17/05/2009 12:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος επιμένει: Στις 8/6 ορκίζεται πρωθυπουργός


____________________________________________________________________________________________
Το πρόγραμμα των ... 100 πρώτων ημερών της διακυβέρνησης από το ΠΑΣΟΚ παρουσιάζει σε σημερινή συνέντευξή του στην Ελευθεροτυπία ο Γιώργος Παπανδρέου (http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=44950). Και όπως δηλώνει «θα είναι αφιερωμένες σε δύο μεγάλα και κατεπείγοντα μέτωπα: στην αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης και στην αποκατάσταση της εμπιστοσύνης προς το πολιτικό σύστημα».

Μεταξύ άλλων στις 100 αυτές πρώτες ημέρες (δανεικές από τον ...Ομπάμα) θα ανορθώσει την Οικονομία της χώρας με τα εξής: «Με ένα έκτακτο σχέδιο ανάταξης της οικονομίας για την αποκατάσταση της ρευστότητας στην αγορά, την αύξηση των δημοσίων επενδύσεων με την αξιοποίηση του ΕΣΠΑ, στοχευμένα μέτρα στήριξης του εισοδήματος των ασθενέστερων και της μεσαίας τάξης, μέτρα διάσωσης των θέσεων εργασίας, αποκατάσταση της ευρυθμίας στους φορολογικούς μηχανισμούς, μέτρα δικαιότερης κατανομής των φορολογικών βαρών και ριζικού περιορισμού της φοροδιαφυγής....».

Ερώτηση: Για ευρωεκλογές πάμε ή για βουλευτικές. Προφανώς η συνέντευξη είχε ξεμείνει από την εποχή που πηγαίναμε για διπλές.

(Ο τίτλος είναι από το http://papaioannou.wordpress.com/)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 17/05/2009 13:01:46

    πόσο συμπαθηυικός είναι. Να τον ψηφίσετε.

  2. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 17/05/2009 13:04:57

    Παρατηρώ ότι προτείνει αυτά που (προσπαθεί) κάνει η κυβέρνηση. Συμπαθητικός αναμφίβολα, από πρωτοτυπία για NOBEL (Στιγκλιτς).
    Να τον ψηφίσουμε τώρα για να νομίζει ότι είναι πρωθυπουργός για μερικούς μήνες!

  3. F avatar
    F 17/05/2009 13:16:23

    Γιατί δὲν τὸν διορίζει ὁ Ὀμπάμα "senator" σὲ καμμιά Μινεσότα, μπὰς καὶ γλυτώσουμε;

  4. Petran avatar
    Petran 17/05/2009 13:23:45

    Καλή η προσπάθεια μείωσης του ΓΑΠ, αλλά τόσα χρόνια δεν κουραστήκατε ? Αν διαβάζατε ολη την συνέντευξη, θα βλέπατε ότι ΑΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ. Δεν τα λέει με δική του πρωτοβουλία.

    Είπαμε, η βλακεία δεν έχει όρια, αλλά δεν είναι ανάγκη να μας το υπενθυμίζετε.

  5. Χ-ΠΑΙΑΝΙΑ avatar
    Χ-ΠΑΙΑΝΙΑ 17/05/2009 13:25:22

    Αν αυτό τον κύριο τον έλεγαν Γιώργο Καράμπελα θα του δίναμε σημασία ?


    Ευκαιριακός ανεπάγγελτος οπως και ο άλλος...

  6. giannis avatar
    giannis 17/05/2009 13:32:39

    Petran – ποιος είναι ο λόγος να κουραστούμε αυτός κοροϊδεύει και δουλεύει κάτι τέτοιους σαν εσένα ...

  7. Jimmy L avatar
    Jimmy L 17/05/2009 13:32:48

    Πολυ σωστα θα πραξει αυτα που αναφερεις στο σχολιο σου..Πρωτη προτεραιοτητα ομως θα πρεπει να ειναι μια πραγματικη και χωρις σκοπιμοτητες απογραφη σε ολους τους τομεις για να υπαρξει μια αφετηριατο απο δηλαδη ξεκινας αφ ενος και αφ ετερου να παει ολα τα σκανδαλα και τις ατασθαλιες στην δικαιοσυνη οχι βεβαια την δικαιοσυνη του Σανιδα ο οποιος θα πρεπει να ελεγχει πρωτος..

