#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2011 12:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αποθέωση του τίποτα

Τέτοιες ώρες τέτοια λόγια. Βρε δεν πάει να φλέγεται η Μέση Ανατολή, δεν πάει να μας έχει καβαλήσει το ΔΝΤ, δεν πάει να προετοιμάζουμε τεχνηέντως τη χρεοκοπία μας ως χώρα… εμείς εκεί. Στην αποθέωση του απόλυτου τίποτα. Του τηλεοπτικού κιτσαριού. Θα μου πει κανείς, τέτοιοι είμαστε, τέτοια ενημέρωση έχουμε, αλλά ρε παιδιά, υπάρχουν και όρια στη βλακεία. Ή μήπως όχι;

Έκατσα λοιπόν να δω, έτσι για να χαλαρώσω, ένα από τα δημοφιλή μεσημεριανάδικα «ενημερωτικά μαγκαζίνα» του Άλτερ. Τι να σας λέω! Κεντρικό ζήτημα των περισπούδαστων αναλύσεων του πάνσοφου πάνελ ήταν, όχι η Αίγυπτος, όχι το Νταβός, δεν ήταν ούτε καν η Μενεγάκη, που θα ταίριαζε με το όλο σκηνικό της τηλεοπτικής φτήνιας…

Όοοοοχι! Κεντρικό ζήτημα ήταν η «εκ βαθέων» συνέντευξη που παραχώρησε η Έλλη Στάη σε εφημερίδα,  αποφασίζοντας  επιτέλους να «λύσει τη σιωπή της», να βάλει τέλος στην ακατάσχετη φημολογία, και να απαντήσει οριστικά στο βασανιστικό ερώτημα που ταλανίζει μέρες τώρα τη χώρα: Πως δηλαδή δέχτηκε να παρουσιάζει τις ειδήσεις στη ΝΕΤ με μόλις €4.500 μηνιαίο μισθό; Πως αυτή, η μεγάλη κυρία των ειδήσεων, αυτός ο ογκόλιθος της αδέσμευτης ενημέρωσης, αυτό το ακονισμένο μυαλό, «χάλασε τη πιάτσα», καταδεχόμενη να εκτίθεται στο γυαλί για … ψίχουλα;



Και μετά από διάφορες εμβριθείς τοποθετήσεις, και διαγωνισμό λιβανίσματος για την κυρία με τα ωραία μάτια, ήρθε και κυριάρχησε η άποψη πως μάλλον δόθηκε προτεραιότητα στην ενημέρωση, και στην επαφή με το κοινό της, παρά στα χρήματα αυτά καθ αυτά!

Και να ευχαριστίες προς την κ. Στάη που «καταδέχτηκε» να μας ενημερώνει με τόσο μικρό μισθό, και να άφθονα μπράβο  της, που στην ΕΤ δεν θα διαθέτει καμαρίνι 200 μέτρων,  και ιδιωτικό επιτελείο μακιγιέζ, δίνοντας έτσι στο λαό το καλό παράδειγμα, και μπράβο στην σώφρονα ΕΤ που σέβεται το πνεύμα λιτότητας και δεν  προσφέρει περισσότερα προκειμένου να εντάξει ένα τέτοιο μεγάλο όνομα στο δυναμικό της, και άλλα πολλά παρόμοια.

Και αφού λύθηκαν όλες οι απορίες που δεν μας άφηναν μέρες ολόκληρες να κοιμηθούμε, αμέσως μετά, συνδέθηκαν με την Κατερίνα Γιατζόγλου, για να αναλύσουν την υποκριτική  «καριέρα» της Βάνας Μπάρμπα, και να σχολιάσουν τα τεκταινόμενα στο Big Brother! Πλουραλιστική ενημέρωση δηλαδή.

Και ποιοι τα λένε όλα αυτά; Κάποιοι που πολύ αμφιβάλω  αν πληρώνονται με περισσότερα από €1.000 το μήνα, και αν στη τελική τα παίρνουν έστω και αυτά, στην ώρα τους. Την ώρα που η οικονομία μας πλήττεται από παντού και η χώρα πάει κατά διαόλου, την ώρα που έχουμε σπάσει κάθε ρεκόρ δημοσιονομικής λιτότητας, με μειώσεις μισθών, καταργήσεις υπηρεσιών, απολύσεις, ανεργία, και άλλα χίλια παρόμοια…  την ώρα που ο δημοσιογραφικός κόσμος πάσχει από ρεκόρ ανεργίας, και οι εφημερίδες κλείνουν η μία μετά την άλλη, το σοφό πάνελ των μπίμπο του Άλτερ εκθειάζει την «δημοσιογράφο» κα Στάη, που μας έκανε τη χάρη να αποδεχθεί τη θέση κεντρικής παρουσιάστριας στο κρατικό κανάλι με τόσο μικρό μισθό, προκειμένου να μη μας λείψει η τσαχπινιά της από το γυαλί.

