ένα και μόνο θα κάνω.

    1. O αριστερός ψάλτης καλό είναι να πει το όνομα του δικηγόρου που εξομοίωσε τις προληπτικές προσαγωγές με απαγωγές. Ας πούμε, αν αρχίσουμε να ακούμε τι λέει κάθε κυρία Ιωάννα Κούρτοβικ, τότε θα γίνουμε ίσως ένα ακόμα πιο όμορφο Αριστεριστάν από ό,τι είμαστε, με πλειοψηφία μάλιστα...αφγανικού και πακιστανικού πληθυσμού, οπότε στη συνέχεια το Αριστεριστάν θα καταργηθεί για να επιβληθεί η σαρία (φυσικά, και να δούμε την κυρία Κούρτοβικ και τις φίλες της με μαντήλα δεν τρέχει τίποτα, ίσως είναι και καλύτερα από άποψη αισθητικής...).

    2. Να μας πει ο ψάλτης του Αριστεριστάν πόσα μας στοιχίζει κάθε χρόνο η αποκατάσταση ζημιών που κάνουν οι φίλοι του οι μπαχαλάκηδες (γιατί δεν νομίζω κανένα νομοταγή πολίτη, δεξιό ή αριστερό, να τον προσήγαγαν προληπτικά αυτές τις μέρες). Αληθεύει αυτό που είπε ο Χρυσοχοϊδης ότι 12% (ή 13, δεν θυμάμαι) του προϋπολογισμού των ΑΕΙ πηγαίνει σε αποκατάσταση ζημιών (όχι από τον τυφώνα Κατρίνα). Τουλάχιστον, μπορώ να βεβαιώσω ότι η Ακαδημία Αθηνών βανδαλίστηκε 4 φορές φέτος, τη δεύτερη φορά 2-3 μέρες μετά την πανάκριβη αποκατάσταση των βανδαλισμών του περασμένου Δεκέμβρη.

    Λοιπόν, θα είμαι ολίγον κυνικός και απόλυτα ειλικρινής:
    Αν είναι να προσαγάγει η αστυνομία προληπτικά ακόμα και 1000 σεσημασμένους άεργους αριστεροβανδάλους, γνωστούς από το παρελθόν, και οι πόλεις μας να έχουν μεγαλύτερη ευπρέπεια και οι τσέπες μας να επιβαρυνθούν λιγότερο, ας το κάνει. Αν χρειαστεί να προσαγάγει 2000, επίσης σεσημασμένους, ας το κάνει επίσης. Δεν μου καίγεται καρφάκι για τζάμπα "επαναστάτες" του φραπέ. Αφού θέλουν την "επανάστασή" τους, ας λουστούν και τις συνέπειες. Να μην προσπαθούν να καταστρέψουν το αστικό κράτος και από την άλλη να εκλιπαρούν το έλεός του μέσω των γνωστών δικηγόρων που βγάζουν το παντεσπάνι τους από τις "επαναστάσεις" της...μπίθας.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Μάρκο Τ 09/12/2009 14:04:09

      Πολύ σωστός. Τους στρίμωξαν και τα βρήκαν σκούρα και τώρα θέλουν να εξομοιώσουν τις προληπτικές προσαγωγές, που σπάνε τον τσαμπουκά των επαναστατών της κουκούλας, με την "προληπτική εκτέλεση του πιθανού δολοφόνου", όπως λέει και ο τίτλος της ανάρτησης. Ο διαστρεβλωμένος μαξιμαλισμός είναι πάντοτε το κλασικό καταφύγιο όσων δεν έχουν επιχειρήματα.

  10. syn avatar
    syn 09/12/2009 14:16:02

    αν σας ενοχλεί εξυπνάκηδες ο αριστερός ψάλτης, δεν έχετε παρά να διαβάσετε την ετήσια έκθεση τιυ συνήγορου του πολίτη, έτος 2008, σελ. 48. Κια μετά κάντε σσσσσ....

    • sinn avatar
      sinn @ syn 09/12/2009 14:46:17

      Σωστά syn, το θέμα είναι οτι η κυβέρνηση διαφωνεί με το Συνήγορο του Πολίτη που υποτίθεται οτί ακούει με θρησκευτική ευλάβεια.

      • Μάρκος avatar
        Μάρκος @ sinn 09/12/2009 15:56:16

        Ο Συνήγορος του Πολίτη όπως και κάθε άλλη ανεξάρτητη Αρχή, έχουν καθαρά συμβουλευτικό χαρακτήρα κι όχι υποχρεωτικό. Και η κάθε Κυβέρνηση χρησημοποιεί τους...χρησμούς τους κατά πως βολεύει. Όπως έκανε η Κυβέρνηση Σιμήτη με την απόφαση της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων του Δαφέρμου για τις ταυτότητες. Εκεί το να εφαρμόσει τις "εντολές" κάποιων ήταν υποχρεωτικό...

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ syn 09/12/2009 16:09:48

      Α, επίσης δεν αναφέρει τίποτα περί προσαγωγών η σελίδα 47-και όχι 48-της έκθεσης. Αναφέρει άλλα με τα οποία για να δεις ότι είμαι καλόπιστος, δεν έχω κανένα πρόβλημα να συμφωνήσω...:-)

      • oups avatar
        oups @ Μάρκος 10/12/2009 10:12:05

        http://www.synigoros.gr/reports/por_16024_2002_da.doc

  11. Μάρκος avatar
    Μάρκος 09/12/2009 14:35:35

    Όταν σε σταματήσει η Αστυνομία στο δρόμο και σε οδηγήσει στο τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων, θεωρείται απαγωγή δηλαδή; Ή μήπως θα στερήσει από τον πολίτιμο χρόνο του όλα αυτά τα...βλαστάρια των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ; Έλεος με την υποκρισία σας.

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ Μάρκος 09/12/2009 15:27:00

      Ναι βρε παιδιά!
      Εκείνη η παλιά καλή "εξακρίβωση στοιχείων" ήταν παράνομη ??

      • kostas1212 avatar
        kostas1212 @ Περίεργος 09/12/2009 17:05:02

        ναι ακριβως αυτο...ηταν κ ειναι παρανομη, οταν δεν εχει γινει συγκεκριμενη καταγγελια, για συγκεκριμενη αξιοποινη πραξη σε βαρος σου.

  12. stelios avatar
    stelios 09/12/2009 15:26:17

    Tα παιδια του Νιωτη,ο γιος του Κουρακη και η κορη του Βουγια,
    κινησαν γη και ουρανο μην τυχον και μια στο εκατομυριο λερωθει το μητρωο τους και εχουν προβληματα να κληρονομησουν απο τους...επαναστατες γονεις τους κανεναν διορισμο στο Δημοσιο που ειναι χωραφι της παρεας τους.

  13. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 09/12/2009 16:18:34

    Όσο διαβάζω την ανάρτηση, τόσο πιο προβοκατόρικη μου φαίνεται. Οι προληπτικές προσαγωγές ήταν αυτές που ξεδόντιασαν τους μπάχαλους φέτος και απότρεψαν τις καταστροφές μεγάλης έκτασης. Αν κάποιοι λοιπόν δεν θέλουν να γίνονται προληπτικές προσαγωγές, τότε προφανώς είναι αυτοί που επιδιώκουν να συνεχίσουν οι μπάχαλοι τη δυνατότητα καταστροφών.

    Είναι δηλαδή η γνωστή από πάντοτε δημοσιογραφική κάλυψη στους μπάχαλους.

    Το ερώτημα είναι, τι στάση κρατάμε εμείς απέναντι τέτοιου τύπου δημοσιογραφία, που παρέχει ευθεία κάλυψη στους μπάχαλους. Πώς το βλέπεις αυτό, Αριστερέ Ψάλτη;

    • Factorx avatar
      Factorx @ Blimblomblim 09/12/2009 16:20:36

      Ο αριστερός ψάλτης είναι μέλος της συντακτικής ομάδας του antinea. Όποιος λοιππόν θεωρεί το δημοσπιευμα προβοκατόρικο χρειάζεται επειγόντως ψυχίατρο

  14. chamaleon avatar
    chamaleon 09/12/2009 16:58:10

    και δε μου λες ρε συ αριστερε ψαλτη, πως πρεπει να γινει?? Πες πως μενω απεναντι σου, και πως σαν -σωστος- κακος γειτονας σου κανω πολεμο... Βλεπεις να απλωνω πυρομαχικα, να τραβαω καλωδια και τα S300 να σε στοχευουν... Τι θα κανεις?? Ντου πρωτος η θα περιμενεις το μοιραιο?? Για πες...

    • kostas1212 avatar
      kostas1212 @ chamaleon 09/12/2009 17:09:13

      πωπω...αφοπλιστικο ερωτημα....φυσικα κ κανεις μηνυση κ ερχεται η αστυνομια, γιατι τελειται συγκεκριμενη αξιοποινη πραξη.Αλλα αν προσεξεις στις προσαγωγες που γινονται, λιγοι ειναι αυτοι που τελικα θα συλληφθουν γιατι πραγματι εχουν τελεσει κατι αξιοποινο.

