#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2010 15:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η θεία μου και οι σωτήρες του Έθνους

 



Έχω μια θεία, εργαζόμενη μια ζωή στον ιδιωτικό τομέα, έφτασε στα 65 για να πάρει μια σύνταξη 550 ευρώ με σημερινές τιμές και 150 ευρώ επικουρικό συνολικά 700 ευρώ. Περίμενε λοιπόν κάθε Χριστούγεννα να πάρει άλλα 700 ευρώ δώρο, ή το καλοκαίρι τα μισά, για να πληρώσει τα εισιτήρια να πάει στο χωριό της να κάνει διακοπές. Κουτσά – στραβά τα έβγαζε πέρα αλλά με πολλές στερήσεις. Ευτυχώς δεν είχε ενοίκιο, αλλά οι λογαριασμοί έτρεχαν. ΔΕΗ, ΟΤΕ, νερό, σούπερ μάρκετ όλα πανάκριβα και όσο ανέβαινε ο ΦΠΑ τόσο πιο ακριβή η ζωή της.

Και με 700 ευρώ τι σπατάλες να κάνει, τι δώρα να προσφέρει στα εγγόνια. Στέρηση και μήνα - μήνα κανένα ευρώ στην άκρη. Λίγη βοήθεια από τα παιδιά, έτσι απλά για μια υποφερτή ζωή.

Ηλθε λοιπόν ένα ωραίο κυριακάτικο πρωί ένας μορφωμένος, καλοστεκούμενος, γραβατωμένος κύριος ο οποίος παίρνει κάθε μήνα 4-5 χιλιάδες ευρώ μισθό, έχει μια σειρά από επιδόματα, στρατιές βοηθών που κι αυτοί παίρνουν από 2-3 χιλιάδες ευρώ, όμορφα γραφεία και αυτοκίνητα που πληρώνει το κράτος. Αυτό ο κύριος λοιπόν είπε στην δύστυχη γιαγιά από τηλεοράσεως ότι αυτή φταίει για το οικονομικό κατάντημα της χώρας, αυτή πρέπει να πληρώσει για να «σωθεί» η πατρίδα.

Την έστειλε, λοιπόν, το λογαριασμό που έγραφε ότι τα δώρα που έπαιρνε, συνολικά 1.500 ευρώ το χρόνο θα αντικατασταθούν από ένα επίδομα 800 ευρώ. Της έκοψε δηλαδή τα μισά χρήματα, έτσι για να σωθεί η πατρίδα.

Η κακόμοιρη γιαγιά τώρα σκέφτεται τι από τα έξοδα που έκανε να κόψει στη μέση. Τα δώρα για τα εγγόνια της, τις διακοπές στο χωριό, το καθημερινό φαγητό; Άλλωστε και η ίδια πείστηκε ότι έτσι θα σώσει την πατρίδα. Πες – πες στα κανάλια και τα ραδιόφωνα η πλύση εγκεφάλου είναι σίγουρη.

Αυτή η γιαγιά είναι το θύμα των «σωτήρων» με τα κοστούμια. Διότι πίσω από τους αριθμούς κρύβονται άνθρωποι, κι όσο κι αν φαίνεται λαϊκίστικη η ιστορία είναι η καθημερινότητα, αυτό που θα βλέπουμε όλοι γύρω μας, στους δικούς μας ανθρώπους. Άντε να εξηγήσεις στις γιαγιάδες και τους παππούδες σε όλη την Ελλάδα ότι δε φταίνε αυτοί για την κατάντια της χώρας, και συνεπώς δεν έπρεπε να πληρώσουν. Φταίνε οι… σωτήρες του Έθνους. Από αυτούς ποιος θα μας σώσει;

 Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σερτης avatar
    σερτης 03/05/2010 15:51:23

    ολοι ξερουμε από ένα άτομα που ψήφισε πασοκ.....ας του ΄δείξουμε τί έκανε
    .....ΈΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΔΝΤ.....ΜΙΛΗΣΤΕ.....ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΑ
    ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.....ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.ΜΗ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ..........ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΤΗΝΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕ ΣΤΗ ΦΤΩΧΕΙΑ............
    ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΑΣ.....ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ

    • striftompolas avatar
      striftompolas @ σερτης 03/05/2010 16:34:40

      αν πάλι είχε κερδίσει τις εκλογές η ΝΔ, τότε θα ήταν πρωθυπουργός ο ΚΚ. Και υπουργικό συμβούλιο ... ας πούμε εξωτερικών και εσωτερικών και πάει λέγοντας

    • maestros avatar
      maestros @ σερτης 03/05/2010 20:37:27

      ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΚΑΣΤΑ

      ...Ένα λίφτινγκ ενός γερασμένου και διεφθαρμένου οικοδομήματος. Στα πλαίσια μιας επιβαλλόμενης εκβιαστικής συγκατάθεσης, σε συνθήκες της υψηλότερης ιστορικά αναξιοπιστίας του πολιτικού συστήματος...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post_1815.html

  2. Spm avatar
    Spm 03/05/2010 15:52:37

    ...οι μεγάλες αλήθειες, που θα ζήσουμε είναι αυτό!!! Κρίμα.

