Έρμαιο του Τσίπρα η ΝΔ
22/10/2015 17:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρμαιο του Τσίπρα η ΝΔ

Πραγματικά, η Νέα Δημοκρατία έχει βάλει βόμβα στο σπίτι της και αρνείται να το εγκαταλείψει. Θα καταστραφούν όλοι, θα εξαερωθούν, ο ΣΥΡΙΖΑ θα κάνει πάρτι πάνω στα συντρίμμια και οι φωστήρες που κυβερνούν ή θέλουν να κυβερνήσουν το κόμμα του Κ. Καραμανλή, το κόμμα που έχει συμβάλει τα μέγιστα στην ευρωπαϊκή πορεία της χώρας, θα σφυρίζουν αδιάφορα.

Τέτοια αυτοκαταστροφική τάση δεν έχει ξαναγίνει σε κόμμα. Κάποιοι κατάφεραν μέσα σε λίγους μήνες να μετατρέψουν ένα στιβαρό κόμμα που κυβερνούσε τη χώρα σε ένα συνονθύλευμα στελεχών που κοιτάνε την πάρτη τους, στήνουν παιχνιδάκια εξουσίας, παίρνουν εκδίκηση για το παρελθόν που τους «τσούζει» και το χειρότερο: Κάνουν deals με βρόμικα κυκλώματα τα οποία δεν έχουν καλό σκοπό. Μόνο να κρατούν σε ομηρία την κεντροδεξιά παράταξη θέλουν.

Στη χώρα γίνεται της κακομοίρας. Το ασφαλιστικό θα είναι το «Βατερλό» του Τσίπρα. Η τρόικα ήρθε και μας ξετίναξε αμφιβάλλοντας για σειρά θεμάτων που «καίνε».

Τα νούμερα δε βγαίνουν την ίδια στιγμή που τα «νούμερα» της κυβέρνησης κάνουν δηλώσεις που προκαλούν την κοινωνία. Καλή ώρα ο «μακαρονάς» Φίλης που θεωρεί πενταροδεκάρες αν πληρώσει μια οικογένεια 1.500 ευρώ επιπλέον για τα φροντιστήρια των παιδιών της. Και μετά βγαίνει ο Τσίπρας και λέει ότι είναι... οργισμένος.

Και τι να πει κανείς για το άλλο μπουμπούκι, τον βουλευτή Σεβαστάκη που είπε ότι δεν θα έχει ο ΣΥΡΙΖΑ πολιτικό κόστος γιατί τα παιδιά των στελεχών του δεν πάνε ιδιωτικό σχολείο. Καλά τα παιδιά του Τσίπρα δεν βλέπει που πάνε; Ο φίλος του ο Βαρουφάκης που πήγε; Ο Τσακαλώτος που τέλειωσε τα... υπέροχα αγγλικά του;

Είναι η ίδια λογική που είχε αναπτύξει ο Τσίπρας στον Θεοδωράκη. «Δεν με νοιάζει αν θα κλείσουν οι τράπεζες γιατί οι Συριζαίοι δεν έχουν καταθέσεις», είχε πει. Τέτοια αθλιότητα, τέτοιο χάος στήνουν για τη χώρα.

Και τι να πει κανείς για τον αλαζόνα και καθ' όλα προκλητικό Παππά που στήνει νέο βασικό μέτοχο και θα φάει τέτοιο χαστούκι από την Κομισιόν που θα τρέχει να κρυφτεί στην Κουμουνδούρου.

Την ίδια ώρα η κοινωνία βρίσκεται στα κάγκελα, οι πρώτες κινητοποιήσεις έρχονται, η στάση πληρωμών είναι προ των πυλών.

Κι ενώ η Ελλάδα βρίσκεται ξανά σε κίνδυνο και η κυβέρνηση δεν ξέρουμε αν θα την... βγάλει καθαρή για πολύ καιρό στη Νέα Δημοκρατία αποφάσισαν ότι είναι ένα μικρό κόμμα που δεν έχει σωτηρία, δεν έχει ελπίδα και δεν θα πρέπει να περιμένει κανείς τίποτε από αυτό.

Από τη μια ο Τζιτζικώστας, ο 37χρονος που ευαγγελίζεται την ανανέωση, να επιτίθεται στον Σαμαρά και να αποκαθηλώνει την πρόσφατη ιστορία του κόμματος. Από την άλλη ο Μεϊμαράκης να κάνει σόου στη Μαδρίτη με το κείμενο για το προσφυγικό και να το «πουλάει» στους πρόθυμους παπαγάλους εν Ελλάδι ως μεγάλη επιτυχία και αντιστασιακή κίνηση.

