#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2012 18:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ...δεξιές κυβιστήσεις Τσίπρα συνεχίστηκαν στο Πεντάγωνο



Ως... καθεστωτικό κόμμα που είναι πλέον ο ΣΥΡΙΖΑ, επισκέφτηκε σήμερα το υπουργείο Άμυνας σε μια προσπάθεια του Αλέξη Τσίπρα να διασκεδάσει τις εντυπώσεις που άφησαν οι φαεινές ιδέες για περικοπές στις αμυντικές δαπάνες ακόμη κι αν το ρισκάρουμε τους Τούρκους. Τάδε έφη... Μπαλάφας ο οποίος φυσικά δεν πήγε στο Πεντάγωνο με τον Τσίπρα.  Πήγε όμως ο Μ. Γλέζος για να εξωραϊσει την εικόνα του ΣΥΡΙΖΑ και η... Ρένα Δούρου, άγνωστο γιατί, ίσως επειδή μπορεί να γίνει η πρώτη γυναίκα υπουργός Άμυνας.

Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, στη έδρα των στρατιωτικών δε θα μπορούσε φυσικά να μιλήσει για περικοπές, γαργάρα τις έκανε κι άρχισε να μιλά γι’ αυτά που όλοι καταγγέλλουμε τόσα χρόνια.

Μίλησε λοιπόν για στρατιωτικο- μεσιτικό πλέγμα, ένα πλέγμα διαπλοκής ανάμεσα στην πολιτική και την οικονομική εξουσία που πρέπει να αντιμετωπιστεί. Σε απλά ελληνικά, οι μεσάζοντες και οι έμποροι όπλων κάνουν κουμάντο στο Πεντάγωνο και τρώνε με χρυσά κουτάλια. Θα θυμήθηκε μάλλον τον Άκη και τον φίλο του τον Σμπώκο. Για τον κ.  A. Kοτσακά όμως, τον πρώην στενό συνεργάτη του Άκη πουν ανέλαβε την οργανωτική ανασυγκρότηση του ΣΥΡΙΖΑ ξέχασε να πει κάτι.

Εν πάση περιπτώσει, ο κ. Τσίπρας έκανε ακόμη μια κυβίστηση αφού μίλησε με τρόπο που θα τον ζήλευε και ο Ιωάννης Μελισσανίδης ή ο Βλάσης Μάρας.

«Η προάσπιση της εδαφικής ακεραιότητας και της εθνικής ανεξαρτησίας αποτελεί αδιαπραγμάτευτη προτεραιότητα για τον ΣΥΡΙΖΑ», δήλωσε και παρατήρησε ότι «η οικονομική κρίση δεν επιτρέπει ολιγωρία και αγνόηση άλλων κινδύνων, που απαιτούν συνεχή επαγρύπνηση για την αντιμετώπισή τους».

Με λίγα λόγια, «ξεχάστε τις ... μπαλαφάρες του Μπαλάφα, οι Τούρκοι είναι εδώ»

Αναφερόμενος στους αμυντικούς εξοπλισμούς, ο κ. Τσίπρας σχολίασε ότι «παρά το υπέρογκο κόστος τους δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τις αναγκαίες υποδομές που αφορούν στους τομείς των ανταλλακτικών και της συντήρησής τους».

Αφού χαρακτήρισε σωστή τη δραστική μείωση των αμυντικών δαπανών, επισήμανε «την ανάγκη η αμυντική πολεμική βιομηχανία να περάσει υπό εθνικό έλεγχο, για να ανασυγκροτηθεί και να αξιοποιηθεί προς όφελος της μαχητικής ικανότητας των Ενόπλων Δυνάμεων».

Παράλληλα, σε μια προσπάθεια να αλιεύσει ψήφους από τους στρατιωτικούς τόνισε ότι είναι απαράδεκτο το γεγονός ότι οι τελευταίες κυβερνήσεις προχώρησαν σε μειώσεις μισθών, που καταρράκωσαν το ηθικό και μίλησε για αντιστροφή του κλίματος.

Το λόγο πήρε και ο Μανόλης Γλέζος ο οποίος θυμήθηκε το πρώτο περιστατικό αντίστασης, που σημειώθηκε στις 2 Μαΐου 1941, στη Βυτίνα, όταν ένας νεαρός μαθητής, ο Μαθιός Πόταγας, σταμάτησε μία μεραρχία αρμάτων των ΕΣΕΣ- «σωματοφυλακή Αδόλφος Χίτλερ», λέγοντας:

«Μπορεί να μας νικήσατε αλλά δεν θα μας σκλαβώσετε. Μπορεί να είμαι ένας, αλλά πίσω μου βρίσκεται ολόκληρος ο ελληνικός λαός». Η αντίδραση του Γερμανού διοικητή ήταν να τον εκτελέσει και να ζητήσει να συνθλίψουν το κρανίο του.

