31/03/2009 15:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κεφαλικός φόρος στους Δημοσίους υπαλλήλους


_________________________________________________________________________________________
Κεφαλικό φόρο μισού μισθού στους Δημοσίους υπαλλήλους για να σωθεί το εφάπαξ τους, φέρεται να εξετάζει η Διοίκηση του Ταμείου Πρόνοιας. Σύμφωνα με πληροφορίες, στην ίδια πρόταση εξετάζεται η επιβολή πάγιας εισφοράς 2% στα επιδόματα των δημοσίων υπαλλήλων, η υπαγωγή των εργαζομένων με σχέσεις αορίστου χρόνου στο δημόσιο και η λήψη δανείου άνω των 300 εκατομμυρίων ευρώ. Υπήρξε πληροφορία για μια τέτοια πρόταση, εάν ισχύει θα είναι απαράδεκτη εξέλιξη, τόνισε στον City99,5 ο πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ Σπύρος Παπασπύρος, μιλώντας για «ευθεία και αδικαιολόγητη επίθεση σε βάρος των εργαζομένων» καθώς και για «πόλεμο» τον οποίο η κυβέρνηση ξεκινά αναίτια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. RUSSIA avatar
    RUSSIA 31/03/2009 15:59:37

    ANTE NA TELEIONOYME ME TOYS KIFINES!

  2. ANTONIS K avatar
    ANTONIS K 31/03/2009 16:05:37

    AYTA AS TA DOYN OSOI SKEFTONTAI NA MHN APERGHSOYN ME8AYRIO.

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 31/03/2009 16:13:37

    Ε όχι και κεφαλικός φόρος!

  4. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 31/03/2009 16:19:56

    RUSSIA,εγώ είμαι κηφήνας και αν δεν το γνωρίζεις ούτε υπερωρίες πληρώνομαι (αν και κάνω ένα δίωρο τρεις στις τέσσερις ημέρες),ούτε νυχτερινά πληρώνομαι πέραν των 6 (και ας κάνω 20),ούτε άδεια μπορώ να πάρω όποτε γουστάρω ,ούτε απεργία επιτρέπεται να κάνω και παίρνω 1000 ευρώ με τα επιδόματα για να τη βγάλω.Οπότε ο χαρακτηρισμός σου επιστρέφεται ολόκληρος.Αν δε γνωρίζεις ρώτα πρώτα.

  5. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 31/03/2009 16:31:16

    Κηφήνες αγαπητέ δεν αφορά όλους άλλα μια σημαντική μερίδα είτε σου αρέσει είτε όχι είναι πραγματικότητα, μια σημαντική μερίδα κοπροσκυλιάζει και αμείβετε πολύ για το έργο που παράγει.

    Αν και εποχιακός δημόσιος υπάλληλος τα βλέπω συχνά μπροστά μου η μεγάλη μερίδα των υπαλλήλων είναι περισσότερο βάρος βέβαια υπάρχουν και αρκετοί που προσφέρουν αλλά τι να κάνεις είναι μειοψηφία.

    Όσο για το εφάπαξ τα παράλογα επιδόματα και οι υπερωρίες πρέπει να καταργηθούν όπως ακριβώς ισχύει και στον ιδιωτικό τομέα.

    Όποιος δεν του κάνει ή δεν του αρέσει ας παραιτηθεί να δει και τον ιδιωτικό τομέα.

    Δεν μπορεί η μισή Ελλάδα να συντηρεί την άλλη μισή σχεδόν το 50% του ελληνικού προϋπολογισμού πάει για μισθούς δημοσίου.

  6. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 31/03/2009 16:31:57

    @4 ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ
    Δεν αμφισβητώ αυτά που γράφεις. Αλλά δυστυχώς είσαι η μειοψηφία. Ο ένας στους χίλιους, που στο φιλότιμό τους, λειτουργεί (όσο λειτουργει) το ταλαίπωρο αυτό κράτος.

  7. Helmut avatar
    Helmut 31/03/2009 16:39:54

    Ας καταργηθεί επιτέλους αυτό το σκανδαλώδες εφάπαξ και θα γλιτώσετε κεφαλικούς φόρους και λοιπές "επιθέσεις".

    Αμην πιά δεν σας αντέχουμε άλλο ΑΔΕΔΥ και λοιπά παράσιτα το καταλάβατε;

  8. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 31/03/2009 16:48:18

    Ρε παιδιά το εφάπαξ το πληρώνουμε δε μας χαρίζεται,γίνεται σχετική κράτηση,μην τα μπερδεύετε.Α! και οι υπερωρίες δεν πληρώνονται στο δημόσιο σε αντίθεση με τον ιδιωτικό τομέα και Ν.Π.Ι.Δ. και Ν.Π.Δ.Δ.

  9. ataktos avatar
    ataktos 31/03/2009 17:02:00

    Αναρωτούμε αυτοί που έκαναν αυτήν την δήλωση δεν είναι διορισμένη εκεί ,άρα δεν έκαναν σωστά την δουλειά τους κανένας από αυτούς παραπέμφθηκε η αποπέμφθηκε η παραιτήθηκε από την θύσει του .Πάλι θα περιμένουμε αναβάθμισει στην κομματική η προσωπική σκακιέρα εμείς έχουμε εδώ δημοκρατία όχι όπως ΥΠΑ. .

  10. ataktos avatar
    ataktos 31/03/2009 17:14:38

    Αντί να καταργήσουν μισθούς ,μεροκάματα αυτή κατεβάζουν κάτι ιδέες κάτσε καλά
    Τελικά εμείς η έλληνες όλοι επαναστάτες είμαστε η εφευρέτες ιδεών .

  11. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 31/03/2009 17:32:12

    Μεγάλε,τρισμέγιστε ανώνυμε 5:20
    τη μάνα μου και τον πατέρα μου (που παρεπιμπτόντως είναι ελληνικός λαός)τελευταία φορά που τους ρώτησα αναιμία δεν είχαν πάντως.Τώρα εσύ κι αν έχεις άπλυτε κουκουλοφλώρε ποσώς με ενδιαφέρει.Θυμήσου να το αναφέρεις αυτό που μου είπες στους εργαζόμενους του επόμενου νοσοκομείου που θα πας (χτύπα ξύλο)για προσωπικό σου θέμα-και να μου πεις αν θα σε αντιμετωπίσουν διαφορετικά.

  12. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 31/03/2009 17:32:22

    Αντε πάλι η αιώνια Ελληνική καραμέλα κακό Δημόσιο καλός Ιδιωτικός τομέας...
    Λοιπόν:

    -για το εφάπαξ μου κάνουν κρατήσεις σε όλη τη διάρκεια της υπηρεσίας κάθε μήνα.
    -αν τα ίδια χρήματα μου τα έδιναν και τα αποταμίευα ή τα επένδυα θα ήταν παραπάνω
    -δεν παίρνουν όλοι οι ΔΥ επιδόματα και για όσους παίρνουν υπάρχουν τεράστιες διαφορές (πχ ΔΥΒΕΤ, ΔΕΧΕ, ΔΕΤΕ κλπ)
    -αν το 50% πάει για μισθούς του Δημοσίου τομέα? συμφωνώ μαζί σου Κασσάνδρα, μόνο που το 50% από ότι δηλώνεται και όχι από όλη την οικονομική δραστηριότητα, πουλί μου που λένε και οι φίλοι μας οι Πόντιοι.
    Να σου θυμήσω τα μέσα εισοδήματα του ιδιωτικού τομέα?
    ηλεκτρολόγοι 8000
    υδραυλικοί 7500
    μπαρ 5500
    κλπ μήπως είναι ΔΥ όσοι φοροδιαφεύγουν?
    -Ναι υπάρχουν κακοί επαγγελματίες και κακοί Υπάλληλοι στο Δημόσιο, όπως και στον Ι Τομέα πουλί μου.
    Να σου θυμίσω?
    ΣΑΜΙΝΑ
    ΡΙΚΟΜΕΞ
    Νοθευμένα προϊόντα? (ηλιέλαιο, κρέατα, σιτηρά κλπ)
    Αισχροκέρδεια?
    -Ναι ο Δημόσιος Τομέας είναι ελλειμματικός κλπ κλπ
    Να σου μιλήσω για την Υγεία? Το γνωρίζεις ότι ένας ιατρός παίρνει λιγότερα από την καθαρίστρια του ΥΠΟΙΟ?
    Το γνωρίζεις ότι η επίσκεψή σου σε νοσοκομείο είναι 3 € ή το κόστος των εξετάσεων είναι σε τιμές του 1991? ή θα έχεις τις υπηρεσίες του Ευαγγελισμού πχ ή θα πληλώρεις το κοστολόγιο του ΥΓΕΙΑ και τα δύο δεν γίνονται...
    -Υπάρχει διαφθορά στο Δημόσιο?
    Στον Ιδιωτικό Τομέα τι υπάρχει?

    Εν κατακλείδι υπάρχουν
    καλοί ΔΥ κακοί ΔΥ
    καλοί ΙΥ κακοί ΙΥ
    να πληρώνω "ποινή" όμως επειδή η Διοίκηση κάποιου Ταμείου τα είχε άτοκα για 50 χρόνια, τα έπαιξε στο Χρηματιστήριο, να υπάρχουν 40 ρηδες και 50 νταρες συνταξιούχοι ή ανακάλυψε τα δομημένα είναι ...Ελληνικό φαινόμενο.

    ΥΓ

    -όποιος θέλει να γίνει ¨κηφήνας" ας δώσει στο ΑΣΕΠ ή στην ΕΣΔΔ και ας κοπιάσει
    -όσο για την ΑΔΕΔΥ στους "συνδικαλιστές καριέρας" ας παίρνουν τους μισθούς τους τις συμμετοχές σε ΔΣ, τις αμοιβές τους και ας ετοιμάζονται για τα κοινοβούλια.
    Σε απεργίες επαγγελματιών δεν συμμετέχω

    Ενας ΔΥ που με 21 χρόνια, ΠΕ, παντρεμένος με δύο παιδιά, παίρνω καθαρά 1352 €, δεν έχω επιδόματα και οι κρατήσεις είναι 380 € το μήνα

  13. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 31/03/2009 17:33:49

    ουπς πληρώσεις
    τα νεύρα των δαχτύλων....

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/03/2009 17:40:00

    @13 Σωστότατος. Ο πολύς κόσμος θεωρεί δημόσιο τους της ΔΕΗ, ΟΤΕ, Ολυμπιακή, ΔΕΚΟ και διάφορους άλλους προνομιούχους. Αλλά δεν είναι.

  15. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 17:51:47

    13@
    Δηλαδη με ΑΣΕΠ και αξιοκρατια διοριστηκε ο συρφετος στο Δημοσιο.
    Αν δεν σου αρεσει,παραιτησου να παψεις νασαι αδικημενος,να σε διωξει παντως καποιος απο κει πρεπει να κανεις κακουργημα και πανω,η διαφθορα αμνηστευεται στα Πειθαρχικα Συμβουλια που επιβαλουν ποινες που κοστιζουν λιγοτερο απο ενα φακελακι.
    ΟΥΥΥΥΣΤ,κλαιγεστε κιολας τεμπελοσκυλα.