Και όλα αυτά από το ίδιο κανάλι που πρωτοπορεί στον καθημερινό κλαυσίγελο του λαϊκισμού, και  που με πρωταγωνιστή κάποιον δαιμόνιο ρεπόρτερ Τσαμτσίκα, δεν έχει αφήσει λαϊκή για λαϊκή που να μην επισκεφτεί, κάνοντας «οδοιπορικό» στην εξαθλίωση των πολιτών, που καλούνται να ζήσουν οικογένειες με μισθούς πείνας ή με €400 σύνταξη. Πάμε καλά; Ο Αυτιάς τι λέει επ αυτού; Δεν θα τοποθετηθεί; Μήπως θα πρέπει να λύσει τη σιωπή της και η Ρούλα Βροχοπούλου; Αγωνιώ.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 31/01/2011 12:20:08

    Strange,
    Δε σε λυπάμαι καθόλου!
    Καλά να πάθεις!
    Μόνο πρόσεξε κακομοίρη μου μην σταματήσεις τις επιλογές από τον διεθνή τύπο και αρχίσεις ξαφνικά να το δείς ....Διαμαντάκου, γιατί βλέπω την ΚΟΒΑ να σε στέλνει ....Σιβηρία και στην ηλικία σου δεν αντέχεται τόσο κρύο!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 31/01/2011 12:54:48

      χαχαχααααααααααααααααααα

      ΠΠ

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 31/01/2011 15:59:55

      Χα!

  2. STATHIS avatar
    STATHIS 31/01/2011 12:20:35

    ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ........"ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΚΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ " ........ !!!!!



    *Μια άποψη.- ( προς το γκρί )

  3. tsilivithras avatar
    tsilivithras 31/01/2011 12:25:10

    "υπάρχουν και όρια στη βλακεία. Ή μήπως όχι;"

    You can never argue with an idiot.
    They will lower you to their level and beat you with experience.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/01/2011 12:27:44

    Εγώ ξέρω ότι η Βάνα Μπάρμπα γέρασε, και η Στάη δείχνει όπως πριν 40 χρόνια... Τι τρώει αυτή η ...κοπέλα και δεν γερνάει; Ειδήσεις;

    (ή δεν θέλω να ξέρω;)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 31/01/2011 12:32:29

      Ως Αρχαίος έπρεπε να έχεις την απάντηση!
      Μη βάζεις τόσο δύσκολα ερωτήματα στον Strange!
      Δεν έχει ακόμα όλες τις απαντήσεις!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κώστας Ροδινός 31/01/2011 13:38:22

        όχι, όχι, λέω μήπως αντί για υπουργό, να ψάχνω για εκφωνήτρια!(Την Τρέμη, το δηλώνω από τώρα, δεν την θέλω)

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ archaeopteryx 31/01/2011 13:40:12

      Δεν ξέρω αυτή τι τρώει, οι φωτό της σίγουρα τρώνε τη φωτοσοπιά του αιώνα... Σε λίγο συμφοιτήτριά μου θα την κάνουν!

    • chrisss avatar
      chrisss @ archaeopteryx 31/01/2011 14:06:32

      ότι μπορεί καταπίνει αρχαίε...

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ chrisss 01/02/2011 04:08:10

        χαχαχχχαχα

  5. φωτεινη avatar
    φωτεινη 31/01/2011 12:29:09

    εσυ που την ειδες μηπως διεπιστωσες οτι λαμβανει χωρα η πραγματωση οσων επαγγελεται προηγουμενο αρθρο εδω« η επομενη ζωη μου»?

  6. xenios avatar
    xenios 31/01/2011 12:30:17

    Είστε κακοί και αχάριστοι... Το ταγέρ της εν λόγω κυρίας κοστίζει μόνο 10.000€ και θα καταδεχθεί να σας λέει ειδήσεις, φορώντας δύο σειρές φυσικά μαργαριτάρια και γκρινιάζετε;

    Ποια θέλετε; Την Αγγελοπούλου Δασκαλάκη;

    Έλεος !

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ xenios 01/02/2011 04:09:03

      ε, μα! είναι τρέ μπανάλ αυτοί οι αυτόχθονοι έλληνες.. τσκ τσκ τσκ.