Φιλότιμη η προσπάθεια του κ. Τσίπρα με... αβάντα τον ήρωα Μ. Γλέζο, να προσεγγίσει τους στρατιωτικούς. Αλλά δε μας είπε πώς θα θωρακίσει την άμυνα της χώρας, δεν κατέθεσε καμιά σοβαρή πρόταση για την ενίσχυση του αξιόμαχου του στρατού. Επίσκεψη για τσάι και συμπάθεια στο Πεντάγωνο. Δεν κοστίζει και τίποτε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης Π. avatar
    Δημήτρης Π. 29/05/2012 18:24:17

    Αν υπάρχει κάποιο ελάχιστο ίχνος λογικής στην επόμενη (συγ)κυβέρνηση, θα πρέπει να διατηρηθεί στη θέση του ΥΕΘΑ ο στρατηγός Φράγκος. Αν θέλουμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο...

  2. Inno avatar
    Inno 29/05/2012 18:30:58

    Τι άλλο θα έκανε και θα έταζε το αντίγραφο του γαπ? για όλα έχει λύσεις αλλά δεν μας λέει πως, σαν τον συνεταίρο του στοχαστή.
    Εδώ μέχρι και το defencenet τσίμπησε, προφανώς έχουν πέσει "υποσχέσεις" παντού και βλέπω να βάζουν όλοι πλάτη.
    Θέλουν να ξαναφέρουν στην κυβέρνηση την νοοτροπία που ψηφίσαν οι Έλληνες μόλις 2,5 χρόνια πριν.
    Και κατόπιν θα μας λένε ότι "εσείς τον ψηφίσατε και αυτόν" και game over.

    υγ. εκεί στη Συγγρού όλα οκ? οι λίστες οκ? ποιοί θα ναι πάνω και ποιοί κάτω? τα λύσατε τα σημαντικά τα θέματα?

    • airman avatar
      airman @ Inno 29/05/2012 20:04:13

      Το DefenceNet τσίμπησε; Απαπα!
      Κι εγώ νόμιζα ότι ''τσιμπολογάει'' επιλεκτικά, όχι όπου και ότι βρει!

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ Inno 29/05/2012 20:59:52

      ΕΜείς οι υπόλοιποι τι φταίμε , μ αυτο το κομματι των καφροειδων νεοελλήνων που μασανε μια με τον ΓΑΠ και μια με τον Τσιπρα;
      ,,,,,Το μονο θετικο ξερεις πιο είναι;
      Οτι αυτος πραγματικα θα τα διαλυσει ολα
      και ισως τοτε γινει η πραγματικη επανασταση
      ή αλλιως η ολοκλήρωση της τελευταίας!

  3. constantinos avatar
    constantinos 29/05/2012 18:47:32

    Kαλα τοσο αναλγητοι ειναι εκει στο Συριζα. Δεν υπαρχει εναs σοβαροs ανθρωποs απαυτουs να προστατεψει το Εθνικο συμβολο ....
    υπερηλικα Γλεζο απο τον εξευτελισμο. Η επισκεψη εγινε για να ενημερωθει ο αρχηγοs του Συριζα για το αξιομαχο των ενοπλων δυναμεων υποτιθεται και οχι για να ακουσουν οι στρατηγοι τιs ιστοριεs του Γλεζου

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ constantinos 29/05/2012 20:07:09

      ...18 χρονών από την Βυτίνα ο Ματθαίος Πόταγας, μόνος χωρίς να είναι οργανωμένος πουθενά,πήρε το πιστόλι του πατέρα του το γέμισε και αφού μαθεύτηκε στην Βυτίνα ότι θα περάσουν οι Γερμανοί, πήγε στην θέση Κουτρουμπή σε ένα βράχο στην στροφή του δρόμου και όρθιος ο Ματθαίος Πόταγας μόλις ήρθαν οι Γερμανοί άδειασε το πιστόλι στα σιδερένια αυτοκίνητα των Γερμανών. Τι να έκανε δηλαδή. Σταματήσανε οι Γερμανοί, κάνουν μία κυκλική κίνηση, το πιάσανε το παιδί και του λιώσανε το κεφάλι στο σημείο εκείνο που διάλεξε να στήσει την ενέδρα. Αυτό έκανε ο Ματθαίος Πόταγας...από διήγηση σύγχρονων...

