#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/07/2013 18:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Χρ. Παπουτσής, εκπρόσωπος της Ελλάδας στην Παγκόσμια Τράπεζα !!!



Πριν μερικούς μήνες ο ορισμός του πρώην βουλευτή του ΠΑΣΟΚ στην Πρέβεζα, Βαγγέλη Παπαχρήστου στη θέση του αντιπροσώπου της Ελλάδας στον ΟΟΣΑ, είχε προκαλέσει έκπληξη. Ένας Πασόκος επελέγη από τον Σαμαρά, είχαν πει και δεν ήταν λίγοι όσοι υποστήριζαν ότι ο πρωθυπουργός κάνει την υπέρβαση και δεν αποκλείει ούτε πολιτικούς του αντιπάλους.

Όμως, η ανακοίνωση της είδησης ότι αντιπρόσωπος της Ελλάδας στην Παγκόσμια Τράπεζα ορίζεται ο πρώην υπουργός, Χρήστος Παπουτσής, δεν χωνεύεται εύκολα.

Κατ' αρχάς πρόκειται για μια θέση που υπάρχει για να υπάρχει. Υποτίθεται ότι είναι ο σύνδεσμος μεταξύ μιας χώρας και της Παγκόσμιας Τράπεζας ώστε να βελτιωθεί το επενδυτικό περιβάλλον και... πράσινα άλογα. H αλήθεια πάντως είναι πως πρόκειται για χαμηλόμισθη θέση και ο κ. Παπουτσής αντικαθιστά τον κ. Πολιτάκη, παγκοσμίως άγνωστο.

Όμως, ο ορισμός του πρώην υπουργού του ΠΑΣΟΚ, κατά γενική ομολογία αποτυχημένου απ' όπου κι αν πέρασε, δε χωνεύεται εύκολα. Ο υπουργός του «θα μπει το μαχαίρι στο κόκκαλο» όταν ναυάγησε το Σάμινα, άνθρωπος όλων των αρχηγών του ΠΑΣΟΚ, και του Σημίτη και του Παπανδρέου. Θέλησε να διεκδικήσει την αρχηγία του κόμματος αλλά δεν συμπλήρωσε τις απαραίτητες ψήφους προκειμένου να κατέβει υποψήφιος. Και φυσικά τον περασμένο Μάιο ο κόσμος τον οδήγησε στο πολιτικό χρονοντούλαπο.

Ξαφνικά έχουμε τη νεκρανάσταση του κ. Παπουτσή με δικομματική σφραγίδα. Τα συμπεράσματα για την επιλογή του δικά σας. Προφανώς πρόκειται για... οργανωμένο σχέδιο «άλωσης» των διεθνών οργανισμών και φορέων από... επιτυχημένους Πασόκους.

Ή μήπως αργά αλλά σταθερά η Νέα Δημοκρατία «σβήνει» από το χάρτη το ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μ.ν. avatar
    μ.ν. 12/07/2013 18:15:02

    Όσο ''συμβολική'' παρά ουσιαστική και να είναι η συγκεκριμένη θέση, η επιλογή του προσώπου είναι...τραγική!!!

  2. Νικος Σταματάκης avatar
    Νικος Σταματάκης 12/07/2013 18:15:23

    Ας μου επιτραπεί να καταθέσω εδώ μια εγκυρότατη μαρτυρία για το ποιόν του Χρίστου Παπουτσή. Βρισκόμαστε γύρω στα 1980 και ο επι πολλά έτη τελειόφοιτος του Οικονομικού της Νομικής – και μεγαλοστέλεχος της ΠΑΣΠ και του ΠΑΣΟΚ – Παπουτσής παρακάθεται ενώπιον του καθηγητή για τις προφορικές τότε πτυχιακές εξετάσεις. Ο καθηγητής του κάνει μια γενική ερώτηση που απαιτεί όμως κάποια αναπτυγμένη απάντηση. Ο Παπουτσής χωρίς δισταγμό και με θράσος απύθμενο δίνει την εξής απάντηση: “Ναι”. Ο καθηγητής απαντά: “Ο βαθμός σας είναι πέντε, περάσατε”… Επομένως η προτελευταία θέση στην αξιολόγηση του ως επιτρόπου στην ΕΕ δεν εκπλήσει κανένα. Ο Παπουτσής είναι η προσωποποίηση της ελληνικής χρεοκοπίας… Και τώρα αντί να τον πετάξουμε στα σκουπίδια όπου ανήκει, τον επιβραβεύουμε… Και μετά ελπίζουμε ότι οι ίδιοι σάπιοι που έφεραν την καταστροφή θα φέρουν και την άνοιξη…

  3. Μπαμπης avatar
    Μπαμπης 12/07/2013 18:15:27

    Δεν υπάρχει σωτηρία γι αυτή τη χώρα..

  4. Σταύρος Πετρολέκας avatar
    Σταύρος Πετρολέκας 12/07/2013 18:20:03

    Δεν ξέρω αν η πρόθεση είναι να σβήσει από τον χάρτη το ΠΑΣΟΚ, πάντως σίγουρο είναι ότι σβήνει απο τον χάρτη έναν ενοχλητικό γιά τον κ Βενιζέλο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ ....διά της απονάκυνσής του εκείθεν του Ατλαντικού

    • stelios avatar
      stelios @ Σταύρος Πετρολέκας 12/07/2013 23:45:24

      ΤΟΝ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΜΙΛΑΜΕ...12.500€ ΤΟ ΜΗΝΑ.....

