20/05/2009 15:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπαράζ προεκλογικών παροχών


____________________________________________________________________________________________
Φωτοβολταϊκά στις στέγες των σπιτιών με ισχυρά κίνητρα προς τους πολίτες, χωρίς γραφειοκρατικές διαδικασίες στις πολεοδομίες, φοροαπαλλαγές και με ταυτόχρονη επιδότηση στην αγορά της κιλοβατώρας από τη ΔΕΗ, δίνει η κοινή υπουργική απόφαση των υπουργείων Ανάπτυξης, Οικονομίας και ΠΕΧΩΔΕ που θα εκδοθεί σε 10 ημέρες

http://www.skai.gr/articles/news/environment/Φωτοβολταϊκάαπόσπίτι/

Σε 1,050 δισεκατομμύρια ευρώ ανέρχεται το συνολικό ποσό για τις δράσεις που θα προκηρυχθούν με στόχο τη στήριξη των μικρομεσαίων επιχειρήσεων απέναντι στην κρίση, αλλά και για την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας και της ανάπτυξής τους. Το 80% του ποσού αυτού κατευθύνεται στην περιφέρεια.

Δράσεις 1,050 ύψους δισ. ευρώ για τις ΜΜΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. wert01gf avatar
    wert01gf 20/05/2009 16:11:54

    Καιρός ήταν.

  2. ατακτος avatar
    ατακτος 20/05/2009 16:28:22

    Αρχεοπτεριχ- στην ανακοίνωση της ΔΕΗ αναφέρετε χθες “Η τεχνολογία της νέας Μονάδας θα είναι αυτή του κονιοποιημένου λιγνίτη, αντί της ρευστοποιημένης κλίνης” αλλάζει τίποτα .Χαχαχα

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2009 16:39:41

    Πολύ καλύτερη αυτή η εφαρμογή από τις μεγάλες φ/β φάρμες. Κοντά στην ζήτηση, παραγωγή σε ώρα αιχμής, η επιδότηση στον πολίτη και όχι στους χωματουργούς. Θα βάλω και εγώ.

  4. rs avatar
    rs 20/05/2009 16:44:08

    Πάλι επιδοτήσεις!!!Το φαγοπότι δεν σταματά.
    Όπως δεν σταματά και η ...κατρακύλα της ΔΕΗ.

  5. Michelos.gr avatar
    Michelos.gr 20/05/2009 16:57:16

    Και γιατί ονομάζετε προεκλογική παροχή τις διευκολύνσεις στην εγκατάσταση φωτοβολταικών; Το αυτονόητο δεν πρέπει να λέγετε παροχή! Δηλαδή χάρη μας κάνουν;
    (Ξέρω.. ξέρω.. το αυτονόητο και λειτουργικό για τον πολίτη μπορούν να μας το προσφέρουν μόνο με όρους προεκλογικού ρουσφετιού)

  6. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 20/05/2009 18:17:52

    Είναι παροχή γιατί το αυτονόητο αυτό μόνο προεκλογικά μπορεί να είναι πιο συμφέρον από τη διαπλοκή με μεγαλο"πρασινοπαραγωγούς".

    Εννοείται πως θα βάλω κι εγώ. Μακάρι να υλοποιηθεί, αυτή είναι η ιδανική λύση στην Ελλάδα, το δίκτυο της ΔΕΗ μια τεράστια μπαταρία!

  7. λ avatar
    λ 20/05/2009 18:37:55

    Είναι μία θαυμάσια κίνηση. Προεκλογική-ξεπροεκλογική δεν έχει σημασία.

  8. Jimmy L avatar
    Jimmy L 20/05/2009 18:49:07

    Οτι και να κανουν ,οτι και να πουν πια δεν τους πιστευει κανεις..εινα τελειωμενοι!!!Τοσο καιτετοιο οργιο ρουσφετολογικων προσληψεων και μαλιστα σε προεκλογικη περιοδο δεν εχει ποτε γινει..Δανειζοντε με πανακριβο επιτοκιο για να τα σπαταλουν για κοματικους σκοπους.Δεν θελουν δημοσια κρεμαλα τα λαμογια??

  9. ariel avatar
    ariel 20/05/2009 18:56:02

    Αν δεν κάνω λάθος, προ ημερών σε σχετική εκπομπή στην τηλεόραση, έλεγαν πως δεν μπορεί να γίνει εφαρμογή σε διαμερίσματα, γιατί για ένα διαμέρισμα μόνο, απαιτείται μεγάλη επιφάνεια ταράτσας. Μακάρι να βρουν τρόπο να επωφεληθούμε και όσοι μένουμε σε διαμερίσματα και όχι σε μονοκατοικίες.

