Προς νέο κόμμα Τζιτζικώστα – Μπαλτάκου;
21/11/2015 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς νέο κόμμα Τζιτζικώστα – Μπαλτάκου;

Είναι γνωστό ότι στην τρικυμία, όταν ζορίζουν τα πράγματα, τα ποντίκια φεύγουν πρώτα. Τρέχουν να σωθούν και αν είναι δυνατόν να βρουν καμιά νέα φωλιά για να συνεχίσουν το θεάρεστο έργο τους, αυτό του ροκανίσματος ό,τι βρουν μπροστά τους.

Το ίδιο σκηνικό δεν θα μπορούσε παρά να ισχύσει και για τα πολιτικά κόμματα. Πόσο μάλλον για τη Νέα Δημοκρατία που βρίσκεται σε φάση... αφασίας. Ένα σχέδιο που μαθαίνουμε ότι θα τεθεί σε εφαρμογή από τη Δευτέρα μόνο προβληματισμό μπορεί να προκαλεί και οργή για όσους σκέφτονται πώς θα κρατήσουν τον... Τσίπρα για πάντα στην εξουσία.

Ακούγεται λοιπόν στα νεοδημοκρατικά στέκια ότι ο Τζιτζικώστας, ως σίγουρος ηττημένος της Κυριακής, ετοιμάζει... ηρωϊκή έξοδο και ένα σχέδιο για το πολιτικό του μέλλον. Όχι ότι θα αφήσει την Περιφέρεια, αλλά θα ήθελε να το έχει δίπορτο. Το σενάριο λέει ότι ο Απόστολος, μόλις χάσει την Κυριακή τις εκλογές θα αποχωρήσει από τη Νέα Δημοκρατία και θα φτιάξει δικό του κόμμα παίρνοντας μαζί τους πολλούς βουλευτές και στελέχη. Τα νήματα φαίνεται να κινούν οι Μπαλτάκος και Βορίδης που προσφάτως προσχώρησαν στον Τζιτζικώστα καθώς και κάποια άλλα στελέχη που ξέρουν ότι δεν έχουν ούτε μια ημέρα... μέλλον στη Συγγρού.

Το σενάριο λέει ότι το κόμμα θα κινείται μεταξύ του κέντρου και της Χρυσής Αυγής και θα επιχειρήσει να τρυγήσει και από τις δύο πλευρές.

Δεν είναι καθόλου τυχαίες οι πολύ σκληρές επιθέσεις προς τον Μεϊμαράκη κατά κύριο λόγο καθώς η πλευρά Τζιτζικώστα τον θεωρεί φαβορί για την αρχηγία. Τα αρνητικά σποτάκια για τον Βαγγέλα αποτελούν ουσιαστικά παρακαταθήκη για το μέλλον του νέου πολιτικού εγχειρήματος που θα θελήσει να δημιουργήσει μια νέα Νέα Δημοκρατία και να αφήσει την παλιά να βολοδέρνει. Κάποιες άλλες φήμες λένε ότι στο νέο σχηματισμό θα μπορούσε να ενσωματωθεί ο «Γέροντα η ευχή» Νίκος Νικολόπουλος που δεν έχει πλέον πολιτική στέγη καθώς και ο... Πάνος Καμμένος με την παρέα του μόλις ο Αλέξης τον πετάξει σαν την τρίχα από το ζυμάρι. Και υπάρχουν κι άλλα πρόσωπα που θα ήθελαν να παίξουν το ρόλο του «διαλυτή» της παράταξης της Νέας Δημοκρατίας και να εμφανιστούν ως οι νέοι φορείς των συντηρητικών ιδεών.

Δεν ξέρουμε κατά πόσο έχουν απόλυτη βάση τα σενάρια αυτά, ούτε και αν τα γνωρίζουν ορισμένα πολύ σοβαρά και άξια στελέχη που έχουν στηρίξει τον Τζιτζικώστα. Διότι μπορεί να είναι και συζητήσεις πίσω από τις κουρτίνες από τους... μετρ του παρασκηνίου που έχουν ενεργοποιηθεί εσχάτως. Το σίγουρο είναι ότι αν συμβεί αυτό θα φύγουν αυτά τα σοβαρά στελέχη από το πολιτικό πείραμα του Τζιτζικώστα διότι δεν έχουν καμιά σχέση με ακραίες, ύπουλες και διασπαστικές κινήσεις.