      Η ιστορία και όποιος περάσει από τη Βυτίνα ας σταματήσει ένα λεπτό.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 29/05/2012 20:36:21

        Όσο για την επίσκεψη;
        Αφενός ως πολιτικός αρχηγός όφειλε να ενημερωθεί.
        Αφετέρου μπορεί να ήθελε να αναμοχλεύσει μνήμες από την θητεία του.
        Ολοι δεν έχουν θυμικό;

  4. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 29/05/2012 19:00:02

    Φοβερή ανάρτηση πραγματικά. Μνημειώδης η αναφορά σε Κοτσακά. Ε, σου λέει, αφού ήταν συνεργάτης του Άκη, γίνεται να μην έφαγε- δε γίνεται. Τι και αν δεν έχει προκύψει τίποτα σε βάρος του, καμμία αναφορά στα κιτάπια του Άκη, καμμία δίωξη, ούτε καν κλήση από τη δικαιοσύνη. Αλλά το φοβερό είναι άλλο. Κυβίστηση, κοινώς κωλοτούμπα, η δήλωση Τσίπρα για την αυτονόητη προάσπιση της εδαφικής μας ακεραιότητας. Προφανώς, αφού εκεί στο ΣΥΡΙΖΑ κοιμούνται και ξυπνούν με το όνειρο της συρρίκνωσης της εθνικής μας κυριαρχίας, οι... παλιοανθέλληνες Αχ... που΄σουν νιότη που΄λεγες, πως θα γινόμουν άλλος...

    • airman avatar
      airman @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 29/05/2012 20:12:04

      Ο Αλέξης έχει τον Κοτσακά δίπλα του. Ε και;
      Ο Βενιζέλος όταν ανέλαβε το ΥΠΕΘΑ κάλεσε τους πρώην ΥΕΘΑ Παπαντωνίου και Τσοχατζόπουλο για να ενημερωθεί από πρώτο χέρι!
      Τον Άκη δε τον έβγαζε ''λάδι'' στην εξεταστική (μαζί με το Λοβέρδο).
      Βέβαια είχε ένα ελαφρυντικό. Πως να δει το ''λεκέ'' από το ''λάδωμα'', όταν ο Άκης είχε βουτήξει ολόκληρος στο βαρέλι με το ''λάδι''! Άκης ο ''λαδοπόντικας''!

  5. intruder avatar
    intruder 29/05/2012 19:30:04

    -Ο Τσιπρας ελίσσεται,μπερδεύει,ρίχνει καπνογόνα,αλλάζει θέσεις,κινείται επικοινωνιακά ΤΑΧΥΤΑΤΑ,μοστράρει τον Γλέζο,μιλάει για "μεσίτες όπλων" πολύ εύστοχα,τάζει λεφτά στους μόνιμους(ανάμεσα τους και νεαροί επαγγελματίες που είδαν τον μισθό τους να μειωνεται 18-30 ετών),μιλάει για ηθικό(!),θολώνει τα νερά,μιλάει για κινδύνους ...

    Πιστεύω ακράδαντα ότι ο Αλέξης δεν δίνει δεκάρα για όλα αυτά.Τον χώρο της Αμυνας τον θεωρεί ένα παιχνίδι lego με στρατιωτάκια και αεροπλανάκια.
    Και όμως ρισκάρει! Κινείται σε άγνωστα σε αυτόν νερά και προσπαθεί να κερδισει τις εντυπώσεις.ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ όχι ουσία...Ομως οι εντυπώσεις περνανε προς τα έξω.Δεν φοβάται να παρελάσει ακόμα και στο υπουργείο Αμυνας...

    -Προσωπικα τρέμω και μόνο στην ιδέα ο Τσίπρας να βρεθεί στον θάλαμο επιχειρήσεων σε περίοδο κρίσης ή σε τραπέζι διαπραγματεύσεων πριν,κατά ή μετά οποιοδήποτε επεισόδιο.Ανθρωπος που δεν ορκίζεται και δεν αντιλαμβάνεται την εννοια της εθνικής συνείδησης είναι τρομερά επικίνδυνος και κυρίως απρόβλεπτος.

