Ο Καραμανλής έβαλε το καρφί στον σταυρό του κομματικού μαρτυρίου
12/12/2015 21:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καραμανλής έβαλε το καρφί στον σταυρό του κομματικού μαρτυρίου

Από το πρωί της Παρασκευής η είδηση στα… σαλόνια και τα αλώνια της Νέας Δημοκρατίας προκαλούσε ρίγη συγκίνησης. «Θα γίνει το μεγάλο γεγονός; Θα μιλήσει ο αμίλητος της Ραφήνας; Θα συγκλονίσει τα νεοδημοκρατικά πλήθη με την παρέμβασή του»;

Και τι είδους παρέμβαση θα ήταν αυτή, έλεγαν όλο και περισσότεροι με αδημονία. Θα κουνήσει το αριστερό βλέφαρο, θα σηκώσει τον δεξί ώμο; Θα βάλει τον καραμανλικό εκπρόσωπο να κάνει τουιτάρισμα;

Όλοι περίμεναν με αγωνία τον ιδιοκτήτη της ΝΔ Κώστα Καραμανλή να αποφασίσει αν τελικά θα ψηφίσει τον θυρωρό της δεξιάς πολυκατοικίας. Και το έκανε. Ο μέγας ηγέτης μίλησε… δια των κύκλων του και αποφάσισε ότι θα στηρίξει για θυρωρό τον γαλλομαθή Βαγγέλη Μεϊμαράκη.

Η ξεκάθαρη παρέμβαση του κατοίκου Ραφήνας, ο οποίος είχε να μιλήσει πάνω από 6 χρόνια, με εξαίρεση φέτος τον Ιούλιο, καταγράφεται ως μια ακόμη μαύρη σελίδα στην ιστορία του κόμματος. Σε μια εκλογική διαδικασία που έτσι κι αλλιώς αποδείχθηκε φιάσκο, ο Καραμανλής έβαλε το καρφί στον σταυρό του κομματικού μαρτυρίου. Το πραξικόπημα των καραμανλικών ολοκληρώθηκε και πλέον ο Βαγγέλας πήρε επίσημα το χρίσμα.

Σα να βλέπουμε τον Αλέξη Τσίπρα να κρυφογελά σε κάποιο δωμάτιο του Μαξίμου και τον Προκόπη Παυλόπουλο να κουνά με ικανοποίηση το άσπρο, γεμάτο από τη σοφία τόσων ετών κεφάλι του. Οι αγώνες της… Αριστεράς δικαιώθηκαν, ο Αλέξης θα έχει αντίπαλο τον Βαγγέλα. Εκτός κι αν ο Καραμανλής συνεχίσει το… σερί της αποτυχίας και γκαντεμιάς του, σαν τον Μητσοτάκη ένα πράμα. Μην ξεχνάμε ότι τον Ιούλιο στο δημοψήφισμα, το «ναι» προηγούνταν αλλά μόλις μίλησε ο Καραμανλής και ο Μητσοτάκης το «όχι» πήρε κοντά 70%.

Επομένως, το επιτελείο του Μεϊμαράκη ας μην πάει να πανηγυρίσει σε κανένα… ρεμπετάδικο (λόγω του βαρέως χαρακτήρα του Βαγγέλα, είναι ανάλογη και η διασκέδαση). Με την παρέμβαση Καραμανλή δεν αποκλείεται να βγει και… τέταρτος.

Κυριακή κοντή γιορτή, ο κόσμος της ΝΔ ξέρει ποιους θα στείλει ξανά στις ταβέρνες για μπάρμπεκιου. Όμως, 10 μέρες πριν από τις εκλογές το να σπάει ένας πρώην πρωθυπουργός την άτυπη συμφωνία για να μην υπάρχει εμπλοκή στις εκλογές δείχνει ένα πράγμα: Ότι ο Μεϊμαράκης καταρρέει μετά από το φιάσκο των εκλογών και βάζει τα… μεγάλα μέσα μπας και σώσει κάτι από την αξιοπρέπειά του.

