#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2012 15:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέχρι 199 είναι δεσμός;

[caption id="attachment_147897" align="alignnone" width="575" caption="Γεωργία Σάλπα, παρακαλώ, τύφλα νάχει η Σκάρλετ"][/caption]

Η σημερινή ημέρα του αγίου Βαλεντίνου δεν έχει την αλλοτινή της έλξη. Μετά από τόσα Μνημόνια, Μεσοπρόθεσμα και Εφαρμοστικούς νόμους έχουμε μπουχτίσει «έρωτα». Στα όρια της «συναίνεσης». Χορτάσαμε εργασιακό «σεξ και βία»…

Αντί για ανθοδέσμες ή άλλα δώρα τα ερωτευμένα ζευγάρια φέτος θα ανταλλάξουν βρώσιμα προϊόντα: φάβα από τη Σαντορίνη, «βρώμικα» της καντίνας, τα αποδεικτικά της μισθοδοσίας…

Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά, επιμένει όμως η αγαπημένη μας Dimi. Και μας παραπέμπει στο Παραδεισένιο Ποτάμι της Αγάπης για να ξεφύγουμε λίγο από την αβάσταχτη μιζέρια μας.

Ένα Μαγικό, Πεντάμορφο, Πεντάχρωμο (βαθύ κόκκινο, γαλάζιο, μωβ-μπλε, ροζ-φούξια, κιτρινο-πράσινο), ένα Θαύμα της Φύσης Παγκόσμιας Κληρονομιάς και ένα από τα πιο φωτογραφημένα αξιοθέατα του κόσμου, είναι το ένα και μοναδικό Ποτάμι της Αγάπης Caño Cristales, στη πόλη La Macarena, Colombia.

Γι’ αυτό κάθε χρόνο όπως σήμερα, Παγκόσμια Ημέρα-Γιορτή της Αγάπης, το Παραδεισένιο Ποτάμι κατακλύζεται από ερωτευμένα ζευγάρια που κολυμπούν στα νερά του για ν’ ανανεώσουν τη σχέση τους και τους όρκους παντοτινής Αγάπης.



Στην Ελλάδα πάντως ο διαγραμμένος από την κοινοβουλευτική ομάδα Χάρης Καστανίδης κολυμπάει σε βαθιά νερά και εξετάζει ακόμα και το ενδεχόμενο να διεκδικήσει την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ εξετάζει.  Τελειωμό δεν έχουν τα βάσανα για  το πάλαι ποτέ κραταιό σοσιαλιστικό κόμμα. Στην Ιπποκράτους ψάχνουν τον Ερμή, που είναι σίγουρα ανάδρομος και τον Γιώργο για τον οποίον λένε ότι δεν θα πάρει το όνομα του ούτε παράδρομος. Χάθηκε και η περίφημη «δεδηλωμένη», το τελευταίο προπύργιο της διακυβέρνησης ΓΑΠ, καθώς ο πρώην Πρωθυπουργός είχε με στόμφο πει σε ένα από τα συμβούλια των αρχηγών ότι «οι πλειοψηφίες δεν καταργήθηκαν». Καταργούνται και τα κόμματα προσεχώς…

Δεν είναι πάντως σωστό να μην του δίνουν σημασία. Μιλούσε  στη Βουλή κι όλοι θυμήθηκαν ότι επείγον  είχαν να κάνουν.  Αφού λοιπόν επανέλαβε την ομιλία που είχε κάνει και στην Κ.Ο. κι αφού είπε ότι αυτός και το ΠΑΣΟΚ έσωσαν τη χώρα από την καταστροφή παρά τα όποια λάθη τους, δήλωσε ότι αυτός δε φοβήθηκε όταν 14 ετών του έβαλαν το πιστόλι στον κρόταφο για να αποκαλύψει που κρύβεται ο πατέρας τους.

Προφανώς θεωρεί ότι ακόμη δεν έχει εξαργυρώσει το γεγονός. Πάντως με τα πιστόλια δεν τα πάει καλά. Το έβγαλε πριν δυο χρόνια να εκβιάσει τους εταίρους μας και από τότε μας πάνε από «έρωτα» σε «έρωτα»…

Είπε και το άλλο. Ότι ο παππούς του πήγε έξι φορές εξορία και φυλακή και ο Ανδρέας ο πατέρας του άλλες δύο…

Προφανώς για να μας δείξει ότι δεν φοβάται τίποτα και αν υπάρξει δίωξη του θα είναι πολιτική. Και άρα κάποια στιγμή στο μέλλον, ότι κι αν γίνει θα δικαιωθεί. Όπως όλοι οι πρώην. Βέβαια από τη στιγμή που τον κράζει μέχρι κι ο Καστανίδης, τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα.

Την ίδια στιγμή οι εκατέρωθεν διαγραφέντες παρελαύνουν από τα τηλεοπτικά κανάλια και τα ραδιόφωνα. Υπάρχει η σκέψη να συμμετάσχουν στο «Κάτι ψήνεται».

