#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2012 15:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κανένα έλεος, Αντώνη Σαμαρά



Στις 23/6, αποκαλύψαμε ότι μέλος της κυβέρνησης, πριν ακόμα προλάβει να ορκισθεί, έκανε το πρώτο του ρουσφέτι (http://www.antinews.gr/2012/06/23/167915/).

Συγκεκριμένα έστειλε τον οδηγό του σε αρμόδιο διευθυντή του ΣΔΟΕ για να σβήσουν πρόστιμο που είχε επιβληθεί σε πρατήριο βενζίνης  ύψους 15.000 ευρώ.

Αρκετοί αναγνώστες και φίλοι είχαν διαμαρτυρηθεί τότε ότι το Antinews "βιάζεται", "δεν δίνει χρόνο ανοχής στην κυβέρνηση" κλπ κλπ. Τα ίδια ακούσαμε όχι μόνο από αναγνώστες μας αλλά και από κυβερνητικούς παράγοντες και όταν καταδικάσαμε την συμπεριφορά ορισμένων υπουργών, αλλά και την απίθανη .."θεσολογία" που μαίνεται στη ΝΔ με κολλητούς και ημέτερους να διαγκωνίζονται σε υπουργικά και πολιτικά γραφεία για μια θεσούλα.

Δυστυχώς οι εξελίξεις μας δικαίωσαν. Η περίπτωση του κ. Νικολόπουλου, πίσω και πέρα από τα μεγάλα λόγια, αποδεικνύει ότι ορισμένοι στη ΝΔ παραμένουν δέσμιοι του κακού παρελθόντος της και αδυνατούν να αντιληφθούν τη νέα πραγματικότητα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις ο Πρωθυπουργός δεν πρέπει να δείξει κανένα έλεος. Πολύ περισσότερο επειδή δεν χρωστάει σε κανέναν.

Και το λέμε αυτό για έναν ακόμα λόγο: Γνωρίζουμε ότι έχουν ήδη φτάσει στα αυτιά του ζητήματα ηθικής τάξεως τα οποία διερευνά. Και όταν καταλήξει σε αδιαμφισβήτητα συμπεράσματα ο πέλεκυς θα πέσει βαρύς.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. noldor avatar
    noldor 09/07/2012 16:14:31

    Μόνο που δεν τον παραίτησε τότε ο Αντώνης, οπότε ότι λέγεται τώρα είναι χειρότερο και για τις δύο πλευρές.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/07/2012 16:16:03

    Εγώ ως Αχαιός ένα μπορώ να πω:

    Διαγραφή.
    Γιατί δεν μπορείς το βράδυ να δίνεις ψήφο εμπιστοσύνης και το πρωί να ανακαλύπτεις προβλήματα ενστάσεις και διαφωνίες.

    Γιατί η ζωή όπως τόσες φορές έχω γράψει είναι απλή: επιλογές και συνέπειες αυτών...οπότε ή μας κοροϊδεύουν και ο κ Νικολόπουλος πρέπει να καταθέσει την άποψή του για να μας το αποδείξει χωρίς να είχε παρέχει ψήφο εμπιστοσύνης ή μας κοροϊδεύει και πρέπει κατά την ταπεινή μου άποψη να τεθεί εκτός της Κ.Ο..

    ΥΓ

    Εξάλλου και ο αποδεκατισμός μέθοδος σωφρονισμού και εξασφάλιση της πειθαρχίας ήταν στην αρχαιότητα, ως ιστορική αναφορά.

