#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2012 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν κρύβεται ο πανικός τους!



Διακρίνω κάποιον εκνευρισμό, μετά τη Θεσσαλονίκη ή είναι ιδέα μου;

Γιατί από το πρωί τα γνωστά στηρίγματα του συστήματος ανέλαβαν εργολαβίες κατά του Σαμαρά.

Το καθυβρίζουν σκαιότατα, ανακοινώνουν μυστικές δημοσκοπήσεις (οι οποίες υποτίθεται ό,τι απαγορεύονται), προαναγγέλλουν εξελίξεις και γενικώς κάνουν ότι μπορούν για να πλήξουν τη ΝΔ.

Λοιπόν, παιδιά ηρεμίστε! Η εποχή της παντοδυναμίας σας πέρασε!

Δίνετε μάχες οπισθοφυλακές και το ξέρετε, αλλά να σας θυμίσω μια παροιμία της γιαγιάς μου:

«Πετροβολούν τα δέντρα, που καρποφορούν»!

 

Όμως, γιατί ανησυχούν;

-Γιατί τις τελευταίες μέρες ενισχύεται η συσπείρωση της παράταξης.

-Γιατί η στήριξη του Κώστα Καραμανλή δείχνει ό,τι η παράταξη οδεύει ενωμένη προς τις εκλογές.

-Γιατί το ΠΑΣΟΚ του Βενιζέλου είναι τόσο ζαλισμένο από την επερχόμενη ήττα που δεν μπορεί να κρύψει την ανησυχία και τους φόβους του.

-Γιατί οι απανωτές γκάφες του επικεφαλής των ΑΝΕΛ δεν αποκαλύπτουν μόνο την ένδεια επιχειρημάτων του, αλλά επιβεβαιώνουν αυτό που γνωρίζαμε ήδη όλοι μας: Ο Καμμένος είναι το τελευταίο χαρτί του συστήματος για να αποτραπεί  η άνοδος του Αντώνη Σαμαρά στην εξουσία.

-Γιατί οι τυχοδιωκτικές συμμαχίες Τσίπρα, δείχνουν την έλλειψη σοβαρής εναλλακτικής πρότασης εξουσίας της Αριστεράς.

 

Η χώρα το βράδυ της Κυριακή πρέπει να έχει κυβέρνηση και η μόνη σοβαρή πρόταση για τη διακυβέρνηση της χώρας είναι αυτή που έχει καταθέσει ο Αντώνης Σαμαράς.

Όλα τα άλλα είναι περιπέτεια  σε αχαρτογράφητα νερά…

Αδέξιος Δεξιός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreekInLux avatar
    GreekInLux 03/05/2012 16:47:45

    Εδώ διαρρέει το ΠΑΣΟΚ ότι η διαφορά είναι στις 3 με 4 μονάδες πράγμα που δεν θα δίνει δικαίωμα στη ΝΔ να πανηγυρίζει για νίκη (καρμπόν 2007 είναι αυτό) και αυτό λέει οφείλεται στο ότι πλευροκοπείται από τα άλλα κόμματα (ΑΝΕΛ, ΔΗΣΥ, ΔΡΑΣΗ, ΛΑΟΣ ακόμα και ΧΑ) αλλά και γιατί (έλεος δηλαδή) ο ΑΣ δεν πήγε σε debate με τον Μπένυ ενώ ο τελευταίος συνεχίζει να δίνει συνεντεύξεις ακόμα (όπως αυτή στον ΑΝΤ1 και στον ενικό του Χατζητέτοιου) αυξάνοντας την συσπείρωση των πασόκων. "Τι 'χες Γιάννη, τι 'χα πάντα"....Μπλιάχ!!!