  8. Jimmy L avatar
    Jimmy L 17/05/2009 13:38:11

    @8 Aninymoys..Μηπως εχεις ξεπερασει εσυ το υποκλινικο σταδιο με τις εμμονες σου και δεν το εχεις παρει...ακομα ειδηση??Η πραφροσυνη μαλλον σου ταιριαζει!!

  9. Petran avatar
    Petran 17/05/2009 13:40:17

    Giannis- εμένα δεν με κοροϊδεύει ο ΓΑΠ γιατί απλά δεν κυβερνά. Αλλωστε όλες οι βασικές του επιλογές μακροπρόθεσμα του έχουν βγεί. Μια και η οξυδέρκεια φαίνεται να είναι ένα απο τα χαρακτηριστικά σου, δεν μας λες τίποτα για τον "καταλληλότερο" που έχει χαντακώσει την χώρα και τους Ελληνες τα τελευταία πέντε χρόνια ?

  10. Jimmy L avatar
    Jimmy L 17/05/2009 13:48:19

    Θα προσαρμοσθουνε και αυτοι ,δεν την γλυτωνουν αλλωστε εχουν καταλαβει οτι η μεχρι τωρα προσπαθεια τους δεν εχει τα αναμενομενα αποτελεσματα...βλεπουν και τα αποτελεσματα του γκαλλοπ και τι να πουν!!!

  11. giannis avatar
    giannis 17/05/2009 13:48:51

    Petran – πες μια π.χ. Η Ανωτατοποίηση ΤΕΙ

  12. ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ avatar
    ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ 17/05/2009 13:51:01

    H επιχείρηση υπονόμευσης συνεχίζεται. Η φωτογραφία στο πρωτοσέλιδο της Ε (όχι στο antinews) δεν τον κολακεύει καθόλου. Ο Μπόμπολας με τον άσπιλο Θέμο και το Εθνός χτυπα ακούραστα καθε Κυριακή τον Γιώργο . Ο Αλαφούζος με αβυσσαλέο μίσος κατεβάζει το Γιωργο μόνιμα 7 μονάδες πίσω απο τη ΝΔ. Ο αφανής λόγος: o Γιώργος του υπέκλεψε δόλια την πατέντα της Πράσινης Ανάπτυξης. Ο ΔΟΛ είναι φανερο πως εξυμνεί τον ΚΚ -αν και δεν κατάφερε να βγάλει την δηλωμένη αντοδολικιά, αντιμπομπολικιά Ράπτη απο το ψηφοδέλτιο. Ο Γιώργος αντιστάθηκε παραδειγματικά.

    Είναι η πικρή αλήθεια: Ο εκδοτικός κοσμος και η οικονομική ολιγαρχια πολεμούν τον Γιώργο.

  13. giannis avatar
    giannis 17/05/2009 13:52:14

    Petran – για τον “καταλληλότερο” τι θες
    1.έγινε μπαμπάς
    2.σύζυγος γιατρού και μάλιστα χειρούργου

  14. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 17/05/2009 13:54:20

    Για να φτιάξω τη μέρα αε μερικούς, θα κάνω μια απλή συλλογιστική

    Ψήφο σε ΓΠΑ=

    1) Επικράτηση-ξανά- της οικογενεικρατίας μέσω της επαναφοράς της οικογένειας Παπανδρέου και της ανόδου της οικογένεις Μητσοτάκη, δίχως να μειώνεται και η θέση της οικογένειας Καραμανλή


    2) Εξιλέωση σε μεγάλο βαθμό της ΠΑΣΟΚικής Κόζα Νόστρα των τελευταίων 30 ετών


    3) Πλήρης εξαχρείωση και καταποντισμός της Αριστέρας (ότι τελως πάντων να σημαίνει αυτό)


    4) Επιπλέον φόροι για παντελώς άχρηστα και αντιπαραγωγικά συστήματα "ενέργειας αιχμής" όπως ανεμογεννήτριες -ψτωβολταικά και λοιπά εξαρτήματα. Εάν εφαρμοστέι ξεχάστε οικονομική ανάπτυξη της χώρας, πέρα από τις μετοχές της ΤΕΡΝΑ και άλλων