    -Θαυμάζω όμως την στρατηγική του Σύριζα.Επειγόντως χρειάζεται αυτή η στρατηγική να αντιμετωπιστεί από την Ν.Δ. του Αντώνη Σαμαρά.
    Το έχω ξαναπεί.Αφήστε την αντικομμουνιστικη ρητορική και ρίξτε "γάτους" στα κανάλια.Εύστροφους ανθρώπους χωρίς ξύλινο λόγο και με άριστη γνώση της αριστερής τακτικής.Εί δυνατόν βρείτε ανθρώπους που πέρασαν κάποια στιγμή της ζωής τους από την αριστερά όπως π.χ. ο Λαζαρίδης!
    Νισάφι πια με τον Χατζηδάκη π.χ..Καλός και χρυσός αλλά δεν γράφει στους νέους! Θέλει χιουμορ η κατάσταση,αυτοσαρκασμό,άνεση και ψυχραιμία μαζί με πολιτική σοβαρότητα και γραβάτα!!!!!!!
    Αλλά όχι 50ηδες.
    30ρηδες και 35ηδες ρίξτε στην μάχη.Χρησιμοποιείστε την πειθώ και όχι μόνο τα σκληρά διλήμματα.


    -Υπάρχουν ή τζάμπα ελπίζω?

  6. δρόμος avatar
    δρόμος 29/05/2012 19:43:20

    Άντε, και στο Αρχηγείο της Αστυνομίας τώρα ...

    • Mπροστα και Δεξια avatar
      Mπροστα και Δεξια @ δρόμος 29/05/2012 19:53:58

      :)

    • airman avatar
      airman @ δρόμος 29/05/2012 20:13:56

      Άντε και στο Γουδί! (στη ”βάση” των ΜΑΤ εννοώ …..)

      • Το παιδί της πλατείας avatar
        Το παιδί της πλατείας @ airman 31/05/2012 03:42:43

        Τελικά το ΚΚΕ αν και δεν ειμαι κομμουνιστής είχε δίκιο για τον ΣΥ.ΡΙΖΑ και για την αριστερή κυβέρνηση που ευαγγελίζεται
        Ελπίζω ο λαός σύντομα να τους δώσει το μήνυμα όχι άλλες κωλοτούμπες χίλιες φορές με την ΝΔ(με τα στραβά της και με ορισμένα λάθος άτομα που ειναι στις λίστες) παρά με τον ΣΥ.ΡΙΖΑ που άλλα λέει και άλλα κάνει

  7. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 29/05/2012 20:07:36

    Φαντάζομαι θα τους ανέλυσε και τα ψυχροπολεμικά του σχέδια για το πυρηνικό όλεθρο που αντιμετωπίζει η ανθρωπότητα – και στον οποίο ο Τσίπρας έχει το ρόλο του Dr. Strangelove (από την ταινία του Kubrick).

  8. Nik avatar
    Nik 29/05/2012 20:10:23

    Αμυντική βιομηχανία υπο "εθνικό" και ουχί "κρατικό" έλεγχο.

    Με πονηρούς τύπους πρέπει να προσέχετε τις ακριβείς εκφράσεις. Διότι όποια αμυντική βιομηχανία έχει δημιουργηθεί από ιδιώτες, ή έχει περάσει σε αυτούς δεν μπορεί να επανακρατικοποιηθεί ανέξοδα. Τέτοιου είδους μαγκές τις απαγορεύουν οι συνθήκες της ΕΕ καθώς και του Συμβουλίου της Ευρώπης περί απαλλοτριώσεων και αποζημιώσεων.

    Ο όρος "εθνικός" έλεγχος μπορεί να σημαίνει ότι θέλει ο καθένας.

  9. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 29/05/2012 20:22:42

    Γιατί δεν ανησυχούσαμε που επί τόσα έτη πήγαινε καθημερινώς στο ΥΕΘΑ ο Μεϊμαράκης καί πιό πρόσφατα ο Δημητράκης;Αυτοί σε τί ησαν καλύτεροι του σημερινού επισκέπτη , γνωστου εθνομηδενιστή άλλωστε;
    Τελικώς, είναι σοφό να υποθέτουμε ότι τα ίδια ακριβώς άτομα που με πράξεις καί παραλείψεις έφεραν τον Τσίπρα από το 4% στα πρόθυρα της εξουσίας ,είναι οι καταλληλότεροι (δηλ στοιχειωδώς ικανοί ,για να συνεννοούμαστε!) να εμποδίσουν το τελευταίο του βήμα; Εκτός καί αν την κρίσιμη διαφορά κάνει πλέον σήμερα ο Ψυχάρης υιός...

