#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/12/2012 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανασχηματισμός στις ΔΕΚΟ (όλα τα ονόματα των νέων διοικητών)



Το Μέγαρο Μαξίμου σε συνεννόηση με τους άλλους δυο κυβερνητικούς εταίρους ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ, προχωρεί στην αντικατάσταση ορισμένων διοικητών ΔΕΚΟ που από καιρό είχε αποφασιστεί να αποχωρήσουν, αλλά παρέμεναν εν αναμονή του ανασχηματισμού.

Οι αλλαγές που έχουν «μαγειρευτεί» θα είναι σαρωτικές, αλλά είναι άγνωστο πότε θα ανακοινωθούν, καθώς όσοι χειρίστηκαν την υπόθεση, έλαβαν εντολή να παραμείνει η λίστα με τα ονόματα για λίγα ακόμα εικοσιτετράωρα στο συρτάρι τους. Για πρώτη φορά πάντως μετά από χρόνια, οι υπουργοί δεν έχουν το πάνω χέρι στις επιλογές. Η επιλογή των προσώπων έγινε σε μεγάλο βαθμό από το Μαξίμου που ήταν σε ανοικτή γραμμή με τους εκπροσώπους του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ.

Τα πρώτα πρόσωπα ανακοινώθηκαν στο υπουργείο Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, όπου ο  Γιάννης Οικονόμου (είχε φύγει από τη ΝΔ πήγε με την Ντόρα Μπακογιάννη και επέστρεψε) ανέλαβε πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΟΣΥ (λεωφορεία και τρόλεϊ).

Ο Νίκος Παπαθανάσης που ήταν πρόεδρος του κέντρου ελληνικών δημοσίων επιχειρήσεων (2008-2010) θα αναλάβει τις σταθερές Συγκοινωνίες (μετρό, τραμ, ΗΣΑΠ).

Στον ΟΑΣΑ κουμάντο θα κάνει ο προερχόμενος από τη ΔΗΜ.ΑΡ. Αλέξανδρος Δελούκας, μέχρι πρότινος προϊστάμενος Έρευνας και Τεχνολογίας της «Αττικό Μετρό».

Στην ΤΡΑΙΝΟΣΕ θα πάει ο δικηγόρος Δημήτρης Κούκης που επί Καραμανλή ήταν πρόεδρος του ομίλου της Ολυμπιακής Αεροπορίας, ενώ στην «Αττικό Μετρό» θα τοποθετηθεί ο Αντώνης Σελιανάκης (πρόεδρος στον Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας επί κυβερνήσεως ΝΔ).

Στα ΚΕΚ-ΕΛ.ΤΑ. θα τοποθετηθεί ο πολιτευτής Μάκης Γάκης, ενώ ο Αγγελος Τόλκας, πρώην βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, θα αναλάβει τον ΕΛΟΤ-ΕΣΥΔ.

Ένας ακόμα πολιτευτής, ο Γιώργος Βερναδάκης (επί Καραμανλή διοικητής ΟΑΕΔ) πηγαίνει στη θέση του προέδρου στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων.

Στο ΕΤΕΑΜ θα τοποθετηθεί ο Γιώργος Γεροντούκος και στον Οργανισμό Αντισεισμικού ο Κώστας Σαββίδης, ενώ στις Ταχυμεταφορές θα έχει κεντρικό ρόλο ο Ορέστης Μεσοχωρίτης.

Αλλαγές θα έχουμε και στα κρίσιμα πόστα του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης, με τον πολιτευτή και πρώην βουλευτή Λακωνίας Γρηγόρη Αποστολάκο να τίθεται επικεφαλής στον ΟΠΕΚΕΠΕ.

Για τα ΕΛΓΑ προορίζεται ο πρώην βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Βασίλης Έξαρχος - τον ήθελε ο συντοπίτης του αναπληρωτής υπουργός Μάξιμος Χαρακόπουλος-και στον ΕΦΕΤ θα τοποθετηθεί ο προερχόμενος από τη ΔΗΜ.ΑΡ. Νίκος Τσιάλτας.

Στον οργανισμό ΕΛΓΟ-Δήμητρα θα τοποθετηθεί ο πολιτευτής Θεσπρωτίας Κώστας Μπέσης, ενώ διοικητής του ΟΓΑ θα είναι ο Κώστας Ζωντανός, γραμματέας Οργανωτικού της Νέας Δημοκρατίας.

Στη θέση του προέδρου του Οργανισμού Σχολικών Κτιρίων θα οριστεί ο Στέφανος Αγιάσογλου, πολιτευτής στην Περιφέρεια Αττικής.

Στο ΙΚΑ δεν θα έχουμε αλλαγές, αφού συμφωνήθηκε να παραμείνει διοικητής ο διευθυντής του ΠΑΣΟΚ Ροβέρτος Σπυρόπουλος, ενώ υποδιοικητής θα αναλάβει ο πολιτευτής Φωκίδας με τη ΝΔ, Κώστας Παπαθανασίου.

Τις τελευταίες μέρες, αν και είχε προβάδισμα, απορρίφθηκε ο Δημήτρης Κοντός, πρώην γραμματέας υπουργείου Εργασίας, κουμπάρος του Λευτέρη Ζαγορίτη και στενός συνεργάτης μέχρι πρότινος του Νίκου Νικολόπουλου, για τη θέση του διοικητή του ΟΑΕΔ.

