#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2011 22:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΔΝΤ ανησυχεί για την κατάσταση στην οποία οδήγησε την Ελλάδα !!!



«Παρακολουθούμε στενά την κατάσταση και με ανησυχία», σχολίασε ο εκπρόσωπος του ΔΝΤ Γκέρι Ράις, ερωτηθείς σχετικά με τα επεισόδια στην Αθήνα, όπως μετέδωσε ο τηλεοπτικός σταθμός Mega.

O κ. Ράις δήλωσε ότι πρόκειται για μια δύσκολη στιγμή για τους Έλληνες γι΄αυτό, όπως είπε, το ΔΝΤ έχει τονίζει την ανάγκη να εφαρμοστούν οι μεταρρυθμίσεις με κοινωνικά αποδεκτό τρόπο και το βάρος της προσαρμογής να μοιραστεί δίκαια στην κοινωνία.

«Οι περίοδοι κρίσης είναι πάντα δύσκολες. Ειδικά όταν οι πολίτες θεωρούν ότι οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν είναι άδικες», πρόσθεσε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 20/10/2011 23:40:19

    Ουσιαστικά δε λέιε τίποτα παραπάνω απ’ αυτό που είχε πει ο Ντομινίκ
    “Δεν ήρθαμε μόνοι μας, εσείς μας καλέσατε”

    • Γιώργος Αντωνίου avatar
      Γιώργος Αντωνίου @ Y. 22/10/2011 04:56:15

      Ανησυχούν γιατί βλέπουν πως οι Έλληνες δεν πρόκειται να δεχτούν το βούρδουλα και τη σκλαβιά.

  2. δημης avatar
    δημης 21/10/2011 00:00:21

    «Παρακολουθούμε στενά την κατάσταση και με ανησυχία»,
    ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΚΟΜΗ ...ΕΠΙΖΩΝΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΛΑΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ;;;;;;;;;;;;;;;;

  3. Τem avatar
    Τem 21/10/2011 00:04:02

    Το ΔΝΤ τονίζει την ανάγκη να εφαρμοστούν οι μεταρρυθμίσεις με κοινωνικά αποδεκτό τρόπο και το βάρος της προσαρμογής να μοιραστεί δίκαια στην κοινωνία. Ενα σημαντικότατο θέμα είναι ότι η κυβέρνηση των δοσιλόγων δεν θέλει να μοιράσει δίκαια στην κοινωνία το βάρος της προσαρμογής.

  4. drider avatar
    drider 21/10/2011 00:04:37

    Όταν λέει ότι ανησυχεί δεν εννοεί προφανώς για την Ελλάδα. Πόσο είπαμε ότι θα αυξηθεί τελικά το budget του IMF;

  5. φωνη avatar
    φωνη 21/10/2011 00:22:23

    Μεταρρυθμίσεις με κοινωνικά αποδεκτό τρόπο δεν μπορεί να κάνει η παρούσα κυβέρνηση και δε θα μπορέσει να κάνει καμία κυβέρνηση που δε θα αναδειχθεί από την κοινωνία.
    Αν θέλουν μεταρρυθμίσεις κοινωνικά αποδεκτές να μας αφήσουν να κάνουμε εκλογές.

  6. Orestios avatar
    Orestios 21/10/2011 00:25:06

    Τηλεδιάσκεψη Ομπάμα,Μέρκελ,Σαρκοζί,Καμερόν για κρίση Ευρωζώνης

    Μα δεν έμαθαν ότι πέρασε το νομοσχέδιο του Παπανδρέου?????

    • Tem avatar
      Tem @ Orestios 21/10/2011 00:37:15

      Ισως επειδή καταψήφισε η Κατσέλη...........

      • Orestios avatar
        Orestios @ Tem 21/10/2011 00:54:19

        Να δείς που γι' αυτό έπαθαν όλοι λαλα

  7. anonymous avatar
    anonymous 21/10/2011 00:42:32

    Αν χρεοκοπήσει η Ελλάδα τότε το ΔΝΤ θα πρέπει να διαλυθεί. Η φήμη του θα αμαυρωθεί τόσο που δε θα το θέλει κανείς. Ενώ μετά την Αργεντινή ανέκαμψε μετά την Ελλάδα δε θα ανακάμψει. Ο λόγος είναι ότι όπου έχει πάει έχει διαλύσει τα πάντα. Μοναδική εξαίρεση για πολιτικούς λόγους η Τουρκία.

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ anonymous 21/10/2011 02:27:59

      Το ΔΝΤ είναι καλύτερα να διαλυθεί όχι επειδή χρεοκόπησε η Ελλάδα αλλά επειδή θα χρεοκοπούσε με το ΔΝΤ και μολις το έδιωξε επέζησε!! Ποιος όμως θα μπορούσε να το διώξει και να επαναδιαπραγματευτεί;; το κουίζ της ημέρας!!

    • Advisor avatar
      Advisor @ anonymous 21/10/2011 10:38:52

      Και η Κορέα (1997-2001). Μπήκε το ΔΝΤ για να την σώσει (και, κατά μία έννοια, την έσωσε) και όταν βγήκε η Κορέα ανήκε πλέον στους σωτήρες της (ΗΠΑ - Γερμανία). Κατά τα άλλα googlάρετε "IMF Orphans" για να δείτε τι μας περιμένει!!!