    • avanti avatar
      avanti @ GreekInLux 03/05/2012 17:34:57

      Το πασοκ πάντα λειτουργούσε υπογίως, ποιός μας επιβεβαιώνει ότι δεν θα προσπαθήσουν να νοθεύσουν το εκλογικό αποτέλεσμα? Εξάλλου το ίδιο έκαναν και το 2000, η ΝΔ το είχε καταγγείλει τότε... αλλά δυστυχώς είχε χάσει τις εκλογές με πολύ μικρή διαφορά.
      Σήμερα ξαφνικά μιλάνε για μείωση της διαφοράς από 10 μονάδες σε 3-4, μάρτυς μου ο Θεός, δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 03/05/2012 16:52:39

    Καιρός να συνειδητοποιήσουν πως η ευρύτερη κεντροδεξιά δεν ασφυκτιά πλέον στα υποτιθέμενα στενά όρια μιας παράταξης, αλλά ότι η παράταξη της ΝΔ είναι ξανά ο γνήσιος εκφραστής και το γόνιμο χωράφι της Ελλάδας των νοικοκυραίων. Δεν περιχαρακώνει ιδεολογίες όπως τα άλλα κόμματα-μορφώματα, δεν στρατολογεί συνειδήσεις, αλλά απελευθερώνει κάθε τι καλό έχει να προσφέρει ο Έλληνας, εφ' όσων όμως αυτός έχει τη θέληση να το προσφέρει... Δεν είναι μια ακόμα φυλακή της σκέψης, παρά το αναγκαίο κορμί που αποζητά η ψυχή του Έλληνα για να μπορέσει να πιάσει το σφυρί ξανά και να το χτυπήσει στο αμόνι, να πιάσει το πηδάλιο και να ανοιχτεί στις θάλασσες, να πιάσει το μολύβι και να φωτίσει τον κόσμο. Κι αυτήν την αναγέννηση αυτής της παράταξης δεν μπορούν να του τη συγχωρήσουν του Αντώνη... Την αναγέννηση της πατρίδας που έρχεται δεν μπορούν να του τη συγχωρήσουν του Αντώνη... Την πέτρα με την οποία θα τους φυλακίσει μέσα στο σπήλαιο του Πλάτωνα, αφού θα μας έχει βγάλει όλους τους υπόλοιπους στο φως, δεν μπορούν να του τη συγχωρήσουν του Αντώνη... Ξεχνάνε όμως κάτι. Να μην πω που τους έχει γραμμένους ο Αντώνης. Και μαζί του κι όλοι εμείς...

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ TopGunZ 03/05/2012 16:56:26

      !!!!!!!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ TopGunZ 03/05/2012 17:12:08

      Μπράβο!!!!!!!!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ TopGunZ 03/05/2012 17:34:00

      Ο,τι καλυτερο εχω διαβασει εδω και καιρο !Μπραβο σου TopGunZ !

  3. kotstak avatar
    kotstak 03/05/2012 16:59:00

    Σε προηγούμενο σχόλιο έχω πει: ΝΔ 38 - 42 %. Minimum 35%.
    Με είπαν αισιόδοξο.

  4. Yannis Oll avatar
    Yannis Oll 03/05/2012 17:05:45

    Γιατί η Ελλάδα θέλει κυβέρνηση ΤΩΡΑ!!!
    http://eupassenger.blogspot.com/2012/05/blog-post_03.html

  5. juliet avatar
    juliet 03/05/2012 17:17:19

    Μπράβο στον Αδέξιο και μπράβο και στο Τop.
    Top, τι έγινε στα όπλα .....,:)

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ juliet 03/05/2012 19:55:44

      Τις τελευταίες μέρες, και με την προοπτική να πάρω επιτέλους το πτυχίο, έπιασα τον εαυτό μου να φλερτάρει επικίνδυνα με sites ευρέσεως εργασίας στην Ευρώπη. Οπότε επέτεινα τις προσπάθειές μου για τον καλό αγώνα. Γιατί εδώ είστε εσείς όλοι, η οικογένειά μου, οι φίλοι μου...και μια ψυχή, που με τυραννάει βέβαια, αλλά με αλυσοδένει εδώ...

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ TopGunZ 04/05/2012 15:18:22

        ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.
        ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ,ΤΟ ΗΘΟΣ ΚΑΙ Η ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΙΩΝΤΑΙ,
        ΜΟΝΟ ΚΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ.
        ΝΑΣΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΟ.

