Καραμανλής – Τσίπρας – Παυλόπουλος, εις σάρκα μίαν…
13/12/2015 17:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής – Τσίπρας – Παυλόπουλος, εις σάρκα μίαν…

Ατάκα πρώτη:

«Καλώς ή κακώς, τρεις είναι οι Εθνάρχες στην Ελλάδα: Του κέντρου είναι ο Ελευθέριος Βενιζέλος, της Δεξιάς ο Κωνσταντίνος Καραμανλής και τώρα ήρθε η ώρα της Αριστεράς να αποκτήσει τον Εθνάρχη της -εάν δεν τον απέκτησε ήδη- τον Αλέξη Τσίπρα. Το πόσο μεγάλος είναι το απέδειξε το τελευταίο διάστημα, κόντρα σε όλο το σύστημα».

Ατάκα δεύτερη:

« Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος, ο Αλέξης Τσίπρας και ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής είναι τρία πρόσωπα που είναι εγγύηση για την καλή λειτουργία της δημοκρατίας σε εποχή κρίσης και για την ασφάλεια της χώρας. Ο Κώστας Καραμανλής είναι «πρόεδρος της καρδιάς όλων των Νεοδημοκρατών αλλά και χρυσή εφεδρεία της χώρας».

Ποιος τα λέει όλα αυτά τα σπουδαία που θα γραφτούν στις πιο χρυσές σελίδες της πολιτικής ιστορίας; Ο μέγιστος δικαστής και τώρα υπουργός του Τσίπρα Δημήτρης Παπαγγελόπουλος. Πλέον οι μάσκες πέφτουν, η συνωμοσία αποκαλύπτεται. Οι καραμανλικοί κάνουν ό,τι μπορούν για να διαλύσουν τη Νέα Δημοκρατία, για να τελειώσουν την αντιπολίτευση και να κάνουν πρώτο μάγκα για πολλά χρόνια τον ανίκανο πρωθυπουργό.

Μα είναι δυνατόν; Εθνάρχης ο Τσίπρας; Ισότιμος ιστορικά με τον Βενιζέλο και τον Καραμανλή; Είναι δυνατόν ο Πάκης, Ο Αλέξης και ο μόνιμος κάτοικος Ραφήνας να είναι η εγγύηση για την καλή λειτουργία της δημοκρατίας;

Είναι δυνατόν να είναι χρυσή εφεδρεία και πρόεδρος της καρδιάς των νεοδημοκρατών ένας άνθρωπος που έχει να μιλήσει έξι χρόνια, μια ολόκληρη εποχή όπου η Ελλάδα διαλύεται και με δική του ευθύνη;

Είναι δυνατόν να ξεχνάμε τις ευθύνες των κυβερνήσεων Καραμανλή για την οικονομική καταστροφή της χώρας αλλά και για το γεγονός ότι απαξίωσε τόσο πολύ τη ΝΔ που κατάφερε να κάνει πρωθυπουργό τον Παπανδρέου;

Θα ξεχάσουμε το μεγαλειώδες σύνθημα: «ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ ΡΕ ΧΟΝΤΡΕ ΤΗΣ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΗΤΤΑΣ ΠΟΥ ΦΟΡΤΩΣΕΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ

Έρχεται λοιπόν ο Παπαγγελόπουλος, ένας ακόμη Καραμανλικός αδέσποτος που βρήκε στέγη στον ΣΥΡΙΖΑ να «αγιοποιήσει» τον Τσίπρα; Να τον κάνει Εθνάρχη; Μα λίγη ντροπή δεν υπάρχει στο καραμανλικό στρατόπεδο να επιτρέπουν να γίνονται τέτοια εγκλήματα και να θέλουν να «ανακαταλάβουν» το κόμμα;

Έτσι για να θυμίσουμε ποιος είναι ο υπουργός που θα καταπολεμήσει τη διαφθορά να σας πούμε ότι ο Παπαγγελόπουλος θεωρείται ο δικαστικός που έβαλε τις πιο πολλές σοβαρές υποθέσεις… στο αρχείο. Ερεύνησε την υπόθεση της ΜΑΥΟ με τις παράνομες χρηματοδοτήσεις στον Κ. Μητσοτάκη. Η υπόθεση πήγε στο αρχείο.

