#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/07/2011 14:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΓΑΠ στον δρόμο του ... Τρικούπη



Η Μεγάλη Πέμπτη της Ελλάδας θα συνοδεύεται, όπως όλα δείχνουν από τη Μεγάλη Παρασκευή αλλά η Ανάσταση δε φαίνεται από πουθενά.

Ο Γ. Παπανδρέου, μετά τον Χ. Τρικούπη είναι υποχρεωμένος να ανακοινώσει στον ελληνικό λαό ότι χρεοκόπησε η χώρα. Όπως και να το πει, επιλεκτική, αναγκαστική ή γενική χρεοκοπία η ουσία είναι ότι οι Ευρωπαίοι και κυρίως οι Γερμανοί δεν... άκουσαν τις εκκλήσεις της Ελλάδας για βοήθεια που δε θα είχε όρους όπως selective default. Το τίμημα θα είναι βαρύ και για πολλά χρόνια για τον ελληνικό λαό.

Οι εξελίξεις δείχνουν ότι η χώρα πήρε το μικρότερο δυνατό πακέτο με τη μεγαλύτερη δυνατή συνέπεια.

Όμως, η κυβέρνηση, αφού αφήσει από απόψε τους... πανηγυρισμούς (διότι κάτι τέτοιο ψυχανεμιζόμαστε ότι θα κάνουν) θα πρέπει να εξηγήσει ξεκάθαρα.

Γιατί εδώ και ένα χρόνο έπαιρνε μέτρα επώδυνα και άδικα αλλά δεν κατάφερε να φτιάξει την οικονομία ώστε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο;
Γιατί δεν χρεοκοπούσαμε πέρυσι ώστε φέτος να έχουν μπει όλα στο δρόμο τους;
Τι σημαίνει για τους Έλληνες αυτή η συμφωνία; Πόσο θα επηρεαστεί επιπλέον η ζωή τους;
Υπάρχει κρυφή συμφωνία ώστε να δοθούν εγγυήσεις προκειμένου να γίνει η επιλεκτική χρεοκοπία; Μήπως δηλαδή εκχωρήσαμε δικαιώματα σε ακίνητα και εταιρείες του δημοσίου προκειμένου οι ιδιώτες που μπαίνουν στη διαδικασία να έχουν εγγυήσεις;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρης avatar
    Κρης 21/07/2011 15:16:50

    Τετάρτη 27 Απριλίου 1932 , Ελ. Βενιζέλος ..........
    η Ελλάδα εγκατέλειψε επισήμως τον "κανόνα του χρυσού".

    Πέμπτη 21 Ιουλίου 2011 , Γ.Α. Παπανδρέου................
    τώρα το λέμε πιό εκλεπτισμένα και Αγγλιστή,
    ''Selective default''

    .......

  2. blue nile avatar
    blue nile 21/07/2011 15:22:13

    Είναι απίστευτο αυτό που μας συμβαίνει. Δεν έχω λόγια να χαρακτηρίσω αυτή τη κυβέρνηση. Πρώτα εκλέγεται λέγοντας απίστευτα ψέματα στον ελληνικό λαό. Ύστερα μετατρέπει με περισσή μαστοριά ένα συνήθες για εκείνη την εποχή πρόβήμα ελλείματος σε ένα πρωτοφανές πρόβλημα πιστοληπτικής ικανότητας με τελική έκβαση την είσοδο στο ΔΝΤ. Η ύφεση χτυπάει τη πόρτα όλο και περισσότερων νοικοκυριών , η λύση του μνημονίου δείχνει από την αρχή χαμένη όμως επιλέγεται ο δρόμος του μεσοπρόθεσμου και του εφαρμοστικού. Από την αρχή η διαπραγμάτευση είναι άγνωστη λέξη για τους κυβερνώντες που δέχονται αδιαμαρτύρητα ότι τους σερβίρουν.
    Τώρα τελικά χρωκοπούμε.
    Ο ΓΑΠ και η παρέα του είναι οι απόλυτοι εχθροί της χώρας. Σε αυτούς βέβαια θα συμπεριληφθούν και ο Σαμαράς με την υπόλοιπη ΝΔ αν σε περίπτωση εκλογής τους δεν περάσουν από ειδικό δικαστήριο τους υπεύθυνους της σημερινής τραγωδίας. Έχοντας εξασφαλίσει πρώτα το αδέκαστο των δικαστών
    και το άψογο της διαδικασίας.
    Την κατάρα μας να'χουν τα πράσινα κατακάθια. Διέπραξαν ατέλειωτες ύβρεις.
    Ελπίζουμε στη Νέμεση.

