H κατρακύλα της ΝΔ δεν έχει τελειωμό
24/11/2015 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H κατρακύλα της ΝΔ δεν έχει τελειωμό

Όλο και πιο κοντά στη διάσπαση βρίσκεται η Νέα Δημοκρατία με αποκλειστικό υπεύθυνο τον Βαγγέλη Μεϊμαράκη και τους πάτρωνές του που τον έχουν βάλει να παίξει πολύ βρόμικο παιχνίδι σε βάρος των χιλιάδων Νεοδημοκρατών. Αδιαφορώντας δε για το μείζον πολιτικό ζήτημα που δημιουργείται, όχι μόνο για το κόμμα αλλά και για την Ελλάδα.

Λες και είναι βαλτός και από τον Αλέξη Τσίπρα ο μεταβατικός και διορισμένος πρόεδρος της ΝΔ, ουσιαστικά ένας θυρωρός της πολυκατοικίας που διορίστηκε για μικρό χρονικό διάστημα ένοικος κι αυτός «ξέφυγε». Τέτοιο πρωτοχρονιάτικο δώρο 1,5 μήνα πριν τις γιορτές δεν το περίμενε το Μαξίμου.

Είναι χαρακτηριστικό, σύμφωνα με πληροφορίες, ότι η έκκληση για εθνική συνεννόηση που έκανε ο Τσίπρας παίρνει μια μικρή αναβολή περιμένοντας τη... διάλυση της ΝΔ. Ή την εκλογή του Βαγγέλα ώστε να τον κάνουν ό,τι θέλουν. Μέχρι και το μουστάκι θα του ξυρίσουν προκειμένου να μπει στην κυβέρνηση που ονειρεύεται ο Τσίπρας. Με τον ίδιο πρωθυπουργό και τη ΝΔ δεκανίκι να στηρίζει ασφαλιστικά – λαιμητόμους και φορολογικά σοκ.

Πιθανότατα στη συνεδρίαση της Κ.Ο. το απόγευμα να γίνει της... τρελής. Ποιος θα κρατήσει τους βουλευτές που έδωσαν τη μάχη της ζωής τους για να σώσουν τη χώρα τα προηγούμενα χρόνια, να μην επιτεθούν στον Μεϊμαράκη που τους προσβάλλει με τέτοιο τρόπο; Που προσέβαλε τον κόσμο της ΝΔ, που δεν είχε το φιλότιμο να παραιτηθεί και να διεκδικήσει την προεδρία χωρίς να ελέγχει το κόμμα και τους μηχανισμούς.

Ωστόσο, η κατρακύλα της ΝΔ δεν έχει τελειωμό.

Σε παρέμβασή του στην εκπομπή του Ν. Χατζηνικολάου, ο Β. Μεϊμαράκης, επιτέθηκε ξανά στον Σαμαρά και αυτή τη φορά απαίτησε από τον Σαμαρά να κάνει δήλωση ότι δεν του έχει ζητήσει να παραιτηθεί. Μα είναι στα καλά του; Δεν του λένε οι σύμβουλοί του πότε να σιωπήσει;

Δεν θα έπρεπε, όμως, να έχει παραιτηθεί μετά το φιάσκο μαζί με τον κ. Παπαμιμίκο και όλη την ΚΕΦΕ; Ποιος είναι ο Παπαμιμίκος; Ποιοι είναι όλοι αυτοί οι απίθανοι που καθορίζουν το μέλλον της ΝΔ;

Να μας το θυμηθείτε, κάθε ώρα που περνά θα αποκαλύπτονται τα βρόμικα σχέδια που έχουν μεθοδευτεί για την εκλογική διαδικασία. Κάποιοι δεν θέλουν να παίξουν με καθαρά χαρτιά, κάποιοι στηρίζονται σε σκοτεινούς «παίκτες» θέλοντας να γίνουν... νοματαίοι στο κόμμα.

