Διασυρμός Τζιτζικώστα
10/11/2015 15:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διασυρμός Τζιτζικώστα

Ο κόσμος της Νέας Δημοκρατίας, ίσως και όλη η Ελλάδα, θα πρέπει να ανάψει ένα κερί στη χάρη της... Αγίας τηλεόρασης. Των Αγίων καναλιών που άλλους τους ανεβάζουν κι άλλους τους κατεβάζουν, όπως έλεγε και η Μίτση Κωνσταντάρα σε γνωστή ελληνική ταινία.

Από το κανάλι, από την προβολή δεν γλιτώνει κανείς. Άμα δεν... το έχει κάποιος γίνεται ρεζίλι των σκυλιών.

Ο Απόστολος Τζιτζικώστας στις δύο τηλεοπτικές του εμφανίσεις χθες και σήμερα έβαλε τη σφραγίδα στην αποτυχία του. Δεν το έχει, δεν μπορεί το παιδί. Καλό, χρυσό, νέο αλλά έλεος. Αν η ΝΔ θέλει τέτοιους αρχηγούς τότε καλύτερα να διαλυθεί εδώ και τώρα. Θα προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες στον τόπο.

Η ανανέωση είναι το ζητούμενο στα κόμματα, ωστόσο, όταν αυτή γίνεται με λάθος τρόπο και λάθος πρόσωπα τότε οδηγεί στην αποτυχία και στην αυτοϋπονόμευση. Αυτό ακριβώς πάει να πάθει η ΝΔ με την περίπτωση Τζιτζικώστα. Η εκλογή του θα φέρει το τελειωτικό χτύπημα σε μια παράταξη που έτσι κι αλλιώς έχει προβλήματα. Ένας άσχετος, άνευρος, χωρίς ιδέες και όραμα αρχηγός της έλειπε.

Πριν μερικές εβδομάδες ο Φαήλος Κρανιδιώτης είχε χαρακτηρίσει τον Απόστολο Τζιτζικώστα «μπουγάτσα με τίποτε». Πετυχημένο αλλά υπάρχει και καλύτερο. «Κουλούρι Θεσσαλονίκης» και μάλιστα χωρίς σουσάμι. Ένα τεράστιο κουλούρι, δηλαδή μια τεράστια πολιτική τρύπα είναι ο υποψήφιος αρχηγός και το αποδεικνύει κάθε φορά που βγαίνει στα κανάλια και μιλά.

Κατ' αρχάς τι γκάφα ήταν αυτή στον Χατζηνικολάου. Λέγαμε για τον Τσίπρα και το «Λέσβος – Μυτιλήνη» αλλά υπάρχουν και χειρότερα. Ο Τζιτζικώστας είπε ότι «συναντήθηκα με τους πρώην, εν ζωή, αρχηγούς της ΝΔ». Πάλι καλά που συναντήθηκε μόνο μ' αυτούς το παλικάρι. Για φανταστείτε να είχε συναντηθεί με τον Κωνσταντίνο Καραμανλή, τον Αβέρωφ, τον Έβερτ. Παγκόσμια πρωτοτυπία, μεταφυσικό γεγονός...

Αλλά και στα θέματα ουσίας κάτω από τη βάση ο Απόστολος. Δικαιολογήθηκε για την πρότασή του πέρυσι να παραιτηθεί ο Σαμαράς λέγοντας: «Η χώρα είχε βρεθεί σε ένα σημείο, όπου ή θα εκλεγόταν Πρόεδρος της Δημοκρατίας και θα αποφεύγαμε αυτό που ζούμε σήμερα ή θα πηγαίναμε σε μία διαδικασία εκλογής Προέδρου, που δεν θα προέκυπτε και προφανώς θα φτάναμε σε εκλογές. Αυτό που πρότεινα τότε, επειδή έβλεπα το αδιέξοδο και επειδή έβλεπα, ότι για την οικονομία θα ήταν καταστροφή εάν πάμε σε εκλογές, είπα ότι ίσως θα ήταν πιο σωστό εάν ο Αντώνης Σαμαράς έκανε ένα βήμα πίσω. Εγώ τότε είχα πει ότι ο Αντώνης Σαμαράς θα έπρεπε να προχωρήσει σε κυβέρνηση εθνικής συνεργασίας, προκειμένου να αναδειχθεί Πρόεδρος της Δημοκρατίας και να αποφύγει η χώρα τα χειρότερα» εξήγησε.