Υπάρχει κι ένα δεύτερο το οποίο έχουμε επισημάνει κατά καιρούς. Ότι βρίσκεται σε εξέλιξη στο πολιτικό σκηνικό της χώρας ένα ιδιότυπο… σύμφωνο συμβίωσης δύο θεωρητικά διαφορετικών κόσμων. Ο κόσμος των τσιπρικών και αυτός των καραμανλικών που για κάποιο λόγο, κάποια στιγμή βρέθηκαν και βρήκαν κοινά σημεία. Τώρα τι κοινό έχει ένας πρώην ηγέτης ενός δεξιού κόμματος, με φιλελεύθερες ιδέες και ένας τυχαίος ψευτοαριστερός ψεύτης, αυτό δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε. Ίσως κοινά συμφέροντα στον έλεγχο του κράτους και το μοίρασμα των θέσεων – κλειδιών στην πολιτική και πολιτειακή μηχανή.

Τι να πει κανείς... Η απελπισία και η αγωνιώδης προσπάθεια να μη χάσουν το κόμμα οι διορισμένοι ιδιοκτήτες τους οδηγεί σε κινήσεις πανικού. Ο Μεϊμαράκης είναι η συνταγή της ήττας για τη Νέα Δημοκρατία. Θα βάλει ταφόπλακα στις ελπίδες για να γυρίσει στην εξουσία και να τερματίσει το ατύχημα της αριστεράς. Ίσως ο Καραμανλής, ο οποίος έχει επιδιώξει την χρυσή εφεδρεία να περιμένει την στιγμή που θα τον ικετεύουν να γυρίσει. Για σκεφτείτε το. Μια χώρα ρημαγμένη από τον ΣΥΡΙΖΑ, μια κυβέρνηση να καταρρέει, ένας Μεϊμαράκης να μην μπορεί να ψελλίσει ούτε τα βασικά αντιπολιτευτικά, έναν Πρόεδρο της Δημοκρατίας να ονειρεύεται την «αποκατάσταση» του καραμανλισμού (ίσως σε συνεργασία με τον τσιπρισμό) και τον Κώστα Καραμανλή να περιμένει στη Ραφήνα ένα νεύμα σαν κι αυτό που έκανε ο Ανδρέας στη Μιμή.

Τι καλύτερο από έναν σωτήρα όπως αυτός που ήρθε το 1974 με ένα αεροπλάνο στο Ελληνικό; Βεβαίως άλλο το πολιτικό μπόι του ενός, άλλο του άλλου.

Άλλο το Ελληνικό κι άλλο η Ραφήνα. Κι άλλη η Ελλάδα μετά τη Χούντα κι άλλη μετά τη λαίλαπα Τσίπρα. Όπως όλα τα καλά πράγματα στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας η ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 12/12/2015 08:02:58

    Τελικά ὁ ΚΚ ἀπεδείχθη μικρότερος ἀπό τόν γαλλομαθή βαγγέλα.

    ΑΙΣΧΟΣ!! ῞Οσο ἐπιρρέασες μέ τό διάγγελμα σου τό ἀποτέλεσμα τοῦ δημοψηφίσματος, ἄλλο τόσο θά ἐπιρρεάσης καί τό ἀποτέλεσμα τῆς ἐκλογῆς προέδρου τῆς ΝΔ.

    ΑΔΩΝΗ, δαγκωτό. ῾Η ΝΔ καί ἡ ψυχή τοῦ κόμματος εἶναι ἡ βάση, ὄχι ἡ ἀφεδιά σου. Δέν ἔχεις τήν ἰδιοκτησία τῆς ΝΔ ραφηνάτε. Καλλίτερα νά παραμείνης βουβός γιατί τό καλό τό παληκάρι ξέρει κι᾿ ἄλλο μονοπάτι. . .ἐκτός ἄν θέλεις τήν ΝΔ μέ ποσοστά πασοκ!!!

  2. dνν avatar
    dνν 12/12/2015 08:22:36

    για να ξαναμπει ο καραμανλης στο παιχνιδι θα λυωσουμε εμεις στους φορους χωρις προοπτικη,οχι πια απο τους τσιπροκαμενους...αλλα απο τους τσιπροκαραμανλοκαμενους!

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/12/2015 08:27:18

    Από τη στιγμή που δεν μίλησε ο ίδιος δεν μπορεί να θεωρηθεί παρέμβαση.Οι "κύκλοι" είναι κάτι αόριστο.
    Τώρα τι ενώνει τον καραμανλισμό με τον τσιπρισμό είναι γνωστό : ο σεβασμός στους αγώνες της αριστεράς,ακόμη και όταν καίγεται η Αθήνα όπως το 2008.