  3. Δημητριος avatar
    Δημητριος 03/05/2010 15:57:13

    Δηλαδη συμφωνα με τη λογικη σου 700 ευρω το μηνα + 800 ευρω ετησιο δωρο ειναι λιγα για 1 ατομο. Αρα εμεις που ειμαστε 3μελης οικογενεια και ζουμε με 1000 ευρω το μηνα και διχως ετησια δωρα ειμαστε για τα μπαζα ετσι ? Κανονικα με βαση οσα λες ακομα και με 2100 ευρω το μηνα και 1000 ευρω ετησιο δωρο και παλι δεν θα επρεπε να βγαινουμε ετσι ?
    Εισαστε λοιπον για τα μπαζα οι αριστεροι ψαλτες ή οχι ?
    Μηπως η δικη σας μαξιμαλιστικη λογικη ευθυνεται επισης για την σημερινη οικονομικη κατασταση ?

  4. NTINOS avatar
    NTINOS 03/05/2010 16:04:09

    ΟΙ ΚΟΥΤΟΦΡΑΓΚΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΑ


    http://www.capital.gr/Articles.asp?id=959371

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΝΑΕΙ.

  5. what avatar
    what 03/05/2010 16:09:25

    Έχω κι εγώ μια θεία κι έναν θείο, συνταξιούχοι του ΟΤΕ (από τα 50 τους χρόνια). Χωμένοι μέσα σε κλαδικές και τα τοιαύτα. Απ'όσο ξέρω μάλλον τα ξύνανε καθ'όλη τη διάρκεια του εργασιακού τους βίου.

    Τώρα παίρνουν σχεδόν 3.000 το μήνα σύνταξη.

    Κάθε τρεις μήνες σχεδιάζουν και από ένα 10ήμερο ταξιδάκι στο εξωτερικό.

    • Giorgos avatar
      Giorgos @ what 03/05/2010 17:52:17

      Δυστυχώς η πλειοψηφία ΔΕΝ είναι σαν τον δικό σου θείο.

  6. χμμμ avatar
    χμμμ 03/05/2010 16:22:51

    αγαπητε δημητρη αν ζεις με αυτα τα λεφτα ειτε σε εκμεταλευεται ο εργοδοτης , ειτ σε χαρτιλικωνει απο πανω καποιος (κανενα ενοικιο, καμια θεια καποιος, γιατι οχι με 1000Ε δεν ζεις καμιας μορφης οικογενεια) ειτε αν εισαι αυτοαπασχολουμενος χαλας τι πιατσα και επιλεγεις αντι της ανεργιας το μαγαζακι.
    εκτος αν 1000 ειναι αυτα που δηλωνεις στην εφορια. Οι καιροι ειναι δυσκολοι αλλα το να επιτιθομαστε σε συνταξιουχους των 800Ε που δεν εχουν τις καβαντζες που προφανως εχεις εσυ ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

  7. χμμμ avatar
    χμμμ 03/05/2010 16:23:28

    what αυτοι ειναι η παρανοια των μετρων - αυτων τους κοβει το παντεσπανικαι χεστηκαν

  8. Ζέκος Θανάσης avatar
    Ζέκος Θανάσης 03/05/2010 16:49:28

    Αμ πως δεν φταίει και η γιαγιά !!!!
    Τα ποσοστά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ στις εκλογές πως βγείκαν;

  9. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 03/05/2010 16:58:04

    ΤΟ ΦΙΜΩΤΡΟ ΤΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ?

    • effie B. avatar
      effie B. @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 03/05/2010 17:01:38

      Καιγονται για την αρνηση Σαμαρα!!!! Τρεμουν πως με μια κνηση θα τα παρει ΟΛΑ!!!!!!!!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ effie B. 03/05/2010 17:40:06

        Μην διαβάζεις τέτοια πράγματα.
        Υπάρχει κίνδυνος μόνιμης εγκεφαλικής βλάβης. Φιλικά στο λέω.