Ανέλαβε το 2003 την πιο σημαντική υπόθεση στη μεταπολίτευση, τις τηλεφωνικές υποκλοπές, μαζί και την αυτοκτονία του Τσαλικίδη. Για πάνω από ένα χρόνο αυτός ως υπεύθυνος των ερευνών τι έκανε; Ποιο ήταν το αποτέλεσμα; Γιατί η υπόθεση πήγε στο αρχείο και δεν μάθαμε ποτέ κάτι; Γιατί είχε αποσυνδέσει την υπόθεση Τσαλικίδη από το όλο θέμα αν και όλοι ξέρουν πλέον ότι «αυτοκτονία» και υποκλοπές σχετίζονται;

Στην πιάτσα των δικαστηρίων λένε επίσης ότι το 2005 πέρασε η τότε κυβέρνηση φωτογραφική διάταξη για να παραμείνει προϊστάμενος της εισαγγελίας. Αν έφευγε τότε ο Παπαγγελόπουλος θα έπαιρνε την υπόθεση των υποκλοπών άλλος εισαγγελέας και θα ήταν πιθανότατα κι άλλη η εξέλιξη.

Ο καραμανλικός εισαγγελέας όταν έληξε η θητεία του επιβραβεύτηκε αφού πήρε τη νέα τότε θέση του εισαγγελέα, αρμόδιου για το οργανωμένο έγκλημα. Όταν πλησίαζε να λήξει και εκεί η θητεία του, επελέγη ως αντικαταστάτης του Δημ. Ασπρογέρακα, στη θέση του εποπτεύοντος την αντιτρομοκρατική υπηρεσία.

Και το 2009 ανέλαβε την Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών. Και τώρα, επί ΣΥΡΙΖΑ τι θέλει ένας ακραιφνής καραμανλικός με τους… αριστερούς; Ποιος τον έχει επιβάλει στην κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ και γιατί;

Οι λόγοι προφανείς. Αν διαβάσει ξανά κανείς τις δηλώσεις του για τον Τσίπρα τον εθνάρχη, τον Καραμανλή τον εγγυητή της Δημοκρατίας και τον Παυλόπουλο που εγγυάται κι αυτός την ομαλότητα, καταλαβαίνει τι συμβαίνει σ’ αυτόν τον τόπο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jim Beam avatar
    Jim Beam 13/12/2015 18:02:29

    Εδω ο κόσμος καίγεται, βαρκούλες αρμενίζουν ...
    Άμα υπάρχει άνθρωπος που να πιστεύει οτι ο Τσιπρας ειναι εθνάρχης, ρωτήστε τον, τι πίνει !!!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Jim Beam 13/12/2015 23:14:41

      Δε ρωτάς τίποτα, τον στέλνεις για θεραπεία άμεσα.

  2. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 13/12/2015 18:38:50

    Δεν θα μπορουσε να πεσει η κυβερνηση σαμαρα χωρις την προδοσια του καραμανλη.

    Αν ο Νεοδημοκρατης ειναι τοσο μα τοσο κουτος που ακομα επιμενει σε παραμυθια μεσαιοχωριτικα κλπ ας μας κανει την χαρη να μην κατεβει να ψηφισει και να παει να γραφτει απευθειας στο συριζα.

  3. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 13/12/2015 18:40:07

    Κώστα Καραμανλή , αυτός ήταν αρχηγός των μυστικών υπηρεσιών της πατρίδας, επί δικής σου διακυβέρνησης.
    Εφόσον δεν καταδικάζεις, έστω με "κύκλους" αυτές τις δηλώσεις-όνειδος είσαι συνένοχος.Και κάθε φιλοτσιπρικός όπως και οι συνοδοιπόροι-συνένοχοι είναι εχθροί μας.
    Προσωπικά σε βλέπω πλέον ως αντίπαλο, έναν σκοτεινό και σιωπηλό συνωμότη του φιλοτσιπρισμού.
    Ντροπή σου Κώστα Καραμανλή.

  4. Δρόμος avatar
    Δρόμος 13/12/2015 18:50:54

    Έντάξει... ότι το τερμάτισαν... Δεν υπάρχει πλέον καμμία αμφιβολία.
    Εθνάρχης ο Τσίπρας;;; Βεβαίως.... Εθνάρχης της απόλυτης καταστροφής.