  8. The Saint avatar
    The Saint 21/10/2011 03:41:57

    To ΔΝΤ (ίσως και να μην το γνωρίζει...) είναι απλά ένα κρίκος στο σχέδιο εξόντωσης της χώρας. Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ να έχει χρησιμοποιηθεί (ώς άλλοθι η κάτι τέτοιο) απο τους εμπνευστές του σχεδίου, γιά την επίτευξη άλλων σκοπών... Τους ξέρουμε, ο Γιωργάκης και τα αφεντικά του δεν μπορούν πλέον να κρυφτούν...

    σ.σ. Ξέρω, ξέρω, οργιάζει η φαντασία μου...

    • The Saint avatar
      The Saint @ The Saint 21/10/2011 03:49:10

      Και γιά όσους αναρωτιούνται σε αυτό που γράφω, ας αναρωτηθούν πρώτα, πόσες φορές έχει πάρει η κυβέρνηση μέτρα που ΔΕΝ τα έχει ζητήσει το ΔΝΤ...
      Τα έχουν ζητήσει τα αφεντικά του GAP όμως...
      Μιλάμε γιά γμτ σχέδιο...

  9. Kostas avatar
    Kostas 21/10/2011 04:27:37

    Διάβαζα CNN για τα τεκτενόμενα στην χώρα μας, και δυστυχώς έχουν πλακώσει ολλανσογερμανοί πάνω από 600 σχόλια και μας βρίζουν, ότι ζούμε με τα λεφτά τους και καλά τα παθαίνουνε και πολλά άλλα τραγικά και πως κανονικά αυτοί πρέπει να ξεσηκώνονται που μας συντηρούν και όχι εμείς...
    Οι κολοφυλλάδες έκαναν καλή δουλιά στις χώρες αυτές. Το μίσος τους για εμάς είναι απερίγραπτο..
    Μάλλον θα πρέπει να τους πούμε ένα γερό αϊ σιχτίρ και αυτούς και τα λεφτά τους, και ένα ακόμα μολών λαβέ αν τα ζητήσουν, να την κάνουμε, να φτιάξουμε το δικό μας νόμισμα, με ισοτιμία 1 δραχμή 10 ευρώ και 1 δραχμή 1 δολάριο, να βλέπουν ελλάδα ζωγραφιστή από δω και πέρα...

    Και πάνω από όλα να κάτσουμε όλοι μαζί να στρώσουμε την χώρα μας, όπως ακριβώς θα το θέλανε αυτοί που δώσανε το αίμα τους για να ζούμε εμείς ελεύθεροι..

    • The Saint avatar
      The Saint @ Kostas 21/10/2011 07:55:23

      Kανένα μίσος αγαπητέ Κώστα.
      Μας αγαπάνε και μάλιστα ακόμη πιό πολύ αγαπούν αυτό που πάνω του κινούμαστε. Ολα τα άλλα είναι προπαγάνδα γιά το δικό τους πόπολο...

      σ.σ. Εχουν βάλει στόχο και σκοπό να μας ΤΣΑΚΙΣΟΥΝ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!
      Με κάθε τρόπο, με κάθε μέσον!

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/10/2011 10:54:58

    Το IMF δεν "υπάρχει" ούτε "φτιάχτηκε" για την Ελλάδα. Φτιάχτηκε για χώρες που δεν ξέρουν από ...λογιστικά, και έχουν "φυλάρχους". Καπιταλιστικό, ιμπεριαλιστικό, αμερικανικό, δεν με νοιάζει αλλά δεν φτιάχτηκε για χώρα με αποφοίτους Harvard, Insead και ΕΜΠ. Τελεία-παύλα.

    Το IMF ήρθε για την υποτιθέμενη έξωθεν καλή μαρτυρία και γιατί ο ΓΑΠ ήταν λίγο άσχετοις και αρκετά ανασφαλής. Εμείς είμαστε πρόβλημα των ΠΙΣΤΩΤΩΝ μας που είναι η "Ευρωπαϊκή" Ένωση, πίσω απί την οποία κρύβονται ΟΛΟΙ όσι μας εξάγουν από την Siemens και την Porsche μέχρι τα γάλατα Νουνού και τα εισαγόμενα κρέατα και ΝΤΟΜΑΤΕΣ Γαλλίας (αν είναι δυνατόν...) και την Vestas. Το χρέος μας είναι το πλεόνασμα στα εμπορικά ισοζύγια 4-5 χωρών.

    Για να φτιαχτεί το χρέος μας ΠΙΕΣΤΗΚΑΝ και ΛΑΔΩΘΗΚΑΝ (έμμεσα και άμεσα) οι πολιτικοί, είτε το κατάλαβαν είτε όχι. Για να φτιαχτέι το χρέος μας, σαφώς και καταναλώσαμε ΕΜΕΙΣ, αλλά να σας πω παράδειγμα φαινομενικά "αθώο": Για να λυθει το κυκλοφοριακό, και το "νέφος" φτιάξαμε τον Δακτύλιο. Το αποτέλεσμα ήταν ότι όσοι μπορούσαν πήραν δέυτερο (ή τρίτο ή τέταρτο) αυτοκίνητο ΣΥΝ βάλαμε Μετρό. ¨Ομορφα και ωραία. Κάποιος μας πούλησε το Μετρό και τα αυτοκίνητα, ή τα Υποβρύχια ή την Γέφυρα και δεν ήταν το ΔΝΤ.

  11. μαρικα avatar
    μαρικα 21/10/2011 19:55:15

    Που ηταν η κοντη η λιζα βρε παιδια;δεν ηξερα οτι ζει ακομα,απο κει καταλαβαινουμε ποιοι κρυβονται πισω απο τον γκογκο.