    5) Σοβαρότατος κίνδυνος εθνογραφικής αλλοίωσης της χώρας που θα έχει ως απώτερη συνέπεια ακόμη και εμφύλιες συρράξεις στην Ελλάδα (Το τελευταίο δεν αποτελεί μια προσωπική πεσιμμιστική άποψη, δυστυχώς είναι διάχυτο σε πολλούς κύκλος αυτό το συνίασθημα)

    και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ

    6) Το ΠΑΣΟΚ θα κρατήσει την παράδοση που έχει εδώ και 35 έτη, να έχει για Πρωθυπουργό ένα καράφλα.
    Πρόκειτε για σημαντική σημειολογικά πολιτική παράσταση. Θα μας καταφλιάσουν για μια ακόμη φορά!


    Η άποψη του γράφοντος είναι ότι όποιος είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ απογοητεύμενος από το Ελλάντα πρέπει να σκεφτεί έξυπνα και να τσακίσει το σύστημα "δια της ατόπου επαγωγής" βραχυκυκλώνοντας τα σχεδιά του.

    Οι λοιποί βολεμένοι εας συνεχίσουν την πορεία τους βάση των οδηγιών των τσοπανόσκυλων και των τσοπάνηδω, κιτς-κιτς μπρρρρρ.

  15. Jimmy L avatar
    Jimmy L 17/05/2009 14:02:50

    @16 Dubai...Σε παρομοιαζω οσον αφορα το υφακι σου και τις ανοστες εξυπναδες με τον εξαφανισμενο Σπατζιωτη και τον αξιοθρηνητο orestio..Ο πολιτικος σου λογος και τα επιχειρηματα σου ουτε στους μαυρους του Dubai δεν ευσταθουν...Σοβαρεψου λιγο..

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/05/2009 14:04:50

    Εχω παρατηρησει οτι η μονη περιπτωση που δεν κατηγορουνται οι φακτορες οταν δημοσιευουν ενα επικριτικο ποστ ειναι οταν αφορα τη ΝΔ και εχουν δημοσιευσει απειρα.Ολοι οι υπολοιποι μολις δουν κατι που δεν τους αρεσει για το κομμα τους αρχιζουν τις κατηγοριες για "στημενα" ,πληρωμενους κλπ.
    Μη πληρωμενη θεωρουν μονο τη δημοσιογραφια τυπου 2004 οταν τα καναλια αποθεωναν το Γιωργο σε καθε χωριο που σταματαγε ή γιατι εκανε εσωκομματικες εκλογες οπου ηταν ο μονος υποψηφιος.

  17. Orestios avatar
    Orestios 17/05/2009 14:19:56

    Είπε τέτοιο πράγμα το GAP?
    XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

  18. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 17/05/2009 14:20:46

    @7,12,17,
    Αφού πρώτα ενημερώσω το τρικέφαλο αγόρι που έχει αποδείξει ότι μπορεί κανείς να διαθέτει τρία κεφάλια, αλλά να είναι και τα τρία κενά (Μήτσος Λωτός - αγγλιστί Jimmy Lotous, Πράσινη Βούλα - aγγλιστι Greenpoint και Σκόρπιος - αγγλιστί Skorpios) ότι ο Sakis (ελληνιστί Σακης) πήρε την έβδομη θέση στη Γιουροβίζιον, θα ήθελα (οποιοδήποτε από τα 3 κεφάλια έχει βάρδια) να το παρακαλέσω να μου απαντήσει τι ακριβώς έχει υπόψη του με τη φράση ''μια αφετηριατο απο δηλαδη ξεκινας αφ ενος''(@7).
    Επιπλέον θα ήθελα να τον ενημερώσω ότι ο Ανώνυμος @ 8 είναι ομοϊδεάτης του. Καταλαβαίνω ότι ο @8 σχολιαστής ξέχασε να γράψει ''Προχώρα, Γιώργο και παρ' τους τα σώβρακα'' και τον (τους) μπέρδεψε, αλλά με τέτοιες αβλεψίες μπορεί να ξεσπάσει ενδοπράσινος εμφύλιος, που θα πληγώσει ανεπανόρθωτα το Κίνημα, το λαό και τον τόπο.
    Θα ήταν, έπίσης, καλό να αποφύγει τα ρατσιστικά ''ουτε στους μαυρους του Dubai δεν ευσταθουν'', κυρίως επειδή το Dubai δεν κατοικείται από μαύρους αλλά από Άραβες.
    Τέλος, θα ήθελα να τον παρακαλέσω να πάψει να γυρνάει στους δρόμους κορνάροντας δαιμονισμένα με το σημαιοστολισμένο με πράσινα σημαιάκια αγροτικό του και να πανηγυρίζει την νίκη του Πασόκ στις ευρωεκλογές (μάτι δεν κλείσαμε χτες βράδυ), διότι οι εκλογές δεν έχουν γίνει ακόμα και απλώς η περηφανής νίκη σημειώθηκε σε γκάλοπ των Antinews. Ας ρωτήσει κάποιον σύντροφό του να του εξηγήσει με όσο το δυνατόν πιο απλό τρόπο τη διαφορά μεταξύ γκάλοπ και κάλπης...
    Υ.Γ. Με την ανεκτικότητα που δείχνετε λόγω της καλής σας καρδιάς, φίλοι του Antinews, κοντεύουμε να γίνουμε άσυλο εδώ μέσα...