  5. Επαρχιώτης avatar
    Επαρχιώτης 13/12/2015 19:18:25

    Δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο....Σε λίγο καιρό το σενάριο λέει με αρχηγό Μειμαράκη, να έχουμε συγκυβέρνηση με τον Τσίπρα ώστε τα μέτρα φωτιά να....βαρύνουν και τη Ν.Δ. Άλλωστε ο Βαγγέλας δεν παρακαλούσε τον Τσίπρα να τα βρούνε μετά τις εκλογές??? Πολύ φοβάμαι και για το αδιάβλητο των εκλογών στην παράταξη την άλλη Κυριακή. Οι κρατιστές σε όλο το μεγαλείο.....Α ρε ΑΔΩΝΙΣ που σας χρειάζεται.....

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/12/2015 19:26:35

    Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι έγινε στην Ελλάδα τα χρόνια του μνημονίου εάν δεν ερευνήσει τη σκοτεινή αρχή των γεγονότων,τις ταραχές του Δεκεμβρίου 2008,ένα μήνα μετά την κατάρρευση της Lehman Brothers και την αρχή της παγκόσμιας κρίσης.
    Η σκανδαλώδης ανοχή Παυλόπουλου στους καταστροφείς που παροτρύνονταν στο έργο τους από τον επίσημο σύριζα έχει καταγραφεί και επισημανθεί.Για αντίπραξη οι τότε κυβερνητικοί διέρρευσαν και διαρρέουν ακόμη υπόγειες φήμες για ανάμιξη ξένων δυνάμεων.Πάντα υπόγεια και ανεπίσημα για να δικαιολογήσουν την αδράνειά τους,ποτέ επίσημα γιατί δεν τολμούν.Παραλείπουν βέβαια ότι ο πρόεδρος της Γαλλίας Σαρκοζύ προθυμοποιήθηκε να ενισχύσει με γαλλικά ΜΑΤ τις δυνάμεις της τάξεως και το ερώτημα που προκύπτει είναι απλό :ποια ξένη δύναμη και με ποιά αιτιολογία θα τολμούσε να τα βάλει ΑΝΟΙΧΤΑ με τη Γαλλία που ενισχύει τη δημόσια τάξη και ασφάλεια σε μια συμμαχική χώρα του ΝΑΤΟ και της ΕΕ;Η απάντηση για όσους έχουν στοιχειώδη αντίληψη της διεθνούς πολιτικής είναι : ΚΑΜΜΙΑ.
    Η προσφορά της Γαλλίας απορρίφθηκε από τον Παυλόπουλο και τον Καραμανλή.Στη γαλλική εθνοσυνέλευση έγινε συζήτηση για τα επεισόδια στην Αθήνα,στην ελληνική βουλή δεν έγινε ποτέ γιατί αν γινόταν η κυβέρνηση όφειλε να ΚΑΤΟΝΟΜΑΣΕΙ τους εμπρηστές της χώρας και δεν ήθελε να τους κατονομάσει.
    Αλλά ας υποθέσουμε ότι ισχύει το διακινούμενο υπογείως σενάριο ξένων ταραχοποιών και πρακτόρων.Σε μια τέτοια περίπτωση ο σύριζα,δηλαδή οι σήμερον κυβερνώντες είναι ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ της απόπειρας ανατροπής της κυβέρνησης Καραμανλή το 2008.Συνένοχοι μάλιστα με ενέργειες ξένων δυνάμεων,συμφερόντων και πρακτόρων.Άλλωστε οι ίδιοι παραμένουν υπερήφανοι για τη στάση τους τότε,δεν έχουν αποκηρύξει τίποτα και αντιθέτως προβάλλουν την εξέγερση τους.΄
    Πως εξηγείται εν τοιαύτη περιπτώσει οι καραμανλικοί να συνεργάζονται και να συναινούν με αυτούς που προσπάθησαν να τους ανατρέψουν βιαίως και σύμφωνα με τα υπόγεια σενάρια που διακινούν μάλιστα σε συμμαχία με ξένες δυνάμεις;Ανόητοι είναι;
    Προφανώς δεν πρόκειται περί ανοησίας αλλά περί συμπαιγνίας.Κατά πάσα πιθανότητα η στάση της αστυνομίας και της κυβέρνησης ήταν σε συνεννόηση με τους συριζαίους και αναρχοαριστεριστές για να εμφανίσουν απέναντι στην Ευρώπη τη δικαιολογία ότι δεν μπορούν να πάρουν μέτρα για την κρίση γιατί θα ξεσηκωθεί ο λαός (από τους αφανείς συμμάχους τους της αριστεράς αλλά αυτό δεν το είπαν) και για να δυσφημίσουν όποιον άλλο ήθελαν στο εσωτερικό και εξωτερικό.Αυτή είναι η μόνη λογική εξήγηση.
    Η αηδιαστική εικόνα που βγαίνει από τη λογική συνεπαγωγή των απίθανων σχέσεων και πραγμάτων έχει και συνέχεια : με επεισόδια ή χωρίς η ελληνική οικονομία έτρεχε υπό το βάρος πολυετών ανομημάτων στο αναπόφευκτο ραντεβού με την ιστορία των χρεωκοπιών.
    Άλλοι θα αναλάμβαναν να φάνε τη μπόρα και μόλις τα πράγματα ισορρόπησαν με το πρωτογενές πλεόνασμα του 2014 τα εν εφεδρεία συνεταιράκια του καραμανλοσυριζισμού φρέσκα φρέσκα θα ξανάπαιρναν τα ηνία για να συνεχίσουν στον ίδιο το σκοπό.
    Αυτή είναι η ιστορία μας και σε όποιον δεν αρέσει ξέρει τι θα κάνει την Κυριακή.

