06/10/2009 17:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι αλλαγές στα υπουργεία

 

Υπεγράφησαν τα τρία Προεδρικά Διατάγματα για τις συγχωνεύσεις υπουργείων. Συγκροτείται υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και υπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας, ενώ τα υπουργεία Πολιτισμού και Τουριστικής Ανάπτυξης συγχωνεύονται στο υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού.

1. Συγκροτείται υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, στο οποίο θα μεταφερθούν από το υπουργείο Εσωτερικών η Γενική Γραμματεία Δημόσιας Τάξης και η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας, η Διεύθυνση Ασφάλειας Ναυσιπλοΐας, η Γενική Γραμματεία Λιμένων και Λιμενικής Πολιτικής και το Λιμενικό Σώμα

2. Τα υπουργεία Πολιτισμού και Τουριστικής Ανάπτυξης συγχωνεύονται σε υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού.

3. Το υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών μετονομάζεται σε υπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας και συγχωνεύονται σε αυτό τα υπουργεία Ανάπτυξης και Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής.
Το απόγευμα το Συμβούλιο της Επικρατείας διευκρίνισε (όπως είναι ήδη γνωστό) πως θα υπάρξουν δύο οικονομικά υπουργεία. Το προαναφερθέν και το νέο υπουργείο Οικονομικών.

4. Το υπουργείο Μακεδονίας - Θράκης μετατρέπεται σε Γενική Γραμματεία Μακεδονίας - Θράκης και οι αρμοδιότητές της υπάγονται στο υπουργείο Εσωτερικών.

Όπως ανακοινώθηκε από την Προεδρία της Δημοκρατίας, η ορκωμοσία των μελών της νέας κυβέρνησης θα γίνει αύριο στις 11:00.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 06/10/2009 17:29:54

    Την αντίδραση του νομάρχη Θεσσαλονίκης και υποψηφίου για την προεδρία της ΝΔ, Παναγιώτη Ψωμιάδη, προκάλεσε η κατάργηση του υπουργείου Μακεδονίας – Θράκης και η μετατροπή του σε Γενική Γραμματεία Μακεδονίας Θράκης, η οποία υπάγεται στο υπουργείο Εσωτερικών.

    «Ο Γ. Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ μιλούν για αποκέντρωση, αλλά αντί να αναβαθμίσουν, καταργούν το υπουργείο Μακεδονίας – Θράκης», παρατήρησε ο νομάρχης και σημείωσε πως «είναι μία κίνηση με προεκτάσεις στο εθνικό ζήτημα».

    «Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον ν’ ακούσω την άποψη των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ που εκλέχθηκαν στη Μακεδονία και τη Θράκη. Εύχομαι το επόμενο βήμα της νέας κυβέρνησης να μην είναι η αλλαγή του ονόματος του αεροδρομίου Μακεδονία», συμπλήρωσε χαρακτηριστικά.

    Στο ίδιο μήκος κύματος και ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αναγέννησης και πρώην υπουργός Μακεδονίας-Θράκης Στέλιος Παπαθεμελής, ο οποίος δήλωσε: «Η σύσταση του υπουργείου Μακεδονίας - Θράκης (υπουργείο Γενική Διοίκηση Μακεδονίας - αργότερα Βορείου Ελλάδος) από τον Ελευθέριο Βενιζέλο και η μετονομασία του από τον Ανδρέα Παπανδρέου σε Μακεδονίας - Θράκης, καθώς και η σύσταση πάλι από τον Ανδρέα Παπανδρέου του υπουργείου Αιγαίου, εξυπηρετούν διαχρονικές εθνικές ανάγκες, κυρίως υπενθυμίζοντας προς πάσαν κατεύθυνση την αιώνια ελληνικότητα των συγκεκριμένων χώρων. Ενδεχόμενη κατάργησή τους δεν μπορούμε να πούμε ότι αποτελεί πράξη σοφίας».

    Την πλήρη αντίθεσή του στην κατάργηση του ΥΜΑΘ εξέφρασε και ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Β. Παπαγεωργόπουλος. Πρόκειται, είπε, για ένα υπουργείο που για λόγους εθνικούς έπρεπε να παραμείνει τουλάχιστον μέχρι την επίλυση του προβλήματος με τα Σκόπια και διερωτήθηκε: «Ποιο είναι άραγε το επόμενο βήμα;»

  2. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 06/10/2009 17:49:17

    ο Λοβέρδος στο Εργασίας και ο Βενιζέλος στο Άμυνας..

