#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/03/2009 15:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοικτό το ενδεχόμενο εκλογών

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stendoras avatar
    stendoras 05/03/2009 16:30:12

    Είναι ελεεινός ο τύπος, έχει το θράσος να ζητάει συναίνεση η οποία στο δικό του το μυαλό μεταφράζεται ως εξής: ''μην μου κάνετε αντιπολίτευση μπας και ξανακερδίσω''.
    Τον μάθαμε πλέον, ζητάει συναίνεση και κάθε μέρα ο Αντώναρος απ' το press room υβρίζει χυδαία τον Γιώργο Παπανδρέου, ΈΛΕΟΣ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ!!!

  2. leon avatar
    leon 05/03/2009 16:32:12

    Παντως οταν ακουω τον Giorgos να λεει αυτο το "ατελεσφορη" με το σφυριγματακι στο σφ μου σηκωνεται η τριχα. Εμαθε 10 λεξεις και μας τα εχει ζαλισει. Ολο τα ιδια και τα ιδια. Και μετα λενε για ξυλινο λογο του ΚΚΕ...

  3. GreenPoint avatar
    GreenPoint 05/03/2009 16:40:05

    Πρεπει να εχουν πεισθει και η ιδιοι ο Καραμανλης και ολο το σκυλολοι οτι εχει επελθει το πολιτικο τους τελος!!Προνοητικοι οντες εβαλαν τον γελοιο Αντωναρο στην θεση του κυβερνητικου εκπροσωπου προκειμενου να γελοιοποιουν και αυτη την ενημερωση του Ελληνικου Λαου!!

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/03/2009 16:47:44

    Είναι της μόδας τελευταία η λέξη αυτή. Και για μένα ήταν έκπληξη που την άκουσα από τον Παπανδρέου, με δεδομένη την ανεπάρκεια του προφορικού του λόγου, αν και για μένα αυτό δεν είναι το βασικό του μειονέκτημα.
    Ορισμένες λέξεις είναι προσφιλείς στους έλληνες ημιμαθείς, γιατί πιστεύουν ότι θα θεωρηθούν μορφωμένοι αν τις χρησιμοποιήσουν (σαφώς, ασφαλώς, τα επίθετα με κατάληξη -ής/-ές "ο-η ασφαλής, το ασφαλΗς", θεωρώ, έχω την αίσθηση, κ.ο.κ.).

  5. daris avatar
    daris 05/03/2009 17:13:08

    @2 kai @4
    Πολυ σοβαρα σχολια ρε παιδια για τον ΓΑΠ και για τον πολιτικο του λογο....
    Με αυτα και αυτα εχουμε αυτους που μας αξιζουν!!!

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/03/2009 17:26:33

    Για όλα κρίνονται daris, και για την αισθητική ή την ανεπάρκεια του λόγου τους.

  7. σκαι1 avatar
    σκαι1 05/03/2009 17:30:12

    Το ίδιο έκπληκτος ήταν και την τελευταία φορά που μίλησε με ΚΚ, τον Δεκ΄μβριο δηλαδή.
    Δύο τινά ως συμπέρασμα
    1. Γιώργος είναι, που να καταλάβει!!!!
    2. Κατάλαβε ότι ο ΚΚ πάει για πρόωρες εκλογές. Ξέρει δε ότι όποιος προκαλεί πρόωρες.....

    Τριτον τι αποκλείεται!!!!!!!!!!!
    Καλή σας νύχτα!

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/03/2009 17:35:34

    Αμ εκείνο τα "νύκτορες","περιφέρεται ως νύκτωρ" κλπ του Γκιουλέκα το ξεχάσατε?

  9. Anonymous avatar
    Anonymous 05/03/2009 18:17:33

    επικοινωνιακή πολιτική και πάλι.μέσα από το γυαλί κινήσεις εντυπωσιασμού με τη 'λογική' εγώ ο ήπιος και συναινετικός κάνω ότι είναι δυνατόν για να λυθεί το πρόβλημα και.... επί της ουσίας μηδέν.αυτά που είπε μεταφράζονται.....σκάστε μη ζητάτε τίποτα και πληρώνετε.σε τι να συμφωνήσουν ..στο σκάστε και πληρώνετε;μήπως δεν κάναμε αυτό τα προηγούμενα χρόνια;πρότεινε κάτι διαφορετικό από αυτά που λουζόμαστε εδώ και πέντε χρόνια;μας έδειξαν δυνότητα ικανοτήτων;ας πάνε στο καλό να λυτρωθούμε.ότι και να προκύψει πιο φρέσκες ιδέες από αυτές που λουστήκαμε θα είναι ,σίγουρα κατά χιλιοστά έστω καλύτερες.καλά του απήντησε ο ΓΑΠ .κορόιδα ψάχνει για να κάνει τη δουλειά του και να καλύψει τις φούσκες των πεπραγμένων;

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/03/2009 18:29:27

    Είμαστε σε σοβαρή κοινωνική και κυρίως οικονομική κρίση. Είτε είναι η ΝΔ είτε το ΠΑΣΟΚ είτε οποιοσδήποτε κυβάρνηση, δεν νομίζω να μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση. Συνεπώς οι εκλογές απλώς θα μας αποτελειώσουν οικονομικά λόγω κόστους και πολιτικά λόγω του ότι όλα μα όλα θα παγώσουν σε δημόσια διοίκηση και νομοθετική εξουσία. Μπράβο μυαλά οι της ΝΔ και ο Κ.Κ.

