Τελικά αποτελέσματα στις εκλογές στη ΝΔ: Μητσοτάκης 52,43% - Μεϊμαράκης 47,57%
11/01/2016 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελικά αποτελέσματα στις εκλογές στη ΝΔ: Μητσοτάκης 52,43% - Μεϊμαράκης 47,57%

Τα τελικά αποτελέσματα του β΄ γύρου των εκλογών της Νέας Δημοκρατίας ανακοίνωσε το μεσημέρι της Δευτέρας ο πρόεδρος της ΚΕΦΕ Γιάννης Τραγάκης.

Στο 100% της ενσωμάτωσης ο νέος πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας συγκέντρωσε το 52,43% (173.297 ψήφους) ενώ ο συνυποψήφιός του Ευάγγελος Μεϊμαράκης συγκέντρωσε το 47,57% (157.224 ψήφους).

Σύμφωνα με όσα ανακοίνωσε ο κ. Τραγάκης στις κάλπες την Κυριακή προσήλθαν 334.572 ψηφοφόροι (στον πρώτο γύρο είχαν προσέλθει 404.000 ψηφοφόροι).

«Ο νέος πρόεδρος είναι έτοιμος να δουλέψει ενωτικά. Να τρέμει ο κ. Τσίπρας» κατέληξε στις δηλώσεις του ο κ. Τραγάκης.

Στην ανάδειξη του κ. Μητσοτάκη καθοριστικό ρόλο έπαιξαν και οι περιφέρειες Α' και Β΄ Θεσσαλονίκης. Στο «Ιωάννης Βελλίδης», ο κ. Μητσοτάκης έλαβε 2.462 ψήφους έναντι 1.982 του κ. Μεϊμαράκη.

