Γιατί ο Τσίπρας δεν κάνει ένα… δημοψήφισμα;
29/11/2015 16:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο Τσίπρας δεν κάνει ένα… δημοψήφισμα;

Το ερώτημα είναι απλό: Αφού το Ασφαλιστικό είναι μείζονος σημασίας γιατί ο Τσίπρας δεν κάνει ένα… δημοψήφισμα; Τον Ιούνιο δεν είχε πει ότι θα ρωτάει το λαό για θέματα που είναι τόσο σοβαρά και που επηρεάζουν τη ζωή των πολιτών; «Ε λοιπόν Αλέξη κάνε ένα δημοψήφισμα».

Την άλλη Κυριακή αν είναι δυνατόν, έτσι για να έχεις το χρόνο μετά να διαπραγματευτείς με τους δανειστές.»

Όχι, δεν είναι αστείο. Είναι μια πραγματικότητα αυτό που πρέπει να γίνει. Η Ελλάδα πρέπει να κινηθεί κατά πώς της αξίζει. Έτσι όπως θέλει ο λαός της να πάει. Θέλει τον Τσίπρα και τον Καμμένο να τον κοροϊδεύουν; Ας πάει μ’ αυτούς. Θέλει τη ΝΔ διαλυμένη; Ας τη διαλύσουν εκείνοι που έχουν εργολαβία να το κάνουν.

Θέλει δημοψηφίσματα και άλλες παλαβομάρες; Ας τις έχει. Θέλει τη Ζωή Κωνσταντοπούλου, τον Λεβέντη και ό,τι άλλο έχει απομείνει ευτελές στον τόπο αυτό; Ας τους απολαύσει.

Για σκεφτείτε τι θα συμβεί. Ο Αλέξης σε δραματικούς τόνους θα κάνει διάγγελμα και θα ζητήσει δημοψήφισμα καταγγέλλοντας τους πάντες για το Ασφαλιστικό.

Ο κόσμος θα πάει και θα ψηφίσει με ποσοστό 70% ότι η κυβέρνηση δεν πρέπει να κόψει τις συντάξεις και ότι πρέπει να διαπραγματευτεί σκληρά με τους Θεσμούς. Η Κυριακή θα είναι ένας ακόμη θρίαμβος προσωπικός για τον Αλέξη, ο κόσμος θα βγει στο Σύνταγμα και θα χορεύει επαναστατικά τραγούδια, ο Τσίπρας θα βγει και θα πανηγυρίσει μαζί τους και θα πάει στις Βρυξέλλες για μια… πολιτική συμφωνία για το Ασφαλιστικό. Μετά από 17 ώρες διαπραγματεύσεων θα υπογράψει ένα χαρτί που θα λέει περικοπές 40% στις συντάξεις αλλά… θα βρεθούν ισοδύναμα και θα υπάρξει και παράλληλο πρόγραμμα ώστε «να ξεπεράσουμε ένα πρόγραμμα που δεν πιστεύουμε αλλά που μας το επιβάλλουν οι δανειστές».

Και μόλις τσακίσει τους συνταξιούχους θα προκηρύξει ξανά εκλογές. Σας φαίνονται όλα αυτά γνώριμα; Τα έχετε δει και σε άλλη χώρα;

Μήπως βάζουμε πολλές ιδέες στην κυβέρνηση και αποφασίσει τελικά να το κάνει; Μήπως μας διαβάσει ο Τσίπρας και Χριστουγεννιάτικα μας κάνει την έκπληξη; Γιατί όχι άλλωστε. Όλα τα σημάδια είναι υπέρ του. Αυτός είναι κυρίαρχος με τα ψέματα, ο κόσμος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, η ΝΔ έχει ακόμη… μεταβατικό πρόεδρο (έστω και άλλον), το ΠΑΣΟΚ και το Ποτάμι κινούνται στη μετριότητα, ο Καμμένος συνεχίζει να είναι στην κυβέρνηση παρά τα όσα έχουν γίνει, ο Προκόπης κάνει παιχνίδι υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ. Μόνο ο Λεβέντης είναι η παραφωνία στο ίδιο σκηνικό που στήνεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 29/11/2015 17:30:07

