Μειώνεται κι άλλο η διαφορά ΣΥΡΙΖΑ – ΝΔ
17/04/2015 17:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μειώνεται κι άλλο η διαφορά ΣΥΡΙΖΑ – ΝΔ

Υπαρκτό το ενδεχόμενο χρεοκοπίας λέει το 57,3% των ερωτηθέντων

Μειώθηκε η διαφορά ανάμεσα σε ΣΥΡΙΖΑ και Νέα Δημοκρατία, όπως δείχνει νέα δημοσκόπησης της εταιρίας Metrisi, σύμφωνα με την οποία ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείται με 10,4 ποσοστιαίες μονάδες από τη ΝΔ.

Ειδικότερα, όσον αφορά στην πρόθεση ψήφου, σύμφωνα με τα ευρήματα της έρευνας που διεξήχθη το διάστημα 14 έως 16 Απριλίου, το 34,6% των ερωτηθέντων απαντά πως θα ψήφιζε ΣΥΡΙΖΑ και το 24,2% Νέα Δημοκρατία. Στην τρίτη θέση βρίσκεται το Ποτάμι με 5,5% και ακολουθούν η Χρυσή Αυγή και το ΚΚΕ με 5,25%, οι ΑΝΕΛ με 4,9%, το ΠΑΣΟΚ με 3,1%.

Στην προηγούμενη δημοσκόπηση της εταιρίας -που διεξήχθη το διάστημα 31 Μαρτίου έως 2 Απριλίου- η διαφορά μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και ΝΔ ήταν στις 11,6 μονάδες.



Όσον αφορά στο αν είναι υπαρκτό το προσεχές διάστημα το ενδεχόμενο χρεοκοπίας, το 57,3% των ερωτηθέντων απαντά «ναι», το 26,1% «όχι», ενώ το 16,6% «δεν ξέρω, δεν απαντώ».





Αναφορικά με το αν είναι υπαρκτό το ενδεχόμενο στάσης πληρωμών από το Δημόσιο το προσεχές διάστημα, το 59,6% απαντά «ναι», το 26,1% «όχι», ενώ το 14,3% «δεν ξέρω, δεν απαντώ».


Επίσης, το 49,7% των πολιτών πιστεύει ότι υπάρχει ενδεχόμενο εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ τους προσεχείς μήνες, αλλά το 32,7% θεωρεί ότι το ενδεχόμενο αυτό δεν είναι υπαρκτό.



Ακόμη, σε ερώτηση αν μέσα στους επόμενους 12 μήνες η κατάσταση στη χώρα θα είναι καλύτερη ή χειρότερη από την σημερινή, το 31,7% απαντά «μάλλον χειρότερη», ενώ το 17,2% «σίγουρα χειρότερη» και το 14,6% «μάλλον καλύτερη».



Ακόμη, το 44,20% συμφωνεί με τους κυβερνητικούς χειρισμούς στη διαπραγμάτευση με τους εταίρους έναντι του 36,20% που διαφωνεί, όμως, η συντριπτική πλειοψηφία 62,3% δεν επιθυμεί σκληρότερη στάση της κυβέρνησης, εάν αυτό σημαίνει έξοδο της χώρας από το ευρώ.

www.protothema.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 17/04/2015 19:46:12

    Τέλος τα ψευτοδιλήμματα: Σαμαράς, αλήθεια και όρθια Ελλάδα ή Τσίπροκαμμένοι, ψέμμα, λαϊκισμός και καταστροφή; Το μόνο ερώτημα με ουσία.

  2. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 17/04/2015 20:04:28

    Eίναι προφανές πως αν ο Τσίπρας μας πάει στη Δραχμή, η ΝΔ θα περάσει μπροστά πάνω απο 10 μονάδες. Εκτός αν κάνει Δημοψήφισμα και ο λαός ψηφίσει Δραχμή με τη θέλησή του και εν γνώσει των συνεπειών...

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ οδυσσεύς Κ. 17/04/2015 22:37:55

      Ποιός θα αναλάβει την ενημέρωση για τις συνέπειες?

      • star avatar
        star @ Βαγγέλης 17/04/2015 23:53:12

        Αυτός που έκανε την ενημέρωση για τις συνέπειες του μνημονίου.

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ star 18/04/2015 09:11:03

          Ναι,αλλά στο Μνημόνιο μπορούσες να κάνεις αντιπολίτευση με ψέμματα και υποσχέσεις.Στην δραχμή τι αντιπολίτευση θα κάνεις;Υποσχόμενος επιστροφή στο ευρώ;

          • Βαγγέλης avatar
            Βαγγέλης @ Μεγάλες στιγμές 18/04/2015 11:02:08

            Μα φυσικά. Οι κ.Σαμαράς, Βενιζέλος Θεοδωράκης κλπ θα υπόσχονται επιστροφή στο ευρώ. "Ψηφίστε μας και με σκληρές διαπραγματεύσεις, σκληρή δουλειά, αλλά και... θυσίες, θα ξαναβάλουμε τη χώρα στο ευρώ"! Κι ο καιρός θα περνάει στον "ευλογημένο τόπο".

        • Βαγγέλης avatar
          Βαγγέλης @ star 18/04/2015 10:56:21

          Χαχα... καλό! "Μάθετε όλη η αλήθεια στο δελτίο των οκτώ!"

