Βατερλό Τσίπρα
28/11/2015 18:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βατερλό Τσίπρα

Όπως ακριβώς το περιμέναμε. Ο έλληνας πρωθυπουργός, ο προσφάτως εκλεγείς από τον ελληνικό λαό με 36% αποδεικνύεται μοιραίος, άβουλος και δειλός. Μη μπορώντας να προωθήσει τα μέτρα για τα οποία είναι υπεύθυνη η κυβέρνησή του, επιχείρησε να εγκλωβίσει τους πολιτικούς αρχηγούς. Να τους κάνει «δηλωσίες» για ένα έγκλημα που ο ίδιος έχει την ευθύνη και κανείς άλλος.

Αυτός έλεγε προεκλογικά ότι μπορεί να κυβερνήσει και να φέρει παράλληλα προγράμματα και ισοδύναμα. Ο κόσμος των ψήφισε γιατί πίστευε ότι είναι καλύτερος διαχειριστής. Εφόσον δεν μπορεί να κυβερνήσει να παραιτηθεί και να πάει σπίτι του κι όχι να ζητά «τσόντες».

Πλην του Βασίλη Λεβέντη, ο οποίος στο ραντεβού με την… ιστορία όπως είπε ο ίδιος, πήγε… γυμνός και προσκύνησε τον ΣΥΡΙΖΑ, οι υπόλοιποι αρχηγοί δεν τσίμπησαν. Τον άκουσαν, κατάλαβαν που το πάει και του είπαν ένα ηχηρό «όχι». Ζήτησε να φτιαχτούν επιτροπές για το Ασφαλιστικό και τη Συνταγματική Αναθεώρηση. Τώρα τα θυμήθηκε; Τώρα θυμήθηκε την εθνική συνεννόηση; Και τι θα κάνουν δηλαδή οι επιτροπές; Θα καταλήξουν σε κάποιο κοινό συμπέρασμα; Θα δώσουν το πράσινο φως στον Τσίπρα να φέρει στη Βουλή ένα αίσχος; Θα του δώσουν τις ψήφους που ζητά για να μην πέσει;

Λένε οι πληροφορίες ότι ζήτησε κοινό ανακοινωθέν για να μη μειωθούν οι συντάξεις. Ας πούμε ότι συμφωνούν όλοι, δεν μπορεί να μας πει ο Τσιπροκαμμένος που κυβερνά πώς θα σώσει το Ασφαλιστικό; Ποιες είναι οι προτάσεις του; Γιατί μεταθέτει το βάρος της ευθύνης στους άλλους; Γιατί άφησε τους διάφορους Κατρούγκαλους να κάνουν ό,τι γουστάρουν επί μήνες με διάφορες επιτροπές και Σοφούς και τώρα έχει φτάσει στο αδιέξοδο; Τι δηλαδή θα πουν οι άλλοι αρχηγοί; Ότι θέλουν τις μειώσεις στις συντάξεις;

Ασφαλώς και όχι αλλά περιμένει ο κόσμος να μάθει από αυτόν που ψήφισε για κυβερνήτη του τι είναι αυτό που προτείνει. Απολύτως τίποτε. Ή μάλλον κάτι ανοησίες που διέρρευσε ήδη στα «αριστερά» και όψιμα «αριστερά» παπαγαλάκια των κυριακάτικων εφημερίδων.

Θα αυξήσει τις εργοδοτικές εισφορές και λίγο τις εισφορές των εργαζόμενων, θα αξιοποιήσει την περιουσία των ταμείων και θα κάνει φορολογικές ζώνες για ενίσχυση του Ασφαλιστικού. Δηλαδή… Βαρουφάκειες προτάσεις ώστε να κερδίσει χρόνο. Για ποια αξιοποίηση περιουσίας μιλά όταν δεν μπορεί ούτε το Ελληνικό να ξεμπλοκάρει; Και για ποια αύξηση στις εισφορές; Έτσι θα αυξήσει την ανεργία και οι εργοδότες θα μετακυλήσουν το κόστος στους εργαζόμενους, έμμεσο κούρεμα μισθών δηλαδή. Όσο για τις φορολογικές ζώνες; Το έχουμε ξανακούσει ουκ ολίγες φορές.

Τους ζήτησε συμφωνία και για το Προσφυγικό. Πάνω σε ποια βάση. Να γεμίσουν τα νησιά με hot spots; Αυτή είναι η λύση; Και γιατί δεν κάλεσε την κυρά Τασία που έχει ρηξικέλευθες προτάσεις;

Η Σύσκεψη των Πολιτικών Αρχηγών ήταν από την αρχή ναρκοθετημένη. Έγινε για τα μάτια του κόσμου. Για να φορτώσει το ναυάγιο της κυβέρνησης Τσίπρα στους υπόλοιπους. Έγινε για να κάνει ο Αλέξης το δικό του σόου και να «εκθέσει» τους υπόλοιπους. Αλλά έγινε και για έναν άλλο λόγο. Για να φέρει στο Προεδρικό Μέγαρο τους «πρόθυμους ηλίθιους» της Ένωσης Κεντρώων. Είναι σίγουρο πλέον ότι ο Λεβέντης θα δώσει την ψήφο του στον Τσίπρα, άγνωστο με ποια ανταλλάγματα. Άλλωστε, στην ιστορία πάντα υπάρχει ένας «Εφιάλτης».