      • Agrofylakas avatar
        Agrofylakas @ stelios 13/07/2013 14:36:04

        Προκειται για πολυ περισοτερα, και μαλιστα αφορολογητα.
        Η Διεθνης Τραπεζα σαν μερος των Ηνωμενων Εθνων απολαμβανει διπλωματικης ασυλιας. Συμετειχα σε μια επιτροπη εμπειρογωμονων για τα χειμικα που καταστρεφουν το οζον και ο υπευθυνος της ομαδας (μονιμος υπαλληλος της Τραπεζας) εβγαζε $300.000!
        Φαντασθειτε ποσα θα βγαζει ο αντιπροσωπος της Ελλαδος.

  5. WY avatar
    WY 12/07/2013 18:20:06

    Μπαμπης είπε:
    12/07/2013 στις 6:15 pm
    Δεν υπάρχει σωτηρία γι αυτή τη χώρα..
    ........................................................................

    Φίλε,
    Επίτρεψέ μου νά επαναλάβω τό κείμενο τού σχολίου σου.

    ## Δέν υπάρχει σωτηρία γι αυτή τή χώρα.. ##

  6. Zame avatar
    Zame 12/07/2013 18:36:37

    μία α τ υ χ έ σ τ α τ η έκπληξη
    πού οχι μονον 'συντηρεί στην επικαιρότητα βολεύει & επιβραβεύει την
    ( κατά γενική ομολογία αποτυχημένου απ’ όπου κι αν πέρασε..& που σαφως δε χωνεύεται εύκολα.)

  7. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 12/07/2013 18:38:02

    Ἡ Ἐπαναδιαπραγμάτευση ἄρχισε - ἡ ἀποστολὴ τοῦ Χρήστου Παπουτσῆ ὡς ἐκπροσώπου μας στὴν Παγκόσμια Τράπεζα συνιστᾶ κίνηση ὠμοῦ ἐκβιασμοῦ. Μὴν ἀντέχοντας τὴν σοβαροφάνεια χωρὶς σοβαρότητα, τὸν πολιτικὸ τουρισμὸ καὶ ἐν γένει τὴν αἰσθητικὴ ΠΑΣΟΚ, οἱ ἁρμόδιοι τῆς Παγκόσμιας Τράπεζας θὰ προχωρήσουν σὲ κάθε δυνατὴ μεθόδευση ὥστε νὰ ἐκπληρωθοῦν τὰ αἰτήματα τῶν Ἀθηνῶν καὶ νὰ παύσει τὸ μαρτύριο.

    Μᾶς ἐκβιάζουν μία φορὰ αὐτοί; Χίλιες φορὲς ἐμεῖς - ἐξάγουμε ΠΑΣΟΚους, τὴν Πράσινη Ἀκρίδα. Τρέμετε. Σεισμὸς σεισμός σαμαρισμός.

    (Fazit: ἡ κίνηση δείχνει τὸ πόσο σοβαρὰ ἀντιμετωπίζει ἠ Ἑλλάδα τοὺς διεθνεῖς ὀργανισμούς.)

    • Zame avatar
      Zame @ Σωτ Μητραλ 12/07/2013 20:36:33

      Fazit; χαχαχαα..κακοοο!

  8. κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες avatar
    κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες 12/07/2013 19:07:18

    Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ενωμένο δυνατό!

  9. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 12/07/2013 19:20:54

    12.500 ευρώ το μήνα είναι οι αποδοχές του, έπρεπε σώνει και καλά να πάει ο συγκεκριμένος;

    Αν ήταν να πάει κάποιος από το ΠΑΣΟΚ, ας έβρισκαν κάποιον λιγότερο αποτυχημένο !

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Κυαίστωρ 12/07/2013 20:03:12

      Που να τον βρουν;

      • Νοσφεράτου avatar
        Νοσφεράτου @ Zugzwang 12/07/2013 23:36:50

        Προσπαθώ να είμαι (κάπως) καλοπροαίρετος απέναντι στα μπουμπουκάκια της Ιπποκράτους

  10. cynthia avatar
    cynthia 12/07/2013 19:24:47

    Στέλνουμε όμως έξω τους καλύτερους !

    Αντώναρος στην ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων , Παπουτσης στην Παγκόσμια Τράπεζα ...Που τους βρίσκουμε ήθελα να ήξερα !

  11. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 12/07/2013 19:29:23

    Ωχ νέο ΣΑΜΙΝΑ.

