08/12/2009 12:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διεθνής αναρχικών ή προβοκατόρων;

Μεταξύ των 784 ατόμων που προσήχθησαν κατά τη διάρκεια των διαδηλώσεων το Σαββατοκύριακο που πέρασε, οι 59 ήταν αλλοδαποί διαφόρων εθνικοτήτων (Αλβανοί, Ισπανοί, Φινλανδοί, Ουκρανοί, Βούλγαροι, Βρετανοί κ.λπ.), ενώ άλλοι εννέα αλλοδαποί βρίσκονται ανάμεσα στους συλληφθέντες στα προχθεσινά επεισόδια στην πρωτεύουσα.

Είναι η πρώτη φορά στα αστυνομικά χρονικά που προσάγονται ή συλλαμβάνονται σε επεισόδια τόσα άτομα από ξένες χώρες, γεγονός που αποτελεί ένδειξη ότι υπήρξε διεθνής κινητοποίηση για την επέτειο της δολοφονίας του 15χρονου μαθητή.

Οι περισσότεροι από τους αλλοδαπούς που προσήχθησαν ήταν Αλβανοί, ενώ έπονται οι Γεωργιανοί, οι Ουκρανοί, οι Ιταλοί και οι Γερμανοί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 08/12/2009 13:06:05

    Μην αδικείτε όμως τους Γάλλους! Ανέκαθεν διακρίνονται στις combats de rue.
    Πέρασαν καναδυό streetfighters και τον Ατλαντικό, εξάλλου.
    Εξάγουμε και εισάγουμε, απομυθοποιείστε το!

  2. Μπαϊλντισμένος avatar
    Μπαϊλντισμένος 08/12/2009 13:33:44

    Μάθανε πως %&#$@&+*&, πλακώσανε κι οι γύφτοι!

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 08/12/2009 13:38:05

    Όλοι οι λεχρίτες του κόσμου στην μπανανία.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 08/12/2009 13:39:39

      Μιλώ για αυτούς που σπάνε, καταστρέφουν και βιαιοπραγούν.

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 08/12/2009 13:46:21

    «Ή φεύγετε σε μισή ώρα ή αίρεται το άσυλο». Αυτό διεμήνυσαν οι κ. Χρυσοχοΐδης, ο αρμόδιος εισαγγελέας και ο πρύτανης του ΕΜΠ Κ. Μουντζούρης στους 500 νεαρούς οι οποίοι εισέβαλαν στο Ιδρυμα αποχωρώντας από τα Προπύλαια, όταν είδαν ότι ενισχύθηκε η περιφρούρηση του χώρου. Ο πλήρης αποκλεισμός της Πρυτανείας από αστυνομικούς έγινε όταν το πρυτανικό Συμβούλιο του Πανεπιστημίου Αθηνών διευκρίνισε στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη ποιους χώρους καλύπτει το άσυλο. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το Πανεπιστήμιο Αθηνών, η διευκρίνιση έγινε κατόπιν σχετικού ερωτήματος που υπέβαλε ο αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ. Σε έγγραφό που απέστειλε η Πρυτανεία απάντησε ότι δεν είναι άσυλο οι δρόμοι πέριξ του Πανεπιστημίου, οι πεζόδρομοι και τα πεζοδρόμια. Και ζήτησε από την Αστυνομία να λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την περιμετρική φύλαξη του κεντρικού κτιρίου του.

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_08/12/2009_382390

    • ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
      ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ @ «Κασσάνδρα» 08/12/2009 14:19:49

      Γιατί δεν προσλαμβάνει σεκιουριτάδες?

  5. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 08/12/2009 13:49:38

    Δεν μου αρέσει να συνομωσιολογώ,αλλά τόσοι αλλοδαποί πιά? Μήπως τα επεισόδια προκαλούνται από τους γνωστούς ...φίλους μας στο εξωτερικό,με κύριο στόχο να πληγεί η σταθερότητα της χώρας και η οικονομία της?

