#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/11/2011 15:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To ατόπημα του κ. Παπαδήμου



Διαβάζω στον τύπο:

«Κύκλο επαφών με τους ηγέτες των κομμάτων που δεν συμμετέχουν στην κυβέρνηση συνεργασίας θα έχει από τη Δευτέρα έως την Τετάρτη ο πρωθυπουργός Λουκάς Παπαδήμος, κατόπιν δικής του πρωτοβουλίας.

Ειδικότερα, ο πρωθυπουργός θα συναντηθεί:

- τη Δευτέρα, στις 14.00, με τη γενική γραμματέα του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα,

- την Τρίτη, στις 14.00, με τον πρόεδρο της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξη Τσίπρα,

- την Τετάρτη, στις 13.00 με τον πρόεδρο της Δημοκρατικής Αριστεράς, Φώτη Κουβέλη και στις 15.00 με την πρόεδρο της Δημοκρατικής Συμμαχίας, Ντόρα Μπακογιάννη

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν στο Μέγαρο Μαξίμου. Σκοπός των επαφών είναι η ενημέρωση για τις εξελίξεις στην Ευρωπαϊκή Ένωση και την Ευρωζώνη ειδικότερα

Προφανώς και ο Πρωθυπουργός έχει το δικαίωμα να συναντιέται με όποιον επιθυμεί και άδεια δεν χρειάζεται!

Eιδικά με τους αρχηγούς των κομμάτων που αναγνωρίζονται από τον Κανονισμό της Βουλής είναι και υποχρέωσή του και ορθώς πράττει.

Όμως, προς τι η διακριτική μεταχείριση έναντι των αγαπημένων παιδιών του συστήματος (της κας Μπακογιάννη και του κ. Κουβέλη;)

Έχουν δοκιμαστεί σε εκλογές; Και ο κ. Αβραμόπουλος κάποτε, ως Αρχηγός κόμματος, κατέγραφε διψήφια ποσοστά στις δημοσκοπήσεις, αλλά ουδέποτε κατήλθε σε εκλογές!

Ήθελα να ξέρω, ποια είναι τα κριτήρια επιλογής;

Κατά τον Κανονισμό της Βουλής δεν αναγνωρίζονται ως κόμματα.

Αν το κριτήριο αποτελεί το γεγονός ότι είναι βουλευτές, τότε γιατί δεν συναντάται με τον κ. Γιάννη Δημαρά, του Άρματος Πολιτών; Με τον εκπρόσωπο των Οικολόγων, που συμμετέχουν στην Ευρωβουλή;

Αν το κριτήριο είναι ότι ....καταγράφονται στις δημοσκοπήσεις, γιατί δεν συναντάται  με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ και τη «Χρυσή Αυγή» που  συμμετέχουν μάλιστα  και στο Δήμο της Αθήνας;

Και με τον εκπρόσωπο του  «κανένα», του «λευκού» και της αποχής; Καταγράφουν και αυτοί σημαντικά ποσοστά στις δημοσκοπήσεις.

Αν το κριτήριο είναι ό,τι είναι ξεχωριστές προσωπικότητες και έχουν απόψεις, γιατί δεν συναντάται με τον Μίκη Θεοδωράκη που ηγείται της «Σπίθας»; Δεν έχει απόψεις ο Μίκης;

Τέλος, για την ισορροπία του πράγματος,  θα πρότεινα στον κ. Παπαδήμο, να συναντηθεί με τον Μικρό Οδυσσέα και τον Δαναό! Έχουν  σφαιρική άποψη επί παντός του επιστητού! Είναι άλλωστε και ....εκπρόσωποι του γνωστού αντι-Κόμματος!

Αδέξιος Δεξιός 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 26/11/2011 15:26:10

    Τον Λεβέντη?

  2. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 26/11/2011 16:31:46

    Καφενείον ο Λουκάς (εντός του Μεγάρου Μαξίμου). Ανοικτά κάθε Δευτέρα και Τρίτη από τις 14:00 και κάθε Τετάρτη από τη 13:00. Προσφέρονται αφεψήματα καφέ, ροφήματα, αναψυκτικά, γλυκίσματα και ελαφρά γεύματα.

