05/11/2008 16:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

STOP και στην Μονή Τοπλού

«Φρένο» στα σχέδια τουριστικής ανάπτυξης, σε περιοχή 26 χιλιάδων στρεμμάτων που ανήκουν στη Μονή Τοπλού, βάζει το Συμβούλιο της Επικρατείας. Συγκεκριμένα, η εισηγήτρια Κατερίνα Χριστοφορίδου ζητεί από το Συμβούλιο της Επικρατείας να ακυρώσει κοινή υπουργική απόφαση του 2007 με την οποία εγκρίθηκαν οι περιβαλλοντικοί όροι για την ολοκληρωμένη τουριστική ανάπτυξη έκτασης του Ιδρύματος Παναγία η Ακρωτηριανή, που βρίσκεται στον Νομό Λασιθίου. Η σύμβουλος Επικρατείας υποστηρίζει ότι η περιβαλλοντική αδειοδότηση δεν έγινε με νόμιμες διαδικασίες και ότι η περιοχή μπορεί να δεχτεί μόνο ήπια τουριστική ανάπτυξη. Η κ. Χριστοφορίδου αντιτίθεται και στην κατασκευή γηπέδων γκολφ, επισημαίνοντας ότι αλλοιώνουν τη φυσιογνωμία του τόπου και σπαταλούν υδάτινα αποθέματα.

Το σχέδιο τουριστικής αξιοποίησης ανήκει σε Βρετανούς επιχειρηματίες και προβλέπει την κατασκευή τουριστικών χωριών 7.000 κλινών, με γήπεδα γκολφ, συνεδριακά κέντρα και άλλες εγκαταστάσεις. Η υπόθεση έφτασε στο ΣτΕ ύστερα από αίτηση ακύρωσης που κατέθεσαν περίπου 300 κάτοικοι και ιδιοκτήτες ακινήτων στην Κρήτη. Μάλιστα, υπέρ της υπουργικής απόφασης έχουν παρέμβει η αγγλική εταιρεία Loyalward Ltd που έχει αναλάβει την υλοποίηση του έργου, η Μονή Τοπλού, ορισμένες μητροπόλεις, η τοπική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων Λασιθίου κ.ά. Βασικό επιχείρημα όσων τάσσονται υπέρ της υπουργικής απόφασης είναι ότι το έργο θα έχει θετικές κοινωνικοοικονομικές επιπτώσεις.

Υπενθυμίζουμε ότι κλείνει ένας χρόνος από τότε που ασχοληθήκαμε για πρώτη φορά με το θέμα: Το σκάνδαλο της «μεγάλης επένδυσης» στη μονή Τοπλού

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nio avatar
    nio 05/11/2008 17:28:54

    Aνω ραχουλα κατω ραχουλα 1-0

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/11/2008 19:37:56

    χμμ...Συμφωνώ με τα περί αλλοίωσης του τοπίου.Ως εκεί.

    Κλείνουν 15 χρόνια από τότε που υπογράφτηκε η «σύμβαση». Το έργο είναι ήταν και θα είναι καταδικασμένο λόγω της προχειρότητας της σύλληψης, και της πανάκριβης συμφωνίας (10% επί του τζίρου, των πάσης φύσεω εσόδων). Και αν ακόμα έχουν κάνει σκοτεινές τροποποιήσεις, προσβάλλεται από οποιονδήποτε.

    Δεν ήταν βιώσιμο, αφού η γη, αλλοιωμένη ή όχι δεν μεταβιβάζεται, οι μεζονέτες δεν πουλιούνται κλπ.

    Με την παρούσα δανειακή κρίση...ήταν στραβό το κλήμα, το έφαγε κι ο γάϊδαρος (όχι ο σχολιαστής, ο άλλος με τα μεγάλα αυτιά)

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 05/11/2008 22:36:01

    Το ότι η απόφαση του Συμβ. Επικρατείας να πεί "ΣΤΟΠ!! για να μη γίνει ένας επίγειος παράδεισος μαιζονέτες και μπαγκαλόου κάποιων "επενδυτών", βοήθησαν (με όχι λίγο πολιτικό κόστος) κάποιοι πολιτικοί και κάποια κόμματα, με τους αγώνες τους, τις επερωτήσεις τους στη Βουλή, τις μηνυτήριες αναφορές τους στον Άρειο Πάγο, κ.α., και τους χαρακτήρισαν ποικιλοτρόπως,
    μήπως θα άξιζε να αναφερθεί, απλώς;

    Ή μήπως οι λέξεις ΣΥΡΙΖΑ και Αλαβάνος, προσφέρονται μόνο για λοιδορία και χωρίς όρια πολεμική από ορισμένους;

    Δεν πειράζει, νάναι καλά, όλοι.

  4. μαϊμούνι avatar
    μαϊμούνι 05/11/2008 23:38:52

    Τους ξενοδόχους ή άλλους εργοδότες των κυρίων που αναφέρεις να ευχαριστήσεις, εκεί μεριά Άγιο, Ηράκλειο και Ρέθυμνο. Τα άλλα είναι χοχλιοί μπουρμπουριστοί και μαϊντανός.

