21/01/2009 14:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

300 δις δολάρια το εξωτερικό χρέος της Ελλάδας


_______________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________
Ποιο είναι το πρώτο συμπέρασμα από τον πίνακα με το εξωτερικό χρέος που δημοσιεύουμε, αφού ξεζαλιστούμε από τα νούμερα; Η Ελλάδα χρωστάει όσο η ...Κίνα και η ..Ρωσία. Το δεύτερο ότι η Τουρκία χρωστάει λιγότερα από εμάς. Το τρίτο το  είπε ο οικονομικός σύμβουλος του antinews: «η λίρα θα πέσει κι άλλο».

Άλλες εκτιμήσεις:

Όταν χρωστάνε τόσοι πολλοί, τόσα πολλά, ή θα πάει το φέσι σύννεφο, ή θα πληθωριστούν και θα ξεπληρωθούν λιγότερα, ή δεν ξέρω κι εγώ τι.

Το μέγεθος και η έκταση του προβλήματος είναι πρωτόγνωρο, όπως έχει γραφτεί κατά κόρον στο antinews. Το ενδιαφέρον είναι οι σχέσεις των υπερδανεισμένων χωρών μεταξύ τους και με τους πιστωτές τους. Αυτό θα δημιουργήσεις τριβές και άλλα, χειρότερα.

Η σχέση δολαρίου και γιουάν είναι το κλειδί, και κατά πόσο θα τα βρουν Κίνα και ΗΠΑ. Το βιβλίο λέει ότι οι Κινέζοι θα αγοράζουν αμερικανικές εταιρίες και γη. Αν γίνει αυτό το ΝΑΤΟ θα είναι ασήμαντο μπροστά στο NPPTO (North Pacific)

Το μόνο ερώτημα, είναι κατά πόσον όλος αυτός ο υπερδανεισμός συνδέεται, και πως, με τον υπερβολικό πλούτο που δημιουργήθηκε από το εμπόριο Κίνας με τον κόσμο, και βασικά τις ΗΠΑ.

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι γράφεται ιστορία και δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος πλανήτης να μετακομίσουμε.

Ο πίνακας είναι από το: GLOBAL BANKING COLLAPSE GETS WORSE

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 21/01/2009 14:27:19

    Το θέμα είναι αναλογικά με το τι παράγουμε τι χρωστάμε και αυτές που αναφέρεις είναι τεράστιες οικονομίες άμα συγκρίνουμε αναλογικά με το ΑΕΠ μας θα δούμε ότι ίσως να είμαστε και πρώτοι στον παραπάνω πίνακα οπότε μάλλον κλάφτα χαράλαμπε

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/01/2009 14:31:23

    Το χρεος ομως ειναι σε ευρω.Δε σημαινει ότι αν αρχισουν οι Αμερικανοι να κοβουν πληθωριστικά δολλαρια θα μειωθεί το δικο μας χρεος παρα μόνο αυτο που αφορα τις δοσεις για τα F-16.
    Mονο αν αποφασισει η ΕΚΤ να κοψει πληθωριστικο ευρω ξεφευγουμε,πραγμα που οι Γερμανοι δεν θα το επιτρεψουν.
    Εννοειται οτι αν φύγουμε από το ευρω δεν θα εχουμε να πληρωσουμε τις δόσεις.Η εξαρτηση από το γαλλογερμανικο άξονα είναι μεγαλύτερη από ποτέ.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/01/2009 14:39:42

    O Mπερλουσκονι προσπάθησε να φορτωσει το χρεος των ασθενων οικονομιων στις ισχυρες με κοινα ομολογα και εφαγε πορτα.
    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=978019&lngDtrID=251

  4. KaryID avatar
    KaryID 21/01/2009 14:40:03

    Aπό 'δω το φέρνεις από κει το φέρνεις όλο στον ευρωατλαντισμό στην ψύχρα το γυρίζεις.

  5. Nick avatar
    Nick 21/01/2009 14:43:03

    Το μόνο ερώτημα, είναι κατά πόσον όλος αυτός ο υπερδανεισμός συνδέεται, και πως, με τον υπερβολικό πλούτο που δημιουργήθηκε από το εμπόριο Κίνας με τον κόσμο, και βασικά τις ΗΠΑ
    ------------------------------------------

    ΧΡΕΟΣ = ΧΡΗΜΑ

    Κοινώς "το χρέος σου είναι κέρδος μου".