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΙΩΝΑΣ 08/12/2009 13:56:13

      Έλα ρε Ίωνα , έλεος...
      Με το που ήρθαν τους άρπαξαν...
      Στο ρεσάλτο θα κρυβόντουσαν οι προβοκάτορες με αποστολή?
      .....

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ tiramola 08/12/2009 14:39:46

        Μόνο αυτοί είναι Τιραμόλα μου?

        • tiramola avatar
          tiramola @ ΙΩΝΑΣ 08/12/2009 14:49:58

          Μόνο με την Ελλάδα τα έχουν βάλει δηλαδή?
          Όταν έγινε της π....ς στη Γένοβα είχαν βάλει στόχο να αποσταθεροποιήσουν την Ιταλία?
          Με το internet έχουν δικτυωθεί οι αντιεξουσιατές παγκόσμια.
          Ανταλλάσουν meil , δίνουν ραντεβού , κανονίζουν που θα φιλοξενηθούν κλπ...
          Για αγροτουρισμό το πηγαίναμε , αναρχοτουρισμός μας προέκυψε...

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/12/2009 13:50:40

    1. Κατοικούν στην Ελλάδα όλοι αυτοί ή ήρθαν για τις εκδηλώσεις;
    Αυτό δεν το διευκρινίζει.
    2. Αν κατοικούν εδώ με τόσους αλλοδαπούς που έχουμε, το νούμερο δεν φθάνει ούτε στο 10% των συμμετεχόντων [59+9=68] από τους 789. Είναι λογικό και υπολείπεται των περσινών αλλοδαπών συλληφθέντων, νομίζω ήταν 50% αλλοδαποί 50% Έλληνες.
    3. Όλα τα ξένα αναρχικά σάιτ αναρτούσαν καλέσματα κινητοποίησης και συμπαράστασης. Έγιναν και πορείες όχι πολυπληθείς σε μεγάλες πρωτεύουσες σε όλο τον κόσμο [Βοστώνη, Ντισελντορφ, Αμστερνταμ, Κυπρο, Μαδριτη, Λουξεμβουργο].

    Από την άλλη τίποτα δεν αποκλείεται. Μη σας κάνει εντύπωση όμως ότι είναι πολλοί Αλβανοί. Στο κέντρο της Αθήνας, πάρα πολλοί Αλβανοί κυρίως οικοδόμοι, είναι γραμμένοι σε διάφορες οργανώσεις [μ-λ και λοιπά] που στους στέλνουν τα φυλλάδιά τους.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2009 14:01:27

    Ο Χρισοχαοιδης εχει βαλει σοσιαλιστικο γυψο στο συστημα. προσοχη ειναι μεγαλη πρασινη στρουθοκαμηλος. Θα συλλαμβανει τα παντα ολα σεμνα και σοσιαλιστικα. Φυσικα ο συγκεκριμερνς εχει και την αβαντα των καναλιωνε. Ο λαος στην εξουσια, αλλαγη, πρασινη αναπτυξη κλπ κλπ

    Μαυρα αλογα βλεπω κ οχι πρασινα. καταμαυρα.

    ΠΠ

  8. kanis avatar
    kanis 08/12/2009 14:14:18

    Η προσέλευση οφείλεται σε στοχευμένο τουρισμό...!
    Το εν λόγω τάργκετ γκρουπ ταξιδεύει, όπου υπάρχει πρόσκληση για μπάχαλο.
    Πως άλλοι ταξιδεύουν για να δούν τα αρχαία, να συμμετάσχουν σε συνέδρια, να επισκεφτούν αμπελώνες, κλπ!
    Το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΕ!

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2009 14:19:09

    Χρυσοχοιδης = Προοδευτικος = Προληπτικος = Πατριοτ Ακτικος.