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Βανζέτι 07/10/2009 01:06:54

      Σε δουλεια να βρισκομαστε να πολεμαμε..

      ΠΠ

  3. panos avatar
    panos 06/10/2009 18:08:57

    ΤΑ ΛΙΜΑΝΙΑ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ????????????

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ panos 06/10/2009 18:11:02

      δεν ξερω για τα λιμανια αλλα το Λιμενικο Σωμα ειναι σωμα ασφαλειας, απο οτι θυμαμε!!!

  4. MIG-21 avatar
    MIG-21 06/10/2009 18:09:44

    ΚΑΙ Ο ΧΡΥΣΟΧΟΗΔΗΣ ΣΤΟ Υ.Δ.Τ. Ή ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΓΕΤΕ!!!

  5. Mikiszezas avatar
    Mikiszezas 06/10/2009 18:29:34

    Τουρισμός και Ναυτιλία,οι δυο πλέον συναλλαγματοφόροι τομείς της ελληνικής οικονομίας βλέπουν τα υπουργεία τους να καταργούνται και να υποβιβάζονται σε απλά υφυπουργεία και Γενικές Γραμματείες.
    Αντ'αυτών δημιουργούνται νέα υπουργεία με κάτι απίθανα ονόματα του τύπου προστασίας του πολίτη,ανθρωπίνων δικαιωμάτων,κλιματικής αλλαγής και λοιπά φαιδρά για να εντυπωσιαστούν οι Βαλκάνιοι ιθαγενείς.
    Καλά κρασιά,ετοιμαστείτε για νέα δεκατεία '80,επικοινωνικά πυροτεχνήματα,αρελείωτο φαγοπότι με το δημόσιο και κοινοτικό χρήμα,υπονοούμενα για ''κεντροδεξιά σενάρια'' όταν κάποιοι θα πηγαίνουν να κουνηθούν ''στον Αρχηγό'' και πλήρης αδιαφορία για την πραγματική οικονομία.

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ Mikiszezas 06/10/2009 18:48:17

      Χαλαρωσε μεγαλε!!!
      Τα ονοματα δεν παιζουν ρολο. Το θεμα ειναι να καταφερει η δημοσια διοικηση να γινει ευελικτη. Σημερα για να αγορασει μια δημοσεια υπηρεσια ενα πακο 50 χαρτιων α4 για φωτοτυπιες ξερεις τι χρειαζετε??
      20 μερες αλληλογραφια 5 επιτροπες 13 υπογραφες και καταναλωση μαζι με τα σχεδια του αρχειου 120 φυλλα χαρτι!!!

      • Mikiszezas avatar
        Mikiszezas @ MIG-21 06/10/2009 20:47:54

        Καταρχήν ''μεγάλε'',δεν μ'αρέσει το ύφος σου.Αυτό το στυλάκι κράτα του για τους κολλητούς σου Πρασινοφρουρούς.
        Και επαναλαμβάνω πως θεωρώ απαράδεκτο το ότι Τουρισμός και Ναυτιλία μένουν χωρίς άμεση εκπροσώπηση στην Κυβέρνηση,ειδικά η Ναυτιλία που ο ΓΑΠ δεν θεωρεί καν απαραίτητη την ύπαρξη υφυπουργού έστω,ξεχνώντας πως πέρυσι μόνο η Ναυτιλία έφερε 17,5 δισ ευρώ συνάλλαγμα.
        Καλορίζικα τα καινούργια μας υπουργεία αλλά να μην ξεχνάμε ποιος παράγει τον πλούτο σ΄αυτήν την χώρα.

        • MIG-21 avatar
          MIG-21 @ Mikiszezas 07/10/2009 01:03:41

          Καταρχην σε ευχαριστω που με πληροφωρεις οτι εχω κολλητους πρασινοφρουρους!! γιατι εγω ηξερα οτι ειχα κολλητους καποιους γαυρους!!!
          σου επαναλαμβανω λοιπον και αν μπωρεις απαντησε σε δυο ερωτηματα.
          1
          Τα ονοματα παιζουν ρολο? ή εαν θα καταφερει η δημοσια διοικηση να γινει ευελικτη?
          2 Γνωριζεις σε αυτο που ελεγαν υπουργειο ναυτηλιας ποιες οι αρμοδιοτητες του? ποια τα οργανα διοικησης του? και ποσους πολιτικους υπαλληλους ειχε?