  16. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 31/03/2009 17:51:51

    @15 ξέρεις τι με ενοχλεί?
    Ότι σε αυτή την χώρα κανείς δεν κάθεται να συζητήσει και να σκεφτεί.
    πχ
    Να κάνω απεργία για την ΑΔΕΔΥ?
    -ας φτιάξει ενιαίο μισθολόγιο (που δίνονται επιδόματα σε μικρή μερίδα κάτω από το τραπέζι)
    -ας επιβάλει να είναι η σύνταξη ανταποδοτική των εισφορών και όχι πλήγμα στην μητρότητα πχ
    -ας αρνηθεί να συμμετέχουν οι ΔΥ σε ΔΣ και επιτροπές για να αμείβονται οι εκάστοτε κυβερνητικοί
    -ας επιβάλει ένα καθηκοντολόγιο που διοικούν οι σύμβουλοι του Υπουργού και οι συνδικαλιστές
    -ας εισάγει την πληροφορική στο Δημόσιο
    -ας καταγγείλει και ένα κακό ΔΥ, οι συνδικαλιστικές οργανώσεις δεν είναι η κολυμβήθρα του Σιλωάμ...

    Ολα αυτά είναι παθογένειες του Κράτους δεν είναι του Δημοσίου αλλά του Κράτους και πηγάζουν από την παθογένεια της Κοινωνίας.

    Η ομαδοποίηση όμως και η εξομοίωση προς τα κάτω, επειδή έτσι μας βολεύει είναι η χειρότερη μορφή φασισμού.
    Ας κοιτάξουν ορισμένοι και στον Ιδιωτικό Τομέα στον καθρέπτη, δεν είναι το Δημόσιο το άλλοθι τους....

  17. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 31/03/2009 17:55:22

    @13 όχι αγαπητέ stelios με μέσο διορίστηκαν οι περισσότεροι από τα κόμματα που και εσύ ψήφισες, τα φακελάκια που και εσύ έδωσες, τα αυθαίρετα που και εσύ έκτισες, το περιβάλλον που και εσύ κατέστρεψες κλπ όπως ΟΛΟΙ ΜΑΣ
    Για να τελειώσουν ορισμένοι την καραμέλα το ΔΗΜΟΣΙΟ και το ΚΡΑΤΟΣ είναι η εικόνα, η βιτρίνα της κοινωνίας μας.
    Τόσο απλά....

  18. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 31/03/2009 17:57:19

    Ξυπνηστε ρε!
    Θελουν να βαλουν τον κοσμο να τσακωθει αναμεταξυ του για να περασουν στην αναμπουμπουλα αυτα που θελουν!
    Φυσικα, δεν αποκλειεται να το εφαρμοσουν αυτο. Παντα πηγαινουν για τους "δυσκολους" στοχους!
    Ποιος να καθεται να βρει τι κερδος εχει ενας π.χ. εφοπλιστης ... δυσκολο ... ασε που αυτος σηκωνει τη σημαια μας στα περατα της γης (μια τετοια δικαιολογια δεν ειναι καθολου απιθανο να ακουστει απο τον Παπαθανασιου!).

  19. Orestios avatar
    Orestios 31/03/2009 18:02:38

    Συνήθως αυτοί που βρίζουν το δημόσιο είναι οι αποτυχημένοι του ΑΣΕΠ.

  20. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 31/03/2009 18:03:14

    +1000 @19
    Το πρόβλημα είναι ότι αντί να κάτσουμε και να συζητήσουμε τι θα αλλάξουμε ή θα βελτιώσουμε ή θα καταργήσουμε στον Ιδιωτικό Τομέα και στον Δημόσιο, στην ίδια μας την χώρα δηλαδή πέφτουν ορισμένοι στη λακκούβα και αντί να κάνουν κριτική με επιχειρήματα στρέφονται εναντίον άλλης ομάδας με παντιέρα τις δηλώσεις σκοπιμότητας κάθε τυχάρπαστου...
    πχ κανείς δεν λέει ότι δεν δίνονατι τα χρήματα που έχουν παρακρατηθεί λόγω εφάπαξ, εξαιτίας του χρηματιστηρίου ή των δομημένων ΄΄η της παθογένειας του ασφαλιστικού.
    Απλά κακοί ΔΥ ταλαίπωροι ΙΥ...

  21. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 31/03/2009 18:03:52

    ουπς δίνονται ....ηρεμία :)/

  22. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 18:05:51

    18@
    Καιρος λοιπον να αρχισει το ξεπουπουλιασμα,
    οποιου δεν του αρεσει να παρει τον πουλοπουλο,
    εμενα αν δε μου αρεσει το ιδιωτευειν δε μπορω να γινω κηφηνας,το αντιθετο γινεται.

  23. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 31/03/2009 18:09:57

    @23 μάλιστα
    και πως κρίνεις αν είμαι κηφήνας?
    Ο πυροσβέστης, ο ιατρός, ο πιλότος, ο αρχαιολόγος, είναι κηφήνες?
    ποια είναι τα κριτήρια?
    εσύ με τι ασχολείσαι?
    να κρεμάσω μια ταμπέλα πχ κηφήνας σε όποιο μη ΔΥ δεν πληρώνει φόρο ή κλέβει στις τιμές ή νοθεύει τα προϊόντα....

  24. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 31/03/2009 18:11:20

    ...ξέρεις από που προέρχεται το "ιδιωτεύει"?
    Πετάς χαρακτηρισμούς ομαδοποιώντας και εξομοιώνοντας τα πάντα...

  25. Orestios avatar
    Orestios 31/03/2009 18:27:16

    Συνέχεια από #20
    Μια άλλη περίπτωση αυτών που βρίζουν το δημόσιο είναι αυτών που δεν θα ικανοποιήσει το αίτημά τους ο βουλευτής για διορισμό. Επίσης οι “πολυάσχολοι βιαστικοί”, που όλο βιάζονται….και καλά. Επιπλέον οι άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι, που θεωρούν ότι εργάζονται περισσότερο από αυτούς τους οποίους βρίζουν. Μεγάλη μερίδα είναι αυτοί που έχουν λαδώσει, ενώ κανονικά θα έπρεπε να πληρώσουν τα 10πλάσια, αν ο ΔΥ ακολουθούσε το νόμο, που οι ίδιοι υβριστές πρωτίστος καταπατούν κατηγορώντας τους ΔΥ ότι καταπατούν.
    Τέλος είναι αυτοί που με τίποτα δεν μένουν ικανοποιημένοι και κατηγορούν τους πάντες ότι εκείνοι (οι παντες) είναι υπεύθυνοι για την μιζέρια τους.

  26. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/03/2009 18:28:06

    Την δεκαετία του `80 όλοι έφτυναν το απαξιωμένο δημόσιο στο οποίο το ΠΑΣΟΚ έβαζε τη σάρα και τη μάρα με αποτέλεσμα η αποδοτικότητά του αλλά και οι αμοιβές να είναι μαύρα χάλια. Ήταν η εποχή που όλοι ήθελαν να ιδιωτεύσουν και να γίνουν γιάπιδες παρατώντας τα ΑΕΙ κλπ καθώς στη μπίζνα ήταν το χρήμα.
    Αυτό όμως γύρισε πάνω κάτω στα μέσα της δεκαετίας του `90 λόγω διεθνούς ύφεσης κλπ και το όνειρο του ιδιωτεύειν κατάληξε ταμίας στα καρφουρ ή ασφαλιστής "δρομέας".
    Όλοι οι αποτυχόντες ονάσηδες τότε επιζητούσαν τη σταθερότητα του δημοσίου. Ήρθε όμως η Ε Ε επιβάλλοντας πλαφόν, επιτηρήσεις κλπ οπότε αναγκαστικά η στρόφιγγα εισόδου στον δημόσιο τομέα έσφιξε (ΑΣΕΠ κλπ)
    Τώρα όλοι όσοι δεν βολεύτηκαν όταν μπορούσαν συγχίζονται και έχουν σκυλομετανιώσει και ρίχνουν το ανάθεμα στους δημοσίους υπαλλήλους εκ των οποίων ειρήσθω εν παρόδω ένα 10-15% αξίζει πραγματικά τον μισθό που παίρνει. Πάντως όση χολή και να πέφτει επάνω του , ο ΔΥ θα πληρώνεται μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει.... Κι`ας μην έχει μπεεμβε (πολλά λαμόγια ΔΥ που έχουν και μαζερατι είναι η εξαίρεση του κανόνα)

  27. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 31/03/2009 18:31:05

    @27 Strange Attractor έτσι είναι όπως τα λες.

  28. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 18:32:42

    24@
    Οχι,δε μπορω να κρινω ποιος ακριβως ειναι και ποιος οχι απο τα εξω,αλλα δεν προκειται να το κρινετε ουτε εσεις απο τα μεσα ποτε,ποιοι αρχαιολογοι καθυστερουν οικοδομικες εργασιες για φακελακι,ποιοι πυροσβεστες κανουν αυτοψιες της πυρκαγιας σε χωρους που ποτε δε θαπρεπε ναχουν πιστοποιητικο πυρασφαλειας,οσο για τους γιατρους ο ορος φακελακι απο την παρτη τους βγηκε.
    Ποσοι εχουν απολυθει απο αυτους?ΚΑΝΕΝΑΣ.
    Διοτι ο συνδικαλισμος σας τους καλυπτει για να καλυψουν κι αυτοι εσας οταν παιρνεται αδεια απο τη σημαια και τυρανατε τον κοσμο.
    Αδιαψευστος μαρτυρας ο Συνηγορος του Πολιτη με τις ΧΙΛΙΑΔΕΣ καταγγελιες.
    Εφ'οσον λοιπον εσεις που ξερετε κλαλυτερα ΠΟΤΕ δεν κρινετε,κρινουμε εμεις και σας λεμε τεμπελοσκυλα,αυτα τα ολιγα...

  29. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 18:35:04

    27@
    Κι ο Ρουμανος ΔΥ πληρωνοταν βρεξει χιονισει,ακομη πληρωνεται βρεξει χιονισει,αλλα εφτασε στο σημειο να μη φτανουν ουτε για στραγαλια,αυτο θα γινει κι εδω.