Αλλά το χειρότερο είναι άλλο. Ποιος θα πάει στο γεύμα προς τιμήν του Ολάντ αφού ο μεταβατικός είναι στην Ισπανία; Να πάει η Ντόρα είπε ο Μεϊμαράκης. Ποιος; Θα εκπροσωπήσει την αξιωματική αντιπολίτευση η Ντόρα. Δεν έχουν το Θεό του στη Συγγρού και θέλουν και εξουσία τρομάρα τους.

Δυστυχώς η ΝΔ δεν αντιλαμβάνεται την κρισιμότητα των στιγμών για τη χώρα. Τα στελέχη που διεκδικούν την αρχηγία και οι πέριξ αυτών δεν στέκονται στο ύψος των περιστάσεων και δείχνουν να κινούνται στο ίδιο γνωστό νεοδημοκρατικό μοτίβο. Παρασκήνιο, ίντριγκα, κουβεντούλα πίσω από τις κουρτίνες, ύπουλα χτυπήματα, προσωπικές στρατηγικές.

Κρίμα γιατί πολλοί πίστεψαν ότι είναι η ευκαιρία για το κόμμα να αλλάξει. Μάλλον θα βουλιάξει και αυτό θα έλθει πολύ σύντομα γιατί τη Νέα Δημοκρατία δεν την ελέγχει ο κόσμος που την στηρίζει. Την ελέγχουν δύο – τρεις καραγκιόζηδες, τέσσερα – πέντε λαμόγια, μερικοί επικοινωνιολόγοι της συμφοράς, κάποια πληρωμένα μονμπλάν της δημοσιογραφίας και μπουλντόγκ μεγαλοεπιχειρηματιών.

Κρίμα που η ανανέωση, η ελπίδα, το καινούργιο, το άφθαρτο δείχνει να βουλιάζει στη μετριότητα και στα πολιτικο-επιχειρηματικο-δημοσιογραφικά deal κάτω από το τραπέζι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. οδυσσέας avatar
    οδυσσέας 22/10/2015 07:37:17

    Ωραία τα λες Αισθάνομαι απογοήτευση για το κατάντημα της ΝΔ

  2. GN avatar
    GN 22/10/2015 08:34:20

    ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ....

    https://twitter.com/AdonisGeorgiadi/status/657079812561969152

  3. GiorgosSideris avatar
    GiorgosSideris 22/10/2015 08:46:08

    ΕΓΙΝΑΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΕΧΟΥΝ 155 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΑΣ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΠΟΥ Ο ΕΣΩΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΟ 2012 ΤΙ ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ??? ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ & ΒΡΙΣΙΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΣ ΜΕΡΚΕΛΙΣΤΗΣ ΔΟΣΙΛΟΓΟΣ......................................... Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΙΑΣΠΑΣΤΕΙ ΟΠΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΩΖΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΕΙ ΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.
    Υ.Γ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ. ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ. ΤΑ 70 ΔΙΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ 2004-2008 ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕ?? ΤΑ ΧΡΩΣΤΟΥΣΕ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΕ??

  4. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 22/10/2015 11:08:26

    Αντε να γίνει η διάσπαση να πορευτεί και η δεξιά το δρόμο της,Νισάφι πια....

  5. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 22/10/2015 12:33:03

    Δεν είναι έρμαιο κανενός Τσίπρα . Ερμαιο του παλαιοκοματισμού είναι.Οσονούπω τελειώνει και η σύνοδος του ΕΛΚ,όπου θα μας πασσάρουν ποιον αρχηγό να ψηφίσουμε...

  6. Hunter avatar
    Hunter 22/10/2015 17:43:51

    Υποσχέθηκα να μην ξανατοποθετηθώ επί των υποψηφίων προσωπικά, πλην όμως θέλω να πω ότι θα ψηφίσω όποιον δεν φοβάται να πει τη λέξη "ΔΕΞΙΑ"... Σκέτη χωρις το πρόθεμα "κεντρο-" από μπροστά... Αυτοπροσδιοριστήκαμε "κεντροδεξιά" μπας και τραβήξουμε ψηφοφόρους από το διαλυθέντα ΠΑΣΟΚ, μην υπολογίζοντας τους παραδοσιακούς ψηφοφόρους μας, οι οποίοι είδαν να πληρώνουν τριπλάσιους φόρους, να κλείνουν οι επιχειρήσεις τους, να φεύγουν τα παιδιά τους με 2-3 πτυχία για τις φάμπρικες της Γερμανίας και του Βελγίου τις στοές... Το "κόλπο" δεν έπιασε οπότε τέρμα και το ΚΕΝΤΡΟδεξιά...