  19. ΑναΓνώστης avatar
    ΑναΓνώστης 17/05/2009 14:22:18

    Οι 100 ημέρες-αν και δεν είναι τίποτα φοβερό- το είχε πει πολλά χρόνια πριν από τον Ομπάμα, ο Ανδρέας Παπανδρεόυ όταν προτοεκλέχθηκε πρωθυπουργός.

  20. ΑναΓνώστης avatar
    ΑναΓνώστης 17/05/2009 14:26:23

    @23

    Ευχαριστώ πολύ. Δεν το ήξερα

  21. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 17/05/2009 14:31:00

    γιατι δεν φωναζαν την βικυ καγια για τα καλλιστεια συγνωμη τα ευρωψηφοδελτια τους ? ο ενας φωναζει πολυ και ο αλλος δεν ξερει που πεφτουν οι τονοι

    ναι τωρα κληρωθηκε η πετρουλα ....

  22. anonymos avatar
    anonymos 17/05/2009 14:35:16

    @14 ΑντιΔΟλ η Συλβάνα Ράπτη? Κάθε λίγο και λιγάκι με τον Πρετεντέρη και τον άντρα της ήταν, όταν ο Μπέννυ οργάνωνε το πραξικόπημα κατά του ΓΑΠ. (Ο άντρας της - Δέτσης - ήταν ο οργανωτικός του Μπέννυ).

  23. ataktos avatar
    ataktos 17/05/2009 14:37:37

    Dubai Expatriate – έτσι είναι όπως τα λες ...

  24. hypo avatar
    hypo 17/05/2009 14:43:18

    Παίζει ο Γώγος να έχει μπερδευτεί και να νομίζει ότι έχουμε εθνικές εκλογές. Ικανό τον έχω με την εξυπνάδα που κουβαλάει.

  25. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 17/05/2009 14:50:41

    Προς του άσχετους, η Συλβάνα Ράπτη δούλευε 20 χρόνια στο Βήμα και στα Νέα. Έκανε την επανάσταση μέσα από το σύστημα του ΔΟΛ γι' αυτό έγινε βουλευτίνα.

  26. Decay avatar
    Decay 17/05/2009 14:50:55

    @ 7 Jimmy L,


    Τελικα η εμμονή σας με τον ΓΑΠ εχει ξεπερασει το υποκλινικό σταδιο...

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 14:56:18

    1-Το 100 μέρες πρωτοειπώθηκε από τον Β. Λένιν. (Νομίζω)
    2-Dubai expatriate για μια ακόμη φορά έγραψες.
    3-Σπατζιώτη- δείξε και συ λίγη επιείκεια. "Ου γαρ ...τι ποιούσι... " κλπ

  28. Jimmy L avatar
    Jimmy L 17/05/2009 14:59:06

    Σπατζιωτη ξυπνησες ??Αντε καλη βαρδια, μεχρι το βραδυ θα εχουμε πολλα να πουμε..Σοβαρεψου εισοδηματια-μεγαλοτσιφκικα!!!

