Βορίδης: Να παραιτηθεί ο Τσίπρας και να σχηματιστεί νέα κυβέρνηση με πρωθυπουργό τον Σαμαρά
26/11/2015 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βορίδης: Να παραιτηθεί ο Τσίπρας και να σχηματιστεί νέα κυβέρνηση με πρωθυπουργό τον Σαμαρά

Σφοδρή επίθεση εξαπέλυσε στην κυβέρνηση, κατά τη διάρκεια της συζήτησης στην Διαρκή Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων για τον προϋπολογισμό, ο Μάκης Βορίδης, ο οποίος ζήτησε την παραίτησή της και τον σχηματισμό νέας με κορμό τη ΝΔ και πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά.

«Ομολογείστε ότι είπατε ψέματα. Να παραιτηθεί η κυβέρνηση και να σχηματιστεί νέα με πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά, ώστε να συνεχίσουμε από εκεί που το αφήσαμε», τόνισε ο βουλευτής της ΝΔ.

«Αίφνης ο κ. Τσίπρας ανακάλυψε την εθνική συνεννόηση. Για ποιο; Να κόψουμε συντάξεις που εμείς δεν θα φέρναμε; Για τα σπασμένα των 8 μηνών; Για να πάρουμε τις ευθύνες των δικών σας επιλογών ή για να συμπράξουμε στην φοροεπιδρομή και εξόντωση της οικονομίας;», ανέφερε ο κ. Βορίδης και πρόσθεσε «συνεννόηση μπορεί να υπάρξει. Πρέπει να ομολογήσετε ότι κάνατε λάθος και να ζητήσετε συγχώρεση. Η έμπρακτος μετάνοια να γίνει με παραίτηση κυβέρνησης, που είναι σημαντικό πράγμα. Παραιτείστε κι επιστρέφουμε εκεί που ήμασταν. Στηρίζετε κυβέρνηση ΝΔ με πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά και πάμε από κει το αφήσαμε…».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. leukos avatar
    leukos 26/11/2015 17:48:53

    Πρόεδρε ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ η πατρίδα θα σε χρειαστεί ξανά σύντομα…

  2. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 26/11/2015 17:55:40

    Απίστευτο !! Ο Βορίδης βρήκε την φωνή του που είχαμε μήνες να ακούσουμε και κάνει...αντιπολίτευση. Τι έγινε ξαφνικά . Κατάλαβαν ότι οι ΝΔημοκράτες θα τους
    στείλουμε σπίτια τους να κάνουν διακοπές διαρκείας ?

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 26/11/2015 17:58:10

    Σωστός. Βέβαια, εξ ανάγκης το κάνεις για να ευνοήσεις τον υποψήφιο με τον οποίο κάνεις κολλεγιά για ίδιον όφελος. Έστω κι έτσι όμως, αυτό ακριβώς είναι το σωστό και μπράβο του που το λέει πρώτος. Αν δεν ήταν και με τον υβριστή του Σαμαρά η κολλεγιά και με αυτόν που θεωρούσε "κακόγουστο αστείο" την ταύτισή του με τον Σαμαρά, θα ήταν ακόμη καλύτερα. Δεν πειράζει. Έστω κι έτσι, αυτή είναι η σωστή λύση. Τώρα που ακούστηκε, να δούμε τι θα απαντήσουν τα συριζοτρόλ.

  4. ΝΕΦΕΛΗ avatar
    ΝΕΦΕΛΗ 26/11/2015 18:00:01

    Συμφωνώ με τον Βορίδη. Υπό μία προϋπόθεση να φύγει η Ντόρα που έκανε ότι μπορούσε για να στηρίξει τον Τσίπρα παίρνοντας στο λαιμό της όχι μόνο την παράταξη αλλά κυρίως όλη την χώρα. Ακόμη και στην Διαρκή Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων για τον προϋπολογισμό, μίλησε να παραδεχθεί ο σύριζα ότι έκανε λάθος. Έτσι απλά λάθος και ξεμπλέξαμε. Η Ντόρα και κάτι άλλα "καλόπαιδα" που δυστυχώς ακόμη υπάρχουν στη ΝΔ όχι μόνο δεν στήριξαν τον ΣΑΜΑΡΑ αλλά τον υπονόμευσαν και τελικά τον οδήγησαν σε παραίτηση στερώντας την χώρα πρωτίστως από Έναν και μόνο Ηγέτη που της απόμεινε.

  5. Νικ avatar
    Νικ 26/11/2015 18:53:51

    «Ομολογείστε ότι είπατε ψέματα.
    Να παραιτηθεί η κυβέρνηση και να σχηματιστεί νέα με πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά, ώστε να συνεχίσουμε από εκεί που το αφήσαμε», τόνισε ο βουλευτής της ΝΔ κ. Βορίδης..