    • eos avatar
      eos @ blue nile 22/07/2011 02:03:10

      15,6% είναι σύνηθες έλλειμα?

  3. Dal avatar
    Dal 21/07/2011 15:23:58

    "Γιατί δεν χρεοκοπούσαμε πέρυσι ώστε φέτος να έχουν μπει όλα στο δρόμο τους;"
    Αυτό έπρεπε να γίνει εξ αρχής. Ο ΓΑΠ όμως, όπως αποκαλύφτηκε, υποσχέθηκε από την πρώτη στιγμή στην Ευρωπαϊκή ελίτ, ότι δεν θα κάνει στάση πληρωμών. Όμως πιστεύω ότι δεν θα ανακοινωθεί σήμερα "επιλεκτική χρεοκοπία".

  4. Νοήμων avatar
    Νοήμων 21/07/2011 15:24:52

    O Μπένυ και τα παπαγαλάκια του θα ξεκινήσουν να γράφουν απόψε νέο Αγγλο-Ελληνικό λεξικό για να κάνουν τους ιθαγενείς να καταπιούν το selective default.
    Και κατα τη λογική του ευτραφούς φωστήρα οικονομοσυνταγματολόγου δε θα δικαιούμαστε πλεον να λέμε πεθαίνουμε της πείνας, αλλά με ''στρατιωτική πειθαρχία'' θα σιγοψιθυρίζουμε "PASS AWAY'' !!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Νοήμων 21/07/2011 16:02:02

      Να κάνω προβλέψεις;

      Επιμετάθεση;

      Μεταθέτηση;

      Να μας πει ο Μπαμπινιώτης!

  5. geopan avatar
    geopan 21/07/2011 15:26:37

    Γεια σου Γιώργο γεια σου να χαρείς τη λεβεντιά σου!!

  6. anaconda avatar
    anaconda 21/07/2011 15:35:09

    Να μην γυρίσουν πίσω!
    Η εκχώρηση της εθνικής κυριαρχίας έχει γίνει ήδη.
    Είναι δική μας υπόθεση να πεθάνουμε όρθιοι και αξιοπρεπείς!

  7. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 21/07/2011 15:55:11

    Η απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα εκ μέρους της κυβέρνησης θα είναι η γνωστή:"Δεν φταίμε εμείς. Εμείς κάναμε αυτό που έπρεπε. Απλά το πρόβλημα είναι γενικό, το έχει όλη η Ευρώπη και φταίει αυτή που πτωχεύουμε. "

    • Βεντούζα avatar
      Βεντούζα @ Χαζούλης 21/07/2011 17:33:59

      Ναι αλλά... όταν ο ΚΚ μίλαγε για παγκόσμια κρίση αυτός ο προδοτικός εσμός ανθελλήνων έλεγε πως ο ΚΚ λέει ψέματα και πως η κρίση είναι Ελληνική. Αυτές τις δηλώσεις να ψάξουν να τις βρουν στη ΝΔ να τις κάνουν σημαία.... Τι λέω κι εγώ τώρα, ε;

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/07/2011 16:13:08

    Εξαιρετική η κουβέντα στο συννεφάκι. Δείχνει όλη την πασοκική απατεωνιά. Από το "δυστυχώς επτωχεύσαμεν" του αειμνήστου Τρικούπη, πάμε στο "συγχαρητήρια επτωχεύσαμεν" του Παπανδρέου. Ενδεικτικό όχι μόνον της διαφοράς ήθους των Παπανδρέου σε σχέση με τον Τρικούπη, αλλά και της διαφοράς πολιτικής ωριμότητας της κοινωνίας, που ακόμη εξακολουθεί να ανέχεται και εν μέρει να χειροκροτεί τον παπατζή, ακόμη και όταν ανακοινώνει "θριαμβευτικά" την χρεωκοπία.