Ένας ακόμα υποστηρικτής του Σαμαρά, ο πρώην περιφερειάρχης Ηπείρου Δημήτρης Πανοζάχος και υποψήφιος στην Αʼ Θεσσαλονίκης πηγαίνει στην Ελληνική Βιομηχανία Ζάχαρης, που βαίνει προς αποκρατικοποίηση, ενώ ο συνεταίρος του (σε λογιστική εταιρεία) Κώστας Ταγγίρης, έχει προβάδισμα για εκτελεστικός αντιπρόεδρος στον Οργανισμό Λιμένος Θεσσαλονίκης, όπου πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος θα παραμείνει ο προερχόμενος από το ΠΑΣΟΚ Στέλιος Αγγελούδης, συνεργάτης του Βαγγέλη Βενιζέλου.

Μάρκος Αυρήλιος

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μούμια avatar
    Μούμια 06/12/2012 09:17:31

    Όλη η πολιτική νομενκλατούρα των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ, επί τω έργω

  2. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 06/12/2012 09:32:18

    Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ, ενωμένο δυνατό!! ...και μάλλον θα είναι για πάντα...

    • tak avatar
      tak @ ΣΑΚΑΤΑΚ 06/12/2012 19:30:26

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και επαυξάνω επί 1000! Τουλάχιστον!

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ ΣΑΚΑΤΑΚ 09/12/2012 01:07:16

      Έτσι...μην χάσουμε τα πολιτικά μεγέθη του Τόλκα, του Ροβέρτου Σπυρόπουλου και του Έξαρχου....

  3. katalytikos avatar
    katalytikos 06/12/2012 09:49:52

    ¨...πολιτευτές, ... κουμπάροι, .... συνεργάτες, ... συνεταίροι¨
    Όλα καλά...
    ΣΩΘΗΚΑΜΕ!!!!!!!!!!

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ katalytikos 06/12/2012 17:32:14

      Ετσι εννοούν την αξιοκρατια οι πολιτικοί μας ! ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ !
      Να ποιοί ρίχνουν νερό στον μύλο της ΧΑ !
      Δεν άκουσα κάποιον να έχει αντίρρηση !
      Γεία σου Αντώνη , ελπίδα μας...
      Αλλη μιά ευκαιρία χάθηκε ...
      Ατιμοι γερμαναράδες μας ρουφάτε το αίμα...
      Για την Ελλάδα ρε γαμώτο , κανένας δεν ενδιαφέρεται ?

      • Tryphoon avatar
        Tryphoon @ ΝΑΥΤΗΣ 07/12/2012 20:29:49

        Είναι η τελευταία μοιρασιά πριν τις ξεπουλήσουν

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΝΑΥΤΗΣ 09/12/2012 11:21:56

        Είναι αυτοδύναμος για να βάλει όποιους θέλει; Πως ζητάς τέτοιες ευθύνες σε πρωθυπουργό τρικομματικής κυβέρνησης;

  4. Ακρίτας avatar
    Ακρίτας 06/12/2012 10:22:27

    Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου.
    Και εμείς περιμένουμε να αλλάξει η Ελλάδα!!!
    Το κομματικό πάρτυ με τα λεφτά των άλλων συνεχίζεται και είναι διακομματικό.
    Έχει όμως άλλη μουσική .... και από τα αριστερά!!!
    Λόγια λόγια λόγια.
    Τα πιο πολλά στελέχη από την εποχή του χοντρού που επανίδρυσε την Ελλάδα.
    ΜΟΝΗ ΜΑΣ ΣΩΤΗΡΙΑ Η ΤΡΟΙΚΑ!!!
    Ανίκανοι έ ανίκανοι.

  5. panos avatar
    panos 06/12/2012 10:45:03

    Μια απο τα ιδια. Κομματοσκυλα που ειναι μονο για διορισμους και τιποτα αλλο. Αντι να μπουν manager ανεξαρτητοι μετα απο διαγωνισμο εμεις βολευουμε τους αχρηστους. Παρτε για παραδειγμα τον ΟΤΕ οπου ο ΤΣΑΜΑΖ ειναι manager και οχι κομματοσκυλο και τι πορεια εχει ο οργανισμος και τι αναπτυξη. Σε αυτο το κρατος δυστυχως δεν θα βαλουμε ποτε μυαλο, γιατι τα μπ@@@@@@κομματα ειναι πανω απο ολους και ολα.

  6. ΚΛΜ avatar
    ΚΛΜ 06/12/2012 10:50:32

    Τόσους άξιους μαζεμένους, ούτε στα βραβεία Νόμπελ... Άκου εκεί «ιδιότητα: πολιτευτής» προκειμένου περί μη εκλογικού θέματος...

  7. aeroporos avatar
    aeroporos 06/12/2012 10:54:44

    ΩΡΑΙΑ ΜΟΙΡΑΣΙΑ.
    ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ (Απλοί Πολίτες) ύπνοοοοοοοοοοοοο.

  8. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 06/12/2012 11:34:51

    Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να υπάρξει ένα άρθρο για τα δούμε και τα βιογραφικά των ελ λόγω κυρίων (εργασίες, σπουδές κλπ.)...

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Αιρετικός 06/12/2012 12:14:10

      εν λόγω...

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Αιρετικός 06/12/2012 17:33:25

      Ναι αυτό μας χάλασε !

  9. foros1 avatar
    foros1 06/12/2012 11:49:35

    ντροπη πια!
    με ποιους συνυποψηφιους ανταγωνίσθηκαν και επιλέγησαν οι παραπάνω;
    Τελικα ειναι και οι τρεις τους ιδιοι...