  30. marta avatar
    marta 31/03/2009 18:36:00

    @23
    Μεγάλο καημό έχεις ρε φίλε να γίνεις κηφήνας, να ρωτήσεις πρίν σε πάρουν στο δημόσιο γιατί μπορεί να πετύχεις κανένα δικό μου πόστο και πολύ θα ζοριστείς.....
    @24
    Ο καημός είναι η μονιμότητα, αν δεν φοβόταν μην απολυθεί κηφήνας θα ήταν όπου και να ήταν, αυτό είναι το πρόβλημα.... και το πρόβλημα της Ελλάδος δυστυχώς, οφείλεις να το παραδεχτείς είναι πολύ συχνή η νοοτροπία να βρούμε κάτι να βγάζουμε εύκολα και ξεκούραστα λεφτά, ότι και να περιλαμβάνει αυτό... Απλά αυτό γίνεται πιό εύκολα στο δημόσιο απ' ότι στον ιδιωτικό τομέα, παρ' ότι είναι πολύς ο κόσμος που δουλεύει πολύ κι ας μην φαίνεται μέσα στην γενική θολούρα ότι όλοι είναι ίδιοι που σαφώς προστατεύει τους κηφήνες από την καταγγελία... τι να καταγγείλεις αν όλοι είναι ίδιοι?

  31. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/03/2009 18:38:05

    @29 Αφού σου αρέσει να γενικεύεις, και εσύ τότε είσαι ένας φοροφυγάς εξ`αιτίας του οποίου δεν έχουμε αρκετά νοσκομεία, δρόμους, ασθενοφόρα και χίλια άλλα, που αν δεν δήλωνες 5.000 μόλις το χρόνο και έδινες και καμιά απόδειξη που και που θα είχαμε.
    Προτιμώ τον κηφήνα τον ΔΥ από τον αγροίκο τον τεχνίτη που στήνεις κ...ο για να σε καταδεχθεί και σε εκβιάζει και δεν δίνει απόδειξη και δεν δηλώνει τίποτα και πουλάει και μούρη με την ...κούρσα ή το Χάμερ. Τέτοιος δεν είσαι;

  32. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/03/2009 18:43:12

    ΣΤΕΛΙΟΣ Και η ακρίβεια που μαστίζει την χώρα και οι τιμές που είναι ακριβότερες από του Τόκιο ή η βενζίνη που ανεβαίνει μονίμως , όλα αυτά είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι που τα προκαλούν; Οι τράπεζες είναι δημόσιες που σου ρουφάνε το αίμα; Ξέχασα εκεί στέκεσαι σαν παναγία να πάρεις το δάνειο ενώ στις ΔΟΥ γίνεσαι Καραισκάκης.....

  33. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 18:44:16

    Για να σοβαρευτώ δεν λέω ότι δεν υπάρχει παθογένεια στο Κράτος (επιμένω ότι δεν είναι Δημόσιο), ούτε υποστηρίζω ότι οι "λαθροχειρίες" του Ιδιωτικού Τομέα είναι άλλοθι για ότι συμβαίνει στο Δημόσιο.
    Αντί όμως να δούμε τι φταίει, τι μπορούμε να διορθώσουμε ή τι να αλλάξουμε στρεφόμαστε ο ένας έναντι του άλλου με χαρακτηρισμούς.

    Ορίστε λοιπόν προτάσεις, εν μέσο ύφεσης:

    -αγαπητέ κ Παπαθανασίου μπορείτε να ενσωματώσετε το επίδομα σπουδών (κίνητρο απόδοσης) και τα 176 € στον ΒΜ?) θα αυξηθούν έτσι οι εισφορές στα Ταμεία και οι αποδοχές στα Δώρα....
    -αγαπητέ κ Παπαθανασίου μπορείτε να παύσετε την αυτοτελή φορολόγηση των επιδομάτων των υφισταμένων Υπαλλήλων σας? θα αυξήσετε δραματικά τα φορολογικά σας έσοδα ...ξέρω ξέρω προσωπικό πολιτικό κόστος
    -αγαπητέ κ Παπαθανασίου μπορείτε να εξετάσετε και να φορολογήσετε ανά περίπτωση και τα εισοδήματα των υπολοίπων κατηγοριών που φορολογούνται αυτοτελώς?...ξέρω ξέρω προσωπικό πολιτικό κόστος
    -αγαπητέ κ Παπαθανασίου πείτε στον αγαπητό κ Παυλόπουλο να μην διαδίδει "ανοησίες"... αν για τους νεοεισερχόμενους ΔΥ έχετε διαφορετικό μισθολόγιο, θα καταπέσει δικαστικά σε 5-7 χρόνια και θα πληρώνει ο Ελληνας Φορολογούμενος Μισθωτός αναδρομικά (δεν ισχύει πουθενά για την ίδια εργασία να γίνεται στο ίδιο γραφείο διαφορετικός υπολογισμός)Φτιάξτε ένα μισθολόγιο ορθολογικό,συνδέστε την αμοιβή με την ποιότητα και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες προσφέρεται η υπηρεσία και αφήστε τους ...."λαγούς" για τη δημιουργία εντυπώσεων.
    Στη διάθεσή σας για προτάσεις και όχι για σενάρια επιστημονικής φαντασίας....

  34. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/03/2009 18:46:22

    Και τέλος ρσ Στελάρα αν είσαι τόσο μάγκας και μπορείς μπες και συ στο δημόσιο. (Πρέπει νάχεις όμως και κάμποσα χαρτιά πλέον, έχεις;)
    Οι ΔΥ μπορούν ανα πάσα στιγμή να φύγουν αν τους καπνίσει, εσύ μπορείς να μπείς στο δημόσιο; Χα χα

  35. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 18:50:48

    @ 29 stelios
    δεν απάντησες σε τίποτα από ότι ρώτησα για τον Ι Τομέα....

    ένας κηφήνας, που δεν παίρνει το φακελάκι για να σου δώσει οικοδομική άδεια να κτίσεις σε αρχαία, δεν σου δίνει πιστοποιητικό πυρασφάλειας, που δεν παίρνει φακελάκι για να σε εγχειρήσει ή να σου φέρει την πάπια με 15,000 κενές θέσεις νοσηλευτών, που πετά στο Αιγαίο για να πίνεις φραπεδάκι, που φυλάει τα αρχαία κάτω από 45βαθμούς το καλοκαίρι, που όταν γενικά κάνω τη δουλειά μου μου απαντάς

    "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?"
    "θα σε πάρει ο βουλευτής μου"
    "πιάσε αυτά και μην βλέπεις, όλοι τα πιάνουν"
    "θα σε στείλω στον Εβρο"
    κλπ

  36. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 18:52:58

    @35 Strange Attractor

    +1000

    μόνο κάποια χαρτιά? πλέον το μεταπτυχιακό και οι δύο ξένες γλώσσες είναι για το καλημέρα, μια βόλτα και μια ματιά στα αποτελέσματα και την συγκέντρωση μορίων στη σελίδα του ΑΣΕΠ κλείνει πολλά στόματα...

  37. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 19:10:54

    35@
    Διαθετω τα προαναφερθεντα με το παραπανω,πλην ομως δε θα τα κατφερνα ποτε στην πολυθρυλητη προσωπικη συνεντευξη σε ερωτηση του τυπου τι κανει νιαου στα κεραμιδια και αρχιζει απο γα και τελειωνει σε τα,εξαλλου στη δουλεια μου μου αρεσει ο καθαρος αερας.
    Για τις κενες θεσεις εχω να πω οτι κενο ειναι το κεφαλι σας,διοτι εχουμε οσους υπαλληλους εχει η Γαλια.
    Ο φυλακας που ΔΕΝ φυλαει τα αρχαια,διοτι οποτε εχω παει ειναι αφαντος,ας αμοιφθει με το μισθο του τσοπανου,στο κατω-κατω τα αρχαια δεν τρεχουν σε γκρεμους και φαραγγια.
    Οσο για τις απειλες των βουλευτων,εχω να πω οτι ειναι μπουρδες,τη στιγμη που καταδικασμενους απο Ποινικα Δικαστηρια ΔΥ,οι προισταμενοι τους δινουν αφεση και σε 6 μηνες ειναι στη θεση τους για να εκδικηθουν τον πολιτη που τους κατηγγειλε για τις κλεψιες.
    Τωρα οσο για το πιασε αυτα ολοι τα πιανουν,την αληθεια περιγραφεις,αν καποιος δεν τα πιασει κινδυνευει απο τους συναδελφους του επειδη χαλα την πιατσα,οχι απο τον απλο πολιτη.
    Και τελος παντων αν εχετε τοοοοοοσα προσοντα,τι καθεστε με τρεις κι εξηντα κια δεν πατε σε καμια εταιρια να σας χρυσοπληρωσουν?
    Μηπως επειδη αν κανετε κοπανες θα σα πεταξουν εξω με τις κλωτσιες?

  38. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 19:20:36

    @38 λυπάμαι αλλά μπούρδες
    Στον γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ έχει συνέντευξη?
    Εχεις δίκαιο για τον αριθμό των ΔΥ, αλλά ξεχνάς: ΟΤΕ ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΟΣΕ ΕΥΔΑΘ κλπ
    στο εξωτερικό είναι στον ιδιωτικό τομέα πολλοί τομείς της οικονομικής δραστηριότητας, εδώ όχι, όπως και παροχές Υγείας, Φυλακές, Ασφάλεια και Κοινωνική Ασφάλιση.
    Αν θέλεις να μιλήσουμε για οικονομικές επιλογές στη διάθεσή σου.
    Αν θέλεις να μιλήσουμε για Δημόσιο - ιδιωτικό Τομέα ακόμα δεν απάντησες σε τίποτα από ότι σε ερώτησα (πχ ΣΑΜΙΝΑ, ΡΙΚΟΜΕΞ, υδραυλικοί, λογιστές, ηλεκτρολόγοι, μπαρ, νοθεία προϊόντων, αισχροκέρδεια κλπ)

  39. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 31/03/2009 19:28:19

    Υδραυλικός με βίλα και χάμερ δεν υπάρχει. Όπως δεν υπάρχει υδραυλικός με καταθέσεις ένα εκατομμύριο και ας κλέβει τη εφορεία. Αντίθετα υπάρχουν αρκετοί ΔΥ. Μόνο που ο ένας παλεύει με τα σκατά μας όλη μέρα εφτά μέρες την βδομάδα και ο άλλος πενθήμερο μάξιμουμ 8-3 ούτε καν δηλαδή οκτάωρο τα ξύνει. Μετά βέβαια έχει το χρόνο και την όρεξη να κάνει και δεύτερη δουλειά πάντα μαύρη. Και επιτέλους πόσοι ΔΥ έχουν μπεί με το ΑΣΕΠ και πόσοι χωρίς:

  40. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 19:31:25

    Μια ακόμα ερώτηση
    πχ
    -Οργανισμός Ασφάλισης Ελεύθερων Επαγγελματιών, φταίω εγώ για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει?
    -Το πρόβλημα της εισφοροδιαφυγής στο ΙΚΑ?
    -Η μη καταβολή ασφαλιστικών εισφορών?
    -Η φοροαποφυγή?
    -Η παραοικονομία?
    -Η βιομηχανία πλαστών τιμολογίων, για φοροδιαφυγή, επιστροφή ΦΠΑ, επιδοτήσεων από το κράτος ?