    Πανωλεθρίαμβος, που θα έλεγε και ο Ορέστιος...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Επώνυμος 21/07/2011 18:30:24

      Ούτε σε φιλότιμο δεν μπορούμε να ελπίζουμε, έχεις δίκιο.

      Η κοινωνία που ακόμα χειροκροτεί όμως είναι 2 διαφορετικές κατηγορίες νομίζω 1) η βολεμένη, ή η νομίζουσα εαυτόν βολεμένη και 2) αυτή που φοβάται, γιατί ας μη γελιόμαστε κατάφεραν να σπείρουν το φόβο, οπότε αν "δεν πεινάσουν" θα χειροκροτήσουν...
      Το θέμα είναι ποια τσίπα έχουν, αυτές οι 2 κατηγορίες μόνο να τους χειροκροτούν. Από συμφέρον, ή από ανάγκη γάμος που λένε.

  9. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 21/07/2011 16:18:40

    Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΩΚΟΠΗΜΕΝΟΙ ΑΦΟΥ ΜΕ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ 1,2 .... ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΤΟΥΣ . Η ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΩΝ ΧΡΕΟΚΩΠΗΜΕΝΩΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΡΟΜΟ ...... ΛΑΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΥΠΗΡΞΑ ΠΟΤΕ ΘΙΑΣΩΤΗΣ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΓΚΥΛΩΣΕΩΝ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΠΑΧΑΛΟΥ. ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ. ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ Η ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΠΕΙΣΤΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΗΓΑΔΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΡΙΞΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ.
    Υ.Γ. ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΧΑΡΙΣΤΙΚΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΕΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΑΦΘΕΙ ΕΠΙ ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΤΩΝ ΔΗΛ. ΧΙΤΛΕΡ ΚΑΙ ΑΡΑ ΑΠΟ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΚΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΧΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ........

    • Bloody Mary avatar
      Bloody Mary @ ΓΑΝΤΙ 21/07/2011 20:48:31

      Έχω διαπιστώσει ότι οι συνθήκες δεν έχουν ωριμάσει ακόμη για τη διαμόρφωση γνήσιας, ακηδεμόνευτης επαναστατικής ιδεολογίας, που θα μετουσιωθεί σε πάθος, δύναμη και αποφασιστικότητα για τη διεξαγωγή του "υπέρ πάντων" λαϊκού επαναστατικού αγώνα.

      Ο νεοέλληνας εκπρόσωπος της μέσης αστικής τάξης, δέσμιος μιας ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗΣ ραθυμίας, έχει ρίξει άγκυρα στον καναπέ του και υποφέρει από δυσπεψία, καθώς προσπαθεί - μάταια - να χωνέψει όσα οι προδότες της Πατρίδας του έχουν σερβίρει με την ανοχή του, ενώ περιμένει μοιρολατρικά κάποιον (ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ) Μεσσία να κατέβει από τον ουρανό ως «από μηχανής θεός» και να τον σώσει χωρίς, φυσικά, να αγωνιστεί ο ίδιος και να χύσει το αίμα του (το φυλάει, εξάλλου, για την άσφαλτο ή το γήπεδο).

      ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΟ «ΒΕΛΟΥΔΙΝΟΣ» ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΣΤΙΣ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ (Ή ΤΙΣ ΡΟΜΠΕΣ) - ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ!

  10. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 21/07/2011 16:23:38

    ένα μεγάλο ...μπρααβο στον κύριο Παπακωνσταντίνου, αλλά και στον γλωσσοπλάστη αντικαταστάτη του!
    Είναι οι περίφημες θυσίες του ελληνικού λαού που θα έπιαναν τόπο, αλλά και φυσικά η ψήφιση του μεσοπροθέσμου που θα απομάκρυνε την χρεοκοπία...

  11. Derbederis avatar
    Derbederis 21/07/2011 16:44:37

    Αν δεν ήξερε κανείς ότι αποδεδειγμένα αγαπάτε την πατρίδα, θα νόμιζε από το ύφος των σχολίων ότι χαίρεστε με την σημερινή κατάσταση της Ελλάδας...