Το σχέδιο είναι απλό: Είτε δεν θα γίνουν ποτέ εκλογές γιατί θα προλάβουν άλλες πολιτικές εξελίξεις, είτε θα γίνουν εκλογές με ελάχιστο και απογοητευμένο κόσμο και ο πρόεδρος θα είναι παντελώς απαξιωμένος κι όχι ένας αρχηγός που θα μπορεί να αντιπαρατεθεί στον Τσίπρα.

Το αποτέλεσμα ίδιο: Η ΝΔ θα βρίσκεται σε μια στενωπό που θα οδηγήσει στην αποδοχή του ρόλου του κολαούζου της εξουσίας. Ε όχι. Δεν θα γίνει η Νέα Δημοκρατία... Ανεξάρτητοι ψεκασμένοι που πέφτουν στα τέσσερα για μια υπουργική καρέκλα.

Αν πάντως δεν γίνουν οι εκλογές και το κόμμα πάει σε συνέδριο με πρόταση για καταστατικές αλλαγές και εκλογή προέδρου από το κονκλάβιο (αφού πρώτα η οικουμενική θα κάνει τα πρώτα της βήματα) τότε θα έχουν πετύχει όλοι τον σκοπό τους. Πολιτικά και επιχειρηματικά συμφέροντα που θέλουν μια τέτοια εξέλιξη.

Όμως θα πρέπει να γνωρίζουν ένα πράγμα όλοι όσοι έστησαν το πολιτικό φιάσκο της Νέας Δημοκρατίας.

Η καρδιά του νεοδημοκράτη έχει πληγωθεί τόσο πολύ που θα τους γυρίσει μπούμπεραγκ η προσπάθεια να σαμποτάρουν τις εκλογές. Κόσμος που δεν θα πήγαινε στις κάλπες θα πάει τώρα και θα τους μαυρίσει. Και τον Βαγγέλα που νομίζει ότι μπορεί να κάνει μαγκιές όπως αυτές με τον Κυριάκο και τον Τζιτζικώστα που πιστεύει ότι με εξυπνακισμούς και τσιτάτα θα στρέψει υπέρ του τον κόσμο. Όσο περνάνε οι μέρες τόσο θα αποδεικνύεται η ίντριγκα του Μεϊμαράκη και η ανικανότητα του Απόστολου. Μήπως τελικά «δουλεύουν» όλοι για τον Άδωνι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δρόμος avatar
    Δρόμος 24/11/2015 08:07:25

    Απολύτως έτσι είναι τα πράγματα.
    Εκτός από την αναφορά σας για τον Γεωργιάδη.
    Σύντομα θα καταλάβατε ότι παίζει διπλό παιχνίδι.

  2. λαέρτης avatar
    λαέρτης 24/11/2015 08:21:43

    Ο κόσμος γενικά μπορεί να προσβλήθηκε από την χθεσινή εικόνα της ΝΔ αυτό που εισέπραξε χθες το βράδυ όμως ήταν
    Το Βαγγέλη να αποκλείει από διάλογο ΑΓ και ΚΜ
    Το Βαγγέλη να θέλει debate μόνο με ΑΤ!!!!!
    Τον Χατζηνικολάου να γλείφει Σταθάκη και να φτύνει ΑΓ!!!!!!
    Το Βαγγέλη να μιλάει για λαϊκιστές που δεν θέλουν συνεργασία με ΣΥΡΙΖΑ (κατονομάζοντας Βορίδη που όμως είναι με ΑΤ ο οποίος ποτέ δεν δήλωσε ότι δεν θα στηρίξει ΣΥΡΙΖΑ !!!!!!)
    Τον ΑΓ να του απευθύνεται " πρόεδρε" και τον Βαγγέλη να του κλείνει το τηλέφωνο!!!
    Τον Βαγγέλη να καταφέρεται κατά του Σαμαρά ενώ ο ΑΓ καταγγέλει Τσίπρα!!!!!

    Αυτό το " ενωτικός" από που προκύπτει;;;
    Δε φτάνει που προεκλογικά ήταν ελάχιστος, που σήμερα δεν κάνει αντιπολίτευση, καταγγέλει κι αυτούς που κυβέρνησαν ως ΝΔ χαρακτηρίζοντας λαϊκιστές αυτούς που δεν θέλουν συνεργασία με ΣΥΡΙΖΑ !!!!!