  15. μη παραγωγος avatar
    μη παραγωγος 09/12/2009 17:03:41

    _Γιατί ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας δε ζητάει το σχηματισμό δικογραφίας για τον τραυματισμό του Ξενοφώντα Κοντόπουλου?
    Είναι βαρύτερα τραυματισμένος
    τόσο από την Αγγελική Κουτσουμπού όσο και από τον Πρύτανη.

    _Δεν είναι αυτός ο παραλογισμός της Δημοκρατίας;
    Τι δίνει αξία στην αξιοπρέπεια και στα δικαιώματα των ανθρώπων, ο τίτλος τους;
    Αν δεν είσαι επώνυμος αγωνιστής ή πρύτανης είναι ΟΚ να σου σπάνε το σβέρκο;

    _Στο κάτω κάτω, έχει τεράστια διαφορά το να βρεθείς από παρεξήγηση στη ΓΑΔΑ από το να βρεθείς στον Ερυθρό. Αν επρόκειτο για λάθος σύλληψη θα ήταν άλλη ιστορία, ταλαιπωρία μεν, αλλά συμβαίνουν αυτά τα πράματα μέσα στην αναμπουμπούλα, έτρεχε ο άλλος πίσω από το σκύλο του την ώρα που παραδίπλα γινόντουσαν μπάχαλα και τον μάγκωσαν. Εδώ όμως πρόκειται για λάθος άγριο ξυλοδαρμό. Ο Φώντας έφαγε γερό ξύλο ενώ υποτίθεται ότι τον συνέλαβαν.
    Τι τρέχει με την ευαισθησία μας; `````
    Όπως και με όλα τα πράγματα, αν δεν χτυπήσει τη δική μας πόρτα το κακό, δεν αντιδράμε.

    _Με άλλα λόγια, αν δε σε σπάσουν στο ξύλο ή δε σε σύρουν στο τμήμα, αν δε σου φερθούν με όλη την αγριότητα που τους επιτρέπει η εξουσία τους, σε σένα ή σε κάποιον δικό σου, δεν καταλαβαίνεις πού είναι το πρόβλημα με την αστυνομία.
    Αν κάθε αδικία προς κάθε πλευρά κινητοποιούσε με τον ίδιο τρόπο την κοινωνική ευαισθησία θα ήταν ένας πάρα, μα πάρα πολύ διαφορετικός κόσμος.
    (http://www.tvxs.gr/r244048)

  16. kostas1212 avatar
    kostas1212 09/12/2009 17:03:41

    Δηλαδη ρε μαγκες, εσεις που ξερετε τα παντα κ κραζετε κομματα κ ιδεολογικους χωρους, οταν σας λεει καποιος οτι οι προσαγωγες δεν προβλεπονται πουθενα στον νομο, γεγονος που ειναι αντικειμενικα ορθο, το μονο που εχετε να κανετε ειναι να τον κραξετε?.Δεν νομιζω οτι καποιος εδω ισχυριστηκε να μην γινονται συλληψεις οταν τελουνται αξιοποινες πραξεις. Αλλο αυτο ομως (ερωτημα : κ γιατι κυριοι δεν προβαινει η αστυνομια σε συλληψεις πχ στο θεμα του πανεπιστημιακου ασυλου που ο νομος δινει ξεκαθαρα αυτο το δικαιωμα?) και αλλο το γεγονος οτι χωρις αντικειμενικα κριτηρια γινονται προσαγωγες και ταλαιπωρειται ο κοσμος, μομο επειδη ο καθε αστυνομος σε κοβει για εν δυναμει τρομοκρατη η ταραξια.

  17. chamaleon avatar
    chamaleon 09/12/2009 17:30:04

    και για πες μας κι εσυ μη παραγωγε... Το οτι εσενα σε εσπασε στο ξυλο η αστυνομια, σε εξουσιοδοτησε κανεις -με καποιον τροπο- να σπασεις το μαγαζι που δουλευω και που το κραταμε με νυχια και με δοντια γινα μην βαλει λουκετο, η μηπως να μου καψεις το αμαξι που το χρωσταω και που το πληρωνω απο την δουλεια που παρα λιγο να καψουν..??

    • chamaleon avatar
      chamaleon @ chamaleon 09/12/2009 17:35:20

      και να ξερετε πως χεστηκα για το ασυλο και τις αριστερες καταβολες σας!!! Αλλα ειναι που αυτα μας καινε...

    • μη παραγωγος avatar
      μη παραγωγος @ chamaleon 09/12/2009 17:37:56

      αλλανταλλων αγαπητε χαμαιλεοντα.
      Cheers!

  18. kostas1212 avatar
    kostas1212 09/12/2009 18:07:19

    καλα ρε χαμαιλεοντα, δεν καταλαβαινεις?κανεις δεν λεει οτι υπαρχει αυτο το δικαιωμα σε οσους κανουν εγκληματικες πραξεις, κανενα δικαιωμα δεν εχουν αυτοι που εφαγαν ξυλο, να καινε, να σπαν κτλ
    αλλο το ενα θεμα αλλο το αλλο.Αν θελουμε να ειμαστε δικαιοι κ νομιμοι, λεμε οτι η προσαγωγη δεν επιτρεπεται παρα μονο η συλληψη και αυτη μονο για οταν καποιος εχει κατηγορειται καποιο συγκεκριμενο εγκλημα. Προς θεου αν για να ειμαστε σιγουροι οτι καποιος δεν θα κανει βανδαλισμους, προεβαινε η αστυνομια σε προσαγωγες....
    επισης μην κολλας με το αριστερος δεξιος...το ιδιο γινεται κ απο χουλιγκανς σε γηπεδα κ πορειες.

  19. remali avatar
    remali 09/12/2009 18:13:35

    θα φακελωθειτε ολοι οσοι δεν ειστε φακελωμενοι ακομα
    παρτε το ειδηση
    οι βασεις δεδομενων πρεπει να συντηρουνται και να εμπλουτιζονται με νεα στοιχεια
    γιατι τους πληρωνουμε τους αναλυτες

    • kostas1212 avatar
      kostas1212 @ remali 09/12/2009 20:50:56

      σωστος.

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/12/2009 18:34:49

    To θεμα ειναι οτι παριστανουμε ολοι οτι απλως γινονται καποιες αξιοποινες πραξεις ενω στην πραγματικοτητα υπαρχει εσωτερικος εχθρικος στρατος με συντονισμο,υποδομη και σχεδιο καταστροφων και διακηρυγμενη προθεση και πραξη καταστροφων.
    Για την ακριβεια υπαρχουν 10-15 χιλιαδες ατομα διεσπαρμενα ανα τη χωρα που συντονιζονται για να κανουν επιθεσεις.Οχι μονο προληπτικες προσαγωγες επρεπε να γινουν αλλα και κλεισιμο του indymedia και εισβολη σε κατειλημμενα κτιρια αναρχικων και αρση ασυλου και θεση εκτος νομου διαφορων ομαδων.Οι αναρχικοι εχουν κηρυξει ενα ιδιοτυπο εμφυλιο πολεμο κατα του κρατους και οποιος δεν το βλεπει δεν θελει να το δει.Το λενε και οι ιδιοι στις αφισες τους.Το κρατος οφειλει να απαντησει.

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/12/2009 18:37:08

    To θεμα ειναι οτι παριστανουμε ολοι οτι απλως γινονται καποιες αξιοποινες πραξεις ενω στην πραγματικοτητα υπαρχει εσωτερικος εχθρικος στρατος με συντονισμο,υποδομη και σχεδιο καταστροφων και διακηρυγμενη προθεση και πραξη καταστροφων.
    Για την ακριβεια υπαρχουν 10-15 χιλιαδες ατομα διεσπαρμενα ανα τη χωρα που συντονιζονται για να κανουν επιθεσεις.Οχι μονο προληπτικες προσαγωγες επρεπε να γινουν αλλα και κλεισιμο του indymedia και εισβολη σε κατειλημμενα κτιρια αναρχικων και αρση ασυλου και θεση εκτος νομου διαφορων ομαδων.Οι αναρχικοι εχουν κηρυξει ενα ιδιοτυπο εμφυλιο πολεμο κατα του κρατους και οποιος δεν το βλεπει δεν θελει να το δει.Το λενε και οι ιδιοι στις αφισες τους.Το κρατος οφειλει να απαντησει..

  22. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 09/12/2009 18:54:42

    Το θεμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ τι κρατος και οι ενοπλες ομαδες του ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ, αλλα το κανουν ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΗΜΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ.
    Αντι να αναδιοργανωθει η Αστυνομια, η νοοτροπια του μπατσου περασε σε ολες της βαθμιδες της διοικησης της (φυσικης και πολιτικης).
    Αυτη ακριβως η αντιληψη και η εφαρμογη πρακτικων αμφιβολης -ή και ανυπαρκτης- νομιμοτητας, οδηγει τα πραγματα να εξαρτωνται απο το πως ξυπνησε ο καθε τσαμπουκαλεμενος μπατσος και αν θα σκωτωσει κανα μαθητη με το υπηρεσιακο ή αν θα πατησει καμια γρια με τη μηχανη.
    Και οταν αυτα συμβαινουν και αντιδρα ο κοσμος, μας φταιει ο ...Σορος.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ αρχισαμε 09/12/2009 19:50:28

      αρχισαμε
      Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά άρχισες να γράφεις μ@@@@ίες!!!!

      • ΠΕΤΡΟΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ @ ΠΕΤΡΟΣ 09/12/2009 20:01:00

        Πάντως τη ΓΡΙΑ πρέπει να την έκλεψες απο τον Λαζόπουλο!!

  23. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 09/12/2009 19:40:56

    Σοβαρά τώρα, οι προσαγωγές είναι παράνομες?
    [μήπως είναι και αντισυνταγματικές?]
    Που το διαβάσατε αυτό?
    Στα απομνημονεύματα του Γκαίμπελς?
    Αν είναι έτσι, γιατί δεν υποβάλετε μηνύσεις
    για να επιληφθεί η δικαιοσύνη?

    Αυτή δεν είναι υπεύθυνη να κρίνει το νόμιμο
    η όχι της προσαγωγής?
    Αν δεν είναι, τότε ποιός είναι υπεύθυνος?

    Ο ινστρούχτορας της γειτονιάς?

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Beyond The Stars 09/12/2009 20:02:01

      Ο Τσίπρας!!! Ο Τσίπρας!!!

    • kostas1212 avatar
      kostas1212 @ Beyond The Stars 09/12/2009 20:49:54

      τοσα ξερεις τοσα μπορεις να πεις.Τον Γκαιμπελς δεν τον εχω διαβασει, αλλα εσυ αν ξερεις να διαβαζεις δες τι γραφω παραπανω.Εφοσον κατι ειναι παρανομο, προφανως και αντικειται στο Συνταγμα.
      αν θες να βρεις τροπους να αποτρεψεις κατι καντο, αλλα νομιμα.
      Το γιατι δεν προσφευγει καποιος στα δικαστηρια ειναι σωστο ερωτημα κ δεν ξερω τον λογο.Θα ειχε ομως ενδιαφερον να βλεπαμε τι θα αποφαινοταν η δικαιοσυνη.

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ kostas1212 09/12/2009 21:22:59

        Τη βρίσκεις φαίνεται να θολώνεις τα νερά.
        Πότε κατάλαβες οτι οι προσαγωγές είναι παράνομες
        και δεν το έχουν καταλάβει οι υπόλοιποι?
        Αλλά τόσα ξέρω, τόσα μπορώ να πώ.
        ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ?
        Ότι κατεβάζει η κούτρα σου?

        Κοίτα,
        Όσες φορές πήγα στον εισαγγελέα άτομα
        τα οποία είχαν προσαχθεί,
        [και κατα τη διάρκεια της προσαγωγής προέκυψαν εκκρεμείς διώξεις σε βάρος τους]
        δεν είδα να διαμαρτυρεται κανείς τους για την προσαγωγή...

  24. thouthou avatar
    thouthou 09/12/2009 20:24:17

    Αν είναι παράνομες οι προσαγωγές, (δεν το ξέρω), είναι παράνομες, τελεία και παύλα, και πρέπει να σταματήσουν. Δεν μπορεί το κράτος να παρανομεί.
    Από εκεί και πέρα βέβαια, μπορεί να αλλάξει ο νόμος.
    Ή μπορεί να εξαντλήσει τις δυνατότητες που του δίνει ο νόμος...
    Πχ, μπορεί η αστυνομία να κάνει εξακρίβωση στοιχείων; Να βάζει όσους και όποιους θέλει σε μια σειρά και να τσεκάρει ταυτότητες, να κάνει σωματικό έλεγχο; Να εισβάλλει σε οποιοδήποτε χώρο από την πρώτη πέτρα που θα εκσφενδονιστεί από εκεί; Να κάνει παρακολουθήσεις τηλεφώνων και έρευνες σε σπίτια και μέρη, πάντα με εισαγγελέα αγκαζέ; Να σταματήσει τις "καταλήψεις" όλων των παρανόμως καταληφθέντων "άσχετων" κτιρίων; Να μπουζουριάζει όποιον λέει το "μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι"; Και μην ξεχνάμε την ΕΥΠ...
    Τρόποι υπάρχουν χιλιάδες, νόμιμοι, νομιμότατοι... Πχ, να ρωτήσω κάτι έτσι, από το στομάχι μου... Όποιος θέλει, μπορεί να μπει σε σχολή και να κάνει ό,τι θέλει.. Αν πχ προχτές στην πρυτανεία, έμπαιναν 50 πολίτες, που τύγχαναν να είναι πρωην ΟΥΚαδες, και τους έδεναν όλους και τους γέμιζαν πίσσα και πούπουλα, και τους άπλωναν μπροστά στο συντριβάνι, η αστυνομία θα μπορούσε να μπει να τους σταματήσει; Δεν νομίζω, το άσυλο υπερασπίζει κάθε "διακίνηση ιδεών"...

    Όπως είπα, τρόποι υπάρχουν, νομιμόματοι.. Αν οι "αγωνιστές" που θέλουν να καταλύσουν το κράτος, ξαφνικά το θυμούνται όταν κάποιος τους ακουμπήσει το πέτο, και θέλουν να εξαντλήσουν την νομιμότητα, έτσι μπορεί να την εξαντλήσει και το κράτος...
    Αλλού είναι το πρόβλημα, και όχι στην αλα κάρτ νομιμοφροσύνη...

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ thouthou 09/12/2009 20:48:03

      Οι προσαγωγές ειναι νομιμότατες.
      Γίνονται
      άλφα
      Για την εξακρίβωση της ταυτότητας κάποιου
      βήτα
      Για την εξακρίβωση της ποινικής του ταυτότητας
      [άν διώκεται δηλαδή]
      γάμα
      Για την πρόληψη των εγκλημάτων
      πχ. ύποπτος διακίνησης ναρκωτικών
      [σωματικός έλεγχος και έλεγχος οχήματος]
      Ύποπτος μεταφοράς λαθρομεταναστών
      [έλεγχος οχήματος]
      ύποπτος για εμπόριο λευκής σαρκός
      Ο κατάλογος είναι μεγάλος και περιλαμβάνει
      πολλά πιθανά αδικήματα.
      Το αν είναι κάποιος ύποπτος για κάτι,
      είναι κάτι το υποκειμενικό
      [αφορά την αντίληψη του καθενός αστυνομικού δηλαδή]
      καθώς δεν απαιτείται σε κάθε ύποπτο
      να αντιστοιχεί και μία απαγγελία κατηγορίας.
      Αλλοιώς θα προσαγάγονταν μόνο οι παραβάτες-εγκληματίες.
      [εννοείται με αποδείξεις].
      Αλλά άλλο ύποπτος και άλλο ένοχος.

      Φυσικό είναι λοιπόν να απελευθερώνεται το 99 [και βάλε]
      τοις εκατό των προσαχθέντων.

      • kostas1212 avatar
        kostas1212 @ Beyond The Stars 10/12/2009 11:09:46

        πες το νομο που τα βρηκες αυτα κ θα σε παραδεχτω....

  25. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 09/12/2009 21:17:50

    @ Factor X

    Παιδιά, είχαμε ίσως νεα ιστορία με «ζαρντινιέρα» στη Θεσσαλονίκη

    Υπάρχει και βιντεάκι.

    Συμπαρίστανται και καθηγητές, διότι ασκήθηκε διωξη για κακούργημα από το πουθενά.

    Για δείτε ττ έτρεξε...

  26. χρεωκοπία avatar
    χρεωκοπία 10/12/2009 00:13:52

    Οι προσαγωγές γίνονται για την εξακρίβωση στοιχείων ή αν είναι διαθέσιμα για την εξακρίβωση της δικαστικής ταυτότητας. Επίσης όταν κρίνεται κάποιος ύποπτος τέλεσης αξιόποινων πράξεων. Επιπλέον δε μπαίνει κάνεις στη φυλακή, κρατείται προσωρινά. Σε μία πορεία όλα είναι ρευστά. Είναι δύσκολο η αστυνομία να κρίνει 100% σωστά. Πολλές φορές αποτυγχάνει αλλά κάνει ότι μπορεί.

    Τέλωσπάντων τα αυτονόητα εξηγούμε αλλά τι να κάνουμε. Έχουμε ξεκινήσει να αμφισβητούμε αν το άσπρο είναι άσπρο ή αν είναι κάτι άλλο.

    Αν πάντως βρει κάποιος ένα καλύτερο τρόπο να προστατευτεί η έννομη τάξη να μας το πει και να στείλει και στο site της αστυνόμίας τη γνώμη του.
    Γιατί να γκρινιάζω, να κρίνω πόσο χάλια είναι τα πράγματα ξέρω και εγώ να το κάνω πιο καλά από σας.