  12. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 21/07/2011 17:13:15

    ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ-ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ-ΠΡΟΔΟΤΕΣ-ΝΕΝΕΚΟΙ-ΨΕΥΤΕΣ-ΛΑΜΟΓΙΑ
    ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

    • Eva avatar
      Eva @ ΓΙΑΝΝΑ 21/07/2011 23:01:38

      +++1000000000000000000000000000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. JOHN avatar
    JOHN 21/07/2011 17:28:02

    Επωνυμε.Και που να δεις τι θα γινει αμα ακουσεις θριαμβευτικα¨ζητω που καηκαμε¨.Και παλι θα υπαρξουν 155¨προβατα¨που θα χεροκροτησουν.Απο αυτο το θιασο ολα να τα περιμενεις.

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/07/2011 17:42:13

    Ζούμε το θέατρο του παραλόγου. Η Ελλάδα και η ανθρωπότητα όλη αιχμάλωτη μιας κατάστασης αληθινά σχιζοφρενικής...

  15. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 21/07/2011 18:24:32

    Όλα αυτά προετοιμάζονταν τουλάχιστον από τη δεκαετία του 1980. Τελείως λανθασμένη η άποψη ότι ο ΓΑΠ διαφέρει από τον μπαμπάκα του, τον μέγα λαοπλάνο. Σύντομα θα ακολουθήσει και η εδαφική συρρίκνωση, μέχρι ο ελληνισμός να υπάρχει μόνο στην ιστορία.
    Ζήτω ο σοσιαλισμός και ο καπιταλισμός, οι καταστροφείς των εθνικών κοινωνιών.

  16. jkr avatar
    jkr 21/07/2011 18:38:38

    Μέρκελ: "Αυτό σημαίνει ότι η βιωσιμότητα του χρέους πρέπει να βελτιωθεί και ότι η ανταγωνιστικότητα, πάνω απ' όλα, πρέπει να αυξηθεί στην Ελλάδα"
    !!!!!!!!!!!!!!!!
    Πολύ antinews πρέπει να διάβασε τον τελευταίο καιρό.

  17. johndoctor avatar
    johndoctor 21/07/2011 18:46:14

    Αντίσταση εδώ και τώρα...μια καλοκαιρινή νύχτα ο κύριος ΓΑΠ και η συμμορία του (ΔΝΤ και Ε.Ε) μας οδηγούν σε επιλεκτική χρεωκοπία...πάνε να μας αφανίσουν εντελώς κύριες και κύριοι...
    Σε αυτό το show που έχει όλες τις Ανθελληνικές δυνάμεις χρειάζεται μεγάλη συπείρωση Δεξιάς και Αριστεράς, ένα μέτωπο εναντίον της κυβέρνησης που θα ισοπεδώσει όλους εκείνους που έχουν διαλύσει την Ελλάδα
    Χρειαζόμαστε την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μας πίσω
    http://www.youtube.com/watch?v=8G1bwt3czkg&feature=related

    Το τραγούδι αφιερωμένο σε όσους ζούνε και ανασαίνουν Ελληνικά και όχι σαν Έλληνες...διότι ανεξαρτήτως ιδεολογία αγαπάμε τον τόπο μας

    • Eva avatar
      Eva @ johndoctor 21/07/2011 23:07:39

      ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΝΩΜΕΝΟΙ...ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΟΙ!!!!!! Μακαρι οι υψηλα ισταμενοι να δειξουν την αναμενομενη ωριμοτητα....κυριως η αριστερα....!!!!!!!

  18. Nίκος avatar
    Nίκος 21/07/2011 19:13:44

    Εβλεπα το απογευμα το "δελτιο ειδησεων" του γερμανικου σταθμου ALPHA.Ουτε κουβεντα,ουτε λεξη για ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ.Μουγκα στην στρουγκα.Ομερτα.Οι Γερμανοι του εν'λογο σταθμου μας περνανε για ηλιθιους.Αισχος.

  19. kostas* avatar
    kostas* 21/07/2011 19:35:49

    η συμφωνια αναφερει οτι θα παρουμε 100-120 δις με τη συμμετοχη και ιδιωτων ... Τι εγγυησεις θα παρουν γι αυτο ? μπορει καποιος να μας το εξηγησει ?

  20. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 21/07/2011 20:08:13

    Μας πέταξε ο ΓΑΠ και ''η παρέα του'' μες την αρένα.
    Μπήκαμε στο μάτι του κυκλώνα.

