03/11/2011 11:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μάχη για να αποφύγουν εκλογές και αυτοδυναμία Σαμαρά

Στήνεται το μεγάλο κόλπο για να αποφύγουν πάση θυσία τις εκλογές και την αυτοδυναμία της ΝΔ και του Αντώνη Σαμαρά.

Σύμφωνα με πληροφορίες από τις Κάννες, θέλουν την Μέρκελ να προτείνει στον ΓΑΠ να επαναφέρει τον Σημίτη ως πρωθυπουργό κοινής αποδοχής.
Σε κάθε περίπτωση τρεις είναι οι βασικές εκδοχές για την επόμενη ημέρα

- Εκλογές: είναι το αίτημα της ΝΔ και της αριστεράς, αλλά δεν τις θέλει όπως ο διάβολος το λιβάνι όχι μόνο ο ΓΑΠ, αλλά και το ΠΑΣΟΚ (οι βουλευτές θα χάσουν την έδρα τους) και ο Καρατζαφέρης. Πρόκειται όμως για την πιο δημοκρατική λύση, η οποία και εξασφαλίζει σταθερή κυβέρνηση μέσα σε 20 μέρες.

- Κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας: την προτείνει ο λαγός Καρατζαφέρης και ξαναφλερτάρει με την ιδέα και η Ντόρα, που χθες πρότεινε εκλογές., το πρότειναν και οι Γερμανοί συστήνοντας στον ΓΑΠ να βάλει πρωθυπουργό τον… Σημίτη!!!
Πάντως ο Καρατζαφέρης διαφωνεί με την πρωθυπουργοποίηση Σημίτη. Όμως "κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας" με ποιόν και για πόσο;

- Κυβέρνηση μέσα από το ΠΑΣΟΚ: την πρόταση υποστηρίζουν κυρίως οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, διότι αποφεύγουν τις εκλογές. Επιπροσθέτως

Κατά τα άλλα φαίνεται πως τα παραδοσιακά μπλοκ Παπανδρεϊκών-Βενιζελικών έχουν σπάσει. Ακόμα και η επιστήθια φίλη του Γ. Παπανδρέου Έλενα Παναρίτη έκανε επίθεση στον Πρωθυπουργό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/11/2011 11:36:52

    Το να βάλουν πρωθυπουργό "κοινής αποδοχής" τον αχαμνό λογιστάκο εξασφαλίζει ότι θα έχουν και της ψήφους από το ντορόκομμα, ίσως και από τη γκρούπα του "αξιοπρεπούς κυρίου Φώτη", ενώ παράλληλα μαντρώνει και τους πασόκους βολευτές. Απρόβλεπτος παράγοντας όμως σε ένα τέτοιο σενάριο, είναι οι φιλοδοξίες του Βενιζέλου, που ίσως να μη θέλει να κλωτσήσει τη χρυσή ευκαιρία που διαφαίνεται τώρα για να πάρει τη γλυκιά εκδίκηση του 2007.

    • AERAS EINAI avatar
      AERAS EINAI @ Αυριανιστής 03/11/2011 12:26:24

      Λογιστικές εγγραφές δανείζουν, άϋλη ανατοκιζόμενη πίστωση πωλούν, με κλασματικά αποθεματικά (1 προς 10,προς 20, προς 30 από "αέρινα" χρήματα) χωρίς πλήρη αντίκρισμα και όταν δεν μπορείς να πληρώσεις, παίρνουν ως αντάλλαγμα τις πηγές της πραγματικής οικονομίας. (λιμάνια, αεροδρόμια, νερό, ορυκτό πλούτο κ.α)