  3. Θ.Δ. avatar
    Θ.Δ. 09/07/2012 16:21:58

    Αντωνη κανενα ελεος και εμεις μαζι σου!Το "ΠΑΣΟΚ" της Ν.Δ. πρεπει να παει στα τσακιδια!
    Υ.Γ.: Για κατι τετοιους λογους δεν εχω περασει καν απο τοπικη οργανωση της Ν.Δ.
    Ας ειναι βεβαια καλα το antinews.gr που μας δινει βημα για να εκθετουμε τις ιδεες μας.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/07/2012 16:37:37

    Ποιάς Συνιστώσας είπαμε ήταν;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 09/07/2012 16:54:27

      Μιλάς κοιτώντας μπροστά σου
      Το ποτάμι της ευθύνης
      Και στην ιστορία δίνεις
      Τη φωνή και τ'όνομά σου

      Εδώ θα μείνει για πάντα
      Το ζεστό το πέρασμά σου
      Φωτιά που ανάβει η ματιά σου
      Κομαντάντε Τσε Γκεβάρα

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ο Θείος 09/07/2012 20:06:49

        Θα μείνει ζεστό το πέρασμα του εδώ; Τί δουλειά έχει με την Ελλάδα πέρα του ότι αποτελεί ποπ περσόνα της αριστεράς και πουλάνε πολλά μπλουζάκια με τη φάτσα του;

  5. kotstak avatar
    kotstak 09/07/2012 16:53:26

    Για κάθε έναν που "πετά από το παράθυρο" θα αποκτά 100.000 νέους φίλους.
    Εάν τους διώχνει από την πόρτα, θα χάνει φίλους.

    Αντώνη από το παράθυρο. Να ακουστεί δυνατά το "μπαμ".

  6. Factorx avatar
    Factorx 09/07/2012 16:55:03

    Δείτε και τι έγραψε το Πρώτο Θέμα προ ολίγου:

    "Πάντως, η πληροφορία που ήθελε στενό του συνεργάτη του κ. Νικολόπουλου, να έχει επικοινωνήσει με τον ΣΔΟΕ, προκειμένου να διευθετήσει εκκρεμή υπόθεση επιχειρηματία, με τον οποίο είχε φιλικές σχέσεις ο πρώην υφυπουργός Νίκος Νικολόπουλος, ήταν ο πρώτος (ίσως και βασικός λόγος) για να διαταραχθούν οι σχέσεις του Αχαιού πολιτικού με τον Αντώνη Σαμαρά. ..."

    χα χα χααααααα

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Factorx 09/07/2012 17:01:59

      Ο κ. Σκουρλέτης και το Γραφείο Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ γιατί παρενέβησαν;
      Δεν ήξεραν, δεν ρώταγαν;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Factorx 09/07/2012 20:08:30

      Εδώ έγραψε το antinews. Πρώτο χτύπησε το καμπανάκι. Μπράβο

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 09/07/2012 20:13:59

        Κάτι ακόμα. Αν όντως ο Σαμαράς ήξερε για το θέμα του ρουσφετιού για να μην εκθέσει όλη την κυβέρνηση είναι λογικό να ζήτησε ο ίδιος από τον Νικολόπουλο να παραιτηθεί προβάλλοντας όποια δικαιολογία μπορεί βλάπτωντας κατ´ ελάχιστο την εικόνα της κυβέρνησης. Αντικειμενικά η δικαιολογία που βρήκε είναι η πιο ανώδυνη. Άντε να έλεγε για λόγους υγείας αλλά δεν θα γινόταν πιστευτό μετά από την παραίτηση Ράπανου για τον ίδιο λόγο

        • Βασίλης avatar
          Βασίλης @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/07/2012 04:24:18

          Σίγουρα. Γιατί το να αποδομήσει τις προεκλογικές υποσχέσεις της κυβέρνησης είναι σαφώς πιο ανώδυνο απ'το να επικαλεστεί "προσωπικούς λόγους" π.χ. Ήταν πραγματικά θεϊκό αυτό που γράψατε

  7. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 09/07/2012 17:09:26

    Αν αληθεύει αυτό για το ρουσφέτι,το όποιο είναι γνωστό στον Πρωθυπουργό εδώ και 2 εβδομάδες και άφησε αυτόν τον ''κύριο'' ως υφυπουργό όλο αυτό το διάστημα να κάνει ''ηρωική έξοδο'' με αναφορές για μη διαπραγμάτευση τότε χαιρέτα μας τον πλάτανο Κύριε Σαμαρά.

