19/11/2009 23:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όπισθεν ολοταχώς μετά τις αντιδράσεις

Πίσω στο θέμα του παγώματος των μισθών πάνω από 2.000 ευρώ στο Δημόσιο κάνει η κυβέρνηση, διευκρινίζοντας ότι το όριο δεν αφορά τις μεικτές αποδοχές, αλλά το βασικό μισθό πλην των επιδομάτων.

Όπως μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ … «διευκρινίσεις» για το «πάγωμα» των μισθών στο Δημόσιο έδωσε απόψε το υπουργείο Οικονομικών. Σύμφωνα με αυτές, οι αυξήσεις ύψους 1,5% της εισοδηματικής πολιτικής θα δοθούν στους δημοσίους υπαλλήλους με βασικό μισθό έως 2.000 ευρώ.

Επισημάνθηκε μάλιστα ότι στο σύνολο των 560.000 δημοσίων υπαλλήλων (χωρίς υπαλλήλους δήμων και νομικών προσώπων) οι υπάλληλοι με βασικό μισθό μέχρι 2.000 ευρώ μηνιαίως είναι 520.000. Συνεπώς, προσθέτει, το γεγονός ότι οι αυξήσεις της εισοδηματικής πολιτικής θα δοθούν μέχρι τα 2.000 ευρώ βασικού μισθού επηρεάζει στην πράξη περίπου 40.000 υπαλλήλους.

Σύμφωνα επίσης με τα στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών κατά μέσο όρο ένας δημόσιος υπάλληλος με βασικό μισθό 2.000 ευρώ έχει επιδόματα που κυμαίνονται από 500 μέχρι 1500 ευρώ άρα συνολικές μηνιαίες μικτές αποδοχές 2.400 έως 3.500 ευρώ περίπου.

Των …«διευκρινίσεων» είχαν προηγηθεί πυρά από εργαζομένους και κόμματα κατά της κυβέρνησης

Δείτε κι αυτό: Αντίθετος στο «πάγωμα» μισθών – συντάξεων στο Δημόσιο ο Χρ. Παπουτσής

"Η κυβέρνηση άρχισε να φυλλορροεί" σχολίασε από την πλευρά του ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ Πάνος Παναγιωτοπουλος.

Ο κ. Παναγιωτόπουλος έκανε λόγο για αθέτηση προεκλογικών υποσχεων και χαρακτήρισε "πρωτοφανούς βαρύτητας" τη φορολογία που ετοιμάζει η κυβέρνηση σε βάρος των μικρομεσαίων νοικοκυριών.

Για "εξευτελιστικές αυξήσεις" μίλησε ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΚΚΕ Θανάσης Παφίλης, ενώ ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρης Παπαδημούλης ανέφερε χαρακτηριστικά ότι "μετράνε χάντρα - χάντρα όλες τις προεκλογικές δεσμεύσεις που εγκαταλείπει η κυβέρνηση"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/11/2009 00:12:05

    Συνέπεια
    Σταθερότητα
    ...και ΠΑΣΟΚ

    ΥΓ

    Μπορεί να μου πει που ο ΒΜ είναι 2000 για να ...βάλω μέσο να πάω (όσες αιτήσεις έχω κάνει με ...βιογραφικό απλά έχουν ...αρχειοθετηθεί), γιατί ο καταληκτικός μετά από 33 χρόνια ΜΚ με πτυχίο είναι 1,666 (3205/2003).
    Αν τώρα υπάρχουν 40,000, σύμφωνα με την ανάρτηση, με πάνω από 2000 - 3500 ας τους φορολογήσει τα επιδόματα.
    Ας σταματήσει μόνο να μας δουλεύει όλους....

  2. Orestios avatar
    Orestios 20/11/2009 00:36:47

    Αρχίσαν τα πισωγυρίσματα. Και να φανταστεί κανείς ότι ούτε ένας νόμος δεν έχει ψηφιστεί ακόμα. Τώρα που βρήκε ο μεγάος οραματιστής-μένταλιστ του ΠΑΣΟΚ αυτούς που χαντάκωσαν την ελλάδα μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι. Πράσινη ανάπτυξη παντού. ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Ολαός δεν ξεχνά τί σημαίνει δεξιά.