  10. Δεξιός Ψάλτης avatar
    Δεξιός Ψάλτης 29/05/2012 20:29:18

    Πρίν τις εκλογές της 6/5 έστειλα σε όλες τις επαφές μου,ανεξάρτητα με την τοποθέτησή τους, δυο φωτογραφίες του ΑΣ να επισκέπτεται Σχηματισμούς των Ε.Δ. στο Βόλο και τη Λάρισα με τη λεζάντα ΄΄Ο Πρωθυπουργός επισκέπτεται Σχηματισμούς των Ε.Δ.'' Κάποιοι τότε με ειρωνεύτηκαν , κάποιοι με έβρισαν και ψήφισαν Καμμένο, Σύριζα και Χρυσή Αυγή για να τιμωρήσουν τον ΑΣ και την ΝΔ. Σήμερα τους έστειλα τη φωτό της ανάρτησης με τη λεζάντα ¨Ο Πρωθυπουργός που επιλέξατε επισκέπτεται το ΥΕΘΑ.Αυτό δε θέλατε;¨
    Ε, όλοι απάντησαν ότι στις 17/6 δεν πρόκειται να κάνουν το ίδιο λάθος.
    Να δούμε...

  11. Catherina avatar
    Catherina 29/05/2012 20:36:33

    Πρώτο κόμμα στην Ελλάδα είναι και φοβάμαι θα παραμείνει ο λαϊκισμός.Αλέξης Τσίπρας «έχω κάνει σκονάκι έχω βάλει βύσμα στο στρατό».
    αυτός δεν τα έβγαλε πέρα ούτε στο στρατό, θα σώσει την Ελλάδα?
    http://www.theschooligans.gr/site/index.php?option=com_content&task=view&id=566&Itemid=28

  12. anonymous avatar
    anonymous 29/05/2012 21:56:04

    Ο Τσίπρας μετατρέπεται σε κόμμα εξουσίας. Θα διαδεχτεί το ΠΑΣΟΚ κι αν χρειαστεί θα διαγράψει τις συνιστώσες.
    Πάρτε το απόφαση.

    • rasputin avatar
      rasputin @ anonymous 29/05/2012 22:29:43

      Άντε εμείς να το πάρουμε απόφαση . Οι συνιστώσες δεν ξέρω πως θα το δουν όμως . Δύσκολες ισορροπίες αυτές ανώνυμε . Μέχρι τώρα πάντως κάθε στέλεχος , ανάλογα με την συνιστώσα στην οποία ανήκει , εκφράζει και την δική του άποψη . Άρα ο Τσίπρας δεν έχει μπορέσει να τους επιβάλλει μια κοινή γραμμή .

      • anonymous avatar
        anonymous @ rasputin 30/05/2012 01:36:58

        Οι συνιστώσες θα πάνε στον ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Δηλ. το νέο ΠΑΣΟΚ θα είναι ο Σύριζα στον οποίο μεταφέρονται τάχιστα οι μηχανισμοί του ΠΑΣΟΚ, σήμερα άκουσα για δυο περιπτώσεις, το ρόλο του Σύριζα θα τον παίζει ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ και η ζωή θα συνεχίζεται μη στεναχωριέστε.

        Αν τους κάτσει και διαλυθεί και το Ευρώ και μπορούν να κόβουν χρήμα θα τους τρώμε στη μάπα για άλλα 50 χρόνια. Όπως τρώει στη μάπα η Αργεντινή τους Περονιστές.

    • kas avatar
      kas @ anonymous 29/05/2012 22:56:26

      όπως και να έχει....ΠΑΛΙ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝΕ ΟΛΟΙ

      homo pasokus...uber allers

    • drider avatar
      drider @ anonymous 30/05/2012 00:00:30

      Ξεχνάτε την εκλογική επιχορήγηση... Όταν μπουν τα λεφτά στο ταμείο, οι συνιστώσες δεν πρόκειται να αυτοεξαιρεθούν.

  13. FALCON avatar
    FALCON 30/05/2012 13:26:24

    Το πονηρό της επίσκεψης ήταν πόσοι ένστολοι και ποιοι έκλεισαν το μάτι στον Άλεξ μς βαθιά υπόκλιση όταν μπήκε στην αίθουσα ενημέρωσης . Το video δικό σας.