    Αυτή η φράση του Βορίδη τα λέει όλα λέμε εμείς!

    Είναι εθνική ανάγκη να γυρίσει ο Αντώνης Σαμαράς για να συνεχίσει το έργο που άφησε στην μέση γιατί τα τζάκια δεν τον άφησαν ...

    Να τι πάθαμε γυρίσαμε ένα αιώνα πίσω την Ελλάδα μας!

    3ο μνημόνιο, φόροι, μετανάστες, γέμισαν την Ελλάδα.

    Είναι ώρα και πάλι ....Σαμαρά.

    Έχουν γεμίσει οι πλατείες, τα καφενεία, από απογοητευμένους πολίτες!

    Νάταν τωρα ο Σαμαράς λένε, δεν έπρεπε να φύγει τότε, να μην τους κάνει το χατίρι!

    Ήρθε η ώρα που ο Βορίδης δήλωσε το σωστό να επανέρθει ο Σαμαράς για να συνεχίσει πρωθυπουργός το έργο που άφησε στην μέση.

    Τι περιμένουμε;
    Ασφαλώς,
    το κάλεσμά του!

  6. Naruto avatar
    Naruto 26/11/2015 19:26:14

    Ο Τσίπρας δεν ζητάει συνεννόηση αλλά συνενόχους και δει δεν θα παραιτηθεί αλλά θα φυγαδευθεί .

  7. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 26/11/2015 19:47:57

    Ειναι εκ του πονηρου τα οσα λεγονται. αυτη ειναι η αποψη μου.

    Ο τσιπρας δεν προκειτε να δεκτει αντωνη σαμαρα . (αν το δεκτει με χιλλια επικροτω αλλα απο και κλειετε)

    ολα αυτα γινονται ξανα για τον αδωνι. προσπαθουν να ξαναπαρουν πανω τους τα φωτα της δημοσιοτητας.

    ο σαμαρας(σαμαρισμος) θα επιβληθει αποκλειετε να συνθηκολογησει ο τσιπρας.

    μην μασατε.

  8. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 26/11/2015 20:19:05

    Οι μόνοι που μπορούν και κάνουν πραγματική αντιπολίτευση είναι οι μεταγραφές από τον Καρατσαφέρη.
    Οι της ΝΔ κοιμούνται ύπνο βαθύ.
    Ακόμη και ο ντορικός Αυγενάκης τρέχει και υπερασπίζεται την κυβέρνηση Σαμαρά περισσότερο από τους 41 χρόνια ΝΔημοκράτες.

  9. δεξιος  αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 26/11/2015 20:48:46

    Καλλιο αργα παρα ποτε κ.Βοριδη,αν και ο ΑΣ δεν πιστευω να καταδεχθει να επιστρεψει.Τους ξερει τωρα ολους πολυ καλα.Αν ομως επεστρεφε θα ηταν λυτρωση για την Ελλαδα.

  10. ιεραξ avatar
    ιεραξ 26/11/2015 21:36:05

    Η συμμαχία σου με τον αχάριστο του ΄΄κακόγουστο αστείο΄΄δεν ξεπλένεται με μια δήλωση στη βουλή. Οχι κ Βορίδη. Δεν είναι γνήσια η τοποθέτησή σου ΤΩΡΑ. Τακτικισμοί είναι Μάκη μου, τακτικισμοί...

  11. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 26/11/2015 22:22:55

    Τα σενάρια για τα λεγόμενα Βορίδη ειναι τρία(3), διαλέξετε και παίρνετε:
    1ο θελει να αλιεύσει στο Σαμαρικο κοςμο εν όψει εσωκομματικών -εάν και οπότε γίνουν- για τον εκλεκτό του GG
    2ο βρήκε τον τροπο να ζητηςει έμπρακτα συγγνώμη απ το Σαμαρα γιατί στηρίζει στις εσωκομματικές τον υβριστή του π. ΠΘ,
    3ο προσπαθεί να κάψει ενα ενδεχόμενο επιστροφής του Σαμαρα στην πρωθυπουργία.
    Αυτααα!!!
    Οπως και να εχει ομως εγω κρατώ οτι εστω και για όποιον απ τους λόγους το κανει, η απολυτη δικαίωση Σαμαρα ειναι εδω. Και ένας ένας την αναγνωρίζει και την αποδέχεται.