  8. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 09/07/2012 17:37:58

    Να ειπωθεί όλη η αλήθεια. Αν όντως το κίνητρο της παραίτησης του κ. Νικολόπουλου δεν είναι αυτό που φωταγωγεί αλλά κάποιο άλλο (φθηνό, ιδιοτελές και εκ μωροφιλοδοξίας κινούμενο) το οποίο επιμελώς και υποκριτικά αποκρύπτει, ο κ. Α.Σαμαράς έχει υποχρέωση να μας το αποκαλύψει, ώστε να πάψουν και οι πανηγυρισμοί όλων αυτών που επιχαίρουν και προσπαθούν να εκμεταλλευθούν το ζήτημα. Αν όμως ο άνθρωπος είναι ειλικρινής και έχει όντως ηθικό θέμα, τότε σιωπή , αντικατάσταση και σεβασμός. Δεν γνωρίζω την αλήθεια, αλλά απαιτώ να τη μάθω και όχι από ...διαρροές, ΕΠΙΣΗΜΩΣ.

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 09/07/2012 18:28:59

    Προσυπογράφω. Κανένα έλεος...

  10. achaios avatar
    achaios 09/07/2012 18:32:19

    Αγαπητέ factorx αγαπάω όσο δεν φαντάζεσε τον πρόεδρο . Και όχι μόνο τον αγαπάω αλλά και τον πιστεύω.Γιατί αυτός ο κύριος να γίνει υπουργός της πρώτης κυβέρνησης Σαμαρά;Δεν θα έπρεπε κάποιοι να προστατέψουν τον πρόεδρο;.Δε ξεχνιούνται εύκολα αυτά τα λάθη. Δεν ήταν χθεσινός στη πολιτική αυτός ο ¨κύριος¨.Το είχε δώσει το στίγμα του. Όταν ο Σαμαράς προσπαθούσε να στείλει το μύνημα ότι θα είναι άτεγκτος σε θέματα ηθικής, όταν άδειαζε αδίκως τον Συμπιλίδη την ίδια ώρα όρκιζε υπουργούς αυτού του διαμετρήματος.Θα είναι αυτο το λάθος το τελευταίο;

  11. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 09/07/2012 18:42:36

    Χαίρομαι που τόσοι πολλοί συμπολίτες έχουν λύσει τα προβληματά τους και πλέον ασχολούνται με το αν και πόσο έλεος θα δείξει ο πρωθυπουργός στα διάφορα εσωκομματικά στελέχη ... και με το γιατί παραιτήθηκε ο παγκοσμίως αδιάφορος Νικολόπουλος ...

    προσωπικά θα επιθυμούσα έλεος στην ιδιωτική πρωτοβουλία που κάθε μέρα που συνεχίζει να εφαρμόζεται αυτή η πολιτική ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ !!! ... τέσπα

  12. tak avatar
    tak 09/07/2012 18:49:04

    Βλέπεις φίλε μου Βασίλη Μιχαλολιάκο, ενώ είχες καταλάβει έγκαιρα περί ποίου επρόκειτο, τον άφησες να ανθίσει... Αν τον είχες ... βοτανίσει όταν έπρεπε, δε θα παρίστανε τον τιμητή σήμερα, λόγω του ότι δεν έγινε υπουργός... Αλλά πού να το ήξερες και συ καημένε κι όλοι εμείς οι άλλοι που τον λυπόμαστε...