  7. Ηλίας Θεοχάρης avatar
    Ηλίας Θεοχάρης 22/10/2015 18:18:16

    Καταστροφολογίες και πανικός δεν χρειάζετε, για πράγματα τα οποία εντός Ελλάδος είναι ξεκαθαρισμένα από τις 20 Σεπτεμβρίου. Ο λαός επέλεξε κυβερνηση..ΤΕΛΟΣ..Τώρα αν κάποιοι το μετάνοιωσαν...ας φάνε ΕΛΠΙΔΑ που ακόμα..ΕΡΧΕΤΑΙ(που μάλλον την έφαγε και αυτή ο Φίλης) !!! Όσο για την διάλυση της ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.... δυστυχώς για καποιους δεν θα συμβεί καθως οι ΑΡΧΕΣ και οι ΔΟΜΕΣ της, εξασφαλίζουν την ΕΝΟΤΗΤΑ.

  8. Naruto avatar
    Naruto 23/10/2015 07:59:04

    Καλύτερα να κοπούν τα περί κέντρου και κεντροδεξιάς που εμφανίζουν την Ν.Δ σαν ιμιτασιόν σοσιαλιστικό κόμμα . Η Ν.Δ πρέπει να γίνει ενα φιλελεύθερο κόμμα με αρχές και κοινωνικές ευαισθησίες στα πρότυπα των χριστιανοδημοκρατικών της Ευρώπης . Αν θέλουμε σοσιαλισμό υπάρχουν άλλα κόμματα γνήσια σοσιαλιστικά .
    Θεωρώ οτι η ταυτότητα είναι βασικό στοιχείο για την αναγέννηση του κόμματος .

  9. Ρηνα avatar
    Ρηνα 23/10/2015 11:10:05

    Αλλωστε αγαπητε Naruto να προσθεσω οτι η ταμπελα ενος κομματος, τουλαχιστον εδω στην Ελλαδα, δεν προσδιοριζει απολυτα τις θεσεις του οταν ειναι φανερο οτι η χωρα αντιμετωπιζει σοβαρα προβληματα. Πολυ σωστα μιλησες για αρχες και κοινωνικες ευαισθησιες και μεγαλο ρολο σ αυτο παιζουν και οι ηγεσιες, αλλα αν προχωρησει κανεις βαθυτερα θα δει οτι ενω ολοι συμφωνουν για τις αναγκες της χωρας, διαφερει σημαντικα ο τροπος διαχειρισης και πιο σημαντικο ακομα οι εθνικες αναγκες. Μπορει ενα φιλελευθερο κομμα να χειριστει καλυτερα τους χειμαζομενους Ελληνες δειχνοντας αλλες διεξοδους που ενα αριστεριστικο περιχαρακωμενο κομμα αδυνατει να υπερβει τα ιδεολογικα του κολληματα. Κατι τετοιο δε ζουμε τωρα;

  10. Ραβινος avatar
    Ραβινος 23/10/2015 17:42:30

    Δεν βλεπω κανενα λογο πανικου .Η ΝΔ εχασε τις εκλογες {δις } και ανασυντασσεται.Ολοι οι στρατοι του κσομου αυτο κανουν μετα απο ηττα.Δεν ηρθε και το τελος του κοσμου .Ο συριζα εχει το προβλημα που εδω και εννεα μηνες κυβερνα στο αλλαλουμ και τουρλα ολα .Σιγα μην σταξει η ουρα του γαιδαρου εαν παει η Ντορα στο γευμα με Ολαντ .Τι εγινει δηλαδη .Τι υστερια ειναι αυτη.Εαν αυριο βγει ο Κυριακος προεδρος παλι θα εχουμε να λεμε .Δεν βλεπουμε το συριζαιικο που χανεται ο κοσμος τους στους 9 μηνες και δεν βγαζουν αχνα.Το λεμε και το ξαναλεμε η ΝΔ δεν θα διασπαστει.Οσοι το λενε κρυβουν μυχιους ποθους .Κοντος ψαλμος αλληλουια .Η 22 Νοεμβειου ερχεται και ο καθε κατεργαρης στον παγκο του.