  11. Anonymous avatar
    Anonymous 05/03/2009 18:40:40

    ας λουστούμε τον ΚΚ με το καράβι ακυβέρνητο.αυτοί όχι λύσεις να δώσουν δεν μπορούν αλλά ούτε να κυβερνήσουν και το αποδεικνύουν κάθε μέρα.

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/03/2009 18:44:10

    Να βγει το ΠΑΣΟΚ και να αναλάβει ο Χάρης πάλι υπουργείο... Τι χαρά! (για τους φαύλους αφισοκολλητές όμως....)

  13. Anonymous avatar
    Anonymous 05/03/2009 19:01:34

    εσύ κάτσε με τους (μη φαύλους αφισοκολλητές...για να το ευχαριστηθείς περισσότερο)στη λογική σου τι παπάγος τι πλαστήρας....

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/03/2009 19:14:03

    Εμένα ποσώς με ενδιαφέρει ή ο "πλαστήρας" ή ο "παπαγος" διότι αποδείχθηκαν αμφότεροι εξίσου ανίκανοι. Επειδή δεν προσδοκώ ουτε σε ρουσφέτι ούτε σε διορισμό, για αυτό μιλάω όπως μιλάω. Γενικά σιχαίνομαι τα κομματόσκυλα που πουλάνε τα πάντα για έναν διορισμό. Αυτοί είναι που περιμένουν πως και πως το ΠΑΣΟΚ. Κούνια που τους κούναγε. Από ΘΑ και ΘΑ θα πάνε....αδιάβαστοι και αυτοί και μετά θα γίνουν αίφνης "γαλάζιοι". Το χω ξαναδεί το έργο.

  15. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 05/03/2009 19:15:25

    4. Δεν μπορει να κρινει κανεις τις γνωσεις και την ευστροφια του πνευματος ενος πολιτικου απο τη χρηση της γλωσσας, που δε θεωρειται μητρικη του.
    Στη μητρικη γλωσσα μαθαινουμε απο τη νηπιακη ηλικια να ασκουμε το μυαλο και να ακονιζουμε τη σκεψη μας.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/03/2009 19:20:45

    @15 Δεν συμφωνώ. Μη μου θυμίζεις τα διάφορα ψώνια που πάνε ένα εξάμηνο στας ΗΠΑ και γυρνώντας ξεχνούν τα Ελληνικά χωρίς να έχουν μάθει καν αγγλικά. Ή γνωρίζεις καλά μια γλώσσα ή όχι. Εδώ δεν μιλάμε για αγγλικά Στρατηγάκη ούτε για τυχαίο Έλληνα. Πρέπει να ομιλεί ορθά και στις 2 γλώσσες ο συγκεκριμένος. Αλλιώς πάμε για Σαρρή που έχει και ωραίο κώλο....

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/03/2009 19:22:12

    Αλογοσκουφίτσα αν πρόσεξες δεν τον έκρινα πολιτικά για τη χρήση της γλώσσας, έκανα ένα γενικότερο σχόλιο για το θέμα αυτό.

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/03/2009 19:23:24

    @2 Λέων. "Και μετα λενε για ξυλινο λογο του ΚΚΕ…"

    Ο Πατριάρχης του ξύλινου ξερού λόγου που όμως δεν λέει απολύτως τίποτα είναι για εμέ ο Χάρης "δια τούτο λέγω" Καστανίδης. Όλοι οι άλλοι έπονται.

  19. daris avatar
    daris 05/03/2009 19:31:37

    @14
    Δηλαδη οποιος στηριζει ενα πολιτικο σχηματισμο επειδη συμφωνει με τις προτασεις-ιδεες ή επειδη ελπιζει κατι καλυτερο απο αυτον ειναι κατ'αναγκη κοματοσκυλο?
    Δηλαδη το 95% του Ελληνικου Λαου που ψηφιζουν συγκεκριμενα πολιτικα κοματα ειναι κοματοσκυλα?
    Ή μηπως κοματοσκυλα ειναι οι Πασοκοι και οι Νεοδημοκρατες και οχι οι Συνασπισμενοι και οι ΚΚΕδες?
    Μονο οσοι προσδοκουν σε ρουσφετι περιμενουν να βγει το ΠΑΣΟΚ?
    Τι λογικη ειναι αυτη?
    Εγω δεν προσδοκω κανενα ρουσφετι αλλα στηριζω κριτικα συγκεκριμενο πολιτικο φορεα.
    Μπορει να κανω λαθος και μπορουμε να συζητησουμε πανω σ'αυτο αλλα δεν δεχομαι την κατηγορια κοματοσκυλο ως γενικευση στους ψηφοφορους κανενος κοματος.
    Φυσικα υπαρχει και αυτη η κατηγορια αλλα τετοιους ισως δυσκολα θα βρεις σε σοβαρα βηματα διαλογου και αν τους συναντησεις ευκολα τους διακρινεις.