    Επίσης

    αύξηση χρήματος σε κυκλοφορία = αύξηση χρέους.

    Απλά πράγματα...

    Όσο για τον αν γράφεται Ιστορία, θυμηθητε μια λέξη: Αρμαγεδών.

  6. Nick avatar
    Nick 21/01/2009 14:45:17

    Και κάτι τελευταίο για όσους/όσες επιμένουν ότι η κατάσταση μπορεί να τεθεί υπό έλεγχο:

    Credit Default Swaps + Παράγωγα = 1,5 τετράκις εκατομμύρια δολάρια. ($1.500.000.000.000.000)

  7. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 21/01/2009 14:46:50

    δεν χρωστάμε και λίγα! τα χρήματα όμως είναι σχετική έννοια

    -----------------------------
    “Βόμβα” γραφεί η καθημερινή είναι η απόφαση βόμβα για τα πτυχία από τα κολέγια που εκδόθηκε μετά προσφυγή εκπαιδευτηρίου
    Πόρτα για χορήγηση και ακαδημαϊκής αναγνώρισης στους αποφοίτους των ιδιωτικών κολεγίων ανοίγει απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου Αθηνών.
    Η απόφαση που εκδόθηκε έπειτα από προσφυγή ελληνικού κολεγίου που συνεργάζεται, με τη μέθοδο της δικαιόχρησης, με γαλλικό πανεπιστήμιο, αναφέρει ότι ο ΔΟΑΤΑΠ (οργανισμός που χορηγεί τις ακαδημαϊκές αναγνωρίσεις σε πτυχία, ο οποίος αντικατέστησε το ΔΙΚΑΤΣΑ) παράνομα δεν αξιολογεί τα πτυχία αποφοίτων ελληνικών κολεγίων - παραρτημάτων ευρωπαϊκών

    Σύμφωνα με πληροφορίες της «Κ», το υπ. Παιδείας αναμένεται να προσφύγει κατά της απόφασης του Διοικητικού Πρωτοδικείου «η οποία αν τελεσιδικήσει θα αποτελέσει πρόβλημα, καθώς θα μας αναγκάσει να χορηγήσουμε ακαδημαϊκή αναγνώριση στα εν λόγω πτυχία» ανέφερε χθες στην «Κ» υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου.
    Δεν μπορείς να σχολιάσεις την απόφαση του διοικητικού εφετείου, μπορείς να σχολιάσεις όμως το γεγονός ότι ένα διοικητικό εφετείο δεν μπορεί να αλλάξει με απόφαση του το σύνταγμα της χώρας.

  8. Κάποιος avatar
    Κάποιος 21/01/2009 15:02:09

    ρε παιδιά θα τρελλαθούμε εντελλώς;
    είδατε στον πίνακα πόσα χρωστάει η ελβετία;

  9. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 21/01/2009 15:05:01

    αλλά και αυτοί στο ΥΠΕΠΘ θα προσφύγουν λένε κατά τις απόφασης!!!!!!

    και εντάξει το υψηλόβαθμο στέλεχος, νομική υπηρεσία δεν έχουν!

  10. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 21/01/2009 15:12:54

    βουνίσιε, αν είχες εμπειρία από τους "νομικούς" που στελεχώνουν τις νομικές υπηρεσίες των υπουργείων δεν θα αναρωτιόσουν.

  11. Middle-Left wing Economist avatar
    Middle-Left wing Economist 21/01/2009 15:22:35

    Άν δίπλα από τη στήλη του χρέους είχε και μια στήλη με το Ακαθάριστο Εθνικό Προιόν, ο πίνακας θα είχε πληροφορία αξίας. Με μια διαίρεση, θά βρισκες που πάει η κάθε χώρα. Χωρίς αυτή τη στήλη, δεν λέει σχεδόν τίποτα.
    Και κάτι άλλο, για όσους έχουν απορίες για το "υψηλό" χρέος χωρών όπως η Ελβετία, Γερμανία κτλ: Το κρίσιμο ισοζύγιο εισροών-εκροών κάθε χώρας είναι το εμπορικό ισοζύγιο. Από εκεί πληρώνεις, άν βέβαια έχεις θετικό πρόσημο, με υγιή τρόπο. Όταν περιορίζεις την οπτική σου στο δημοσιοοικονομικό ισοζύγιο, σου δειχνουν το φεγγάρι κι εσύ κυττάς το δάχτυλο.