    Δηλαδή μιλάει μόνο με ΑΤ που στήριζε ΣΥΡΙΖΑ και που εκλέχθηκε κόντρα στη ΝΔ ;;;;;;;;;

    Ο κόσμος όμως του ΑΓ θα πάει να ψηφίσει ΣΙΓΟΥΡΑ!!

    Το ότι ο ΑΓ πάει σφαίρα είναι γεγονός.
    Όπως επίσης και το ότι μετά τη συνεργασία με ΣΥΡΙΖΑ η ΝΔ απλά δεν θα υπάρχει.....

    Καλημέρα!!!!!

  3. λαέρτης avatar
    λαέρτης 24/11/2015 08:40:49

    Για του λόγου το αληθές ακούστε τι διαδίδει ο Τράγκας για την στάση της ΝΔ!!!!
    Που να συγκυβερνήσει κιόλας !!! Κουδούνια θα της κρεμάσουν!!!!!!

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/11/2015 09:55:49

    @ Λαέρτης

    Είναι προφανές ότι υπάρχει ένα μεγάλο καραμανλοσυριζαίικο συνεχές που επιδιώκει τη διατήρηση του χρεωκοπημένου μεταπολιτευτικού συστήματος.
    Εκ των υστέρων τα όσα συνέβησαν τα προηγούμενα χρόνια εξηγούνται ως εξης.
    Μόλις ξέσπασε η παγκόσμια κρίση του 2008 και εμφανίσθηκε το φάσμα της χρεωκοπίας καθώς η ελληνική οικονομία ήταν κάθε άλλο παρά θωρακισμένη το σύστημα σκηνοθέτησε την εξέγερση του Δεκεμβρίου 2008 για να ζητήσει από τους Ευρωπαίους ανοχή διότι δήθεν εάν έπαιρνε μέτρα θα είχαμε "επανάσταση".
    Στη συνέχεια αποφασίσθηκε η παράδοση της εξουσίας στον ΓΑΠ με την ελπίδα ότι οι διεθνείς γνωριμίες του (πρόεδρος Σοσιαλιστικής Διεθνούς με προνομιακές σχέσεις με την οικογένεια Κλίντον,τον διευθυντή του ΔΝΤ Στρως Καν και άλλους) θα επέτρεπαν ευνοικό δανεισμό χωρίς βαρείς όρους.Ο ΓΑΠ όμως τα έκανε θάλασσα και το μνημόνιο ήταν βαρύτατο,ο ίδιος δε δεν μπορούσε να το φέρει εις πέρας.Απελπισμένοι κατέφυγαν στον Παπαδήμο και μετά στον Σαμαρά.Λόγω των εκτάκτων συνθηκών ΝΔ και ΠΑΣΟΚ συνεργάσθηκαν και η κυβέρνηση Σαμαρά - Βενιζέλου επιτέλεσε ένα μικρό θαύμα.
    Ωστόσο οι καραδοκούντες παράγοντες του συστήματος όταν θεώρησαν ότι ο κίνδυνος πέρασε νόμισαν ότι μπορούν να επιστρέψουν στο χρεωκοπημένο μεταπολιτευτικό σύστημα και όχημα για αυτό ήσαν οι ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΛ με τον Καμμένο ως προκεχωρημένο φυλάκιο του καραμανλισμού.
    Για να ολοκληρωθεί όμως η παλινόρθωση δεν αρκούσε να ανέβουν αυτοί στην εξουσία αλλά να εκκαθαρίσουν και την αντιπολίτευση με την απομάκρυνση Σαμαρά - Βενιζέλου που φυσιολογικά θα αντιδρούσαν στην αναγόρευση του Τσίπρα σε μεγάλη προσωπικότητα - my ass - αφού είχαν ακούσει τα μύρια όσα από αυτόν τον ανίκανο και ανεπρόκοπο τύπο.
    Χαρακτηριστικό ήταν ότι αμέσως μετά τις εκλογές του Ιανουαρίου απαιτήθηκε μετ επιτάσεως η απομάκρυνση των ηγεσιών ΝΔ και ΠΑΣΟΚ για να έλθουν βολικοί που δεν θα αντιπολιτεύονται τον ανίκανο Τσίπρα όπως και έγινε.
    Οι ψηφοφόροι των κομμάτων αυτών καλούνται σήμερα να πιστέψουν ότι ο Μειμαράκης και η Φώφη είναι καλύτεροι πολιτικοί από τους Σαμαρά και Βενιζέλο,πράγμα που είναι για γέλια.Είναι όμως αυτοί που βολεύουν τον άχρηστο που κυβερνά γιατί είναι στο επίπεδό του,όπως στο επίπεδό του είναι και αυτός που σιωπά στη Ραφήνα.
    Το πρόβλημα που έχουν όλοι αυτοί στους σχεδιασμούς τους είναι ότι οι Ευρωπαίοι δεν είναι διατεθειμένοι να ανεχθούν νέα ελλείμματα και έτσι μη δυνάμενοι να παράγουν θετικό έργο λόγω γενικής μετριότητος αναγκάζονται να κόβουν και άλλο.