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 19:12:04

    Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ, αν τοποθέτηση γίνεται στις ταράτσες πολυκατοικιών.

  11. λλ avatar
    λλ 20/05/2009 20:26:03

    To μέσο ελληνικό νοικοκυριό χρειάζεται 80 τετραγωνικά μέτρα φωτοβολταϊκά για να είναι ενεργειακά αύταρκες. Στην περίπτωση αυτή θα πληρώνεται από τη ΔΕΗ, αντι να πληρώνει, και μάλιστα θα παίρνει ποσό περίπου 4πλάσιο από αυτό που πληρώνει για ρεύμα τώρα. Εγκατάσταση 20 τετραγωνικών θα αρκεί για να ισοσταθμίζεται η κατανάλωση με παραγωγή, οπότε ο λογαριασμός ρεύματος θα είναι περίπου μηδενικός, πχ χρεωστικός το χειμώνα και πιστωτικός το καλοκαίρι. Για πολυκατοικίες χλομούς σας βλέπω. Εμάς με τις μονοκατοικίες μας συμφέρει και θα κάνουμε απόσβεση μέσα σε 4-5 χρόνια. Μετά θα έχουμε μόνο κέρδος και μάλιστα σημαντικό, γύρω στα 500 ευρώ μηνιαίως κατά μέσον όρο συν το ρεύμα δωρεάν.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2009 21:08:18

    Θα ήταν παλαβό να περιμένουμε να καλύψουμε τις ανάγκες του μέσου νοικοκυριού με φ/β. Παλαβό και πανάκριβο.

    Τα φ/β δεν έχουν νόημα από μόνα τους. Αν τα επιδοτούν οι Γερμανοί, το μόνο νόημα είναι να μειώνουν την ζήτηση ισχύος αιχμής, 1-3 το μεσημέρι το καλοκαίρι. Τίποτα άλλο. Αν δεν είχαν επιδότηση θα είχαν νόημα μόνο για κόττερα γεμάτα κοκκινομάλες 1 μίλι νότια της Γαυδου (για δροσιά).

  13. Ανωνυμη avatar
    Ανωνυμη 20/05/2009 22:51:29

    Κι εγω εκανα προεργασια στο εξοχικο μου το 2000 για εγκατασταση φωτοβολταικου, αλλα το απερριψα γιατι συμφωνα με υπολογισμους ειδικου μιας προς τουτο Ελβ. φιρμας ,την αποσβεση θα πετυχαινα μετα απο 30 χρονια.
    Ζησε Μαη να φας τριφυλι

  14. 321 avatar
    321 20/05/2009 23:26:21

    Το αρχικό κόστος αγοράς-τοποθέτησης των φ/β είναι αρκετά υψηλό.

    Κάθε κίνηση με στόχο τη χρήση ανανώσιμων πηγών ενέργειας είναι ευπρόσδεκτη.

    Πόσο πιο ενδιαφέρον θα ήταν να είχαμε έγκαιρα χρηματοδοτήσει όλη αυτήν την έρευνα.

    Ενώ τώρα ενισχύουμε με έμμεσο τρόπο την τεχνολογική μας υποτέλεια και εξάρτηση.

  15. Decay avatar
    Decay 21/05/2009 08:27:43

    @ Εξαφανισμένη Kαλυψώ [τύφλα νάχουν τα πράσινα παπαγαλάκια]

    Η φασιστική κυβέρνηση,[με τις σβάστικες]
    αποφάσισε να γεμίσει τον τόπο φωτοβολταικά!

    Την ίδια ώρα η πράσινη [κατά ΓΑΠ] ανάπτυξη,
    έγινε κάρβουνο...
    ΚΑΝΕΝΑΣ μα κανένας [φούστης] δεν σκέπτεται
    τί θα απογίνει η χώρα τώρα που οι φασίστες
    νεοναζί μελανοχίτωνες επιδοτούν
    τα πράσινα μοντέλα ανάπτυξης?

    Μια ζωή η Δεξιά θα κυβερνά ρε μαμώτο?

    ------------------------------

    Χαχα χααα!

  16. sthat avatar
    sthat 22/05/2009 10:20:01

    Θέλουμε, δεν θέλουμε προς τα φωτοβολταϊκά ΠΡΕΠΕΙ να στραφούμε. Μη κάνετε γενικεύσεις του τύπου "δεν συμφέρει" ή "κάνεις απόσβεση σε 30 χρόνια". Απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό. Όπως το σχέδιο κάθε σπιτιού είναι μοναδικό, έτσι και η κάθε εγκατάσταση φωτοβολταικού. Ζητείστε να σας κάνουν μελέτη για τις ανάγκες σας.