      Με την έξυπνη επινόηση των τραπεζιτών της "ex nihilo" δημιουργίας του χρήματος (εκδοτικό προνόμιο) μαζί με το σύστημα του κλασματικού αποθέματος των εμπορικών τραπεζών (Fractional Reserve System) σου περνάνε αόρατες αλυσίδες σκλαβιάς και σου καθορίζουν τις τύχες επιβάλλοντας δημοσιονομική λιτότητα, αύξηση της φορολογίας, τη φτωχοποίηση και εξαθλίωση του βιοτικού επιπέδου και εξασφαλίζουν το αιώνιο χρέος.
      Γιατί όταν εκδίδεις ομόλογα- δημιουργείς χρέος, όταν βγαίνεις στις αγορές - δημιουργείς χρέος, όταν δέχεσαι μια δανειακή σύμβαση - δημιουργείς χρέος και φυλακίζεις τα ζωή σου και τα όνειρα σου με τις αόρατες αλυσίδες τους.

      O επιθανάτιος ρόγχος ενός απατηλού χρηματοπιστωτικού συστήματος που καταδυναστεύει την ανθρωπότητα τα τελευταία 200 χρόνια. Η πραγματική αιτία της κρίσης είναι ότι : τα κράτη έχουν απεμπολήσει το ΥΨΙΣΤΟ προνόμιο τους (αφού ασκούν εθνική κυριαρχία) να εκδίδουν τα ίδια, το χρήμα τους ΑΤΟΚΑ και αντί αυτού το δανείζονται ΕΝΤΟΚΑ από ιδιωτικές κεντρικές τράπεζες.

      Η επιλογή της ελευθερίας από ένα "αέρινο" νόμισμα θα είναι δύσκολη και θα χρειαστεί δουλειά, γιατί μπορείς να δημιουργήσεις ελεύθερος κρατώντας τις τύχες στα χέρια σου, από το να είσαι ζητιάνος και δεμένος στις επιταγές και ορέξεις άλλων.
      Με όλα τα παραπάνω, η απάντηση σε οποιοδήποτε ερώτημα ενός δημοψηφίσματος όχι μόνο είναι εύκολη, άλλα και ξεκάθαρη...

  2. asterix avatar
    asterix 03/11/2011 11:38:03

    Το είπε ήδη ο Καρατζαφέρης, το μετέδωσε και ο ΣΚΑΙ για Σημίτη, για αυτό μεταφέρω κι εδώ το σχόλιό μου από το http://www.antinews.gr/2011/11/03/131360/:

    Επιστροφή στη δεκαετία του 90: Εναλλαγές Παπανδρέου (μικρού & μεγάλου) με Σημίτη, ένταξη στην ΟΝΕ, υιοθέτηση ευρώ, κατάρρευση του Χρηματιστηρίου, κλπ. Έτσι, με το ΠΑΣΟΚ “κοιτάμε μπροστά”

    • asterix avatar
      asterix @ asterix 03/11/2011 11:53:40

      @pasokos: μεγάλε ο κατά τη "φαντασία" σου φασίστας ζητάει συνεχώς εκλογές. Ο Σαμαράς σου λέει διάλεξε δημοκρατικά ποιον και τί θες? Εγώ που τον θέλω, εσύ που δεν τον θέλεις και θες δεν ξέρω γω τί..Όλοι μας!
      Αν αυτό το θεωρείς φασισμό, σου προτείνω να ανοίξεις κανένα λεξικό. Εδώ τα σχόλια έχουν ένα επίπεδο, δεν είμαστε κάφροι...

    • Απορία avatar
      Απορία @ asterix 03/11/2011 11:56:50

      pasokos, ψάξε λίγο στο google να δεις σε λίγο καιρό τι κοινό θα έχεις με το dodo...

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ asterix 03/11/2011 12:07:59

      XAXAXAXAXAXA!!

      ποιος να είσαι άραγε από αυτούς?
      http://www.dailymotion.com/video/xlt5lg_top-20-pasok-voters-countdown_fun

    • Νίκος π avatar
      Νίκος π @ asterix 03/11/2011 12:08:12

      ΔΙΕΘΝΙΣΜΟΣ ΑΘΕΙΑ ΚΟΙΝΟΒΙΑ ΟΛΕ .Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΛΙΘΟΥ ΤΗΣ ΚΛΑΔΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΩΝ ΠΕΡΑΣΕ ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΙ ΞΥΠΝΑ.