  5. Μεμψίμοιρος avatar
    Μεμψίμοιρος 05/11/2008 23:48:42

    Η Τοπλού αποκαλύφθηκε χάρις στον Αλαβάνο

  6. ammodytes vipera meridionalis avatar
    ammodytes vipera meridionalis 05/11/2008 23:49:48

    @Δημήτρης ο Αλαβάνος έλεγε για απάτες και σκάνδαλα και τέτοια. Δεν θυμάμαι να είπε για αυτά που είπε το ΣτΕ. Αν ωστόσο έχει ευαισθησίες για την αλλοίωση του τοπίου, ξέρει τίποτα για ορυχεία σε Κυκλαδονήσια;

  7. μαϊμούνι avatar
    μαϊμούνι 05/11/2008 23:53:11

    Τι λες Μεμψίμοιρε;! Ο κόσμος βοά (δίκαια ή άδικα) τουλάχιστον 10 χρόνια τώρα (μπορεί και άδικα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)

    Ακουσε ο Αλαβάνος «Βατοπέδι», εκκλησία, λεφτά και πήρε φόρα και αερίστηκε. Να έρθει στην Σητεία να τα πει αυτά που λέει (αν τολμάει)

  8. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/11/2008 02:42:21

    @ ammodytes vipera 5th, 2008 at 11:49 pm

    Όταν πάς να κάνεις "μαιζονέτες και μπαγκαλόου" σε έναν επίγειο παράδεισο και το Συμβ. Επικρατείας δεν σου το επιτρέπει, μήπως θα πρέπει να απολογηθει όποιος Αλαβάνος, μιλουσε για απάτες και σκάνδαλα;
    Τι επρεπε άραγε να πεί, Για τους λωποδύτες Άγγλους;
    Δν ήταν σκάνδαλο μήπως;

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/11/2008 02:51:00

    μαϊμούνι Says: at 11:53 pm

    Σημασία δεν έχει αν βοούσε ο κοσμος 10 ή 110 χρόνια.
    Και μαλιστα (μπορεί και ....άδικα!!!!...)όπως λες !!..

    Αυτό που μετράει είναι ποιός έχει τα κότσια και ποιός καταθέτει μηνυτήριες αναφορές στον Άρειο Πάγο....

    Και όχι όποιος απειλεί ....εκ του ασφαλούς με την ανωνυμία του τον Α. Αλαβάνο.
    Που απ'ότι ξερω έρχεται και θα ξανάρθει πολλές φορές στη Κρήτη και στη Σητεία.

    Να του τα πείς από κοντά όλα αυτά, ...τα ωραία και τα ...Δημοκρατικά!!!...

  10. μαϊμούνι avatar
    μαϊμούνι 06/11/2008 06:16:29

    λυπάμαι, δεν είναι προσωπικό. Ο Αλαβάνος βρήκε μια υπόθεση σχεδόν πεθαμένη, με αγωγές, προσφυγές και περιβαλλοντικά να αιωρούνται και να εκκρεμούν χρόνια, και φώναξε αέρα (καταλαμβάνοντας λόφο που δεν υπήρχε), παραβιάζοντας ανοιχτές πόρτες.

    Αν έχει κότσια, να πάει στην Μεσσηνία. Αν έχει κότσια, να πάει στην Εύβοια. Ή σταματάει ο Δον Κιχώτης στις «οικολογικές» ανεμογεννήτριες που σου στοιχίζουν εσενα και εμένα έξτρα καπέλα προς δόξαν των κρατικοδίαιτων;

    Και αφού είναι τόσο καλός να κάνει ο ίδιος, όχι ομάδες άσχετες και πληρωμένες, μια προσφυγή κατά της αποβιταμίνωσης των οικόσιτων κατσούληδων.

    Τον απείλησα εγώ ή οποιοσδήποτε; Εσύ λές τους Άγγλους λωποδύτες. Εσύ κατηγορείς ανώνυμα (άσχετα αν εχεις ή δεν έχεις δίκιο)

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/11/2008 11:41:40

    @μαϊμούνι 11:53 pm

    Επαναλαμβάνω: το πρόβλημα δεν είναι αν μία υπόθεση αιωρείται χρόνια και αιώνες,
    αλλά ποιός παρεμβαίνει αποφασιστικά, ώστε ο Άρειος Πάγος να πεί:
    ΣΤΟΠ στους Άγγλους απατεώνες (που υπερασπίζεσαι βλέπω με πάθος, ανεπιτυχώς όμως)
    και να σταματά την κλεψιά των θησαυρών της χώρας μας.

    Και αυτός που παρεμβαίνει, αγνοώντας το πολιτικό κόστος είναι ο Αλαβάνος-ΣΥΡΙΖΑ.

    Και ακόμη, φίλε μου "δεν παίζεσαι με τίποτε!!.."