  10. ataktos avatar
    ataktos 03/05/2010 17:41:40

    Εν μεγάλη Ελληνική αποικία, 200 π.Χ. ή 2010 μ.Χ

    Ότι τα πράγματα δεν βαίνουν κατ' ευχήν στην Αποικία
    δεν μέν' η ελαχίστη αμφιβολία,
    και μ' όλο που οπωσούν τραβούμ' εμπρός,
    ίσως, καθώς νομίζουν ουκ ολίγοι, να έφθασε ο καιρός
    να φέρουμε Πολιτικό Αναμορφωτή.

    Όμως το πρόσκομμα κ' η δυσκολία
    είναι που κάμνουνε μια ιστορία
    μεγάλη κάθε πράγμα οι Αναμορφωταί
    αυτοί. (Ευτύχημα θα ήταν αν ποτέ
    δεν τους χρειάζονταν κανείς). Για κάθε τι,
    για το παραμικρό ρωτούνε κ' εξετάζουν,
    κ' ευθύς στον νου τους ριζικές μεταρρυθμίσεις βάζουν,
    με την απαίτησι να εκτελεσθούν άνευ αναβολής.

    Έχουνε και μια κλίσι στες θυσίες.
    Παραιτηθείτε από την κτήσιν σας εκείνη•
    η κατοχή σας είν' επισφαλής:
    η τέτοιες κτήσεις ακριβώς βλάπτουν τες Αποικίες.
    Παραιτηθείτε από την πρόσοδον αυτή,
    κι από την άλληνα την συναφή,
    κι από την τρίτη τούτην: ως συνέπεια φυσική•
    είναι μεν ουσιώδεις, αλλά τι να γίνει;
    σας δημιουργούν μια επιβλαβή ευθύνη.

    Κι όσο στον έλεγχό τους προχωρούνε,
    βρίσκουν και βρίσκουν περιττά, και να παυθούν ζητούνε•
    πράγματα που όμως δύσκολα τα καταργεί κανείς.

    Κι όταν, με το καλό, τελειώσουνε την εργασία,
    κι ορίσαντες και περικόψαντες το παν λεπτομερώς,
    απέλθουν, παίρνοντας και την δικαία μισθοδοσία,
    να δούμε τι απομένει πια, μετά
    τόση δεινότητα χειρουργική.

    Ίσως δεν έφθασεν ακόμη ο καιρός.
    Να μη βιαζόμεθα• είν' επικίνδυνον πράγμα η βία.
    Τα πρόωρα μέτρα φέρνουν μεταμέλεια.
    Έχει άτοπα πολλά, βεβαίως και δυστυχώς, η Αποικία.
    Όμως υπάρχει τι το ανθρώπινον χωρίς ατέλεια;
    Και τέλος πάντων, να, τραβούμ' εμπρός.

    Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

  11. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 03/05/2010 17:58:06

    Quote
    ΛΥΠΑΜΑΙ, ΑΛΛΑ πολύ δύσκολα µπορώ να χαρακτηρίσω τα χθεσινά µέτρα «σχέδιο διάσωσης». Αντιθέτως, πολύ φοβούµαι ότι µάλλον πρόκειται για «σχέδιο τιµωρίας».

    ΕΝΑ «ΣΧΕΔΙΟ τιµωρίας» της ελληνικής κοινωνίας, η οποία µπορεί να έχει πολλά στραβά, να διέπραξε πολλά σφάλµατα, να έκανε τεράστιες κουτσουκέλες, αλλά δεν είναι µικρό παιδί για να τη δέρνουν µε τον χάρακα.

    ΚΑΙ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, αυτό το πνεύµα αποπνέουν τα χθεσινά µέτρα.

    Αναγκαία; Χρήσιµα; Απαραίτητα; Αναπόφευκτα; Πείτε τα όπως θέλετε. Προσθέστε, όµως, και κάτι άλλο: άδικα και ασυνάρτητα. ΑΔΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ρίχνουν όλο το βάρος στους µισθωτούς και τους συνταξιούχους. Ολόκληρες κατηγορίες ελλήνων πολιτών - οι αγρότες, οι ελεύθεροι επαγγελµατίες, οι έµποροι, οι καταστηµατάρχες... - δεν θα συνεισφέρουν στην κοινή (υποτίθεται) προσπάθεια ούτε δεκάρα. Μόνο αν είναι καπνιστές και πότες θα τσοντάρουν. ΑΣΥΝΑΡΤΗΤΑ ΕΠΕΙΔΗ δεν υπηρετούν αυτό που εξαγγέλλουν. ΘΕΛΟΥΝ, ΛΕΕΙ, να κάνουν «αποπληθωρισµό». Μάλιστα! Και την ίδια στιγµή αυξάνουν (για δεύτερη φορά µέσα στο 2010!) τον ΦΠΑ και τους έµµεσους φόρους, ένα κατ’ εξοχήν πληθωριστικό µέτρο. Τι σόι «αποπληθωρισµός» είναι αυτός που θα επιδιωχθεί διά της τόνωσης του πληθωρισµού;