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/07/2012 18:51:40

    Δυστυχώς η εγγενής ευγενική φύση του Σαμαρά, σε συνδυασμό με την υπερβολική πολιτική ορθότητα θα του γίνουν μπούμερανγκ.
    Όπως λέει κι ο Δαναός χρειάζεται φραγγέλιο.
    Πρόεδρε πρέπει επιτέλους να αγριέψεις. Κι αν σου την πέσουν οι κομματικοί και οι πολιτικοί σου αντίπαλοι, δεν πειράζει, έχεις τον κόσμο που θα σε στηρίξει.
    Τα καρτάλια που σε γλείφουν τώρα, ούτως ή άλλως θα είναι τα πρώτα που θα σου την πέσουν μόλις βρουν ευκαιρία.
    Αγρίεψε πρόεδρε!
    Έτσι κι αλλιώς στα βαθιά είσαι. Τι έχεις να χάσεις;
    Την συμπάθεια και την λυκοφιλία των λακέδων του συστήματος;

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Strange Attractor 09/07/2012 21:53:25

      ....Aυτή η προτροπή πολύ μου άρεσε....Αγρίεψε πια Πρόεδρε!!!! ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ.

  14. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 09/07/2012 19:14:04

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το πνεύμα του άρθρου.
    Μεγάλη όμως παρακολούθηση και προσοχή χρειάζεται η όλη αντιμετώπιση αυτών των περιστατικών, γιατί η επικοινωνιακή παρουσίασή τους από τα εκδοτοεργολαβικά Μ.Μ.Ε. κάθε άλλο παρά θα αντανακλά την αλήθεια.

    Να υπενθυμίσω, ότι το ροκάνισμα της θέσης του πανίσχυρου μετά το 2004 Καραμανλή, ξεκίνησε με έναν κο Τσιτουρίδη, που απεδείχθη μάλιστα εκ των υστέρων ότι δεν είχε κάνει τίποτα ο άνθρωπος' τουλάχιστον όχι σε εκείνη την πρώτη υπόθεση...
    Και όμως, η γνωστή Οικογένεια Βρικολάκων συνέχισε να τροφοδοτεί τα Μέσα με ότι κουτσομπολιό, με πραγματική ή συκοφαντική βάση, κυκλοφορούσε μέσα στο κόμμα της Ν.Δ.
    Πολλά εκ των οποίων, εκπορεύονταν από παρατρεχάμενους αυτής της ίδιας της Αγίας Οικογένειας.
    Και ο Καραμανλής, έπαιρνε αβέρτα κεφάλια - και καλά έκανε όπου υπήρχε πραγματικό ζήτημα - σίγουρος ότι η κοινωνία θα αναγνωρίσει την θέλησή του να μην αφήσει ούτε υποψία διαφθοράς να επικρατήσει.

    Με αποτέλεσμα, μέσα σε δύο χρόνια τα Μ.Μ.Ε. να έχουν επιβάλλει την αίσθηση, με την αδιάκοπη επανάληψη κάθε σημαντικού και ασήμαντου περιστατικού, ότι η μόνιμη και ΜΟΝΗ ενασχόληση της κυβέρνησης Καραμανλή, ήταν η παραγωγή και επικάλυψη σκανδάλων.
    Έτσι οργώθηκε το έδαφος και ήταν στη συνέχεια έτοιμο, για την σπορά των "βαρειών" επιχειρήσεων συκοφάντησης, με καθαρά στημένα σενάρια, όπως στις περιπτώσεις Βαρθολομαίου, Ζαχόπουλου και Βατοπεδίου...

    h..p://tinyurl.com/cb3f2ac

    h..p://tinyurl.com/d3gabko

    Ας υπάρξει λοιπόν η δέουσα προσοχή στον χειρισμό αυτών των θεμάτων, ώστε χωρίς να υπάρξει η οποιαδήποτε ανοχή στα πραγματικά περιστατικά διαφθοράς, να μην "καούν" χρήσιμοι άνθρωποι με στημένες προβοκάτσιες και να μην αφεθεί εκ νέου να δημιουργηθεί "κλίμα" που κάποιοι αναμένοντες επιτήδειοι - παντός γένους - θα εκμεταλλευθούν την στιγμή που θα θεωρήσουν κατάλληλη...

  15. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 09/07/2012 23:40:22

    O,τι πεφτει στην αντιληψη του θα το ξηλωσει...
    Θα γινει της ....νεας αντιπολιτευσης !