    κλπ

    ΥΓ

    περιμένω να μου πεις λοιπόν σε ποιο κλάδο δραστηριοποιείσαι...

  41. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 31/03/2009 19:33:41

    @Προς όλους του αγαπητούς ΔΥ.

    Τα λεφτά τελείωσαν. Δεν πάτε να είσαστε τέρατα μορφώσεως και Διπλο-Τριπλο-Πτυχιούχοι. Το ταμείο είναι μείον πλέον.

    Πράγματι υπάρχει ένα 10% που δουλεύει και που οι υπόλοιποι ΔΥ το λένε μακάκα. Εγώ δεν συμφωνώ με τις μειώσεις μισθού, εγώ πιστεύω ότι το 10% που δουλεύει πρέπει να πάρει αύξηση αλλά το υπόλοιπο 90% πρέπει να πάει σπίτι του. Ποια η πιθανότητα όμως η μαφία αυτού του 90% να το δεχτεί αυτό?

    Δυστυχώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.

    Σε ένα με δύο μήνες, θα σκάσει ένας επίτροπος από την Ευρωπαική ένωση και θα αρχίσει να κόβει.
    Η χώρα έχει βαρέσει κανόνι, απλώς δεν το έχουμε καταλάβει ακόμη.

    Ζωή σε λόγου μας.

  42. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 19:33:46

    Αγαπητέ ΦΥΓΑ ούτε υδραυλικός που να ζει με τετραμελή οικογένεια, να έχει αυτοκίνητο, όταν σου κλείνει ραντεβού να ξεκινά η ταρίφα από 50 € μαύρα το 5' και να δηλώνει, 7,500 μέσο ετήσιο εισόδημα....

  43. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 31/03/2009 19:37:59

    Όλοι οι Έλληνες είναι αλλεργικοί στον φπα και ιδιαίτερα αυτοί που τον μαζεύουν

  44. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 19:38:39

    39@
    Ποιος εδωσε αδεια στη Ρικομεξ?
    Ποιος ελεγξε τα σχεδια?
    Ποιος ελεγξε το ΣΑΜΙΝΑ?
    Ποιοι δεν βλεπουν τιποτα ποτε και πουθενα?
    Οι χιλιαδες δικαιωσεις πολιτων στο Συνηγορο του Πολιτη τι ειναι?
    Πως εφτασαν τα χρεη στα νοσοκομεια 5 δις ενω αραχνιαζουν μηχανηματα και εργαστηρια ΣΑΜΠΟΤΑΡΙΣΜΕΝΑ εκ των εσω?
    Πως εγιναν τα Πανεπιστημια μαγαζακια φιλων και συγγενων?
    Ασε μεγαλε,κανενας δεν κατηγορει τον δυστυχη που του δινουν μεριδιο στο Υ.Συγκοινωνιων με το ζορι για να τον βαλουν στο κολπο και να μη μιλα.Ξερει οτι αν τα παρει μια φορα στιγματιστηκε,αν δεν τα παρει,θα του ριξουν μπανανοφλουδα οι συναδελφοι και θα φαει τα μουτρα του.Ειναι ομως απελπιστικα λιγοι αυτοι και μονιμως ΚΟΥΦΟΙ ΚΑΙ ΤΥΦΛΟΙ μπροστα σε οσα συμβαινουν,εκτος και αν παει να θιχθει καποιο κεκτημενο.

  45. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 19:41:01

    41@
    Και ποιος νομιζεις διοικει το πρωην ΤΕΒΕ?
    Εγω,εσυ η κανενας που τον νοιαζει αν θα μπατιρησει η οχι?
    Πολιτικη να γινεται και εχει ο θεος.

  46. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 19:43:49

    "Σχεδόν τα 3/5 του ακαθάριστου εξωτερικού χρέους βαρύνουν το δημόσιο τομέα, ενώ τα 2/5 αποτελούν οφειλές του επιχειρηματικού τομέα (χρηματοοικονομικές και μη χρηματοοικονομικές επιχειρήσεις)."

    Τράπεζας της Ελλάδος

    Να ρωτήσω Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ:

    συμφωνώ όχι ότι έχουμε φτάσει στο πάτο του βαρελιού η Ελληνική οικονομία, απλά γιατί το βαρέλι δεν έχει πάτο.

    -Σε τι ποσοστό του ΑΕΠ θεωρείς ότι είναι η παραοικονομία στην Ελλάδα?
    -Αν πληρώναμε εισφορές και φόρους πόσο θα ήταν το ύψος των αναγκών για δανεισμό?
    -Συμφωνώ απόλυτα ότι για να αντιμετωπίσεις την κρίση / ύφεση δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές:

    θα αυξήσεις την παραγωγικότητα
    θα μειώσεις το κόστος
    θα μειώσεις τις δαπάνες / σπατάλες (όπως θες το αποκαλείς)

    Θα πληρώσουν όμως όλοι ή μόνο οι μισθωτοί ? (ΔΥ και ΙΥ)
    Από τους μισθωτούς θα πληρώσουν όλοι ή θα έχουμε αυτοτελή φορολόγηση επιδομάτων?
    Θα δεχτεί ο Ιδιωτικός Τομέας που φωνάζει οι συντάξεις να είναι ανταποδοτικές βάση των συνολικών εισφορών (όχι πενταετίας) και όχι επιδοματικές? (πχ ΕΚΑΣ)

    Ας το συζητήσουμε σε σωστή βάση και όχι αφορισμών λοιπόν...

  47. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 19:45:23

    @45 stelios έχεις δίκαιο δεν φταίω εγώ που κλέβω απλά η αστυνομία φταίει που δεν με πιάνει...

  48. ianos avatar
    ianos 31/03/2009 19:50:34

    Οι απόψεις άσπρο -μαύρο διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα.Ασφαλώς και υπάρχουν Δ.Υ που κάνουν τίμια και φιλότιμα την δουλειά τους.Όπως υπάρχουν τα λαμόγια ,οι τεμπέληδες και οι διεφθαρμένοι.Καλό όμως είναι να δούμε, (α)Πόσοι Δ.Υ (της Γεν.Κυβέρνησης) αντιστοιχούν ανα 1000 κατοίκους στην Ελλάδα και πόσοι σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ε.Ε.(β)Εάν ενσωματωθούν όλα τα επιδόματα(που πολλές φορές ειναι περισσότερα απο τον μισθό)πόσος είναι ο μέσος μισθός ενός Δ.Υ (σύνολο πληρωμων/αρ. υπαλλήλων)
    Η σύγκριση για τη χώρα μας είναι θλιβερή. Αν μάλιστα,συγκρίνεις καιτην ποιότητα προσφερομένων υπηρεσιών,τότε γίνεται τραγική!Αυτά.Όλα τα άλλα είναι υποκειμενικές απόψεις που δέν βοηθούν σε τίποτα στην αντιμετώπιση του προβλήματος.

  49. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 19:51:00

    @46 stelios έχεις δίκαιο για το ΤΕΒΕ η ασφάλιση στην τελευταία βαθμίδα τα 5 τελευταία χρόνια για να βγάλεις σύνταξη που δεν έχουν καταβληθεί οι αντίστοιχες εισφορές είναι Ελληνική κουτοπονηριά και ευθύνη του κράτους.
    Χωρίς προσωπική αντιπαράθεση μου θυμίζεις κλασσικό Ελληνα που η αλλαγές πρέπει να αρχίσουν από το διπλανό μαγαζί...

  50. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 19:55:42

    @49 ianos

    -δεν μπορείς να βγάλεις μέσο μισθό όταν το επίδομα του ΥΠΟΙΟ είναι άλλος ένας μισθός.
    -αν μιλάς για ΔΥ Γενικής Κυβέρνησης ποιους τομείς οικονομικής Δραστηριότητας περιλαμβάνεις? γιατί αν μιλάς για ΔΥ και όχι υπαλλήλους ΔΕΚΟ ΝΠΔΔ ΝΠΙΔ και Κρατικών ΑΕ (πχ ΟΣΕ ΔΕΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΥΔΑΠ ΟΠΑΠ ΟΛΠ ΟΛΘ ΟΤΕ ΕΥΔΑΘ κλπ)
    θα εκπλαγείς από τον πραγματικό αριθμό των ΔΥ (οι 4 τελευταίες κατηγορίες είναι κυβερνητικές πατέντες για να υπερκεράσουν το ΑΣΕΠ)

  51. marta avatar
    marta 31/03/2009 19:56:48

    @49 ianos
    Ο μόνος που θέτει το θέμα επί τάπητος... τελικό προιόν που φτάνει στον πολίτη, και είναι απαράδεκτα χαμηλό άσχετα με πόση δουλειά έχει κουράγιο να ρίξει ο καθένας... Δυστυχως σε αυτό φταίει το σύνολο των πολιτών... η συνολική νοοτροπία, ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα οι υπηρεσίες δεν είναι στο επίπεδο που έπρεπε κι εκεί κυριαρχεί η ρεμούλα και η διαπλοκή κι ας μην το παραδέχονται...
    Ναι η νοοτροπία των υπουργείων στην διεκπαιρέωση μιάς εργασίας είναι τραγική χωρίς κανένα σεβασμό στον πολίτη, και γι αυτό και οι πολίτες δεν δείχνουν σεβασμό κι ο ένας στον άλλον.... Ποιος έβγαλε την ηγεσία εκεί? και τους φιλάει τα πόδια να του δώσουν μιά επιδότηση? Ο ιδιωτικός τομέας στην ελλάδα είναι κι αυτός κρατικοδίαιτος....