    ΘΕΛΟΥΝ, ΛΕΕΙ, να µειώσουν το κόστος της εργασίας στο όνοµα της «ανταγωνιστικότητας». Μάλιστα! Αλλά τότε γιατί κόβουν τις συντάξεις; Μετέχουν οι συνταξιούχοι στην παραγωγική διαδικασία; Πού ξανακούστηκε να περιορίζεις το κόστος εργασίας κόβοντας τις αποδοχές αυτών που δεν εργάζονται;

    ΘΕΛΟΥΝ, ΛΕΕΙ, να εξυγιάνουν την αγορά εργασίας. Μάλιστα!

    Κι όχι µόνο απελευθερώνουν τις απολύσεις, αλλά περικόπτουν και την αποζηµίωση. Αυτό είναι άραγε εξυγίανση ή πριµοδότηση των απολύσεων; Και πόσο υγιής θα είναι η αγορά εργασίας σε µια χώρα µε οκτακόσιες χιλιάδες ή ένα εκατοµµύριο ανέργους;

    ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ µένει τελικά από αυτήν την ιστορία; Μια γεύση πίκρας. Διότι τον λογαριασµό θα τον πληρώσουν περισσότερο από όλους τα γεροντάκια. Δεν υπήρξε ούτε µια στοιχειώδης πρόνοια της κυβέρνησης ώστε οι περικοπές των συντάξεων να µην είναι γενικές αλλά να εξαιρούνται όσοι έχουν περάσει µια ηλικία ή όσοι βγήκαν στη σύνταξη έπειτα από έναν µεγάλο αριθµό ετών εργασίας. ΜΕ ΑΛΛΑ λόγια, το γεροντάκι που δούλεψε µια ολόκληρη ζωή για µια σύνταξη ή η χήρα του έµειναν απροστάτευτοι απέναντι σε εκείνους που θέλησαν να τιµωρήσουν όσους συνταξιούχουςµαϊµούδες κυκλοφορούν ανάµεσά µας.

    ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ; Θα µπορούσα ίσως να δεχτώ µια χώρα που αποδεικνύεται ανίκανη να προστατεύσει τον εαυτό της. Θα µπορούσα ακόµη να δεχτώ µια κυβέρνηση που αποδεικνύεται αδύναµη να προστατεύσει τη χώρα της.

    ΑΛΛΑ ΔΕΝ έχω σε καµία υπόληψη τη χώρα και την κυβέρνηση που δεν καταφέρνουν να προστατεύσουν τα γεροντάκια τους.
    UnQuote
    Το Δημοσίευσε ο Antilogos τήν 4:04:00 μ.μ

    Του συγκεκριμένου - Πρετεντέρη- του έχω σούρει τα μύρια όσα.
    Φοβάμαι ότι τώρα θα συμφωνήσω μαζί του...
    Το site είναι ο "Antilogos".
    Δεν ξέρω να κάνω συνδέσεις...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΒΡΑΧΟΣ 03/05/2010 20:09:33

      Κι όμως, την ρίχνει την παπαρίτσα του, όπως αναφέρθηκα σε άλλη ανάρτηση:
      "Ολόκληρες κατηγορίες ελλήνων πολιτών – οι αγρότες, οι ελεύθεροι επαγγελµατίες, οι έµποροι, οι καταστηµατάρχες… – δεν θα συνεισφέρουν στην κοινή (υποτίθεται) προσπάθεια ούτε δεκάρα."
      Άγρια προπαγάνδα διχασμού...

      • KM avatar
        KM @ TopGunZ 03/05/2010 23:53:36

        Δεν στέκει αυτό που λέει.

        Οι αγρότες καλώς-κακώς εξάγουν (και μη μου πει κανείς για επιδοτήσεις γιατί δεν είναι από κρατικούς πόρους αλλά ευρωπαϊκούς και είναι στη φάση που κόβονται) και θέλουμε εξαγωγές, όχι αέρα κοπανιστό, για να κλείσει το αβυσσαλέο εμπορικό ισοζύγιο που μας έχει καταστρέψει. Δεν θες να μη συμφέρει να καλλιεργήσουν καθόλου.

