22/09/2008 23:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταδικάστηκε σύμβουλος του Πρωθυπουργού !!!

Μιλάμε για κανονική σφαγή πλέον. Ένα χρόνο φυλακή για ...υπόθαλψη εγκληματία και προτροπή σε ψευδορκία τριών αστυνομικών υπαλλήλων επέβαλε   το Μονομελές Δικαστήριο της Κρήτης στον σύμβουλο του πρωθυπουργού Γιάννη Κεφαλογιάννη. Ο κ. Κεφαλογιάννης αφέθηκε ελεύθερος καθώς η ποινή έχει ανασταλτικό αποτέλεσμα. Στην απολογία του ισχυρίστηκε ότι πρόκειται για σκευωρία. Μαζί του καταδικάστηκε σε φυλάκιση 6 μηνών με αναστολή και ο πρόεδρος της ΝΟΔΕ Ρεθύμνου Αρκάδιος Σπανουδάκης

Διαβάστε για την δίκη εδώ: http://paramythia.pblogs.gr/2008/09/katadikh-kefalogiannh-rethymno.html 

Και τι προηγήθηκε εδώ: Μείζον θέμα η δίωξη κατά Κεφαλογιάννη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mikros fokion avatar
    mikros fokion 22/09/2008 23:40:59

    θα παραιτηθει τωρα ο καταλληλοτερος που εχει συνεργατη εναν καταδικασμενο απο την δικαιοσυνη; (εδω παραιτηθηκε ο τσιτουριδης επειδη κατηγορηθηκε συνεργατης του)... ή το ατυπος ειναι επαρκης δικαιολογια;

  2. miaouth avatar
    miaouth 22/09/2008 23:48:40

    Θα προτιμούσα τον όρο "μυστικοσύμβουλος" (γερμανιστί Geheimrat).
    Τίτλος τιμημένος, τον έφεραν και μεγάλοι συγγραφείς, λόγου χάρη ο ολύμπιος Wolfgang Johann von Goethe.
    Κόμης, Graf von Zoniana!
    Η ζωή είναι υπέροχη, απίστευτα κέφια, πραγματική οπερέττα!

  3. Demetres ΝD avatar
    Demetres ΝD 23/09/2008 00:24:36

    Παιδιά καλησπέρα...η πολύ σοβαρή είδηση της καταδίκης Κεφαλογιάννη "θάφτηκε" πολύ βαθιά από όλα σχεδόν τα ΜΜΕ ...Εξαίρεση ο skai.gr ο οποίος το παρουσίασε (και) στην τηλεόραση..Απορώ να δω αύριο τις εφημερίδες (μιλάω για τις αντιπολιτευόμενες). Εντάξει, είναι κουμπάρος με τον Βαρδινογιάννη...αλλά δεν περίμενα η σαπίλα τους να είναι τόση!

  4. Demetres ΝD avatar
    Demetres ΝD 23/09/2008 00:25:32

    Διορθώνω,,,όχι κουμπάρος αλλά γαμπρός! Απολογούμαι!

  5. spikol avatar
    spikol 23/09/2008 00:35:04

    Είναι τουλάχιστον ενθαρρυντικό το ότι επί ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ υπάρχουν θεσμοί που λειτουργούν!!!! Είναι και αυτό είδηση κύριοι της "αντικειμενικής" δημοσιογραφίας. Αν έχετε φωνή φωνάξτε το, αν έχετε δάχτυλα δείξτε το. Αλλά από τα σχόλια σας φαίνεται η απέχθεια σας προς κάθε τι που είναι υγιές.
    Αν στον επόμενο βαθμό αθωωθεί ο σύμβουλος τότε θα βρείτε και τη φωνή και το δάχτυλο και όλοι με μια στεντόρεια φωνή θα δείξετε: Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΠΝΙΞΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!!!
    Η μιζέρια που σας διακατέχει όλους σας δεν ταιριάζει στην Ελλαδίτσα. Πέφτει το σύμπαν στην Αμερική, το πετρέλαιο ανεβοκατεβαίνει και σεις.....
    ΥΓΡΟΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ.....
    ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ . ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΛΟΙ... ΕΥΤΥΧΩΣ