Και καλά οι ιδεολογικές υπερβάσεις είναι εύκολες πλέον. Οι σεξουαλικές έχουν γίνει δύσκολες. Με τα νέα δεδομένα είναι σοβαρό ερώτημα αν μέχρι 199 είναι δεσμός…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/02/2012 15:10:10

    Ξαφνικά αυτές τις μέρες κάποιοι ξέθαψαν και το πολιτικό κεφάλαιο που λέγεται Κουντουρά.
    Προσωπικά δεν γνώριζα καν ότι είναι βουλευτής.
    Σε κανένα "ντάνσιγκ γουιθ δε σταρς" νόμιζα ότι εμφανίζεται, όταν άκουγα το όνομα της στη χάση και στη φέξη.
    Παρεμπιπτόντως Οδυσσεύ, μια και είπες για Καστανίδη, ο άλλος γίγαντας της πολιτικής διανόησης, ο ρήτωρ Ανατολάκης, που είναι;
    Πρέπει να τοποθετηθεί πάραυτα.
    Η πατρίς αγωνιά.

    • julia avatar
      julia @ Strange Attractor 14/02/2012 16:03:03

      Η Ελενα πετάχτηκε απο την Αμερική οπου συμπαραστέκεται στον φοροφυγά σύζυγο να κατοχυρώσει σύνταξη....

  2. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 14/02/2012 15:13:41

    Ο ανατολ έβλεπε θρύλο λεολεοολεολε 0-1

  3. Δαναός avatar
    Δαναός 14/02/2012 15:16:44

    Καλά βρε τον άκουσες να μιλάει; Θα σου φύγει το καφάσι!

    • juliet avatar
      juliet @ Δαναός 14/02/2012 15:56:57

      Χρόνια πολλά !!

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/02/2012 15:40:27

    Εκτός από στοχαστής, είναι και δεινός ομιλητής. Εξ ου και το "ρήτωρ".
    Ένας σύγχρονος "αρχαίος" δηλαδή!!!!

  5. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 14/02/2012 15:47:23

    Με τέτοια φωτογραφία πραγματικά ποιος διάβασε το άρθρο;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ H pena tis orghs 14/02/2012 16:11:05

      Μην κάνεις ''ταλιμπανιές'' μέρα που είναι..εξάλλου έχεις δηλώσει ότι η κοπέλα σου είναι ωραιότερη κι εξυπνότερη!

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/02/2012 16:07:31

    Παραμένουμε αισιόδοξοι μέχρι τελικής πτώσεως!
    Και λόγω της ημέρας...
    http://www.youtube.com/watch?v=wfADTwVh1i0

  7. Δαναός avatar
    Δαναός 14/02/2012 16:40:40

    Όχι λόγω της ημέρας αλλά για κάθε μέρα:www.youtube.com/watch?v=y885xvKx4PU

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Δαναός 14/02/2012 16:55:07

      Και για τους παντρεμένους αυτό:www.videoman.gr/13268

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Δαναός 14/02/2012 17:07:43

        χαχαχα! ΑΥΤΟ το βιντεάκι είναι για κάθε μέρα!!!!!!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Δαναός 14/02/2012 16:55:12

      Δε σε πιστεύουμε Δαναέ...χρειαζόμαστε μαρτυρία της κ. Δαναού..

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ ΕΥΑ 14/02/2012 17:27:12

        Αυτήν την πάτησε με το αυτοκίνητο... κατά λάθος!

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Σταύρος 14/02/2012 17:35:56

          Εσύ τώρα ρε Σταύρο είσαι μ' αυτές;Κρίμα γιατί σε νόμιζα για φίλο!!!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 14/02/2012 17:43:53

            Ο κατηγορούμενος κρίνεται αθώος λόγω αμφιβολιών και προτέρου εντίμου βίου.
            Να αφεθεί ελεύθερος!..

          • juliet avatar
            juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/02/2012 18:49:17

            Η σύνθεση του δικαστηρίου; όλα να τα λες .

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ juliet 14/02/2012 19:05:07

            Μονομελές με πρόεδρο εμένα.
            Ο μοναδικός αυτόπτης μάρτυς Strange Attractor δεν προσήλθε.

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Δαναός 14/02/2012 20:46:08

            Εεε...
            Δεν είπα για τα γερόντια, στο Τσοτύλι!!!!!!

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Σταύρος 14/02/2012 23:33:59

          Σταύρο...σήμερα, ο Δαναός είναι ο μοναδικός που δε θα δωρίσει στη σύζυγο λουλούδι, αλλά...γάζα!

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ ΕΥΑ 15/02/2012 00:41:51

            !!!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ ΕΥΑ 15/02/2012 01:25:14

            Δε λες πατερίτσα...

  8. Δαναός avatar
    Δαναός 14/02/2012 17:46:26

    Αφερίμ Γιάννο μ'...!