Όμως, το ναυάγιο του Τσίπρα, προσωπικό και πολιτικό δεν μπορεί να το ανεχθεί κανείς. Όσο κι αν βρει «τσόντες» στη Βουλή είναι σίγουρο ότι η ώρα της κρίσης πλησιάζει. Ο ΣΥΡΙΖΑ πήρε την κάτω βόλτα και το τέλος θα έρθει ταχύτερα απ' ό,τι το περιμέναμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. περι avatar
    περι 28/11/2015 19:31:11

    Mε 40% μείωση συντάξεων οι Τράπεζες για πλάκα θα παίρνουν τα σπίτια του κοσμάκη από την στιγμή που δεν θα υπάρχουν λεφτά για πληρωμές ΕΝΦΙΑ..

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 28/11/2015 19:36:13

    Το Πρώτο Θέμα λέει ότι θα υπάρξει κοινό ανακοινωθέν για το προσφυγικό. Αν το υπογράψει αυτό ή ΝΔ θα είναι τεράστιο λάθος.

  3. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 28/11/2015 19:40:27

    " Μεγαλεία " ο Λεβέντης ....Σε σύσκεψη αρχηγών κομμάτων στο Προεδρικό Μέγαρο !! Ποιος να του το έλεγε όταν έβγαινε στις μεταμεσονύκτιες εκπομπές του , τότε που τα τηλεφωνήματα από την "γαλαρία" με "γαλλικά" πέφτανε βροχή... και ο ίδιος διαολόστελνε τους πάντες...
    Αυτό βέβαια δείχνει και την κατάντια της χώρας και του πολιτικού συστήματος γενικότερα

  4. leukos avatar
    leukos 28/11/2015 20:06:26

    Καμένε σε έχει τσούξει πολύ που ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ σε έστειλε σπιτάκι σου….

  5. Επαρχιώτης avatar
    Επαρχιώτης 28/11/2015 21:39:33

    Η ΞΕΦΤΙΛΑ του πολιτικού συστήματος να λέει ο Λεβέντης τα αυτονόητα και οι υπόλοιποι να προσπαθούν να σώσουν την πελατεία τους.

  6. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 28/11/2015 21:48:08

    "Όπως ακριβώς το περιμέναμε." Αν το περιμένατε εσείς, οι σύμβουλοι του κου Τσίπρα δεν το περιμένανε; Το "Προεδρικό σόου" και οι αναλύςεις του, αν συνδυασθεί με το "φιάσκο" των εκλογών στην ΝΔ, και τις αναλύσεις του, ποιος θα ασχοληθεί τώρα με την παράδοση του Τραπεζικού συστήματος σε "επενδυτικά κεφάλαια" (άραγε θα μάθουμε ποτέ ποιοι είναι πίσω απο τα επενδυτικά αυτά κεφάλαια- ημεδαποί ή αλλοδαποί); Είναι 33 δις ή 33000 εκατομύρια ευρώ...Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...Άξιζε τον κόπο...

  7. ιεραξ avatar
    ιεραξ 28/11/2015 23:44:28

    Από τις δηλώσεις Τσίπρα
    ΄΄ Δυστυχώς, σήμερα, αυτοί που έχουν την αποκλειστική ευθύνη για την οικονομική, θεσμική και ηθική εξόντωση του ελληνικού λαού τα τελευταία πέντε χρόνια, απέδειξαν ότι δεν διαθέτουν ούτε το απαραίτητο αίσθημα ευθύνης, ούτε την αναγκαία σοβαρότητα. Αντιλαμβάνομαι ότι η ΝΔ βρίσκεται σε δομική και διαρκή κρίση και έχει να διαχειριστεί τις καθόλου εύκολες εσωκομματικές της διαδικασίες. Αυτοί που χρέωσαν με δισεκατομμύρια τα ασφαλιστικά ταμεία με το καταστροφικό PSI.΄΄
    Μετά τους Τσολακογλου μερκελιστές και τις κρεμαλες στο σύνταγμα οι τσιπροκαμμένοι σήμερα ξανάκαναν την ΝΔ σάκκο του μποξ. Αφού βλακωδώς παρέστει σαν ντεκόρ στο σκηνικό του προεδρικού μεγάρου, που στήθηκε επικοινωνιακά για πρόσκαιρα και πρόστυχα συριζέικα ωφέλη. Πόσο μαλθακή και πολιτικά αφελής Θεέ μου;
    Πόσο ψοφοδεής και υποτακτική ορντινάτσα στους τσιπραίικους τακτικισμούς;
    Πόσο φοβική και ηττοπαθής η παράταξη των δικαιωμένων διαχρονικά εθνικών επιλογών
    Πόσο αυτονόητη, ακόμη και από ένα μικρό παιδί, η καταγγελία και όχι η συμμετοχή στη σημερινή παρωδία;