  12. Στέφανος avatar
    Στέφανος 12/07/2013 19:29:30

    Καλά, τον Παπουτσή ρε παιδιά; Αυτόν δέχτηκε ο Σαμαράς να διορίσει; Σε ποιο ντουβάρι να κοπανήσω το κεφάλι μου για να συνέλθω;

  13. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 12/07/2013 19:51:08

    Ανεξάρτητα από τις σκοπιμότητες που επέβαλαν την τοποθέτησή του κ. Παπουτσή, ως εκπροσώπου της Ελλάδας στην Παγκόσμια Τράπεζα και ανεξάρτητα από το γεγονός αν αυτή είναι διακοσμητική ή όχι, η ατυχής αυτή επιλογή έχει τους δικούς της συμβολισμούς που δεν ανέχεται η χειμαζόμενη κοινωνία (μεταξύ αυτών, την επιβράβευση του κ. Παπουτσή - άραγε για ποια προσφορά;). Έτσι, οικοδομείται η ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ;
    Δυστυχώς, τέτοιου είδους "υπερβάσεις", κατευθύνουν και τον παραδοσιακό ψηφοφόρο της Ν.Δ. (και όχι μόνο) στη δική του υπέρβαση.

    • Χαιρετώ! avatar
      Χαιρετώ! @ Κ.Π. 13/07/2013 04:01:52

      ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ= σαμαρική ΝΔ, βενιζελικό ΠΑΣΟΚ, ψαριανή ΔΗΜΑΡ, τζιμερική ΔΡΑΣΗ, κουικένοι ΑΝΕΛ και όποιος άλλος ήθελε συνδράμει αυτούς και το ευρωπαϊκό όρμα

  14. tassos.κ avatar
    tassos.κ 12/07/2013 20:16:46

    Δεν κατάλαβα την έκπληξη του κοσμου. Για τα πράσινα άλογα που μας έχουν τάξει δεν έπρεπε να βάλουν έναν πράσινο τσομπάνη; Όλα εδώ πλήρώνονται και ...ξεπληρώνονται!!!

  15. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 12/07/2013 20:30:05

    Είναι δεδομένο πως οι πατριώτες (ΔΕΝ) θα ξαναγυρίσουν...
    Μάλλον εύχονται να ξεβρωμίσει ο τόπος !

  16. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 12/07/2013 20:31:22

    Αυτά είναι τα αποτελέσματα της συγκυβέρνησης με τον Μπένυ.
    Πέρα από τον Παπουτσή πρέπει κάποια στιγμή να δούμε συνολικά το θέμα των διπλωματικών αποστολών στο εξωτερικό. Συμμετοχές σε διεθνείς οργανισμούς χωρίς λόγο, πρεσβείες χωρίς λόγο ύπαρξης, κ.λπ. Π.χ. ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να έχουμε πρεσβεία στην Ουραγουάη και στο Περού και να συντηρούμε τον πρέσβη και την οικογένεια του, διπλωματικούς ακολούθους, υπαλλήλους, κ.λπ.

    • dimitris avatar
      dimitris @ Μανώλης Πετράκης 14/07/2013 00:58:02

      Για την πρεσβεία στην Ουρουγουάη δεν ξέρω, αλλά απ' ότι μου έχουν πει, μια θέση πρέσβη στην Αφρική είναι όλα τα λεφτά. Κάθε βίζα που υπογράφει τιμάται 3000 ευρώ. Καλός ο πατριωτισμός, αλλά είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

  17. victoria (true) avatar
    victoria (true) 12/07/2013 21:01:19

    Τραγωδία.

  18. GO avatar
    GO 12/07/2013 21:06:59

    Αντιπροσωπευτικό δείγμα της στομφώδους κενολογίας, της μπαρουφολογίας, της αναποτελεσματικότητας, του βαθέος, βαθυτάτου ΠΑ.ΣΟ.Κ.
    Επιχειρείται νεκρανάσταση του συστήματος ΠΑ.ΣΟ.Κ με το ...ζόρι. Γιατί; Για να αποδυναμωθεί λίγο ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α; Θα προτιμούσα αυτό να πραγματοποιούταν μέσω πετυχημένης κυβερνητικής πολιτικής. Εκτός κι αν υπάρχει ισχυρός δεσμός (βλέπε φωτορεπορτάζ από την πρώτη επέτειο του Πολυτεχνείου) από παλιά -σεβαστό- που όμως δεν θα 'πρεπε να επικαιροποιείται με τέτοιους τρόπους.

  19. sender avatar
    sender 12/07/2013 21:11:10

    Κάποιοι επιβραβεύονται για κάτι που δεν γνωρίζουμε;

    • 13 avatar
      13 @ sender 13/07/2013 03:30:15

      Το ποιό λογικό...

  20. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 12/07/2013 21:32:58

    Πως κάνετε έτσι.... περιμένατε κάτι άλλο; Μετά την Φώφη την Χριστοφιλοπούλου ήρθε η σειρά του Παπουτσή. Μήπως έχουν μείνει πολλοί στο πασοκ προς αξιοποίηση;

    • GO avatar
      GO @ ΑΓΡΟΤΗΣ 13/07/2013 12:56:19

      Ο Κίμωνας Κουλούρης!!!

  21. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 12/07/2013 21:36:56

    Σωπάτε... όπου νάναι θα σημάνουν οι καμπάνες...

  22. Dimitris avatar
    Dimitris 12/07/2013 21:50:44

    Και μη χειρότερα!!!!!!!