  29. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 17/05/2009 15:00:22

    Εκτίμηση εκλογικού αποτελέσματος

    ΝΔ 36,6%
    ΠΑΣΟΚ 39,4%
    ΚΚΕ 7,7 %
    ΣΥΡΙΖΑ 4,6%
    ΛΑΟΣ 4,6%
    ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ 4,5%
    ΑΛΛΟ 2,6%

    Ερώτηση: Φέτος οι Ευρωεκλογές είναι στις 7 Ιουνίου μαζί με το εορταστικό τριήμερο του Αγ. Πνεύματος. Εσείς τι θα κάνετε εκείνη την μέρα;

    Θα τα συνδυάσω και τα δυο 15%
    Θα πάω εκδρομή 8%
    Θα ψηφίσω 70%
    ΔΓ/ΔΑ 7%

    Ερώτηση: Πόσο σημαντικές είναι για σας οι Ευρωεκλογές;
    Το ίδιο όσο και οι εθνικές 49%
    Λιγότερο από τις εθνικές 38%
    Περισσότερο από ό,τι οι εθνικές 11%
    ΔΓ/ΔΑ 2%

    Ερώτηση: Πώς πιστεύετε προσεγγίζουν τα κόμματα τις Ευρωεκλογές;
    Ως δημοψήφισμα για καταμέτρηση δυνάμεων 70%
    Ως μια διαδικασία εκλογής των καλύτερων εκπροσώπων στο Ευρωκοινοβούλιο 26%
    ΔΓ/ΔΑ 4%

    Ερώτηση: Πόσο σημαντικός είναι για σας ο επικεφαλής του ψηφοδελτίου του κάθε κόμματος;
    Λίγο/Καθόλου 45%
    Πολύ/Αρκετά 53%
    ΔΓ/ΔΑ 2%

    Ερώτηση: Τι κατά την άποψή σας θα παίξει ρόλο στην επιλογή σας για το ποιο κόμμα θα ψηφίσετε στις επόμενες Ευρωεκλογές;
    Η εσωτερική πολιτική συγκυρία 25%
    Οι θέσεις των κομμάτων για τα ευρωπαϊκά θέματα 24%
    Και τα δυο 48%
    ΔΓ/ΔΑ 3%

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ INTERVIEW

    KAI MHN ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ

    http://www.makthes.gr/index.php?name=News&file=article&sid=38709

  30. Lavazza avatar
    Lavazza 17/05/2009 16:03:47

    "Με ένα έκτακτο σχέδιο ανάταξης της οικονομίας για την αποκατάσταση της ρευστότητας στην αγορά"...

    Αυτό τώρα τί είναι;;;

    Το τί χρειαζόμαστε το ξέρουμε. Το πώς θα το κάνει δεν λέει...

  31. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 17/05/2009 17:08:12

    με αλλα 28 δισ στις τραπεζες ? τσαμπα το τραπεζι που του εκαναν ?

  32. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 17/05/2009 17:18:04

    Ακόμη και η κατασκοπεία απαιτεί σπόνσορες. Στο πανελλήνιο συνέδριο των υπαλλήλων της ΕΥΠ, που πραγματοποιήθηκε πριν από λίγες ημέρες στο πολυτελές παραθαλάσσιο ξενοδοχείο «Μίνωας Παλλάς», στον Πλατανιά Χανίων, εμφανίστηκαν ως χορηγοί ένα κολέγιο μέσης εκπαίδευσης, μια ναυτιλιακή εταιρεία, το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και μια αλυσίδα fast food. Ως γνωστόν οι έλληνες πράκτορες δεν κρύβονται. Ο δήμαρχος Πλατανιά κ. Γ.Τσαγκαράκης τους παρέθεσε γεύμα (ευτυχώς, χωρίς κάμερες) στο εστιατόριο «Διόνυσος», γνωστό και ως «Πιλαφάδικο».