          οχι τιποτα αλλο γιατι μαλλον κοροιδευομαστε μεταξι μας για χαβαλε!!!

        • Mikiszezas avatar
          Mikiszezas @ Mikiszezas 07/10/2009 21:35:40

          Η Εμπορική ναυτίλια βρίσκεται εκεί που βρίσκεται επειδή το κράτος δεν πολυανακατεύεται στα πόδια της και αυτό επιτυγχάνεται και χάρις την (ομολογουμένως περίεργη) δόμή του ΥΕΝ,όπου κουμάντο κάνουν οι Λιμενικοί.
          Αυτό που με φοβίζει είναι-καταργηέντος του ΥΕΝ- μήπως αρχίσουν διάφοροι να εφαρμόζουν δήθεν φιλολαϊκές πολιτικές και τα κάνουν μπάχαλο.

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/10/2009 18:35:47

    Εγώ πάντως ως Θεσσαλονικιός και Μακεδόνας που ΔΕΝ ψήφισα το ΠΑΣΟΚ, επικροτώ την κατάργηση τού ΥΜΑΘ, το οποίο στη συνείδησή μου καταχωρείται ως ένας βεληγκέκας τού αποικιοκρατικού αθηνοκεντρικού κράτους. Ο δε ευνουχισμένος ρόλος του συμβολίζει με τον πιο σκληρό τρόπο τη βαθύτατη αδιαφορία τού αθηνοκεντρικού κράτους απέναντι στη Μακεδονία και στη Θράκη.

    "Υπουργείο" που δεν έχει καταθέσει ούτε ένα νομοσχέδιο, που δεν έχει λόγο ούτε για την πλακόστρωση τού πεζοδρομίου μπροστά στο Διοικητήριο (=η έδρα τού ΥΜΑΘ), που δεν έχει φτιάξει ούτε ένα σάιτ για το αεροδρόμια της Μακεδονίας και της Θράκης, στην ουσία φτύνει στα μούτρα των Μακεδόνων και των Θρακών, και δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο ύπαρξης.

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ Στέργιος 06/10/2009 18:49:51

      αστο μεγαλε εσυ ζεις ακομα στην εποχη του ''βεληγκέκας τού αποικιοκρατικού αθηνοκεντρικού κράτους'' που φταιει για ολα!!!

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ MIG-21 06/10/2009 18:59:25

        "που φταιει για ολα!!!"

        Συ είπας!

        • MIG-21 avatar
          MIG-21 @ Στέργιος 06/10/2009 19:05:47

          την ουσια των λογων σου λεω!!
          και ειναι καλο που δεχεσε οτι αυτο θες να πεις!!
          μην ντρεπεσε για τις αποψεις σου!!!

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ Στέργιος 06/10/2009 19:08:41

          @ MIG-21

          Αν θέλεις να μάθεις τις απόψεις μου, δεν έχεις παρά να με ρωτήσεις. Το να προβάλλεις τις δικές σου ιδέες πάνω σε αυτά που λέω είναι τουλάχιστον αγενές.

        • MIG-21 avatar
          MIG-21 @ Στέργιος 06/10/2009 19:14:26

          Συγνωμη αν φενομαι αγενης.... αλλα εχω βαρεθει να ακουω οτι ''βεληγκέκας τού αποικιοκρατικού αθηνοκεντρικού κράτους” φταει για οτι κακο εχει γινει στην κατα τα αλλα καταπληκτικη Θεσ/νικη!!!
          δηλαδη τι να πει ο πολιτης της Ικαριας, της Ηλειας (αυτοι καηκαν μεχρι και οι πετρες) της Ηπειρου κτλ !!!
          αντι να ψαχνει ο θεσ/νικιος για ''βαθύτατη αδιαφορία τού αθηνοκεντρικού κράτους απέναντι στη Μακεδονία και στη Θράκη'' ας κοιταξει πρωτα τον ευατο του στον καθρευτη!!!

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ Στέργιος 06/10/2009 19:25:06

          Διάβασε πρώτα πώς στελεχώθηκαν και στελεχώνονται ο κρατικός μηχανισμός, ο στρατός και τα σώματα ασφαλείας από το 1912 κι εδώ στη Μακεδονία και στη Θράκη, και τα λέμε μετά.