  12. minister avatar
    minister 21/01/2009 15:41:10

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

  13. Νικόλας avatar
    Νικόλας 21/01/2009 15:44:37

    Τα στοιχεία είναι του 2006!

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/01/2009 15:50:28

    Σωστός ο 11

    μα το λέει έμμεσα και η ανάρτηση όταν αναφέρεται στον πλούτο

    Μακάρι να ποσοτικοποιήσουμε την ικανότητα μιας οικονομίας να παράξει πλούτο στο μέλλον, έτσι ή αλλιώς, για να δουμε ποιοι μπορούν να ξεπληρώσουν.

  15. stelios avatar
    stelios 21/01/2009 15:54:05

    11@
    Γι'αυτο ακριβως ο,τι χρημα πεφτει σαν πακετο στη Γερμανια στηριζει την οικονομια τους,ενω εδω βουλιαζει την ελληνικη και στηριζει μεσω των εισαγωγων τις οικονομιες των αλλων,με αποτελεσμα συνεχη υπερδανεισμο.
    Κατα ποσοστο αν θεωρησουμε οτι θα ζεσταθει η αγορα συμφωνα με τη μπουρδολογια των ημερων με το...ριξιμο χρηματος,θα ωφεληθουν πρωτα οι Κινεζοι.....

  16. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 15:58:38

    Με χαρά διαπιστώνω οτι οι Βρετανοι χρωστάνε 4 φορές το ΑΕΠ τους.

    Είναι σαν να χρωστούσαμε εμείς 1 Τρισ.
    Ενώ χρωστάμε περίπου 240 Δίς απο ότι γνωρίζω...

    Ναι, η λίρα θα καταβαραθρωθεί!!!
    Σε 2 μηνάκια τη βλέπω κάτω απο το Ευρώ!

  17. donaE avatar
    donaE 21/01/2009 16:05:17

    Το φεσι θα παει συννεφο.Και η εξαρτηση επισης,αλλα αυτο ειναι η ιστορια της ζωης μας.

  18. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/01/2009 16:17:54

    Σε δυο μηνάκια ??? Decay ξανακοίτα ισοτιμίες του τελευταίου μήνα , πάρτυ θα κάνεις !

  19. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/01/2009 16:18:52

    Το σημαντικότερο συμπέρασμα το είπε ο ψυχραιμία πάντως :

    "Η εξαρτηση από το γαλλογερμανικο άξονα είναι μεγαλύτερη από ποτέ."

  20. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 16:23:21

    @ 21 greekpoliticalreview,

    Βλέπω τα διαγράμματα ισιτιμιών στο σαιτ της Ναυτεμπορικής και βλέπω ένα με δύο μηνάκια...

  21. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 16:23:54

    Ισοτιμιών...

  22. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 16:26:52

    Τώρα είναι στο 0,937 απο 0.65 πρίν μερικούς μήνες...

    Καλά μιλάμε για ΤΗΝ υποτίμηση...

  23. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/01/2009 16:36:57

    Με δεδομένα :

    Την κατάσταση της RBS , τους καπνούς που βγάζουν τα "φωτοτυπικά" λιρών και με ακόμα δυο τρεις κακές επίσημες ανακοινώσεις (πχ για ανεργία) όχι Ρουμπίνι αλλά ούτε ο Χουντίνι δεν την σώζει .

    (τώρα που το ξανακοίταξα οι δυο μήνες είναι λογικό σενάριο , με συνεπήρε το συναίσθημα Decay)

  24. Jeannou85 avatar
    Jeannou85 21/01/2009 17:32:22

    Δυστυχως το Χρέος μας μεγάλωσε πολυ απο το 2006 .
    Στις 30-9-08 ηταν 290 δις ευρό , δηλαδή 377 δις δολλάρια.

    Το ανησυχητικό είναι ακριβώς ο ρυθμός αύξησης.