  52. οκτώ avatar
    οκτώ 31/03/2009 20:12:18

    Οι αποφάσεις δεν λαμβάνονται πλέον από την Καραγεώργη Σερβίας αλλά από κάποιο σοκάκι των Βρυξελλών και ο Παπαθανασίου δεν πάει πλέον ούτε προς νερού του εάν δεν πάρει πρώτα άδεια από τον Αλμούνια. Το σίγουρο είναι ότι αυτή η κυβέρνηση όπως και η προηγούμενη δεν έχει κανέναν λόγο να δυσαρεστήσει την τάξη των ΔΥ αφού εκεί βρίσκονται τα θεμέλια του δικομματισμού. Εάν ήταν στο χέρι της θα διπλασίαζε τον αριθμό των αγνών ψηφοφόρων της χωρίς καμία αναστολή.
    Όμως δεν γίνεται να έχουμε και να πληρώνουμε 1 εκατ. ΔΥ όσους και η Αγγλία, με την διαφορά όμως ότι εμείς έχουμε πληθυσμό 10 εκατ. νοματαίους ενώ η Αγγλία 60 εκατ.!
    Και να υποθέσω ότι όλα αυτά τα χρόνια με τους πακτωλούς φόρων που εισέρεαν στα κρατικά ταμεία από την υπερκατανάλωση που μας έδερνε – να είναι καλά οι Τράπεζες - κάπως τα κατάφερναν, τώρα τι πρόκειται να συμβεί με το πάγωμα της αγοράς ;
    Δεν γίνεται να πληρώνονται εις τον αιώνα τον άπαντα με τα δανεικά των κρατικών ομολόγων που εκδίδονται απανωτά ( μην ξεχνάτε ότι τώρα σκάνε και οι πληρωμές των πρώτων τριακονταετιών κρατικών ομολόγων της μεταπολίτευσης – α, ρε Αντρέα εσύ έφυγες νωρίς ). Αλλά έτσι όπως πάμε σε λίγο καιρό θα ψάχνουμε δανειστές στον Βόρειο Πόλο ( ήδη η χάρη μας έφτασε στην Απω Ανατολή με τα νέα ομόλογα ) και οι επόμενες γενιές θα πληρώσουν βαρύτατο οικονομικό τίμημα με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται εάν δεν μπορέσουν να το αποπληρώσουν.
    ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΓΕΝΙΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΙΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, Ω ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΟΥΣΚΑΣ ;

  53. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 20:13:01

    @52
    Να θυμηθώ και τα νιάτα μου (χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τα χάλια του Δημοσίου)

    Η ποιότητα ενός προϊόντος δεν μπορεί πάντα να συμβαδίζει με το κόστος, όχι μόνο γιατί στο Δημόσιο δεν ισχύουν αρχές κοστολόγησης, ανάλυσης, Logistics (The term "logistics" originates from the ancient Greek "λόγος" ("logos"—"ratio, word, calculation, reason, speech, oration").), managment, κλπ αλλά γιατί υπάρχουν και τομείς που δεν είναι εφικτό (πχ Υγεία, Πολιτισμός, Ασφάλεια που δεν κοστολογούνται)
    Ακόμα όμως και όταν είναι εφικτή η ορθολογική διαχείριση και αξιολόγηση δράσεων και έργων, δεν γίνεται, γιατί:

    -"η ποιότητα" της πλειοψηφίας των ΔΥ (βάζω και τον ευατό μου δεν βγάζω την ουρά μου έξω)
    -οι συνθήκες εργασίες
    -τα παρεχόμενα μέσα
    -και το μεγαλύτερο πρόβλημα η ΕΛΛΑΔΑ
    Δίνουμε τη δουλειά στον Ιδιωτικό Τομέα όχι γιατί μπορεί να την επιτελέσει καλύτερα αλλά επειδή παρεμβαίνουν παράγοντες, προσωπικών γνωριμιών, οφέλους, εξυπηρέτησης κλπ
    Το να θέλουμε ΑγγλοΣαξωνικό Κράτος θα ουρλιάζαμε όλοι για το κόστος που θα έπρεπε να καταβάλουμε για τις παρεχόμενες υπηρεσίες και προϊόντα.
    Προτιμώ το Σκανδιναυικό Μοντέλο της διαρκούς μετεκπαίδευσης με δίκτυ κοινωνικής προστασίας, αλλά αν εφαρμοστεί στην Ελλάδα το 80% των ΔΥ θα πάει σπίτι του, το 80% των επιχειρήσεων του Ιδιωττικού τομέα θα κλείσει και το 80% των Ι Υπαλλήλων θα απολυθεί από την εφαρμογή και την τήρηση κανόνων.
    Θα γίνει επανάσταση (δεν είναι τυχαίο ότι ο Καποδίστριας οργάνωσε την Ελβετία και πέθανε στην Ελλάδα)

  54. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 20:21:56

    @56 +1000

    -να κοπούν τα προκλητικά επιδόματα του ΔΥ
    -να είναι η σύνταξη ανταποδοτική
    -το ίδιο να γίνει και στον Ιδιωτικό Τομέα (πχ το ΕΚΑΣ επίδομα είναι για όσους δεν το έχουν καταλάβει που εμφανίζεται στο 50% των μισθών και συντάξεων)

  55. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 20:36:26

    57@
    Aγαπητε μου,ολα αυτα που πρεπει να κοπουν(και για ναμαστε ρεαλιστες αρχικα μονον τα εξοχως εξοφθαλμα)θα προκαλεσουν αντιδρασεις με παραπλευρες απωλειες απλους πολιτες,οπως εμενα που μου κατεστρεψε με τις απεργιες η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ τη δουλεια που εστησα με αιμα χανοντας απο νυχτα σε νυχτα τα νιατα μου,μεσα σε λιγα μερονυχτα με το κατεβασμα του διακοπτη απο κατι τυπους σαν τον Πιπεργια και τον Μπακουλη.Για να ζουν σα λορδοι σημερα οι Κολαδες.

  56. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 21:01:46

    Ας ξανά μιλήσουμε σοβαρά:

    1.Ύψος Χρέους Κεντρικής Κυβέρνησης 262.070,75 (31/12/08)

    Προσωρινά όπως αναγράφει το Γενικό Λογιστήριο 02/09 στο δελτίο.

    2.Στην Ελλάδα η ΕΣΥΕ κατέγραψε μείωση της βιομηχανικής παραγωγής 10,2% τον Ιανουάριο και και φουντάρισμα των εξαγωγών 22%. (όσο εμπιστευόμαστε τα στοιχεία της ΕΣΥΕ - η ΕΟΚ πάντως όχι)

    3.κανείς δεν ξέρει σε ποσοστό του ΑΕΠ το χρέος: 3, 3,2, 3,7, 4 κλπ κατά τα άλλα έχουμε ψηφισμένο προϋπολογισμό.

    4.Ο επίτροπος Οικονομικών Υποθέσεων αναγνωρίζει ότι «τους επόμενους μήνες θα νιώσουμε τις κοινωνικές επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης με μεγάλη ορμητικότητα». Και εξηγεί: «Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, η ανεργία στην Ευρώπη θα αυξηθεί δραματικά. Ηδη κατά το τέταρτο τρίμηνο του 2008 έμειναν άνεργοι 670.000 εργαζόμενοι. Το 2010 η κατάσταση στην αγορά εργασίας θα επιδεινωθεί ακόμη περισσότερο και τότε ένας στους δέκα εργαζόμενους θα μείνει άνεργος»...

    Έχουμε αντιληφθεί ότι δεν ξέρουμε :

    -πόσα χρωστάμε? (Κυβέρνηση, Δήμοι, Νομικά Πρόσωπα, Ιδιώτες)
    -πόσοι είναι οι άνεργοι? (δεν είναι άνεργοι μόνο όσοι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας...)
    -πόσοι θα μείνουν άνεργοι από την πτώση του τουρισμού κατά 15 - 20%?

    Οταν κάποιος καλείται να αντιμετωπίσει μια κρίση για την οποία δεν γνωρίζει τα μεγέθη της, αντί να συζητούμε για το αύριο, εμείς ασχολούμαστε ο ένας με τον άλλο.

    Δέχεται το σύνολο:

    -κατάργηση των επιδομάτων στο Δημόσιο
    -κατάργηση επιδοτήσεων στον Ιδιωτικό Τομέα πχ Αγρότες ή ΕΚΑΣ
    -ανταποδοτική σύνταξη με αύξηση ορίων ηλικίας και αναπροσαρμογή συντάξεων και σε όσους ήδη λαμβάνουν
    -εξάλειψη φοροδιαφυγής
    -εξάλειψη εισφοροδιαφυγής
    -άρση μονιμότητας ΔΥ με διασφάλιση και εφαρμογή κανόνων
    -μείωση αριθμού βουλευτών
    -κατάργηση και συγχώνευση οργανισμών (πάνε οι Πρόεδροι και τα ΔΣ)
    κλπ

    όχι βέβαια αντίθετα:

    -παίρνω το ΤΕΜΠΕ και το κάνω προθεσμιακή κατάθεση
    -επιδοτώ τις Τράπεζες και τις εταιρείες αντί της κατανάλωσης, αντί να τις κλείσω και να ρίξω το χρήμα στην αγορά μέσο Αγροτικής και ΤΤ
    -αφήνω τους Δήμους και τα Νομικά Πρόσωπα να μην δημοσιεύουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ αλλά να δανείζονται με εγγύηση του Κράτους
    -σφυράω αδιάφορα για πρόστιμα και βεβαιωμένες οφειλές Ιδιωτικού Τομέα
    -14 μητροπόλεις δεν καταβάλουν ούτε το ΕΤΑΚ
    -αγνοώ ακίνητη περιουσία Εκκλησίας Νομικών Προσώπων και φίλων
    -αντί να τονώσω τη ζήτηση επιδοτώ γνωστούς και φίλους
    -επιχορηγώ Ιδρύματα γνωστών και φίλων
    -δίνω δουλειές στους ιδιοκτήτες των ΜΜΕ
    -αντί να εκσυγχρονίσω το Δημόσιο οι μεν κοιτούν να μείνουν οι δε να έρθουν

    κλπ

    Αλλά είπαμε η αλλαγή από το γείτονα εμείς είμαστε σωστοί....

  57. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 31/03/2009 21:06:25

    Ο Ιθαγενής χαρά στο κουράγιο σου.

  58. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 21:10:04

    @61

    ή θα σηκώσουμε τα μανίκια και θα δουλέψουμε σήμερα
    ή θα πεθάνουμε αύριο

    Ο Αίσωπος το είπε πολλά χρόνια πριν....

  59. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 31/03/2009 21:17:42

    Ο Αίσωπος ήταν παραμυθάς.

  60. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 21:18:55

    για αυτό και διαχρονικός στη χώρα της φούσκας...

  61. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 31/03/2009 21:20:20

    Και του φραπέ για μην ξεχνιόμαστε

  62. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 21:30:22

    ...να μην γκρινιάζουμε λοιπόν για τον... Αλμούνια ή τις πολιτικές επιλογές μας αν δεν δεχόμαστε να αρχίσουμε τις αλλαγές.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα θα μας τις επιβάλλουν και θα είναι χειρότερες γιατί δεν γνωρίζουν τις ιδιαιτερότητες της χώρας οπότε η διάλυση της κοινωνικής συνοχής θα οδηγήσει σε κοινωνική έκρηξη.
    Δεν γίνεται να ζούμε καλύτερα από τους Ευρωπαίους με τριτοκοσμικές οικονομικές δομές.

  63. tiramola avatar
    tiramola 31/03/2009 21:30:22

    Δεν θα προσπαθήσω να δικαιολογήσω τον δημόσιο τομέα...εξάλου τόσα χρόνια στο ιδιωτικό τομέα αλλά και υπεύθυνος ποιότητας στην εταιρεία που προμηθεύει και το δημόσιο εχω άποψη και καταθέτω την εμπειρία μου.
    Ό έλεγχος απο κρατικό φορέα είναι αυστηρότερος.
    Τα ιδιωτικά γραφεία επιθεωρήσεων και πιστοποίησης τα πληρώνει η ίδια η επιχείρηση για να επιθεωρήσουν τον προιόν της.
    Μιλάμε για μεγάλο χαβαλέ , αφού και πρόβλημα να προκύψει στο προιόν , το γραφείο κάνει τουμπεκί προκειμένου να μην χάσει τον πελάτη...
    Αν στον δημόσιο τομέα υπάρχουν κάποιοι υπάλληλοι που λαδώνονται , στον ιδωτικό τομέα μιλάμε για πλήρη ασυδοσία...
    Μιλάμε για βιομηχανία πιστοποιητικών καταλληλότητας χωρίς όχι μόνο έλεγχο αλλά ούτε καν επίσκεψη στην εταιρεία....
    Σου στέλνω τα χαρτιά , υπόγραψε...
    Άσε ρε Στέλιο τους αφορισμούς...
    Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα οι εργαζόμενοι μεταξύ μας....