    Αυτοί
    Στοιχηματίζουν πόσο θα ζήσουμε.

    Εμείς
    Δεν μπορούμε πια να δανειστούμε.
    Δεν μπορούμε να κόψουμε νόμισμα.
    Δεν μπορούμε να αποφασίσουμε για το μέλλον μας.

    Ελπίζουμε μόνο να μας σώσουν οι άλλοι.
    Έτσι μοιραία κάνουμε ότι μας πουν .
    Και ας γνωρίζουμε ότι αυτό μας καταστρέφει.
    Και ας έχουμε ''λιγότερη'' Ελλάδα

    Αδέλφια παίζουμε εμφανώς σε λάθος γήπεδο.
    Το ευρώ-γήπεδο.
    Είναι τρομακτικό όλος ο πλανήτης να σε βλέπει σαν θήραμα.
    Όταν βρεθείς στο μάτι του κυκλώνα .... απλά φεύγεις τρέχοντας.

  21. BlueSky avatar
    BlueSky 21/07/2011 20:09:11

    Η πρωθυπουργάρα του λεφτά υπάρχουν, έγινε η πρωθυπουργάρα της χρεοκοπίας του ελληνισμού!

  22. Αναξίμανδρος avatar
    Αναξίμανδρος 21/07/2011 21:11:45

    Κύριοι δεν χρεωκοπήσαμε, μη χρεωκοπώντας, αλλά δεν μιλάμε για χρεωκοπία! Επιλεκτικά πάντα... Για να λέμε τα πράγματα με την σωστή τους τεχνική ορολογία και χωρίς κωλοτούμπες.

    Όπως μας ανέφερε πριν λίγο στον Χατζηνικολάου ο Αναπληρωτής Υπουργός Οικονομικών κ. Παντελής Οικονόμου (γνωστός για την άμεμπτη στάση του στο Μεσοπρόθεσμο), δεν πρόκειται για "επιλεκτική χρεωκοπία" αλλά για μια "ελεγχόμενη μη-χρεοκοπία-που-δεν-είναι-χρεοκοπία-αλλά-η-γιαγιά-μου -θα-έχει-πετρέλαιο-το-χειμώνα-αλλά-δεν-κάνω- κωλοτούμπες-αλλά-λέω-την-αλήθεια- ένας-υπουργάκος-είμαι-και-εγώ-τι-να-κάνω-ο-κακομοίρης- λυπηθείτε-με-εγώ-είμαι-υπουργός-και-υπερασπίζομαι-τα- συμφέροντα-του-λαού-χωρίς-να-υπολογίζω-συνέπειες- αλλά-δεν-είναι-χρεωκοπία- ούτε-επιλεκτική-είναι-κάτι-άλλο-που-δεν-ξέρω-να-το-πω- αλλά-είναι-επιλεκτική-τακτική-μου-να-λέω-πως-δεν-είναι-επιλεκτική-η- χρωκοπία-που-δεν-είναι-χρεωκοπία-να-μην-τρομοκρατούμε-τον-λαό". Ο άνθρωπος ήταν σαφής!

    Η Πράσινη Ανάπτυξη, το φως στον πάτο του βαρελιού, η ανταγωνιστικότητα, η σωτηρία της αγοράς και η σωτηρία της πατρίδας έρχονται! Η επιτυχία της κυβέρνησης ήταν τεράστια. Για μια εθνική ψωροκυριαρχία κάνετε έτσι; Προτιμάτε να πτωχεύσουμε;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Αναξίμανδρος 22/07/2011 00:21:28

      +++++100000

  23. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 21/07/2011 21:24:38

    Μήπως πρέπει αύριο να πάμε όλοι να υποδεχθούμε το λαοπρόβλητο Πρωθυπουργό μας στο αεροδρόμιο για το χάος που έφερε στη χώρα ή θα κάνουμε έτσι ζημιά στον τουρισμό μας?

  24. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 21/07/2011 21:36:45

    Γιάννα,οι ξένοι μας οδήγησαν εκεί που ήθελαν και επέλεξαν το κατάλληλο χρονικό σημείο...όσο για Παπανδρέου-Βενιζέλο ΔΕΝ αναφέρομαι καν...Είναι σαν να μην υπάρχουν...ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ και ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΟΥΛΟΠΡΕΠΕΙΣ....