    Για περισσοτερα δειτε σχετικό αρθρο μου
    http://makegreecebetter.blogspot.com/2008/12/blog-post_1668.html

  25. ET phone home avatar
    ET phone home 21/01/2009 17:33:32

    Εγώ βλέπω ότι όλος ο κόσμος χρωστάει 44.610.000.000.000 δολλάρια.

    Το ερώτημα είναι σε ποιούς τα χρωστάει;

    Στους εξωγήινους;

  26. anon avatar
    anon 21/01/2009 17:36:12

    Ο πίνακας αυτός δεν είναι πολύ σαφές τι εκφράζει και μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα. Τί θα πεί εξωτερικό χρέος? Της κυβέρνησης? Του ευρύτερου δημόσιου τομέα? Και του ιδιωτικού τομέα? αν ναι, εταιρικό χρέος ή και νυκοκυριών (υποθέτω οτι είναι όλα μαζί κρίνοντας από τα νούμερα των ΗΠΑ και ΗΒ)? Επιπλέον είναι ακαθάριστο το χρέος ή καθαρό (έχουν αφαιρεθεί οι απαιτήσεις μιας χώρας? πραγμα που αμφιβάλλω). Τέλος αγνοεί το εσωτερικό χρέος το οποίο στην περίπτωση κάποιων χωρών μπορεί να είναι αρκετά μεγάλο. Είναι επικύνδυνο να δημοσιεύονται πράγματα τα οποία δεν καταλαβαίνουμε τι σημαίνουν. Ας το ψάχνουμε λίγο παραπάνω...

  27. ataktos avatar
    ataktos 21/01/2009 17:44:55

    afou mehri prosfata ihan hreosi ta engonia mass avta antedrasan stous dromous ton poleon .
    Bgikan i nikokirei ata kanalia ke tous onomasan anarhikous ke i ergazomeni astinomiki sto ksilo ke i isangelis stin Larisa tromokrates tous onomasan .Avta ide ke o TEMBALIS o Bulis O kk B anepageltos ke apofasise na forologisi ta disegona ke trisemgona pou oute ta idame ,Pistevontas oti avta mias ke den genithikan den ine se thesi na antidrasoun .Ai na doume ti tha mas poun i neonikokirides (kat emou koproskila sta MME ) lete pali na antigrafoun ton mizero ypourho Papathanasiou ha ha ha

  28. fantomas avatar
    fantomas 21/01/2009 17:55:07

    ET phone home Says:

    ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ.....ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ!!

    ΕΡΩΤΗΣΗ......ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΜΨΥΦΥΣΜΟ?

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!

  29. Nick avatar
    Nick 21/01/2009 18:03:47

    Το παγκόσμιο χρέος είναι περίπου 700 ΤΡΙΣ. δολάρια.

  30. ataktos avatar
    ataktos 21/01/2009 18:14:05

    NICK -thes na mas pis pame gia 3 pangosmio polemo me epikefalis ton Obama ,ke i Gaza ine thermansi ?

  31. Nick avatar
    Nick 21/01/2009 18:35:32

    Οι άνθρωποι πίσω από τον Ομπάμα

    youtube.com/watch?v=P_WUMPAUilI

    youtube.com/watch?v=2lPLDsIllt8

    Εσύ τι νομίζεις;

  32. ataktos avatar
    ataktos 21/01/2009 18:47:49

    Nick-niko me lene ohi Theo ...

  33. Nick avatar
    Nick 21/01/2009 19:07:10

    Και μένα με λένε Νάσο, απλώς ερευνώ...

  34. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 21/01/2009 19:57:01

    Κάντε κάτι. Δεν ανέχομαι να με ξεπερνούν οι Κινέζοι.

  35. πετρουλα για μπουλα avatar
    πετρουλα για μπουλα 21/01/2009 22:42:34

    kαλα κρασια.ποσες φορες θα ειπωθει.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΧΡΕΗ.ειναι μια κατασκευη για τον ελεγχο της νομισματικης κυκλοφοριας και του εκδοτικου προνομιου απο ολιγαρχιες για την δημιουργια οιονει ελεγχου του χρηματος.κοφτε χρημα μεχρι του σημειου πληρους απασχολησης ολων των παραγωγικων εισροων σε δεδομενη χρονικη στιγμη.παψτε να καμετε ταξικη οικονομικη πολιτικη.απο τον προλεταριακο οικονομικο μαρξισμο στην οικονομολογια της πλουτοκρατιας.μια ζωη ταξικα οικονομικα των ακρων.καντε υπερταξικα οικονομικα.