    Oι «μυστικοί» δεν είναι ικανοποιημένοι με τις αμοιβές τους. Δεν μπορεί, λένε, μια καθαρίστρια του υπουργείου Οικονομικών να παίρνει 800 ευρώ περισσότερα από όσα ένας προϊστάμενος επιχειρησιακού τμήματος της ΕΥΠ, με μηνιαίο μισθό 1.600 ευρώ! Τουλάχιστον είναι ικανοποιημένοι με τις εκλογές τους. «Πήραν» τις εκλογές οι ίδιοι που εκλέγονται εδώ και μία δεκαετία. Από τα 11 μέλη του ΔΣ τα εννέα πρόσκεινται στο ΠαΣοΚ. Βέβαια, οι βουλευτές της ΝΔ δεν το βάζουν κάτω. Από το 2004 ως σήμερα έχουν προσληφθεί 400 νέοι πράκτορες και διοικητικό προσωπικό, ασφαλώς με... αξιοκρατικές διαδικασίες.

  33. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 17/05/2009 17:18:47

    ΑΧ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΤΗΣ . ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΓΑΛΑΖΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΡΩΤΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΩΝ ΠΡΩΤΑ ΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ Χ. ΤΡΙΚΟΥΠΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥ. ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΔΕΣ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΤΣΑΜΠΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΔΙΝΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΑΘΑΤΕ

  34. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/05/2009 17:44:20

    αν ασχοληθεί με τα οικονομικά, που τι στην ευχή; θα αναγκαστεί, ελπίζω να παρατήσει τις αναπτυξιακές πρασινάδες... Διότι αν δεν τι ςπαρατήσει, θα ανακαλύψει ότι και κάνουν ζημιά στα οικονομικά, και μειώνουν την αξιοπιστία.

    δες τον Ομπάμα, ΓΑΠ, και αυτός τα παράτησε. Δεν συμφέρουν.

  35. Θύμα avatar
    Θύμα 17/05/2009 18:00:52

    Τον ΓΑΠ θα τον κρίνουμε μονάχα μετά απο 2 χρόνια πρωθυπουργίας του, μέχρι τότε είναι άδικο να του φορτώνουμε τα εγκλήματα των προηγουμένων του όχι μονάχα του Καραμανλή αλλά και του παλιού ΠΑΣΟΚ.
    Όπως φαίνεται έρχεται σύντομα, ο χοντρός κάνει τα πάντα ότι περνάει απο το χέρι του για να γίνει μισητός και να τον μαυρίσει ο κόσμος στις εκλογές. Βαρέθηκε, δέν μπορεί άλλο και έβαλε σκοπό να πέσει με αυτόν τον τόσο άτσαλο τρόπο.

  36. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 17/05/2009 18:08:57

    ναι δεν μπορουμε να τον κρινουμε ... μονο 16 χρονια υπουργος και υφυπουργος ηταν στις κυβερνησεις του πασοκ ... και δεν ειχε καμια ευθυνη για οτιδηποτε γιατι απλως αν και συμμετειχε ,στην πραγματικοτητα σκεφτοταν πως θα βγαλει την ελλαδα απο το τελμα πως θα φερει την πρασινη αναπτυξη και τον σοσιαλισμο που δεν εφεραν ποτε οι προηγουμενοι συμπεριλαμβανομενου και του πατρος ...

    ο γιωργος εβλεπε μπροστα και σκεφτοταν για μας και δεν ηξερε τιποτα , μην φτασουσε στο σημειο να τον κατηγορησουμε οτι προωθουσε και το κυβερνητικο εργο

    φροντιζε γιαυτο ο ροντος ο ροζακης και οι αλλοι guys

  37. ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ avatar
    ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ 17/05/2009 18:14:00

    @anonymos 2:26 pm και 2:35 pm

    Αυτό που έγραψα δηλαδή ισχύει: 'Ο Αλαφούζος με αβυσσαλέο μίσος κατεβάζει το ΠΑΣΟΚ μόνιμα 7 μονάδες ΠΙΣΩ απο τη ΝΔ.'??? Με εκπλήσσετε...

    Λαμβάνω τις απαντήσεις σας ως αποδείξεις χαριτωμένης ειρωνείας. Διαφορετικά, ειμαι βέβαιος πως ο FactorX πρέπει να κλείσει το μαγαζί για το μοναδικο λόγο οτι έχει παραγνωρισει την περιπωση η κρισιμη μάζα των σχολιαστων του antinews (που κάνει και την ποιοτική διαφορά) να είναι ανοήμων.