Μπορεί η ΝΔ να είναι ένα φθαρμένο μαγαζί που χρειάζεται κατεδάφιση, αλλά την ανασύνταξη δεν θα την κάνει ο Αποστολάκης, ο Τάκης και ο Μάκης που βρήκαν ευκαιρία να ξαναεπιστρέψουν στο πολιτικό προσκήνιο παρ' ότι αυτό τους έχει απορρίψει.

Και είναι σχεδόν σίγουρο ότι η διάσπαση της ΝΔ αυτή τη χρονική στιγμή θα κάνει τον Τσίπρα να τρίβει τα χέρια του. Χωρίς αντίπαλο, ακόμη και με διαλυμένο το δικό του κόμμα, θα μας τυραννά για χρόνια με την ευγενική χορηγία του Τζίτζι και της παρέας του.

Ελπίζουμε να επικρατήσει η λογική στη ΝΔ και όλοι να βάλουν πάνω απ' όλα το καλό της χώρας που περνά από το καλό της παράταξης.

Αλλά αν ορισμένοι έχουν πάρει τις αποφάσεις τους με γεια τους με χαρά τους. Αλλά να ξέρουν ότι τα ποντίκια τον πρώτο χρόνο χαίρονται. Τον δεύτερο πέφτουν στη φάκα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/11/2015 07:27:01

    Όποιος θέλει φτιάχνει κόμμα.Το θέμα είναι τι λέει στο λαό και ποιος τον ακολουθεί.
    Ο Μπαλτάκος δεν είναι αυτός που στεκόταν προσοχή στην κυβέρνηση της αριστεράς που ιδρώνει τη φανέλα;
    Άρα από χρηματοοικονομικά είναι άσχετος όπως όλοι οι δεξιοί που πόνταραν στον Τσίπρα.

  2. Λύσανδρος avatar
    Λύσανδρος 20/11/2015 08:03:41

    Καλά, ἔχουν χαζέψει τελείως αὐτοί στή Νέα Δημοκρατία;

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 20/11/2015 08:11:40

    Μωρέ ας χάσουν στις εκλογές και μετά μακάρι να κάνουν και δικό τους κόμμα να ξεμπερδεύουμε οριστικά από δαύτους.

    Όσο για τη λαϊκή απήχηση του εγχειρήματος; Τα ποσοστά της κόρης του πατέρα της θα μοιάζουν με... ονειρεμένα μπροστά στα ποσοστά που θα πάρει ο Αποστόλης. Καθότι μπορεί οι αγρότες των Κουφαλίων και της Πέλλας να τρέμουν από συγκίνηση μπροστά τον G.G.K., όμως αυτό συμβαίνει επειδη είναι στη ΝΔ. Φεύγοντας από τη ΝΔ το μόνο που θα μπορεί να πάρει μαζί του θα είναι την περιφέρεια. Με τα τοπικά κριτήρια. Να φύγει, να την πάρει, να τελειώνουμε με αυτό τον επικίνδυνο νεανία, να γίνει κι αυτός ο "Περιφερειάρχης", όπως κάποτε ήταν ο "Νομάρχης" μόνον ένας, ο προκάτοχος του ιδίου στην περιφέρεια.

    Αυτό του το χαρίζουμε να το έχει για να παίζει και να προσποιείται ότι παράγει έργο. Μέχρις ότου τον πάρουν χαμπάρι και οι αγρότες των Κουφαλίων, της Πέλλας και της Ημαθρίας και του στρέψουν, αργά ή γρήγορα, και αυτοί τα νώτα τους.

  4. ΜΑΡΤΙΟΣ avatar
    ΜΑΡΤΙΟΣ 20/11/2015 11:32:10

    Παρούσης της ΧΑ δεν υπάρχει χώρος για κόμμα στα δεξιά της ΝΔ και καλό θα είναι αυτό να το αντιληφθούν ΑΠΑΝΤΕΣ.