  7. tsilivithras avatar
    tsilivithras 31/01/2011 12:35:00

    H αποθέωση του τίποτα, της ανοησίας και της υπέρτατης βλακείας ήταν το σχέδιο των media-ρχων για κοινωνική αποβλάκωση και περαιτέρω εξασθένιση των κοινωνικών αντανακλαστικών.
    Χρησιμοποιήθηκαν -κατά κόρον- οι "δημοσιογράφοι" και πάσης φύσεως παρατρεχάμενοι προκειμένου να χτιστεί "εικόνα αξιοπιστίας" στο πρόσωπό τους ώστε μετά να την ρευστοποιήσει το σύστημα.
    Αποθεώθηκαν και πλούτισαν άνθρωποι με χαμηλό ή μέσο δείκτη αντίληψης και νοημοσύνης ΑΛΛΑ με πολύ μεγάλο "ego" και φυσικά με μηδενική αναστολή στην Ευκαιρία.
    Κατ'αυτόν τον τρόπο δημιουργείται ο Ευκαιριακός.
    Ο άνθρωπος που αψηφά οτιδήποτε κοινωνικά χρήσιμο και αποδεκτό και πουλάει και τη μάνα του ακόμα προκειμένου να πλουτίσει υλικά και ηθικά (ματαιοδοξία) και να εκπληρώσει την εικόνα που έχει πλάσει ο ίδιος για τον εαυτό του.
    Άνθρωποι με ελάχιστη εώς μηδενική συνείδηση και ηθικά αντανακλαστικά.

    Άνθρωποι οι οποίοι "ευημερούν" μόνο μέσα σε καθεστώς εξάρτησης και "εξυπηρέτησης" γιατί σε συνθήκες κοινωνικού ελέγχου και Δημοκρατίας είτε θα υπηρετούσαν την Κοινωνική νόρμα είτε θα "εξοστρακίζονταν" ηθικά, κοινωνικά και/ή φυσικά.

    Όλα αυτά είναι σκοπός του συστήματος ύπνωσης και εξασθένισης της συνείδησης και του κριτηρίου του ανθρώπου.
    Όλα στο βωμό της ψευδεπίγραφης πραγματικότητας ώστε οι "χωριάτες" να κοιτάνε τα πυροτεχνήματα ενώ οι λύκοι από πίσω ξεσκίζουν τα πρόβατα.

    • sawas avatar
      sawas @ tsilivithras 31/01/2011 12:43:26

      συμφωνω!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ tsilivithras 31/01/2011 13:41:17

      Τσίλι, ένα σου λέω, ετοίμαζε τα καδρόνια. Ο έτερος Μήτσος της κόβας ξέρει τι εννοώ.

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 31/01/2011 12:41:16

    να προσεχει γιατι με τα φυσικα μαργαριταρια στο λαιμο υπαρχει κινδυνος να γινει η νεα Ισιδωρα Ντανκαν οπου το ρολο ανεμου θα παιζουν τιποτα ηλιοκαμενα χερια που θα τραβουν τα περλοειδη...

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 31/01/2011 12:42:58

    H υπεροψία, η ματιά και η φωνή νταλικιέρη, παρέμειναν ανέπαφες.
    Το παρατραβηγμένο lifting δεν άφησε κάτι που να θυμίζει Ελλη.

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ η Dimi 31/01/2011 12:53:25

      Τελικά αγαπητΕΣ "φωτεινή" και "Dimi" αποδεικνύεται πως ....... ΕΙΣΤΕ ΚΥΡΙΕΣ .!!!!




      *Μιά άποψη (συμπερασματική )._

  10. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 31/01/2011 12:47:16

    Καλά που διαβαζω και κανενα τετοιο άρθρο που και που και δεν αισθάνομαι μονος και μακάκας.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/01/2011 12:56:46

    Την εσπρωξε και ο Χ'νικολαου προχτες.. καλεσμενη στο δελτιο του...
    Ειναι πονηρος ο Νικολακης και η Ελλη...γατα.. σου λεει 21.00 θα λεω ειδησεις να κοψω ΣΚΑΙ...
    Μετα τοσους πλουσιους γαμους τι να τον κανει το μισθο??!!... ελεος δηλαδη.

    ΠΠ

  12. parsifal avatar
    parsifal 31/01/2011 13:04:25

    Λησμονήσατε να μνημονεύσετε το νέο φυντάνι τσαχπινιάς που την συνοδεύει σε ολες τις ενημερωτικές της περιπέτειες απο την εποχή του "εκσυγχρονισμού"... Την "Νικόλ", που θα είναι και αρχισυντάκτης στο φοβερό δελτίο. Ετοιμαστείτε για βαριά ενημέρωση, η εν λόγω καλλίπυγος "αρχισυντάκτις" εχει δηλώσει στο παρελθόν "Η Αθήνα ξεκινά στην Κηφησιά και τελειώνει στην Γλυφάδα..."