    • geomagas avatar
      geomagas @ χρεωκοπία 10/12/2009 11:42:44

      Όταν λες "δικαστική ταυτότητα" τι ακριβώς εννοείς? Ποινικό μητρώο σα να λέμε? Και γιατί κάποιος να θέλει να εξακριβώσει το ποινικό μητρώο μου? "Έχω ποινικό μητρώο" σημαίνει "έχω συλληφθεί στο παρελθόν, δικαστεί, καταδικαστεί και υποστεί ποινή". Έκανα κάτι κακό, ξεχρέωσα όμως. Γιατί να θεωρούμαι ύποπτος επειδή κάποτε καταδικάστηκα για κάτι? Αυτοί δηλαδή που έχουν καταδικαστεί για αλκοοτέστ απαγορεύεται να κατεβαίνουν σε διαδηλώσεις μην τυχόν και τους τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί επειδή έχουν ποινικό μητρώο?
      Οταν κάνεις 800 προσαγωγές και οι 750 μετατρέπονται σε συλλήψείς, τότε "η αστυνομία δεν κρίνει 100% σωστά" και είναι λογικό, εφ' όσον σε μία πορεία όλα είναι ρευστά. Αλλά οι 130 στις 803 είναι παταγώδης αποτυχία!!! Σε αυτη την περίπτωση η αστυνομία έχει κρίνει κατά 16,25% (μία διαίρεση είναι!) σωστά και κατά 83,75% λάθος. Δηλαδή είναι ορθότερο να πούμε ότι "η αστυνομία δεν κρίνει δα και 100% λάθος..." και πρέπει να είμαι ευγνώμων γι αυτό?
      Και τι σημαίνει "ύποπτος τελεσης αξιόποινων πράξεων"? Υποπτευόμαστε δηλαδή ότι "έχει τελέσει" ή "πρόκειται να τελέσει"? Γιατί αν σημαίνει το δεύτερο... έχει να πέσει πολύ χαφιεδιλίκι! Ποιος φυλάει τους φύλακες?
      Και πού είναι το αυτονόητο? Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου συζητώ για τέτοια θέματα όπως για το τι είναι νόμιμο, τι είναι ηθικό, τι είναι σωστό, τι είναι γενικά αποδεκτό. Και για μένα ήταν πάντα αυτονόητο πχ ότι η προληπτική προσαγωγή είναι τελείως αντίθετη με κάθε έννοια δημοκρατίας, αλλά ποτέ δεν είπα σε αυτόν που διαφωνούσε μαζί μου ότι λέει το άσπρο μαύρο.
      Και γιατί θα πρέπει να προτείνω και λύση προκειμένου να γκρινιάξω για τα κακώς κείμενα? Ο καθένας διατηρεί το δικαίωμα να γκρινιάζει όταν δεν του αρέσει κάτι. Αν ήταν να προτείνω λύση, θα ήθελα παρακαλώ και την καρέκλα του υπουργού, και φυσικά το μισθό του! Αλλά ευτυχώς είμαι απλός και ταπεινός πολίτης και ως τέτοιος είναι όχι μόνο δικαίωμά μου αλλά και υποχρέωσή μου να γκρινιάζω κρίνοντας αυτούς που με κυβερνούν. Γιατί κι εγώ ξέρω πιο καλά από σας με τη σειρά μου να λέω "αφού δεν πρόκειται να μου συμβεί εμένα του φιλήσυχου, γιατί να γκρινιάξω που συμβαίνει σε άλλους?"...

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ geomagas 10/12/2009 13:42:44

        “δικαστική ταυτότητα”

        Για την εξακρίβωση της ποινικής του ταυτότητας
        [άν διώκεται δηλαδή]
        Αλλά αν βαριέσαι να διαβάζεις τους άλλους,
        μην τους ρωτάς άσκοπα...


        Η εξακρίβωση της ποινικής η αλλιώς
        δικαστικής ταυτότητας κάποιου είναι
        η έρευνα [στα κεντρικά μεσω ΗΥ]
        αν εναντίον αυτού του ατόμου εκκρεμούν διώξεις.

        Δηλαδή, αν είναι φυγόδικος-φυγόποινος
        δηλαδή αν έπρεπε να είναι μέσα
        αλλα την έχει κάνει κατσίκα κτλ...

        • geomagas avatar
          geomagas @ Beyond The Stars 10/12/2009 14:54:08

          Δεν βαριέμαι να διαβάσω, απλά θεώρησα ότι άλλο "ποινική ταυτότητα" [αν δικώκεται δηλαδή] και άλλο "δικαστική ταυτότητα", όπου το μυαλό μου πήγε στο ποινικό μητρώο. Σε κάθε περίπτωση, τον όρο "ποινική ταυτότητα" δεν τον έχω ξανασυναντήσει, ενώ απ' όσο ξέρω, ο όρος "δικαστική ταυτότητα" χρησιμοποιείται εντελώς ανεπίσημα (από αστυνομικούς? δικαστικούς? δικηγόρους?) και φυσικά δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να τον ξέρει. Επομένως δεν χρειάζεται να γίνεσαι σαρκαστικός ούτε για την απορία μου αλλά ούτε για την υπόθεσή μου.

          Απ' όσο επίσης ξέρω, αν κάποιος επιδείξει αστυνομική ταυτότητα, τότε η προσαγωγή του χωρίς αιτιώδη σύνδεση με εγκληματική ενέργεια δεν είναι σύννομη. Ακόμα κι αν η δικαιολογία είναι "εξακρίβωση δικαστικής ταυτότητας".

          Τέλος, να υποθέσω ότι, αφού δεν σχολιάζεις τα υπόλοιπα συμφωνείς με αυτά?

        • Beyond The Stars avatar
          Beyond The Stars @ Beyond The Stars 10/12/2009 23:11:11

          Μα ακριβώς για αυτό γίνεται εξακρίβωση της
          δικαστικής ταυτότητας ενός ατόμου.
          Να φανεί δηλαδή άν
          "έχει αιτιώδη σύνδεση με εγκληματική ενέργεια".

          Εκτός αυτού, οποιοσδήποτε θεωρείται ύποπτος
          βάσει του ΠΔ 141/91 παρ 15 θ μπορεί να προσαχθεί νομιμότατα.

          "Οδηγεί στο αστυνομικό κατάστημα για εξέταση
          άτομα τα οποία στερούνται στοιχείων αποδεικτικών της ταυτότητάς τους
          η τα οποία εξαιτίας του τόπου , του χρόνου, των περισσοτέρων
          και της συμπεριφοράς, του δημιουργούν υπόνοιες διάπραξης
          εγκληματικής ενέργειας."



          Άπο όσο ξέρω, άν κάποιος στον οποίο του ζητήσω τα έγγραφα,
          και μου τα δώσει να τα δώ επειδή τα έχει μαζί του,
          αυτό δεν τον κάνει λιγότερο ύποπτο στα μάτια μου.
          Άν θέλω [κρίνω από τις περιστάσεις] του ζητώ να με ακολουθήσει στο τμήμα για τα περαιτέρω.

          Άν αρνηθεί [να ακολουθήσει τις οδηγίες μου]
          τότε [σύμφωνα πάντα με τον κανονισμό]
          του γίνεται βίαια προσαγωγή,
          για την οποία μπορεί να με κατηγορήσει υποβάλλοντας μήνυση.
          Επειδή όμως θα έχει υποπέσει στο αδίκημα της απείθειας, ο εισαγγελέας θα μπορέσει να του τα εξηγήσει καλύτερα...

          Στην περίπτωση που υπάρχει έμπρακτη αντίσταση
          [επειδή κάποιος πιστεύει οτι η Αστυνομία
          δεν δικαιούται κάτι τέτοιο]
          τότε έχει υποπέσει στο αδίκημα της αντίστασης.[Αυτόφωρο]
          Εκεί, πάλι ο εισαγγελέας έχει το λόγο.
          Μαζεύεις λοιπόν λεφτά για δικηγόρους,
          και υπομονή τις ώρες που θα είσαι στο κρατητήριο
          μαζί με αλβανούς και πακιστανούς,
          και δοκιμάζεις να εφαρμόσεις στην πράξη
          την θολή [αλα Σόρος] εκδοχή περί της νομιμότητας της προσαγωγής...

          Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

        • geomagas avatar
          geomagas @ Beyond The Stars 11/12/2009 10:43:52

          Μμμμ... Κατανοητός έγινες, αλλά δεν με φτάνει αυτό.
          Δεν έθεσα προσωπικά θέμα νομιμότητας της προληπτικής προσαγωγής. Ένας υπουργός δεν θα μεταχειριζόταν ποτέ κάτι που δεν είναι "νόμιμο", θα ήταν ηλίθιος με αυτοκτονικές τάσεις για να το κάνει.
          Αμφισβητώ τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιείται το εργαλείο το οποίο δίνεται στον καθένα για να κάνει τη δουλειά του. Σαν το κουζινομάχαιρο, όλοι έχουμε, νόμιμα. Άλλος κόβει λεμόνια κι άλλος λαιμούς. Κι αυτό επειδή το μαχαίρι το ίδιο δεν έχει μηχανισμό να "διαλέγει" ανάμεσα στο λαιμό και το λεμόνι.
          Έτσι και με έναν νόμο, όταν δεν εμπεριέχει μηχανισμό αποτροπής "λάθος χρήσης", κάθε υπουργός μπορεί να τον χρησιμοποιήσει είτε για να καταπολεμήσει την εγκληματικότητα είτε για να διαλύσει μία διαδήλωση.
          Δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι όλοι όσοι προσήχθησαν είχαν λόγο να προσαχθούν, ούτε ότι δεν είχαν.
          Δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι όσοι έφαγαν ξύλο ξαπλωμένοι στο πεζοδρόμιο "αντιστάθηκαν κατά της αρχής", ούτε ότι δεν το έκαναν.
          Δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι η αστυνομία δεν φέρθηκε σαν να ήταν ζώα σε όλους όσους προσήγαγε / συνέλαβε, ακόμα και στους καταφανώς ένοχους, ούτε όμως και το αντίθετο.
          Πολύ βολικό όλο αυτό για την αστυνομία και το κράτος, διότι η γνώμη τους βαραίνει περισσότερο από αυτή του "αναρχο-κομμουνιστο-συμμοριτο-διαδηλωτή-που-σπάει-βιτρίνρες" στα μάτια του μέσου τηλε-Έλληνα.
          Κι όλα αυτά χάρη στην ασάφεια ενός νόμου (ΠΔ παρεμπιπτόντως) που τα αφήνει όλα στην κρίση του οργάνου. Μία κρίση στην οποία όλο και περισσότεροι πλέον δεν έχουν καμία εμπιστοσύνη, καθόλου μα καθόλου άδικα πιστεύω. Κι όσο συμβαίνουν αυτά, τόσο πληθαίνουν αυτοί. Και καθόλου άδικα, είναι φυσική συνέπεια, κι ας μην το παραδέχονται κάποιοι.
          Έρχεται λοιπόν ένας υπουργός, που χρησιμοποιεί μπαλτά (για να επανέλθω στην παρομοίωση του μαχαιριού) με τον οποίο διατείνεται ότι έκοψε τα νύχια της Ελληνικής κοινωνίας. Μπορεί πολλοί να τον πιστεύουν, αλλά εγώ λέω ότι, δεν μπορεί, θα έκοψε και κανένα δάχτυλο...
          Και κατόπιν θριαμβολογεί. Και δεν θέλει να τον κρίνουν κιόλας (δελτίο ειδήσεων ALTER, Τρίτη 8/12) και βγαίνει από τα ρούχα του όταν του ζητούν να απολογηθεί. Σε ποιόν δεν απολογείσαι ρε??? Στο λαό??? Υπάλληλός μας είσαι!
          Να τη χαιρόμαστε τέτοια δημοκρατία.

          Υ.Γ. Παρακαλώ, μην ξανακούσω ανέκδοτα του τύπου "αν θες κάνε μήνυση" και "μάζευε λεφτά για δικηγόρους"... Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να πω περισσότερα.

        • Beyond The Stars avatar
          Beyond The Stars @ Beyond The Stars 11/12/2009 15:49:04

          Είναι φυσικό η γνώμη της Αστυνομίας να βαραίνει περισσότερο από αυτή του “αναρχο-κομμουνιστο-συμμοριτο-μπαχαλάκια-επαναστάτη με τα λεφτά του μπαμπά-που ανάβει τη φλόγα της ανανέωσης στα καταστήματα των Ελλήνων φασιστών”
          στα μάτια οποιουδήποτε λογικά σκεπτόμενου,είτε είναι Έλληνας, είτε όχι.

          Ο Υπουργός, και ο κάθε υπουργός κρίνεται για το έργο του,
          στις κάλπες.
          Τα "λεφτά για τους δικηγόρους" αλλά και οι "μηνύσεις" τα οποία θεώρησες ανέκδοτα
          ίσως να μήν σου έκαναν και τόσο μεγάλη αίσθηση
          αλλά ήταν πιστεύω απαραίτητα για να κατανοήσει
          ο μέσος αναγνώστης τις καταστάσεις στις οποίες οδηγείται κάποιος που διακατέχεται από φοβικά σύνδρομα ταυτόχρονα ενώ είναι ημιμαθής, το παίζει πολύξερος...

          Κατά τα άλλα, στις Δημοκρατίες ως γνωστόν
          ΔΕΝ υπαρχουν αδιέξοδα.

          Άν δεν μας αρέσει κάποιος νόμος
          ψηφίζουμε αυτόν που υπόσχεται οτι θα τον αλλάξει.
          Άν όμως μας αρέσει, τότε ψηφίζουμε όσους
          θεωρούμε οτι επιθυμούν τη διατήρησή του.

          Αυτή είναι η ουσία της Δημοκρατίας.
          Ψηφίζουμε.

          Δεν εξαφανίζουμε τους αντιπάλους μας
          αφού πρώτα τους έχουμε βαφτίσει
          "εχθρούς του λαού".
          Ούτε τους καταστρέφουμε το βιός
          στο όνομα της "επανάστασης".

        • geomagas avatar
          geomagas @ Beyond The Stars 14/12/2009 11:13:49

          Λάθος, λάθος, λάθος και πάλι λάθος.

          Δεν είναι καθόλου φυσικό η γνώμη της Αστυνομίας να βαραίνει περισσότερο. Και να πάψουε να το θεωρούμε. Η Αστυνομία όπως και κάθε άτομο ή θεσμός που κατέχει εξουσία, θα πρέπει να ελέγχεται, να μπορεί να δικαιολογεί τις πράξεις της. Αλλιώς καταλήγουμε σε αυθαιρεσίες. Από τότε που η ανθρωπότητα κρεμόταν από τα κλαδιά, αυτό συνέβαινε.
          Το ίδιο ισχύει και για κάθε Υπουργό. Σε μεγαλύτερο βαθμό, εφ' όσον κατέχει μεγαλύτερη εξουσία.
          Ως προς το "αναρχο-κτλ" θα παρατήρησες ότι σκόπιμα το έβαλα σε εισαγωγικά. Αυτό σε συνδυασμό με την έκφραση "τηλε-Έλληνας" υποννοεί ότι, στα μάτια του καθένα που τη βγάζει στον καναπέ μπροστά στην τηλεόραση για να διασκεδάσει, ενημερωθεί, φάει, παίξει με τα παιδιά του, ... , η διαδήλωση έχει ποινικοποιηθεί. Τους έχει βάλει όλους στο ίδιο τσουβάλι, δεν κάθεται να κρίνει ποιον κλωτσούν πέντε γομάρια με (αλλά και χωρίς!) στολή στο πεζοδρόμιο, αλλά "καλά να πάθει τοπ κωλόπαιδο, διαδήλωση δεν ήθελε? Βαράτε κι άλλο!!!" ... και μετά αυτοικανοποιείται με τη βεβαιότητα ότι αυτός είναι ασφαλής στο σπιτάκι του.

          Επόμενο λάθος: ΔΕΝ κρίνεται κανένας υπουργός στις κάλπες. Βουλευτές εκλέγονται. Ο υπουργός είναι διορισμένος. Άσχετα αν στην Ελλάδα βάζουμε βουλευτές να κάνουν τους υπουργούς και υπουργούς να μαζεύουν ψήφους (δια του "έργου τους") για τη βουλευτική έδρα. Αν κρίνεται κάτι, αυτό είναι πολιτικές κυβερνήσεων. Συνολικά. Δηλαδή, αν μία κυβέρνηση τα καταφέρνει καλά στα οικονομικά, στην εξωτερική πολιτική, στον πολιτισμό κ.α. αλλά καταπατά τα ανθρώπινα δικαιώματα, συνολικά έχει καλή εικόνα. Ε? Και μέχρι να ξαναγίνουν εκλογές ο κάθε υπουργός θα πρέπει να κάνει ότι θέλει χωρίς να απολογείται? Δηλαδή δεν έχουμε Δημοκρατία, έχουμε τετραετή καθεστώτα!!! Κάθε τετραετία διαλέγουμε το δυνάστη μας!

          Ακόμα μεγαλύτερο λάθος: ΔΕΝ είναι η ουσία της Δημοκρατίας το ότι ψηφίζουμε. Καθόλου, και σε καμία περίπτωση. Η Δημοκρατία είναι κάτι πολύ μα πολύ περισσότερο από μία ψηφοφορία. Προϋποθέτει ελευθερίες του ατόμου, ισονομία, αξιοκρατία, δικαιοσύνη, διαφανείς θεσμούς και λειτουργίες του κράτους. Χρειάζεται ο πολίτης να συμμετέχει στα κοινά, και τα κοινά δεν είναι μόνο οι εκλογές. Άσχετα αν οι κυβερνώντες (αιρετοί και διορισμένοι) προωθούν την ιδέα που κι εσύ υποστηρίζεις (βλ. δηλώσεις Πάγκαλου και άλλων περί αποχής στις Ευρωεκλογές). Και βέβαια σε μία Δημοκρατία οι πολίτες έχουν το δικαίωμα να διαδηλώνουν χωρίς να τους μπουζουριάζουν με το πρόσχημα των ταραχών. Αυτά και άλλα πολλάαααα είναι η ουσία της Δημοκρατίας.