  5. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 20/11/2015 14:52:11

    Ειναι φανερο οτι ο συγκεκριμενος κυριος ειναι ο τσιπρας απο δεξια.

    αμοραλιστης, δηθενιας, χωμενος πισω απο ψεματα και επικοινωνιαντζες της κακιας ωρας.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Παρατηρητής 20/11/2015 19:52:55

      Μέσα είσαι...

  6. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 20/11/2015 17:11:45

    Αυτοί όλοι μαζί -Αποστολάκης, Τάκης, Μάκης- ονειρεύονται να βρεθούν στο ίδιο μετερίζι με τη Χρυσή Αυγή!

    • ΓΓΣ avatar
      ΓΓΣ @ Igor Rasputin 20/11/2015 18:58:30

      Μόνο που θα μείνουν χωρίς ψηφοφόρους.
      Θα τους μαζέψει όλους ο νέος Πρόεδρος της Ν.Δ. Άδωνις Γεωργιάδης με το μπρίο της ρητορικής του και την αποτελεσματικότητά του...

  7. Κληρικός   εορτολογικής   καινοτομίας avatar
    Κληρικός εορτολογικής καινοτομίας 20/11/2015 22:12:42

    Μα καλά ο Μπαλτάκος δεν πρωτοστάτησε στην ίδρυση του κόμματος "Ρίζες" ;Το κόμμα αυτό με επικεφαλής τον Καπερνάρο ούτε καν κατέβηκε στις εκλογές. Τόση απήχηση είχε!

  8. Eva avatar
    Eva 21/11/2015 20:24:54

    Οταν βγεις απ το μαντρι...Δεν το γνωριζει αυτο ο κυριος Τζιτζικωστας?

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 22/11/2015 01:53:53

    Απομόνωση σε κάθε διασπαστή του Λαού μας. Ο Σαμαράς το πληρώνει ακόμα, παρ' όλο που δούλεψε πολύ για τη χώρα μας !!!

  10. Juliet avatar
    Juliet 22/11/2015 08:25:27

    Ο Τσίπρας σε λίγο θα ζητά βοήθεια για συγκυβέρνηση . Τα χρυσαύγουλα δεν πρόκειται να θελήσουν να συγκυβερνήσουν , ψήφους θέλουν αντιμνημονιακούς και ηλίθιοι υπάρχουν να προστεθούν στα ποσοστά .
    Το Πασοκ , Ποτάμι δεν θέλουν τι μένει η ΝΔ ; Ο Βαγγέλας ξυνόταν στην γλίτσα του τσοπανάκου για να πάρει ένα υπουργείο , τόσα χρόνια στην απ΄έξω σκούριασε αλλά του βγήκαν και αυτές οι εκλογές ...αλλιώς τα υπολόγιζε .
    Τέσσεροι οι υποψήφιοι , τρεις εν ενεργεία βουλευτές και ένας περιφερειάρχης ένας υβριστής από το πουθενά ,ένας που προκαλούσε τον Σαμαρά να φύγει . Να φύγει γιατί ; Να φύγει ήθελε και ο Σύριζα .Συνεπώς έχουμε πλήρη ταύτιση του ενός υποψηφίου με τον Σύριζα !
    Πάμε στην επόμενη μέρα που αυτός πάρει την αρχηγία ....μιλάτε για διάσπαση , λέω συμφωνώ .
    Το νέο κόμμα θα έχει τόσους όσοι χρειάζονται για να δώσουν την ψήφο εμπιστοσύνη στον Σύριζα , τι καλύτερος είναι ο ψεκασμένος .
    Κυριακή πρωί ...λέμε και καμιά βλακεία να περάσει η μέρα που θα είναι ατελείωτη μέχρι τις 7 το βραδάκι .
    ''Η ουτοπία είναι η αλήθεια του αύριο ''.Ουγκώ
    Καλημέρα κύριοι !!!

  11. Γρηγόρης avatar
    Γρηγόρης 22/11/2015 21:05:05

    Για όσους, που με τις πράξεις τους ή τις παραλήψεις τους πληγώνουν την παράταξη, φούμο την Κυριακή που θα γίνουν οι εκλογές.

  12. λαέρτης avatar
    λαέρτης 23/11/2015 04:20:22

    Στο καλό !!!