Αυτοί που έριξαν τη ΝΔ και τον Σαμαρά, θα πληρώσουν για το έγκλημά τους;
19/01/2016 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτοί που έριξαν τη ΝΔ και τον Σαμαρά, θα πληρώσουν για το έγκλημά τους;

Τα μούτρα των Συριζαίων που ψήφισαν Αλέξη τρεις φορές σε ένα χρόνο δεν θέλουμε να τα δούμε. Δεν μας αφορά το 3% που ξαναψήφισε κάτι απίθανους τύπους που πουλάνε ψεύτικες ελπίδες και που το μόνο που τους νοιάζει είναι πώς να βολευτούν και να βγάλουν κανένα φράγκο. Δεν μας ενδιαφέρουν αυτοί οι τύποι που απέδειξαν ότι μπορούν να γίνουν ό,τι χειρότερο έχει αυτός ο τόπος.

Και δεν μας νοιάζουν και οι Πασόκοι που μπούκαραν στην Κουμουνδούρου για να ξαναστήσουν το κράτος που είχαν συνηθίσει να ζουν. Θα τους γράψει κι αυτούς η ιστορία.

Αυτοί που θα θέλαμε να δούμε τα μούτρα τους είναι οι Νεοδημοκράτες που πίστεψαν τον Αλέξη και πήγαν και τον ψήφισαν. Και το κυριότερο, μας ενδιαφέρει να δούμε αν έχουν φιλότιμο όλοι εκείνοι οι Καραμανλικοί, κι όχι μόνο, που προσεταιρίστηκαν τον ΣΥΡΙΖΑ, που έδιναν γη και ύδωρ για να διατηρήσουν την εξουσία τους, που ήταν έτοιμοι να καταστρέψουν τη ΝΔ μόνο και μόνο για να ολοκληρώσουν το σχέδιό τους. Δηλαδή ένα πολιτικό τοπίο που θα κυριαρχεί ο Αλέξης, θα κυβερνά από το παρασκήνιο ο Καραμανλής και οι δικοί του στον κρατικό μηχανισμό και θα γελάνε στη γωνία... αυτοί που έστησαν όλο αυτό το σκηνικό.

Οι αλλαγές στη ΝΔ, με την «επανάσταση» των οπαδών της που δεν δέχθηκαν κηδεμόνες και ιδιοκτήτες ήταν το πρώτο χτύπημα. Οι αποκαλύψεις για το κομματικό κράτος που στήνει ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν το άλλο. Η νέα εμπλοκή στις διαπραγματεύσεις και τα σύννεφα που συγκεντρώνονται είναι το τρίτο χτύπημα. Ο Ιάσονας με την οικογένειά του, τους ΕΑΜίτες προγόνους του και τον διχαστικό του λόγο ήταν το τελειωτικό. Απανωτά χτυπήματα στο βρόμικο παιχνίδι που έστησαν πολιτικοί που δήθεν αγαπούν τη ΝΔ, επιχειρηματικά τζάκια που λύσσαξαν να επιβάλουν τον Τσίπρα και να τον κρατήσουν μια – δυο τετραετίες για να κάνουν τις δουλίτσες τους. Και μαζί τους μεγαλοεκδότες, εφημεριδάδες και μεγαλοδημοσιογράφοι που μήνες τώρα έπαιξαν το ρόλο των παπαγάλων του Μαξίμου και τώρα βλέπουν τι συμβαίνει και δεν ξέρουν τι να κάνουν.

Να στηρίξουν ένα σύστημα βρόμικο, κρατικίστικο, κομματικό που καταρρέει ή να κάνουν κωλοτούμπα που τόσο καλά ξέρουν; Να μας το θυμηθείτε. Αυτοί που φίλησαν κατουρημένες ποδιές της Αριστεράς σε λίγο θα γίνουν… αντιΣΥΡΙΖΑ.

Από την άλλη, που είναι όλοι εκείνοι οι ύπουλοι καραμανλικοί που έπαιζαν το ρόλο του διαμεσολαβητή μεταξύ του Βούδα της Ραφήνας και του… νεοΒούδα της Ηρώδου Αττικού; Που έχουν λουφάξει άραγε; Και τι θα κάνουν οι ψηφοφόροι της Δεξιάς που ψήφισαν Τσίπρα και μαζί και… Ιάσωνα Σχινά;

Πολύ αργά για δάκρυα. Είναι χειρότεροι κι από τους ψεύτες Συριζαίους όσοι από άλλους πολιτικούς χώρους κάνουν σήμερα ότι δεν ήξεραν, δεν γνώριζαν, δεν κατάλαβαν και πήγαν στο λάθος. Ο Τσίπρας ήταν ένας παθολογικός ψεύτης και οι συν αυτόν ήταν διψασμένοι για εξουσία και μπικικίνια. Αφήνουν την ηθική της Αριστεράς για τα χιλιάδες κορόιδα που αγωνίστηκαν πράγματι για μια καλύτερη Ελλάδα, για ένα δικαιότερο κόσμο και απλά παίρνουν το μερίδιό τους από την εξουσία.