  6. Jim Bim avatar
    Jim Bim 03/05/2012 17:24:50

    Αυτό που φαίνεται τελικά είναι ότι ο Έλληνας νοικοκύρης, κατάλαβε την κοροϊδία και στηρίζει τις ελπίδες του στον Αντώνη Σαμαρά. Οι Έλληνες δεν είναι κορόιδα !!
    Είναι ο μόνος υποψήφιος Πρωθυπουργός που μπορεί να σώσει την παρτίδα.

    Είναι πατριώτης, είναι συγκροτημένος, είναι έμπειρος, έχει πρόγραμμα – σχέδιο και πάντως από τους υπολοίπους είναι μακράν ο καταλληλότερος για Πρωθυπουργός.

    Ποιος σοβαρός επαγγελματίας θα εμπιστευόταν την επιχείρηση του στον Κομμένο, τον Μιχαλολιάκο ή τον Μάνο …δεν μιλάω για τους αριστερούς και το ΠΑΣΟΚ , έχουν μεταπτυχιακά στην οικονομική καταστροφή.
    Πόσο μάλλον την τύχη της χώρας και των παιδιών του.

    Ξεκαθαρίζει σιγά σιγά το τοπίο, Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ …

    Το υπόγειο ρεύμα Σαμαρά ανέβηκε στην επιφάνεια και τα σαρώνει όλα.

  7. GreekInLux avatar
    GreekInLux 03/05/2012 17:26:11

    ωραίο όνομα :) κρα!!!...κρα!!!

  8. Spotlight avatar
    Spotlight 03/05/2012 17:39:30

    Αέρας για την αυτοδυναμία της Νέας Δημοκρατίας φυσά τις τελευταίες ώρες από την άνοδο των ποσοστών της Ν.Δ. στην Β Αθήνας.

    Σύμφωνα με δημοσκόπηση που ολοκληρώθηκε χθες από το εγνωσμένου κύρους βρετανικό Ινστιτούτο (smart poll institute) για λογαριασμό της Βρετανικής Πρεσβείας και παραδόθηκε σήμερα στην Αθήνα, η Νέα Δημοκρατία φαίνεται να έχει αυξήσει σημαντικά τους δείκτες συσπείρωσής της στη Β΄Αθήνας, ενώ παράλληλα αυξάνει και τις εισροές ψηφοφόρων από το ΠΑΣΟΚ που φέρεται καθηλωμένο…

    Η Β΄Αθήνας θεωρείται πολύ κρίσιμη για τη Ν.Δ., διότι περιλαμβάνει μεγάλο όγκο ψηφοφόρων και είναι ικανή να κρίνει την αυτοδυναμία.

    Επίσης θεωρείται περιοχή «βαρόμετρο» διότι περιλαμβάνει τόσο λαϊκά στρώματα, όσο και μεσαία τάξη και ανώτερα στρώματα.

    Στο Λεκανοπέδιο η Νέα Δημοκρατία, λίγα εικοσιτετράωρα πριν ανοίξουν οι κάλπες, φαίνεται ότι προσεγγίζει το 30%, με το πανελλαδικό ποσοστό του κόμματος να κινείται πάνω από 35%.

    Το κόμμα του κ. Καμμένου εμφανίζεται, τις τελευταίες κρίσιμες ώρες, να συμπιέζεται, όπως και τα ποσοστά της Χρυσής Αυγής, ενώ ο κ. Βενιζέλος ανταγωνίζεται, πλέον, τον κ. Τσίπρα με κύριο στόχο την εξασφάλιση της δεύτερης θέσης.

    Επίσης, μάχη για να μπουν στη Βουλή θα δώσουν Οικολόγοι Πράσινοι – Δημοκρατική Συμμαχία και ΛΑΟΣ, μιας και τα ποσοστά που συγκεντρώνουν στην υπόλοιπη Επικράτεια, υπολείπονται εκείνων που φέρονται να λαμβάνουν στο Λεκανοπέδιο.

  9. ΠΚ avatar
    ΠΚ 03/05/2012 17:48:21

    ΜΑΚΑΡΙ να επαληθευτούν....