  10. George Kappa avatar
    George Kappa 06/12/2012 12:01:37

    Πολιτευτής... πολιτευτής... και καλά κρασιά! Ο ορισμός της παράνοιας κατά τον Α. Einstein είναι: "Να επαναλαμβάνεις την ίδια διαδικασία ξανά και ξανά, περιμένοντας διαφορετικά αποτελέσματα". Δυστυχώς ακόμη μια τεράστια απογοήτευση από την ηγεσία. Να δούμε πως θα το μαζέψουν αυτή τη φορά.

  11. panos avatar
    panos 06/12/2012 12:26:52

    Επειδη τυγχανει να ξερω τον γ.οικονομου της ντορας που τον εβαλαν...........στα τρολευ,αυτο το παιδι δεν εχει ουτε ενα ενσημο απο δουλεια στη ζωη του. ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑ με μια απο τα ιδια.

  12. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 06/12/2012 12:34:04

    Ακόμα κι αν κάποιοι απ' αυτούς έχουν τις ικανότητες για τη θέση, εγώ θα προτιμούσα να δώ νέα πρόσωπα, νέους ικανούς ανθρώπους.

    Δόξα τω Θεώ έχουμε εκατοντάδες νέους ανθρώπους με διδακτορικά και περγαμηνές που ξενιτεύονται τώρα, στα 40 τους.

    Αυτοί, οι κολλητοί των τζακιών, αρκετούς "μισθούς" λάβανε τόσα χρόνια.

  13. viva avatar
    viva 06/12/2012 12:46:03

    που εισαι ρε Σαμαρα, ετσι θα παμε για αναπτυξη ? με ολους τους αποτυχημενους πολιτευτες? τα κομματοσκυλα ?

  14. Κρης avatar
    Κρης 06/12/2012 12:56:08

    μάλλον το αποσταλθέν κείμενο "χάθηκε"

    • tak avatar
      tak @ Κρης 06/12/2012 19:26:24

      Ναι, το έφαγε ο ... Σκουρλέτης!

  15. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 06/12/2012 13:09:43

    Ολοι εσεις που εισαστε υπερ της ιδιωτικοποιησης των παντων γιατι εξακολουθειτε να τις ονομαζετε ΔΕΚΟ ; Δηλαδη "Δημοσιες Επιχειρησεις Κοινης Οφελειας" ; Τι σας νοιαζει ποιοι θα διοριστουν διοικητες σε επιχειρησεις που θα δοθουν σε "επενδυτες" και που θα παψουν να ειναι και "δημοσιες" και "κοινης οφελειας" ; Συντομα θα πρεπει να μετονομαστουν σε ΙΕΙΟ, δηλαδη "Ιδιωτικες Επιχειρησεις Ιδιωτικης Οφελειας" κι οι διοικητες τους, ως CEO θα λογοδοτουν στους μετοχους τους (κι αυτοι δεν θα ειναι βεβαια οι Ελληνες πολιτες). Ξεκαθαριστε λοιπον επιτελους τα ιδεολογικα σας μπερδεματα.

    • Σπορέας avatar
      Σπορέας @ Μ.Γ 06/12/2012 14:11:58

      Το ότι μέχρι τότε, σε τρία τέρμενα δηλαδή, θα τους ταϊζουμε, εσένα δεν σε ενοχλεί?

      • Μ.Γ avatar
        Μ.Γ @ Σπορέας 06/12/2012 14:29:47

        Να σου πω, μετα απο αυτα τα "τρια τερμενα" θα ταϊζουμε τους "επενδυτες" που θα ανεβαζουν τα τιμολογια κατα βουληση, στα πλαισια του "ελευθερου ανταγωνισμου". Και μη μου φερεις σε παρακαλω ως παραδειγμα την κινητη τηλεφωνια, γιατι σε ολες τις αλλες περιπτωσεις, διεθνως, οι ιδιωτικοποιησεις σε νερο, ηλεκτρικο, συγκοινωνιες, κλπ, οδηγησαν σε ραγδαιες αυξησεις. Γιατι φυσικα οι ιδιωτες-επιχειρηματιες δεν ενδιαφερονται για την "κοινη οφελεια" αλλα για την αυξηση των κερδων τους. Το αυγο του Κολομβου βεβαια δεν εχει σε απασχολησει διολου, δηλαδη η εξυγειανση των ΔΕΚΟ απο τα διαφορα λαμογια, ετσι ωστε να επιτελουν το εργο τους προς οφελος των πολιτων. Προτιμας την λογικη του "ποναει κεφαλι, κοβει κεφαλι".

        • Tonia G. avatar
          Tonia G. @ Μ.Γ 06/12/2012 16:12:11

          Καλά ε... δεν παίζεσαι!
          όχι μόνο σφάζεις την Ωφέλεια με κοινο το Όμικρον, αλλά πας κι παρακάτω με το να εξηγείς ότι "οι Ιδιώτες δεν ενδιαφέρονται για την κοινή οφέλεια"...
          Έλεος με τις ιδεολογικές παροπίδες πια....
          λες και τη ΔΕΗ, την Ολυμπιακή και το ΟΣΕ το έκαναν ζημειογόνο οι ιδιώτες και ΟΧΙ ΟΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΕΣ και οι τοποθετημένοι ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ-ΠΟΛΙΤΕΥΤΕΣ...

          Είμαστε στο 2012, ξέρουμε τι πήγε λάθος...

        • ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ @ Μ.Γ 06/12/2012 16:20:08

          Μα και στην κινητή τηλεφωνία ως την στιγμή που εμφανίστηκε η κρατική cosmote δεν έκανε κανείς πάγιο γιατί ήταν πανάκριβα ,όλου με προπληρωμένη καρτούλα κυκλοφορούσαν η της panafon η της telestet .
          Θα αναφέρουν βέβαια και μερικοί γραφικοί πως για να βάλεις τηλέφωνο έπρεπε να περιμένεις μήνες ,μη λέγοντας πως αυτό συνέβαινε κυρίως στα χωριά ως τα μέσα του 80 ,από την έλευση των ψηφιακών κέντρων και ύστερα ο χρόνος μηδενίστηκε από το κρατικό ΟΤΕ που τον υποχρέωνε το "κράτος" να είναι ακριβότερος από τους εναλλακτικούς για άλογους πολιτικής συναλλαγής και μόλις έγινε ιδιωτικός ο ΟΤΕ αμέσως τον άφησαν να κάνει προσφορές ,τυχαίο ;Μπα ,μάλλον στους Γερμανούς δεν τους παίρνει .

        • Ισίδωρος avatar
          Ισίδωρος @ Μ.Γ 06/12/2012 16:34:10

          Σε ποιές χώρες έγιναν αυτά που λες; Γιατι στην Αγγλία π.χ τα τιμολόγια μειώθηκαν. Επίσης κάτι επιπλέον, το κράτος χρωστάει όχι οι πολίτες. Αν εσύ είσαι οκ τη χασούρα του κράτους να την πληρώνεις με φοροεπιδρομές, χαράτσια, τεκμήρια κλπ, αντί το κράτος να πουλήσει μέρος της περιουσίας του όπως θα έκανε ο οποιοσδήποτε από εμάς αν χρωστούσαμε, τότε πάο πάσο...Βοήθεια σου

          • Tryphoon avatar
            Tryphoon @ Ισίδωρος 07/12/2012 20:45:21

            Που μειώθηκαν τα τιμολόγια???? Για δες τι έγινε με του σιδηροδρόμους στην Αγγλία που τώρα κρατικοποιούνται πάλι. Για δες τι έγινε με το νερό στο Παρίσι που τελικά κρατικοποιήθηκε πάλι. Τις Δημοσιές Επιχειρήσεις Κοινής Ωφέλειας μόνο στις χώρες του τρίτου κόσμου τις κρατικοποιούν με ολέθρια αποτελέσματα για τον κόσμο. Πρίν ο καθένας γράψει την π@π@ρ@ του εδώ μέσα ας κοιτάξει και κανα παράδειγμα από την Ιστορία. Ας τεκμηριώσει κάποιος με στοιχεία ότι οι ιδιωτικοποιήσεις των Δημοσίων Επιχειρήσεων Κοινής Ωφέλειας που έκανε η Θάτσερ ήταν υπέρ του δημοσίου συμφέροντος, γιατί εγώ μόνο για το αντίθετο έχω διαβάσει. Αυτού του είδους οι κρατικοποιήσεις δεν γίνονται πουθενά στην πολιτισμένη Ευρώπη που υποτίθεται ότι θέλει να μας κρατήσει ο Σαμαράς. Μόνο εδώ στην αποικία του 4ου Ράιχ.

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ Μ.Γ 06/12/2012 16:06:56

      Προς Μ.Γ.
      Ένα λάθος που γίνεται συχνότατα ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ή Οχι έχει να κάνει με τον όρο ΔΕΚΟ, ο οποίος ΔΕΝ σημαίνει “Δημοσιες Επιχειρησεις Κοινης Οφελειας”. Θα έπρεπε δε να σε παραξενέψει αφού η Ωφέλεια πανελληνίως και ανέκαθεν γράφεται με Ωμέγα και όχι με Όμικρον.

      Προς διόρθωση λοιπόν της τάξης ΔΕΚΟ σημαίνει "Δημόσιες Επιχειρήσεις Και Οργανισμοί"

      • Μ.Γ avatar
        Μ.Γ @ Tonia G. 07/12/2012 18:06:05

        Πραγματι, για το μονο για το οποιο δεχομαι να ανακαλεσω ειναι για την απαραδεκτη ανορθογραφια μου! Παντως εχει επικρατησει να τους χαρακτηριζουμε ως επιχειρησεις ή οργανισμους κοινης ωφελειας (με ωμεγα βεβαιως). Oσο για το εαν αυξηθηκαν τα τιμολογια σε διαφορες χωρες μετα τις ιδιωτικοποιησεις, καλω οποιον το αμφισβητει να αναζητησει τα αναλογα στοιχεια. (Για το νερο π.χ, εαν δεν κανω λαθος, ειχε υπαρξει και ολοκληρη αιματοχυσια στο Σεβετο, ενω σε αλλες χωρες υποχρεωθηκαν να το επανακρατικοποιησουν. Υπαρχουν επισης στοιχεια που αποδεικνυαν οτι, λογω ελλιπους συντηρησης των δικτυων, σημειωθηκαν μεγαλα προβληματα δημοσιας υγιειας. Για τους σιδηροδρομους, ειναι επισης γνωστο οτι στην Αγγλια αυξηθηκαν τα ατυχηματα λογω της αρνησης των ιδιωτικων εταιρειων να κανουν τη σωστη συντηρηση. Για το ηλεκτρικο θυμηθειτε τα διαφορα black out στην Καλιφορνια, κλπ.

        • Tryphoon avatar
          Tryphoon @ Μ.Γ 07/12/2012 20:50:05

          Πές τα!!!!!!! Γιατί εδώ μόνο με την ορθογραφία ασχολούνται, από ουσία τίποτα. Τώρα που ο νεοφιλελευθερισμός αποτυγχάνει παταγωδώς σε όλο κόσμο εμείς εδώ τον έχουμε άναγει άκριτα σε λύση όλων μας των προβλημάτων. Ο Σαμαράς κάνει τον Ομπάμα να μοιάζει αριστερός εδώ που φτάσαμε.