    Ευθύνη για τα χάλια μας έχει ο λαός παιδιά, να μην κοροϊδευόμαστε. Δε γίνεται για μέτρα 1/10 της σπουδαιότητας όσων επέβαλλε ο Τσίπρας να ξεσηκώνονται όλοι και τώρα ελάχιστοι να αντιδρούν. Η αριστεροφροσύνη ή η κουτοπονηριά των ελληνόφωνων ιθαγενών (Έλληνες δεν είναι με τα μυαλά που έχουν πουλώντας την Πατρίδα στον Τσίπρα ή τον Καμμένο με τα ψέμματα που έλεγαν πως θα τους βολέψουν στην τσέπη) που ψήφισαν συριζανέλ και μας πήραν στο λαιμό τους είναι το πρόβλημα. Και αν δείτε τα γκάλοπ που δημοσιεύονται, ακόμη το 1/3 του συνόλου που είναι και όσοι ψήφισαν συριζανέλ (αν βγάλουμε την αποχή) συνεχίζουν να τους στηρίζουν. Μιλάμε για τρελούς που δεν πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου πλέον. Προσωπικά θα μου άρεσε ένα αντικειμενικό ει δυνατόν ψυχολογικό τεστ για τους ψηφοφόρους που να αποκλείει τέτοιους παρανοϊκούς από την ψηφοφορία. Μας κυβερνούν παλαβοί και ψυχασθενείς επειδή αντίστοιχοι τους ψήφισαν λόγω αδράνειας των υπολοίπων. Έχουν και οι απέχοντες από τις εκλογές ευθύνη δηλαδή λόγω παθητικότητας.

  2. greekfournaris avatar
    greekfournaris 29/11/2015 18:26:09

    Όπως το διαβαζα σκεφτομουν πως τελικα δε θα μου φαινοταν και πολυ απιστευτο να γινουν αυτα που περιγραφει το άρθρο. Η πιο σωστη, βέβαια, φραση είναι εκείνη που αναφερεται στο οτι η Ελλαδα θα κινηθει κατα πως της αξιζει. Κατι μου λεει πως θα το πιουμε μεχρι το τελος το πικρο ποτηρι...

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 29/11/2015 20:10:35

    Κάπου διάβασα σε ένα ρεπορτάζ για τα χθεσινά ότι το περιβάλλον Τσίπρα τρέμει στην ιδέα μήπως έχουν τελειώσει οι... λαγοί από το καπέλο του αρχηγού! Αν το καλοσκεφτούμε, όμως, οι "λαγοί" ήταν δύο ή μάλλον τρεις: Ο πρώτος ήταν το δημοοψήφισμα, δεν του βγήκε με την έννοια ότι το ήθελε ως μέσο τιθάσευσης των λαφαζανικών. Αναγκάστηκε να πάρει πάνω του το "ναι", "έφαγε" με τον Σαμαρά από αρχηγό της ΝΔ, όμως τώρα ο Σαμαράς ξαναγυρίζει ως κάτι σημαντικότερο: ως ο ιδεολογικός κυρίαρχος του πολιτικού σκηνικού. Μένει να γίνει και πολιτικός κυρίαρχος, και αυτό θα έλθει μέσω της εκλογής Άδωνι Γεωργιάδη στην ηγεσία της ΝΔ. Ο δεύτερος λαγός ήταν οι εκλογές. Εκεί ήλπιζε να πάει με τον Λαλιώτη και τη Φώφη σε "αναγκαστική" συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ και σε μελλοντική συγχώνευση ώστε να αναστήσουν το παλιό καλό ΠΑΣΟΚ, με επικεφαλής τον ίδιο φυσικά. Δεν του βγήκε, διότι πήγε καλύτερα από ό,τι υπολόγιζε και τρώει την παπάρα του τρίτου μνημονίου μόνος του.

    Ο τρίτος "λαγός" είναι ο απολύτως ελεγχόμενος από τον ίδιο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, που ξεπερνά κατά πολύ τα όρια των συνταγματικών αρμοδιότητων του στην αγωνία του να κάνει παιχνίδι για τον ίδιο. Εδώ είναι δύσκολο να του βγει, πρώτον διότι η πέμπτη φάλαγγα στη ΝΔ, από την οποία προέρχεται και ο ΠτΔ, έχει πια αποκαλυφθεί και, άρα, είναι δύσκολο πια να ενεργήσουν με τον ίδιο τρόπο που σχεδίαζαν και, δεύτερον, διότι και πάλι η εκλογή Άδωνι Γεωργιάδη και η πολιτική συνέχεια στην περίοδο Σαμαρά που θα δοθεί με αυτόν τον τρόπο θα τους χαλάσει τα σχέδια.

    Το μόνο που θα του μείνει τότε θα είναι η διάσπαση της ΝΔ, αλλά ας εκλεγεί πρώτα ο Άδωνις και να δούμε μετά αν θα τολμήσει κανείς να πάει σε διάσπαση. Να δούμε τότε τι γατάκια θα γίνουν όλοι από τη μια μέρα στην άλλη.