  4. Δρόμος avatar
    Δρόμος 12/12/2015 08:31:16

    Όλα αυτά... για να κάνει αρχηγό τον Μεϊμαράκη;;;;; Τον Μεϊμαράκη....;;;;;
    Δεν πάμε καλά..... Άς το ξευτελίσουνε τελείως... να τελειώνουμε...,

  5. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 12/12/2015 08:36:38

    Μαύρο στον δουλοπρεπή απέναντι στον Σύριζα Μειμαράκη.

  6. GO avatar
    GO 12/12/2015 08:44:59

    Θα πρέπει να κάνετε κι εσείς τη διαπίστωση που έχουν κάνει τόσοι και τόσοι άλλοι. Δεν μπορεί μια ισχνότατη μειοψηφία να αλλάξει τον χαρακτήρα και την φυσιογνωμία μιας μεγάλης παράταξης, ενός μεγάλου κομματικού σχηματισμού με μεγάλη προσφορά στον τόπο, πολιτευόμενο με τις αρχές και τις αξίες της ιδρυτικής του διακήρυξης. Ιστορικά έχει αποδειχθεί ότι, κάθε προσπάθεια παρέκκλισης από τα θεμελιώδη, έχει αποτύχει οικτρά. Συνταχθείτε με την ισχυρή πλειοψηφία.

  7. kostis avatar
    kostis 12/12/2015 09:02:30

    Σημερα ο Νεοδημοκρατης δεν περιμενει κανενα νευμα κανενος Καραμανλη για να κανει την επιλογη του. Καθε αλλο.. Η αντισυστημικη και αντι-ελιτ υποψηφιοτητα Αδωνη κερδιζει καθημερινα. Οι υποστηρικτες της υποψηφιοτητας Μειμαρ εκφραζουν μεγαλη ανησυχια. Υποστηριζουν πως η αναβολη εκανε ζημια. Εκφραζονται με τα χειροτερα για G.G.
    O Aδωνις, εαν περασει στον δευτερο γυρο, ειναι το φαβορι. Χαιρετισμους απο Κεντρικη Μακεδονια.

  8. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 12/12/2015 09:10:53

    Ήλθε η ώρα του ...Άδωνη Γεωργιάδη!

  9. v avatar
    v 12/12/2015 10:40:49

    ΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΤΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΤΑ ΤΖΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ .................... "ΚΑΛΗ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ"

  10. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 12/12/2015 11:40:29

    o κοσμος της Νεας Δημοκκρατιας θα αποδειξει αν του αξιζει μια καλυτερη Ελλαδα, θα αποδειξει αν του αξιζει η αξιοπρεπεια. η αληθινη αξιοπρεπεια.

    Θα δειξει αν παρει το κομμα και να το δωσει στον αδωνι.

  11. Ξενοφώντας avatar
    Ξενοφώντας 12/12/2015 11:42:20

    Μία συνάντηση Σαμαρά-Καραμανλή ίσως έλυνε τά ακανθώδη προβλήματα πού αντιμετωπίζουμε και πού μάλλον θα μεγαλώσουν με οποιονδήποτε εκλεγεί Πρόεδρος.
    Προσφέρομαι...

  12. Vassilis avatar
    Vassilis 12/12/2015 13:34:04

    @ψυχραιμια

    Αν ειναι ετσι οπως λες...Ας βγει ο τεραστιος να το διαψευσει.... Σε καθε αλλη περιπτωση ειναι ποιο ΚΟΝΤΟΣ απο οσο εδειχνε οτι ειναι.

  13. Διογένης avatar
    Διογένης 12/12/2015 14:03:47

    @ ψυχραιμία. Συμφωνώ με τον Βασίλη. Από τη στιγμή που την είδηση παίζουν μέσα εθνικού βεληνεκούς και αυτός δεν βγαίνει να διαψεύσει έστω και δια "κύκλων", η στήριξη είναι δεδομένη και περνάει στον κόσμο ως "στήριξη". Απλώς το παίζει δίπορτο για να μπορεί να πει ότι τάχα ποτέ δεν το είπα. Δεν ισχύει αυτό που λες.