    • Jay Gatsby avatar
      Jay Gatsby @ Μ.Γ 08/12/2012 02:46:56

      Δεν θέλω να είμαι μέτοχος σε καμμία ΔΕΚΟ αλλά να κυκλοφορώ χωρίς να παστώνομαι με λεωφορεία που έρχονται στην ώρα τους.

  16. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 06/12/2012 13:22:58

    Κυριοι της Τρόικα, αυτά να βλέπετε και όχι μόνο να ζηάτε περικοπές από μικροσυνταξιούχους και πολύτεκνους!
    Να καθορίζετε εσείς ειδική διαδικασία προκύρηξης των θέσεων για τις ΔΕΚΟ (μέσω συμβούλων) και στις θέσεις να προσλαμβάνονται στελέχη της αγοράς που οι επιδόσεις τους θα αξιολογούνται με βάση μετρήσιμους στόχους και θα έχουν ένα μικρό μισθό και κλιμακούμενα bonus βάσει στόχων.
    Αυτή η κατάσταση που τσεπώνουν χρυσούς μισθούς οι κολλητοί των συγ-κυβερνώντων (αποτυχημένοι πολιτευτές πολλοί εξ'αυτών και άσχετοι με το αντικείμενο τοποθέτησής τους) είναι ντροπή για την Ελλάδα. Ακόμα και ο διορισμός της ηγεσίας της ΕΤΕ από την κυβέρνηση εν έτει 2012 όταν η Τράπεζα ανήκει σε πλήθος ιδιωτών μετόχων (ακόμη...) είναι σκάνδαλο!
    Εάν αυτά δεν αλλάξουν ΤΩΡΑ που υπάρχει (υποτίθεται) φιλοευρωπαική κυβέρνηση στη χώρα που πιστεύει στην οικονομία της αγοράς, πότε περιμένετε να αλλάξπυν όταν έρθει ο ΣΥΡΙΖΑ??

    • Tryphoon avatar
      Tryphoon @ GreekinEurope 07/12/2012 20:51:57

      Η οικονομία τις αγορά δημιούργησε αυτό το χάλι

  17. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/12/2012 13:47:34

    Πού 'σαι καημένε Φούχτελε να δείς και να μαθαίνεις !

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ Ο Θείος 06/12/2012 15:47:20

      ΤΕΛΕΙΟ !!!! Θείε... :-)

  18. MITSOKOSTAS avatar
    MITSOKOSTAS 06/12/2012 14:17:31

    Ο όρος "πολιτευτής" αφορά το ΠΑΡΕΛΘΟΝ (κάποτε πολιτεύτηκε...και απέτυχε να εκλεγεί).
    Με το ΜΕΛΛΟΝ, μάλλον, δεν έχετε καλή σχεση................
    ΒΑΛΤΕ ΒΡΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΤΟΥΣ!
    ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ!

  19. tan avatar
    tan 06/12/2012 14:57:11

    Και στην περίπτωση της κινητής τηλεφωνίας δώθηκαν τρεις άδειες ταυτόχρονα για να δουλέψει ο ανταγωνισμός και μάλιστα τη μία την είχε για αρκετό διάστημα το κράτος έτσι ώστε να μην είνε δυνατή η καρτελοποίηση.
    Στο νερό, τη ΔΕΗ, τα λιμάνια, τα αεροδρόμια, τον ΟΠΑΠ κτλ. πουλάνε το μονοπώλιο και όχι απλά την εταιρία...

  20. ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ 06/12/2012 16:23:38

    ΥΦΕΣΗ 7,2%,ΑΝΕΡΓΙΑ 26%,σημερινα στοιχεια παρακαλω,και εμεις ασχολουμαστε με τους καρεκλοκενταυρους...ευγε...ΝΔ ,ΠΑΣΟΚ,ΔΗΜΑΡ ,εξαθλιωνουν τον κοσμο,και εμεις ασχολουμαστε με στον σκουρλετη.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ 06/12/2012 17:38:59

      Γιατί ρε Δημήτρη κουμπάρος , συγγενής ή κατι τέτοιο κολλητός θα ειναι κι αυτός ... Να μην ασχοληθούμε ? Κρίμα δε θάναι ?

      • ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ @ ΝΑΥΤΗΣ 06/12/2012 18:38:32

        Δεν βλεπω να αλλαζει τιποτε ομως!! παραμενει η διαφθορα,παραμενουν οι τελωνες και οι φαρισαιοι και το μονο που αλλαζει ειναι το βιωτικο επιπεδο του κοσμου!!

        • ΝΑΥΤΗΣ avatar
          ΝΑΥΤΗΣ @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ 06/12/2012 19:40:23

          Μα φυσικά ! Τι νομίζεις ότι θα ασχοληθούν με το βιωτικό μας επίπεδο? Την πάρτη τους κυττάνε ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ τους, και ας ξεστραβωθούν οι κομματικοί με τις παρωπίδες...

  21. kapar13 avatar
    kapar13 06/12/2012 18:05:16

    Να χαρώ εγώ αξιοκρατία, ρήξη με το κομματικό κράτος, στελέχη από την αγορά και έμπρακτες αποδείξεις ότι οι θυσίες θα πιάσουν τόπο...