Ο κ. Τζιτζικώστας χαρακτήρισε «μύθο» ότι τον διόρισε περιφερειάρχη ο Αντώνης Σαμαράς, σχολιάζοντας τους ισχυρισμούς του γραμματέα της ΝΔ, Α.Παπαμιμίκου πως «έγινε περιφερειάρχης με ειδική τροπολογία που ζήτησε ο ίδιος».

Γιατί είναι ψέμα αυτό; Έτσι δεν έγινε; Τι ήταν ο Τζιτζικώστας πριν τον βάλουν από τα κεντρικά της ΝΔ να αντικαταστήσει τον Ψωμιάδη ώστε να αποτραπεί ο κίνδυνος να γίνει περιφερειάρχης ο αδερφός, Διονύσης Ψωμιάδης; Τόσο κοντή μνήμη έχει;

Στο ερώτημα αν του ζήτησε ο κ. Καραμανλής να μην κατέβει υποψήφιος για την προεδρία της ΝΔ, ο κ.Τζιτζικώστας απέφυγε να απαντήσει, τονίζοντας ότι ο ίδιος έχει βαθιά σχέση με τον πρώην πρωθυπουργό εδώ και χρόνια. «Ποτέ δεν έχω δημοσιοποιήσει τους διαλόγους μου μαζί του» είπε.

Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια δηλαδή.

Αλλά βλέποντας ότι δεν τραβάει το «κάρο» της υποψηφιότητάς του, το έριξε στις θεωρίες συνωμοσίας. Όλοι αυτόν χτυπούν γιατί είναι νέος, ωραίος και ικανός. Τόσο μετριοπαθής είναι...

«Οι μηχανισμοί ακινησίας της ΝΔ δίνουν τα ρέστα τους εναντίον μου και με χτυπήματα κάτω από τη μέση… Δέχομαι όλο αυτό το διάστημα χτυπήματα, γιατί ενοχλώ και το αντιλαμβάνομαι… Τους ενοχλεί που η βάση και τα στελέχη της ΝΔ, ολοένα και περισσότερο αγκαλιάζουν την υποψηφιότητα, που θα φέρει την αλλαγή στην παράταξη. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε συνταγματολόγους προς μια τέτοια κατεύθυνση» πρόσθεσε.

Πάσχει από Βοναπαρτισμό δηλαδή ο άνθρωπος. Νομίζει ότι ο κόσμος όλος κινείται γύρω από αυτόν. Δεν είχε άλλη δουλειά το... σύστημα να ασχολείται με τον Τζιτζικώστα. «Απόστολε, κατέβα από το καλάμι».

Κι επειδή ασκείται κριτική από διάφορα «κυνηγόσκυλα» του υποψήφιου εκ Θεσσαλονίκης, ότι ο Χατζηνικολάου «ζόρισε» το παιδί χθες το βράδυ, ας δουν καλύτερα τη συνέντευξη. Όταν ο Τζιτζικώστας δεν έχει να δώσει τίποτε, όταν δεν μπορεί να αρθρώσει πραγματικό πολιτικό λόγο, που θα δίνει στη ΝΔ την ώθηση που χρειάζεται, τότε δεν φταίει κανένας δημοσιογράφος και κανένα κανάλι.