  14. Διογένης avatar
    Διογένης 12/12/2015 14:07:53

    Όλα γίνονται για να μην εκλεγεί ο Άδωνις. Ούτε με το Τζιτζικώστα έχουν τόσο θέμα (του παίρνουν τους βουλευτές και τον αφήουν με τα χρέη), ούτε με τον Κυριάκο, τον οποίο πριμοδοτούν για να δείξον ότι τάχα έχει ελπίδες για να πάρει αμφιταλαντευόμενους φιλελεύθερους. Όλα γίνονται για να μην βγει ο Άδωνις. Αυτόν φοβούνται, αυτόν δεν θέλουν, με αυτόν μόνον θα υπάρχει η συνέχεια Σαμαρά με τον τρόπο ομαλό και φυσιολογικό.

    Αλλά τώρα δεν είμαστε ούτε στα 1980, ούτε στα 1993, ούτε καν στα 1996-97. Τώρα είμαστε στο 2015. Και μπορεί οι βαρώνοι του κόμματος να άφησαν τις εκλογές συνειδητά να σαμποταριστούν, όμως τώρα εδώ είμαστε και θα το δουν στις 20 Δεκεμβρίου.

    Ε ρε τρόμο που προκαλεί ένας Άδωνις. Μέχρι που έβγαλε τον Βούδα της Ραφήνας από το καβούκι του. Αίσχος, αίσχος και παλι αίσχος.

  15. Τζανής avatar
    Τζανής 12/12/2015 14:35:07

    "Ο Μεϊμαράκης καταρρέει μετά από το φιάσκο των εκλογών και βάζει τα… μεγάλα μέσα μπας και σώσει κάτι από την αξιοπρέπειά του".
    Αμ δε που θα σώσει!
    Αν όμως ο κόσμος της Ν.Δ. κάνει το λάθος να ψηφίσει το δίδυμο Μεϊμαράκη-Καραμανλή το κόμμα θα πάει άπατο.
    Ο μόνος άξιος, ο μόνος από αυτή τη γενιά που θα μείνει στην ιστορία, είναι ο Αντώνης Σαμαράς.
    Η συνέχεια του Αντώνη Σαμαρά είναι ο Άδωνις Γεωργιάδης.
    Και η δικαίωση της πολιτικής του Αντώνη Σαμαρά θα έρθει μόνο με τον Άδωνι Γεωργιάδη.

  16. κατωυποστάθμης avatar
    κατωυποστάθμης 12/12/2015 15:42:58

    συγνώμη συναναγνώστες γιατί πρέπει να ασχολούμεθα με μια χαμένη υπόθεση οπως κατέληξε να ειναι η ΝΔ ; Καί ο
    Γεωργιάδης αξιος βεβαιώτατα , ισως να μπορέσει να κοψει τις διαρροές προς τα δεξιότερα αλλα οι ιδιοι οι συναγωνιστές του [ο Θεός να τους κάνει] τον στολίζουν με τήν κακια ταμπέλλα [νομίζουν.].και..,σαν τους κκεδες και αυτοί παπαγαλιζουν ,ακροδεξιός..ακροδεξιόοοος, δηλαδή..... πολύ κακός , εε τι περιμένεις τώρα; η Γαλλια ομως μας δειχνει τον δρόμο γιατι αλλοιμονο μας αν παραμείνουμε στα ιδια και..η ιδια η φυση αυτοπροσωπως το απεχθανεται αυτό

  17. Ανυπομονος Δεξιος avatar
    Ανυπομονος Δεξιος 12/12/2015 15:46:44

    Προς τι η ανησυχια? Αν κρινουμε απο τα σχολια του αντιπροσωπευτικου δειγματος της κοινωνιας που εκφραζεται σε αυτο τον χωρο, ο Μεημαρικης ειναι απο χερι χαμενος και ο Αδωνις θα βγει παμψηφι.

  18. Νικ avatar
    Νικ 12/12/2015 16:04:11

    Έβγαλε τον Αντώναρο ο Καραμανλής να κάνει δήλωση υπέρ του Μεϊμαράκη που δεν την έπαιξε κανένας δημοσιογράφος πουθενά!

    Σας λέει κάτι αυτό φίλοι μου;

    Τέρμα και οι Αντώναροι από την δεξιά παράταξη.
    Δεν πείθουν κανένα.

    Εως εδώ!