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ asterix 03/11/2011 12:11:42

      ποιος να είσαι άραγε από αυτούς
      h**p://www.dailymotion.com/video/xlt5lg_top-20-pasok-voters-countdown_fun

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ asterix 03/11/2011 12:37:03

      Θα σου έλεγα να διαβάσεις τα τηλεγραφήματα της Αμερικανικής πρεσβείας για τον αρχηγό σου που τα'' Επίκαιρα'' του δικού σας Λιβάνη έχουν βγάλει και βγάζουν, αλλά αν μπορούσες έστω και κάτι τέτοιο απλό να κάνεις , δεν θα ήσουν και παστόκος.......

  3. Απορία avatar
    Απορία 03/11/2011 11:48:12

    Να πάνε να πνιγούνε.
    Έκανα το σφάλμα και είδα τον Μιχελάκη στο ΣΚΑΙ.
    Σφάλμα γιατί μου ανέβηκε η πίεση στο 25.

    Ιώβιος η υπομονή του Μιχελάκη. Άξιος.

    Όλο το "τημ" (τρομάρα του) του ΣΚΑΙ, με τη "δημοκρατία" να τρέχει από τα ...πατζάκια τους, να μιλάει συνεχώς για κυβερνήσεις σωτηρίας, εθνικής ενότητας και τα ρέστα.

    Ακόμα και η ΥΕΝΕΔ επί χούντας πιο δημοκρατική ήταν ρε λεχρίτες από σας.

    Και για να τελειώνει το παραμυθάκι, το πολιτευμα της χώρας είναι δημοκρατία. Εαν κάποιοι θέλουν τον Σημίτη ή όποιον άλλον για πρωθυπουργό για να ολοκληρώσουν τις μπίζνες τους, ας χρηματοδοτήσουν τον προεκλογικό του αγώνα, ας τον κατεβάσουν στις εκλογές και ας αφήσουν τον ελληνικό λαό να αποφασίσει εαν θα ξαναγίνει πρωθυπουργός ή όχι.

    Ε λοιπόν φτάνει πια,
    δεν θα αποφασίσει ο κάθε "πρωτοψάλτης" και τα αφεντικά του ποιος θα μας κυβερνήσει.

    Εκλογές εδώ και τώρα.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Απορία 03/11/2011 12:46:45

      Κι εγώ το είδα.
      Λυσσάξανε.

      Από τώρα όλα να τα ακυρώσουν. Ντροπή.

  4. xzetta avatar
    xzetta 03/11/2011 11:48:52

    βάλτε πρόεδρο τον Σωκράτη να δω ποιος θα κουνιέται μέσα στη βουλή. Εγγυημένα πράγματα.... θα τα βρεί αμέσως με την Αγγελα λόγω κοινού παρελθόντος..

  5. tzager avatar
    tzager 03/11/2011 11:52:40

    Tα ενδεχόμενα είναι 2:

    (1) Κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας με συγκεκριμένο χρονικό ορίζοντα και αρμοδιότητες (και με Πρωθυπουργό εκτός των δύο μεγάλων κομμάτω, ίσως και εξωκοινοβουλευτικό) και μετά προκήρυξη εκλογών.

    (2) Άμεση προσφυγή στις κάλπες.