Η υπόθεση με την οικογενειοκρατία και τα ρουσφέτια θα κοστίσει περισσότερο στην κυβέρνηση και από το ασφαλιστικό. Μα πιο πολύ θα κοστίσει η εγκατάλειψή τους από τους ψηφοφόρους που νόμιζαν ότι ο Αλέξης είναι ο νέος Μεσσίας.

Ο Όλυμπος του ψέματος της Αριστεράς έπεσε και κανείς δεν πρόκειται να τους σώσει. Αλλά ποσώς μας ενδιαφέρει η τύχη του ΣΥΡΙΖΑ. Τι συμβαίνει, όμως, με τους γενίτσαρους της Δεξιάς; Τι θα γίνει μ’ αυτούς που έριξαν από την κυβέρνηση τη ΝΔ και τον Αντώνη Σαμαρά; Τι θα γίνει μ’ εκείνους που πέρυσι δεν άφησαν να γίνει Πρόεδρος ο Σταύρος Δήμας και οδήγησαν τη χώρα στις εκλογές; Και τι θα γίνει μ’ εκείνους που δεν εγκαταλείπουν την ιδέα να τα κονομήσουν με την κατάρρευση της οικονομίας;

Όλοι αυτοί πότε θα πληρώσουν για το έγκλημα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παράξενος avatar
    Παράξενος 19/01/2016 09:33:32

    Σημασία έχει πώς θα κινηθούν προς ΝΔ μερικοί από αυτούς που βαριούνται να ψηφίσουν.

  2. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 19/01/2016 09:43:40

    Αχ, βρε antinews...Έχεις δίκιο βουνό...Τι θα απολογηθούν άραγε οι Καραμανλόφρονες στο λαό που στενάζει?? Στους επαγγελματίες που τους βάζουν εισφορές που είναι αδύνατον να πληρωθούν..Στην αγορά που μετράει πλέον το σεντ, γιατί ευρώ δεν κυκλοφορεί...Για την διάλυση της Υγείας από τους Ξανθοπολάκηδες??... Για τα αντικαρκινικά και άλλα φάρμακα που δεν δίνονται στους ασθενείς....Για την διάλυση του ΕΟΠΥΥ με απλήρωτους γιατρούς επί 7μήνου....Για τα χάλια της Παιδείας και την επιστροφή των αργόμισθων αιωνίων φοιτητών....Για τις απολύσεις χιλιάδων υπαλλήλων από επιχειρήσεις που μεταναστεύουν καθημερινά...Η χώρα διαλυθηκε μεσα σε λίγους μήνες...Και οι Αντώναροι και Ρουσόπουλοι αγκαζέ με τους Παπάδες και τους Σκουρλέτηδες επιχειρηματολογούν πως ξανάνοιξαν την ΕΡΤ της σπατάλης και πως έκαναν τις καθαρίστριες δικαστίνες, με φόρους που πληρώνει ο κοσμάκης...Είναι ξεκάθαρο πλέον πως όποιος δεν ψήφισε τον Δήμα για Πρόεδρο είναι ένοχος Προδοσίας...Και πρώτα από όλους, ο Κουβέλης

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κωνσταντίνος 19/01/2016 18:34:11

      Τέλειο! Και συμφωνώ για τον Κουβέλη απόλυτα. Έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη!

  3. Vassilis avatar
    Vassilis 19/01/2016 12:16:39

    Αυτοί που έριξαν τη ΝΔ και τον Σαμαρά, θα πληρώσουν για το έγκλημά τους;

    Αν οχι αυτοι....σιγουρα οι επομενοι....και χωρις να εχουν κανει κατι κακο. Μιλαω για τις επομενες γενιες οσα τους φορτωσαν...

  4. Νικ avatar
    Νικ 19/01/2016 15:24:25

    Το πλήρωσαν στις πρόσφατες εκλογές για τον πρόεδρο της ΝΔ!

    Ενώ περίμεναν Μεϊμαράκη τους βγήκε Κυριάκος Μητσοτάκης!

    Άλλα οργάνωναν και άλλα τους βγήκαν!

    Τι θέμα είναι ότι το πλήρωσε ο Ελληνικός λαός....

    Ο Σαμαράς νίκησε και αποτελεί την μόνη λύση!

  5. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 19/01/2016 18:26:57

    Το θέμα ήταν να μην πέσει ο Σαμαράς..

    αυτά που λέει το άρθρο έίναι πολύ σοβαρά.

    Ουσιαστικά βάζει στην συζήτηση την δημιουργία καθαρής ή μη νεας δημοκρατίας. Διότι όλοι αυτοί που ψήφησαν τσίπρα δεν το έκαναν σε μια νύκτα. ήταν αριστερά απόβλητα που δήλωναν δεξιοί.

