25/09/2009 01:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Έπρεπε να καεί η Αθήνα για να αποφασίσετε αλλαγή στο άσυλο;»



Διάλογο με τους πολίτες των Δυτικών Προαστίων της Αθήνας είχε χθες  ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής σε εκδήλωση που έγινε στο πολιτιστικό κέντρο «Γ. Ρίτσος» στο Αιγάλεω. Κατά την διάρκειά της απάντησε σε πολλές ερωτήσεις μεταξύ των οποίων για το άσυλο.

Ερώτηση: «έπρεπε να καεί η Αθήνα για να αποφασίσετε αλλαγή στο άσυλο;»

Ο κ. Καραμανλής απάντησε  ότι έχουν γίνει σημαντικά βήματα στο άσυλο, άλλαξε ο νόμος, έγινε πιο ευέλικτος, αλλά αυτοί που καλούνται να τον εφαρμόσουν αποφεύγουν να το κάνουν. «Η εξήγηση είναι απλή, την άλλη μέρα θα πρέπει να συμβιώσουν με αυτούς που κάνουν αυτές τις πρακτικές» πρόσθεσε και συνέχισε:

«Με άλλοθι το άσυλο γίνονται ασχήμιες στα ΑΕΙ και σε κάποια υπήρχαν οπλοστάσια. Το 2009 δεν μπορεί να κλείνουμε τα μάτια σε τέτοια θέματα. Ναι απόλυτο σεβασμό στην άλλη άποψη, αλλά καμία ανοχή σε ζητήματα καταστροφικής μανίας. Ήμουν πολύ πιο καλοπροαίρετος μέχρι να δω τι έγινε τον περασμένο Δεκέμβριο»

Μίλησε ακόμη για συνολική επανεξέταση του ζητήματος του ασύλου διότι σήμερα, όπως είπε, δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε στη διακίνηση ιδεών ούτε στην ελευθερία σκέψης και άποψης.

Ο κ. Καραμανλής αναφέρθηκε, τέλος, στο θέμα ρύθμισης του προβλήματος του κλεισίματος των δρόμων από μικρές διαδηλώσεις και είπε ότι δεν μπορεί 20-30 άνθρωποι να καταλύουν το κέντρο. «Σεβασμός στο δικαίωμα διαμαρτυρίας, αλλά δεν γίνεται να εμποδίζονται οι πολίτες που θέλουν να πάνε στις δουλειές τους» τόνισε. Επίσης ξεκαθάρισε ότι οι αστυνομικοί είναι φίλοι και προστάτες των πολιτών και όχι εχθροί και αντίπαλοι και κατηγόρησε όσους ενθαρρύνουν αυτή την άποψη.

Περισσότερα εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Περίεργος avatar
    Περίεργος 25/09/2009 08:40:03

    ΑΑΑΑΑχχχχχχχχ
    Άργησε αυτο το παιδί να καταλάβει....

  2. dimitris avatar
    dimitris 25/09/2009 08:51:42

    και τι καταλαβε?παλι για επανεξεταση λεει

  3. leontas avatar
    leontas 25/09/2009 10:12:18

    eno...to allo pedi ta exei katalavei ola apo noris...xa xa xa...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ leontas 25/09/2009 10:20:57

      ...όπως έλεγε και η Ελληνοφρένεια εχθές:

      "Ο Ελληνικός λαός θα του δώσει ότι η φύση του έχει στερήσει"

      ;-)

      • andr3as avatar
        andr3as @ Ο Ιθαγενής 25/09/2009 10:47:21

        +1000 δεν παίζεται η ελληνοφρένεια - πάλι έγραψε!!

  4. Helmut avatar
    Helmut 25/09/2009 10:39:36

    too little... too late...

  5. zorro avatar
    zorro 25/09/2009 10:47:57

    εχει άσυλο στην ακαδημίας? στην πλατεία εξαρχείων? στην ιπποκράτους? στο λιμάνι του Πειραιά? έξω από την Βουλή? στην ομόνοια? στην Σκουφά έχει άσυλο? στη Σταδίου? στο Χαλάνδρι μήπως? μα διάολε πως και γίνονται επεισόδια εκεί? και στις άλλες περιοχές πως γίνονται επεισόδια, γιάφκες, συγκρούσεις? μήπως δεν φταίει το άσυλο? όχι όχι το άσυλο φταίει για όλα και για τα stage αυτό φταίει είπε ο γίγας πρωθυπουργός στο debate... Κοιμηθείτε ήσυχοι, θα το καταργήσουμε το άτιμο το άσυλο, μαζί με τη μνήμη σας, τις μνήμες σας, την οικονομική σας ανέχεια, το μέλλον των παιδιών σας.

    • Χα! avatar
      Χα! @ zorro 25/09/2009 12:57:56

      Για το δικό τους το άσυλο, κουβέντα.
      Στη Σουηδία, απ ο,τι μούχει πει φίλος που σπούδασε εκεί, βουλευτής που υπουργοποιείται, αυτομάτως χάνει κάτι τέτοια κεκτημμένα. Είναι πια υπόλογος για το τι κάνει χωρίς να ξεγλυστράει μέσα απο άσυλα κι ειδικές ρυθμίσεις περί τάχα μου ευθύνης υπουργών, που θεσμοθετούνται ακριβώς για να τον προστατέψουν όταν έρθει εκείνη η δύσκολη ώρα κι αποκαλυφθούν οι μαλακίες του. Είναι έτσι?

  6. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 25/09/2009 11:16:29

    Το άσυλο είναι αναχρονιστικός θεσμός και ελληνική πρωτοτυπία. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι το άσυλο είναι αυτό που τρέφει το παρακράτος της αριστεράς, το οποίο μας ταλανίζει δεκαετίας τώρα.

    Όλοι περάσαμε από ελληνικά πανεπιστήμια και τα ζήσαμε από κοντά. Οι φοιτητές που ενδιαφέρονται για τις σπουδές τους ζουν σε καθεστώς τρομοκρατίας. Πρέπει κάποια στιγμή να πάψουμε να θεωρούμε την Ελευθεροτυπία και τον ΣΥΡΙΖΑ τιμητή των πάντων. Ήδη ο ΣΥΡΙΖΑ αποδομήθηκε επ' αυτού. Η κοινωνία ωρίμασε. Σ' αυτό συνετέλεσαν και τα γεγονότα του Δεκεμβρίου.

    Έφτασε η ώρα να καταργηθεί το άσυλο δια παντός.

    • leon avatar
      leon @ Tηλέμαχος 25/09/2009 12:12:38

      Δεν μας λες τιποτα ομως για το ασυλο που υποθαλπτει το παρακρατος της ακροδεξιας...
      Ο χερι-χερι δεν βλεπω να αποδομηθηκε...
      Σιγουρα ωριμασε η κενωνια?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ leon 25/09/2009 12:36:00

        ο χερι χερι δεν βαζει βομβες ουτε πεταει γκαζακια.Ο ιδιος πυκωνει τις ταξεις των οπαδων του ακριβως λογω της δρασης των αναρχικων και της ακρας αριστερας.Δεν εκαψε κανενα πρακρατος της ακροδεξιας την Αθηνα το Δεκεμβρη ουτε και καει καθημερινα τραπεζες και βιβλιοπωλεια.Πανω απ ολα κανεις δεν ΕΞΥΜΝΕΙ παρομοιες πραξεις ενω ΟΛΕΣ οι οργανωσεις της αριστερας εξυμνουσαν στα φυλλαδια τους την "εξεγερση" δηλ την καταστροφη της Αθηνας περυσι.

      • Tηλέμαχος avatar
        Tηλέμαχος @ leon 25/09/2009 15:39:55

        Ποιο παρακράτος και ποια ακροδεξιά και ποιος χέρι-χέρι μας δουλεύεις; που ζεις; εδώ άτομα της 17Ν είχανε πιάσει αρχές 90 και βγαίνανε σωρηδόν οι βουλευτές και τα ΜΜΕ της αριστεράς να τους υπερασπιστούν δημοσίως.

        Έχεις πάει σε φοιτητική συνέλευση να δεις από κοντά το μείγμα εξωπανεπιστημιακών και αιωνίων φοιτητών με καδρόνια να απειλούν και να ξυλοκοπούν όποιον μιλάει κατά της "κατάληψης";

        Ο ρόλος του Καρατζαφέρη είναι αυτός που υιοθετείς εσύ γι' αυτόν. Δηλαδή όταν πάει κάποιος να καταγγείλει μία νοσηρή κατάσταση που δημιουργεί η αριστερά, αμέσως είτε να αποδώσει τον κατεγγέλον στην ακροδεξιά, είτε στο περιθώριο της πολιτικής (στον Καρατζαφέρη). Γι' αυτό ο Καρατζαφέρης έχει ονομαστεί νεροκουβαλητής του συστήματος.

        Επιτέλους, όπως λέει και ο ψυχραιμία, ο Καρατζαφέρης δεν βάζει καμία βόμβα. Το πρόβλημα που δημιουργεί είναι στη σφαίρα των ιδεών. Οπλίζει εσένα, Λέοντα, με συνθήματα-επιχειρήματα εναντίον μου όταν εγώ καταγγέλω ένα υπαρκτό πρόβλημα.

        Ο ΣΥΡΙΖΑ έπεσε από το 18% στο 3% όταν ο πολύς κόσμος συνειδητοποίησε ότι εμμέσως πλην σαφώς στηρίζει την αναταραχή στην κοινωνία. Ως τότε, το είχε για κόμμα των "διανοούμενων και καλλιτεχνών". Το κατάλαβες τώρα; Ας επανέλθει στα επίπεδα που του αξίζει, του 3%, για να συνειδητοποιήσεις και εσύ πόσο αποδομήθηκε.

        Και όπως λέει ο ψυχραιμία, ο ΛΑΟΣ εισπράττει από αυτό το κλίμα. Άμα δεν γουστάρεις να εισπράττει ο Καρατζαφέρης τους πολίτες που ζητούν κοινωνική γαλήνη, τότε θα πρέπει κι εσύ να υποστηρίζεις την οριστική παύση του αναχρονιστικού ασύλου. Γιατί τότε θα αναχαιτίσεις τον Καρατζαφέρη επί της ουσίας. Το κατάλαβες και αυτό;

        Η αλήθεια είναι ότι όλη η κοινωνία είναι όμηρος του παρακράτους της αριστεράς. Οι πραγματικοί αριστεροί θα έπρεπε να φρίττουν εναντίον τους γιατί τους καταστρέφει το όνομα. Η δεξιά ό,τι παρακράτος είχε, ωρίμασε, παραωρίμασε, έφτιαξε τη χούντα και έσκασε σαν καρπούζι. Από τότε αλλάξαμε παράγραφο, κεφάλαιο και τόμο ακόμα. Ξύπνα και έλα στην εποχή που ζεις.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/09/2009 12:09:56

    Το ασυλο απλως ειναι η πιο τρανταχτη λεπτομερεια μιας γενικοτερης πολιτικης που συνοψιζεται στον κατευνασμο της αριστερας και του προοδευτικου χωρου.
    Ειναι χαρακτηριστικο οτι οι συλληψεις των τρομοκρατων εγιναν χθες επειδη εβαλαν βομβα στο σπιτι της Κατσελη και σιγουρευτηκαν οτι δεν θα αρχισει να φωναζει ο τυπος για αγωνιστες αφου μπηκε βομβα και σε πολιτικο του ΠΑΣΟΚ.
    Ο Μητσοτακης εχει πει εδω και πολλα χρονια οτι το ασυλο πρεπει να καταργηθει τελειως.Αν δεν ηταν και ο Μαρκογιαννακης και εμενε μονος του ο Παυλοπουλο θα εκαιγαν περισσοτερα.Αυτο υπηρξε το πραγματικα αδυνατο σημειο του Καραμανλη,οτι επαιρνε αποφασεις αναλογα με την εντυπωση που θα εκαναν στους αριστερους.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/09/2009 12:42:02

    Θ ξανακαει η Αθηνα οταν πανε να το περασουν !!... τι λεμε τωρα? που ζουμε??

    Σηματα καπνου στ αδερφια μας στο Σειριο θα κανουμε. Δεν εχουμε καμια τυχη, διοτι ειμαστε "Δημοκρατες" και ψηφολαγνοι.

    ΠΠ

  9. Orestios avatar
    Orestios 25/09/2009 15:07:41

    Το "άσυλο" έτσι όπως υπάρχει σήμερα αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για την ανάπτυξη και την προστασία των ιδεών στο πανεπιστήμιο. Ουσιαστικά προστατεύει τους χούλιγκαν και παντώς είδους καταστροφείς από τις συνέπειες του νόμου, αλλά βολεύει κιόλας γιατί αποτελεί μέσω πίεσης, κατά κάποιο τρόπο. Οι βασικές τροποποιήσεις μέχρι τώρα απλά πετούν το μπαλάκι της ευθύνης από την αστνομία στους πανεπιστημιακούς για την σύλληψη οποιουδήποτε αντικοινωνικού, που επικαλείται μια ιδέα και ότι κυνηγελιται για αυτή.
    Ριζοσπαστικό μέτρο απελευθέρωσης των πανεπιστημίων και πραγματικής ενδυνάμωσης τους η κατάργηση των πάσης φύσεως πολιτικών ομάδων που νέμονται το χώρο. Ας υπάρχουν καλύτερα ομάδες ή αδελφότητες όπως στο εξωτερικό. Η ύπαρξη πολιτικών ομάδων που διαχειρίζονται θέματα του πανεπιστημίου και συνεργάζονται φανερά ή κρυφά με επίορκους καθηγητές είναι η νόσος. Οι περισσότεροι φοιτητές κατανοούν την κατάσταση αυτή και καταδειναστεύονται από την σύμπραξη καθηγητών και πολιτικών παρατάξεων. Ζητούν ριζοσπαστικά μέτρα γιατί γνωρίζουν τι γίνεται στο εξωτερικό και σε καμία περίπτωση δεν επιθυμούν υποβάθμιση των σπουδών τους με την τροφοδότηση του κλίματος τρομοκρατίας και συναλλαγής κάποιον εξαιρετικά οφελειμένων.

  10. leon avatar
    leon 25/09/2009 16:21:50

    @ Τηλεμαχος

    Μηπως θυμασαι ποιοι αλλοι βγηκαν στους δρομους για φασαριες τον Δεκεμβρη?
    Οι χρυσαυγιτες που κατατασσονται?

    Ο ψυχραιμια εχει πραγματι δικιο. Δεν βαζει βομβες ο χερι χερι. Αλλα απο ην αλλη ουτε και ο Τσιπρας πεταει γκαζακια.

    Οσο για τους εξωπανεπιστημιακους, ναι εχω δει τι φυντανια ειναι. Και τα καδρονια και τις απειλες.
    Εχω δει ομως και τα ΜΑΚΗ (η με ΕΙ γραφεται? δεν ξερω). Και τους σιδερολοστους τους και τις συριγγες που πεταγαν στα πανεπιστημια για να σπασουν τις καταληψεις.

    Μηπως τελικα εσυ ζεις σε αλλη εποχη απο την σημερινη?