    Και τα δύο σενάρια 'παίζουν' έντονα. Άλλο ενδεχόμενο δεν υπάρχει. Πολλά θα εξαρτηθούν από τη στάση Σαμαρά και τις ραγδαίες εξελίξεις εντός ΠαΣοΚ.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ tzager 03/11/2011 16:08:02

      (3) μεταβατική κυβέρνηση χωρίς πολιτικά πρόσωπα με μοναδική αρμοδιότητα να φέρει στη βουλή την ψήφιση της δανειακής σύμβασης και μετά να προκηρύξει εκλογές. Τάδε έφη Σαμαράς - ΝΔ

  6. βισάλτης avatar
    βισάλτης 03/11/2011 11:54:05

    Δ εν φταίει κανένας άλλος από τον ραγιαδισμό μας που ανεχόμαστε δηλώσεις του τύπου "ένα πρώην πρωθυπουργο δεν τον στέλνεις φυλακή αλλά στο σπίτι του "κλπ.βλακείες..Εναν πρώην πρωθυπουργό τον πιάνεις από το αυτί και τον υποχρεώνεις να πληρώσει για σκόπιμες ενέργεις και παραλείψεις του που ζημίωσαν την χώρα -χωρίς την πανοπλία της ασυλίας που εφεύραν οι συμμορίτες για το βρωμοσυνάφι τους-και τον αναγκάζεις να πληρώσει αστικά και ποινικά πως όλοι ,και "το πολιτικό κόστος να το βάλει στο κ..... του".Τί λύση να δώσει ο ανεπαρκέστατος δειλός-φιλοτομαριστής σημιτάκος; Είμαστε σοβαροί;
    Μόνο και μόνο επειδή τον προτείνουν οι γερμανοί θα έπρεπε να τυον απορρίψουμε..Για βάστα δε μάγκα...εμείς υποδεικνύουμε στους ούνους ποιόν να βγάλουν καγκελάριο;

  7. Απορία avatar
    Απορία 03/11/2011 11:57:16

    Χτες.

  8. Y. avatar
    Y. 03/11/2011 11:57:43

    Προκήρυξη εκλογών και τίποτα άλλο. Το μόνο ερώτημα και συμφωνία, ποιός ο μεταβατικός πρωθυπουργός για τη τρέχουσα διαχείρηση και τη προεκλογική περίοδο
    Ξανά, προκήρυξη εκλογών και τίποτα άλλο

  9. tzager avatar
    tzager 03/11/2011 12:00:15

    Μόλις τώρα ο Χατζηγάκης, προφανώς εκφράζοντας μία μειοψηφούσα μεν αλλά υπαρκτή μερίδα μετριοπαθών κεντρογεννών βουλευτών μέσα στη ΝΔ, ζητά κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας συγκεκριμένης διάρκειας που θα πάρει τις απαραίτητες κρίσιμες αποφάσεις για την Ευρωπαική προοπτική της χώρας!!!

    Οι εξελίξεις είναι ραγδαίες στο πολιτικό σύστημα...

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ tzager 03/11/2011 12:10:18

      αναφέρεσαι στα σκληρά αγόρια του κολωνακίου με τα κώνε στα συγκροτήματα! να πάνε με την ντορούλα και τον κομάνσκι να κάνουν κυβέρνηση εθνικής διαπλοκής

  10. Tem avatar
    Tem 03/11/2011 12:07:08

    Eκλογές η μόνη λύση. Η ΝΔ θα πάρει την αυτοδυναμία σίγουρα.

  11. Ioannis avatar
    Ioannis 03/11/2011 12:07:46

    K. Proedre ths ND,

    DIAVAINOUME TO POTAMI THS SWTHRIAS THS PATRIDAS,
    MHN LIGOPSYXHSHS, OSO KAI EAN PIESTEIS, EAN THELEIS SYNODOIPOROYS
    GIA THN SWTHRIA THS PATRIDAS TRAVA MPROSTA, ME AXIOPREPEIA, THAROS KAI LEVENTIA,

    H PATRIDA TWRA SE THELEI AMETAKINJTO STIS THESEIS SOU.