  12. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 27/11/2015 09:56:10

    Aναρωτιέμαι ποιόν επιχειρεί να δουλέψει ο Βορίδης..
    Τους Συριζαίους ή τους Νεοδημοκράτες;

  13. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 27/11/2015 10:21:30

    H Δήλωση Βορίδη αποτελεί θεωρώ και έμμεση δήλωση αποκατάστασης και αναγνώρισης του Σαμαρά από τον Τζιτζικώστα

  14. Eva avatar
    Eva 27/11/2015 11:13:29

    Αργησε δε μασαμε.

  15. critical avatar
    critical 27/11/2015 12:17:25

    Έχει η ΤΩΡΙΝΉ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗς ΝΔ το ανάστημα να ΠΕΙ στους Συριζο-Ανελ

    '' ΣΥΝΕΝΟΧΟ ΣΤΟ ΦΟΝΟ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ Μ΄ ΕΧΕΤΕ ;;;; ''

    Αμφιβάλλω , όταν βλέπω έντεχνα τελευταία να προβάλλονται πολιτικά πρόσωπα της ΝΔ που έχουν αποδοκιμαστεί από το λαό , σε εκλογές πχ Κούτσικου ( ΄΄Συνωστισμός'' Ελλήνων στη Σμύρνη ...!!!! ) ,Ντορα ( σχέδιο Ανάν....) κλπ

    Αν είναι ειλικρινής ο Βορίδης , Μπράβο του για την πρόταση του για επιστροφή ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ.....

  16. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 28/11/2015 00:52:39

    Η μόνη σωστή απάντηση της ΝΔ στους Συριζανέλ. Όποια άλλη είναι λάθος και δε βοηθάει να απαλλαγούμε από τον ολετήρα της Ελλάδας Τσίπρα!

  17. Vassilis avatar
    Vassilis 28/11/2015 16:05:08

    Δηλαδη με αυτα που ειπε ο Βοριδης....Μαλλον δεν εχουν αλλο ατομο στην ΝΔ που εχει τα ΚΑΚΑΛΑ να βαλει την χωρα σε μια σταθερη πορεια.

    Μαλιστα... Να διαβαζεις ANTINEWS κυριε Βοριδη....αυτα τα λεμε εδω μεσα πριν απο καιρο.

  18. roadrunner avatar
    roadrunner 28/11/2015 16:46:59

    Μετρώντας ένα - ένα τα χρόνια από το 2009 (ίσως και νωρίτερα, αλλά ,
    ας μετρήσουμε από το 2009 ως χρονολογία έναρξης της μεγάλης οικονομικής κρίσης της Ελλάδας)
    είναι αδύνατο να βρεθεί διατελέσας Πρωθυπουργός,
    ο οποίος να κυβέρνησε με θετικό αποτέλεσμα για την οικονομία,
    εκτός από τον Σαμαρά.
    Εδώ και μια επταετία, ο Σαμαράς υπήρξε ο μοναδικός ηγέτης που κατάφερε να αναστρέψει την πτωτική πορεία της οικονομίας και να δώσει προοπτική εξόδου από τα μνημόνια.
    Ηγήθηκε της πιο σοβαρής, υπεύθυνης, αξιοπρεπούς και παραγωγικής κυβέρνησης, και μάλιστα ενώ αυτή υπήρξε μια κυβέρνηση τρικομματική (και δικομματική αργότερα), κάτι που ήταν πρωτόγνωρο για τα Ελληνικά χρονικά.
    Προσέδωσε στον τόπο αυτό και σε εμάς τους πολίτες, τη βασικότερη υποδομή για κάθε μορφή ανάπτυξης:
    ΤΗ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ.
    Αυτό το τελευταίο, σήμερα, το αναγνωρίζουν ψηφοφόροι του και μη.
    Είναι αυτονόητο ότι αν υπάρχει ένας άνθρωπος που μπορεί να δώσει σταθερότητα και άρα ελπίδα στη χώρα,
    αυτός είναι μόνο ο Σαμαράς.
    Αυτά τα λέμε στο antinews εδώ συνεχώς.
    Και θα συμφωνήσω με τον Διογένη παραπάνω.
    Αν ο Βορίδης δεν υποστήριζε τον φανατικότερο υβριστή του Σαμαρά στα εσωκομματικά, θα είχε μεγαλύτερο βάρος η εκ των υστέρων θετική δήλωσή του.
    Ο σύριζα αν θέλει λοιπόν συναίνεση, θα παραιτηθεί της διακυβέρνησης (που μόνο επικίνδυνη και ανεύθυνη ήταν),
    θα ζητήσει συγνώμη από τον Ελληνικό λαό για την εξαπάτηση, και θα στηρίξει κυβέρνηση υπό τον Σαμαρά, με κορμό την ΝΔ και με επιπλέον προϋπόθεση την μη-συμμετοχή των ψεκασμένων.