  5. Indepedent avatar
    Indepedent 24/11/2015 10:00:30

    Τραγικά κατώτεροι των περιστάσεων..
    Αδυνατώ να προσχωρήσω στο σενάριο του δόλου και απλώς δέχομαι την εναλλακτική της πασιφανούς ανικανότητας και ερασιτεχνισμού. Σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν προτίθεμαι με την ψήφο μου να δώσω ζωή στο κόμμα αυτό..
    Το μόνο θετικό στοιχείο είναι ότι άθελά τους προσέφεραν στον κόσμο την ευκαιρία να ξεχαστεί με την ιλαροτραγωδία που εξελίσσεται. Η απουσία του Σαμαρά είναι εμφανέστατη, αλλά στην ζωή εδώ όλα πληρώνονται..

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 24/11/2015 13:53:26

    ''O,τι δεν με σκοτωνει με γιγαντωνει''.Εδω ειμαστε και θα δειτε της γραφης ''Μήπως τελικά «δουλεύουν» όλοι για τον Άδωνι;'' το αληθες .Προσωπικα δεν θα ψηφιζα Αδωνι οχι γιατι δεν τον εκτιμω αλλα εκρινα οτι υπο τις παρουσες συνθηκες θα προτιμουσα καλυτερα τον Κυριακο {οπως και να το κανουμε εχει θεσεις τεκμηριωμενες πχ για την καταπολεμηση της ανεργιας,τα ισοδυναμα ,το ασφαλιστικο κλπ } αλλα απο την στιγμη που πεταχτηκε σαν ....και προτεινε την Μαριεττα για προσωρινη Προεδρο της ΝΔ εις αντικατασταση του Βαγγελα για μενα τελειωσε .Εδειξε ο ανθρωπος οτι δεν αλλαζει ο λυκος την προβεια του .Εδειξε οτι δεν μπορει να παιξει εντιμα το παιχνιδι των εκλογων και οτι επρεπε να το ελεγξει με ποιαν παρακαλω , την Γιαννακου την κολλητη.του Μητσοτακεικου .Καληνυκτα Κυριακο , καλημερα Αδωνι.

  7. chp avatar
    chp 24/11/2015 16:15:50

    Το προβλημα με την ΝΔ ειναι βαθύτερο .
    Ουσιαστικά η Ελλας πλεον κυβερναται απο την ΕΕ ,η οποια καθοριζει μεχρι και τις δοσεις της εφοριας !!!! Η δε οικονομικη πολιτικη -καθοδηγουμενη απο το κεντρο των Βρυξελλων-Βερολινου- εχει οδηγησει σε πληρη απαξιωση της πραγματικής οικονομιας, ενω η χωρα ετοιμαζεται να εκποιηθει σε κρατικων συμφεροντων κυριως εταιρειων της ΕΕ.
    Ουσιαστικά τι μπορει να κανει ενας προεδρος της ΝΔ ?
    Ποιο το ιδεολογικό του στιγμα ? (να γραφει το μνημονιο σε πολυτονικο συστημα ,μεχρι εκει!)
    Το γεγονος οτι εχουμε περισσοτερο lifestyle επιλογες τυπου κοκου φανερωνει την ουσιαστικη ενδεια ολου του πολιτικου συστηματος.
    Αν δε γινει και οικουμενική θα απαξιωθει αμεσα και η εννοια της Δημοκρατιας,θα εχουμε κυβερνηση "ταλιμπαν των μνημονίων" .
    Να γιατι καποτε καποιος εκανε δικτατορία με δυο μονο τσολιάδες,δεν χρειαζοταν περισσοτερους ,το πολιτικο συστημα του τα παρεδωσε ολα....

