#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/11/2011 18:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκλειστικό: Γιατί ο ΓΑΠ δεν θα κάνει ΠΟΤΕ εκλογές



Όργιο φημών και παραπληροφόρησης κατακλύζει την Ελλάδα καθώς ξένα και ντόπια μέσα ενημέρωσης ασκούν πρωτόγνωρες πιέσεις στον Σαμαρά για να δεχθεί συγκυβέρνηση.

Μέχρι στιγμής ακούσαμε ή διαβάσαμε τις εξής απίστευτες «πληροφορίες»:

Το ΠΑΣΟΚ θα προτείνει για οικουμενικό πρωθυπουργό τον Πέτρο Μολυβιάτη και αν δεν δεχθεί αυτός τον Δήμα, τον Αβραμόπουλο και τον Σουφλιά, κατά σειρά.

Μάλιστα ο Καρατζαφέρης , που έμεινε μόνος του με τον Παπανδρέου να ψάχνουν συγκυβερνήτες, διαφώνησε με την επιλογή Δήμα επειδή λέει του φέρνει στο μυαλό την περίοδο της κυβέρνησης Τζανετάκη.

Πως να την ξεχάσει άλλωστε εκείνη την περίοδο; Τότε φτιάχτηκε η σύγχρονη διαπλοκή και τον έβγαλε κι αυτόν βουλευτή ο Μητσοτάκης.

Παράλληλα ο αρχηγός του ΛΑΟΣ δήλωσε πως θέλει να τηλεφωνήσει στον Σαμαρά να τον παρακαλέσει για την συγκυβέρνηση, αλλά δεν έχει το ...τηλέφωνό του.

Μια μαχαιριά του δώσανε τον πάτησε το τρένο. Από την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις  ψάρια (λαϊκό άσμα)

Την ίδια ώρα βεβαίως που ο Παπανδρέου και ο Καρατζαφέρης ετοιμάζονταν να τους κάνουν πρωθυπουργούς οι δύο αντιπρόεδροι της ΝΔ αποδομούσαν με τον Σαμαρά ένα-ένα τα επιχειρήματα του Παπανδρέου που διαβάσατε σε προηγούμενη ανάρτηση.



Στο μεταξύ όπως μου είπε ανώνυμο κυβερνητικό παπαγαλάκι, μετά την άρνηση Δήμα - Αβραμόπουλου υπάρχουν σκέψεις να γίνει πρόταση και στον Φαήλο για να διεμβολίσουν έτσι και «τον σκληρό πυρήνα των σαμαρικών» που τους έχει κάτσει στο στομάχι.

Ρώτησα σχετικά τον Φαήλο και μου είπε: «Εγώ δεν αναλαμβάνω, εσύ κάνε ότι θες»

Το πρόβλημα είναι ότι επειδή ο υποδιευθυντής του Antinews πίνει τσίπουρα στην Θεσσαλονίκη μαζί με την μισή συντακτική επιτροπή του site ενώ μερικοί άλλοι - να μην λέμε ονόματα - τα Σαββατοκύριακα εξαφανίζονται, δεν ευκαιρώ προσωρινά.

Στο μεταξύ, ο Παπανδρέου συνεχώς παραιτείται άλλα ελικόπτερο δεν βλέπω στο Μαξίμου.

Ο Βενιζέλος την μια φοράει το πρωθυπουργικό φράκο και την άλλη το βγάζει. Θα χάσει τουλάχιστον καμία δεκαριά κιλά με όλα αυτά τα κόλπα που του κάνει ο ΓΑΠ, λένε στενοί συνεργάτες του.

«Εύχομαι στον φίλο μου, Γιώργο Παπανδρέου η Ελλάδα να ξεπεράσει τα προβλήματα, όμως θα πρέπει να ακολουθήσει με πλήρη ευλάβεια τις οδηγίες της ΕΕ» δήλωσε και ο Ερντογάν. Με τις ευχές που του έχει δώσει τον κατέστρεψε τον άνθρωπο. Σε λίγο θα τον λένε Μητσογάν!.