Τα ανεπίσημα αποτελέσματα είναι:
Μακεδονία
Καστοριά
Μητσοτάκης: 1293
Μεϊμαράκης: 982
Πιερία
Μητσοτάκης: 2880
Μεϊμαράκης: 2660
Σέρρες
Μητσοτάκης: 2760
Μεϊμαράκης: 3381
Φλώρινα
Μητσοτάκης: 887
Μεϊμαράκης: 913
Χαλκιδική
Μητσοτάκης: 1568
Μεϊμαράκης: 1848
Δήμος Μελίκης
Μεϊμαράκης: 249
Μητσοτάκης: 137
Δήμος Μακεδονίδος - Ημαθία
Μητσοτάκης: 78
Μεϊμαράκης: 19
Βέροια
Μητσοτάκης: 740
Μεϊμαράκης: 709
Νάουσα
Μεϊμαράκης: 240
Μητσοτάκης: 155
Ημαθία
Μεϊμαράκης: 250
Μητσοτάκης: 154
Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης
Μητσοτάκης. 580
Μεϊμαράκης. 260
Αητός Φλώρινας
Μητσοτάκης: 83
Μεϊμαράκης: 67
Δράμα-Τελικό
Μεϊμαράκης: 1506
Μητσοτάκης: 1475
Καστοριά
Μητσοτάκης: 64
Μεϊμαράκης: 56
Αμύνταιο
Μητσοτάκης: 183
Μεϊμαράκης: 163
Θράκη
Ροδόπη
Μητσοτάκης: 960
Μεϊμαράκης: 1229
Ξάνθη
Μητσοτάκης: 1210
Μεϊμαράκης: 1542
Κρήτη
Χανιά
Μητσοτάκης: 3089
Μεϊμαράκης: 1405
Ηράκλειο
Νίκη του Κυριάκου στα 12 από τα 22 εκλογικά τμήματα
Ρέθυμνο
Μητσοτάκης: 931
Μεϊμαράκης: 426
Ανώγεια
Μητσοτάκης: 99
Μεϊμαράκης: 72
Αγία Φωτεινή
Μητσοτάκης: 115
Μεϊμαράκης: 42
Λασίθι (σε 10 εκλογικά τμήματα)
Μητσοτάκης: 698]
Μεϊμαράκης: 544
Βύρωνας
Μειμαράκης: 776
Μητσοτάκης: 737
Καλαμάτα
Μητσοτάκης: 1284
Μεϊμαράκης: 833
Πτολεμαΐδα
Μεϊμαράκης: 585
Μητσοτάκης: 351
Κεφαλλονιά- Ιθάκη-Τελικό
Μεϊμαράκης: 417
Μητσοτάκης: 412
Τήνος
Μητσοτάκης: 167
Μεϊμαράκης: 139
Κόρινθος-Τελικό
Μητσοτάκης: 2264
Μεϊμαράκης: 2226
Σάμος
Μεϊμαράκης: 671
Μητσοτάκης: 495
Νάξος
Μεϊμαράκης: 140
Μητσοτάκης: 121
Μαυρομμάτι Βοιωτίας
Μεϊμαράκης: 44
Μητσοτάκης: 36
Λέχαιο Κορινθίας
Μεϊμαράκης 120
Μητσοτάκης 119
Διποταμιά
Μητσοτάκης: 61
Μεϊμαράκης 50
Πεντάβρυσος
Μητσοτάκης: 55
Μεϊμαράκης: 34
Κορησός
Μητσοτάκης: 64
Μεϊμαράκης: 56
Αθίκια Κορινθίας
Μητσοτάκης 54
Μεϊμαράκης 52
Αχαΐα
Σαγέικα
Μεϊμαράκης: 81
Μητσοτάκης: 23
Λουσικά
Μεϊμαράκης: 48
Μητσοτάκης: 16
Κλειτορία
Μεϊμαράκης: 78
Μητσοτάκης: 41
Καμάρες
Μεϊμαράκης: 82
Μητσοτάκης: 67
Λάππα
Μεϊμαράκης: 100
Μητσοτάκης: 70
Βέλο Κορινθίας
Μητσοτάκης: 141
Μεϊμαράκης: 107
Πρέβεζα
Μεϊμαράκης: 172
Μητσοτάκης: 182
Νεμέα
Μεϊμαράκης: 74
Μητσοτάκης: 92
Χιλιομόδι Κορινθίας
Μεϊμαράκης: 112
Μητσοτάκης: 6
Κόρινθος
Μεϊμαράκης: 123
Μητσοτάκης: 161
Αρκαδία - Τελικό νομού
Μεϊμαράκης: 1.174
Mητσοτάκης: 998
Λουτράκι Κορινθίας
Μεϊμαράκης 161
Μητσοτάκης 130
Λιτόχωρο
Μητσοτάκης: 161
Μεϊμαράκης: 129
Πλαταμώνας
Μητσοτάκης: 101
Μεϊμαράκης: 74
Σαντορίνη
Μεϊμαράκης: 78
Μητσοτάκης: 18
Σύρος
Μεϊμαράκης: 156
Μητσοτάκης: 111
Μεγανήσι
Μεϊμαράκης: 50
Μητσοτάκης: 6
Λευκάδα Νυδρί
Μητσοτάκης: 96
Μεϊμαράκης: 89
Αργιθέα Καρδίτσας
Μεϊμαράκης: 51
Μητσοτάκης: 36
Α' Πειραιά
Μεϊμαράκης: 132
Μητσοτάκης: 51
Τρίκαλα
Μεϊμαράκης: 103
Μητσοτάκης: 88
Αριστοτέλης Χαλκιδικής
Μεϊμαράκης: 82
Μητσοτάκης: 37
Μύκονος
Μεϊμαράκης: 124
Μητσοτάκης: 63
Κατοχή Αιτωλοακαρνανίας
Μεϊμαράκης: 144
Μητσοτάκης: 62
Παπαδιάνικα Λακωνίας
Μεϊμαράκης: 102
Μητσοτάκης: 53
Γύθειο
Μεϊμαράκης: 123
Μητσοτάκης: 95
Τζουμέρκα Άρτας
Μεϊμαράκης: 104
Μητσοτάκης: 50
Άγραφα
Μεϊμαράκης: 25
Μητσοτάκης: 25
Φαρκαδώνα Τρικάλων
Μητσοτάκης: 182
Μεϊμαράκης: 107
Ήλιδα Ηλείας
Μεϊμαράκης: 71
Μητσοτάκης: 36
Καλάβρυτα
Μεϊμαράκης: 78
Μητσοτάκης: 41
Γ. Καραϊσκάκης - Άρτα
Μητσοτάκης: 52

Μεϊμαράκης: 38

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. critical avatar
    critical10/01/2016 15:19:39

    '' Αντ. Σαμαράς : Η παράταξη πάλεψε, δικαιώθηκε και κράτησε .''