    MHN SE FOVIZOUN, EAN TRAVIXEIS MPROSTA THA EXEIS TOYS ELLHNES, TO LAO MAZI SOU,
    EAN SYMVIVASTEIS THA SYMPOREYTEIS ME AYTOYS POU ODHGHSAN THN XWRA EWS EDW.
    HRTHE H STIGMH NA APODIXEIS OTI H ELADA EXEI AKOMA HGETES POU THN AGAPOUN KAI THN VAZOUN PANW APO OLA KAI OLOYS.

    HRTHE H WRA TWN ELLHNWN
    ZHTW H ELLADA

    me timi

    IOANNIS .N. MALLAS

  12. antiκοινοβουλευτικός avatar
    antiκοινοβουλευτικός 03/11/2011 12:15:12

    Με την απαραίτητη ψυχραιμία που απαιτείται σήμερα θα ήθελα να πω το εξής. Αυτή την ώρα το ΠΑΣΟΚ ψάχνει να βρει λύσεις για την επιβίωσή του, όπως πάντοτε άλλωστε...! Αυτό είναι παγίδα. Θα "τοποθετήσουν" ένα ανδρείκελο για να ηρεμήσει την κατάσταση και μετά τρείς μήνες, αφού εν ηρεμία θα έχει υπογραφεί η δανειακή σύμβαση, ο προυπολογισμός και όποια άλλα μέτρα χρειαστούν, θα πάμε σε εκλογές. Και ποιό το όφελος; ο νέος Αρχηγός του ΠΑΣΟΚ θα μιλάει σαν να ξεφύτρωσε και ο ίδιος από παρθενογένεση και θα διακδικήσει την εξουσία. Αλλάζει δηλαδή ο Μανωλιός φορώντας τα ρούχα του αλλιώς; Δεν πρέπει να δεχτεί Σαμαράς. Ο Υπεύθυνος πολιτικός λαμβάνει εξ αρχής της ευθύνες του. Δεν περνάει από στρωμένα χαλιά. Μόνο έτσι θα πείσει για την αξία του για να διακεδικεί και στο μέλλον την ψήφο του Ελληνικού λαού. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι ο Ελληνικός λαός έχει κοντή μνήμη. Σε τρείς μήνες θα διακδικήσει στα ίσα την εξουσία με τον νέο αρχηγό του ΠΑΣΟΚ ο οποίος εν τω μεταξύ θα έχει εξασφαλίσει τις γνωστές μιντιακές και επιχειρηματικές συμμαχίες...

  13. Mara avatar
    Mara 03/11/2011 12:15:52

    Mόνο ΕΚΛΟΓΕΣ. Καμμία άλλη λύση δεν πρέπει να δεχτεί ο Σαμαράς. Ότι και να κάνουν ότι και άν μηχανευτούν... Μόνο ΕΚΛΟΓΕΣ!

  14. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 03/11/2011 12:22:54

    Διαβάστε - επειγόντως - αυτό . Έχει γραφτεί ¨προφητικά¨ πριν τρις μέρες.

    Καθ΄οδόν προς μια ¨ιδιότυπη δικτατορία ¨ με κυβέρνηση ¨εθνικής¨ -¨ σωτηρίας¨.

    ΠΡΟΣΟΧΗ – ΣΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΩΡΩΝ – ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ¨ΕΘΝΙΚΗΣ¨-ΣΩΤΗΡΙΑΣ Η΄ ΜΙΑ ΙΔΙΟΤΥΠΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ;

    http://istrilatis.blogspot.com/2011/11/28-2011.html

    Πιστεύω πως οι πιέσεις προς τον κ. Σαμαρά θα είναι , τις επόμενες ώρες και μέρες, και γι΄αυτό το ζήτημα θα αφόρητες , όπως επίσης ότι μέχρι το βράδυ θα έχουμε αλλαγή ¨φρουράς¨ στο Πασόκ , με λοχαγό μάλλον τον Ε. Βενιζέλο ( με μικρή πιθανότητα για το ¨καμένο χαρτί ¨ , τον Herrn Konstantinos Simitis ). Από τους ¨Rangers " δηλαδή στους ¨ Brandeburger ¨