  3. S.τ.γ.θ. avatar
    S.τ.γ.θ. 26/11/2011 18:01:03

    Ήσυχααα.
    Ο άνθρωπος το δήλωσε ¨Δεν είναι πολιτικός και ''αρα δεν ξέρει και δεν μπορεί να ξεχωρίσει ποιο είναι το κόμμα και ποιο το απόκομμα.Δεν πρόκειται για ατόπημα δηλαδή Νομίζω ;

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 26/11/2011 18:05:19

    Παιδιά δεν τίθεται θέμα Παπαδήμου και του κάθε Παπαδήμου που δεν είναι εκλεγμένος από τον Ελληνικό λαό . Σ' αυτό το κατασκεύασμα της ΑΙΣΧΎΣΤΟΥ ΕΊΔΟΥΣ ΟΛΙΓΑΡΧΊΑΣ που ζούμε ευθύνη έχουν όλοι και πρωτίστως η οικογένεια ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ,οι γνωστοί ΚΑΝΑΛΑΡΧΕΣ- εκδότες-εργολάβοι και Ο ΠΡΌΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ο οποίος συμπεριφέρεται ως υπάλληλος φοβούμενος μην χάσει τον μισθό του. Όλα τα άλλα έπονται.Επομένως το θέμα είναι ότι πρέπει με ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ να ΕΚΔΙΩΧΘΟΎΝ κακήν κακώς , ειδάλλως Δημοκρατία και ότι αυτό συνεπάγεται δεν υπάρχει περίπτωση να ζήσουμε ,ούτε εμείς ούτε τα παιδιά μας.

  5. ageliki avatar
    ageliki 26/11/2011 18:29:25

    Πολυ διαφιμηση για την ντορουλα και τζαμπα μαλιστα .Τι ατοπημα εδω κουρελιασανε τα παντα [ νομους λαο θεσμους] και ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

  6. pkord avatar
    pkord 26/11/2011 18:32:52

    Το πιο πιθανό είναι ότι κάλεσε Ντόρα-Κουβέλη αντί Δημαρά-Πράσινους επειδή τους βλέπει συχνότερα στην τηλεόραση! Είναι άβγαλτος και παρασύρεται εύκολα ο Παπαδήμος, μην τον παρεξηγείτε!

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 26/11/2011 18:43:47

    Ο Δαναός με τον Μικρό Οδυσσέα, που είναι;
    Ετοιμάζονται για το ενδεχόμενο που θα τους καλέσει ο Πρωθυπουργός;

    • danaos avatar
      danaos @ Κώστας Ροδινός 26/11/2011 19:30:02

      Η αλήθεια είναι ότι ζορίζομαι λίγο να αποδεχτώ την κατά τα άλλα (δε λέω ποια άλλα) δελεαστική πρόταση, γιατί δεν ξέρω τι γραφείο να ζητήσω: Κλασσικό ή μοντέρνο; Κερασιά, καρυδιά, τριανταφυλλιά, μαόνι ή προγυαλισμένο baboo με τελειώματα σημύδας και inox; Τι κουρτίνες να ζητήσω; Ολομέταξες με χρυσό στράφι,από χοντρό ή λεπτό ύφασμα, με κρίκους, με τιράντες, ή τύπου ρόμαν; Τι χαλιά τέλος πάντων:Καυκάσου,Chirvan,Khottan,
      Kazak, OldPersian, Atelier,Ziegler ή μήπωςYomut Bukhare;
      Είδες Κώστα μου τι διλήμματα έχω; Γι αυτό προς το παρόν ας χτυπήσω ένα τρίγωνο Πανοράματος να πάρει ενέργεια ο εγκέφαλος και μετά βλέπουμε!!!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ danaos 26/11/2011 19:36:20

        Άστα αυτά Δαναέ..γιατί δε μαρτυράς την πάσα αλήθεια; αφού δεν ευκαιρείς να συμμετέχεις σε συνάντηση....σ' έφαγαν οι ''Στέλες''...βάλτες σε σειρά να τελειώνουμε..ο λαός αγωνιά...