  23. κωστας avatar
    κωστας 12/07/2013 21:55:43

    από ότι κατάλαβα μάλλον εμείς κάναμε λάθος και στείλαμε το ΠΑΣΟΚ και τα στελέχη του όπως νομίσαμε για πάντα στα μπάζα,ως ανίκανους και διεφθαρμένους .Εφ όσον ο κ Σαμαράς τους αξιολογεί ως ικανούς και στελέχη που μπορούν να προσφέρουν στον κακόμοιρο τόπο μας κάτι παραπάνω θα ξέρει από εμάς και εμείς δεν έχουμε παρά να τους επαναφέρουμε στις επόμενες εκλογές αναγνωρίζοντας έτσι και το λάθος που κάναμε
    και μια θέση για τον ΓΑΠ κ Σαμαρά για την μεγάλη του προσφορά στον τόπο και για τις μεγάλες του ικανότητες
    ΥΓ συνέχισε έτσι και στις εκλογές ψάξε την ψήφο σου κ Σαμαρά

  24. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 12/07/2013 22:19:44

    WY είπε:
    12/07/2013 στις 6:20 pm
    Μπαμπης είπε:
    12/07/2013 στις 6:15 pm
    Δεν υπάρχει σωτηρία γι αυτή τη χώρα..
    ………………………………………………………………

    Φίλε,
    Επίτρεψέ μου νά επαναλάβω τό κείμενο τού σχολίου σου.

    ## Δέν υπάρχει σωτηρία γι αυτή τή χώρα.. ##


    Φίλοι μου επιτρέψτε και εμού το ίδιο σχόλιο..... ΝΤΡΟΠΗ!

  25. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 12/07/2013 22:21:15

    α που είστε, κάντε και το 11% εκεί γύρω στο 15% και συζητάμε μετά για να δούμε που φταίξαμε....

  26. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 12/07/2013 22:30:48

    - Ερμηνεία 1: Άνοιγμα Βενιζέλου στο Παπανδρεϊκό ΠΑΣΟΚ
    - Ερμηνεία 2: Πρόκειται για εφαρμογή του νέου μέτρου των υποχρεωτικών μετατάξεων, στο πολιτικό προσωπικό της χώρας
    - Ερμηνεία 3: Ο Βενιζέλος καβάτζωσε την καρέκλα της Παγκ.Τράπ. για το ΠΑΣΟΚ, και πρότεινε στο Σαμαρά: "ή Πεταλωτή ή Παπουτσή". Τί θέλετε να κάνει ο Σαμαράς;
    - Ερμηνεία 4: Ο Σαμαράς ήταν ξενυχτισμένος από την Τρόϊκα, και δεν είδε τί υπέγραφε.
    - Ερμηνεία 5: Είχε ξεσπάσει ηλιακή μαγνητική καταιγίδα πάνω από το Μαξίμου, που επηρέασε ανώτερες ανθρώπινες εγκεφαλικές λειτουργίες.
    - Ερμηνεία 6: ΑΝΤΙΠΕΡΙΣΠΑΣΜΟΣ, ώστε να περάσουν τα μέτρα ανώδυνα.

    • Μύγα τσε τσε Γκεβάρα avatar
      Μύγα τσε τσε Γκεβάρα @ Κόνδωρας 13/07/2013 02:58:45

      Θεωρώ ως πιό πιθανή εξήγηση την Νο. 5. (Βέβαια το μαγνητικό πεδίο δεν επηρρεάζει τις εγκεφαλικές λειτουργίες (αλλιώς δεν θα λειτουργούσαν MRI scanners με ισχύ 7 Tesla), αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία...)

    • 13 avatar
      13 @ Κόνδωρας 13/07/2013 03:32:26

      Το 4 μάλλον...!

  27. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 12/07/2013 23:05:27

    Τα περί χαμηλόμισθου και μη σημαντικής θέσης τα ακούμε βερεσέ...
    Ο συμβολισμός της τοποθέτησης δείχνει στον απλό πολίτη ότι το ΠΑΣΟΚ και η διαπλοκή είναι εδώ... Χάθηκε κάποιος νέος επιστήμονας με σχετικά προσόντα, μη βαμμένος κομματικά...Τόσο λοιπόν ανάγκη είχε τα 12.500 ψωροχιλιάρικα και την παλιοθέση αυτή ο κ. Παπουτσής?
    ΕΛΕΟΣ!

  28. Νικος Σταματάκης avatar
    Νικος Σταματάκης 12/07/2013 23:07:58

    Η πλάκα είναι ότι ο άνθρωπος δεν μιλά μια λέξη αγγλικά, ούτε καν τσάτρα-πάτρα όπως ορισμένοι.... Είμαστε για γέλια και για κλάματα....

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Νικος Σταματάκης 13/07/2013 00:04:39

      Αν αυτό είναι αλήθεια τότε ο τύπος είναι και ψεύτης. Δείτε απόσπασμα από το βιογραφικό του:
      "...Γεννήθηκε στη Λάρισα στις 11.4.1953.
      Έγγαμος με τη Λία Ταλιούρη. Έχει μία κόρη.

      Επάγγελμα: Οικονομολόγος.
      Σπουδές: Οικονομικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ξένες γλώσσες: Αγγλική, Γαλλική."
      Και γαλλικά παρακαλώ!

      • Κώστας τουρίστας. avatar
        Κώστας τουρίστας. @ Σπάρτακος 13/07/2013 23:13:18

        Για τα Γαλλικά, μπορεί να έχει ακούσει το "Μπόνζούρ" και το "κοντραπλακέ" Χά, Χά ,Χά!!