    Το αφιερώνω στα Τάγματα : Παρακαλώ σηκωθείτε όρθιοι όταν το ακούτε !

    http://www.youtube.com/watch?v=sqtZ_c3cyhE

  15. ad kan avatar
    ad kan 03/11/2011 12:23:01

    Η ΝΔ ΔΕΝ έχει την πολιτική νομιμοποίηση να συναινέσει δια της κοινοβουλευτικής ή κυβερνητικής οδού στην αποδοχή νέας δανειακής σύμβασης και των συνακόλουθων μέτρων σε βάρος του λαού. Αφού δεν την είχε το πασοκ δεν την έχει και αυτή.

    Αν αποτολμήσει κάτι τέτοιο θα πρόκειται για άθλια ενέργεια και οι ασκοί του Αιόλου πράγματι θα ανοίξουν.

    Κατά πρώτον θα πρέπει να αντικρουστεί ο εκβιασμός του νέου Ντούτσε εκ Γαλλίας.

    Κατά δεύτερον να αναλάβει τις ευθύνες της η αξιωματική αντιπολίτευση ενώπιον του λαού μιλώντας καθαρά.

    Καταβολή της 6ης δόσης έναντι παντός τιμήματος ; ΟΧΙ

    Όταν λέμε ΟΧΙ εννοούμε όχι και αναλαμβάνουμε τις ευθύνες.

  16. nhtsos karditsa avatar
    nhtsos karditsa 03/11/2011 12:25:10

    τωρα ειναι η ωρα του σαμαρα. οι νταβατζηδες προωθουν οικουμενικη με σκοπο το πασοκ υπο τον νεο αρχηγο να ανασυνταχτει και μετα την παροδο τριων τεσσαρων μηνων ενω θα εχουν ξεχαστει πολλα να ξαναδιεκδικησει την πρωθυπουργια σα να μη συνεβει τοιποτα.
    εκλογες τωρα και μετα ψηφιση της συμφωνιας απο 180 βουλευτες.

  17. Ίωνας avatar
    Ίωνας 03/11/2011 12:27:51

    Οι πεμπτοφαλαγγίτικες μέθοδοι των καθεστωτικών, δεν έχουν τέλος. Άρχισαν τώρα τις προβοκάτσιες! Ο δημοσιογράφος, που καλύπτει για τον Real Fm, το ρεπορτάζ της ΝΔ, είπε ότι το κόμμα της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, εξετάζει το ενδεχόμενο να στηρίξει μια κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας, έτσι ώστε να εξασφαλιστεί η 6η δόση! Και πώς θα εξασφαλιστεί η καταβολή της 6ης δόσης βρε καλόπαιδα? Με το να εγκριθεί η νέα δανειακή σύμβαση? Για κοιτάξτε από την γωνία... Έρχεται ο Αντώνης? Ο Τηλέμαχος Χυτήρης είπε σε δήλωσή του ότι πρέπει πάση θυσία, ύστερα από πολιτικές διεργασίες, να εγκριθεί η νέα δανειακή σύμβαση, για να συνεχιστεί η χρηματοδότηση της χώρας. Η πρεμούρα των κυβερνητικών, είναι η δανειακή σύμβαση!!!!! Την έχουν τάξει στα αφεντικά τους, εγχώρια και ξένα! Πρέπει η Ελλάδα να γίνει οπωσδήποτε προτεκτοράτο, εκχωρώντας την Εθνική της κυριαρχία στους ξένους και οι Έλληνες πολίτες να εξαθλιωθούν. Ε, λοιπόν, τα τερτίπια κομμένα! ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!