  64. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 31/03/2009 21:37:15

    Εν ολίγοις,στην Ελλάδα, σήμερα:
    Το δημόσιο υπάρχει πιθανότητα να κάνει τη δουλειά του (αν βρεθεί σωστός υπάλληλος).
    Ο ιδιωτικός τομέας ποτέ...

    Όποιος δεν το βλεπει αυτό, λέει ψέμματα ή είναι ανόητος...

  65. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 31/03/2009 21:40:34

    @ τιραμόλα δεν κατάλαβες ακόμα τον στελάρα?
    Απλά ζηλεύει ο άνθρωπος. Είναι ΑΚΡΙΒΩς ο τύπος που αν ήταν ΔΥ θα ήταν η μεγαλύτερη κηφηνοσυνδικάλα...
    Λυπάμαι αν τον στενοχωρώ, αλλά οι Στέλιοι ΔΥ έκαναν το δημόσιο τέτοιο χάλι...

  66. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 21:42:06

    67@
    Περιγραφεις δημοσιουπαλληλικη λειτουργια σε ιδιωτικο τομεα,ετσι λειτουργουν αυτα τα εργαστηρια και ινστιτουτα,κανεις δεν το αρνειται.
    Διευθυντης ομως με βυσμα γινεσαι μονον αν το θελει το αφεντικο.Τη ζημια ομως την πληρωνει ο ιδιος(και τα κοροιδα οι μετοχοι αν ενια εισηγμενη).
    Οταν ομως βουλιαξει,δεν επιβαρυνονται οι φορολογουμενοι,τωρα πια τουλαχιστον.
    Εμμενω στην ατιμωρησια γιατι αυτη τα προκαλει ολα,
    οπως αν καποιος σου πουλα φυκια για κορδελες και δεν σε χανει απο πελατη,το επομενο βημα ειναι να σου πουλησει φυκι για κορδελα και να σε κλεψει και στα μετρα.
    Η γενικευση (εξ ορισμου αδικη)δε γινεται απο μας,αλλα απο το ενιαιο μισθολογιο και απο το καθε βοδι που στο τελος θα αποστρατευθει και σαν διευθυντης.

  67. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 21:50:02

    70@
    Δεν υπηρχε περιπτωση να ημουν ποτε Δημοσιος Υπαλληλος φιλε,αν νομιζεις οτι οι αξιες των Δ.Υπαλληλων μπορουν να προκαλεσουν ζηλεια σε πραγματικο ανθρωπο,πρεπει να ξαναπας στο Δημοτικο να διαβασεις ανθρωπολογια,δε μου αρεσει ουτε το γλυψιμο,ουτε η κοπανα,ουτε να κανω τον τυρανισκο σε αδυναμους και την κοτα σε δυνατους,μαλλον εσενα σε κοβω να ονειρευεσαι να ησουν κατι σαν το Ζαχοπουλο(η μαλλον την Τσεκου).

  68. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 22:01:23

    @73

    Λοιπόν:

    ή καθόμαστε και περιμένουμε το τέλος της πτώσης
    ή αποδεχόμαστε ένα ελάχιστο αλλαγών με κόστος για όλους
    ή περιμένουμε τους πολιτικούς μας να κάνουν rotation στις καρέκλες

    Οτι και να επιλέξουμε πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι τα ψέματα τελείωσαν

  69. tiramola avatar
    tiramola 31/03/2009 22:02:22

    Περί ατιμωρησίας θα συμφωνήσω , δεν πρέπει όμως να γενικεύουμε περί κηφήνων κλπ ....
    Δεν ξέρω που εργάζεσαι Στέλιο αλλά πίστεψε με δεν μπορείς να φανταστείς το όργιο παρανομίας που γίνεται στον ιδιωτικό τομέα.
    ..........
    Κοίταξε , είναι γεγονός ότι το ανθρώπινο ταλέντο είναι απαραίτητο για την ανάπτυξη μιάς κοινωνίας.
    Τα ταλέντα όμως αν δεν ελέγχονται ενίοτε γίνονται επίκίνδυνα για το κοινωνικό σύνολο...
    Η πρόσφατη οικονομική κρίση είναι ένα παράδειγμα...

  70. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/03/2009 22:12:14

    Ένα ποσοστό 35-40% των ΔΥ είναι κατά την άποψή μου άχρηστοι ως χαρακτήρες και ως άνθρωποι και τέτοιοι θα ήταν και στον ιδιωτικό τομέα και παντού.
    Ένα άλλο 40% περίπου είναι κομματόσκυλα που επιβιώνουν γλύφοντας κομματάρχες, αφισοκολλώντας και προωθούνται έτσι σε θέσεις προισταμένων ή απλά λουφάρουν όντας εξαφανισμένοι. Έχουν όμως κομματικές πλάτες και δεν τους κουνάει κανείς.
    Οι υπόλοιποι(15-20%) έχουν στέρεες βάσεις ως χαρακτήρες, προσπαθούν φιλότιμα και είναι αυτοί που κρατάνε την δημόσια διοίκηση.
    Σπάνια προάγονται και ακόμη πιο σπάνια αναγνωρίζονται καθώς η γενική τάση είναι η ισοπέδωση προς τα κάτω. Σε κάποιο σημείο τα παρατάνε και αυτοί απογοητευμένοι και απλά αδιαφορούν.
    Αυτά είναι τα ποσοστά κύριοι πάντα κατά τη δική μου άποψη.

  71. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 22:12:56

    75@
    Eγω δεν ξερω πουθενα κανενα οργιο παρανομιας χωρις εμπλοκη δημοσιου παραγοντα,δωσε μου ενα πραδειγμα αν θελεις,ακομη και η παρανομια βασιζεται σε ελλειμα του νομου που δεν καταργειται γαι να μην ξεβολευτουν καποιοι...λειτουργοι,περιμενω ομως το παραδειγμα σου.

  72. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 22:14:39

    76@
    Εχεις απολυτο δικιο,ομως στο Δημοσιο παιρνουν προαγωγη ενω εκτος θα επαιρναν μια κλωτσια στον πισινο.
    Αντιθετα με κλωτσια κινδυνευουν στο Δημοσιο οι λιγοι ευσυνειδητοι...

  73. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/03/2009 22:14:44

    Στέλιο, οι κηφήνες που εσύ περιγράφεις μόνο σε τέτοια μπλογκ δεν θα συμμετείχαν. Ή θα είναι σε κανένα κομματικό ή σε τίποτα φρουτάκια. Οπότε οι εδώ αντιδράσεις είναι δίκαιες καθώς όσοι ΔΥ είναι εδώ μάλλον στο 20% που αναφέρω παραπάνω θα ανήκουν. Οπότε τους πείραξες τον εγωισμό.

  74. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 31/03/2009 22:19:03

    Μεταξύ μας στέλιο, ούτε εγώ θα ήθελα να ήσουν ποτέ στο δημόσιο. Καλά είσαι εκεί που είσαι, πρόβλημα θα έχουν μόνο αυτοί που αγοράζουν τη σαβούρα που πουλάς "για να βγεις"...

  75. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 31/03/2009 22:19:58

    Eαν οι βριζοντες το δημοσιο,δεν εβαζαν τα παιδια τους σ αυτο,η προσπαθουν ακομα να το κανουν,τοτε η κριτικη τους,θα ηταν πιο πειστικη.
    Δυστυχως,φωναζουν για αυτο,που δεν εχουν.
    Γι αυτο και τελικα δεν προκειται να λυθει κανενα προβλημα,γιατι οι πολιτικοι,τα ξερουν αυτα.Δεν ειναι κοροιδα.

  76. marta avatar
    marta 31/03/2009 22:22:59

    @75 tiramola
    Απόλυτο δίκιο... και ένα σχόλιο που είναι λυπηρό... είμαστε σε μιά χώρα που είναι πολύ δύσκολο να σταθείς έντιμα σε οποιονδήποτε τομέα, το ίδιο το κράτος σου κάνει δύσκολη τη ζωή και προκλητικά ανταμοίβει τους απατεώνες...
    αλλά στον ιδιωτικό τομέα που το έχω ζήσει (όχι υπάλληλος γραφείου, αλλά καμιά φορά ακόμα κι εκεί) είναι σχεδόν αδύνατο να επιζήσεις, και το όργιο παρανομίας είναι πιό καθολικό από ότι στο δημόσιο τομέα. Στο δημόσιο μπορείς να επιβιώσεις διατηρώντας μιά στοιχειώδη αξιοπρέπεια αν δεν θέλεις να συμμετέχεις στο φαγοπότι. Η παθογένεια είναι πολύ ευρύτερη από την λούμπα -δημόσιο εναντίον ιδιωτικού. Επιμένω είναι περισσότεροι οι έντιμοι από ότι θέλουν να μας πείσουν για να κρύβονται (είναι όμως πολλοί οι δειλοί) οι ταμπέλες όλοι είναι απατεώνες βοηθάνε μόνο τους απατεώνες και την ατιμωρησία.
    Stelios, σου αρέσει δεν σου αρέσει φορολογία πληρώνουν μόνο οι μισθωτοί, ο ιδιωτικός τομέας φοροδιαφεύγει όπου και όσο μπορεί και φωνάζει που το δημόσιο δεν του δίνει παροχές....

  77. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 31/03/2009 22:26:40

    Και κατι για το συγκεκριμεο θεμα.
    Το οξυ προβλημα που προεκηψε στο Ταμειο,οφειλεται και στο οτι βγηκαν στη συνταξη,σε πολυ νεωτερη ηλικια,πολυ περισσοτεροι απο το κανονικο δηλαδη,κυριως γυναικες.
    Ετσι δοθηκαν μαζεμενα εφαπαξ, και το τιναξαν στον αερα.
    Βλεπεις,δεν εχουν τα...φρυδια να επαναφερουν το παλαιο συστημα με τα πεντηκοστα και οχι με το αθλιο συστημα του πασοκ με τα τριακοσταπεμπτα.
    Πολιτικο κοστος γαρ.
    Ας ψαχνουν για Ταμεια σε λιγο ολοι οι αλλοι,που περιμενουν να φυγουν στα 35 χρονια.

  78. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 22:28:09

    80@
    Φανταζομαι κανενας ΔΥ δε θα με ηθελε σαν συναδελφο,
    ποσο μαλλον καποιος σαν και σενα που στελνει βαγονια μαιμου που εκτροχιαζονται η καρκινοπαθη για εξεταση μετα απο 1 χρονο,εκτος και αν λαδωσει.
    Αν εισαι τοσο εξυπνοπουλι για να κρινεις κατι σαν σαβουρα η οχι,μπορεις να αγορασεις απο παραδιπλα και να με αφησεις νηστικο,ουτε να δεις τη φατσα μου ποτε,ελα ομως που ο κθε δυστυχης ειναι υποχρεωμενος να βλεπει τη δικια σου και των συναδελφων σου ολη μερα καθε μερα λογω γραφειοκρατιας.

  79. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 31/03/2009 22:35:36

    Ναι... Πάντως να πάω να εξυπηρετηθώ στο δημόσιο και να πέσω στα νύχια κανενού στέλιου, ούτε στον εχθρό μου...

  80. tiramola avatar
    tiramola 31/03/2009 22:40:54

    Ο έλεγχος στο Σάμινα έγινε απο τον κρατικό ελληνικό νηογνώμονα ή .... να μην αναφέρω ονόματα...
    Ό έλεγχος για την ασφάλεια κατά τις επισκευές που γίνονται στο Πέραμα από ποιόν φορέα γίνονται , γνωρίζεις?
    Γιαυτό σου λέω...
    Άστα να πάνε στο διάολο...
    Είναι να μην σου τύχει...

  81. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 22:43:41

    @85 stelios

    Θα πρέπει κάποτε να μάθουμε να κοιτάμε και τη δική μας καμπούρα και όχι να κοροϊδεύουμε του διπλανού.

    Λοιπόν:

    ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

    -αν όλοι οι ΔΥ με τη νοοτροπία που έχουμε αποκτήσει στη χώρα μας, αυτόματα μεταφερόμαστε στη Γερμανία το 60% θα πήγαινε σπίτι του, το 25% θα πήγαινε φυλακή και το υπόλοιπο θα εργαζόταν
    -αν όλος ο Ιδιωτικός Τομέας με τη νοοτροπία που έχει στη χώρα μας αυτόματα μεταφέρονταν στη Γερμανία το 100% θα έψαχνε για δουλειά λόγω: εισφοροδιαφυγής, φοροδιαφυγής, τήρηση κανόνων και ασφάλειας εργασίας, απόδοση ΦΠΑ, εκφοβισμού εργαζομένων, απαγόρευση συνδικαλισμού κλπ

    Διαφωνείς?

  82. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/03/2009 22:55:08

    @88, to 80% του ιδιωτικού τομέα θα πήγαινε στις Γερμανικές φυλακές λόγω αυτών που περιγράφεις και που στην Ελλάδα κυριαρχούν ως συμπεριφορές μεταξύ των γιάπιδων γκόλντεν μποις της ΛΜΑΤ μας και θεωρούνται και μαγκιές. "Σιγά ρε μεγάλε μη πλερώσω και το ΦΠΑ.... τους το χρωστούσα;"

  83. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2009 22:58:57

    εμ για αυτό γκρινιάζω φίλε Strange Attractor, ο Ιδιωτικός τομέας παίζει σε όλες τις χώρες φουνταριστός εδώ κάθεται στην εξέδρα και φωνάζει γιατί ο αναπληρωματικός δεν βάζει γκολ...
    :-)

  84. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/03/2009 23:07:36

    Πάντως όλες οι συγκυρίες που μας έφεραν στο να συζητάμε πλέον σοβαρά διάφορα ζητήματα όπως την άρση του ασύλου, την ανάγκη αστυνομικών μέτρων, την κατάργηση της μονιμότητας, την ανάγκη λιτότητας, την ανάγκη για πιο αυστηρά οικονομικά και εργασιακά μέτρα κλπ. δείχνουν ότι επιστρέφουμε τάχιστα σε συνθήκες 19ου αιώνα και ότι ο 20ος θα είναιστο μέλλον μια απλή ιστορική παρένθεση (παραδοξότητα) με τις όποιες δημοκρατικές επιτυχίες του (8ωρο, συντάξεις, ισότητα κλπ)
    Ο Thomas Hobbes (Leviathan) σήμερα δικαιώνεται όταν είπε προ αιώνων "life is short, nasty and brutish" Κατα'κει πάμε ολοταχώς.

  85. tiramola avatar
    tiramola 31/03/2009 23:08:01

    ΛΜΑΤ
    strange υιοθετούμε και όρους 17Ν βλέπω...
    Τι μου θύμησες...

  86. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 31/03/2009 23:10:01

    Να αφιερώσω κι εγώ με τη σειρά μου...

    Πάλαι ποτέ Νιόνιος..

    Μελαμψές φυλές
    κοντοπόδαρες,
    Σειλινοί του κράτους
    που ξερνάει και να`τους,
    τσιφτετέλληνες
    με γονείς ληστές
    των συντρόφων τους θύτες
    για ανμηστία αλήτες
    τώρα διοικητές.
    Κράτος ασυστόλων
    και πεσμένων κώλων
    κωλοέλληνες.

    Η χάρτα αυτού του κράτους κρύβει απάτη
    που φτάνει στον γνωστό αγριορωμιό
    στο ντάτσουν μιας φυλής που ζει φευγάτη
    απ`ό,τι Ελληνικό στον κόσμο αυτό.

    Κωλοέλληνες
    μασκαρλίκια δες
    στο Άλφα της Αξίας
    της Αρχής της Μίας
    λουτροκαμπινές.
    Τιμωρός καιρός
    πέντε αιώνες δύσης
    εθνικής θα ζήσεις
    από δω και μπρος
    με αγγλικές αλφαβήτες
    μαλλιαροί μου Ελλαδίτες
    θλιβερές μου πορδές.

    Πνεύμα αλήτικο
    Ελλαδίτικο
    σε μικρά Ασία,
    Κύπρο,Λευκωσία
    ΒόρειοΉπειρο.
    Δεν ακούει κανείς
    στο χειρότερο
    του Ελληνισμού κομμάτι
    στην Ελλάδα ζούμε

    Μια φάουσα καταπίνει τον αέρα,
    τη θάλασσα,την πόλη,το ιερό,
    πλημμύρισε σκουλίκια η μητέρα
    το ρόδο καταγής βγάζει καπνό.

    Δεν υπάρχει ελπίς
    στην Ελλάδα ζεις.

    Σκαλιστές σκιές
    μακρυχέρηδες
    με το φως σπασμένο
    κρατικοποιημένο,
    αχ,οι Έλληνες !
    Αλλά εκεί στην ξένη
    στην οθόνη σκυμμένοι
    θεϊκά δεμένοι
    με την οικουμένη
    στους απέναντι τόπους
    φωτοκολλημένοι
    απ`τον εδώ ουρανό τους.

    Κι ενώ εδώ θα ζούμε καταρρεύσεις
    ο έξω Ελληνισμός θα προχωρεί
    και φως και μουσική μιας άλλης σκέψης
    στη μείζονα Ελλάδα θα εκραγεί

    στους Πανέλληνες
    στους Πανέλληνες.

  87. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 01/04/2009 02:08:39

    Αν ΟΛΟΙ πληρώνανε κανονικά τους φόρους τους...
    Αν υπήρχε ίχνος "εταιρικής ευθύνης"...
    Αν υπήρχε ίχνος συνείδησης απέναντι στον καταναλωτή από τους εμπόρους...
    Αν σταματούσαν κάποτε οι πρακτικές καρτέλ...
    Αν δεν βλέπαμε μονίμως το κράτος και δη το "δημόσιο" ως ένα χοντρό, αργοκίνητο, καθυστερημένο παιδί απ'όπου μπορούμε να βουτάμε το χαρτζηλίκι για μια καραμέλα...
    Αν δεν βρίζαμε ως γραφειοκράτη όποιον δεν τα παίρνει στο δημόσιο...

    Αν, αν αν...

    Ίσως να....

  88. stelios avatar
    stelios 01/04/2009 10:30:59

    95@
    Αν πηγαινε φυλακη ο καθε αρουραιος πισω απο τους γκισεδες,θα κελαιδουσε και θαστελνε κι αυτον που τον διεφθειρε,η διαφορα ειναι οτι πλεον οι υπαλληλοι εκβιαζουν τους πολιτεσ για να τα αρπαξουν και οχι το αντιθετο.
    Αν ηταν να πληρωνουν απο μονοι τους τους φορους
    οι φορολογουμενοι,τοτε τι στο διαολο πληρωνουμε τους εφοριακους?
    Γιατι οταν τρων μπινελικια οι διευθυντες,τα εσοδα τριπλασιαζονται?
    Προφανως γιατι καποιοι φοβουνται οτι θα αποκαλυφθει το παραμαγαζο τους και θα χασουν την κοτα με το χρυσο αυγο.
    Εσυ τελικα τι εισαι (Α)θαναση?
    Συνδικαλιστης αργομισθος?

  89. δημόσιος υπάλληλος avatar
    δημόσιος υπάλληλος 01/04/2009 13:19:28

    Το πρόβλημα δεν είναι οι καλοί και κακοί δημ. υπάλληλοι, δεν είναι προσωπικό. Την διαφορά δεν την κάνουν οι καλοί υπάλληλοι παρά μόνο σε μεμονωμένες περιπτώσεις. Το πρόβλημα είναι συνολική απόδοση του συστήματος, πόσο καλά, αποτελεσματικά και αποδοτικά μπορεί να δουλέψει.

    Το πρόβλημα στο δημόσιο, όπως και σε οτιδήποτε άλλο στην Ελλάδα, είναι η εφαρμογή της νομοθεσίας.

    Ειδικά για το δημόσιο.
    Υπάρχουν αρκετές προβλέψεις ακόμα και για λόγους απόλυσης από το Δημόσιο. (Οι δ.υ. ΔΕΝ είναι μόνιμοι, απλώς δεν απολύονται για λόγους μείωσης προσωπικού, κατάργησης φορέα, αλλαγής κυβέρνησης).

    Προφανώς οποιαδήποτε αλλαγή νομοθεσίας δεν θα αλλάξει τίποτα: όπως δεν εφαρμόστηκε αυτή η νομοθεσία δεν πρόκειται να εφαρμοστεί και η επόμενη. Αν δοθεί η δυνατότητα απολύσεων (κατάργηση μονιμότητας το λένε) απλώς θα απολύουν όποιον θέλουν.

    Ένα πράγμα είναι λοιπόν η εφαρμογή της νομοθεσίας. Ένα δεύτερο είναι η αξιολόγηση του προσωπικού. (Που προβλέπεται από την νομοθεσία). Που γίνεται από πάνω προς τα κάτω. Αλλά οι πάνω δημόσιοι υπάλληλοι είναι κι αυτοί που με τον ίδιο τρόπο μπήκαν, πήραν προαγωγές, κλπ, άρα δεν είναι περισσότερο ικανοί λόγω βαθμού για να αξιολογήσουν τους υφισταμένους τους. Οι επιλογές τους αναπαράγουν το σύστημα. Να αξιολογηθούν από εξωτερικούς κριτές οι πάνω – πάνω και όσοι μείνουν να αρχίσουν να αξιολογούν τους παρακάτω.