  22. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 06/12/2012 18:34:45

    Και αφού εξασφαλίστηκε ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο μείζονες και ελάσσονες γύπες της μεταπολίτευσης θα συνεχίσουν απρόσκοπτα να καταπίνουν δημόσιο χρήμα, η συνέχεια φαντάζει κοινός τόπος: Οι διορισμένοι θα τα κάνουν θάλασσα, αυτός που τους διόρισε τάχα μου θα αγανακτεί με την (εγνωσμένη τοις πάσι) ανεπάρκειά τους, θα αναγκάζεται κάθε λίγο και λιγάκι να επεμβαίνει προσωπικά για να δίνει λύσεις, τα πλήθη θα παραληρούν με σχόλια διαρρηγνύοντας τα πληκτρολόγιά τους για το ιστορικό κρίμα ο Ηγέτης να είναι τόσο μα τόσο μπροστά από όλους, και έτσι σιγά σιγά όλα γύρω θα αλλάζουνε προς το χειρότερο (για εμάς) και όλα τα ίδια θα μένουν (για αυτούς).

    Όλοι κρινόμαστε από τις επιλογές μας, πολλώ δε μάλλον οι wannabe ηγέτες. Οι άνθρωποι που εκτιμά, εμπιστεύεται και με τους οποίους συνεργάζεται κανείς αποτελούν θεμελιώδεις, κορυφαίες επιλογές. Η μόνη δικαιολογία για τον Σαμαρά είναι ότι όλοι σε αυτήν τη χώρα είναι ανεπαρκείς και άσχετοι, και μόνο αυτός είναι ο ικανός. Αλλά τότε, αν δεν υπάρχουν ούτε «πεντήκοντα δίκαιοι» στη ρουσφεταρχία της ψωροκώσταινας, ποιο το νόημα να κρατιέται ζωντανή; Στην καλύτερη να φυγαδευτεί ως άλλος Λωτ ο Ένας, και οι υπόλοιποι να δρέψουμε τους καρπούς της αχρειότητάς μας, «ὅτι ἐκτρίβει Κύριος τὴν πόλιν».

    • romeo avatar
      romeo @ Τιγράνης 06/12/2012 19:44:59

      Τιγράνη μου, τι ακριβώς έλεγε ο Βαγγέλας ο αείμνηστος Γιαννόπουλος για τους τενεκέδες; Πώς τους χαρακτήριζε;

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ romeo 06/12/2012 22:35:05

        Είχε απαιτήσεις στο γάνωμα ο σχωρεμένος, είναι αλήθεια. Το κατείχε άλλωστε το άθλημα και μιλούσε ex officio.

  23. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 06/12/2012 18:39:52

    Ολοι θα κριθουν εκ του αποτελεσματος...

  24. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 06/12/2012 19:10:46

    Είμαστε φοβεροί...Δεν κολώνουν πουθενά.
    Η μόνη περίπτωση που φοβήθηκαν πραγματικά οι αλήτ μας, είναι όταν ο αρχικηπουρός μετά των υπολοίπων κηπουρών συσκεπτόμενος,αποφάσισε το δημοψήφισμα.
    Τότε έπεσε ένας πανικός στο ελήτ μας...Εκεί φοβήθηκαν στα αλήθεια και αμέσως είχαμε δραστικές και δραματικές αλλαγές....στην κορυφή της εξουσίας.
    Του φούχτελο θα τον κάνουν μια χαψιά τα σαίνια μας αν δεν έρθει το πραγματικό ιππικό που έλεγε ο Φαήλος...
    Και ένα τεράστιο κρουαζερόπλοιο να δέσει στον Πειραιά, μπορεί και δύο , με τίτλο...Οικονομικές Φυλακές .
    Αλλιώς θα μας δέσουν όλους με ζουρλομανδύα στο τέλος.

    Αυτοί οι τύποι θα υλοποιήσουν το νέο όραμα της χώρας ?
    Αυτοί εκτός απο το να μοιράζουν τις επιχορηγήσεις και τα δάνεια δεν ξέρουν περισσότερο..
    Για να μην είμαστε όμως άδικοι εκ των προτέρων, μπορεί να έχουν αλλάξει μυαλά, εδώ η κυρια Μαρία απο καραδεξιά ησπάσθη τον δραχμαζάνη, έχουν ένα περιθώρειο ενος μηνός , ούτε μέρα παραπάνω για να δώσουν αποτελέσματα της νέας ελλάδας που σχεδιάζουν.
    Αλλιώς καλύτερα να αρχίσουμε να διορίζουμε καμμενοβαρεμένους , τουλάχιστον θα μπορούμε να γελάμε με το χάλι μας.
    Να διασκεδάσουμε το μοιραίον και αναπόφευκτον.
    Ο Θεός της Ελλάδας πρέπει να είναι ίδιος σαν εμάς..Με φοβερή αίσθηση του χιούμορ και του αυτοσαρκασμού...Με αυτά που βλέπει απορώ πως δεν έπεσε απο τα σύνεφα.
    Ασε που τα πάνσοφα τζιμάνια μας θα του βάλουν φόρο επιτηδέυματος και υψηλής κατοικίας δια να προωθήσουν την ανάπτυξη οπότε καλά κάνει και μας παρατηρεί υψιπετής...
    Ερμε Αντώνη τι σούμελε να πάθεις....
    Εμείς έτσι και αλλιώς την έχουμε παθημένη...Ο αναμορφωτής όμως?
    Το πολύ γέλιο, θλίψεως έως παραφροσύνης, όμως θα πέσει μετά...Αν ο Αλέξης δεν δραπετεύσει εν όψει εκλογών,μήπως γίνει καμιά στραβή και οι τρελλοί τον ανεβάσουν στον θρόνο, θα είναι χάρμα ειδέσθαι όταν θα ανακοινώνει τα νέα μέτρα που θα διώξουν τα παλιά...
    Και το νέο ,απλό,δίκαιο,φορολογικό που θα στηρίζει την αυτοδύναμη ανάπτυξη,γιαυτό και πρέπει να στηριχθούν οι πυλώνες της πραγματικής οικονομίας , το ελληνικό τραπεζικό σύστημα κλπ κλπ.
    .
    Ξέχασαν να μας πουν ποιον θα διορίσουν στον οργανισμό διεκδίκησης ολυμπιακών αγώνων 2004..Το ψάχνουν ακόμη..Ισως έχουν ζητήσει και την τεχνική υποστήριξη του Φούχτελου για να τον αποτελειώσουν..Γιατί είναι βέβαιο ότι το δικό του μυαλό δεν μπορεί να παρακολουθήσει τους γιγαντιαίους μαιάνδρους σκέψης της ελληνικής ελήτ.
    Ενα αίτημα θα γίνει προς κλείσιμο του οργανισμού και άλλο ένα για διορισμό προέδρου...Ταυτόγχρονα...Και τα δύο.
    Ο δυστυχής φούχτελος θα τα απαντήσει και τα δύο και θα κάψει όλα τα εναπομείναντα λαμπάκια του..Θα χτυπήσει μπιέλες και μάλιστα σε χαμηλές στροφές.
    Είμαστε Κα-τα-πλη-κτι-κός λαός..Πρέπει να μας τα χαρίσουν όλα και να μας δώσουν έτσι στην πλάκα άλλα 300.Και μετά να μας παίξουν στα στοιχήματα στα πόσα χρόνια θα φουντάρουμε.
    Θα τα βγάλουν τα λεφτά τους, όχι απο το στοίχημα ,εκεί θα μας παίξουν όλοι στάνταρ κανονιά, τι απόδοση να πάρουν, απο τις διαφημίσεις θα γίνουν πλούσιοι.
    Τέτοια παράσταση ,με τέτοιο θίασο δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβρούν ποτέ στην γή.