  6. Demetres ΝD avatar
    Demetres ΝD 23/09/2008 00:49:29

    Φϊλε spicol υπάρχουν σκάνδαλα όπως τα ομόλογα..υποκλοπές...Πακιστανοί και σίμενς τα οποία είναι ή οδεύουν για το αρχείο..Η υπόθεση Κεφαλογιάννη βγάζει μάτια..και μεταξύ μας είναι το καλύτερο άλλοθι για όλα τα υπόλοιπα , συν τοις άλλοις δεν κινδυνεύει το σάπιο σύστημά τους από έναν ξοφλημένο διεφθαρμένο υπερήλικα ο οποίος καταδικάστηκε με αναστολή! Η είσαι αφελής ή διαφθαρμένος ...διάλεξε !

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/09/2008 00:57:25

    Βαρδινογιάννης - Κόκαλης 0 - 1 (88΄).

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 23/09/2008 01:00:02

    Οταν συμβει στα περιξ,φωτιες να καινε...Κανουν οι μαγκες τουμπεκι...

    Εξαιρετικα αφιερωμενο!

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/09/2008 01:02:43

    Μπορεί να αθωωθεί, μπορεί να καταδικαστεί στον επόμενο βαθμό.
    ΑΔΙΑΦΟΡΏ.
    Εγώ ξέρω ότι σήμερα ο άτυπος σύμβουλος του πρωθυπουργού της χώρας μου, έχει ένα χρόνο φυλακή με ανασταλτικό χαρακτήρα.

    ΝΟΜΙΜΑ και ΗΘΙΚΑ.

    ...και ορισμένοι ανάλογα με το τι ψηφίζουν είναι είτε εναντίον του Καταλληλότερου Β είτε υμνούν την ανεξαρτησία της Ελληνικής Δικαιοσύνης που λειτουργεί ως θεσμός.

    Το αυτονόητο σε όλο τον υπόλοιπο πλανήτη εδώ γίνεται σημαιούλα ευκαιρίας.

    Φταίει ο Καραμανλής?
    Δεν φταίει ο Καραμανλής?
    Θα αθωωθεί ο άτυπος σύμβουλος?
    Ζήτω στην ανεξαρτησία της Δικαιοσύνης?

    Συγνώμη αλλά χέστηκα.
    Για υπόθαλψη εγκληματία πρόκειται.(για ναρκωτικά ή κάνω λάθος?)
    Ακόμα και αθώος να ήταν ο κ Κεφαλογιάννης, είναι σύμβουλος Πρωθυπουργού και από την στιγμή που κάθεται στο εδώλιο ως κατηγορούμενος, έπρεπε να είχε πάει σπίτι του.
    Δεν μιλάμε για παρέα για μπύρες ή φίλους για καφέ.
    Το Πρωθυπουργικό περιβάλλον είναι βρε... αμάν ποια.

    (γαμώτο πρώτη φορά στη ζωή μου βρίζω σε γραπτό λόγο...ΣΥΓΝΩΜΗ)

  10. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 23/09/2008 02:26:03

    @spikol
    Στη διεθνή αγορά υπάρχουν τρία μέσα πληρωμών: Χρυσός, πετρέλαιο και ναρκωτικά. Όλα συνδέονται στο βούρκο της εξουσίας.
    Και η κόρη συνεχίζει ως αντιπρόεδρος της βουλής τη δυναστεία.
    ΞΑΝΑ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ!
    ΚΑΛΑ ΧΑΣΙΣΩΜΑΤΑ!
    ΖΗΤΩ ΤΑ ΖΟΝΙΑΝΑ!
    ΕΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΑΣΤΟΥΡΩΜΕΝΩΝ!