  25. ierofantis avatar
    ierofantis 21/07/2011 21:54:55

    Η επιλεκτική χρεοκοπία τελείωσε χθες...

    Σήμερα μιλάμε για ελεγχόμενη χρεοκοπία από τους δανειστές. Μας χρεοκοπούν αναδιαρθρώνοντας το συνολικό μας χρέος κατά τον τρόπο βεβαίως που βολεύει αυτούς.

    Μας έραψαν κουστυμάκι 30ετίας, μας το παρουσίασαν και μας διέταξαν να το αποδεχτούμε.

    Αυτή είναι η πικρή αλήθεια...

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ ierofantis 21/07/2011 21:57:54

      Συμφωνώ Ιεροφάντη.Ακριβώς έτσι.Μπλέξαμε ΠΟΛΥ άσχημα...

      • ΓΙΑΝΝΑ avatar
        ΓΙΑΝΝΑ @ Komis Montechristo 21/07/2011 22:10:15

        Και πώς θα αντιδράσουμε εμείς οι Έλληνες?
        Θα κλαίμε σαν τις τεθλιμένες χήρες, θα κατεβάσουμε τα βρακιά μας ή επιτέλους θα φερθούμε με αγωνιστικότητα και σθένος ελληνικό?
        Αντώνη, αυτές τις στιγμές ακουμπά πάνω σου όλη η Ελλάδα. Όλοι ελπίζουν ότι με τον ερχομό σου στη διακυβέρνηση της χώρας θα αποκαταστήσεις την κυριαρχία μας, την ανεξαρτησία μας και την περηφάνεια μας.
        Εύχομαι να επαληθευτούν οι προσδοκίες που έχουμε Αντώνη, γιατί αλλιώς αλίμονό μας.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ΓΙΑΝΝΑ 21/07/2011 22:16:37

          Οι Έλληνες καταρχήν θα πάνε διακοπές και μεταξύ φρέντο εσπρέσσο, ρακέτας και κλάμπινγκ, θα σκεφθούν τις εξελίζεις.

          Όσο για το πότε θα έρθει στη διακυβέρνηση ο Σαμαράς, κατά δεύτερον, πρέπει να γίνουν εκλογές.

          Πότε θα γίνουν εκλογές, μόνο ο ΓΑΠ το ξέρει...

          • ΓΙΑΝΝΑ avatar
            ΓΙΑΝΝΑ @ ierofantis 21/07/2011 22:29:48

            Νομίζω Ιεροφάντη, πως πρωθυπουργός της χώρας δεν είναι ο ΓΑΠ αλλά ο Μπένι.

  26. antanistimi avatar
    antanistimi 21/07/2011 21:59:41

    http://www.youtube.com/watch?v=6kNpl2KpAM8&feature=related

  27. ierofantis avatar
    ierofantis 21/07/2011 22:36:50

    Όποιος και να είναι Γιάννα μου, τα σημαντικά (αντίδραση Ελλήνων - διακυβέρνηση Σαμαρά) είναι δυστυχώς κάπως έτσι, όπως τα περιγράφω ανωτέρω...

  28. Χαμενος avatar
    Χαμενος 21/07/2011 23:28:51

    Νομίζω ότι από 'δω και μπρος θα αρχίσει να γράφεται η ιστορία του 21 αιώνα με ένα τρόπο συνεκτικό, λογικό και με συνέπεια. Τα πλείμοπμιλ θα μπούνε πάλι στα κουτιά τους.