  18. antonis1 avatar
    antonis1 03/11/2011 12:36:17

    Τέρμα τα αστεία παιδιά...
    Το σύστημα αρχίζει να τρίζει επικίνδυνα αν παραμείνει η εκρεμμότητα και άλλο...
    Ο γιωργάκης είναι παρελθόν...Πολύ φοβάμαι ότι και ο αντώνης κυνδινεύει να γίνει παρελθόν.
    Δεν υπάρχουν πιά περιθώρεια ούτε για εκλογές..
    Η συγκυβέρνηση ή γιωργάκης και δημοψήφισμα.
    Επειδή το δεύτερο είναι πολύ επικίνδυνο να οδηγήσει στα αλήθεια στην δραχμή με δόξες και τιμές, η λύση είναι μία και δρομολόγημένη.
    Οποιος αρνηθεί μένει εκτός ,είναι απλά τα πράγματα.
    Να σοβαρευτούν λίγο και οι νουδδούδες...
    Εκλογές χωρίς λεφτά δεν γίνονται ούτε στα παραμύθια..
    Διαπραγμάτευση δεκτή μόνο για το χρώμα της υπογραφής στην σύμβαση.
    Διαλέγουμε και πέρνουμε.

  19. Tem avatar
    Tem 03/11/2011 12:46:53

    Πιστεύω ότι ο Αντώνης Σαμαράς θα κάνει αυτό που πρέπει για την Πατρίδα. Τώρα είναι η μεγάλη ώρα. ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ.

  20. Νικος avatar
    Νικος 03/11/2011 12:49:07

    «Το κράτος έχει συνέχεια» δήλωσε ο κ. Χαρακόπουλος στέλνοντας μήνυμα στην οικονομία και στην αγορά ότι η Ν. Δ δεν πρόκειται αυτές τις κρίσιμες ώρες να ζητήσει επαναδιαπραγμάτευση της δανειακής σύμβασης.”

  21. STEFANOS GRAGAS avatar
    STEFANOS GRAGAS 03/11/2011 12:54:02

    εγω το μονο που ξερω ειναι οτι ακουω σε ολα τα καναλια σττελεχη της ΝΔ να μιλουν αοριστα, να αφηνουν να εννοηθει οτι η δανειακη συμβαση εχει ηδη τελειωσει και βεβαια τον Χαρακοπουλο να δηλωνει οσα εχουν γινει ηδη γνωστα...ε! απο οτι φαινεται απο ωρα σε ωρα θα δουμε αν θα πεσουν οι μασκες....δυστυχως παμε για απαισιοδοξες προβλεψεις...

  22. Quid avatar
    Quid 03/11/2011 12:56:49

    Ας μην ξεχάσει ο κος. Σαμαράς όσα καταπληκτικά είπε προχθές στην Κοινοβουλευτική του Ομάδα.

    Δεν θα τα πετύχει αυτά που επαγγέλθηκε με συγκυβέρνηση.

  23. antonis1 avatar
    antonis1 03/11/2011 13:10:46

    Τελικά τα κατάφερε ο γιωργάκης να οδηγήσει το πολιτικό συστημα της χώρας εκεί που είχε αποφασίσει απο τον Ιούνιο, πριν την τότε σωτηρία...
    Συγκυβέρνηση εθνικής σωτηρίας με απόντα τον ίδιο.
    Ο αντώνης δεν εκτίμησε σωστά τα πράγματα, έγινε αντωνάκης τωρα πιά και ξεπεράστηκε απο τις εξελίξεις...
    Καλά κρασιά....Κρίμα για όσους πίστεψαν πραγματικά στην αναρχοδεξιοαριστερή επανάσταση της νδ...Για τους λοιπούς θα ξαναγυρίσουν να υμνολογούν τον πρόεδρο και την μεγαλειώδη του κίνηση να σώσει το έθνος....
    Τον ιούνιο η νδ μπορούσε να "σώσει" την χώρα με συγκυβέρνηση.Σήμερα σύρεται στην λύση αυτή αναγκαστικά...Σωτήρες τέλος.
    Σωθήκαμε.
    Να πέσει η αυλαία.