Προφανώς επειδή βλέπει το επιτελείο του Απόστολου να έρχεται η συντριβή τα ρίχνει σε όλους τους άλλους, πλην της ανεπάρκειας του ιδίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. deltaplus avatar
    deltaplus 10/11/2015 17:24:27

    ΑΧΡΟΥΣ ΑΟΣΜΟΣ ΑΓΕΥΣΤΟΣ ΑΓΟΥΡΟΣ...ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ.

  2. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 10/11/2015 17:50:09

    Πολύ μικρός νά πιάνη στό στόμα του τόν ΑΣ.

    Ξύλινος πολιτικός ὁ λόγος του. ῾Ο ἴδιος οὐδεμία σχέση ἔχει μέ τήν ΝΔ!

  3. Pier avatar
    Pier 10/11/2015 18:16:19

    Ο απλός πολίτης έχει σιχαθεί τον ξύλινο, στρογγυλό και ατσαλάκωτο πολιτικό λόγο...Ο κόσμος θέλει κάποιον της πιάτσας...Κάποιον που να λέει τα πράγματα όπως είναι...Αν ω μη γένοιτο εκλεγεί ο GG, τα ποσοστά της ΝΔ θα καταρρεύσουν πολύ γρήγορα...Ίσως στα 90's, ο λόγος του GG να είχε πέραση. Τώρα πλέον παραείναι απαρχαιωμένος.

  4. Διογένης avatar
    Διογένης 10/11/2015 19:15:01

    Ας μας πει μόνον, τι ενοχλεί ακριβώς. Σε τι τους ενόχλησε.

    Δεν είδα τη συνέντευξη, αλλά ήθελε όντως να τον στριμώξει ο Χατζηνικολάου, θα μπορούσε να του είχε κάνει αυτή την ερώτηση.

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 10/11/2015 20:18:41

    Δε τον είχα δει αρκετά για να είμαι σίγουρος έως χθες. Είπα να δω τι τύπος είναι, πως απαντά, πως στέκεται σε προβοκατόρικες ερωτήσεις, κλπ. Άνευρος. Δεν κάνει για ηγέτης. Ο Γεωργιάδης είναι υπερβολικός μεν, δυναμικός δε, εδώ όμως έχουμε το τίποτα. Πως να κάνει αντιπολίτευση ο Απόστολος βρε παιδιά;

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/11/2015 20:49:33

    «συναντήθηκα με τους πρώην, εν ζωή, αρχηγούς της ΝΔ»
    Αν μετά το ''εν ζωή'' έβαζε τη λέξη ''ακόμη'',δεν θα υπήρχε τίποτα το μεμπτό στην πρότασή του,αφού θα συμπεριλάμβανε φυσικά και τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη....

  7. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 10/11/2015 22:15:54

    Τζάκι δεν ειναι πάντως: μονο παππους του ηταν βουλευτής και υπουργός, καμια 20αρια χρονια, ο Μπαμπας του αλλα τόσα, μετά ο ίδιος που ...διέπρεψε κοινοβουλευτικά -εχουν να ...λενε όλοι- για την κομβική παρουσία του στη Βουλη.
    Κατ τα αλλα χθες βραδυ ηταν καταιγιστικός, εκανε σκόνη Χατζηνικολαου, Μακρη και Χατζη καθώς επισης και του πολίτες που ρωτούσαν.
    Ε αφου ειδα όλο αυτο το έργο -κατα τις 2 το πρωι- ξύπνησα στην ωμή πραγματικότητα, που έλεγε οτι ο Απόστολος επισκέφθηκε όλους τους εν ζωή πρώην αρχηγούς της ΝΔ! Αυτα!!!

  8. λαέρτης avatar
    λαέρτης 10/11/2015 22:54:56

    Θέλει να μάθει κι αυτός ! Κακό είναι ?
    ο Αλέξης δηλαδή που μαθαίνει δημιούργησε κανένα πρόβλημα ??
    Λεφτά υπάρχουν!!!!