  29. Ευγενία Τσικλητήρα avatar
    Ευγενία Τσικλητήρα 22/07/2011 01:10:04

    Οι απόψεις πολλών εξ΄υμών σε αρκετά θέματα είναι πολύ ενδιαφέρουσες
    και κάποιες αναλύσεις εξαιρετικές (βλ. Ιεροφάντης, Προφήτης κ.λπ.) Μπράβο!
    Το μένος όμως εναντίον του ΠΑΣΟΚ και γενικά των πασόκων δεν κατανοώ και εξηγούμαι:
    α) Μήπως στο βάθος οι τσιφτετέλληνες αυτή την πολιτική δεν επιθυμούσαν(με)
    διακαώς ?
    β) Πιστεύετε πραγματικά όμως ότι ο Σαμαράς είναι ο νέος Βενιζέλος?
    γ) Και τι θα κάνει με αυτόν τον τσαμπουκά των ταξιτζήδων και όλων των
    ομάδων που κατά καιρούς "θίγονται" καθώς και τα τσαντήρια του
    συντάγματος (μην ξεχνάμε και την Υπατία)? Μήπως αυτός δεν είναι ο
    πραγματικός μας εαυτός?
    δ) Αλήθεια γιατί φταίνε οι ξένοι ? Αυτοί πουλάνε τις χάντρες τους εμείς γιατί
    θαμπωνόμαστε ? Εεμίς γιατί αράζουμε με τις ώρες στις καφετέριες όταν οι
    αλβανοπολωνοκαιδενξερωποιοί έστρωσαν όλα τα πεζοδρόμια της Ελλάδας?
    Συνέλληνες αν δεν κοιτάξουμε πρώτα μέσα μας και μετά γύρω μας και αν δεν αλλάξουμε πραγματικά πορεία δεν είδαμε τίποτε ακόμα. Στον κάθε Παπανδρέου
    επιτρέπουμε εμείς να μας κυβερνά έτσι διότι ΑΥΤΟ(Σ) ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ
    Δυστυχώς δεν είμαστε ελέυθεροι διότι η ελευθερία θέλει "αρετή και τόλμη"
    και υπέρμετρη ΕΥΘΥΝΗ..... Μας βλέπετε για υπέυθυνους π0λίτες και δή Έλληνες ? Στα πολλά μπλα-μπλα είμαστε πρώτοι, στην πράξη τι είμαστε?
    Ο καθείς μας ας σκεφθεί. Οι Εβραίοι πάντως έκαναν την έρημο να ανθίσει
    εμείς θα περιμέναμε ακόμη τις επιδοτήσεις κάποιας ΕΕ και στο μεταξύ θα αναλύαμε τις δυσκολίες του εγχειρήματος για να μην κάνουμε τίποτε ντε......
    Καλή συνέχεια και κάθε αντίδραση δεκτή
    Ευγενία

    • Pikis avatar
      Pikis @ Ευγενία Τσικλητήρα 22/07/2011 10:39:33

      Συμφωνώ απόλυτα.
      Είμασταν έθνος εργατικό και γίναμε άρχοντες του καθισιού. Όχι χωρίς λόγο και εξηγούμαι.
      Σχεδόν πάντα ο εργατικός Έλληνας ήταν το "ανθρωπάκι" που έτρωγε τις καρπαζιές και την περιφρόνηση. Αντίθετα, το λαμόγιο, ο "γάτος", ο "μάγκας" που δεν κούναγε το δαχτυλάκι του έβγαζε λεφτά και όλοι τον εθαύμαζαν!
      Ποιός δεν έχει ακούσει και δει τα εξής:
      1. "Μάγκας ο κυρ-Γιάννης, χώθηκε στο δημόσιο κλητήρας, πήρε το οικοπεδάκι και σήκωσε ένα αυθαιρετάκι για εξοχικό. Τώρα ρίχνει το πανωσήκωμα ρετιρέ (παράνομο) γιατί παντρεύει τη θυγατέρα του την Τρυγώνα. Ε, βόλεψε και τον γαμπρό του στην Ολυμπιακή".
      2. "Ο Κωστάκης ήταν από μικρός μπαγαπόντης. Χωνότανε παντού και ο αθεόφοβος δεν έχει βγάλει ούτε το δημοτικό. Πως τα έκανε, πως τα έφερε, έφτιαξε μια τεχνική εταιρεία και πέρνει δημοτικά έργα. Είναι κουμπάρος του δημάρχου και κολλητός με τον Παπαρίκουλα (καφενετζής της Χαρ. Τρικούπη). Κυκλοφορεί με μια φτιαγμένη Μ3 και κάθε βράδυ τα σπάει τα 1000 χείλια (Λάρισα)".
      Άπειρες ιστορίες ελληνικού μεγαλείου.
      Όσοι δεν είμασταν σαν τους παραπάνω, κατά βάθος, θα θέλαμε να είμασταν. Αλλά, δυστυχώς, είμασταν οι "άλλοι" Έλληνες που πιστεύαμε στο καλύτερο...