          Μαζί με τους δικηγόρους και τις μηνύσεις προσθέτεις και το ανέκδοτο των επιλογών μας στις εκλογές. Φυσικά, για να εξηγηθώ, όποιος κατεβαίνει στους δρόμους (στατιστικά) μαλλον είναι από αυτούς που δεν έχουν λεφτά για δικηγόρους. Και το αντίθετο. Όποιος έχει λεφτά για δικηγόρους τι γυρεύει στους δρόμους? Κάθεται σπίτι του και τα μετράει. Έχει λύσει το πρόβλημά του. Και γιατί να ξεκινήσει κάποιος μία μήνυση, έναν δικαστικό αγώνα, που είναι πιθανότερο να χάσει αφ' ενός ελλείψει αποδείξεων και αφ' ετέρου επειδή "Είναι φυσικό η γνώμη της Αστυνομίας να βαραίνει περισσότερο από αυτή του αναρχο-...." (κυνηγάμε την ουρά μας τώρα...) Άσε που κινδυνεύει να τον βάλουν και στο μάτι και την επόμενη φορά να φάει πιο πολύ ξύλο.
          Και επιτέλους γιατί ο πολίτης να χρειάζεται να επιστρατεύει δικηγόρους για να φυλάχτεί από το κράτος? Η τυχόν αυθαιρεσία του κράτους γιατί να μην διώκεται αυτεπάγγελτα? Μήπως γιατί "κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει"?
          Για τις εκλογές πάντως, έχει πιο πολύ ζουμί η υπόθεση. Επιγραμματικά: Πόσοι ψηφίζουν γενικά ιδεολογικά, "για τις αρχές που πρεσβεύει το κόμμα"? Πόσοι ψηφίζουν γιατί κατεβαίνει ο συγγενής τους? Πόσοι ψηφίζουν γιατί "ο πατέρας τους ψήφιζε εκεί"? Και κυρίως πόσοι ψηφίζουν από ρουσφέτι? Λοιπόν, αν δεν μου διαφεύγει άλλος λόγος, όλοι οι υπόλοιποι ψηφίζουν πιστεύοντας υποσχέσεις. Αλλά ποιό κόμμα θα υποσχεθεί ότι θα αλλάξει έναν τέτοιο νόμο? Το κόστος είναι μεγάλο, καθως έχει χάσει από χέρι τουλάχιστον όλα τα σώματα ασφαλείας, καθώς και τον τηλε-Μήτσο (βλ. παραπάνω). Επιπρόσθετα, έχεις ακούσει κανέναν _προεκλογικά_ να μιλά για τέτοια θέματα? Ότι χρόνος μένει από τη στείρα κομματική αντιπαράθεση, εξαντελίται σε υποσχέσεις οικονομικής φύσεως (αν όχι παροχολογίας) με "σάλτσες" του στυλ "κράτος δικαίου", "κοινωνική ευαισθησία", "συναίνεση", "αγαπητοί ΣΥΜπολίτες" (και καλά είμαστε ίσα κι όμοια, αλλά μέχρι να γίνω Υπουργός, που τότε δεν θα απολογούμαι στον κάθε "ίσο" μου!).

          Τα φοβικά σύνδρομα και την ημιμάθεια δεν τα κατάλαβα... αλλά υποθέτω ότι μαζί με τα "λεφτά του μπαμπά" και το "φραπέ" συνθέτεις το πορφίλ του μέσου διαδηλωτή?

          Άφησα τελευταία τα αδιέξοδα της Δημοκρατίας και την εξόντωση των εχθρών μας, διότι αυτά ουσιαστικά είναι δικοί μου συνήγοροι. Πράγματι στη Δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα, αλλά επίσης δεν υπάρχουν μονόδρομοι και ψευτοδιλήμματα που οδηγούν σε μονόδρομους (του στυλ "ή προληπτικές προσαγωγές ή θα σπάσε η βιτρίνα σου, τηλε-Μήτσο!" - τί περιμένεις να σου πεί ο Μήτσος? Να σπάσει η βιτρίνα μου???) Στη Δημοκρατία όλα συζητωνται, όλες οι απόψεις ακούγονται, και αυτές που δεν μας αρέσουν, και αυτές που ακούγονται από το δρόμο, και αυτές που ακούγονται πίνοντας φραπέ. Δεν ισχύει το "αν έχουμε Δημοκρατία _τότε_ δεν έχουμε αδιέξοδα", αλλά το "_αν_ δεν έχουμε αδιέξοδα, _τότε_ μπορούμε να ελπίζουμε σε Δημοκρατία (μαζί με άλλα πράγματα)". Άρα, όποιος μου επιβάλλει αδιέξοδα μου αφαιρεί την ελπίδα της Δημοκρατίας, και όχι "αφού μου είπαν ότι έχω Δημοκρατία δεν έχω αδιέξοδα, και κοιμάμαι ήσυχος".
          Και, ακριβώς στα πλαίσια του "Δεν εξαφανίζουμε τους αντιπάλους μας αφού πρώτα τους έχουμε βαφτίσει 'εχθρούς του λαού'" λέμε ότι είναι ανήθικο να βαφτίσεις τους διαδηλωτές "εχθρούς του λαού" και να φιμώσεις τη διαδήλωση με πρόσχημα το φόβο καταστροφών. Σαν να 'ρχεσαι στα λόγια μου σιγά σιγά........

  27. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 10/12/2009 13:13:49

    Θα προσπαθήσω να δείξω τη μεγάλη εικόνα, όπως εγώ τη βλέπω τουλάχιστον.

    Από το 1215 με τη Magna Carta στη Βρετανία με την οποία υπαγόταν η βασιλική βούληση στη συμμόρφωση με το Νόμο, τον αγγλοσαξωνικό θεσμό του Habeas Corpus (1679) που προστατεύει την ατομική ελευθερία του πολίτη έναντι της ΑΥΘΑΙΡΕΤΗΣ σύλληψης και κράτησης (θυμίζει το Guandanamo κάτι ;), τη Γαλλική Επανάσταση του 1789, έως το Σεπτέμβρη του 2001, η Δύση γνώρισε ένα Bing Bang ανθρωπίνων δικαιωμάτων συνεχώς επεκτεινόμενο.

    Για λόγους που δεν είναι του παρόντος και μόνο να εικάσω μπορώ, από το Σεπτέμβρη του 2001 άρχισε μία αντίστροφη πορεία συρρίκνωσης αυτών των δικαιωμάτων.

    Δεν μου φαίνεται η προσαγωγή, χωρίς λόγο, στο αστ. τμήμα νόμιμη. Αλλά ας υποθέσουμε ότι είναι.
    Ενστικτωδώς, μου αρέσει τρελά (!) να βλέπω προσαγωγές στην τηλεόραση αμέσως, μετά από εικόνες καταστροφής. Και μετά, αφού περάσει η επίδραση της "απόλαυσης", σκέφτομαι:
    Γιατί τόσες προσαγωγές; Είναι ολοφάνερο για μένα. Δεν θέλουν, (όχι δεν μπορούν και κάνουν προσαγωγές για βρουν τους ενόχους) απλά δεν θέλουν να πιάσουν τους μπαχαλάκηδες.
    Θέλουν όλους εσάς και εμένα, μέσω του φόβου, να μας αποθαρρύνουν στο μέλλον να κατέβουμε στο δρόμο διεκδικώντας. Και εάν οι 30 -50 άνθρωποι που γράφουμε σε αυτό το μπλογκοσάιτ σχεδόν καθημερινά δεν θα πτοηθούμε, σκεφτείτε πόσους γνωρίζετε που δεν θα κατέβαιναν με το φόβο των "επεισοδίων" και της "προσαγωγής".
    Αναρωτηθείτε, γιατί δεν γίνονται τόσες προσαγωγές όταν σκοτώνονται και καταστρέφουν περιουσίες οι ποδοσφαιρικοί χουλιγκάνοι στο δρόμο, στο γήπεδο ή σε προκαθορισμένα (και γνωστά) ραντεβού αίματος.

    Η κυριότερη διακύβευση που έχουν στο μυαλό τους όσοι διαμαρτύρονται για τη συμπεριφορά της αστυνομίας είναι ότι αυτή είναι μόνο η αρχή. Μετά το Γκουαντάναμο ήρθε ο Patriot Act, μετά τις 5 μέρες κράτησης στη Βρετανία χωρίς απαγγελία κατηγοριών ήρθαν οι 20 ημέρες κράτησης χωρίς απαγγελία κατηγοριών (ή μήπως 30 ημέρες) κ.ο.κ.