Ο Παπανδρέου έχει λέει υποσχεθεί στον Βενιζέλο να παραιτηθεί. Και σε εμάς είχε υποσχεθεί πως λεφτά υπάρχουν και δεν θα μας φέρει το ΔΝΤ

Και επειδή μας έχουν ταράξει τα ΜΜΕ με τις δηλώσεις και του πιο απίθανου βουλευτή του ΠΑΣΟΚ και τις ...καλτσοδετες της Καϊλή, γιατί παρακαλώ δεν ασχολήθηκε κανείς με την εξής σημαντική δήλωση νΒουλευτής του ΠΑΣΟΚ Χρ.Μαγκούφης (μιλώντας από του βήματος της Βουλής):

«Βλέπουμε τι γίνεται στα κεντρικά κανάλια των Αθηνών. Με την εικόνα καταλυτική, μια εικόνα χίλιες λέξεις. Πάρτε παράδειγμα το MEGA. Πάνω που η Τρέμη, δίπλα ο Πρετεντέρης παραδίπλα ο Τσίμας από κάτω ο υπουργός. Καπελώνουν την εξουσία αυτοί θέλουν να είναι η πραγματική εξουσία. Αυτοί είναι οι υπηρέτες των οικονομικών συμφερόντων. Τους καταγγέλλω».

Γι αυτό δίνω τον λόγο στον αναγνώστη Jimaco



Οι εκλογές είναι συστημικός κίνδυνος όταν τις χάνει το ΠΑΣΟΚ, ενω στην αντίθετη περίπτωση, είναι θρίαμβος της λαϊκής κυριαρχίας.

Εκλογές έγιναν, ή μπορούν χωρίς πρόβλημα να γίνουν, σε Ιρλανδία, Πορτογαλία, Ουγγαρία και Ιταλία, όχι όμως στην Ελλάδα.

Εκλογές δεν μπορούσαν να γίνουν πριν το μνημόνιο, γιατί δεν είχαμε συναίνεση.  Δεν μπορούσαν να γινούν όμως και μετά την ψήφιση του μνημονίου γιατί έπρεπε να πέσουμε με τα μούτρα στην εφαρμογή του.

Εκλογές δεν προλαβαίνουμε με τίποτα να κάνουμε σε ένα μήνα, για δημοψήφισμα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εκλογές θέλει μόνο ο Σαμαράς για να γίνει πρωθυπουργός, ο ΓΑΠ δεν έχει κόλλημα με την καρέκλα, άρα δεν κάνουμε εκλογές.

Εκλογές στην Ελλάδα, κάνουμε αυστηρά κάθε τέσσερα χρόνια, τι τους έπιασε και ζητάνε εκλογές από τώρα;

Εκλογές στην Ελλάδα γίνονται κατόπιν ομόφωνης απόφασης του συμβουλίου των MEGAλοδημοσιογράφων και ΣΚΑΙλιαστών, αξιότιμων κ.κ. Γιάννη, Μανώλη, Παύλου, Ολγας, Αλέξη, Μπάμπη κλπ. Στους υπόλοιπους δεν μας πέφτει λόγος.

Οι εκλογές δεν θα βγάλουν αυτοδύναμη κυβέρνηση και θα πρέπει να γίνει κυβέρνηση συνασπισμού κομμάτων, άρα γιατί να κάνουμε εκλογές και όχι κυβέρνηση συνασπισμού από τώρα;

Οι πολιτικοί είναι όλοι άχρηστοι, τι να αποφασίσει ο λαός;  Άρα εκλογές δεν χρειάζεται να γίνουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 05/11/2011 18:41:37

    Η απόλυτη διαπλοκή είχε και έχει ονοματεπώνυμο. ΕΘΝΟΣ - ΒΗΜΑ - ΝΕΑ- ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ - ΜΕΓΚΑ - ΣΚΑΙ δηλαδή Μπομπολολαμπράκηδες - Κοκαλοβαρδινογιάννηδες - Αλαφαούζοι και CIA. ΚΑΙ πάνω από αυτά τα σ..τά σαν κερασάκι σε τούρτα η οικογένεια ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.

  2. mx avatar
    mx 05/11/2011 18:42:09

    to epomeno epixeirima einai
    synainesi i sas kanw syria

  3. Y. avatar
    Y. 05/11/2011 18:43:51

    Κάνετε τα Επίκαιρα φρι πρες. Να μάθει ο απλός λαός, πως παίζεται το παιχνδι

  4. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 05/11/2011 18:47:36

    πολυ καλο, με κανατε και γελασα μερες που ειναι
    οσο για τα τσιπουρα στη Θεσ/νικη παρακαλω το αλλο σαββατοκυριακο ριξτε ενα τηλ. να ερθω απο την Κομοτηνη

  5. ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ avatar
    ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ 05/11/2011 18:48:56

    Συμφωνώ 100% Νίκο ! Το διάβασα και εγώ! Μπράβο σου , που τα μεταφέρεις ωμά και σταράτα! Άςξυπνήσουν , επιτέλους κάποιοι.

  6. mx avatar
    mx 05/11/2011 18:48:58

    aytoi twra synainoun i oxi ?



    «Όσα στραβά κι αν έχουμε ως ελληνική κοινωνία, σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να μας αντιπροσωπεύει ένα τόσο κοντόφθαλμο και υποκριτικό πολιτικό σύστημα», υπογραμμίζουν οι Οικολόγοι Πράσινοι.

    Τα γραφεία των Οικολόγων Πρασίνων
    "Από τον πρωθυπουργό, ανίκανο για την παραμικρή αυτοκριτική, μέχρι τον κ. Σαμαρά που δε θέλει να λερώσει τα χέρια του έως τις εκλογές, κανείς τους δεν ενδιαφέρεται για τις καταστροφικές συνέπειες των ενεργειών τους στα συμφέροντα της κοινωνίας", διευκρινίζουν. Επικρίνουν και την Αριστερά, λέγοντας πως "αδιαφορεί για το αν οι άμεσες εκλογές που ζητά θα γίνουν σε συνθήκες χρεοκοπίας, οι οποίες θα εκβιάζουν την ψήφο των πολιτών".

    Προκρίνουν ως καθοριστικά ζητήματα την απόκρουση κάθε εκβιασμού για την 6η δόση και την έναρξη διαλόγου "για το τι σημαίνει η νέα Δανειακή Σύμβαση για τη χώρα μας και το ποια πρέπει να είναι τα επόμενα βήματα, ώστε η λαϊκή εντολή της νέας Βουλής να δείξει με σαφήνεια την απόφαση της για την κύρωση ή την απόρριψή της".

    • S.R. avatar
      S.R. @ mx 05/11/2011 18:58:14

      Θα ασχοληθουμε τωρα με το τι λεει ο Τρεμοπουλος και η φιλοσκοπιανη παρεα του? Πολυ δεν παει να τους συζηταμε εδω μεσα ?

  7. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/11/2011 18:59:11

    O GAP ειναι ικανος να κυρηξει και τον πολεμο στην Τουρκια προκειμενου να μη παει σε εκλογες.(Ως γνωστο σε περιοδο πολεμου δεν γινονται εκλογες)

  8. phoivos avatar
    phoivos 05/11/2011 18:59:45

    Aν η Ελλάδα δεν αποφύγει την πτώχευση.... Μελέτη των νομικών τμημάτων των πανεπιστημίων της Νέας Υόρκης, του Σικάγου και του Duke που καταρτίστηκε το Φεβρουάριο του 2011 ..... περίπου 220 με 280 δις ευρώ ελληνικού χρέους διέπονται από το ελληνικό δίκαιο.
    Με βάση την ισχύουσα μέχρι στιγμής νομοθεσία και όσο το δίκαιο των ελληνικών ομολόγων παραμένει το ελληνικό, αν η Ελλάδα δεν αποφύγει την πτώχευση μπορεί να αποπληρώσει το χρέος που βρίσκεται στα χέρια ιδιωτών και όχι θεσμικών δανειστών (ΔΝΤ – ΕΕ) σε δραχμές, χωρίς να έχει καμία νομική κύρωση. Οι δανειστές σε αυτήν την περίπτωση υποχρεούνται να αποδεχτούν την αποπληρωμή στο ελληνικό νόμισμα.
    Αντίθετα, αν το δίκαιο αλλάξει στο αγγλικό όπως προβλέπεται στη συμφωνία της 27ης Οκτωβρίου , σε περίπτωση πτώχευσης η Ελλάδα θα πρέπει να αποπληρώσει το σύνολο του χρέους της σε ευρώ, παρά το γεγονός ότι η ισοτιμία δραχμής – ευρώ θα κυλήσει πιθανόν κάτω από το 700/1. Κάτι τέτοιο θα σημαίνει την οριστική παράδοση της χώρας στους δανειστές της, οι οποίοι θα μπορούν να διεκδικήσουν και να επιβάλλουν νομικά στην Ελλάδα είτε την αποπληρωμή του χρέους στο ακέραιο μέσω της επιβολής επαχθών φόρων στους πολίτες είτε την κατάσχεση δημόσιας περιουσίας είτε και τα δύο ταυτόχρονα.

  9. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 05/11/2011 19:00:32

    Αν δυσκολεύονται να βρουν πρωθυπουργό ας κάνουν δημοψήφισμα.
    Επίσης, μπορεί να γίνει και κάποιο talent show στο ΣΚΑΙ με κριτική επιτροπή τον Μπάμπη, τον Άρη και τον Παπαχελά.
    Και στη χειρότερη, ας βρουν έναν άνεργο-τόσους έχουμε- που όλη μέρα κάθονται οι αργόσχολοι και δεν κάνουν τίποτα.
    Θα πρότεινα και τον Καρατζαφέρη για να επαληθευτούν και οι χρησμοί του Κοραντη, αλλά ξέρω πως δεν είναι σπουδαρχίδης, άρα δε μας κάνει.
    Θα πρότεινα την Ντόρα αλλά ξέρω πως δεν την ενδιαφέρουν τα αξιώματα και μόνο σκοπό της έχει το καλό της πατρίδας.
    Οπότε ας αφήσουμε το Γιώργο που τον έχουμε και εύκαιρο και δεν είναι και κολλημένος με την καρέκλα.
    Ως γνωστόν, είναι κολλημένος με το κανό.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ ΓΙΑΝΝΑ 05/11/2011 22:02:46

      ++++++

  10. karamanlikos avatar
    karamanlikos 05/11/2011 19:03:56

    Άριστη καραμανλική συνέχεια... Ο Σαμαράς αναδεικνύεται ως η μοναδική ελπίδα του σύγχρονου Έλληνα για ΕΠΙΒΙΩΣΗ και ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ! Αυτό το γνωρίζουν ΟΛΟΙ και ιδιαίτερα η Ευρωπαϊκή ελιτ που δίνει τα ρέστα της για να παγιδεύσει το κακό Ελληνικό "σπυρί" που έχει αποδείξει από την πρώτη στιγμή την αποτυχία των προγραμμάτων λιτότητας που εφαρμόζουν οι Ευρωπαίοι για να διασώσουν τις τράπεζες. Είναι μια πολιτική που στηλιτεύει συνεχώς και αδιαλείπτως σε κάθε του άρθρο ο μεγάλος Krugman. Είναι η πολιτική που αρνείται να εφαρμόσει ο Σαμαράς. Είναι η πολιτική που εξαθλιώνει και εκβιάζει έναν ολόκληρο λαό. Είναι η πολιτική που γνωρίζουν ΟΛΟΙ ότι έχει αποτύχει όπως τονίζει ο Krugman (όπως σημειώνεται παρακάτω) αναφερόμενος σε απόρρητη έκθεση καταγραφής αυτής της αποτυχίας που έχουν στα χερια τους οι Ευρωπαίοι οι ηγέτες.
    Τότε γιατί θέλουν το Σαμρά στο κάδρο; Αν κερδίσει τις εκλογές στην Ελλάδα ο Σαμαράς τότε ανοίγει ο Ασκός του Αιόλου της ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ επαναδιαπραγμάτευσης κατ' επιταγήν της λαϊκής εντολής. Τότε όμως θα έχει ανοίξει ο Ασκός του Αιόλου των Ευρωπαικών Λαών και δεν ξέρω πως ένα "λαϊκό τσουνάμι" μπορεί να αντιμετωπιστεί με "δημοκρατικά φασίζουσες" πρακτικές όπως αυτές που διαχειρίζεται ο εντολοδόχος της ελίτ στην Ελλάδα...

    Ακολουθεί απόσπασμα από πρόσφατο άρθρο από το blog του Krugman:
    Now, however, the results are in, and the picture isn’t pretty. Greece has been pushed by its austerity measures into an ever-deepening slump — and that slump, not lack of effort on the part of the Greek government, was the reason a classified report to European leaders concluded last week that the existing program there was unworkable. Britain’s economy has stalled under the impact of austerity, and confidence from both businesses and consumers has slumped, not soared.

  11. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 05/11/2011 19:26:25

    Ο Σκαι αναμεταδίδει δήλωση Γερμανού ευροβουλευτή του ΕΛΚ που είπε ότι αν δε συναινέσει ο Σαμαράς δεν πρόκειται να δοθεί η 6η δόση ούτε η δανειακή σύμβαση.
    Πρόεδρε γράψτους στα @ρχί%@ σου.
    ΠΡΩΤΑ ΕΘΝΙΚΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΙ ΥΣΤΕΡΑ ΤΟ ΦΑΙ ΜΑΣ

  12. φωνη avatar
    φωνη 05/11/2011 19:42:10

    Έχει πέσει όλο το σύστημα πάνω του εκτός και εντός χώρας και τον πιέζουν. Είναι τρομερό είναι ο μόνος που υπερασπίζεται τη χώρα και είναι όλο το σύστημα απέναντί του. Οι δικοί μας οι Ελληνες ρουφιάνοι αντί να το βουλώσουν προσπαθούν να του βάλουν και παγίδες στο εξωτερικό. Ο Χατζημαρκάκης είναι κρητικός; Γιατί φαίνεται να τιμάει το κρητικό έθιμο της...αποστασίας.

    Ολη η χώρα στις πλάτες ενός ανθρώπου. Γιαυτό τον στηρίζει ο λαός και ας λένε οτι γουστάρουν οι παπαγάλοι. Και τα παπαγαλάκια μέσα τους ξέρουν ποιος είναι πολιτικός με σθένος και ανάστημα και όχι πατσαβούρα. Ξέρουν και αυτοί μέσα τους ποιος είναι ηγέτης. Αλλά είναι και οι ίδιοι τόσο νάνοι που δε βρίσκουν τη γενναιότητα να το παραδεχθούν. Εδώ δεν έχουν το θάρρος να παραδέχτουν οτι 2 χρόνια δεν έκανε ουτε μια λάθος πρόβλεψη και έπεσε σε όλα μέσα.

    Αλλά και οι του πολιτικού συστήματος νιώθουν συμπλεγματικά απέναντί του. Ξέρουν οτι δεν τον φτάνουν ούτε στο μικρό του δαχτυλάκι. Τους εκνευρίζει για το ήθος του, το σθένος του, την επιμονή του, την οξυδέρκειά του, για την ειλικρινή του στάση απέναντι στο λαό και για τη λύσσα με την οποία στηρίζει τη χώρα του. Αναπόφευκτα συγκρίνονται μαζί του και βλέπουν τη γύμνια τους. Γιαυτό τον ζηλεύουν και τους εκνευρίζει, επειδή τους υπενθυμίζει πόσο λίγοι είναι.

  13. ΟΡΠ avatar
    ΟΡΠ 05/11/2011 19:46:01

    Είμαι Αριστερός αλλά εκ βάθους καρδιάς εύχομαι : ΒΑΣΤΑ ΣΑΜΑΡΑ !

  14. ataktos avatar
    ataktos 05/11/2011 19:56:15

    είναι απλό φοβάται την καταδίκη για την γενοκτονία που πραγματοποίησε σε βάρος του λαού του !!

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 05/11/2011 20:08:32

      ψάξτε και βρείτε την μέση διάρκεια ζωής του Ελληνα σήμερα και τα δυο τελευταία χρόνια ..και το προσδοκώμενο με βάση το μνημόνιο που υπόγραψε για το 2020 ..θα σαλτάρετε !!

  15. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 05/11/2011 19:57:24

    Αααααααααααα… Εξ ου και τα περί βυζαντινισμών εχθές στην ομιλία. Ο Γιώργος ψήνεται για ισόβιος αυτοκράτωρ των ποταπών Ελλήνων δηλαδή και ονειρεύεται την Pax Papandreana. Ως άλλος Φωκάς τιμωρεί το λαό του με κάθε τρόπο προκειμένου να κρατηθεί στην εξουσία. Μόνο που στην ιστορία οι Φωκάδες στο τέλος δεν τα καταφέρουν και πολύ καλά, πάντα θα υπάρχει ένας Ηράκλειος για τα περαιτέρω…

  16. almyra avatar
    almyra 05/11/2011 21:28:29

    Φακτορα αυτοί που εξαφανίζονται τα σαββατοκύριακα καλά κάνουν και εξαφανίζονται. Κακό πράγμα η ζήλια.

  17. victoria (true) avatar
    victoria (true) 05/11/2011 21:42:38

    Αισθάνομαι ότι κάτι πρέπει να κάνουμε. Για να ζητήσουμε εκλογές όλοι μαζί.
    Δεν μου φτάνει το βγες στους δρόμους κλπ... Κάτι που δεν θα μπορούν να συκοφαντήσουν ούτε οι μέσα ούτε οι έξω. Κάτι ήρεμο, με μόνο αίτημα εκλογές και 'Όχι" στην ανάμιξη στα εσωτερικά μας, του 2011. 71 χρόνια μετά.
    Καμιά ιδέα...;

  18. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 05/11/2011 21:46:54

    αντωνη σαμαρα , τωρα εκλογες και καλεσε τον κοσμο της ΝΔ , σε συγκεντρωση στο συνταγμα.
    τωρα. οχι αυριο.
    συγκεντρωση στο συνταγμα την δευτερα κιολας.
    τριψε στην μουρη των εξαπτερυγων , των προδοτικων μμε , των νταβατζηδων , των δημοσιογραφισκων , που θελουν να σε βαλουν στο ''καδρο'' των προδοτων , μια συγκεντρωση στο συνταγμα , να δουνε το ΟΧΙ στο ξεπουλημα της ελλαδος και το ΝΑΙ σε εκλογες ΤΩΡΑ.

  19. parsifal avatar
    parsifal 05/11/2011 21:49:37

    Το μόνο σοβαρο σχόλιο είναι του almyra !
    Η θάλασσα σήμερα ηταν εκπληκτική, καθήστε ν'ασχολείστε με πολιτικούς και να ζητωκραυγάζετε αρχηγούς !
    Δεν βαρεθήκατε ακόμη να μιλούν αλλοι για σας ?

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ parsifal 06/11/2011 02:59:14

      εκπληκτική μα να είναι και Ελληνική!
      (και για τα παιδιά μας ρε γ.......)

  20. ΦΟΤΖΙΟ avatar
    ΦΟΤΖΙΟ 05/11/2011 22:02:12

    ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΤΣΙΠΡΑ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΡΙΣΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ ΓΥΜΝΙΑ ΤΗΣ ΝΔΟΥΛΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗ,Α ΠΑΣΟΚ

  21. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 05/11/2011 22:54:59

    Οι εκλογές είναι συστημικός κίνδυνος όταν τις χάνει το ΠΑΣΟΚ, ενω στην αντίθετη περίπτωση, είναι θρίαμβος της λαϊκής κυριαρχίας.

    Εκλογές έγιναν, ή μπορούν χωρίς πρόβλημα να γίνουν, σε Ιρλανδία, Πορτογαλία, Ουγγαρία και Ιταλία, όχι όμως στην Ελλάδα.

    Εκλογές δεν μπορούσαν να γίνουν πριν το μνημόνιο, γιατί δεν είχαμε συναίνεση. Δεν μπορούσαν να γινούν όμως και μετά την ψήφιση του μνημονίου γιατί έπρεπε να πέσουμε με τα μούτρα στην εφαρμογή του.

    Εκλογές δεν προλαβαίνουμε με τίποτα να κάνουμε σε ένα μήνα, για δημοψήφισμα δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Εκλογές θέλει μόνο ο Σαμαράς για να γίνει πρωθυπουργός, ο ΓΑΠ δεν έχει κόλλημα με την καρέκλα, άρα δεν κάνουμε εκλογές.

    Εκλογές στην Ελλάδα, κάνουμε αυστηρά κάθε τέσσερα χρόνια, τι τους έπιασε και ζητάνε εκλογές από τώρα;

    Εκλογές στην Ελλάδα γίνονται κατόπιν ομόφωνης απόφασης του συμβουλίου των MEGAλοδημοσιογράφων και ΣΚΑΙλιαστών, αξιότιμων κ.κ. Γιάννη, Μανώλη, Παύλου, Ολγας, Αλέξη, Μπάμπη κλπ. Στους υπόλοιπους δεν μας πέφτει λόγος.

    Οι εκλογές δεν θα βγάλουν αυτοδύναμη κυβέρνηση και θα πρέπει να γίνει κυβέρνηση συνασπισμού κομμάτων, άρα γιατί να κάνουμε εκλογές και όχι κυβέρνηση συνασπισμού από τώρα;

    Οι πολιτικοί είναι όλοι άχρηστοι, τι να αποφασίσει ο λαός; Άρα εκλογές δεν χρειάζεται να γίνουν.

    (Έγραψες)

  22. mx avatar
    mx 05/11/2011 23:05:52

    ta petrelaia theloun

  23. mx avatar
    mx 05/11/2011 23:08:18

    fobountai oti tha arxisei na xilwnetai to pullover

  24. mx avatar
    mx 05/11/2011 23:18:33

    ....oxi stin ektropi tis diastrofis tou katharou logou kai tis anapodogyrismenis logikis....

    p.x ....synainesi estw kai dia tis bias-ekbiasmou...

    ......psifiste me gia na fygw.....

    .......prospathoume na diatirisoume to xreos biwsimo.....(kai tin xwra etoimothanati)

    ......oi ekloges einai epikyndines (kai oi germanoi einai filloi mas)

    • mx avatar
      mx @ mx 05/11/2011 23:31:25

      ......i synainesi (ennoia fortismeni me thetiko periexomeno)
      xrisimopoieitai gia na apokryboun protheseis kai stoxoi me arnitiko fortio
      (xrewkopia-ftwxia)
      edw kai mia ebdomada den omiloun politika
      kai kanoun politiki me orous diafimisis.

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ mx 06/11/2011 03:31:25

        "edw kai mia ebdomada den omiloun politika kai kanoun politiki me orous diafimisis"
        Old time American classic
        Μέχρι και μια γιαγιούλα άκουσα πρόσφατα να φωνάζει στην τηλεόραση με στεντόρεια φωνή: -Να φύγετε να πάτε αλλούουουουου, να φύγετε αθεόφοβοι μου κόψατε τη σύνταξη, μου κόψατε τον γιατρό, θα μου κόψετε και το ρεύμα..............μα να ξέρετε

        Το πουλί ψηλά πετάει, μα στη γη θα βρει να φάει.

  25. pilot avatar
    pilot 06/11/2011 14:21:16

    Στο μεταξύ, ο Παπανδρέου συνεχώς παραιτείται άλλα ελικόπτερο δεν βλέπω στο Μαξίμου.

    ΟΥΤΕ ΘΑ ΔΕΙΣ !!! ΤΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΠΕΤΑΝΕ!!
    ΗΤΑΝ ΠΟΥΣΤΙΑ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΑΜΥΝΑς ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΙΚΗΘΕΙ ΤΟΝ ΤΖΕΦΡΥ !!

    ΜΕΤΑΦΙΕΣΜΕΝΟς ΜΕ ΟΤΟ ΣΤΟΠ ΘΑ ΦΥΓΕΙ !!