  9. MaryMary avatar
    MaryMary 10/11/2015 23:21:33

    Υπερμεγέθης φελλός δυστυχώς αποδείχτηκε ο Τζιτζι...και λίγος...Ακούγαμε κι εμείς οι Αθηναίοι ότι στην Μακεδονία είναι ένας καταπληκτικός και ικανός τύπος αλλά αυτός ρε παιδιά αγγίζει το απόλυτο μηδέν. Μιλούσε 3 ώρες και δεν είπε ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ! Το μόνο που αποκόμισα και με εκνεύρισε εξαιρετικά, είναι ότι - και φάνηκε ξεκάθαρα - ψάχνει έναν μ@...α (τον οποίο θα ορίσει αντιπρόεδρο και θα είναι ένας εκ των 3 άλλων!) να κάνει τη λάντζα, να τρώει το βρωμόξυλο και να πλακώνεται με τον Τσίπρα μέσα στη Βουλή, ενώ αυτός θα κάθεται στην Συγγρού, πίνοντας το καφεδάκι του και κουνώντας στρατιωτάκια επί χάρτου.... Επιπλέον, ντροπιαστικά ανιστόριτος προβάλλοντας ως επιχείρημα την ηλικία του!!!! Ε, εγώ τέτοιον πρωθυπουργό δεν τονε θέλω! Τουλάχιστον ο Άδωνις είναι φωνακλάς και σπαστικός πολλές φορές αλλά είναι γνώστης της Ιστορίας του Εθνους που θέλει να εκπροσωπήσει...

  10. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 10/11/2015 23:52:46

    Η υποψηφιότητα Τζιτζικώστα αποσκοπεί στον επαναπατρισμό των Ανελ. Είναι το τέλειο άλλοθι για τη μ@@@@@α που έκαναν. Θα πουν: τώρα μάλιστα, έφυγε ο Σαμαράς, επιστρέφουμε. Ο σωματότυπος παραπέμπει σε Καμμένο, το μπλε και το κόκκινο των μηνυμάτων κάτι μου θυμίζει, ή μπουρδολογία του χαϊδέματος μ'αρέσει. Όλα αυτά είναι θεωρίες γιατί ή πραγματικότητα δείχνει ότι τα γίδια άνθρωποι δεν γίνονται...
    Άδωνις for president...

  11. Λένα avatar
    Λένα 11/11/2015 14:31:11

    Απευθύνεται στο κοινό της Νέας Δημοκρατίας που ψήφισε την κυβέρνηση Σαμαρά, την ώρα που αυτός τον υπονόμευε ακόμη και πριν πάμε στις εκλογές του Ιανουαρίου. Αυτό λέγεται θράσος.

  12. περι avatar
    περι 11/11/2015 16:26:33

    Μεγάλη αποτυχία ο Τζιτζικώστας.

  13. ΙωάννηςΤ avatar
    ΙωάννηςΤ 11/11/2015 17:35:23

    Δυστυχώς και εσείς στο antinews πέσατε στην παγίδα. Όταν άρχισε τα παρατράγουδα, τότε αλλάξατε και εσείς στάση απέναντί του. Λοιπόν ο κύριος είναι ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου. Θα χαιρόμουν αν το antinews έπαιρνε μία γενναία απόφαση να υποστηρίξει έναν εκ των υποψηφίων και να σταματήσει να αναπολεί τον Αντώνη Σαμαρά. Δυστυχώς ήτανε και πέρασε. Αυτή τη στιγμή μόνο δύο υποψηφιότητες μπορούν να πάνε το κόμμα μπροστά, ο Κυριάκος Μητσοτάκης και ο Άδωνης Γεωργιάδης, ο καθένας με τα προτερήματα και τα ελαττώματά του. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να τους έβλεπα ως duo. Νομίζω ότι ο ένας συμπληρώνει τον άλλο, αλλά αρχηγός μπορεί να είναι μόνο ένας.