    Δημοψήφισμα τώρα ούτε μπορεί να γίνει πολιτικά - θα προκαλέσει τα αντίθετα αποτελέσματα - ούτε πια η Ευρώπη θα δεχθεί άλλα παιχνιδάκια. Πάει ο Τσίπρας, του τελείωσαν οι λαγοί από το καπέλο. Θα καταστρέψει τη χώρα όσο μπορεί, δυστυχώς για εμάς, προτού να την παραδώσει...

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/11/2015 23:30:22

    Εδώ που μας έφεραν,έτσι που μας κατάντησαν και με αυτά που βλέπουμε ακόμη να μας ετοιμάζουν,έφυγε κάθε όρεξη πιά για διαμαρτυρία,για αντίσταση,έστω και για χαβαλέ με τα τρελά που ακούμε κάθε μέρα.
    Πολιτικά ζόμπι μας κυβερνούν και περιμένουμε αναίσθητοι στην ουρά να μας πιούν όσο αίμα μας έχει απομείνει.
    Μόνη μας ελπίδα φανερά πιά,κάτι που και η σκέψη του ακόμη μπορεί να χαρακτηριστεί ακραία...

  5. Νικ avatar
    Νικ 30/11/2015 02:28:47

    "Και μόλις τσακίσει τους συνταξιούχους θα προκηρύξει ξανά εκλογές. Σας φαίνονται όλα αυτά γνώριμα; Τα έχετε δει και σε άλλη χώρα;

    Μήπως βάζουμε πολλές ιδέες στην κυβέρνηση και αποφασίσει τελικά να το κάνει; Μήπως μας διαβάσει ο Τσίπρας και Χριστουγεννιάτικα μας κάνει την έκπληξη; Γιατί όχι άλλωστε. Όλα τα σημάδια είναι υπέρ του. Αυτός είναι κυρίαρχος με τα ψέματα, ο κόσμος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, η ΝΔ έχει ακόμη… μεταβατικό πρόεδρο (έστω και άλλον), το ΠΑΣΟΚ και το Ποτάμι κινούνται στη μετριότητα, ο Καμμένος συνεχίζει να είναι στην κυβέρνηση παρά τα όσα έχουν γίνει, ο Προκόπης κάνει παιχνίδι υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ. Μόνο ο Λεβέντης είναι η παραφωνία στο ίδιο σκηνικό που στήνεται. "


    H παραπάνω παράγραφός είναι όλη η ουσία!

    Γιατί να μην κάνει πάλι εκλογές ο Τσίπρας;

    Εύκολα θα μας πει και πάλι ότι γίνονται για το καλό της χώρας!

    Θα τα ισοπεδώσει όλα αυτός ο τύπος για το καλό της χώρας....

    Μόνο που κάποιος πρέπει να του κόψει την φόρα.

    Ένας είναι αυτός,

    Ο Αντώνης Σαμαράς καλά δεν το καταλαβαίνουν αυτό στην ΝΔ ;

    Τι το σκέφτονται με τον πρόεδρο ;

    Ας τον καλέσουν πίσω σε όλα επιβεβαιώθηκε ο Σαμαράς!

    Τι περιμένουν ;

    Είναι η κατάλληλη ώρα!

  6. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 30/11/2015 11:05:04

    Μην του βάζετε ιδέες

  7. Παράξενος avatar
    Παράξενος 30/11/2015 11:06:10

    Γιατί να κάνει δημοψήφισμα; Τρεις φορές τον στήριξε ο λαός φέτος.
    Οι μεταέλληνες θα στηρίζουν σύριζα συνέχεια μέχρι τέλους της Ελλάδας.
    Οι υπόλοιποι απλά παρακολουθούν.

  8. λαέρτης avatar
    λαέρτης 30/11/2015 11:44:05

    Άρθρο όνειρο !!!
    Συμφωνώ απόλυτα !!!
    Δημοψήφισμα εδώ και τώρα!!
    Γιατί όταν είχαν σοβαρή κυβέρνηση φώναζαν στα 4 κι ο Άδωνις που προειδοποιούσε ήταν γραφικός!!!!!!
    Μετά τα σπίτια , τις τράπεζες και την αποζημίωση στους Τούρκους για τους λάθρο ας σφάξουν και τις συντάξεις με νωπή εντολή κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας!!!!
    ΝΤΙΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΡΕ ΑΛΑΝΙΑ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ !!!!!