  36. οκτώ avatar
    οκτώ 21/01/2009 22:44:07

    @38

    Μην στεναχωριέσαι, μάλλον είμαστε έτη φωτός μπροστά από τους Κινέζους.

    Εάν υπολογίσουμε το κατά κεφαλήν δημόσιο χρέος προκύπτει :
    Ελλάδα : 301,9 δις / 11 εκ. = 27.363 $
    Κίνα : 305,6 δις / 1,3 δις. = 235 $

    Οπότε, καλύτερα να κάνουμε τους Κινέζους.

  37. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/01/2009 22:53:03

    ΜΠΡΑΒΟ, ΡΕ, ΦΙΛΕ! Η ΑΤΑΚΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ!

    ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ Η ΑΝΤΙ- ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΑΣ;

    "ET phone home" Says:

    "Εγώ βλέπω ότι όλος ο κόσμος χρωστάει 44.610.000.000.000 δολλάρια.

    Το ερώτημα είναι σε ποιούς τα χρωστάει;

    Στους εξωγήινους;"...

    Ξεκαρδίστηκα στο γέλιο! Τρόμαξε και ο σκυλάκης που κοιμόταν, ξύπνησε και με κοιτάει παράξενα! "ΨΩΝΙΟ" την έκανα!

    Θα σου αρέσει ένα βιντεάκι στο ποστ “«Χτύπημα» σε ελληνικές τράπεζες από Deutsche Bank”, ("Money as debt"), που απαντάει και στο ερώτημά σου.

    Αλήθεια, ποια είναι η επιστημονική απάντηση, σ' αυτό το απλό ερώτημα;

    Να 'σαι καλά!

    • naoum avatar
      naoum @ "νήπιος γέρων" 04/02/2010 23:15:01

      me liga logia otan ena kratos xreiazete xrimata apeuthinete stin kentriki trapeza gia na tou kopsei neo xroima... px se periptoseis polemou k alla... to xroima omos pou pernei to en logo kratos dn to pernei etsi apla to danizete apo tin kentriki trapeza m TOKO!! px na kopsei i ameriki apo tin kentriki trapeza 1 dolario tha prepei na tis epistrepsei 1,2 dolaria px. stin ousia etsi litourgei olo to sistima... einai ena xreos MONIMO!!! apla alote einai megalitero k alote mikrotero analoga me ta kerdi tou kratous. einai o tropos pou ta xrimatopistotika idrimata ginontai olo k pio plousia... ara o kosmos xrostaei stis trapezes!!!!

  38. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 22/01/2009 01:23:00

    Πού είναι οι επιστήμονες, ρε, παίδες;

  39. Helmut avatar
    Helmut 22/01/2009 09:52:49

    Χωρίς να είμαι επιστήμονας, η ανάρτηση αυτή μπάζει από παντού.

    Στο ίδιο άρθρο έχει πίνακα με στοιχεία του 2007 όπου η Ελλάδα δεν βρίσκεται πια στο TOP 30. Γιατί λοιπόν επιλέγετε τα στοιχεία του 2006 και βασίσατε ολόκληρη την "ανάλυση" (π.χ. σύγκριση με Κίνα, Τουρκία κλπ...) σε μπαγιάτικα νούμερα τριετίας; Μυρίζομαι -δυστυχώς- φθηνή δημιουργία εντυπώσεων.

    Επίσης: Τα στοιχεία έχουν αντληθεί από το CIA World Factbook. Στην σελίδα του έχει ακόμα πιο επικαιροποιημένα στοιχεία (31/12/07) βάσει των οποίων πλέον χρωστάμε ΜΟΝΟ (!) 86,7 δις $ και βρισκόμαστε στην 37 θέση.