  8. λαέρτης avatar
    λαέρτης 29/11/2015 00:29:52

    Δεν ήθελε συναίνεση το καλοκαίρι κι έκανε εκλογές για να πάρει αυτοδυναμία, την πήρε, τώρα τι θέλει;;; Ας συνεχίσει την καταστροφή αυτοδύναμα! Άντε και με τον ΑΜΕΑ τον Λεβέντη!
    Όσο για τον ελληνικό λαό αυτά ψήφισε αυτά να λουστεί.
    Άλλωστε ο Σαμαράς κι ο Γεωργιάδης που φωνάζανε ήταν άχρηστοι και γραφικοί ενώ ο Τσίπρας κι ο Λεβέντης είναι ηθικοί και ικανοί.
    Μέχρι να ξυπνήσουν τα ΖΩΑ όποιος θα μπορεί να είναι παραγωγικός θα την έχει κάνει....
    Κρίμα για τον Γεωργιάδη και τους πραγματικούς Έλληνες που θα μείνουν.....

  9. Dimitris Z avatar
    Dimitris Z 29/11/2015 02:40:40

    Θα πω κάτι, που ίσως ενοχλήσουν: Από το 2010 ως σήμερα λέει ο καθένας μας το μακρύ του και το κοντό του. Έγινε η σύσκεψη. Και κατέληξε σε φιάσκο. Το φιάσκο όμως δεν είναι μόνο του Τσίπρα. Είναι όλων των κομμάτων. Τελικά δεν φταίει ούτε ο Τσίπρας, ούτε ο Σαμαράς, ούτε κάποιος άλλος. Φταίει αυτό που ονομάζω "κομματοκρατία". Το κόμμα, πάνω από τη Χώρα. Πάνω από την Πατρίδα. Πάνω απ' όλα. Αν γινόταν μια τέτοια σύσκεψη στην Γαλλία, στην Γερμανία, ή και στην Ιταλία ακόμη, θα είχαν βρει μια κοινή γραμμή. Θυμίζω ότι ανάλογη σύσκεψη (αν δεν κάνω λάθος για το Ελληνικό Ζήτημα) έγινε και στη Γερμανία υπό την Μέρκελ. Προσήλθαν όλα τα κόμματα, και χάραξαν κοινή γραμμή. Ο Τσίπρας σήμερα είναι και αύριο δεν είναι. Όπως και ο Πάκης. Όπως και ο καθένας μας. Η Χώρα όμως θα είναι πάντα εδώ. Όπως και η πατρίδα. Φιάσκο της μεταπολίτευσης θα έλεγα εγώ. Ή αν θέλετε η αρχή της τελευταίας πράξης του δράματος της (αβασίλευτης) Ελληνικής Δημοκρατίας.

  10. Νικ avatar
    Νικ 29/11/2015 02:55:14

    Ο Τσίπρας ψάχνει "συνέταιρους" στο ναυάγιο.... ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ.

    Βλέπει ότι ο χρόνος του τελειώνει και θέλει να μοιράσει ευθύνες παντού!

    Προσπαθεί να κάνει τον δημοκρατικό ενώ δεν είναι κάνει τα αντίθετα από αυτά που του λένε!

    Είναι ώρα να βγει άλλος πρωθυπουργός για να μαζέψει το φιάσκο ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ.

    Ο Κοσκωτάς ήταν τίμιος, τιμιότατος μπροστά στον Τσίπρα, 4 δις ευρώ αποτιμούνται σήμερα οι τράπεζες αυτή είναι η ακτινογραφία της πολιτικής του για την Ελλάδα.

    Χάσαμε τις αξίες μας σε όλα τα επίπεδα!

    Μόνο ο Σαμαράς πάλεψε για να τις διασώσει!

    Μας αξίζει το μάθημα Τσίπρα-Καμμένου;

    Ο Σαμαράς η μόνη λύση....


    Επιστροφή εδώ και τώρα!

    Γιατί;

    Για την Ελλάδα μας, για την χαμένη μας αξιοπρέπεια , για τους πολίτες μας που αξίζουν και που δυστυχώς έμπλεξαν στα πλοκάμια μιας δήθεν αριστεράς!

    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ

    ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!

  11. Δρόμος avatar
    Δρόμος 29/11/2015 07:21:59

    Είναι για να πέρνουμε τα βουνά.... Δεν υπάρχει ο άνθρωπος.
    Ζήτησε λέει συναίνεση για να μην μειωθούν οι συντάξεις. Χρειαζόταν συναίνεση για αυτό????
    Δηλαδή άν δεν τις μειώσει θα τον δείρουνε????