  7. ΝΕΦΕΛΗ avatar
    ΝΕΦΕΛΗ 13/12/2015 20:10:17

    Προσωπικά, ποτέ μου δεν πίστεψα στα σενάρια συνωμοσίας για τον Κ.Κ. Εάν αληθεύουν οι υπόγειες διαδρομές του με τον Τσίπρα καθιστούν ακόμη μεγαλύτερο το μεγαλείο και την ικανότητα Σαμαρά να κυβερνήσει ανάμεσα σε λαιστρυγόνες και κύκλωπες . Όσο για τις δηλώσεις Παπαγγελόπουλου "κάρφωμα" στον κάτοικο της Ραφήνας είναι και επιβεβαίωση του Σαμαρά. Τον "έδωσε" ουσιαστικά.
    Πολύ θα ήθελα μια εσωκομματική εκλογική αναμέτρηση μεταξύ ΚΚ και ΑΣ. Να δούμε πόσα απίδια έχει ο σάκος.
    Εμείς πάντως ψηφίζουμε Δ Ε Ξ Ι Α.

  8. neareast avatar
    neareast 13/12/2015 21:01:44

    Mην ξεχναμε και τον Ιερωνυμο....

  9. Τζανής avatar
    Τζανής 13/12/2015 22:31:45

    Όπως φαίνεται, μετά της εσωκομματικές εκλογές, ο Μεϊμαράκης θα στηρίξει τον Τσίπρα.
    Όσοι είναι αντίθετοι σ' αυτό το σενάριο έναν δρόμο έχουν.
    ΑΔΩΝΙΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/12/2015 23:21:18

    Βρωμάει πολύ η υπόθεση από τότε που ο Πάκης έγινε με έγκρισή του ΠτΔ επί κυβερνήσεως Τσίπρα και με τη γενική του στάση. Επίσης με τη Ρεπούση και το βιβλίο ΣΤ δημοτικού επί πρωθυπουργίας ΚΚ. Επίσης με το ότι η στήριξή του στην κυβέρνηση Σαμαρά ήταν χλιαρή με τον Αντώναρο και άλλους αντ' αυτού να κάνουν υψηλή κριτική συνεχώς λες και ήταν υιοθετημένοι από τη Ντόρα. Επίσης με καραμανλικούς όπως ο Παπαγγελόπουλος, ο Συλιανίδης και άλλοι που είναι υπέρ το δέον φιλικοί με τον Τσίπρα ενώ ο πρώτος είναι και υπουργός του πλέον.

    Ο ΚΚ έχει μια και τελευταία του ευκαιρία να κόψει αυτά τα σενάρια οριστικά. Να κάνει δημόσια εμφάνιση διάψευσης όλων αυτών όπως και της φήμης περί στήριξης του Μεϊμεράκη. Διαφορετικά, ότι καλό έχει κάνει στα εθνικά θέματα (στους υπόλοιπους τομείς δεν έκανε καλό έτσι κι αλλιώς εκτός της Cosco και της υπογραφής για τον αγωγό με Ρωσία και Βουλγαρία) ακυρώνεται καθώς τώρα που είμαστε σε πολύ κρισιμότερη στιγμή για το Έθνός σε όλα τα θέματα, στηρίζει τον καταστροφέα ενώ δεν στήριξε τον καλύτερο όλων τους Αντώνη Σαμαρά ώστε να σταθεί στην πρωθυπουργία και να βγάλει τον τόπο από το τέλμα.