    .Ψήφισε (και ) ο Κ. Καραμανλής χωρίς δηλώσεις......

    Ωστόσο οι ομοτράπεζοι και συνομιλητές του ,όπως πχ ο Στυλιανίδης , γνώριζαν την ώρα της προσέλευσής του , και τον περίμεναν για ''show '' (:;; ) και χειροκροτήματα.......

    Ίσασιν οι μεμυημένοι.......

  2. ΝΕΦΕΛΗ avatar
    ΝΕΦΕΛΗ10/01/2016 21:58:11

    Βαριά ήττα του ΚΚ αλλά και του Πάκη. Το ευχαριστήθηκα.
    Η παράταξη πάλεψε, δικαιώθηκε και κράτησε... χάρη στο έργο που άφησε ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ
    Αντώνη περιμένω την επιστροφή σου.

  3. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση10/01/2016 21:59:46

    Παρήγορα τα μηνύματα.
    Οι ψηφοφόροι της Νέας Δημοκρατίας στην πλειοψηφία τους (έστω), δεν αποδέχονται άλλο το ρόλο του τυφλού και πολύπαθου ποδηγετούμενου εριφίου, που ακολουθεί πιστά τις καταστροφικές επιταγές ανάξιων και πολλαπλώς αποτυχημένων εγωπαθών Τσελιγκάδων.
    Απ΄την απέναντι πλευρά, ένα μεγάλο μπράβο σε όλους αυτούς που έκριναν ψύχραιμα και παραμερίζοντας προσωπικές αντιπάθειες, δίνουν την ευκαιρία να κινηθούν τα ελώδη ύδατα και να διαταραχτεί η μονοκρατορία των μικροαπατεώνων της μαϊμού ....αριστεράς.
    Επί τέλους, το παιχνίδι αρχίζει να έχει κάποιο ενδιαφέρον !!!

  4. Διογένης avatar
    Διογένης10/01/2016 22:14:44

    Τεράστια ήττα Καραμανλή και μάλιστα μέσα στην έδρα του τη Θεσσαλονίκη. Eχασε το κόμμα που κληρονόμησε μέσα από τα χέρια του και μάλλον για πάντα. Το 2016 δεν είναι 1984. Η κεντροδεξιά θα αποκαραμανλοποιηθεί πια.

    Εξ αντιδιαστολής, μεγάλη δικαίωση Σαμαρά, διότι στην ελάχιστα κρυπτόμενη κόντρα Σαμαρα-Μητσοτάκη, ο κόσμος ψήφισε Σαμαρά.

    Ας ελπίσουμε ο Κυριάκος να αποδειχθεί καλύτερος από ό,τι τον περιμένουμε εμείς που δεν τον πιστεύουμε, κι ας τον ψηφίσαμε μόνο και μόνο για να μη βγάλει ΣΥΡΙΖΑ η κάλπη...

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ.10/01/2016 22:18:24

    Κανέναν από τους 2 δεν ήθελα αλλά έστω κι έτσι, τουλάχιστον θα έχουμε αντιπολίτευση στον καταστροφέα της Ελλάδας από αύριο. Όχι σε όλα τα θέματα βέβαια λόγω κεντρώας ιδεολογίας αλλά έστω και μερική. Από το τίποτα...

