#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2013 09:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Eρωτευμένος με τον γραμματέα του ο Βενέδικτος;



 

Φωτιές άναψε η ανακοίνωση ότι ο παραιτηθείς Πάπας Βενέδικτος δεν θα αποσυρθεί σε κάποιο άλλο μέρος, αλλά θα εξακολουθήσει να ζει στο Βατικανό, δίπλα στον αρχιεπίσκοπο και προσωπικό γραμματέα του Γκέοργκ Γκάνσβαϊν. Ο 56χρονος αποκαλούμενος και «υπέροχος Τζορτζ», «Τζορτζ Κλούνεϊ του Βατικανού» και άλλα τινά, που πρόσφατο έγινε εξώφυλλο στην ιταλική Vogue, είναι ο μεγάλος έρωτας του Βενέδικτου. Αυτό υποστηρίζει εμμέσως πλην σαφώς ο γνωστός μπλόγκερ Άντριου Σάλιβαν σε ένα post του με τίτλο «Δύο Πάπες, ένας γραμματέας», όπου υποψιάζεται πως «σίγουρα κάτι περίεργο συμβαίνει».

Στη Vogue, ο αρχιεπίσκοπος Γκάνσβαϊν δεν έδωσε συνέντευξη. Υπήρξε μόνο η φωτογραφία με τίτλο «Ο πάτερ Τζορτζ: δεν είναι αμαρτία να είσαι όμορφος». «Η όμορφη παρέα του Βενέδικτου θα συνεχίσει να ζει μαζί του, ενώ την υπόλοιπη μέρα θα εργάζεται με τον νέο Πάπα» γράφει ο Σάλιβαν. «Θα πρέπει να θεωρούμε ότι είναι κάτι φυσιολογικό;» αναρωτιέται ο Σάλιβαν, ο οποίος προφανώς δεν το νομίζει. «Αυτός ο άντρας, προφανώς ερωτευμένος με τον Ράτζινγκερ (και το αντίστροφο), θα  δουλεύει τη μέρα για τον νέο Πάπα και θα περνά τα βράδια του με τον επίτιμο Πάπα» γράφει ο Σάλιβαν. «Αυτό δεν είναι Βατικανό, το Melrose Place είναι» είπε αναφερόμενος στη δημοφιλή σαπουνόπερα του ’90. Το δημοσίευμα του Σάλιβαν έρχεται έπειτα από ένα άλλο της Repubblica, που αναφέρει ότι η παραίτηση του Πάπα οφείλεται κατά ένα μεγάλο μέρος στις πιέσεις που δέχθηκε έπειτα από την αποκάλυψη ενός ντοκουμέντου που έκανε λόγο για ισχυρά λόμπι μέσα στο Βατικανό, ένα εκ των οποίων είναι το λόμπι των ομοφυλόφιλων. Το άρθρο της Repubblica έδινε και λεπτομέρειες, για μυστικές συναντήσεις που οργάνωνε κρυφά το γκέι δίκτυο σε διάφορες αίθουσες στη Ρώμη και στο Βατικανό.

http://www.huffingtonpost.com/2013/02/27/andrew-sullivan-pope-is-gay_n_2776603.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 28/02/2013 11:40:43

    Δεν εγκαταλειπει καποιος το θρονο ετσι, ιδιως του Βατικανου που ουσιαστικα κυβερνα τον κοσμο. Καποιος τον κρατα γερα.....Στα χρονια θα μαθουμε.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Ρηνα 28/02/2013 12:37:36

      O έρωτας αν και φοβάται την αβεβαιότητα, ουσιαστικά πεθαίνει μες τη βεβαιότητα. «Μνήσθητί μου, Κύριε!»

      • akenaton avatar
        akenaton @ η Dimi 28/02/2013 20:05:26

        !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Στέφανος avatar
    Στέφανος 28/02/2013 19:58:55

    Eίχε πει ότι θα παραιτηθεί και θα πάει σε μοναστήρι να ζήσει. Το μετάνοιωσε τώρα;

  3. Σοφία avatar
    Σοφία 28/02/2013 20:11:15

    Και τα κινητρα του μπλογκερ ποια ειναι αραγε?

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 28/02/2013 20:17:20

    Σαν να υπερβάλουμε λίγο...Mα δεν είναι λίγο μεγάλος για έρωτες ο Πάπας ;

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ roadrunner 28/02/2013 21:28:32

      Η ψυχή δεν έχει ηλικία..