    Και τέλος πάντων, τι θα μας δώσουν...Μερικά χαρτιά...Τι είναι το χαρτί μπροστά στην αιωνιότητα του αθάνατου ελληνικού πνεύματος.
    Αφού θα τα δώσουν θέλουν δεν θέλουν, το μοιραίον δεν μπορούν να το αποφύγουν, ας το απολαύσουν τουλάχιστον.
    Κρυόκολοι Βόρειοι...Ούτε να γελάσουν δεν μπορούν...
    Γιαυτό τους έφτιαξε ο θεός σαν τα ρολόγια...Να δουλεύουν μέρα νύχτα .
    Και έστειλαν τον Φούχτελο με κάθε σοβαρότητα να βγάλει άκρη...
    Οταν αυτός πήγιανε, τα δικά μας τζιμάνια ήδη είχαν στήσει και σταθμούς διοδίων εν τω μέσω της ερήμου,και ο καυμέονος θα ψάχνει για ψιλά ,οι δικοί μας θα κάνουν τον σκληρό και στο τέλος δεν θα περάσει...Ούτε θα σκεφτεί να την κάνει απο δίπλα ,ολόκληρη έρημος είναι..Εκεί θα ψάχνει για ψιλά ..

    Οταν ο Θεός είχε κέφια έφτιαξε τους Ελληνες..
    Μην μου τους χαλάς ,κυρά μου, μην μου τους χαλάς..

  25. FALCON avatar
    FALCON 06/12/2012 19:20:04

    <>. Αντώνης Σαμαράς
    Κ. Πρωθυπουργέ με τέτοιες τακτικές διορισμών δεν υπάρχει ούτε σχέδιο ούτε όραμα και το κυριότερο ο Ελληνικός λαός χάνει την ελπίδα του και την πίστη του σε σένα, που στο πρόσωπό σου έβλεπε έναν νέο Εθνάρχη για να συμμαζέψει το κράτος και να το βάλει στη σειρά. Γιατί κ. Πρωθυπουργέ δεν ανοίχτηκες στον λαό , γιατί δεν έθεσες κριτήρια και δεν ζήτησες τους καλλίτερους για τις θέσεις αυτές, γιατί μας σερβίρεις την μεθοδολογία του παρελθόντος την μεθοδολογία της κουμπαριάς και των αποτυχημένων βουλευτών, την μεθοδολογία διορισμού των Γ Γραμματέων. Γιατί μας απογοητεύεις με συμπεριφορές του παρελθόντος. Δεν έχει η Ελλάδα , δεν έχουν τα κόμματα νέα στελέχη με περγαμηνές και αδιάφθορους; Σε ποιο αύριο να ελπίζω με τέτοιες παλαιοκομματικές πρακτικές;

  26. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 06/12/2012 21:06:00

    Με τον ΟΠΑΠ τι γινεται? Θα παραμεινει εν μερη Κρατικος? Θα συνεχισουμε να ταιζουμε εκατονταδες ατομα , που παιρνουν πολλες χιλιαδες ευρω το μηνα, χωρις να προσφερουν καποιο ....επιστημονικο εργο ?

    Γιατι δεν αφηνουν και καποιες ξενες στοιχηματικες εταιριες να παρουν αδειες στην Ελλαδα, και να αποφερουν χρηματα στο Κρατος? Και να φορολογηθουν νομιμα, και να προσφερουν απασχοληση σε κοσμο?

  27. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 07/12/2012 01:28:00

    Όσα χθες γεννούσαν θλίψη, σήμερα γεννούν οργή!