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ οδυσσεύς Κ. 18/04/2015 09:09:42

      Τι νόημα έχει ένα δημοψήφισμα αφού γνωρίζουν όλοι το αποτέλεσμα;Υπέρ Ευρώ θα είναι συντριπτικά ανεξαρτητα πολιτικής ψήφου. Η νίκη του σύριζα δεν σήμαινε ρήξη και δραχμή.Σήμαινε δώσε μας πίσω ότι χάσαμε απο τους άλλους

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Μεγάλες στιγμές 18/04/2015 17:54:54

        Έτσι είναι αλλά το να παραιτηθεί η κυβέρνηση και να αυτοδιαλυθούν Σύριζα και Ανέλ (το μόνο έντιμο πράγμα μετά από την πλήρη αποτυχία στην διαπραγμάτευση και τη ζημιά που ήδη έχει προκληθεί στην αξιοπιστία της χώρας) είναι απίθανο, επομένως για να επιβιώσουν πολιτικά θεωρούν ότι μια διέξοδος είναι ένα δημοψήφισμα. Τα ίδια μυαλά με τον ΓΑΠ έχουν, όσο και αν το έπαιξαν αντιμνημονιακοί μέχρι τώρα. Δραχμολάγνοι ή αμερικανόδουλοι είναι στην πράξη.

  3. Dexios Psaltis avatar
    Dexios Psaltis 17/04/2015 22:33:16

    Εχουν γινει τοσα κοσμογωβικα γεγνοτα και συνεχιζει να εχει αβανταζ 10 μοναδων?....δηλαδη πρεπει να παει στο ΑΤΜ και να μν βρει φραγκο για να πειστει ο Ελληνας οτι εξεγελασθει?......

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ Dexios Psaltis 17/04/2015 23:05:38

      Φαίνεται πως για κάποιο λόγο η πλειοψηφία δεν νοιάζεται για αυτό το θέμα. Ίσως να μην διαθέτει πλέον ευρώ στην τράπεζα ώστε να επισκέπτεται τα ΑΤΜ. Όσοι έχουν ακόμα... μάλλον θα προβληματίζονται, όπως εσύ. Δικαίως φυσικά.

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ Βαγγέλης 17/04/2015 23:52:44

        οποτε ειπαν να ψηφισουν συριζα μπας και; μην πλανασθε. 7/10 που ψηφισαν συριζα ειναι οι μονοι που πλεον εχουν χρημα στην ελλαδα.

        • Βαγγέλης avatar
          Βαγγέλης @ Παρατηρητής 18/04/2015 00:07:39

          Δηλαδή τη ΝΔ την ψήφισαν οι άνεργοι και οι πάμφτωχοι?

          • Παρατηρητής avatar
            Παρατηρητής @ Βαγγέλης 18/04/2015 12:48:00

            http://www.kathimerini.gr/805491/article/epikairothta/politikh/oi-synta3ioyxoi-edwsan-th-nikh-ston-syriza Bαγγέλη. Η πραγματικότητα είναι αμίληκτη. Η νεα δημοκρατια κράτησε τα ποσοστά της λόγω των ανέργων και αναπάντεχης αύξησης επιρροής σε συγκεκριμένες ηλικίες. Αμίληκτη η πραγματικότητα.

          • Βαγγέλης avatar
            Βαγγέλης @ Παρατηρητής 18/04/2015 20:49:17

            Στο άρθρο γράφει: "στους δημόσιους και ιδιωτικούς υπαλλήλους, όπως βέβαια και στους ανέργους και τους φοιτητές το κυβερνών κόμμα είχε επικυριαρχήσει της Ν.Δ. ήδη από το 2012." "Κυβερνών κόμμα" εννοεί τον Σύριζα. Στον πίνακα βέβαια τα δίνει ανάποδα... Άραγε οι άνεργοι να στράφηκαν μαζικά στη ΝΔ πριν μείνουν άνεργοι ή μετά?

      • Παράξενος avatar
        Παράξενος @ Βαγγέλης 18/04/2015 00:20:04

        1) Δεν ψηφίζουν σύριζα οι φτωχοί και καταφρονεμένοι της Ελλάδας. 2) Το να μη σε νοιάζει αν ο διπλανός σου φτωχύνει μόνο επειδή έχεις φτωχύνει ήδη δείχνει καφρίλα και αδυναμία να καταλάβεις ότι δε θα βελτιωθεί ποτέ η κατάστασή σου σε διαλυμένη οικονομία. Αλλά είπαμε, να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα για να ικανοποιηθεί το άρρωστο εγώ.

      • Zacho avatar
        Zacho @ Βαγγέλης 18/04/2015 01:24:32

        Μόνο οι πλούσιοι και οι βολεμένοι ψηφίζουν σύριζα Βαγγέλη, μη μπερδεύεσαι.

        • Βαγγέλης avatar
          Βαγγέλης @ Zacho 18/04/2015 11:03:30

          Έχεις δίκιο, έπρεπε να είχα σκεφτεί καλύτερα.

  4. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 18/04/2015 10:31:13

    H ολική επαναφορά του Σαρκοζί...Το ερώτημα είναι ποιός απ' τους δυό θα είναι ο δικός μας Σαρκοζί?

  5. CS avatar
    CS 18/04/2015 19:00:57

    O "σοφός" λαός ξυπνά σιγά σιγά... Με τα στατιστικά αναμενόμενα εγκλήματα από τους εκατοντάδες χιλιάδες νέους μετανάστες της κυρά Τασίας θα ξυπνήσει τρομαγμένος... Το θέμα είναι τι θα έχει μείνει όρθιο στην Ελλάδα τότε; Με την αναρχία, τρομοκρατία/Ξηρούς, δραχμή, μετανάστες όχι και πολλά.... Σύντροφοι χαρείτε τις βουτιές σας στις πισίνες σας στην Αίγινα έχετε χρόνο ακόμα...

  6. Ρεαλιστης avatar