    ΠΠ

  10. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 08/12/2009 14:30:34

    Τους δικούς μας που πήγαν στην Ιταλία ή αλλού και συμμετείχαν σε εκδηλώσεις (μερικές περιλάμβαναν και οδομαχίες)τους ξεχνάμε;
    Δεν συμφηφίζω, προσπαθώ απλώς να πώ ότι αυτού του είδους η διασυνοριακή δραστηριότητα είναι κατά κάποιο τρόπο "φυσικό φαινόμενο".
    Ανέκαθεν. Άν και δεν ήταν βέβαια ανιεξουσιαστές, αλλά μιλάμε για άλλες εποχές, θα θυμίσω (κατ' αναλογία και μόνον, τίποτε περισσότερο), δύο ονόματαQ Tomas Paine, Gilbert du Motier, marquis de Lafayette. Συμμετείχαν και οι δύο σε 2 ένοπλες επαναστάσεις, μία αντιαποικιακή, την Αμερικανική και μία αντιμοναρχική-αστική, τη Γαλλική. Ο Paine δεν ήταν κάν Αμερικανός, Άγγλος ήταν, και πήγε ως "τουρίστας επαναστάτης" να εμπνεύσει την επανάσταση κατά της αποικιοκρατικής πατρίδας του! Μετά έγινε συνήγορος και μαχητής της επάρατης για το Βρετανικό κατεστημένο Γαλλικής επανάστασης. Πραγματικό ακραίο "αντεθνικό στοιχείο" της εποχής του!
    Για τον άλλο, η wiki γράφει: General in the American Revolutionary War and a leader of the Garde Nationale during the French Revolution.
    Αυτά, για να μη κινδυνεύουμε να γίνουμε ανιστόρητοι.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Sic transit gloria mundi 08/12/2009 14:39:53

      Ο Νεοέλληνας Ιθαγενής δεν συμβιβάζεται με καθημερινούς εχθρούς της σειράς , εχθρός της Ελλάδας είναι ΜΟΝΟ υπερεθνικές συνομωσίες , υπερδυνάμεις άντε στη χειρότερη κανάς μεγιστάνας τύπου Σόρος που σκορπάει τα λεφτάκια του (αντί να τα φάει στις πουτάνες) για να ρίξει τον περιούσιο λαό.

      Οι μπάχαλοι (και όχι οι αναρχικοί γενικώς κι αορίστως) είναι πολύ μικρό μέγεθος για να δεχτεί ο εγωισμός του Νεοέλληνα ότι του κάνει κακό.

      Άντε μπρε , στο μέλλον εύχομαι να στείλουν και οι Κινέζοι κανέναν James Bond να χουμε να λέμε καμιά μ@λ@κία να περνάει η ώρα.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ greekpoliticalreview 08/12/2009 15:25:00

        Όταν πλακώσουν και οι Κινέζοι αντιεξουσιαστές, τότε θ' αρχίσουν τα πραγματικά δύσκολα: Πολεμικές τέχνες, Κούγκ-Φού, μοναστηριακά κόλπα. Εκεί σε θέλω μάστορα, κυρ-Μιχάλη μου!

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ greekpoliticalreview 09/12/2009 04:34:36

        Μια χαρα τα λετε.

        Αν θυμαστε ομως στο Σηατλ το 1999 που προσηθαν οι πολυχρωμοι απο ολο τον κοσμο τα αεροπορικα τους εισιτηρια τα πληρωσε καποιος Σορος. Δεν γνωριζω αν ειναι νεοελληνικη θεωρια συνωμοσιας οπως εσεις αλλα μπορειτε να μου αποδειξετε οτι δεν ηταν παλι ο ιδιος χορηγος (μεταξυ αλλων) πχ.

        Οπως αντιλαμβανεστε τσαμπα γευμα σε αυτο τον κοσμο δεν υπαρχει και οι αντιεξουσιαστες ακομη πρεπει να καταναλωσουν και η Αθηνα οχι μονο δεν ειναι κοινοβιο της Κριστιανιας αλλα πολυ ακριβωτερη απο πολλες ευρωπαικες πολεις. Αυτα τα εξοδα λοιπον κατα την γνωμη σας τα καλυπτουν οι ληστες με τα μαυρα ο Στεφανακος η ΕΘνικη ο ΟΠΑΠ η ....;

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Sic transit gloria mundi 09/12/2009 04:26:47