    Πράγματι οι θεσμοί λειτουργούν. Τράβα μια τσάρκα στο κέντρο της Αθήνας να μαζέψεις σύριγγες.

  11. Κρης avatar
    Κρης 23/09/2008 05:59:36

    η Δικη κρατησε πανω απο 8 ωρες ( απο τις 13:00
    περιπου το μεσημερι ειχε αρχισει )

    μεχρι και το τελος των ειδησεων των ( κρητικων ) τοπικων καναλιων στις 22:00 το βραδυ
    δεν ειχε βγει η αποφαση ακομη.

    σ Σκαι απλα ανεφερε την προταση του εισαγγελεα.

    εκεινη την ωρα το Δικαστηριο ειχε διακοψει για
    την εκδοση της αποφασης.

    ----
    εε ρε Φούστη μου ..

    50 χρονια μας εχει καψει τα σωθικα εδω στο Ρεθυμνο.

    ενα Λιμανι της προκοπης δεν εχουμε
    ( αυτα ειναι τα εργα του ) τωρα ΔΕΝ εχουμε και
    ακτοπλοικη συνδεση , αγονη γραμμη γιναμε και
    εμεις ..

    εργο βεβαια κανει και εκανε ( Μονο Ρουσφετια ,
    απο διορισμους μεχρι διαγραφη χρεων στις
    τράπεζες )

    ...

  12. koinos_nous avatar
    koinos_nous 23/09/2008 08:30:20

    Εντάξει σε δεύτερο βαθμό θα αθωοθεί,άλλωστε η ποινη έχει ανασταλτικό χαρακτήρα.Απέχουμε πολύ από το πηγαίνουν φυλακή οι μεγαλοσχήμονες ακόμα και πρώην.Η χειραφέτηση της διακαιοσύνης δεν εχει επέλθει ακόμα.Κάποια "παραστρατήματα" της Θέμιδος είναι απλά να επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

  13. Jiovani avatar
    Jiovani 23/09/2008 09:57:47

    Μεγάλο ζόρι φαίνεται να τραβάει ο σχολιογράφος, που μας βρίζει όλους γιατί δεν είδαμε το πετρέλαιο, αλλά ασχολούμαστε με τη βαρωνία, τόσο που ανέφερε την απόφαση σαν ... ένδειξη ανεξαρτησίας της δικαιοσύνης, αν απαλλαγεί ο Κεφ στο Εφετείο [υπάρχει και η παραγραφή] θα μιλάει για θρίαμβο της δικαιοσύνης...
    Τα θέλουμε και τα παθαίνουμε μου φαίνεται. Στην Κρήτη υπάρχει οργανωμένο έγκλημα με την κυριολεξία του όρου, αφού οι εγκληματίες ελέγχουν σε πολύ μεγάλο βαθμό τα πράγματα εκεί, αναδεικνύουν πολιτικούς και οικονομικούς παράγοντες και όταν ψιλοστριμώξουν κάποιον, νάσου κι ο κομματικός πατριωτισμός να κάνει το φτύσιμο, ψιχάλα...

  14. spikol avatar
    spikol 23/09/2008 15:07:30

    Νομίζω ότι αν δει κανείς ψύχραιμα την απόφαση του δικαστηρίου θα καταλάβει ότι ο Κεφαλογιάννης δεν είναι ο αρχηγός του οργανωμένου εγκλήματος στην Κρήτη. Είναι σαφές αυτό. Είναι επίσης φανερό ότι, πρωτόδικα τουλάχιστον, ζήτησε από τον αστυνομικό να αλλάξει κατάθεση κλπ. Αυτό και τίποτα παραπάνω.

    Σκεφτείτε ότι δικαστήριο στην Ξάνθη "κατάφερε" να στείλει στο αρχείο την υπόθεση "Βατοπαιδίου", αλλά ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΔΕΝ καταφερε να ρυθμίσει την απόφαση του μονομελούς πλημελιοδικείου