    Όταν μετά την εξέλιξη αυτή, αντί να συγχαρείς, ή έστω να σιωπήσεις, προκαλείς από πάνω λέγοντας:
    "Να έρθει στην Σητεία να τα πει αυτά που λέει (αν τολμάει)", που κατά τη γνώμη μου, συνιστούν ξεκάθαρη απειλή,
    σου απαντήσαμε ότι: "έρχεται και θα ξανάρθει πολλές φορές στη Κρήτη και στη Σητεία," και ακόμη:"Να του τα πείς από κοντά όλα αυτά, …τα ωραία και τα …Δημοκρατικά!!!",

    το γυρίζεις αλλά γαλλικά και προτείνεις τώρα :

    αν έχει κότσια να πάει στη Μεσσηνία, στην Εύβοια για τις ..ανεμογεννήτριες. Έλεος!!..

    Ας σοβαρευτεί η συζήτηση μας, και ας δείξουμε λίγη μεγαλοψυχία και περισσότερη παραδοχή της πραγματικότητας.

    Δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε κάποτε, ότι και κάποιοι άλλοι (εκτός των δικών μας) μπορούν να κάνουν κάτι και να προσφέρουν στο τόπο.

    Κανείς (μπλε ή πράσινος) δεν έχει το θείο χάρισμα-μονοπώλιο να κάνει τα πάντα!!..

  12. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/11/2008 11:45:17

    @μαϊμούνι 11:53 pm

    Επαναλαμβάνω: το πρόβλημα δεν είναι αν μία υπόθεση αιωρείται χρόνια και αιώνες,
    αλλά ποιός παρεμβαίνει αποφασιστικά, ώστε ο Άρειος Πάγος να πεί:
    ΣΤΟΠ στους Άγγλους απατεώνες (που υπερασπίζεσαι βλέπω με πάθος, ανεπιτυχώς όμως)
    και να σταματά την κλεψιά των θησαυρών της χώρας μας.

    Και αυτός που παρεμβαίνει, αγνοώντας το πολιτικό κόστος είναι ο Αλαβάνος-ΣΥΡΙΖΑ.

    Και ακόμη, φίλε μου "δεν παίζεσαι με τίποτε!!.."

    Όταν μετά την εξέλιξη αυτή, αντί να συγχαρείς, ή έστω να σιωπήσεις, προκαλείς από πάνω λέγοντας:
    "Να έρθει στην Σητεία να τα πει αυτά που λέει (αν τολμάει)", που κατά τη γνώμη μου, συνιστούν ξεκάθαρη απειλή,
    σου απαντήσαμε ότι: "έρχεται και θα ξανάρθει πολλές φορές στη Κρήτη και στη Σητεία," και ακόμη:"Να του τα πείς από κοντά όλα αυτά, …τα ωραία και τα …Δημοκρατικά!!!",
    το γυρίζεις αλλά γαλλικά λέγοντας τώρα:

    αν έχει κότσια να πάει στη Μεσσηνία, στην Εύβοια για τις ..ανεμογεννήτριες. Έλεος!!..

    Ας σοβαρευτεί η συζήτηση μας, και ας δείξουμε λίγη μεγαλοψυχία και περισσότερη παραδοχή της πραγματικότητας.

    Δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε κάποτε, ότι και κάποιοι άλλοι (εκτός των δικών μας) μπορούν να κάνουν κάτι και να προσφέρουν στο τόπο.

    Κανείς (μπλε ή πράσινος) δεν έχει το θείο χάρισμα-μονοπώλιο να κάνει τα πάντα!!..

  13. μαϊμούνι avatar
    μαϊμούνι 06/11/2008 12:16:52

    δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε να λέω εγώ "άσπρο" και εσύ "μαύρο", γιατι γινόμαστε βαρετοί.

    "μεγαλοψυχία" και "παραδοχή πραγματικότητας"

    Μεγαλοψυχία προς ποιον? Αυτόν που πουλάει μπανάνες ή μουσακά στο Βάϊ? Τον άφραγκο Άγγλο που δεν λέει να φύγει? Τον μεγαλοξενοδόχο στο Ρέθυμνο που δεν θέλει ξενοδοχεία για να κονομάει αυτός? Στον Αλαβάνο που εισπράττει από ταλκ ή αμίαντο και ψάχνει για συνθήματα για να δικαιολογεί την ύπαρξή του?

    Νομίζω ότι κάλυψα και την "παραδοχή πραγματικότητας"

    Μην απαντήσεις με συνθήματα ή κραυγές, αλλά πες απλά (και σε διαβάζουν): Ποιους θησαυρούς της χώρας μας έκλεψαν οι συγκεκριμένοι Άγγλοι?

  14. touvoula avatar
    touvoula 06/11/2008 12:58:43

    Κανένα σχόλιο ο Καρχιμάκης, έχει εξαφανιστεί από προσώπου γής τον τελευταίο μήνα.
    Τί γίνεται φίλε μου, χάλασε η σούπα;
    Τουλάχιστον κράτησες την προκαταβολή.

  15. Μάρκος avatar
    Μάρκος 07/11/2008 16:22:20

    Και κλάάάάάάάάμα ο Καχριμάκης ρε παιδάκι μου!