    Τι δουλειά έχει ο ΠΑΣΟΚ Αντώναρος με την ΝΔ;

    Η μόνη δουλειά που έχει είναι ότι του έδωσε ο Καραμανλής την ευκαιρία στην Ραφήνα να υπάρχει όταν ψαχνότανε στα κόμματα για να βγεί στην πολιτική!

    Τώρα τέρμα η αποδοχή του!!!!

    Ξένο Σώμα βλέπεται.

    Έρχεται η ώρα που όλα φαίνονται.

    Όσο για τα υπόλοιπα ο Σαμαράς έλυσε την σιωπή του και τα λέει όλα.

    Τα ελλείματα πληρώνει η χώρα ελλείματα που πέρσι δεν υπήρχαν!

    Ο Τσίπρας δηλώνει ότι θα είναι δύσκολη η τριετία σήμερα!

    Να τον χαιρόμαστε τον επαναστάτη φίλο του λαού που θα έσκιζε τα μνημόνια!

    Αρρώστια μεταδοτική το να είσαι λίγος φίλοι μου!

    Την έχουν κολλήσει πολλοί........

  19. armageddwn avatar
    armageddwn 12/12/2015 17:08:58

    Πολύ φοβάμαι ότι ο Μεϊμαράκης θα μεθοδεύσει νέα αναβολή των εκλογών , που αν συμβεί θα είναι και το τέλος της Ν.Δ.

  20. Ίων και Ελευθέριος avatar
    Ίων και Ελευθέριος 12/12/2015 17:21:38

    Να πάει ο κόσμος να ψηφίσει και δεν έχει η υγιής μερίδα της ΝΔ να φοβηθεί τίποτα. Θα ψηφίσω Άδωνι, τον μοναδικό μεταπολιτευτικό πολιτικό στον οποίο αναγνωρίζω γνήσια ευφυία, δημιουργικότητα, καθαρό λόγο και πατριωτισμό.

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/12/2015 18:16:15

    https://twitter.com/AdonisGeorgiadi/status/675608220380045313

  22. Θόδωρος Hellados avatar
    Θόδωρος Hellados 12/12/2015 20:03:26

    Καμιά φορά σκέφτομαι να μπορούσα να γίνω εγώ πρόεδρος της ΝΔ.
    Tο σπαθί του Αλέξανδρου, το μυαλό του Οδυσσέα και την σοφία του Νέστορα.
    Σωρός τα σπασμένα αυγά..
    Kαι ο ανατέλλων ήλιος της σύγχρονης εποχής..

    Δεν χρειάζονται λόγια πια.
    Μόνο έργα.

  23. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 12/12/2015 21:09:37

    Τα ψέματα τελείωσαν, Δούκες , βαρωνπυς , βαρωνετους δεν γουσταρουμε. Η ΝΔ είναι λαικό κόμμα. Ψηφίζουμε δαγκωτό Αδωνη και τους τελειωνουμε.

  24. Δρόμος avatar
    Δρόμος 12/12/2015 21:34:14

    @Διογένη

    Όχι δεν είναι έτσι. Απλά αφήνει συτές τις διαρροές μέσω των γνωστών κύκλων... για να δεί αντιδράσεις του κόσμου. Άν διαπιστώσει ότι ο κόσμος δεν τσιμπάει... και ο Μεϊμάρ δεν τραβάει, 2-3 μέρες πριν τις εκλογές θα βγάλει το γραφείο του μία ωραιότατη ανακοίνωση που θα γράφει πόσο αξιόλογοι και σοβαροί είναι και οι τέσσερις υποψήφιοι. Όπότε καθάρισε... πάλι.

  25. Μακης Κεφαλονίτης avatar
    Μακης Κεφαλονίτης 13/12/2015 16:18:36

    Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει την έξαψη που αισθάνεται ο λαός της Νεας Δημοκρατίας. Η μεγάλη ανατροπή έρχεται. Τίποτα καιί κανένας δεν μπορεί να την σταματήσει. Πάμε γερά. ΑΔΩΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ δαγκωτό.

  26. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/12/2015 19:47:15

    ΝΟΙΩΘΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΑΝ ΠΑΛΙΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΚΟΣ ,ΠΟΛΥ ΦΑΝΑΤΙΚΟΤΕΡΟΣ ΑΡΚΕΤΩΝ ,ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΩ .
    ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΑΔΩΝΙΣ . ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΜΑΣ ΗΘΙΚΗ.