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ η Dimi 28/02/2013 22:40:25

        Ομως, αν εμπλέκεται μόνο η ψυχή (και όχι η σαρξ), τότε θα μπορούσε να είναι μια φιλική-πνευματική σχέση ή όχι ;

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ roadrunner 28/02/2013 23:53:11

          Φυσικά και θα μπορούσε. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, δεν γνωρίζουμε την ισχύουσα κατάσταση για να εκφέρουμε γνώμη.
          Γεγονός παραμένει ότι έρωτας και ψυχή =
          Δυνάμεις αχώριστες, αθάνατες.

  5. ΝΠ avatar
    ΝΠ 28/02/2013 21:33:33

    Στα καθήκοντα του ήταν καλός;
    Ή αλλάζουν οι συσχετισμοί;
    βέβαια, το αξίωμα είναι πολύ μεγάλο...για να γίνει ευδιάκριτο..

  6. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 28/02/2013 22:16:46

    Παιδια, ο Ρατσινγκερ δεν ειναι τυχαιος. Πιστευω ακραδαντα οτι παραιτηθηκε ακριβως γιαμτους λογους που επικαλεστηκε.

  7. Δάμων.1 avatar
    Δάμων.1 28/02/2013 23:14:07

    Κατηγοράμε τους μουσουλμάνους για καθυστέρηση και κόλλημα...
    Αμ, οι άρχοντες της γης καθολικοί που "απαγορεύουν" το γάμο στους ιερωμένους με αποτέλεσμα να είναι η καθολική εκκλησία ενα απέραντο Melrose Place?
    Δεν καταλαβαίνουν οτι δεν είναι δυνατό ο Θεός να ήταν τόσο κακός και ανόητος ώστε το πρώτο ένστικτο που χάρισε στον άνθρωπο συνοδευόμενο από τη μεγαλύτερη υλική απόλαυση της ζωής, να είναι αυτό της αναπαραγωγής;
    Η μήπως πιστεύουν οτι Του ξέφυγε οτι θα αποσπά ταχα την προσοχή τους απο τα "ιερά καθήκοντά" τους και Τον διόρθωσαν απαγορεύοντάς το?
    Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου που είπε και ο Αινστάιν...

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 01/03/2013 00:39:51

    Kαλό Μήνα!
    Να έχουμε όλοι μια υπέροχη Άνοιξη!
    http://bit.ly/WuASxh

  9. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 01/03/2013 07:01:18

    ''Τα γεράματα δεν σε προστατεύουν από τον έρωτα. Όμως ο έρωτας σε προστατεύει από τα γεράματα.''
    Ζαν Μορό

    Μια ζωή χωρίς έρωτα είναι μια χρονιά χωρίς καλοκαίρι.
    Σουηδική παροιμία

    Ο έρωτας και η επανάσταση είναι παράνομοι γιατί κρύβουν απροσδιόριστα μέσα τους μιαν απειλή και μιαν ελπίδα. Όταν νομιμοποιηθούν δεν υπάρχουν.
    Α. Πανσέληνος

    ''Δεν υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί, έξυπνοι και χαζοί, όμορφοι και άσχημοι, υπάρχουν μόνο άνθρωποι που αγαπήθηκαν και άνθρωποι που δεν αγαπήθηκαν''
    Μαλβίνα Καράλη

    ''Πλατωνικός έρωτας ίσον μαλακόν παξιμάδιον δια τους μη έχοντας οδόντας''
    Εμμανουήλ Ροΐδης,

    ''Καλύτερα να σ’ αγαπούν στην κόλαση παρά να ‘σαι χωρίς αγάπη στον παράδεισο''
    Marcel Jouhandeau

    • Δάμων. avatar
      Δάμων. @ Svart Drottning 01/03/2013 07:48:37

      ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΥΜΠΥΚΝΩΜΕΝΕΣ!!!
      Σ' ευχαριστώ πολύ Svart Drottning...
      Συμφωνώ σε όλα και ιδιαίτερα στο πρώτο...

  10. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 01/03/2013 07:03:24

    Mάλλον ζήλεια. Είναι κρυφογκέι που ποθεί τον Γκέοργκ Γκάνσβαϊν ! :-)