    Ούτως ή άλλως τα στοιχεία είναι προφανώς λανθασμένα (λέτε η Ελλάδα να κατάφερε να μειώσει το εξωτερικό της χρέος κατά 220 δις $ μέσα σε 2 χρόνια; Ναι καλά....).

    Επίσης, άλλο Εξωτερικό Χρέος, άλλο χρέος Γενικής Κυβέρνησης (General Govt. Debt), άλλο Δημόσιο Χρέος. Μην τα μπουρδουκλώνουμε όλα...

  40. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 22/01/2009 10:12:12

    Δεν ξέρω από οικονομικά, αλλά πιθανόν να είναι σαν την πρέφα το παγκόσμιο χρέος. Με τη διαφορά πως στην πρέφα όταν μηδενίσει η κάσα κάνουν σούμα και βγαίνουν τα πραγματικά χρέη.
    Χρήσιμο το ΤΕΙ τελικά.

  41. Χαράλαμπος avatar
    Χαράλαμπος 22/01/2009 12:45:18

    Την απάντηση την δίνει ο 39.
    Υπάρχουν όμως αντικειμενικά οικονομικά και όχι υπερταξικά ή ταξικά.
    Σκεφτείτε τούτο. Ο αριθμός των νομισμάτων βαίνει διαρκώς αυξούμενος, από ποιόν όμως προέρχονται οι νέες εκδόσεις και που στοχεύουν..

  42. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 22/01/2009 13:13:54

    Ξεκαθάρισμα

    Ο σύνδεσμος που δόθηκε πιο πάνω (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt) δίνει το συνολικό εξωτερικό χρέος της χώρας, το οποίο περιλαμβάνει και τον ιδιωτικό τομέα. Δηλαδή πόσα χρωστάμε δημόσιο, επιχειρήσεις και πολίτες, όλοι μαζί σε τρίτους.

    Αυτός εδώ όμως ο σύνδεσμος (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_public_debt) δίνει το χρέος του δημοσίου, και το δίνει σε ποσοστό του ΑΕΠ, όχι σε απόλυτους αριθμούς.

    Για την πρώτη λίστα, που φαινόμαστε "σχετικά καλά", εάν δεν είχαμε το μαζικό κύμα δανεισμού ολόκληρης της κοινωνίας την τελευταία δεκαετία, το οποίο ακολούθησε το φιάσκο του χρηματιστηρίου, θα είμασταν σε ακόμα καλύτερη θέση.

    Το πρόβλημά μας είναι όμως το δημόσιο χρέος.

  43. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 22/01/2009 13:19:42

    Να συμπληρώσω σε όσα έδωσα πιο πάνω, ότι το δημόσιο χρέος μπορεί να είναι και εσωτερικό και εξωτερικό.

    Μόνο το "εξωτερικό δημόσιο χρέος" συμπεριλαμβάνεται στο "συνολικό εξωτερικό χρέος" (αθροιστικά με το εξωτερικό ιδιωτικό χρέος). Γι' αυτό προσέχετε αν κάνετε αφαιρέσεις.

  44. Ariana Rex avatar
    Ariana Rex 13/02/2010 19:06:55

    Μαγκίτες, εδώ θά βρήτε όλα τα οικονομικά
    όλων των χωρόν
    http://www.tradingeconomics.com/
    Ακόμα δέ μπορώ νά καταλάβω από πού
    έχωμε δανειστή ? από τόν Θεό ? απο τήν σημαία ?
    καί σέ πιόν θά επιστρφούν ??? Υπάρχ απάντηση ????????

  45. giorgos avatar
    giorgos 27/03/2010 21:46:51

    me mia mikri diafora oi alloi exoun lefta na plirwsoun ta xreoi emeis oxi :)
    mas flomose o giorgakis sta psemata kai tr mas to paizei a8wos
    poulo sto pasok :)

  46. pokos avatar
    pokos 08/12/2010 12:05:41

    ta pramata einai para poli apla gia na min pw tetrimena.
    Tha erthei stigmi se merika xronakia pou thak lithoume na plirwsoume POLLA mazemena. De tha ehoume tosa polla.
    2 periptwseis:
    1) xrewkopia
    2) akomi pio sklira metra gia na vrethoun ta lefta. oso erhontai ta metra omws, o kosmos katanalwnei ligotero. Ara kataligoume sto (1)