    Μια αλλαγή μόνο θα ήταν χρήσιμη στο σημερινό σύστημα: αυτοί που αποφασίζουν προαγωγές να έχουν ευθύνη γι αυτές. Η απόδοση ενός ανθρώπου που προάγεται να συνδέεται με την πορεία αυτού που αποφάσισε την επιλογή του. Δεν είναι δυνατόν να γίνονται προαγωγές από υπηρεσιακά συμβούλια τα οποία δεν έχουν απολύτως καμία ευθύνη για τις πράξεις τους.

    Προφανώς η εφαρμογή της νομοθεσίας επεκτείνεται σε όλους, από το παράνομο παρκάρισμα μέχρι την φοροδιαφυγή. Αν το πούμε αναλυτικά κανείς δεν το γουστάρει.

    Επίσης, σε επίπεδο πολιτών, πρέπει να σπάσουμε το αλισβερίσι του ρουσφετιού και της παρακάμψεως (να παίρνουν βουλευτές τηλέφωνο ακόμα και για εγγραφή στο δημοτικό σχολείο): να μην ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές άνθρωπο που έχει ήδη δυο τετραετίες στη Βουλή. Αν είναι τόσο ικανός δεν θα πάει χαμένος: υπάρχουν και κομματικές θέσεις (για την αντιπολίτευση) και κυβερνητικές θέσεις (για την συμπολίτευση) και φυσικά το επάγγελμά του. Την στιγμή που η επιλογή σου βασίζεται στα κονέ και τις υποσχέσεις δεν είναι δυνατόν να αλλάξει τίποτα.

  90. δεν βαρυέστε!!! avatar
    δεν βαρυέστε!!! 01/04/2009 14:21:14

    Αν η αξιοκρατία δεν καθιερωθεί με νόμο (και μη μου πείτε για ΑΣΕΠ κλπ και κεί ένα μικρό ποσοστό μπείνει σύμφωνα με την αξία του, για να χει να πιστεύει το άτομο ότι υπάρχει τελικά αξιοκρατία και να το διαδίδει, κι οποίος "μπαίνει" σε κάποια θέση ακόμη και 4 χρόνια μετά, ίσως επειδή κάποιος "μαγειρεμένος" δεν την θέλησε...

    τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει...δυστυχώς

    Ακόμη κι αυτός που δεν ψηφίζει γνωστό, θα ψάξει να βρει τελικά, όταν δει ακόμη και κομμωτριάκια να χώνονται στο δημόσιο.

    Δυστυχώς τα "διαβροσφαίρια" στο αίμα μας ειναι πολύ περισσότερα από το αιμοσφαίρια, λευκά κι ερυθρά πλέον.

  91. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 14:54:30

    Αγαπητε ΔΥ.
    Εχω την εντυπωση,και αςμε διορθωσει καποιος,οτι οι ΔΥ,εχουν μονιμη τη θεση τους.Αμα ομως καταργηθει η θεση,μπορει να τους απολυσει ανα πασαν στιγμην.
    Μονο οι δικαστες,ειναιΙΣΟΒΙΟΙ,που πα να πει,οτι δε μπορουν να τους απολυσουν,αν δεν εχουν κανει καποιο συγκεκριμενο παραπτωμα.

  92. stelios avatar
    stelios 01/04/2009 15:24:05

    99"
    Εκτος κι αν μετραν με μεζουρα τις υποδικες,
    αν απομακρυνθουν για αλλα ΒΑΡΙΑ παραπτωματα,μπαινει ορος οτι διατηρουν το δικαιωμα εργασιας στο δημοσιο.
    Το πολυ πολυ να μετατεθουν σε αλλο Νομο.

  93. δυ avatar
    δυ 01/04/2009 16:22:03

    99. Προβοκάτωρ

    Όταν καταργήθηκε η ΜΟΜΑ οι εργαζόμενοι μετατάχθηκαν (υποχρεωτικά) σε άλλους φορείς (σε περίπτωση άρνησης απολύονται). Δεν τους διώχνει δηλαδή το κράτος ως υπεράριθμους ή γιατί απλώς δεν τους γουστάρει, υπάρχουν όμως (θεωρητικά, σύμφωνα με το νόμο) λόγοι απόλυσης που σχετίζονται με την ικανότητα.


    Για τους δικαστές στο 100.

  94. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 01/04/2009 16:36:19

    Όσο, όπως διαπιστώνεται επανειλημένως και εδώ μέσα, οι "πολίτες" ΑΠΑΙΤΟΥΝ να έχουν το δικαίωμα να παρανομούν εκτώς και αν τους πιάσουν οι ελέγχοντες, (ιδέτε σχόλιο 96 περί φόρων), τι να περιμένουμε... Μιλάμε για τσούρμο κατσαπλιάδων, όχι για κράτος...
    Φυσικά, όσοι γνωρίζουν πραγματικά το σύστημα, είναι σε θέση να ξέρουν ότι οι εκφράσεις μεγαλύτερης απαξίωσης για το "δημόσιο" προέρχονται ΠΑΝΤΑ από εκείνα τα λουλουδάκια που τους αρνήθηκαν φακελάκι και "καθυστερεί η δουλειά τους λόγω γραφειοκρατίας" (στην πραγματικότητα είναι 100% παράνομοι και τρέχουν να υλοποιήσουν τις δεσμεύσεις του μπάρμπα τους του δημοτικού σύμβουλου η βουλευτή που τους υποσχέθηκε ότι "θα γίνει", αφού "όλοι τα παίρνουν")...

  95. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 01/04/2009 16:45:27

    Α, και stelio, εγώ ξέρεις τι κάνω? Κυνηγάω κάτι καλόπαιδα "επιχειρηματίες", που κλέβουν το χρήμα του κοσμάκη και το κάνουν BMW και "σκάφος"... Όσους μπορώ, τους το κλείνω το μαγαζί κανονικά...

    Και δεν παίρνω και φακελλάκι, έτσι?
    Μου αρκεί που το ευχαριστιέμαι...

  96. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 01/04/2009 16:56:47

    Και, τέλος, για την παραφιλολογία περί μονιμότητας, θέσεων κλπ κλπ...

    Αν ένας υπάλληλος καταλαμβάνει μια οργανική θέση, απολύεται μόνο όταν πρέπει να απολυθεί. Αν πρέπει να απολύθεί και δεν απολύεται, φταίει αυτός που δεν τον απολύει.

    Αν ένας ιδιώτης, είναι απατεώνας, πρέπει να κλείσει το μαγαζί. Αν πρέπει να κλείσει το μαγαζί του και δεν το κλείνει, φταίει αυτός που δεν του το κλείνει.

    Συνήθως, και στις δύο περιπτώσεις φταίει ο πολιτικός που ψηφίζουν κάποιοι κάφροι συνάνθρωποί μας. Μόνιμος υπάλληλος λαδέμπορας ο πρώτος, μόνομος απατεώνας έμπορος ο δεύτερος.

    Λιαλιέχτεεε...

  97. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 18:52:36

    Ολοι μαζι σ ενα βαθυ μπουντρουμι,
    γιου χου χου,κι ενα μπουκαλι ρουμι.
    (Η νησος των θησαυρων).

  98. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 19:08:21

    Δειτε αυτο,και κοιταξτε στην πρωτη παραγραφο.
    http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_gen/8_kodikas_dimosion_ypallilon_39-64.htm
    Υπαλληλοι,ακολουθουν τη θεση τους.
    Αμα αυτη καταργηθει,κανονικα μπορει να τους απολυσει αυτοδικαιως,και χωρις καμια δικαιολογια.

  99. δυ avatar
    δυ 01/04/2009 22:48:30

    106 Προβοκάτωρ

    Είναι μια απίστευτη λεπτομέρεια το θέμα που θίγεις. Ακριβές ότι απολύονται αλλά όχι πλήρες, δεν είναι αυτό το τελικό αποτέλεσμα.

    Ισχύει πλέον ο νόμος 3528/2007 (π.χ., www.upatras.gr/index/page/id/91/file/N_3528_2007.pdf) που στο άρθρο 154 προβλέπει

    Άρθρο 154
    Απόλυση λόγω κατάργησης θέσης
    1. Ο υπάλληλος απολύεται, αν καταργηθεί η θέση στην οποία υπηρετεί.
    2. Αν καταργηθούν ορισμένες μόνο θέσεις του ίδιου κλάδου, απολύονται οι υπάλληλοι οι οποίοι συγκεντρώνουν τα λιγότερα ουσιαστικά προσόντα, ύστερα από απόφαση του υπηρεσιακού συμβουλίου. Κατά της απόφασης αυτής επιτρέπεται προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας.
    3. Τα ανωτέρω ισχύουν και σε περίπτωση κατάργησης
    θέσεων μετά από συγχώνευση κλάδων ή υπηρεσιών.
    4. Οι κατά τις ανωτέρω διατάξεις προς απόλυση
    υπάλληλοι δικαιούνται, με αίτηση τους, να μεταταγούν σε κενή οργανική θέση άλλης δημόσιας υπηρεσίας ή Ν.Π.Δ.Δ.. Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, καθορίζονται οι ειδικότεροι όροι και η διαδικασία μετάταξης.
    5. Ο υπάλληλος δικαιούται να επαναδιοριστεί, αν επανασυσταθεί η ίδια ή όμοια θέση μέσα σε ένα (1) έτος από την απόλυση του.



    Αξίζει να σχολιασθεί η λεπτομέρεια των προβλέψεων και ότι το συγκεκριμένου τμήμα από αυτό το νόμο ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ !!!

  100. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 22:55:09

    Ειδες ο παλιος;
    Μην ξεχνας,οτι ο πατερας μου,ηταν Δν/ντης Υπηρεσιας,και τα ηξερε απ εξω ολα αυτα.

  101. top avatar
    top 18/01/2010 13:25:31

    Ρε ΕΥΔΑΠ, λίγο φιλότιμο! Σας ειδοποιήσαμε από τις 10,10 π.μ. σήμερα 18 Ιανουαρίου 2010 (Απάντησε η θέση 71) ότι υπάρχει διαρροή νερού της ΕΥΔΑΠ στο δρόμο (Γωνία 28ης Οκτωβρίου και Τερψιθέας στο Π. Φάληρο).

    Κανένας δεν ήρθε ακόμα (13,30 μμ), και η διαρροή συνεχίζεται.

    Ρε! Ρίξτε καμιά καμπάνα, διώξτε κανέναν, ποιος θα πληρώσει με τους λογαριασμούς αυτό το νερό που χύνεται άδικα:

    Ρε ΕΥΔΑΠ!!!!