  38. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 18:19:51

    @42 ανοήμων;
    Δεν είμαι φιλόλογος αλλά δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια λέξη στα ελληνικά.
    -ανόητος, βλάκας, κουτός, μωρός, άμυαλος, αστόχαστος ... μήπως;

  39. ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ avatar
    ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ 17/05/2009 18:24:41

    @#Strange Attractor
    Εppur...

    α-νοήμων, ον, (νοεω) without understanding
    Liddell & Scott

  40. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 17/05/2009 18:57:02

    @30 ΘΥΜΑ
    Ευτυχώς που επαναστάτησε στου Λαμπράκη και πήγε στο ΠΑΣΟΚ γαιτί αλλοιώς θα στήριζε τη Δεξιά.
    Είδες άμα είσαι επαναστάτης προοδευτικός!!!

  41. Θύμα avatar
    Θύμα 17/05/2009 19:04:17

    Ο Σημίτης κυβερνούσε την οχταετία 1996 - 2004 δέν κυβερνούσε αυτός.

  42. Orestios avatar
    Orestios 17/05/2009 19:25:50

    Ευτυχώς που κάνει και καμία μάζωξη ο Βενιζέλος και ακούνε ανθρώπινα πράγματα. Με το GAP πρέπει να έχει αποκωδικοποιητή.

  43. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/05/2009 20:02:54

    Ρε συ,ανεπαγγελτος,μπορει να ηταν ο Καραμανλης,ο Παπανδρεου,δουλεψε στη ζωη του,και μαλιστα σε ενα σωρο επαγγελματα.
    Μη μπερδευετε λοιπον την υποτιθεμενη απουσια ικανοτητος,με ασχετα πραγματα,και ψευδη.

  44. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/05/2009 20:05:57

    Οι Δημοσιοι υπαλληλοι,ψηφιζουν τον...εαυτο τους,το συμφερον τους, και οχι κομμα.
    Αν νομιζουν,οτι με το πασοκ,περναγανε καλυτερα,αυτο και θα ψηφισουν.Δεν ειναι κοροιδα να ακολουθουν αρχηγουςκαι κομματα.

  45. ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ avatar
    ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ 17/05/2009 20:23:20

    @Προβοκατωρ

    Ακριβώς!!!

    Eννοείται βέβαια οτι το συμφέρον των Δ.Υ είναι το συμφέρον της χώρας. 20 και βάλε πασοκικής αξιοκρατιάς μας έχουν πείσει για τη ταύτιση Δ.Υ. και εθνικού συμφέροντος.

  46. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 20:24:45

    @48 Έχει χύσει ιδρώτα και έχει σμιλέψει κορμί στο γιαπί.
    Πλάκα δεν κάνεις;

  47. Θύμα avatar
    Θύμα 18/05/2009 05:33:27

    @47 Orestios οι οπαδοί του ΠΑΣΟΚ θέλουν αντικατάσταση του ΓΑΠ απο τον Βενιζέλο σε απίθανη περίπτωση νέας ήττας του κινήματος στις εκλογές κάτι που σημαίνει οτι απο τότε τουλάχιστον θα έχεις σκληρό αντίπαλο.
    Αντίθετα οι δικοί σας οπαδοί της Νέας Δημοκρατίας είναι τόσο παθολογικά πορωμένοι με τον Καραμανλή που σε συντριπτική πλειοψηφία τον θέλουν μέχρι τέλους της ζωής του να παραμείνει οπωσδήποτε αρχηγός τους με οποιοδήποτε τίμημα. Αυτό σημαίνει οτι έχετε όλοι σας ψυχολογικά προβλήματα σε μαζικό επίπεδο, άν τουλάχιστον ζητούσατε αντικατάσταση του Καραμανλή θα αναγνώριζα οτι κάποια επαφή με την πραγματικότητα την έχετε.

  48. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2009 18:27:28

    Τουλάχιστον ο Βενιζέλος ήταν μια κάποια λύση για το ΠΑΣΟΚ. Τώρα έχετε το GAP, που αποδεικνύεται μια μετριότητα. Χώρια που μοιράζει υποσχέσεις σαν να πουλά μπιχλιμπίδια σε πανηγύρι.