  29. Πέτρος avatar
    Πέτρος 12/07/2013 23:16:35

    Εμπρός Αντώνη για την ... Νεα Ελλάδα με φρέσκιες ιδέες και φρέσκα πρόσωπα!!! Ειλικρινά κάθε μέρα που περνάει εδώ και ένα χρόνο νιώθω όλο και πιο ... βλάκας που ψληφισα ΝΔ. Φαήλο να το καταπιώ και αυτό?

  30. Joao avatar
    Joao 12/07/2013 23:19:02

    Ξεπλένουμε ΠΑΣΟΚ το θέλουμε για την επόμενη τετραετία...

  31. Ατσαλάκωτος avatar
    Ατσαλάκωτος 12/07/2013 23:26:07

    Εδώ ταιριάζει γάντι ο στίχος της Γαλάτειας Καζαντζάκη:
    …………………………………………..
    Όλη η ζωή μου του χαμού.
    Μ’ από την κόλασή μου, σού φωνάζω:
    Εικόνα σου είμαι, κοινωνία, και σού μοιάζω.
    ………………………………………………….
    Εσείς τι λέτε?
    Υπάρχει επι τέλους γι αυτό τον Τόπο καμια ελπίδα στον ορίζοντα?

  32. roadrunner avatar
    roadrunner 13/07/2013 00:30:25

    Δεν τίθεται θέμα αν ο κ. Παπουτσής είναι ο αξιότερος όλων, των πιθανών εναλλακτικών. (Ο αξιότερος όλων συχνά, δεν είναι διαθέσιμος, ούτε πρόθυμος.)
    Αν έχει τα προσόντα που απαιτούνται, αν μπορεί να ανταπεξέλθει στη θέση,
    αν χαίρει της εμπιστοσύνης του Πρωθυπουργού.. ...ας πάει και το παλιάμπελο.
    Εξάλλου, σε τέτοιες θέσεις δεν προκηρύσσεται διαγωνισμός ΑΣΕΠ,
    γίνεται πάντα επιλογή και πάντα υπάρχουν δυσαρεστημένοι.
    Έχει καμιά σημασία, ποιοί θα γκρινιάζουν στην παρούσα φάση ;

  33. Petronius avatar
    Petronius 13/07/2013 00:46:20

    Αν είχατε έστω και μια μικρή ελπίδα ότι θα γίνει κάτι μ' αυτό τον τόπο, η κυβέρνηση με την επιλογή Παπουτσή σας το λέει κατάμουτρα: δεν θα γίνει απολύτως τίποτα.

  34. Tonia G. avatar
    Tonia G. 13/07/2013 01:34:03

    Πάντα υπάρχει και πιο χαμηλά... Άντε και ο Λαλιώτης στον ΟΗΕ!

  35. ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ 13/07/2013 06:08:53

    Nεα Ελλάδα , νέα ελπίδα. Μειώθηκε η σύνταξη μου 50%, για να επιλέγει ο αναλγητος ΠΑΠΟΥΤΣΗΣ στη Παγκόσμια Τράπεζα. Αίσχος.
    Εδώ δεν υπάρχει ΑΣΕΠ?

  36. nomad avatar
    nomad 13/07/2013 08:20:47

    Αχ, έκτακτα, έκτακτα! Θα επανενωθεί και η οικογένεια τώρα - η κόρη του, Ζωή-Μελίνα (είστε Πασοκ, το καταλάβαμε, έλεος), δουλεύει ήδη αξιοκρατικά ως σύμβουλος στην Παγκόσμια Τράπεζα, μετά από αξιοκρατικές σπουδές στο Yale, με αξιοκρατική υποτροφία Fulbright (πώς φεύγουν τα άτιμα τα λεφτά στις Βρυξέλλες να ξέρατε, μόνο οι κολώνιες κι οι γραβάτες είναι ένα μηνιάτικο, πού να σπουδάσεις και παιδί). Ας κάνει όμως ένα ψυχικό ρε παιδιά, να πάρει και τη Μιμή μαζί για γραμματέα, με κανένα ψωρομισθό, 4-5 χιλιάρικα κει πέρα, όχι τίποτα σπουδαίο - να ξελασπώσει κιόλας το κορίτσι. Τελικά πρωθυπουργός είναι ο Σαμαράς ή ο Καρχιμάκης, γιατί εγώ άλλα θυμάμαι να ψήφισα. Ο Άδωνις υπουργός υγείας, ο Παπουτσής στην Παγκόσμια Τράπεζα και ο Σάκης στην Επίδαυρο - Ελλάς, χώρα των ευκαιριών. Ας αντέξουμε όμως ως χώρα το brain drain, καθώς υπάρχουν και άλλα μεγάλα μυαλά που διψούν να διαφημίσουν την Ελλάδα στο εξωτερικό, όπως: Τσοχατζόπουλος άμεσα αποφυλάκιση και στο ΝΑΤΟ (ξέρει όσο κανείς τα εξοπλιστικά), Κουλούρης στην Ευρωπαϊκή επιτροπή οδικής ασφαλείας (άσος του τιμονιού), Σηφουνάκης στην UNESCO επιτροπή μνημείων παγκόσμιας κληρονομιάς (μνημειακά κρητικά φαράγγια, η ειδικότις μας), Ελισάβετ Παπαζώη στο ευρωπαϊκό κτηματολόγιο (δείξ τους πώς το κάνεις) και Λαλιώτης για πλανητάρχης (τα ξέρει όλα - κυριολεκτικά). Ας δείξουμε στον κόσμο ΟΛΑ τα φρούτα που βγάζει αυτός ο τόπος κι ας τους αφήσουμε μετά να αναρωτιούνται, αν αυτό είναι το αφάν γκατέ μας, πώς μπορεί να είμαστε τελικά άραγε εμείς τα ζώα οι αποκάτω.