        Οι ελεύθεροι επαγγελματίες, οι έμποροι, οι καταστηματάρχες θα πληρώσουν κι αυτοί μεγάλο κόστος γιατί οι μισθωτοί πελάτες τους θα ξοδεύουν λιγότερα και θα έχουν μικρή ή μεγάλη μείωση εσόδων (ανάλογα με τον κλάδο). Θα κυκλοφορεί λιγότερο χρήμα εν γένει.

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/05/2010 19:25:49

    Ο λαός λέει ότι πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι.
    Αν η θεία όταν ήταν νέα είχε χούι με τον "Παπαντρέα",τώρα πιά στα γεράματα, είναι αδύνατον να απαλαγεί απο αυτό.
    Το λέω εκ πείρας, γιατί έχω κι εγώ μια παρόμοια θεία με πράσινο χούι!

  13. Κ avatar
    Κ 03/05/2010 19:43:12

    "Η «μπάλα» αρχίζει να γίνεται πολύ βαριά..."
    http://ciaoant1.blogspot.com/2010/05/02052010.html

  14. sceptical avatar
    sceptical 03/05/2010 21:09:15

    ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ, ΑΚΟΥΣΑ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΤΕΡ ΤΟΝ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ, ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΑΘΥ ΛΗΘΑΡΓΟ, ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΤΩΝ ΕΠΙΟΡΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ, ΠΑΡΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ!!!!!!!!! ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ, ΟΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ!!..
    ΚΥΡΙΟΙ, Η ΧΩΡΑ ΑΥΤΗ ΚΑΤΑΛΗΣΤΕΥΘΗΚΕ! ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ: ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ.
    ΑΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ: ΣΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΔΙΕΞΟΔΑ.
    ΑΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ?
    ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ: ΑΣ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ- ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ, ΣΑΝ ΕΝΕΡΓΩΝ, ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ-, ΟΧΙ ΤΙΣ ΠΛΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ..

  15. xaroylhs avatar
    xaroylhs 03/05/2010 21:57:11

    ..έχω διαβάσει πολλές φορές ότι το δημόσιο μπορεί να πάρει την διαχείρηση της αττικής οδού γιατί έτσι προέβλεπε η σύμβαση παραχώρησης λόγω πολλαπλασίων εσόδων από ότι αρχικά είχε υπολογιστεί . Μπορεί ο GAP να βάλει χέρι στον Μπομπολα όπως έβαλε στον Ελληνικό Λαό ; εδώ σε θέλω κάβουρα!! Βέβαια ο Μπόμπολας δεν είναι σαν τον Ελληνικό Λαό!!!

  16. φιτσούλας avatar
    φιτσούλας 03/05/2010 22:49:44

    σαφως και φταίει η γριά.
    κατ αρχάς όπως σωστα επισήμανε κι άλλος, γιατι κατα πάσα πιθανότητα τους ψήφισε.
    και επίσης, διότι όταν κάποιοι άλλοι αγωνίζονταν γιατί είχαν καταλάβει τι θα επακολουθήσει, αυτή τους χαρακτήριζε αναρχοάπλυτους, βρωμιάρηδες, τεντυμπόηδες, κουκουλοφόρους, μπαχαλάκηδες, τρομοκράτες, και πίστευε ότι πρόκειται για κακομαθημένα πλουσιόπαιδα. καλα να πάθει η γριά. όλα εδώ πληρώνονται.

  17. nina avatar
    nina 03/05/2010 23:41:34

    μπράβο φιτσούλα !!!! άν΄απαξιώνεις μ αυτό τον τρόπο ένα άνθρωπο που έφαγε τα χρόνια του δουλεύοντας, με όλα τα λάθη που πιθανόν έχει κάνει και τώρα στην αδυναμία του αντί να του συμπαρασταθείς και να τον συμπονέσεις θέλεις να τον πατήσεις πιό κάτω λυπάμαι αλλά θα σε χαρακτηρίσω εγώ κακομαθημένο πλουσιόπαιδο, αναρχοάπλυτο, μπαχαλάκη και τρομοκράτη. Η συμπόνια προς τον αδύνατο μας κάνει να διαφέρουμε από τΑ ΖΏΑ . κάποτε ε΄λπίζω να το καταλάβεις στη ζωή σου και να εξανθρωπιστής

    • fitsoulas avatar
      fitsoulas @ nina 04/05/2010 13:59:10

      δεν είπα ότι δεν θα της συμπαρασταθώ. κάθε άλλο.
      από την άλλη δε μπορω να μην αισθανθώ μια κρυφη χαρά για όλους αυτούς τους νοικοκυρέους που όταν περνάνε καλά βλέπουν τους αγωνιστές σαν έρμα και όταν χάνουν τη γη κάτω από τα πόδια τους εκλιπαρούν τη συμπαράστασή τους.