  28. Νικήτας avatar
    Νικήτας 07/12/2012 14:17:29

    Το πρόβλημα στην Ελλάδα δημιουργήθηκε απο τους εξής επιγραμματικά λόγους:
    1) Την κομματοκρατία
    2) Την φοροδιαφυγή
    3) Το τεράστιο δημόσιο
    4) Την οικονομία με δανεικά
    5) Το αδίστακτο κλέψιμο.
    Ασφαλώς και άλλους που διαφεύγουν του μυαλού μου.

    Η κομματοκρατία είναι η μάνα όλου του κακού και μόνον αν της πατηθεί το κεφάλι θα ανασάνουμε γιατί αυτή προκάλεσε τα υπόλοιπα και στο τέλος την κατάρευση.

    Αυτό δυστυχώς δεν γίνεται απο κανέναν πολιτικό και απο καμμία πολιτική του σήμερα που σημαίνει απαισιοδοξία - απαγοήτευση και μαθηματικά βέβαιο το αναπόδραστο της κρίσης .

    Θα περιμένε κανείς διάφανες διαδικασίες όπου θα δέσποζαν τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα που απαιτούνται απο κάποιον για να διοικήσει τέτοιας σημασίας και μεγέθους οργανισμούς ώστε να φυσήξει αέρας στα πανιά .
    Αντιθέτως μιά απο τα ίδια με βολέματα παλιών και νέων πολιτευτών με δυνατό προσόν την κομματική εύνοια.

    Ξυπνάτε παλλικάρια γιατί αυτοί μας κοροιδεύουν και το μόνο που τους νοιάζει είναι η διασφάλιση προνομίων με τις λιγότερες απώλειες.
    Δεν τους παρεξηγώ , έτσι μάθανε έτσι κάνουν.
    Τους λυπάμαι έτσι δίχως όραμα και όνειρο που ζούνε την ζωούλα .
    Με εμάς όμως επαναστατώ που τους τηράμε να κάνουνε τα ίδια και τα ίδια και παρόλαυτά να ακολουθάμε σαν τα πρόβατα εθελόδουλοι.

  29. Ζήσης Χ. Πατσίκας avatar
    Ζήσης Χ. Πατσίκας 07/12/2012 21:51:46

    Είμαι βέβαιος ότι για κάθε οργανισμό, σύμφωνα με το αντικείμενό του, υπάρχουν μερικές δεκάδες (για να μην πω εκατοντάδες) Έλληνες επιστήμονες με περγαμηνές που θα ήταν τιμή τους (ίσως και όνειρό τους) να προσφέρουν στην πατρίδα τις γνώσεις και την εμπειρία τους. Τελικά, αυτή η Ελλάδα "που αλλάζει" μπορεί να μας περιγράψει κανείς πώς θα είναι - όταν με το καλό ξεπεράσουμε την κρίση;;;

  30. Dimitris avatar
    Dimitris 07/12/2012 22:05:14

    Το σύστημα τελικά ανακυκλώνεται μέχρι να πάρει σύνταξη

  31. Γ.Σ. avatar
    Γ.Σ. 08/12/2012 02:29:23

    Είναι κρίμα, είναι τραγικό. Η χώρα χάνεται κι΄αυτοί μοιράζουν οφίτσια και κρατικούς μισθούς σε ανεπάγγελτους πολιτευτές, ενώ υπάρχουν ειδικοί -κατά περίπτωση - τεχνοκράτες, ικανοί να φέρουν θετικά αποτελέσματα. Δεν υπάρχει ελπίδα.

  32. Γεώργιος Π.Νικ avatar
    Γεώργιος Π.Νικ 08/12/2012 02:33:32

    Ειναι ντροπή !!!!!!
    Ολοι οι συνυπεύθυνοι για την κατάντια αυτής της χώρας ανακυκλώνονται ,
    και ως γνωστόν τα προϊόντα που προέρχονται από ανακύκλωση δεν είναι ό,τι το
    καλλίτερο.
    Ηθελα νάξερα άλλοι Ελληνες -νέοι επιστήμονες έμπειροι και κυρίως γνώστες των συγχρόνων εργαλείων ΜΑΝΑGEMENT - δεν υπάρχουν ;;;
    Κύριε Πρωθυπουργέ ,πρωτοτύπησε επί τέλους .Μην κανείς ό,τι έκαναν οι προηγούμενοι ,δηλαδή ψηφοσυλλέκτες!!!
    Ντροπή και πάλι ντροπή!!!!!
    Νικολινακος
    ´,

  33. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 09/12/2012 09:55:44

    Α ρε Antinews copy paste το θέμα σου πρωτοσέλιδο σήμερα και στο ΕΘΝΟΣ, αλλά καμια αναφορά - φόβος
    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63750656

  34. ΑΖ avatar
    ΑΖ 09/12/2012 15:04:02

    Ενω η τροικα θα αξιολογησει τον ΔΕ υπαλληλο βαθμιδας ΣΤ, εαν βαζει τη σφραγιδα σε γωνια 90 ή 89 μοίρες (υπαρχουν αραγε κριτηρια αξιολογησης για υπαλληλους ΔΕ;) ΔΕΝ ΘΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΙΚΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΕΚΟ !!! ΕΡΕ ΔΟΥΛΕΜΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ !!!

  35. νικος1610 avatar
    νικος1610 09/12/2012 21:45:38

    Απ ολους αυτους εναν γνωριζω και μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι έχει κανει αριστες σπουδες , αποφοιτος του πολυτεχνειου της Ζυριχης και διδακτορικο στη συγκοινωνιολογια . Ολοι και ολα εκ του αποτελεσματος αξιολογουνται