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΠΚ 03/05/2012 17:54:47

      ΘΑ επαληθευτούν.

  10. wx avatar
    wx 03/05/2012 17:56:42

    δηλαδή θα βγει ο Τσίπρας δεύτερος;

    • Γιάννης Στ. avatar
      Γιάννης Στ. @ wx 03/05/2012 21:40:18

      Καλύτερα, η πολυδιάσπαση δεν βοηθάει κανένα.

  11. GreekInLux avatar
    GreekInLux 03/05/2012 17:59:43

    Το δυστυχέστερο είναι ότι μεγάλη μερίδα ΝΔκρατών γνωρίζοντας τις πρακτικές ΠΑΣΟΚ έμαθε και να τις φοβάται. Αν τα πράγματα ήταν γι αυτούς τόσο καλά και ήταν σίγουροι για την επίτευξη των όποιων στόχων τους στις εκλογές (οι οποίοι συνεχώς αναθεωρούνται) δεν θα προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να πείσουν τον κόσμο τους να παρευρεθεί αύριο στο Σύνταγμα (και η Γεννηματού και ο ίδιος ο Μπένυ καλούν αγωνιωδώς συνεχώς τον κόσμο...πράγμα που δεν είδαμε να γίνεται με τέτοιο επίσημο τρόπο από τη ΝΔ) για να "κερδίσουν τις εντυπώσεις" και να μας πείσουν για κατακόρυφη άνοδο στο παρά 5'. Αδιάψευστος μάρτυρας του κλίματος που επικρατεί είναι η εικόνα από τις ομιλίες Βενιζέλου που θυμίζουν περισσότερο συνέδριο-σεμινάριο παρά προεκλογική συγκέντρωση.

  12. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 03/05/2012 18:11:17

    Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει κανένα "smart poll institute" ...

  13. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/05/2012 18:30:01

    Ἔχει δίκιο ὁ Βενιζέλος ποὺ λέει ὅτι ὁ Σαμαρᾶς "δοξάζεται κρυπτόμενος". Μᾶλλον ἀναφέρεται στὶς κρυφὲς δημοσκοπήσεις, ὅπου πραγματικὰ ὁ Σαμαρᾶς δοξάζεται...

  14. PERROS avatar
    PERROS 04/05/2012 14:37:34

    Πάντως, ο Καμμένος στη Θεσσαλονίκη είχε περισσότερο κόσμο από τον Σαμαρά.

    • factorx avatar
      factorx @ PERROS 04/05/2012 14:51:55

      χα χα χααα - φωτογραφίες γιατί δεν δείχνετε;


      Δημοσκοπήσεις δεν ανακοινώνονται εδώ και μερικές ημέρες, παρόλα αυτά κατά τις τελευταίες που ανακοινώθηκαν το περασμένο Σάββατο είχαμε την μεγάλη ανατροπή. Επειδή είχαν βάλει ορισμένοι με το νου του να ξανακυβερνήσουν και με τον Βενιζέλο, όποτε προκύψει κάτι τέτοιο, έκαναν το θαύμα τους! Από την πέμπτη θέση που ήταν στις δημοσκοπήσεις το ΠΑΣΟΚ, μετά την εκλογή Βαγγέλη ανέβηκε στην τρίτη, μένοντας πίσω 10 μονάδες από τη Ν.Δ., με τον Καμμένο να κάνει άλματα φουσκώνοντάς του τα μυαλά οι γκαλοπατζήδες. Και θέλουν έτσι να ρίξουν και το ηθικό στους Νεοδημοκράτες… (Αν όμως υπολογίσουμε την αποδοχή που έχει ο Καμμένος στην Ξάνθη, τότε πράγματι το όνομά του θα είναι ...τσουρουφλισμένος!).

      http://www.xanthinews.gr/2012/05/blog-post_3525.html

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ factorx 04/05/2012 15:30:35

        ΦΑΚΤΟΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ.
        ΠΡΟ ΟΛΙΓΟΥ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΔΙΟΤΙ ΕΛΕΓΑ
        ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 400 ,ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΛΙΓΩΤΕΡΟΙ.