Αντί να αποδεχθούν την γκάφα τους με την Σουλεϊμάν, της επιτίθενται
23/04/2014 13:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντί να αποδεχθούν την γκάφα τους με την Σουλεϊμάν, της επιτίθενται

Η ανακοίνωση της τοπικής του ΣΥΡΙΖΑ είναι ενδεικτική του χαρακτήρα τους. Επιτίθενται σε μια γυναίκα με τέτοιο τρόπο λες και είναι ο μεγαλύτερος εχθρός ενώ μέχρι πριν μερικές ώρες ήταν υποψήφια με το κόμμα...

Αντί να αποδεχθούν την γκάφα τους με την Σουλεϊμάν Σαμπιχά στον ΣΥΡΙΖΑ της επιτίθενται με σφοδρότητα. Η ανακοίνωση της τοπικής του ΣΥΡΙΖΑ στην Ξάνθη αποτελεί προσωπική επίθεση η οποία ωστόσο εκθέτει το ίδιο το κόμμα. Η οργάνωση αναφέρει ότι η υποψηφιότητα της Σαμπιχά «δεν ήταν τόσο αθώα» και υποστηρίζει ότι ο ρόλος της ρομά Μουσουλμάνας είναι «γνωστός, όλα αυτά τα χρόνια (συνεργασία με τον μεγαλοεργολάβο Εμφιετζόγλου και Δίκτυο 21, μαύρες χρηματοδοτήσεις του ΥΠ.ΕΞ, “πολιτικό σουλάτσο” σε ΔΗΜΑΡ, ΑΝ.ΕΛ, ΠΑΣΟΚ, επαφές με Αμερικάνο πρόξενο, “διαχειρίστρια” προγραμμάτων επιμόρφωσης ρομά κτλ)».

Προσθέτει, δε, ότι «άνθρωποι της μειονότητας, όπως η Σουλεϊμάν Σαμπιχά(ρομά), λειτουργούν ως τα θύματα της πολιτικής του προξενείου!».

«Η ίδια προσωπικά και η δράση της μας είναι γνωστή από 15ετίας και είναι πάγια η επιλογή μας, να μην έχουμε καμία επαφή με την ίδια, αλλά και με τους κύκλους που συναλλάσσεται. Πιο συγκεκριμένα η κ.Σουλεϊμάν Σαμπιχά δεν αποτελεί επιλογή από τη μειονότητα, δεν την εκφράζει και προκαλεί έντονες αντιδράσεις όχι μόνο στη μειονότητα, αλλά και στην πλειονότητα» συνεχίζει σε υψηλούς τόνους η ΤΟ Ξάνθης του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Ο ΣΥΡΙΖΑ Ξάνθης εξηγεί στην ίδια ανακοίνωση γιατί κάνει λόγο για μια μειονότητα χωρίς εθνικούς ή θρησκευτικούς προσδιορισμούς υποστηρίζοντας ότι «το δικαίωμα του ελεύθερου αυτοπροσδιορισμού σε συλλογικό και ατομικό επίπεδο είναι αδιαπραγμάτευτο και κανένας δε μπορεί να επιβάλλει σε κανέναν τίποτα και κυρίως το κράτος στους πολίτες».

Και καταλήγει η ανακοίνωση: «Έχουμε την συνείδησή μας ήσυχη και πράξαμε το αυτονόητο. Αυτοί που έφεραν την καταστροφή στον τόπο δεν έχουν το δικαίωμα να κουνούν το δάχτυλο».

Δηλαδή μας λένε ότι γνωρίζουν τη δράση της ρομά εδώ και 15 χρόνια αλλά η Κεντρική Επιτροπή του κόμματος δεν την ήξερε και έκανε δεκτή την υποψηφιότητάς της σχεδόν ομόφωνα. Πριν μερικές ημέρες η Σαμπιχά ήταν καλή υποψήφια και σήμερα την χτυπάνε με τέτοιο άθλιο και ύπουλο τρόπο; Πριν μερικές ημέρες με την ανακοίνωση της Κ.Ε. αναφέρονταν ότι ήταν ακτιβίστρια ρομά και τώρα είναι ύποπτη, πράκτορας των Αμερικανών, διαπλεκόμενη με εργολάβους και εθνικίστρια;

Είναι καλύτερος άραγε ο Θέμης Κοτσιφάκης που διαλύει όποτε γουστάρει τα σχολεία; Είναι καλύτερος και λιγότερο διαπλεκόμενος ο Στέλιος Κούλογλου; Γιατί είναι καλύτερος κι όχι ύποπτος ο Δημήτρης Χριστόπουλος;

Η ανακοίνωση της τοπικής του ΣΥΡΙΖΑ είναι ενδεικτική του χαρακτήρα τους. Επιτίθενται σε μια γυναίκα με τέτοιο τρόπο λες και είναι ο μεγαλύτερος εχθρός ενώ μέχρι πριν μερικές ώρες ήταν υποψήφια με το κόμμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 23/04/2014 14:13:25

    Είναι και ψεύτες. Ο Δ/ντής του Γρ. του Τσίπρα Νίκος Παππάς είπε ότι αν την κρατούσαν θα τους κατηγορούσαμε σαν ακροδεξιούς, ενώ ξέρει πως λέει ψέματα, αφού την κυρία Σαμπιχά Σουλεϊμάν την είχε βραβεύσει για τη στάση της ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας.

  2. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 23/04/2014 15:08:10

    Το κόμμα ολόκληρο,ο αρχηγίσκος, η ηγετική ομάδα των εκατομυριούχων, ο Λαφαζάνης που είναι υπέρ της δραχμής αλλά έχει τις καταθέσεις σε αγγλικές λίρες( κάργα έντιμος) , οι παλαιοπασόκοι και οι σύμβουλοι του Άκη τύπου Δούρου, οι εθνοπροδότες τύπου Νάσου Θοδωρίδη και όλος ο συρφετός έχουν ένα κοινό: την πολιτική αλητεία. Δεν αξίζουν κανενός σεβασμού και το όποιο θεσμικό κύρος τους προέρχεται από τις ψήφους των τερμιτών της ελληνικής κοινωνίας, των παλαιοπασόκων πελατών, νυν συριζαίων. Να τους το πούμε κατάμουτρα, να μην τους κρύβουμε τη σκέψη μας: τους θεωρούμε πολιτικούς αλήτες και ορισμένους εξ αυτών πατενταρισμένους εθνοπροδότες.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Κώστας ΜΠ 23/04/2014 15:39:23

      !!!

    • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Κώστας ΜΠ 23/04/2014 16:20:02

      . Δεν κατάλαβες όμως οτι αυτοί που πιστεύουν αυτά που λες ,για το δικό σου κόμμα και τους οπαδούς του (Με μαύρο χρήμα στις Ελβετίες, πατενταρισμένοι εθνοπροδότες δωσίλογοι των Γερμανών,πολιτικοί αλήτες, περιφρονητέοι, τερμίτες της Ελληνικής κοινωνίας) είναι πολύ περισσότεροι αλλά ευτυχώς για σας διασπασμένοι σε πολλά κόμματα? Θα μου πείς είναι δυνατό ο Βάζελος να παραδεχτεί οτι η δική του ομάδα είναι σαν εκείνη των Γαύρων και χειρότερη μάλιστα? Τα μυαλά στα κάγγελα φίλε Κώστα ΜΠ!...

      • Κώστας ΜΠ avatar
        Κώστας ΜΠ @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 23/04/2014 21:03:02

        Aλλού, σε άλλο θέμα, έγραψες τα εξής: "Πάλι δεν κατάλαβες όταν σου είπα οτι δεν έχω τίποτα να χάσω. Απλά τα έχω έξω, όπως και συ, αν δεν κάνω λάθος."...!!!! Και μιλά για Ελβετίες;;;!!! Tυπικός συριζαίος και πιθανότατα παλαιοπασόκος( ή και εσύ ήσουν στο αρχικό 3%;)... Μια φορά να σταυρώσεις Παπαδημούλη, Τσακαλώτο για να ανταλλάσετε επενδυτικές πληροφορίες: εσύ για τις καταθέσεις έξω , αυτοί να σου λένε για τα επενδυτικά προιόντα της Γκόλντμαν και της Μπλακροκ. Και στο μεσοδιάστημα να βρίζετε τη Μέρκελ. Επειδη λοιπόν εμείς δεν έχουμε καταθέσεις έξω, επειδή εμείς δεν θέλουμε να "το ρισκάρουμε με την Τουρκία" ( Μπαλάφας), επειδή δεν θεωρούμε τη μειονότητα "συμπαγές τουρκικό πράγμα", επειδή εμείς δεν θέλουμε να δώσουμε ταξιδιωτικά έγγραφα( ταυτότητα/διαβατήριο) σε παράνομους μετανάστες, επειδή δεν θέλουμε σε θέσεις ευθύνης τον Νάσο Θοδωρίδη όπως τον τοποθέτησε το κατά Κουτσούμπα "σκυλάκι του καναπέ"- Τσίπρας, επειδή δεν θέλουμε Κοτσακάδες, Δούρου και λοιπούς Τσοχατζοπουλικούς, επειδή δεν ανεχόμαστε να φοράνε την προβιά του αγανακτισμένου συριζαίου οι ψηφόφοροι του ΓΑΠα του 2009 και να μας κουνάνε το δάχτυλο , το κόμμα- μόρφωμα εθνομηδενιστών- αριστεριστών αλλά και οι οπαδοί του( οι πρώην πελάτες της Πασοκάρας δηλαδή) θα αντιμετωπίζστετε με μηδενικό σεβασμό όπως πρέπει στους ενόχους και στους τερμίτες της ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας.

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Κώστας ΜΠ 23/04/2014 21:46:10

          Oταν μιλάω με το Γέρο και τον ειρωνεύομαι εσύ παίρνεις μετρητοίς την πλάκα που του κάνω? Πάλι δεν κατάλαβες οτι ο τόνος για τα λεφτά έξω έπεφτε στο "όπως τάχεις και συ, αν δεν κάνω λάθος..."? Mακάρι να είχα κι ας ήταν και στο στρώμα...

          • Κώστας ΜΠ avatar
            Κώστας ΜΠ @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 23/04/2014 22:10:12

            Άστο-άστο... Μας βλέπουνε. Οι δικαιολογίες σου είναι χειρότερες και από του ΣΥΡΙΖΑ. Μια φορά να τα χαίρεσαι και κανένα πρόβλημα. Μόνο μην μας το παίζετε αγανακτισμένοι , οι συριζαίοι. Είναι θέμα αισθητικής.

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Κώστας ΜΠ 23/04/2014 22:29:59

            Δηλαδή φίλε Κώστα ΜΠ, σας πήρε ο Σύριζα και τους μεγαλοαστούς με τα λεφτά στις Ελβετίες και ελπίζετε ακόμα να βγεί ο Σαμαράς?

          • Κώστας ΜΠ avatar
            Κώστας ΜΠ @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 23/04/2014 23:05:26

            Άστο λέμε, δεν σώζεται με τίποτα... Συριζαίος( πρώην πασόκος) με λεφτά έξω που επειδή δεν έχει να χάσει τίποτα( αφού τα έστειλες έξω) θα ψηφίσεις Τσίπρα. Σου προτείνω να σταυρώσεις και τον Χριστόπουλο, σύζυγο Μαριλένας Κατσίμη , πρώην σύμβουλο του Γαπ(αυτόν που ψήφισες δηλαδή το 2009 επείδη σας έταζε αυξήσεις και υπερασπιστή της γραμμής "ενιαίο τουρκικό πράγμα". Τί έχεις να χάσεις; Τη Θράκη; Στα παλιά σου τα παπούτσια. Αφού ..."τα έχεις έξω". Παλαιοπασόκοι ( νύν συριζαίοι) είστε κατηγορούμενοι και όχι κατήγοροι. Πάρε και λίγο Νάσο Θοδωρίδη τώρα για να ξέρεις με τι προδοτικό μόρφωμα έχεις μπλέξει. Ναι ξέρω δεν σε νοιάζει, τα έχεις έξω , αλλά λέμε τώρα... http://archive.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=500456

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Κώστας ΜΠ 24/04/2014 09:49:38

            Oπως το λες φίλε Kώστα ΜΠ , άστο καλύτερα. Δεν σώζεται με τίποτα. Ετσι είμαστε ολοι εμείς οι Συριζαίοι. Κρίμα που δεν τάχετε και σεις στις Ελβετίες και θα πληρώνετε μια ζωή φόρους. Σας λυπάμαι...

  3. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 23/04/2014 15:09:15

    Aπο τον τρόπο χειρισμού του θέματος απο το antinews, μάλλον συμπεραίνω οτι η ΝΔ θα την ήθελε για υποψήφιά της στα πλάισια και της αντιρατσιστικής πολιτικής της, για να αποστομώσει τους φανατικούς αντιλαθρομετανάστες. Πρόκειται ομολογουμένως για πρόοδο...

  4. bob o mastoras avatar
    bob o mastoras 23/04/2014 15:23:32

    Ποια γκάφα ρε φάκτορα. Είναι διάφανη η τακτική, εδώ και 80 χρόνια. Τουρκολάγνοι, Βουλγαρολάγνοι, ότι φορά η εποχή. Υ.Γ. Αλέξη μου, τα είπε ο Che - στον ΟΗΕ, θα στο πει και ο Ερνέστος - όταν μεγαλώσει, στο λέω και εγώ: Patria o muerte. Κατάλαβες;

    • airman avatar
      airman @ bob o mastoras 23/04/2014 18:58:56

      Ο Αλέξης το Patria το "διαβάζει" Parti(a)!!!

  5. Μικρασιάτης.. avatar
    Μικρασιάτης.. 23/04/2014 21:48:40

    Ο ΣΥΡΙΖΑ κανει τη μια γκαφα μετα την άλλη, αλλά ας μαζεψει κι η ΝΔ τη Φ.Πιπιλη.... Δε χρειαζεται τα δωρα του Αλ Τσιπρ να τα γυρναμε πισω...