  37. Νεύτων avatar
    Νεύτων 13/07/2013 08:33:45

    Αυτές οι επιλογές προσώπων από το ελεεινό παρελθόν της μεταπολίτευσης, της ΕΦΕΕ και τις σοσιαλιστικής μπαρούφας, που φωνάζουν ότι είναι επιλογές ανάγκης με κεκρυμένο εκβιασμό από το ΠΑΣΟΚ με τον επιθανάτιο ρόγχο, με απογοητεύουν.
    Στο τέλος, ο Αντώνης Σαμαράς είναι αυτός που επωμίζεται το κόστος. Δεν το καταλαβαίνει;;;

  38. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 13/07/2013 09:12:33

    Ένα τσούρμο εντέχνως προβεβλημένων
    είναι διασπαρμένο σε κόμματα εξουσίας,
    εμείς, ουτοπικά, πιστεύουμε ότι υπάρχει
    διαφορά μεταξύ τους, τρίχες. Η άρχουσα
    τάξη βρίσκεται πάντα στο παρασκήνιο κ
    αποφασίζει γιά εμάς, χωρίς εμάς.
    Αυτό συμβαίνει από Αγίας Λαύρας κ είναι
    αέναο.
    Μάνα μου Ελλάς.

  39. Νικήτας avatar
    Νικήτας 13/07/2013 10:53:30

    Εδώ ρε μας απολύουν απο τις δουλείες μας και αυτός ο χαραμοφάης πηγαίνει σε θέση βυσματική με τρομερό μηνιάτικο ;
    Και αν υποθέσουμε ότι η θέση εκεί παράγει έργο , χάθηκε να πάει κανένας λαμπρός έλληνας νεός με υποχρεώσεις και με πτυχία στα οικονομικά , απο αυτούς που διαθέτει οι πατρίδα ;
    Και μετά μας λένε πως θα φτιάξουν το κράτος !
    Ου να χαθούν οι παλιοξεφτίλες !!

  40. Kimon avatar
    Kimon 13/07/2013 10:59:54

    Ως επίτροπος στην ΕΕ είχε αξιολογηθεί ως ο πλέον άχρηστος. Τα ανέκδοτα για αυτόν ακόμα διασκεδάζουν την γραφειοκρατία των Βρυξελλών. Στην ΝΔ μάλλον όλοι πάσχουν από αυτοκτονικό ιδεασμό.

    • GO avatar
      GO @ Kimon 13/07/2013 13:00:28

      Ο Κουλούρης είσαι και ζηλεύεις.

    • dim avatar
      dim @ Kimon 14/07/2013 02:18:41

      Χαλαρώστε όλοι επιτέλους.. Όταν είσαι στρατηγός και θέλεις να πετύχεις το μεγάλο στόχο (ανάκαμψη της οικονομίας, που απαιτεί όμως βάθος τετραετίας), απασχολείς μονάδες εδώ και εκεί, για να εξασφαλίζεις ηρεμία, και να μπορείς να έχεις το χρόνο να επιτύχεις το μείζον που έχεις σχεδιάσει...

      • sender avatar
        sender @ dim 14/07/2013 02:25:26

        Κύριε κύριε,κι'εγώ[κι'άλλοι αμέτρητοι] μονάδα είμαι,μπορείτε να μου βρείτε απασχόληση,να μη σας ενοχλώ κιόλας;

  41. Εθνικόφρων avatar
    Εθνικόφρων 13/07/2013 12:19:50

    Τραγικό ,μεγάλη οπισθοδρόμηση, κρίμα,δεν υπάρχει τελικά τόλμη για κάτι νέο και μεταρρυθμιστικό.

  42. κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες avatar
    κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες 13/07/2013 13:29:17

    Εδώ σε διεθνή οργανισμό πήγε η Μπιρμπίλη με το ταγάρι,πως θα πήγαινε ο Παπουτσής;

  43. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 13/07/2013 14:03:58

    Γραφτήκανε πολλά σχόλια επί του θέματος τα περισσότερα άσχετα. Η αλήθεια είναι μία και κακώς η κυβέρνηση δεν την αποκαλύπτει: Ο Παπουτσής παρακάλεσε θερμά να τοποθετηθεί εκεί για λόγους που άπτονται σοβαρού θέματος υγείας συγγενικού του προσώπου. Είναι ανθρωπιστικό θέμα δηλαδή και σιγά την σημασία της θέσης

    • sender avatar
      sender @ Maximus Decimus 13/07/2013 14:19:17

      Να σας αναφέρω εγώ ανθρώπους με σοβαρά προβλήματα υγείας,σε αδιέξοδα,που περνούν αβοήθητοι την τραγωδία τους στην αφάνεια,και χωρίς την πλούσια επιδότηση του σχολιαζομένου πολιτικού.