  6. κατωυποστάθμης avatar
    κατωυποστάθμης 19/01/2016 19:12:51

    να προσθέσω ενα αιρετικό λιθαράκι για οσους κόπτονται γιατι η .. ας την πουμε αντιαριστερη και αντικομμουνιστική δεξιά [μη ντρεπεστε τιτλος τιμης ειναι ]επαθε αυτά πού επαθε; μα το ειπε καποιος με την νίκη Κλίντον ,ειναι για την δημοκρατία ανόητε την στιγμη που την παραβιαζεις εσυ ο ίδιος με μαρτυρες εμας μια γενιά ανθρωπων που μεγαλώσαμε να ειμαστε ανεκτικοί στο προδοτικό βεβαια κκε και σε οσους δεν σεβονται την δημοκρατία αλλα και εσυ αγκαλιαζεσαι μαζί τους ...τιμας τουσ αγώνες τους ακόμη απο την εποχη των πρωτων δημοτικων εκλογων [ορα Πλυτας] φαε τώρα στην μάπα τον ραππερ να σε βγαζει και γλώσσα. Ε καποτε θα σπασει το αποστημα και η απέχεις απο το συναγελαζεσαι απο τα ακρα και γινεσαι πιστευτός η αλλοιως παψε να μιλας για σεβασμό στην αστική δημοκρατία ενω τους βαζεις στα σαλονια σου μεσα μη μας κοροιδευεις λοιπον κυριε ηγετα της ...κεντροδεξας

  7. Parmen avatar
    Parmen 19/01/2016 19:37:05

    Δυστυχως η ιστορια μας διδασκει οτι κανεις απο τους μεγαλοσχημονες δεν εχεις πληρωσει. Δυστυχως την πληρωνει ο Ελληνικος λαος με μετρα 13,8 δις και βλεπουμε.

  8. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 19/01/2016 22:04:38

    Πρέπει ο Αντώνης να μιλήσει κάποια στιγμή για να μάθουμε.....τι παίχτηκε μέσα και έξω. Αλήθεια ο πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ τι έχει να μας πει τώρα........Καλό θα ήταν ο Κυριάκος να τον στείλει στο σπίτι του.

  9. δημης avatar
    δημης 19/01/2016 22:57:56

    ΚΑΛΗ Η...... ΟΜΦΑΛΟΣΚΟΠΗΣΗ...ΑΛΛΑ..

    ΟΤΑΝ ΤΟ 85% ΤΟΥ SYRIZA ήταν πασοκ Εμείσ να ψάχνουμε τους 5- 10 της ΝΔ που ψήφισαν ;;;;;;

    Για τους παραπάνω ισχύουν τα:
    "στρενή μου γνώση ..." και " από όσο πιό ψηλά πέσεισ τόσο περισσότερο θα τσακιστείς ¨...

  10. SKAIs avatar
    SKAIs 20/01/2016 15:19:19

    Η αποψή μου είναι ότι οι πρώην συναγωνιστές, ελαφρά τη καρδία, και από ίδιο συμφέρον είτε ψήφισαν (με τα χέρια), είτε αψήφισαν (στον καναπέ τους) τον Τσίπρα και την ομάδα του. Παρέδωσαν ηθελημένα (οι πιο πολλοί) ή αθέλητα την χώρα στους ανίκανους μπαχαλάκηδες του Τσίπρα.
    Δεν με απασχολεί τι θα κάνουν πλέον. Δεν πρέπει να επιστρέψουν στο χώρο της μεγάλης κεντροδεξιάς παράταξης γιατί θα την δηλητηριάσουν. Η νοοτροπία δεν αλλάζει, μεταφέρεται. Η ΝΔ πρέπει με υπομονή και επιμονή να "κουλαντρίσει" τον Τσίπρα, να πάρει κάποιες δύσκολες αποφάσεις, να οργανωθεί και να διεισδύσει στους νέους. Στην συνέχεια ν' αναλάβει την χώρα για να πάει μπροστά. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

  11. παπαδόπουλος ηλίας avatar
    παπαδόπουλος ηλίας 20/01/2016 17:41:14

    Κοιμάστε ύπνο βαθύ! Αν νομίζετε ότι κάποιοι θα δουν τις..."αμαρτίες" του ΣΥΡΙΖΑ και θα επιστρέψουν στις αγκαλιές της ...μεγάλης και ....ανανεωμένης ΝΔ!!
    Χειρότερα έκανε το ΠΑΣΟΚ στην πρώτη 4ετία και δεν μπορούσαμε να το ρίξουμε!Χωρίς εναλλακτική πολιτική πρόταση μην περιμένετε να αλλάξει κάτι!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ παπαδόπουλος ηλίας 20/01/2016 20:50:15

      Νομίζω ότι συγκρίνετε δυό εντελώς διαφορετικές εποχές και καταστάσεις...

  12. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 20/01/2016 17:48:19

    Η καλλίτερη και πιο εύστοχη δικαίωση Σαμαρά, ήταν όσα είπε στον Παπαχελά, ο Βαρουφάκης.