  11. δεξιος  αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 14/12/2015 00:28:54

    Πραγματι ο ΑΣ αναγκασθηκε σε παραιτηση κατοπιν υπογειων και υπουλων μεθοδευσεων,εκβιασμων,και ισως και εκφοβισμων δικων του προσωπων.Ξερω ποτε δεν θα μαθουμε την αληθεια,ομως κανεις δεν μπορει να μας εμποδισει να φανταζομαστε και να το ψαχνουμε.Το κλειδι της υποθεσης που διεταραχθη ο κατοικος της Ραφηνας ηταν η θεση Σαμαρα περι εξεταστικης απο το 81.Τομπολα μολις το ακουσαν οι εμπλεκομενοι.Σου λεει εχε γουστο να οδευσουμε ως νεοι Ακηδες προς Κορυδαλλο!Ξου ξου Σαμαρα με τις διαφανειες σου.Μαζι με τον Εθναρχη Τσιπρα χερι χερι και οπου βγαλει πλην Κορυδαλλου.Ντροπη κυριε Εθναρχα νεοτερε,ντροπη κυριε Πακη, η παραταξη δεν φταιει να πληρωνει τα δικα σας απλυτα .Ημουν τοτε στα επεισοδια του 2008 στο κεντρο και σωθηκα απο θαυμα.Ειδα με τα ματια μου την αδρανεια της αστυνομιας,την βαρβαροτητα των ταραξιων,τα εκπληκτα ματια των πολιτων,και το κλαμα ενος παιδιου που ελεγε στην μητερα του'' μαμα ποιοι καινε την Αθηνα μας αποψε,μηπως εχουμε πολεμο?'' Απαντηση της μητερας''Δεν ξερω παιδι μου ,μη με ρωτας,αυτοι που τα κανουν ειναι εχθροι της πατριδας μας .Εχθροι εισθε κυριοι της πατριδας μας οπως και τοτε που την ρημαξατε,οπως και τωρα που πατε υπουλα για συμπραξη ,αλλα δεν θα σας περασουν αυτα τα κουτοπονηρα.Επαγρυπνουμε!!!!!!!!!!!!

  12. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 14/12/2015 07:42:01

    Κώστας ΜΠ,

    ᾿Από σιγανό καί βουβό ποταμό μακρυά. ΝΤΡΟΠΗ καί ἀηδία γιά τόν πολιτικό πού πίστεψα. Ποιός τό περίμενε ἀπό τόν ΟΧΙ τοῦ Βουκουρεστίου, ΚΡΙΜΑ καί πάλι ΚΡΙΜΑ!!

  13. Διογένης avatar
    Διογένης 14/12/2015 08:35:19

    Κάτι πολύ σημαντικό για τα επεισόδια του 2008, που δεν το έχουμε, φαίνεται, στη συλλογική μας μνήμη: Ο τότε Υπουργός παιδείας, Στυλιανίδης, κήρυξε τριήμερη αργία στα σχολεία από Δεύτερα μέχρι Τέταρτη, δίνοντας ουσιαστικά την ευκαιρία στον μπαχαλοστρατο να οργανωθεί. Χωρίς αυτή την τριήμερη αργία, δεν θα είχε γίνει το μπαμ. Απόδειξη ότι δεν είχε γίνει τις προηγούμενες δύο ημέρες. Ως τώρα έλεγα ότι ήταν ανοησία. Τώρα αρχίζει να διερωτάται κανεις για τις σκοπιμότητες.