    Και ο λόγος για όλα αυτά; Πρέπει να ποτιστούμε με φόβο, φίλτατοι. Φόβο.
    Εάν αγαπητοί νομίζετε ότι όλα αυτά είναι υπερβολικά, εάν νομίζετε ότι ο φιλήσυχος δεν έχει να φοβηθεί τίποτα, εάν νομίζετε ότι κάνοντας τα στραβά μάτια για τέτοιου είδους "λεπτομέριες" με σκοπό το "αποτέλεσμα", δεν τρέχει και τίποτα βρε αδερφέ (!), είναι δικαίωμά σας.
    Για μένα, η επιστροφή στο μεσαίωνα έχει ήδη ξεκινήσει.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Α.Κ. 10/12/2009 14:04:16

      Φίλε μου Α.Κ. δεν ξέρω (και δεν ξέρω κι αν έχει σημασία) αν η παγκοσμιοποίηση (ή/και τα ιδεολογήματα που τη συνοδεύουν θετικά ή αρνητικά) είναι η αιτία όλων των δεινών (μας). Εκείνο που «βλέπω» είναι ότι μετά το 89 έχει χαθεί η μπάλλα. Τα μέτωπα άλλαξαν – και αλλάζουν – η σαφήνεια μας ετελείωσε και μπήκαμε σε μια πορεία διαμόρφωσης νέων στρατοπέδων, συγκρούσεων και συμμαχιών. Στην πορεία αυτή είχαμε σε ιδεολογικό επίπεδο:

      Την βεβιασμένη προαναγγελία του τέλους της ιστορίας από κάποιον δευτέρας κατηγορίας διανοούμενο που "απέδειξε" ότι και σε επίπεδο ιδεών η ιστορία επενελαμβάνεται ως φάρσα

      Την απλουστευτική και ιδιοτελή άποψη περί εισόδου σε έναν γενικευόμενο δια-πολιτισμικό πόλεμο

      Την τεράστια κρίση της αριστεράς σ΄όλες της τις εκφάνσεις: νοσταλγοί του «παλαιού» καθεστώτος, σοσιαλδημοκράτες θατσερικού τύπου, ανανεωτές χωρίς πλέον αντικείμενο (τί να ανανεώσουν) και ιδεολόγους της αντι-παγκοσμιοποίησης

      Την επέλαση των νεοφιλελεύθερων ιδεών με χρονικό ορίζοντα το ... επόμενο δευτερόλεπτο, που απορρίθμησαν εκτός από τις αγορές και την οποιαδήποτε συζήτηση περί μέλλοντος

      Την οικολογία που ταλαντεύεται ανάμεσα στον παιδικό της ρομαντισμό και την απορρόφησή της από τον καπιταλισμό

      Την νεοσυντηρητική ακροβασία περί (βίαιης) εξαγωγής της δυτικής δημοκρατίας

      Την περίπλοκη συζήτηση περί «εν γένει» ανθρωπίνων δικαιωμάτων

      Την άνθηση ιδεολογιών που κοιτούν με πείσμα προς τα πίσω: εθνοκεντρισμός, παραδοσιακότητα, επιστροφή στις θρησκευτικές (μας) ρίζες κλπ.

      Διάφορες μετα – μετανεωτερικές πομφόλιγες που ταξίδευσαν Γαλλία-Γερμανία-Αμερική μετ΄επιστροφής, που ακόμη "διαβάζουν" και αποδομούν κείμενα

      Είχαμε, για να μη συνεχίσω την απαρρίθμηση, μια σε επίπεδο ιδεών χαοτική κατάσταση. Αυτήν έχουμε και σήμερα. Το να διαλέξεις κάποιο από τα παραπάνω (ψευδο)στρατόπεδα, όπως και το να δημιουργήσεις το δικό σου καινούριο φαντάζει (μέσω και του κυβερνοχώρου) το πιο εύκολο πράγμα. Σ΄αυτή τη Βαβέλ ασφαλώς παίζει και η προοπτική επιστροφής σε ένα είδος σκοταδισμού. Η δημοκρατία του καπιταλισμού πάντως ποτέ δεν εξελίχθηκε γραμμικά (και πριν το 89) ούτε θα συνεχίσει να το "κάνει" προς «μια» κατεύθυνση. Μένει στον καθένα μας να αποφασίσουμε μέχρι πότε θα συνεχίσουμε να είμαστε απλοί «θεατές» ...

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ antiathlitikos 10/12/2009 15:48:24

        Αγαπητέ αντιαθλητικέ


        Διαφωνώ μαζί σου στο εξής: η δημοκρατία του καπιταλισμού ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ, μπορεί με μη γραμμικό τρόπο, αλλά σαφώς προς ένα σημείο. Επέκταση της παραγωγής, επέκταση σε νέες αγορές, καταστροφή των ήδη υπαρχόντων σχέσεων παραγωγής στη χώρα που εισβάλλει, ανάγκη για μεγαλύτερη αποδοτικότητα, μεγαλύτερη συγχώνευση, ανάγκη για παραγωγή καλύτερης τεχνολογίας ώστε να είναι διαχειρίσιμη μία εκ νέου συγχώνευση..... Ολο το σύστημα κινείται προς μεγάλα μεγέθη, ολοένα και μεγαλύτερα, σε λίγους κυρίαρχους ομίλους παγκοσμίως που θα έχουν μοιράσει τον πλανήτη.

        (Ο καπιταλισμός είναι σαν το ποδήλατο μάλλον: όσο κανει πετάλι και τρέχει, κανένα πρόβλημα. Οταν σταματήσει το πετάλι, πέφτει. Ισως αυτό είναι και το νόημα της επέκτασης σε άλλους πλανήτες και του εποικισμού τους: νέες αγορές ώστε το ποδήλατο να συνεχίσει να τρέχει.)

        Μαζί με αυτό ακολούθησαν και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Οποτε ήταν προς το συμφέρον του συστήματος, και ήταν μέχρι το 1989, είχαμε επέκταση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, επέκταση της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας κ.ο.κ. Τα α.δ. και η κοινοβ. Δημοκρατία χρησιμοποιήθηκαν από τις αστικές τάξεις.

        Τώρα που το παιχνίδι έχει πάρει πλανητικά χαρακτηριστικά και παίζεται στο ποιοι κολοσσοί θα επιβληθούν παντού, τα α.δ. ενοχλούν και περιστέλλονται ή κάπου χρησιμοποιούνται για καταστροφή αυτών που αντιστέκονται (βλ.Ιραν)

        Μένοντας πιστός στην απαισιοδοξία μου για το ανθρώπινο είδος, βλέπω το εκκερεμές της προόδου της ανθρωπότητας (με όρους σεβασμού στον άλλο και όχι τεχνολογίας) να επιβραδύνεται και να επηρεάζεται από την οπισθέλκουσα της υποδούλωσης.
        Τα ανθρώπινα δικαιώματα θα μειώνονται σιγά σιγά καταλήγοντας η ανθρωπότητα να έχει 2 τάξεις - ομάδες ανθρώπων : τους κυρίαρχους και τους δούλους (χωρίς ίσως να το ξέρουν !). Μπορεί να ακούγομαι ως παρανοϊκό κακέκτυπο του Ισαακ Ασίμωφ αλλά εκεί πηγαίνουν τα πράγματα νομίζω. Εθνη σαν το δικό μας που δεν θα μπορούν ή δεν θα θέλουν να ακολουθήσουν τα κελεύσματα θα εξανδραποδιστούν. Ή θα διαιρεθούν σε κομμάτια για καλύτερο έλεγχο.

        Κρατώ μία ελπίδα. Ότι μέσα από το διαδίκτυο και τα δισεκατομμύρια των χρηστών που θα έρχονται σε επαφή, θα βρεθούν κάποιοι που θα αντισταθούν στο σενάριο αυτό.

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ Α.Κ. 10/12/2009 16:39:27

          Ο καπιταλισμός στη φάση της επέκτασής του, που κρατάει κοντά έναν αιώνα, φίλε μου Α.Κ., μοιάζει μέχρι σήμερα ανίκητος. Ο βασικός λόγος είναι ότι ταυτόχρονα με την επέκτασή του έβαλε στο «παιγνίδι» της αναπαραγωγής του κοινωνικές τάξεις και εθνικά σύνολα που σύμφωνα με την μαρξιστο-λενινιστική πρόβλεψη ήταν αδιανόητα.

          Και σε παραγωγικό επίπεδο δε φαίνεται σήμερα να έχει αντίπαλο – κορυφαίο παράδειγμα η Κίνα. Ως προς την κοινωνική διαστρωμάτωση που επέφερε η γραμμικότητα ΔΕΝ υπήρξε δεδομένη. Από το σχήμα αστοί – προλετάριοι περάσαμε σ΄ενα άλλο με τη σημαντική ενίσχυση των μεσαίων στρωμάτων, για να μιλάμε πάλι σήμερα για τη συμπίεση της μεσαίας τάξης ή/και για την προλεταριοποίηση των χαμηλώτερων στρωμάτων της.