    • morphie16(chris) avatar
      morphie16(chris) @ Maximus Decimus 13/07/2013 18:07:26

      Φαντάζομαι κάνετε πλάκα ε;

  44. Κογξ Ομ Παξ avatar
    Κογξ Ομ Παξ 13/07/2013 14:33:10

    WY είπε:
    12/07/2013 στις 6:20 pm
    Μπαμπης είπε:
    12/07/2013 στις 6:15 pm
    ΑΡΚΑΣ είπε:
    12/07/2013 στις 10:19 pm
    Επίτρεψέ μου νά επαναλάβω.και εγω τό κείμενο τού σχολίου σου.
    ΄΄Δεν υπάρχει σωτηρία γι αυτή τη χώρα΄΄
    Κουράστηκα να περιμένω δεν αντέχω άλλο.
    Απ’ έξω περνάει λεωφορείο,δεν με ενδιαφέρει πλέον εάν έχει
    προορισμό Σύριζα,ΧΑ, Δημαρ πηδάω μέσα.
    Καληνύχτα.

  45. Ταμήλος avatar
    Ταμήλος 13/07/2013 15:44:55

    Ίσως να έχει ελπίδες και ο Άκης

  46. ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
    ΑΚΤΗΜΩΝ 13/07/2013 16:53:34

    Το ΠΑΣΟΚ ειναι εδω
    σαπιο κι αδιορθωτο.

  47. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 13/07/2013 20:28:08

    Δυστυχώς φίλε μου πάρα πολλοί "Παπουτσήδες" είναι αυτοί που μας κυβερνούν χρόνια τώρα.

  48. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 13/07/2013 23:10:30

    Στα προηγούμενα σχόλια δέν γέλασα! Εδώ όμως.........

  49. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/07/2013 01:35:28

    Θα υπονομεύσει τον καπιταλισμό εκ των ένδον.

    • Χαιρετώ! avatar
      Χαιρετώ! @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/07/2013 04:30:00

      Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Θ Ε Ν

      ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΑΡΓΙΑΣ ΚΑΤ’ ΕΝΤΟΛΗΝ ΤΟΥ ΕΒΡΑΪΚΟΥ ΛΟΜΠΥ

      Τελικά ὁ Ὑπουργός Ἀνάπτυξης κ. Κ. Χατζηδάκης τό τόλμησε .. Ἔχει τήν συναίνεση τοῦ Πρωθυπουργοῦ τῆς Χώρας καί τοῦ Ἀντιπροέδρου τῆς Κυβέρνησης καί

      δημιουργεῖ εὐλόγους συνειρμούς ἡ ταυτόχρονη ἀναγγελία τῆς προσκλήσεως τοῦ κ. Πρωθυπουργοῦ ἀπό τόν Πρόεδρο τῶν ΗΠΑ κ. Μπάρακ Ὀμπάμα στίς 8 Αὐγούστου ἐ.ἔ. γιά τήν ὁποία ἀγωνίζετο ἐπί μῆνες μέ μεσίτες τούς προύχοντες τοῦ Ἑ β ρ α ϊ κ ο ῦ λόμπυ τῶν ΗΠΑ, ὅπως δημοσιοποιήθηκε στόν Τύπο.

      Τελικά ἡ πρόσκλησις ἦρθε καί τό ἀντίτιμο πληρώνεται καί εἶναι ἡ ἀ π ο ϊ ε ρ ο π ο ί η σ η καί ἡ κ α τ ά ρ γ η σ η τῆς Κυριακῆς ἀ ρ γ ί α ς γιά νά ἐπιτευχθῆ διπλός στόχος ἀφ’ ἑνός ἡ ἀπόμείωση τῆς Ὀρθόδοξης αὐτοσυνειδησίας τῶν Ἑλλήνων καί ἀφ’ ἑτέρου νά σαρώσουν ὅλα τά μικρομάγαζα καί τούς μικρομεσαίους ἐπιχειρηματίες οἱ ἑβραϊκῶν συμφερόντων μεγάλες πολυεθνικές ἁλυσίδες πού σέ λίγο καιρό θά δρέψουν τούς καρπούς τοῦ νομοθετήματος τοῦ κ. Χατζηδάκηκαί τῆς συντροφίας του ...

      Κατόπιν τῶν ἀνωτέρω πού πλέον ἀποτελοῦν casusbeli γιά τήν Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία τῆς Ἑλλάδος ἡ καθ’ ἡμᾶς Ἱ. Μητρόπολις Πειραιῶς, Φαλήρου καί Ἁγ. Ἰωάννου Ρέντη ἀ ν α κ ο ι ν ώ ν ε ι τά κάτωθι:

      Καλεῖ ἄμεσα τήν Κυβέρνηση νά ἀποσύρη τό ἐ π α ί σ χ υ ν τ ο αὐτό π ρ ο δ ο τ ι κ ό κατά τοῦ Γένους καί ἀ π α ρ ά δ ε κ τ ο νομοθέτημα τό ὁποῖο ἔχει ἤδη καταδικάσει διά πεπαρρησιασμένων καί δυναμικῶν δηλώσεων ὁ Μακ. Ἀρχιεπίσκοπος Ἀθηνῶν καί πάσης Ἑλλάδος κ.κ. ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ ὁ Β΄ καί ἡ Σεπτή Διαρκής Ἱ. Σύνοδος...