  6. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α10/01/2016 22:25:03

    Πρέπει, νομίζω, να ευχαριστήσουμε τους Στυλιανίδη, Αντώναρο και σια και πάνω απ΄ όλους τον Πάκη που νοιώθοντας σίγουροι ήσαν ασυγκράτητοι και αποκάλυψαν έγκαιρα τι επιφύλασσαν στους αγνούς οπαδούς αυτής της παράταξης : συμπόρευση με Τσίπρα. Να αποκαλύψεις για ανοιχτή γραμμή και τηλεφωνικές επαφές, να συνεταιρεική σύνθεση του ΕΣΡ, να αποκαλυπτικές δηλώσεις του Παπαγγελόπουλου. Αλλα πιο άθλια απ΄όλες η συμπεριφορά Πάκη. Να δηλώσεις για ομοψυχία, μα σύσκεψη αρχηγών κατ ΄επιθυμία του Αλέξη, να θλιβερός ακόλουθόςς του στην δεξαμενή τα φώτα (δεν γούσταρε Πειραιά), να πρωτοσέλιδο της Real βγαίνει μπροστά ο Πρόεδρος (να ανοίγει δρόμο για τον Αλέξη).
    Τους ευχαριστούμε που δεν συγκρατήθηκαν και ξύπνησαν τον κόσμο της Ν.Δ. που ψήφισε όχι αυτούς. Φαντάζεστε να είχαν λίγη υπομονή και να έδειχναν τα σχέδιά τους αφού είχαν "δέσει τον γάιδαρό τους";
    Ύβρις και κάθαρσις.

  7. Τάσος avatar
    Τάσος10/01/2016 22:26:24

    Νομίζω ότι η Βάση της ΝΔ δεν λαθεύει, έχει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης: προέκρινε Καραμανλή τον Κουρασμένο έναντι του Σουφλιά που τον υποστήριζε η διαπλοκή, τον μεγάλο μας Αρχηγό Αντώνη Σαμαρά απέναντι σε ...όλους και τώρα τον Κυριάκο σαν λιγότερο κακό απέναντι στην ΣΥΡΙΖΟΝΔού. Μεγάλοι χαμένοι ο Κουρασμένος, τα παλιοσείρια της ΝΔ και προς τέρψη όλων μας η Ντόρα :-)

  8. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ10/01/2016 22:35:48

    Η νίκη ΚΜ ήταν και νίκη ιδιαίτερα των νεοδημοκρατών, που ψήφισαν κόντρα στο ρεύμα και στις δημοσκοπήσεις και προτίμησαν ανανέωση και τέλος πάντων έναν άνθρωπο που αν και κεντρώος δεν δίστασε να εναρμονισθεί άψογα και με την δεξιά που εκπροσωπεί ο Αδωνις.

    Οπωσδήποτε όμως ήταν ήττα του Τσίπρα και των συν αυτώ .
    Βεβαίως, κρατάμε μικρό καλάθι, προς τους πάντες, εφόσον αποδείξαμε ότι δεν είμαστε οπαδοί αλλά σκεπτόμενοι ψηφοφόροι. Το θέμα είναι ότι η Ραφήνα θα το ξανασκεφτεί πολλές φορές για να επηρεάσει εκ νέου τα πολιτικά πράγματα. Δεν περνάει η γραμμή της πια. Μου μοιάζει σαν την Ζωζώ Σαπουντζάκη.

  9. αστακιωτης avatar
    αστακιωτης10/01/2016 22:38:00

    Kαλορίζικος ο νεος Πρόεδρος και μην τολμήσει να μας απογοητέυσει

  10. Κονδυλης avatar
    Κονδυλης10/01/2016 22:39:10

    Κατι που διαβασα και συμφωνω:

    Γλιτώσαμε από Αντώναρους Γιακουμάτους και άλλα φρούτα.Έχασε ο Βούδας της Ραφήνας.Μια μικρή ελπίδα επιτέλους!...

  11. LILA avatar
    LILA10/01/2016 22:53:51

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΧΑΣΕ Η ΛΑΙΚΗ ΔΕΞΙΑ,ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ!

  12. Thomas avatar
    Thomas10/01/2016 23:02:08

    Καιρός ήταν να ακούσουμε και ένα ευχάριστο νέο. Καλή επιτυχία και σύντομα πρωθυπουργός για να σωθεί ότι μπορεί να σωθεί σε αυτήν την έρμη τη χώρα

  13. LILA avatar
    LILA10/01/2016 23:17:51

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΧΑΣΕ Η ΛΑΙΚΗ ΔΕΞΙΑ,ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ!