        • MIG-21 avatar
          MIG-21 @ Στέργιος 06/10/2009 20:13:47

          θα επρεπε να προσεχεις στο τι λες.
          Απο την δεκαετια του 80 ενοπλες δυναμεις, σωματα ασφαλειας περνουν προσωπικο με διαδανες τροπο(πανελληνιες εξεταεις).
          ο κρατικος μηχανισμος περνει στελεχη με το ΑΣΕΠ απο την δεκαετια του 90.
          οσο με την πολιτικη εξουσια επι 20 ετη (απο το 1974) ειχε μακεδονα προεδρο κυβερνησης!!
          Για αυτο σου λεω......
          αντι να ψαχνει ο θεσ/νικιος για ”βαθύτατη αδιαφορία τού αθηνοκεντρικού κράτους απέναντι στη Μακεδονία και στη Θράκη” ας κοιταξει πρωτα τον ευατο του στον καθρευτη!!!

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/10/2009 18:41:04

    Είπε ο Ψωμιάδης:
    «Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον ν’ ακούσω την άποψη των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ που εκλέχθηκαν στη Μακεδονία και τη Θράκη. Εύχομαι το επόμενο βήμα της νέας κυβέρνησης να μην είναι η αλλαγή του ονόματος του αεροδρομίου Μακεδονία»

    Για μένα αποτελεί πολύ μεγαλύτερη προσβολή να αποκαλείται "Μακεδονία" ένα τριτοκοσμικό αεροδρόμιο σαν αυτό τής Θεσσαλονίκης.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Στέργιος 06/10/2009 22:15:38

      Αγαπητέ Στέργιο, το αεροδρόμιο, όπως και το Υπουργείο, τα θέλουμε για τη διεθνή κατοχύρωση του ονόματος Μακεδονία απέναντι στους Σκοπιανούς σφετεριστές του. Καλά θα ήταν να κατέθεταν και κανένα νομοσχέδιο οι Υπουργοί του, να είχε και καμιά αρμοδιότητα, όπως λες, αλλά αυτό δεν αλλάζει τη δεδομένη εθνική του χρησιμότητα για το κόπυραϊτ του ονόματος Μακεδονία. Εδώ μας έχουν πάρει και τα σώβρακα στο θέμα του ονόματος. Ένα αεροδρόμιο, ένα υπουργείο και ένα Πανεπιστήμιο Μακεδονίας μας έχουν μείνει που να έχουν διεθνές κόπυραϊτη Μακεδονίας. Να τους δώσουμε αρμοδιότητες, ναι. Να τα καταργήσουμε μόνο και μόνο επειδή δεν έχουν αρμοδιότητες, φάουλ. Μεγάλο φάουλ. Δεν ξεκίνησε καλά ο Γιωργάκης. Λυπάμαι πολύ.

  8. Γκαζόν avatar
    Γκαζόν 06/10/2009 18:45:21

    Υπουργός Περιβάλλοντος, Πράσινης Ανάπτυξης και Ενέργειας: πιθανά ο Σπύρος Κουβέλης

  9. Γκαζόν avatar
    Γκαζόν 06/10/2009 18:53:09

    Υπουργός Παιδείας,
    Έρευνας και Τεχνολογίας & ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ
    Άννα Διαμαντοπούλου

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ Γκαζόν 06/10/2009 19:02:31

      μεγαλε προσεχε τον δακο και την μουχριτσα διοτι δεν σε σωζει το Υπουργός Παιδείας ουτε το υποργειο γεωργιας !!!!

  10. Α-κάκιος avatar
    Α-κάκιος 06/10/2009 18:59:32

    ....κι ήταν ένα πράσινο, πράσινο φεγγάρι να σου μαχαιρώνει την καρδιά .....

  11. Anonymous avatar
    Anonymous 06/10/2009 19:33:33

    χαχαχα αρχισαν τα ΕΓΩ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑ ΠΑΣΟΚ!!

  12. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/10/2009 19:49:24

    Παγκαλος στη νεα κυβερνηση;Ελεος ρε παιδια! Καλα τους βλεπω μεχρι Μαρτη και αν....

  13. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 06/10/2009 20:57:45

    Παρακαλώ να γράφετε σωστά το ψευδώνυμό μου. Άκου "καθρεύτη!"

  14. doctor avatar
    doctor 06/10/2009 21:24:47

    ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΠΟΙΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΥΜΑΘ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