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ danaos 26/11/2011 20:01:07

        Κάλεσε τον Αρούλη, σ' αυτά είναι μανούλα...

  8. juliet avatar
    juliet 26/11/2011 20:26:54

    Τα σιρόπια πρόσεχε .......

    • marika avatar
      marika @ juliet 26/11/2011 20:56:39

      giasou juliet eimai taxidi kai to laptop den exei Ellinika ti kaneis;Diskola ta pragmata stin patrida!

      • inouser avatar
        inouser @ marika 26/11/2011 23:23:44

        Για τέτοιες περιπτώσεις, για όταν δηλαδή το πληκτρολόγιο δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες, υπάρχουν υπηρεσίες αυτόματης μετατροπής των greeklish σε ελληνικά.

        Παρακαλώ επισκεφθείτε κάποιο από τα





        και μετά θα μπορείτε να γράφετε το σχόλιό σας σε ελληνικά.

        Αν σας αρέσει η ιδέα, διαδώστε το και στους γνωστούς σας για να απαλλαγούμε κάποτε από τα greeklish.

        • inouser avatar
          inouser @ inouser 26/11/2011 23:45:24

          Προς τους κ.κ. διαχειριστές του ιστοτόπου.

          Παρακαλώ διορθώστε ελαφρώς το δημοσιευθέν σχόλιό μου (http://www.antinews.gr/2011/11/26/135454/#comment-860905), γιατί δεν εμφανίζονται σ' αυτό οι διευθύνσεις (URL) των υπηρεσιών μετατροπής των greeklish σε ελληνικά.

          Στο δημοσιευθέν σχόλιο υπάρχει ενεργός μόνον ένας υπερσύνδεσμος (αντί για δύο) και αυτός έχει λάθος επεξηγηματικό κείμενο. Το κείμενο (και οι σχετικοί υπερσύνδεσμοι) πρέπει να είναι.

          http://services.innoetics.com/greeklish/ServiceFrame.aspx

          http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp


          Σας ευχαριστώ και καλό σας βράδυ.

          -------------------------------

          Για ευκολία, παραθέτω ξανά το αρχικά υποβληθέν σχόλιό μου:

          Παρακαλώ επισκεφθείτε κάποιο από τα





          και μετά θα μπορείτε να γράφετε το σχόλιό σας σε ελληνικά.

          Αν σας αρέσει η ιδέα, διαδώστε το και στους γνωστούς σας για να απαλλαγούμε κάποτε από τα greeklish.

        • juliet avatar
          juliet @ inouser 27/11/2011 09:22:13

          inouser
          Καλημέρα,
          έχεις απόλυτο δίκιο ,γράφουμε ελληνικά ,και εγώ αν κάποιος γράφει greeklish ,και εξακολουθεί δεν διαβάζω τι γράφει.Ο σεβασμός πρέπει να είναι αμοιβαίος και όχι μονόπλευρος.Η Μαρίκα αν και μένει εκτος και θα της ήτανε ευκολότερα να τα γράφει,γράφει πάντα Ελληνικά.Αρα τώρα της δίνουμε συχώρεση.Και πάλι Καλημέρα!!!

      • juliet avatar
        juliet @ marika 27/11/2011 09:10:51

        Μαρίκα ,καλημέρα,
        δεν πειράζει ,αγώνας μεγάλος ....αλλά ,Μαρίκα μου, κυλάει και Ματλέζικο αίμα μέσα μου που σημαίνει πείσμα...,θέλω να πιστεύω ότι θα σωθούμε .άλλοστε ΠΡΕΠΕΙ.

        • juliet avatar
          juliet @ juliet 27/11/2011 11:14:42

          Μαλτεζικο