  8. victoria (true) avatar
    victoria (true) 24/11/2015 17:47:20

    @ψυχραιμία: δεν κάνει ....απόκοσμο το σενάριο, αλλά ποιοι στο καλό είναι αυτοί βρε ψυχραιμία τελοσπάντων, μικρή χώρα είμαστε! 5-6 άνθρωποι δλδ την κυβερνούν και ανεβοκατεβάζουν όποιον θέλουν? τόση αθέατη δύναμη? στη χώρα που κυκλοφορεί και μια θεωρία συνωμοσίας για κάθε κλάδο και κάθε επιχειρηματία? και αυτοί έχουν τόσο δομημένο σχέδιο? και δεν διαφωνούν ποτέ και μεταξύ τους? και ποια συμφέροντα εξυπηρετούν που όλοι οι τομείς είναι χρεωκοπημένοι? θα μου πεις εταιρικά χρεωκοπημένοι, όχι προσωπικά, αλλά και πάλι. και τόσο πολύ εκτιμάς πως μπορείς να προβλέψεις πού στο καλό θα πάει μια κατάσταση με τόσους αστάθμητους παράγοντες? είναι αδύνατο. εκτός αν ζούμε στο μάτριξ όντως. η θεωρία έχει κενά.

    @προφήτη: στο 'καραμανλικοσυριζαιικο συνεχές' συμφωνείς με τον ψυχραιμία έτσι δεν είναι? κατά τα λοιπά ναι...

    Εμείς οι απλοί μεσαίοι Έλληνες δεν ξέρω ποιο σενάριο πρέπει να πιστέψουμε και ποιο πρέπει να παίξουμε.
    Αν δεν το βρούμε τώρα, γρήγορα, πάμε για εκεί από όπου δεν γυρνάμε.

  9. Dimitris Z avatar
    Dimitris Z 24/11/2015 17:53:13

    Είναι τόσο "ηλίθιοι" στην ΝΔ, που εκλογές κάνουν για αρχηγό και αντί να βγει ο Γεωργιάδης, ο Κυριάκος, ο Μειμαράκης ή ο Τζιτζικώστας, έβγαλαν νικητή τον Τσίπρα !

  10. ΘΑΝΑΣΗΣ ΛΥΚΟΣΤΡΑΤΗΣ avatar
    ΘΑΝΑΣΗΣ ΛΥΚΟΣΤΡΑΤΗΣ 24/11/2015 18:51:42

    Μόνο ΑΔΩΝΙ, είναι ο μόνος που κρατά ψηλά τη σημαία της Ελλάδας και της παράταξης.

  11. δημης avatar
    δημης 24/11/2015 19:37:40

    "Δεν θα έπρεπε, όμως, να έχει παραιτηθεί μετά το φιάσκο μαζί με τον κ. Παπαμιμίκο και όλη την ΚΕΦΕ; Ποιος είναι ο Παπαμιμίκος; Ποιοι είναι όλοι αυτοί οι απίθανοι που καθορίζουν το μέλλον της ΝΔ;"....

    Τί ωραίες;ερωτήσεις!!!!!!!
    Μα ..ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ (ἐνα πράγμα σαν την Αξιολόγηση του ιδιωτικού τομέα από ..ἱδιώτες")
    Να πούμε για αξιοκρατία.....
    Να πούμε για ενότητα..
    Να πούμε για "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΣΤΟ ΚΟΜΑ " ;;;;;;
    Άς λουστούμε τα αποτελέσματα μήπως και αυτά μας κάνουν σοφότερους.