          Απ΄αυτή την άποψη έχεις δίκιο για την κατεύθυνση που διαφαίνεται, αλλά η «εμπειρία» του συστήματος με βάση και το παραπάνω «ιστορικό» προϊδεάζει εναλλακτικά και για άλλα «κόλπα». Η οργάνωση της αυτοσυντήρησής του διαγκωνίζεται (και θα διαγκωνίζεται και στο μέλλον) με τις τάσεις κοινωνικής πόλωσης, γι αυτό δεν είμαι καθόλου σίγουρος για κάποια νομοτέλεια που οδηγεί στο σχήμα «κυρίαρχοι-δούλοι». Η επιφύλαξή μου δεν εδράζεται ως εκ τούτου σε κάποια δική μου «αισιοδοξία» αλλά στη λειτουργική δυνατότητα του συστήματος να αυτορυθμίζεται και να ζει και να έχει «ανάγκη» από τις κρίσεις του. Μετά από πολλά χρόνια τύφλωσης – που για πολλούς ακόμη συνεχίζεται – έχω πεισθεί ότι η κανονική κατάσταση του καπιταλισμού είναι η ΚΡΙΣΗ!

          Η κοινοβουλευτική δημοκρατία μοιάζει επίσης ισχυρή κι ακατανίκητη σ΄όλο το χριστιανικό κόσμο: «άντεξε» και στο φασισμό και στα σοβιέτ. Με ζικ ζακ και παλινωδίες και με τεράστιο φόρο αίματος, αλλά άντεξε. (Η αδυναμία επέκτασής της στην Κίνα ή στον μουσουλμανικό κόσμο είναι δεδομένη, αλλά αυτό δεν είναι ανησυχητικό για τον χριστιανικό κόσμο παρ’ εκτός για τους νεοσυντηρικούς τύπου Γούλφοβιτς).

          Η σημερινή ιδεολογικής προέλευσης φοβική περιστολή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων – που μπορεί να φτάνει μέχρι και την ακραία και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εκδοχή του Αγκάμπεν περί «σκέτης ύπαρξης» - είναι ένα υστερικό όπλο δημιουργίας τρόμου και ύπνωσης, αλλά δεν παίζει μόνη της. Δεν έχει απέναντί της μόνο το τόξο των αριστερών διανοούμενων ή/και ακτιβιστών, αλλά και πάρα πολλούς (φιλελεύθερους, εκσυγχρονιστές, ρομαντικούς, σοσιαλδημοκράτες) ανθρώπους και ομάδες με πολιτική επιρροή, που πριν από τους ωραίους «αναρχικούς» του διαδικτύου εγώ τουλάχιστον «βλέπω» ν΄αντιστέκονται. Κι αυτό πάλι όχι από αισιοδοξία, αλλά από τη βεβαιότητα ότι πέρα των «καλών προθέσεων» οι αντιστεκόμενοι έχουν ίδιο συμφέρον, που αντιστέκονται: είναι και γι αυτούς θέμα επιβίωσης.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Α.Κ. 10/12/2009 15:19:28

      Άλλο το Γκουαντάναμο, άλλο η απλή προσαγωγή. Άλλο σύλληψη, άλλο προσαγωγή. Ας μην τα συγχέουμε. Εδώ βλέπουμε στην κεντρική ανάρτηση να εξομοιώνεται η προσαγωγή με την "προληπτική δολοφονία". Η προσαγωγή είναι ένα απλό μέτρο τάξης, το οποίο αποδείχθηκε πολύ χρήσιμο. Όποιος δεν έχει σκοπό στη συνέχεια να διαπράξει παράνομες πράξεις, δεν έχει να φοβηθεί τίποτε.

      Πέρασα την Κυριακή από σημείο έναρξης πορείας και είδα κάτι δεκαπεντάχρονα με φορτωμένα σακκίδια να κοιτάζουν με εμφανή φόβο γύρω τους. Τι τα ήθελαν τα φορτωμένα σακκίδια στην πορεία; Για το κολατσιό τους ή για να πάνε να διαβάσουν τα μαθήματά τους μετά την πορεία; Ποιος ο λόγος να κάνεις πορεία με βαρυφορτωμένα σακκίδια; Σκέτη ανοησία φαίνεται. Και γιατί κοίταζαν τα συγκεκριμένα παιδιά όλο φόβο γύρω-γύρω; Πήρα το βλέμμα μου γρήγορα, μη με περάσουν για χαφιέ της ασφάλειας.

      Οι προσαγωγές σπάσανε τον τσαμπουκά και τα εύκολα άλλοθι των μπάχαλων και γι' αυτό γίνεται όλος αυτός ο ντόρος. Είναι πολύ αποτελεσματικό και πολύ συμβατό με τα ανθρώπινα δικαιώματα μέτρο τάξης. Ας μην εξομοιώνουμε ανόμοια πράγματα.

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ Blimblomblim 10/12/2009 15:54:23

        Αγαπητέ BBB
        Δεν εξομοίωσα. Προσπάθησα να δείξω ποιος είναι ο φόβος αυτών που διαμαρτύρονται και ο δικός μου.

  28. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 10/12/2009 13:20:52

    Π.Δ. 141/91 άρθρο 74 παράγραφος 15 περίοδος θ

    Οδηγεί στο αστυνομικό κατάστημα για εξέταση
    άτομα τα οποία στερούνται στοιχείων αποδεικτικών της ταυτότητάς τους
    η τα οποία εξαιτίας του τόπου , του χρόνου, των περισσοτέρων
    και της συμπεριφοράς, του δημιουργούν υπόνοιες διάπραξης
    εγκληματικής ενέργειας.

  29. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 11/12/2009 11:01:49

    Αγαπητέ αντιαθλητικέ 10/12, 4:39'

    Εχεις δίκιο ίσως σε όλα, όσο σκέφτεσαι με..... γήινους όρους!
    "Ο καπιταλισμός έχει ανάγκη τις κρίσεις του" λες, και είναι σωστό. Εάν περιοριστείς στον πλανήτη γη!

    Φαντάσου ό,τι τρως, ό,τι πίνεις, ό,τι βλέπεις (θέατρο, τηλεόραση, κινηματ.), ό,τι διαβάζεις, όπως διασκεδάζεις, ό,τι αγοράζεις, ό,τι χρησιμοποιείς, να ελέγχεται από 10 ομίλους ή από 1 όμιλο (για απλούστευση ας υποθέσουμε έναν).

    Φαντάσου το μέγεθος της δύναμης που θα έχει αυτό το διοικητικό συμβούλιο, το μέγεθος των πόρων που θα μπορεί να κινητοποιεί, το μέγεθος της προπαγάνδας και της πλύσης εγκεφάλου που θα μπορεί να εξαπολύει σε έθνη μάλιστα που θα είναι "πολυπολιτισμικώς πολτοποιημένα", άριζα, ξεκομμένα από προαιώνιους δεσμούς, με ελεγχόμενο και το ίντερνετ (ναι, προβλέπω ότι θα το πρασπαθήσουν). Θα είμαστε δούλοι και δεν θα το ξέρουμε! Να μη μιλήσουμε για κυβερνήσεις ! Θα είναι αστείο! Αν και μπορεί να έχουμε μόνο μία!

    Τώρα θυμίσου σε παρακαλώ τον επικοισμό των αρχαίων ελληνικών πόλεων στη Μεσόγειο, τις καραβιές ευρωπαίων από την Αναγέννηση και μετά στην Αμερική και αργότερα στην Αυστραλία και με την πληροφορία ότι η ΝΑΣΑ έχει ήδη από τα μέσα της δεκαετίας του '90 σχέδιο γαιοποίησης του Αρη χωρίς την παρουσία ανθρώπου εκεί, do the maths και visualize την πλεονάζουσα ενεργητικότητα, το πλεονάζον ανθρώπινο δυναμικό και την πλεονάζουσα επαναστατικότητα της γης, να φορτώνονται σε Διαπλανητικά Μέσα Μαζικής Μεταφοράς για επικοισμό της γαιοποιημένης Σελήνης ή του Αρη, μεταφέροντας στις αποσκευές τους τις ίδιες σχέσεις παραγωγής.

    "Ο άνθρωπος είναι ένας ιός καταδικασμένος να εξαπλώνεται" Ισαάκ Ασίμωφ. The end.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Α.Κ. 11/12/2009 11:12:49

      Φίλε μου Α.Κ. Αν και ξεφύγαμε λίγο, ωραία είναι. Και προπαντός, χωρίς "the end", ελπίζω ...

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ antiathlitikos 11/12/2009 11:19:46

        Ξεφύγαμε όντως, αλλά πρέπει να φιλοσοφούμε και λίγο ! Μόνο Χρυσοχοΐδη, οικονομική κατάσταση κτλ δεν αντέχεται !
        Το the end υπονοεί απλώς ότι έφτασα στα όρια της φαντασίας μου!

  30. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 11/12/2009 11:04:08

    "Εποικισμός" και όχι "επικοισμός". Συγγνώμη