      Το οτι ηταν μασωνος το γραφει η Βικι; Επειδη αυτη ακριβως ηταν η δουλεια του ευγενους (σικ) Λαφαγιετ. Εξαγωγη του προιοντος στην αποικια του Αγγλου βασιλια ;-)

  11. αντί avatar
    αντί 08/12/2009 15:01:16

    Ποια είναι η διεθνής κινητοποίηση;

    Από τις 850 προσαγωγές, 50 ήταν ξένοι.
    Από τους ξένους οι μισοί ήταν Αλβανοί και από τους υπόλοιπους οι περισσότεροι μετανάστες από άλλες χώρες!

  12. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 08/12/2009 15:13:41

    Αυτό με το άσυλο, μου θυμίζει τη "μάνα" στο κυνηγητό. Αν ακουμπάς εκεί, δεν μπορούν να σε πιάσουν. Μόλις βγάλεις το χεράκι σου, την έκανες λαχείο.

  13. parsifal avatar
    parsifal 08/12/2009 15:46:30

    @Sic transit gloria mundi : Μήν μπερδεύομε τον La Fayette με αλβανούς κατσαπλιάδες ! Είσαι σίγουρος οτι ολο αυτό το τριτοκοσμικό σκυλολόι (δεν ομιλώ για Γάλλους και Ιταλούς η Βρεττανούς)αλβανών, σύριων και αφγανών συμμετείχε για αγνούς ιδεολογικούς λόγους και οχι απλώς για πλιάτσικο ?

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ parsifal 08/12/2009 15:54:45

      Οι Αμερικανοί επαναστάτες ήταν οι τριτοκοσμικοί του 1776. Και οι "επαναστατικές ταξιαρχίες" που πήγαν να τους βοηθήσουν, οι κατσαπλιάδες του 18ου Αιώνα. Πάω στοίχημα, άν ψάξεις στο google, όλο και θα βρείς κάποιον Αλβανό, ίσως και Σύριο λοχαγό ή έστω επιλοχία του George Washington!
      Σίγουρος βέβαια για "αγνούς ιδεολόγους" καθόλου δεν είμαι, το αντίθετο, αλλά μάλλον και στην Αμερικανική επανάσταση έγινε πολύ πλιάτσικο. Εις βάρος των φιλοβρεττανών φυσικά.
      Φυσικά, τα παραπάνω δεν είναι συνηγορία κανενός, ούτε κάν ελαφρυντικά, αλλά this is History. Δυστυχώς.

  14. parsifal avatar
    parsifal 08/12/2009 17:43:27

    Σωστά ολα αυτά αλλά είμεθα στον 21ο αιώνα και η "transposition" περιορίζεται στην γεωμετρία...

  15. protomaxos avatar
    protomaxos 09/12/2009 09:15:45

    επιτελους λειτουργει και κατι σωστα σε αυτη τη χωρα. Η διαφημιστικη καμπανια του ΕΟΤ στο εξωτερικο. Δεν πηγαν τα λεφτα μας χαμενα. πιασανε τοπο.απο ολα τα μηκη και πλατη τη γης ερχονται στην Ελλαδα.Σα δε ντρεπομαστε. Που εχουμε καταντησει και την πληρωνουμε παντα ΕΜΕΙΣ. Αλλα τι να κανουμε, δεν ειμαστε παιδια πολιτικων να την βγαζουμε καθαρη!!!

  16. Adriano avatar
    Adriano 09/12/2009 10:12:17

    Sori yia to greklish
    Pershi stous anarkikous sinelithtike enas me epitheto BOLLANO
    O Bollanos einai o proedhros ton elinon tis Alvanias (omonias)
    Lipon Grek apouki kai Alvano apo edho .kapjoi legan oti eitan kai KARFI tis astinomias . Eos Alvanos dhen mou ftanoun oi plirofories yia na vgalo apotelesma .Kai to dheftero ixane paj yia platskisimo i epidhi pistevan afto pou ekanan .Einai simatiko yia na ksexorizoume tous kleptes kai tous idheologjikous anarkikous .Afta .xerete