  14. δεξιος  αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 14/12/2015 11:42:08

    Αγαπητοι σχολιαστες,δυστυχως οπως αναφερει και ο Διογενης,σιγα σιγα ξετυλιγεται το κουβαρι των παρασκηνιακων σχεσεων της τοτε ηγεσιας της ΝΔ και των εμπλεκομενων υπουργων που απαρτιζαν τον σκληρο πυρηνα Καραμανλη με το συριζα.Διαφαινεται ο βρωμικος ρολος τους πια,η αρνητικη τους σταση στηην κυβερνηση ΑΣ,στον πολεμο ενεντιον του ξεσηκωνοντας οσους οπαδους ηλεγχαν αυτα τα δυομισυ χρονια της διακυβερνησης του,στα πετρινα πραγματικα χρονια για το Σαμαρα.Τοση αχαριστια,δολος,βρωμια ,υπογειες διαδρομες διαβουλευσεων με τον εχθρο για την εκλογη Πακη,για να φθασουμε στα σημερινα χαλια του εξευτελισμου της παραταξης.Ο Θεος ξερει αν τελικα θα γινουν εκλογες την αλλη Κυριακη και με τι τροπο θα βγουν τα αποτελεσματα.Κριμα ,για ολους εσας που την ξεζουμισατε την διασυρατε,την ευτελισατε και εγινε περιγελος στους αλητηριους του συριζα.Προσεξτε και να φοβασθε οταν το καζανι σιγοβραζει.Τοτε γινονται οι μεγαλες εκρηξεις,γιατι συμφωνα με το νομο της φυσικης,μπορει να βραζει το νερο σε χαμηλη θερμοκρασια,ειναι ομως επικινδυνο γιατι οταν τελειωσει ο βρασμος και δεν υπαρχει πια νερο επερχεται η εκρηξη.Μην υποτιματε τους οπαδους επειδη δεν μιλουν και διακριτικα σιωπουν.Εχουν θυμωσει πολυ,απλα περιμενουν.Οσο για τον κυριο Πακη,κριμα γιατι καποτε ο ΑΣ ειπε στη βουλη οτι ειναι της ανδρικης σχολης και εθιγησαν καποιοι φωνασκωντας εντονως.Τελικα μαλλον μονο αυτος ειναι αυτης της σχολης,Οι αλλοι εχουν φοιτησει στην Καζαμπλανκα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ δεξιος αγωνιστης 14/12/2015 22:16:19

      +1

  15. Ρηνα avatar
    Ρηνα 14/12/2015 12:04:54

    Ζούμε το "ψευτορωμαιικο" σ όλο του το μεγαλείο. ....και δεν έχουμε τελειώσει ακόμα.
    Οπλιστειτε με θάρρος, υπομονή και σωστή κρίση γιατί έχουμε να δούμε πολλά ακόμα. Ο Θεός βοηθός και όχι από συνήθεια, να το εννοούμε.

  16. Διογένης avatar
    Διογένης 14/12/2015 13:40:58

    Κάτι πολύ σημαντικό που αναδεικνύεται τώρα πια είναι το εξής: Όλον αυτό τον καιρό, ειδικά επί πρωθυπουργίας Σαμαρά, απορούσα με τη σιωπηρώς υπερχειλίζουσα οργή κατά του Καραμανλή. Μου ήταν αναίτια και ακατανόητη. Τώρα όμως βλέπουμε τις υπόγειες διαδρομές που είχαν αναπτυχθεί και που προφανώς δεν δημιουρήγθηκαν μετά τις 25 Ιανουαρίου, απόδειξη, η εκλογή Πάκη στην Προεδρία της Δημοκρατίας. Πού ήταν συναινετικός ο Τσίπρας και θυμήθηκε να είναι "συναινετικός" στην εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας, μπορείτε να μου πείτε; Εκεί τον έπιασε ο καημός της "συναίνεσης" να βάλει "πολιτικό αντίπαλο";

    Όχι, φυσικά και δεν είναι πολιτικός αντίπαλος του Τσίπρα ο Πάκης.Κάθε άλλο. Πολιτικός φίλος του είναι πολιτικός υποστηρικτής του και αποδεικνύεται ότι τύποις ήταν μόνον στη ΝΔ όλον αυτόν τον καιρό. Δυστυχώς το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τον Καραμανλή. Η σιωπηλή, αλλά φανερή σε όσους ήξεραν να τη διαβάσουν, οργή του Σαμαρά όλον αυτόν τον καιρό κατά του Καραμανλή, τώρα βρίσκει την εξήγησή της.

    Τα πράγματα, φίλοι, δυστυχώς ήταν τραγικά απλά. Εάν ο Σαμαράς πετύχαινε να βγάλει τη χώρα από τα Μνημόνια, ο Καραμανλής θα έμενε χωρίς πολιτικό ρόλο για όλη την υπόλοιπη ζωή του. Ο Σαμαράς θα ήταν κυρίαρχος, η ΝΔ θα ήταν κυρίαρχη, η χώρα θα προχωρούσε και οποία ανάγκη θα υπήρχε να καλέσει κανείς τον "Εθνάρχη Β" να έλθει σωτήρας πάνω στα ερείπια; Απλό, η χώρα χρειαζόταν ερείπια. Και τα κατάφεραν. Στο ρόλο του Νέρωνα, ο Αλέξης Τσίπρας.

    Πρόκειται για μέγιστη συνωμοσία κατά της χώρας. Ο Σαμαράς δεν μπορούσε να μιλήσει κατά του ευεργέτη του όλον αυτόν τον καιρό, του ανθρώπου που τον ξαναέφερε στη ΝΔ από την πολιτική έρημο και τον βοήθησε ουσιωδώς να εκλεγεί πρόεδρος της ΝΔ. Όμως αυτό που έκανε ο Καραμανλής στον Σαμαρά δεν το έκανε στον Σαμαρά, το έκανε στη χώρα. Και για αυτό η οργή η δική μας δεν θα μείνει βουβή, που στο κάτω κάτω καμιά υποχρέωση δεν του έχουμε του Καραμανλή - αλλά αυτός μας έχει, αυτός έχει υποχρέωση στη βάση.

    Τώρα εξηγούνται και ορισμένα ανεξήγητα. Ενώ π.χ. ο Σαμαράς θα μπορούσε τον Δεκέμβριο του 2014 να προτείνει μια αριστερή προσωπικότητα κύρους για ΠτΔ, έτσι ώστε να φέρει σε δύκολη θέση τις αμφιταλαντευόμενες αριστερές ψήφους, εντούτοις εντελώς ανεξήγητα για όσους τον έβλεπαν από έξω πρότεινε τον άχρωμο και άοσμο, πλην βαμμένο "καραμανλικό" Σταύρο Δήμα. Γιατί; Μα διότι έπρεπε να καλύψει τα νώτα του εκ δεξιών, μην χάσει διαφόρων ειδών καραμανλικές ψήφους που δεν είχε άλλο τρόπο να τις σιγουρέψει. Λέω κι εγώ, πιο άχρωμη υποψηφιότητα δεν μπορούσαν να διαλέξουν; Πού πήγαν και τον βρήκαν τον Δήμα με τόσες υποψηφιότητες και πώς συμφώνησε τόσο εύκολα κι ο Βενιζέλος; Φαίνεται τώρα καθαρά για ποιο λόγο αναγκάστηκαν. Τιμή μεγάλη πρέπει σε όσους αριστερούς (Λυκούδη κλπ.) συμφώνησαν να στηρίξουν μια υποψηφιότητα με την οποία προφανώς δεν τρελάθηκαν, αλλά το έκαναν για τη χώρα.

    Τώρα που έγινε πια φανερό περί τίνος πρόκειται, αυτά όλα δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν κρυφά. Η ιστορία θα είναι αμείλικτη με τον ΚΚ τον β΄ τον ΜΙκρό. Ήδη θα είμαστε αμείλικτοι εμείς.

  17. Vassilis avatar
    Vassilis 14/12/2015 14:49:44

    @Διογενης
    Μπραβο Διογενη.

  18. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 14/12/2015 15:12:13

    @Διογένη ,
    ΚΚ β΄ , μικρός ...Ακριβώς , όνομα και πράγμα . Απεδείχθη β΄ διαλογής και "μικρός"

  19. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 14/12/2015 18:33:13

    Εύγε Διογένη.
    Ο συνοδοιπόρος του Τσιπρισμού Καραμανλής θα παραμείνει πάντα Ο Μικρός, στη σκιά του Κωνσταντίνου Καραμανλή και υποδεέστερος του Αντώνη Σαμαρά.
    Είναι πλέον ένας αντίπαλος όπως κάθε φιλοτσιπρικός.

  20. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 14/12/2015 22:18:46

    Το λέω χρόνια: Μόνο ο Σαμαράς μπορεί. Και επειδή αυτή τη στιγμή μόνο ο Άδωνης είναι της ίδιας αντίληψης περί της Πατρίδας και τψν αξιών, Άδωνης δαγκωτό!