    • juliet avatar
      juliet @ Δαναός 14/02/2012 18:41:46

      Πάντα με φτάνει ο έρωτας
      όσο πολύ κι αν τρέχω
      γιατ' είναι εκείνος φτερωτός
      κι εγώ φτερά δεν έχω
      Δροσίνης

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 14/02/2012 18:07:38

    Ελύτης: “Πριν απ’ τα μάτια μου, ήσουν φώς. Πριν απ’ τον έρωτα, έρωτας.
    Και πριν σε πάρει το φιλί, Γυναίκα” http://bit.ly/tFPVPr

  10. juliet avatar
    juliet 14/02/2012 19:23:43

    Ετσι θ΄αρχίσει η κάθαρση;Μέχρι και τον μάρτυρα ξαγόρασε....

  11. Δαναός avatar
    Δαναός 14/02/2012 21:10:36

    Ιστός αράχνης γύρω μου! Αμάν πια!

  12. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 14/02/2012 21:23:51

    Μ' εἶπαν τ' ἄνθη τοῦ Μαΐου·
    «Φύγε, βάσανα τοῦ βίου
    καὶ φροντίδων ἀφορμάς,
    κ' ἔλα νὰ στρωθῇς σ' ἐμᾶς.»

    Μ' εἶπαν τὰ χλωρά μου δάση·
    «Πρὶν τὸ γῆρας νὰ σὲ φθάσῃ,
    ἄφες τύρβην καὶ βοήν,
    κ' ἔλα νὰ χαρῇς ζωήν.»

    Μ' εἶπαν καὶ οἱ ὀφθαλμοί σου·
    «Τὰ βιβλία σου ἀρνήσου,
    κ' ἔλα νὰ γενῇς σοφὸς
    'ς τῶν βλεμμάτων μας τὸ φῶς.»

    Κ' ἐγὼ ἔρριψα βιβλία,
    κ' ἡ φροντίς μου εἶναι μία·
    νὰ ζῶ, ἄγγελε χρυσέ,
    μὲ τὴν φύσιν καὶ μὲ σέ.

    Αλέξανδρος Ρίζος Ραγκαβής (1809-1892), Συμβουλαί

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Τιγράνης 14/02/2012 21:28:01

      Δες και το παραπάνω βιντεάκι που ανέβασα.

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Δαναός 14/02/2012 21:41:51

        χαχαχαχαχαχαχα!!! Φοβερός ο σύζυγος! Το έχει εξελίξει το πράγμα, επαγγελματίας καληνυχτάκιας. Να μαθαίνουν και μερικοί από δω μέσα...

  13. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/02/2012 00:43:20

    Γιορτή τῶν ἐρωτευμένων σοῦ λέει σήμερα καί ἰστορίες...,ἂμα δέν σ' ἀφήσει τό αἲσθημα νά χαρεῖς τήν νίκη τοῦ Θρύλου μας ὃπως πρέπει...

  14. η Dimi avatar
    η Dimi 15/02/2012 01:05:13

    ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ http://bit.ly/y28K3R

    Ενα χαμόγελο, δεν στοιχίζει τίποτα κι όμως είναι πολύτιμο και κάνει θαύματα.

    Eνα χαμόγελο, πλουτίζει εκείνον που το δέχεται, χωρίς να πτωχαίνει εκείνον που το δίνει.

    Δεν διαρκεί παρά μία στιγμή αλλά, η ανάμνησή του, είναι καμιά φορά αιώνια.

    Κανένας δεν είναι τόσο πλούσιος για να μην το έχει ανάγκη και κανένας τόσο φτωχός, για να μην το αξίζει.

    Eνα χαμόγελο, δημιουργεί ευτυχία στο σπίτι.

    Ενα χαμόγελο, είναι στήριγμα στις υποθέσεις και ορατή ένδειξη Φιλίας.

    Ενα χαμόγελο, αναπαύει τον κουρασμένο, δίνει θάρρος στον απογοητευμένο,
    παρηγορεί μέσα στη λύπη, αναπτερώνει την αισιοδοξία στη ζωή.

    Ενα χαμόγελο, είναι το αντίδοτο σε κάθε θλίψη. Κι όμως, δεν δανείζεται, δεν κλέβεται, δεν αγοράζεται, επειδή είναι κάτι που έχει Αξία μονάχα τη στιγμή που δίνεται.

    Και αν καμιά φορά συναντήσετε κάποιον άνθρωπο που δεν σάς χαρίζει το χαμόγελό του, σταθείτε γενναιόδωροι και δώστε του εσείς το δικό σας.

    Επειδή, κανείς δεν έχει τόσο μεγάλη ανάγκη από ένα χαμόγελο, όσο εκείνος που δεν μπορεί να το δώσει στους άλλους.

    [ Tο διάβασα στην είσοδο Διαγνωστικού Κέντρου και το αντέγραψα ]

  15. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/02/2012 01:32:42

    Ἡ Ἀγάπη εἶναι πιό ὂμορφη,ὃταν φορεῖ ὂχι τά γιορτινά της ἀλλά τά ροῦχα τῆς δουλειᾶς.

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 15/02/2012 10:44:53

    H Aγάπη είναι φύσει Καλλονή, ό,τι κι αν φορά.