      ****Καλεῖ ἄ μ ε σ α τούς Βουλευτές καί ἐκπροσώπους τοῦ λαοῦ, ἰ δ ι α ί τ ε ρ α τῆς Α΄καί Β΄ Περιφερείας Π ε ι ρ α ι ῶ ς νά δηλώσουν ἄ μ ε σ α τήν πλήρη ἀντίθεσή τους στό νομοθέτημα-συμφορά πού θά προκαλέσει ὁπωσδήποτε τήν ὀργή τοῦ Θεοῦ καί θά γίνη αἴτιο μεγάλων δεινῶν τῆς Πατρίδος****.

      Δηλώνει πρός πᾶσαν κατεύθυνσιν ὅτι Βουλευταί πού θά τό σ τ η ρ ί ξ ο υ ν μέ τήν ψῆφο τους ΠΑΥΟΥΝ νά ἔχουν ὁποιαδήποτε σχέση μέ τήν Ἱ. Μητρόπολη Πειραιῶς καί θά τούς ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΗ ὁποιαδήποτε παρουσία τους, ὡς ἀ κ ο ι ν ώ ν η τ ω ν πλέον, σέ ὁποιαδήποτε λατρευτική σύναξη τῆς Ἱ. Μητροπόλεως Πειραιῶς, διότι κατεπάτησαν τόν Νόμο τοῦ Θεοῦ.

      Καλεῖ τούς συγκεκριμένους Βουλευτάς νά ἀ ν α λ ο γ ι σ θ ο ῦ ν τήν πολιτική τύχη τῆς τ. Ὑπουργοῦ κ. Μ. Κουτσίκου-Γιαννάκου καί τοῦ Πειραιώτη Ὑφυπουργοῦ κ. Γεωργίου Καλοῦ, τῶν «ἀρχιτεκτόνων» τῆς ἐκδιώξεως τῶν Κληρικῶν ἀπό τά Σχολεῖα μέ τήν πνευματικά ἐγκληματική Ἐγκύκλιο τοῦ εἰδικοῦ τους Γραμματέως κ. Ράμμα.

      Παρακαλεῖ ἀδελφικῶς τούς Ἁγιωτάτους Μητροπολίτας τῆς Ἱερᾶς Συνόδου τῆς Ἱεραρχίας τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος νά πράξουν τά ὅμοια γιά τήν ἀποτροπή αὐτοῦ τοῦ κακουργήματος.

      Συγχαίρει δημοσίᾳ τόν ἀκάματο ἀ γ ω ν ι σ τ ή καί φ ρ υ κ τ ω ρ ό Ἱεράρχη Σεβ. Μητροπολίτη Καλαβρύτων καί Αἰγιαλείας κ.κ. ΑΜΒΡΟΣΙΟΝ, ὁ ὁποῖος ἤδη ἐζήτησε τήν ἔκτακτο σύγκληση τῆς Ἱεραρχίας.

      Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ

      + ὁ Πειραιῶς ΣΕΡΑΦΕΙΜ

      h**p://www.imp.gr/2012-03-27-20-22-23/580-…

    • jgreek avatar
      jgreek @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/07/2013 11:07:12

      Αγαπητέ Φαήλο, το θέμα δεν είναι αστείο,αλλά πολύ σοβαρό.
      Όπως προκύπτει και από τα σχόλια των υπολοίπων, η τελευταία ελπίδα έσβησε.

  50. KIK avatar
    KIK 14/07/2013 08:36:52

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΤΟ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΣΑΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΚΑΙ
    ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥκ.ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΧΡΟ ΝΟΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΗ.

  51. antonio avatar
    antonio 14/07/2013 09:17:15

    Ερχεται και ο Ραγκούσης και η Διαμαντοπούλου και...και ...λίγη υπομονή να έχουμε.
    Να μην ξεχνάμε και τον Παπαχρήστο.
    Καλή η προσπάθεια για διατήρηση του ΠΑΣΟΚ ώστε να ροκανίζει το ΣΥΡΙΖΑ άλλα τις απώλειες των Κεντροδεξιών ψηφοφόρων κάποιος πρέπει να τις λάβει σοβαρά υπόψη.

  52. Σίμος avatar
    Σίμος 14/07/2013 11:13:24

    Είμαι πολύ απογοητευμένος από την επιλογή του Ανεπάγγελτου, κου. Παπουτσή.

    Όποιον λόγο και να επικαλεστούν δεν δικαιολογείται με τίποτα αυτή η επιλογή.

  53. karasumi avatar
    karasumi 14/07/2013 11:55:49

    Όλες οι αξίες αναγνωρίζονται στην Ελλάδα. Κρίμα που είναι χαμηλόμισθη θέση. Πρεσβεία στη Ζιμπάμπουε δεν έχουμε;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ karasumi 14/07/2013 11:59:11

      12.000 τον μήνα; ...πείνα.

  54. GO avatar
    GO 14/07/2013 14:48:00

    Κι αυτό καλώς καμωμένο; Τι λέτε βρε dim; Με ιάματα ευτυχίας είστε όλη μέρα;

    • dim avatar