Β. Κορέα: Εκτέλεσαν  τον υπουργό Άμυνας επειδή αποκοιμήθηκε δημόσια
13/05/2015 14:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Β. Κορέα: Εκτέλεσαν τον υπουργό Άμυνας επειδή αποκοιμήθηκε δημόσια

Ο ηγέτης της Βόρειας Κορέας Κιμ Γιονγκ Ουν εκτέλεσε τον υπουργό Άμυνας της χώρας και μάλιστα με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο: με αντιαεροπορικά πυρά! Η εκτέλεση μάλιστα έγινε δημόσια, προς παραδειγματισμό. Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά, η αιτία ήταν ότι ο Χιόν Γιονγκ Τσολ τόλμησε να αποκοιμηθεί κατά τη διάρκεια στρατιωτικής εκδήλωσης, παρουσία του ίδιου του Κιμ Γιονγκ Ουν. Υπάρχουν επίσης φήμες ότι αντιμίλησε στον ηγέτη.

Αξιωματούχοι της νοτιοκορεατικής υπηρεσίας NIS ανέφεραν σε κεκλεισμένων των θυρών ενημέρωση βουλευτών της Σεούλ πως ο βορειοκορεατής υπουργός Χιόν Γιονγκ Τσολ εκτελέστηκε στο τέλος Απριλίου. Σύμφωνα με την ενημέρωση, ο υπουργός εκτελέστηκε δημόσια στην Στρατιωτική Ακαδημία της Πιόνγκγιανγκ. Η πληροφορία διέρρευσε από βουλευτές που παρακολούθησαν την ενημέρωση.

Η ίδια η νοτιοκορεατική NIS αρνήθηκε να σχολιάσει όταν ερωτήθηκε από ξένα ειδησεογραφικά πρακτορεία. Σύμφωνα με τους βουλευτές που είχαν παρακολουθήσει την ενημέρωση, κατά τη διάρκειά της δεν διευκρίνισε ποιες ήταν οι πηγές της, περιοριζόμενη μόνο στο ότι η αναφορά είχε διασταυρωθεί από πηγές που κρίνονται αξιόπιστες.

Οι αναφορές από τη Βόρειο Κορέα είναι κατά κανόνα αδύνατο να επιβεβαιωθούν. Σύμφωνα με όσα είναι γνωστά πάντως, ο Κιμ Γιονγκ-Ουν έχει εκτελέσει μόνο φέτος 15 άτομα, κυρίως αξιωματούχους που θεωρεί ότι τον απειλούν.

news.yahoo.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 13/05/2015 15:40:38

    Όλοι τους πάντως ανεξαιρέτως, βαμμένοι πρέπει να΄ναι σ΄ετούτη τη χώρα! ΕΝΑΣ, που να ρισκάρει να τον ξαποστείλει τον ψυχασθενή, δεν βρίσκεται!! Μυστήριο ζώο ο λοβοτομημένος ο άνθρωπος...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Άλυτη Εξίσωση 14/05/2015 16:02:55

      Γιατί κανένας δυτικός ηγέτης δεν αντιδρά, είναι πιο περίεργο.Εχουν ανατρέψει ηγέτες με λιγότερες δικαιολογίες για επέμβαση

      • Βαγγέλης avatar
        Βαγγέλης @ Μεγάλες στιγμές 14/05/2015 21:57:28

        Φαίνεται πως δεν έχει πετρέλαιο εκεί γύρω.

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 13/05/2015 15:56:52

    Άν τον πιάνανε με τη γυναίκα του μπούλη πώς θα τον εκτελούσαν,με πυρηνικά;

  3. Ο Κούκος που θα φέρει την Άνοιξη avatar
    Ο Κούκος που θα φέρει την Άνοιξη 13/05/2015 16:17:37

    Δεν αποκοιμήθηκε απλά. Αντιμίλησε κι όλας!! Γι αυτό και τα αντιαεροπορικά πυρά. Διαφορετικά, θα τον εξολοθρεύαμε με φθηνότερο τρόπο. Με πεινασμένους σκύλους φερ ειπείν. Αλλά είναι ο άτιμος ο...παραδειγματισμός, που απαιτεί extra έξοδα βλέπετε. Τι να πεί πια κανείς;

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/05/2015 16:30:29

    Τελικά υπάρχουν χώρες που μας ξεπερνούν σε παράνοια, αλλά δυστυχώς πάμε προς τα εκεί...

  5. ΚΜ avatar
    ΚΜ 13/05/2015 16:36:12

    Δεν είναι απαραίτητο να ισχύει η είδηση, όσο τρελάρας κι άν είναι ο εγγονός Κιμ. Πχ, πέρυσι λέγανε ότι καταδίκασε τον μπάρμπα του εις θάνατο δια ... φαγώματος από σκυλιά (!) , αλλά τελικά ήταν μούφα και η θανάτωση έγινε με συμβατικότερες μεθόδους.

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 13/05/2015 18:39:02

    Αν υπηρχε εδω τετοια ποινη θα ειχε αποδεκατιστει η Βουλη.

    • κωστακης avatar
      κωστακης @ Ρηνα 13/05/2015 22:53:02

      ...μα δε φταινε αυτοι βρισκονται στη βουλη , αλλα αυτοι που τους ψηφιζουν και γι, αυτο δε λυνεται ετσι το δικο μας...προβλημα.

  7. Naruto avatar
    Naruto 16/05/2015 17:32:22

    Ε ρε κατακλυσμός του Νώε που μας χρειάζεται !!.