    • makis avatar
      makis @ Orestios 20/11/2009 00:50:22

      Μήπως σου λείπει ο ΚΚ που μας έφτασε σ' αυτό το σημείο?

    • ασχετος avatar
      ασχετος @ Orestios 20/11/2009 09:12:54

      Βλέπω νοσταλγήσαμε τον Καραμαν που δεν έπερνε χαμπάρι από λαική αντίδραση!!

  3. oxoxox avatar
    oxoxox 20/11/2009 03:07:43

    Λάθος κάνεις για τους καθηγητές παν/μίου: Βασικός 1.200 (έτσι ακριβώς!), με τα επιδόματα γύρω στα 2.500 μηνιαίως…Και εννοώ καθηγητές α’ βαθμίδας….
    Ποιος παίρνει βασικό 2.000;;;;; Μας εμπαίζουν.

  4. oxoxox avatar
    oxoxox 20/11/2009 03:12:19

    Καμιά σχέση οι μισθοί των δικαστών με αυτούς των καθηγητών πανεπιστημίου. Οι δικαστές παίρνουν σχεδόν διπλάσια! Εύλογο…

  5. tolstoy avatar
    tolstoy 20/11/2009 09:36:43

    Σύμφωνα με το μισθολόγιο που ισχύει σήμερα, πάνω από 2.000 στον ΒΜ έχουν οι εξής:
    1) Οι πρόεδροι των ανώτατων δικαστηρίων (ΣτΕ, ΑΠ, ΕΣ): 2.356 έκαστος
    2) Οι αντιπρόεδροι των ανωτέρω δικαστηρίων: 2.120 έκαστος
    3) Ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ: 2.337 ευρώ
    4) Οι αρχηγοί ΓΕΣ, ΓΕΝ, ΓΕΑ, ΕΛΑΣ, Πυροσβεστικής και Λιμενικού: 2.068 έκαστος
    5) Ο πρόεδρος του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους: 2.356
    6) Ο αντιπρόεδρος του Ν.Σ.Κ: 2.120
    7) Οι διπλωμάτες με βαθμό πρέσβη: 2.026
    8) Οι Γενικοί Γραμματείς Υπουργείων, Περιφερειών κλπ: 4.415 έκαστος
    9) Οι Ειδικοί Γραμματείς: 3.665
    10) Οι Γενικοί Διευθυντές Υπουργείων: 3.165
    11) Οι Οικονομικοί Επιθεωρητές: 2.166

    Δεν υπάρχουν άλλες κατηγορίες δημοσίων υπαλληλων με πάνω από 2.000 στον ΒΜ. Μητροπολίτες, αξιωματικοί, καθηγητές κλπ, έχουν κάτω από 2.000.
    Είναι αυτονόητο πως οι παραπάνω 11 κατηγορίες δεν μας κάνουν 40.000 υπαλλήλους αλλά πολύ πολύ λιγότερους....... το πολύ 1.000 έως 2.000 άτομα.

  6. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 20/11/2009 11:52:35

    Με κάτι ελεύθερους επαγγελματίες, γιατρούς, οδοντίατρους, ηλεκτρολόγους, υδραυλικούς, ιδιοκτήτες καφετεριών, που δηλώνουν εισοδήματα που είναι για να τους λυπάσαι που πένονται οι άνθρωποι, τί θα γίνει;

    Στον Δημοτικό Παιδικό Σταθμό που πηγαίνω τα παιδιά μου, ΟΛΟΙ οι ελεύθεροι επαγγελματίες πληρώνουν το κατώτατο ποσό βάσει εισοδήματος. Δηλαδή, όλοι πάμπτωχοι είναι; Βαρεθήκαμε οι μισθωτοί να πληρώνουμε εμείς για το μαύρο χρήμα που βγάζουν γιατροί, μαστοράτζα και άνθρωποι της νύχτας.