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/11/2015 21:13:29

    @ Προφήτης

    Όταν έγιναν τα γεγονότα του 2008 πίστευα ότι τα προκάλεσαν οι συριζαίοι με πιθανή αφανή υποκίνηση του ΠΑΣΟΚ και ο Καραμανλής τα ανέχθηκε σεβόμενος τους αγώνες της αρίστεράς.Είχαμε διαφωνήσει έντονα αλλά από τότε τα γεγονότα εξελίχθηκαν.
    Κατ αρχήν οι συριζαίοι ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΥΝ ότι ήσαν υπέρ των ταραξιών και οι καραμανλικοί δεν ενοχλούνται καθόλου από αυτό.
    Υπενθυμίζω ότι με τις ψήφους του σύριζα εξελέγη πρόεδρος ο Παυλόπουλος.Ως πρόεδρος της βουλής τότε η Ζωή Κωνσταντοπούλου ανέλαβε να του ανακοινώσει το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας και επαίνεσε ακριβώς τη στάση του στα γεγονότα εκείνα,ότι δηλαδή τους άφησε να τα κάψουν όλα.
    Σε λίγες μέρες,του αγίου Νικολάου ή του αγίου Γρηγορόπουλου οι αριστεροί - αντιεξουσιαστές του κλίματος Λάμπρου θα έχουν επέτειο και θα πανηγυρίσουν για την εξέγερσή τους.
    Οι "λαικοδεξιοί" - τι όρος και αυτός - θα συνεχίσουν να μιλάνε για ξένους πράκτορες αλλά επί του πεδίου της μάχης θα υπάρχουν Έλληνες,ελληνότατοι ακροαριστεροί (ΚΑΙ δημοσιογράφοι που τους στηρίζουν) που θα δηλώνουν υπερηφάνως ότι ΑΥΤΟΙ τα έκαναν και καλώς τα έκαναν,οι δε πολιτικοί εκπρόσωποι της λαικοδεξιάς θα κάνουν ότι δεν τους βλέπουν και είτε θα στηρίζουν την κυβέρνηση σύριζά όπως ο Καμμένος είτε όπως ο Παυλόπουλος θα ζητούν και από τις άλλες δυνάμεις να τη στηρίξουν.
    Επομένως ευλόγως υπάρχει η υποψία ότι ο προιστάμενος του Παυλόπουλου όχι μόνο ανέχθηκε τα επεισόδια αλλά τα ενέκρινε.Αυτό είναι το σύστημα και το συνεχές.
    Εάν όλα αυτά δεν είναι αλήθεια ο υπεύθυνος πρέπει να ΜΙΛΗΣΕΙ.
    Όποιος δεν μιλάει εγείρει υποψίες.Είσαι πρωθυπουργός κύριε και πρέπει να πεις ΠΟΙΟΣ έκαψε την πρωτεύουσά σου,πόσο μάλλον όταν υπάρχουν κάποιοι που δηλώνουν οι ίδιοι ότι το έκαναν και είναι περήφανοι γιαυτό.
    Οι συνωμοσιολογίες καταλήγουν στον καμμενισμό.Ο Καμμένος ξεκίνησε όλη την ιστορία με τα CDS και συνήγορος υπεράσπισης του Παπανδρέου στο δικαστήριο πήγε ο ......Βαρουφάκης με τον οποίο αργότερα ο Καμμένος ήταν στο ίδιο υπουργικό σύμβούλιο ως υπουργός Οικονομικών χωρίς να ρωτήσει καν το πως και το γιατί.
    Για να τελειώνει λοιπόν η πλάκα : ο Παυλόπουλος έγινε ΠτΔ επισήμως επειδή άφησε τα επεισόδια να γίνουν και τώρα ζητάει "εθνική συνεννόηση" με αυτούς που δήλωναν ότι τα στήριζαν.Είναι ηλίου φαεινότερο ότι είναι συνεργαζόμενοι.
    Όποιος όμως θέλει να ψάχνει εξωγήινους μπορεί να συνεχίσει.