  13. Crocodile avatar
    Crocodile 31/01/2011 13:24:31

    Ξέχασες να πεις όμως κάτι για την αισθητική των πολιτικών, όλων των κομμάτων, που εμφανίζονται (παρακαλώντας;) στην τρισάθλια εκπομπή του Αυτιά.

  14. spiros avatar
    spiros 31/01/2011 13:26:31

    Και τώρα όλοι στη ΝΕΤ για τις ειδήσεις σας. ΤΕΛΟΣ .

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/01/2011 13:39:16

    Προτιμώ το δελτίο καιρού στον Αλτερ

  16. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 31/01/2011 13:42:57

    Τσαμτσικας και ξερό ψωμί. Αμ πως.

  17. η Dimi avatar
    η Dimi 31/01/2011 15:36:03

    @ STATHIS Το όντως «Κυρίες», αποδεικνύεται από το γεγονός ότι ανεχόμαστε να πληρώνουμε την mucho υπερόπτη και πολύ Επαγγελματία, που μάς κάνει χάρη να τη πληρώνουμε μόνον €4,500/μήνα (7ψήφια ήταν τα μεγέθη στα ιδιωτικά κανάλια), αντί οι φορολογούμενοι να κάνουμε μέσω λογ/σμών μας ΔΕΗ, άτοκη Σύσταση Παρακαταθήκης την αναλογία υπέρ ΕΡΤ, που ΔΕΝ θα εισπραχθεί ποτέ.

    Ηδη, έχουμε πληρώσει ένα σκασμό σε Δις Δραχμές γιά Fullboard Accommodations στις 6στερες σουϊτες της Ελούντας (κι αυτό Leading Hotels of the World), γιά την Ελλη μας και τον συγχωρεμένο υπουργό τουρισμού Διονύση Λιβανό, γιά τον Μέγιστο και τη σκιώδη «πρωθυπουργό» σύζυγο που ρεζίλεψε Διεθνώς τη χώρα, γιά τον κολλητό μαυρογιαλιά εκβιαστή-φονιά Καντάφι με τις 300 αμαζόνες και τα τσαντήρια, και πλήθος άλλων στρατών παρατρεχάμενων κηφήνων. Ελεος πιά! Και μετά απορούμε, γιατί η Ελλάδα χρεοκώπησε.

    Ας γίνει κάποτε αντιληπτό, ότι όσοι/όσες είναι στο payroll του δημόσιου κορβανά, είναι υπό συνεχή έλεγχο και κριτική. Και όποιος/όποια δεν αντέχει της δημόσιας κριτικής τον «καυτό ατμό», να μη μπαίνει στης δημόσιας κριτικής τη «σάουνα».

    Βεβαίως, Stathis, όταν αντίστοιχα σχόλια γίνονται από άνδρες, αποδεικνύουν.. τους SOFΙSTΙK ΚΥΡΙΟΥΣ. Βy the way, το copyright του χιλιοειπωμένου «φωνή νταλικιέρη», ανήκει στον Γιώργο Μαρίνο, του οποίου τον χαρακτηρισμό, η Ελλη αποδέχθηκε γελώντας..

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ η Dimi 31/01/2011 15:58:43

      Καλά ... μη με μαλώνετε Κυρία μου , άλλωστε με τα λεγόμενά σας , πραγματικά συμφωνώ (και χωρίς καθόλου.... sofistique ύφος ή τόνο )!!




      *Μιά άποψη.-

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ STATHIS 31/01/2011 17:37:20

        Stathis, Δεν σάς μαλώνω Κύριε μου, καθώς, θεωρώ ανούσιες τις online αντιπαραθέσεις μεταξύ ανθρώπων, οι οποίοι εάν συναντηθούν στον δρόμο δεν θα χαιρετισθούν, καθώς, άγνωστοι μεταξύ τους.

        Προσωπικές θέσεις καταθέτω και στις τυχόν (δια της πλαγίας) λοιδορίες του γυναικείου φύλου, απαντώ.
        Φιλικά.

  18. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 31/01/2011 18:37:27

    Strange, καλά να πάθεις και ας πρόσεχες...
    Σού εύχομαι να σου καεί η τηρεόραση, μαπς και συνέλθεις...

    Χαρίλαος

    • Χαρίλαος avatar