  14. Απλά τα πράγματα. avatar
    Απλά τα πράγματα.10/01/2016 23:23:47

    Επιτέλους!
    Πραγματική Ελπίδα για την Ελλάδα και τους πολίτες της.
    Απέκτησαν επιτέλους εκπροσώπηση και οι ΜΗ κρατικοδίαιτοι Έλληνες.

  15. metronomos avatar
    metronomos10/01/2016 23:47:33

    Αναφαίνεται ισχυρή ελπίδα για ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ και δυναμικό ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ του ΞΕΧΕΙΛΩΜΈΝΟΥ ΚΡΑΤΙΣΜΟΥ (δεξιού κ' αριστερού) από το πιο "συστηματικά και άδικα συκοφαντημένο" όνομα πολιτικού την τελευταία 50ετία, στη χώρα που επεκράτησαν και κυβέρνησαν,
    ...Παρέες ανεπαρκών κομπλεξικών,
    ...Ανόητων & Σνομπ (χωρίς αιτία) Δεξιών καθώς και
    ...Μικρόψυχων μικροαστών με ειδικότητα στη Δραχμο/Euro-συλλογή
    κ.ο.κ
    Διαφαίνεται διέξοδος για το liberal ρεύμα του 40% του ΝΑΙ !

  16. Αργόστροφος avatar
    Αργόστροφος11/01/2016 00:09:27

    Δηλαδή ρε παιδιά, δεν θα ξαναδώ τον Στυλιανίδη & τον Ιωαννίδη να φωτογραφίζονται με τον Λαζόπουλο πλημμυρισμένοι στα χαμόγελα? Όχι ρε σεις.....

  17. Τάσος avatar
    Τάσος11/01/2016 00:16:32

    Τι να πεις και για τους βουλευτές της ΝΔ που σε ποσοστό 80% υποστήριζαν Μεϊμαράκη όπως ψήφιζαν και Ντόρα απέναντι στον Αρχηγό. Ξεκομμένοι από την βάση, θα έπρεπε να υποβάλλουν τις παραιτήσεις τους ΧΘΕΣ!

  18. Νικ avatar
    Νικ11/01/2016 00:35:40

    Ο Καραμανλής πλήρωσε τις τελευταίες αστοχίες του!

    Ο κόσμος της ΝΔ είπε ΟΧΙ σε αυτούς που ήθελαν συνεργασία με τον Τσίπρα και Καμμένο!

    Η πορεία όμως δεν τελειώνει εδώ χρειαζόμαστε όλη την κοινωνία για την ανατροπή της ανίκανης αυτής κυβέρνησης!

    Ο στόχος αυτός είναι...

    Επικράτησε η λογική....

    Κανείς τους δεν το περίμενε...

    Προειδοποίησε τον Καραμανλή να μαζευτεί και επικρότησε την στάση του Σαμαρά που απέφυγε κάθε ανάμιξη!

    Και σε αυτό βγαίνει κερδισμένος πολλαπλά.....

  19. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή11/01/2016 01:19:34

    Μεταξύ δύο κακῶν τό μή χεῖρον βέλτιστον!

    ῎Ερχεται ἡ πτώση ἀλέξη. ῾Ο κόσμος τῆς ΝΔ δέν συναινεῖ σέ συγκυβερνήσεις καραμανλῆ-τσίπρα. Αὐτό ἔδειξε τό ἀποτέλεσμα.

  20. Ονειροκρίτης avatar
    Ονειροκρίτης11/01/2016 13:12:34

    Στο μεταξύ, πανηγυρίζουν τρελά για τη νίκη του Κυριάκου (και φαίνεται πως... επιστρέφουν, μετά βαίων αλλά και εντός ρόλων), ο Μάνος, ο Σκυλακάκης, η ξαδέλφη Λυμπεράκη και λοιποί κεντρικοί και κατά τόπους, του κόμματος της Δράσης, πρώην και νυν...