  20. anwnymos avatar
    anwnymos 05/03/2009 19:53:27

    Ρε stendora, πόσα σε πληρώνουν από τη Χ.Τ. για να κάνεις copy-paste σε όλα τα blogs την ίδια σου μπούρδα;

  21. Anonymous avatar
    Anonymous 05/03/2009 20:09:37

    @14 ποιός σου είπε ότι όποιος έχει αντίθετη άποψη από εσένα είναι κομματόσκυλο,προσδοκά ρουσφέτι και διορισμό;μήπως πηρες φόρα και δεν βλέπεις πέρα από τη μύτη σου;ποιός σου είπε ότι έχεις τo αλάθητο του πάπα;ποιός σου είπε ότι δεν ξέρουμε το απόλυτο και το εφικτό υπό τις υπάρχουσες διαμορφωμένες συνθήκες;από λόγια έχουμε χορτάσει και έχουμε δει πολλές κολοτούμπες σε χρόνο dt.
    Υ.Γ.ποιός σου είπε ότι άπο μη υστερόβουλους κόβονται τα σχόλια που δεν συμφωνούν μαζί τους;

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/03/2009 20:36:28

    @19 Daris
    Δεν είπα ότι όλοι οι ψηφοφόροι ενός κόμματος είναι και κομματόσκυλα. Είπα και εννοώ ότι αυτοί που καίγονται για νάρθουν εκλογές και να βγει το ΠΑΣΟΚ είναι κυρίως τα κομματόσκυλα που προσδοκούν θέσεις, διορισμούς, φαγοπότι, εξουσία κλπ.
    Για μένα είτε ό ένας κερδίσει είτε ο άλλος πάλι χαμένοι θα βγούν οι πολίτες (που δεν επιδιώκουν ρουσφέτι).
    Στην Ελλάδα έχουμε κομματική δημοκρατία και όχι κοινοβουλευτική. Δεν υπάρχει διαχωρισμός νομοθετικής με εκτελεστική εξουσία κλπ κλπ. Αν θέλεις το αναλύουμε ενδελεχέστερα.
    Η ουσία είναι ότι πρόωρες εκλογές απλώς θα μεθύνουν τα ήδη πάμπολλα προβλήματα της χώρας και μάλιστα χωρίς κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα...

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/03/2009 20:37:15

    @21 Όλα καλά και ωραία αλλά το Υ.Γ. σου τι εννοεί; Δεν τό έπιασα.

  24. thanos avatar
    thanos 05/03/2009 21:11:32

    2-leon Says:
    March 5th, 2009 at 4:32 pm

    Να κανεις αποτριχωση βρε φιλε,ειναι και της μοδας.

  25. thanos avatar
    thanos 05/03/2009 21:26:19

    14-Strange Attractor Says:
    March 5th, 2009 at 7:14 pm

    Λυπαμαι πολυ φιλε μου, οταν εξισωνεις τον Πλαστηρα με τον Παπαγο.
    Στρατηγος ο πρωτος,πεθανε στην ψαθα.Στραταρχης ο δευτερος πεθανε σε βιλλα.Αυτο δεν πιστευω να σου λεει τιποτα?

  26. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/03/2009 21:34:08

    @25 Το δίλημμα "ή Πλαστήρας ή Παπάγος" που εγώ χρησιμοποίησα σχηματικά σε απάντηση του @19 που το ανέφερε, έχει να κάνει με τις μετεμφυλιακές εκλογές από τις οποίες απείχε το ΚΚΕ λέγοντας "Τι Πλαστήρας Τι Πάπάγος;" Εννοούσε ότι και οι δυο εκπροσωπούν αστικά κόμματα οπότε όποιος απ` τους δύο και να κερδίσει χάνει ο λαός ο οποίος (κατά το ΚΚΕ) χρειάζεται κομμουνιστικό καθεστώς. Αυτά.

  27. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 05/03/2009 22:43:47

    16. Δικαιωμα σου να μη συμφωνεις.
    Φανταζουν τα λογια σου αλλαζονια, αλλα τα εργα ειναι δυσκολα, οταν μιλας απο μια χωρα με μια επισημη γλωσσα χωρις περιθωρια χρησης καποιας αλλης σε καθημερινη βαση.